Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,630 εγγεγραμμένα μέλη και 713,292 μηνύματα σε 21,992 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 267 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δερματικό πρόβλημα

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 10:08, 13-07-14:

Ψύλλοι ε; Υπάρχουν κάποιες περιοχές που πραγματικά οι ψύλλοι σκοτώνουν... Εμείς είχαμε αντίστοιχα θέματα με την σκυλίτσα της αδερφής μου!

Αλωνίζει η γατούλα σου; Αν όχι, βγαίνει σε μπαλκόνι που έχει φυτά και σε τι όροφο είσαι;

Περαστικά στις γατούλες σου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φάννυ
H Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Φάννυ έγραψε στις 10:41, 13-07-14:

αν αλωνιζει και οι τρεις, είμαι επαρχια και εχω αυλη, κηπο αλλα υπάρχουν και οικόπεδα ακατοίκητα με θεριαμενα φυτα και παιζουν εκει! αν βαλω αμπουλα, που δεν ξερω και τι είναι, θα τελειωσει αυτό το μαρτυριο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,342 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 12:48, 13-07-14:

Φίλη μου ναι, με την αμπούλα θα τελειώσει το μαρτύριό σας με τους ψύλλους, αλλά θα πρέπει να την επαναλάβεις τουλάχιστον ακόμη μία φορά μετά από έναν μήνα, εφόσον είναι και τόσοι πολλοί..Αργότερα βλέπεις για το πότε θα ξαναχρειαστεί... Βλέπεις τώρα είναι και η εποχή που οι ψύλλοι κάνουν πάρτυ!!! Το σπρέυ κάνει μεν δουλειά, αλλά εγώ δεν το προτιμώ γιατί πρώτον είναι δύσκολο στην εφαρμογή, εκτός αν πρόκειται για μικρό γατί που το κουμαντάρεις διαφορετικά..οι μεγάλες γάτες δύσκολα θα καθήσουν να τις ψεκάσεις όπως πρέπει και δεύτερον έχω διαπιστώσει ότι δεν είναι τόσο δραστικό όσο η αμπούλα (βέβαια υπάρχουν διαφορετικών ειδών σπρέυ και διαφορετικών ειδών αμπούλες, μιλάω σε γενικές γραμμές..). Καλό είναι να το συζητήσεις με τον κτηνίατρο και να σας προμηθεύσει με τις κατάλληλες αμπούλες...Κανονικά για γατιά που "αλωνίζουν" και έξω η αμπούλα θεωρείται ότι πρέπει να επαναλαμβάνεται μία φορά το μήνα ούτως ή άλλως για να είναι καλυμμένα, ωστόσο επειδή φάρμακο είναι κι αυτό και μάλιστα αρκετά ισχυρό και να σου πω την αλήθεια το φοβάμαι να τους το βάζω τόσο συχνά, το κάνω μόνο όταν δω ότι έχουν κολλήσει..κυρίως τώρα το καλοκαίρι, που όλο και κάπου θα βρουν να κολλήσουν τα άτιμα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φάννυ
H Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Φάννυ έγραψε στις 13:26, 13-07-14:

Φιλη μου , χιλια ευχαριστω, πλήρως με κατατόπισες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,342 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:21, 16-07-14:

Καλησπέρα! Ο γατούλης μου ο Μπόνο εδώ και 15 μέρες περίπου είχε εμφανίσει κάποιους ερεθισμούς-μικρές πληγές στο στόμα του , για την ακρίβεια ήταν εκατέρωθεν της γναθου, ας πούμε, αλλά μόνο εξωτερικά. Από τη μία πλευρά έχει σχεδόν περάσει, αλλά από την άλλη από χθές είναι χειρότερα, έχει πρηστεί αρκετά το "χείλος" εκεί στο πλάι και φαίνεται ότι το πρήξιμο προχωράει και στο μουσούδι του πιο πάνω, ελαφρώς μεν αλλά φαίνεται ...Να σας πω ότι τον είχε δεί ο κτηνίατρος πριν από μια βδομάδα περ. που δεν ήταν ακόμη πρησμένος και δεν έβγαλε σαφές πόρισμα, το στοματάκι του πάντως εσωτερικά ήταν Ο.κ. Παρ΄όλα αυτά η γενικότερη εξέταση έδειξε ότι έχει ψωρίαση και είπε ότι ίσως οφείλεται σ΄αυτή ο ερεθισμός στο στόμα..βάλαμε αμπούλα, την οποία και θα επαναλάβουμε αλλά σκέφτομαι ότι αν ήταν όντως αυτό δε θα χειροτέρευε τώρα, μετά την αμπούλα! Τηλεφώνησα χθες στο γιατρό και μόλις άκουσε για πρήξιμο μου είπε βέβαια κατευθείαν αντιβίωση, που με το φαγητό του δεν τη παίρνει ο χαζός κι επιπλέον από το στόμα δε μπορώ να του τη δώσω, αφού αν και πολύ ήρεμος γενικά με το που πάω να τον ακουμπήσω για να ανοίξει το στόμα δεν κάθεται με τπτ γιατί είναι ακριβώς εκεί το πρόβλημα..Οπότε θα πάμε για ενέσιμη αύριο..Έχει κανείς ιδέα του τι μπορεί να είναι αυτό το πράγμα;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:38, 16-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Καλησπέρα! Ο γατούλης μου ο Μπόνο εδώ και 15 μέρες περίπου είχε εμφανίσει κάποιους ερεθισμούς-μικρές πληγές στο στόμα του , για την ακρίβεια ήταν εκατέρωθεν της γναθου, ας πούμε, αλλά μόνο εξωτερικά. Από τη μία πλευρά έχει σχεδόν περάσει, αλλά από την άλλη από χθές είναι χειρότερα, έχει πρηστεί αρκετά το "χείλος" εκεί στο πλάι και φαίνεται ότι το πρήξιμο προχωράει και στο μουσούδι του πιο πάνω, ελαφρώς μεν αλλά φαίνεται ...Να σας πω ότι τον είχε δεί ο κτηνίατρος πριν από μια βδομάδα περ. που δεν ήταν ακόμη πρησμένος και δεν έβγαλε σαφές πόρισμα, το στοματάκι του πάντως εσωτερικά ήταν Ο.κ. Παρ΄όλα αυτά η γενικότερη εξέταση έδειξε ότι έχει ψωρίαση και είπε ότι ίσως οφείλεται σ΄αυτή ο ερεθισμός στο στόμα..βάλαμε αμπούλα, την οποία και θα επαναλάβουμε αλλά σκέφτομαι ότι αν ήταν όντως αυτό δε θα χειροτέρευε τώρα, μετά την αμπούλα! Τηλεφώνησα χθες στο γιατρό και μόλις άκουσε για πρήξιμο μου είπε βέβαια κατευθείαν αντιβίωση, που με το φαγητό του δεν τη παίρνει ο χαζός κι επιπλέον από το στόμα δε μπορώ να του τη δώσω, αφού αν και πολύ ήρεμος γενικά με το που πάω να τον ακουμπήσω για να ανοίξει το στόμα δεν κάθεται με τπτ γιατί είναι ακριβώς εκεί το πρόβλημα..Οπότε θα πάμε για ενέσιμη αύριο..Έχει κανείς ιδέα του τι μπορεί να είναι αυτό το πράγμα;
Κάτι τέτοια βγάζει συνέχεια ο Κόναν αλλά μόνο στην κάτω μεριά, στο πηγουνάκι του δηλαδή. Καμμιά φορά ερεθίζεται και το άτριχο ροζ στα χειλάκια του. Απ' ότι μου έχουν πει είτε έχει σχέση με το έκζεμα που βγάζει στο πηγούνι, είτε σχετίζεται με κάποιο αυτοάνοσο που είχε πάθει μικρός στην μυτούλα του. ΄Ομως αυτά είναι θεωρίες, μόνο κτηνίατρος μπορεί να πει με ακρίβεια και όχι πάντα και αφού φυσικά τον δει.
΄Οσο για την αντιβίωση, έχεις δοκιμάσει να του την δώσεις μέσα σε λίγο βουτυράκι ή σε κανένα κομματάκι γαλοπούλα; Εγώ πια του Κόναν μόνο έτσι γιατί δεν κάθεται με τίποτα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 13:55, 17-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Κάτι τέτοια βγάζει συνέχεια ο Κόναν αλλά μόνο στην κάτω μεριά, στο πηγουνάκι του δηλαδή. Καμμιά φορά ερεθίζεται και το άτριχο ροζ στα χειλάκια του. Απ' ότι μου έχουν πει είτε έχει σχέση με το έκζεμα που βγάζει στο πηγούνι, είτε σχετίζεται με κάποιο αυτοάνοσο που είχε πάθει μικρός στην μυτούλα του. ΄Ομως αυτά είναι θεωρίες, μόνο κτηνίατρος μπορεί να πει με ακρίβεια και όχι πάντα και αφού φυσικά τον δει.
΄Οσο για την αντιβίωση, έχεις δοκιμάσει να του την δώσεις μέσα σε λίγο βουτυράκι ή σε κανένα κομματάκι γαλοπούλα; Εγώ πια του Κόναν μόνο έτσι γιατί δεν κάθεται με τίποτα...
Σ΄ευχαριστώ Βάσω για την απάντηση, όντως και σε μας προχωράει και λίγο κτ από το πηγούνι, αλλά το κύριο πρόβλημα είναι όπως λες κι εσύ στο άτριχο τμήμα στα χειλια, στο πλάι...κάτι αντίστοιχο με του Κόναν σου μου φαίνεται. Εμείς τον ξαναπήγαμε πάντως χθες το απόγευμα τελικά στο γιατρό για ενέσιμη αντιβίωση, ώστε να είμαστε ήσυχοι και να μην τον κυνηγάω... (αγόρασα με την ευκαιρία κι ένα ονυχοδρόμιο που είχα από καιρό βάλει στο μάτι και τα άτιμα ακόμα ούτε να το φτύσουν , τεσπα άλλο θέμα αυτό). Πάντως ο γιατρός δε μπόρεσε να καταλήξει στο που μπορεί να οφείλεται κι αυτή τη φορά μου είπε ότι μάλλον θα χτύπησε λίγο και από το ξύσιμο μετά το ερέθισε τόσο...Εμένα για χτύπημα δε μου φαίνεται κθ πάντως..τέσπα σημασία έχει να του περάσει κι ευτυχώς είναι ήδη κάπως καλύτερα
Το tip με το βούτυρο για την αντιβίωση δεν το ήξερα! Θα το έχω υπόψιν!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:14, 17-07-14:

Για καλό και για κακό Μαρία, πάρε να έχεις πάντα στο σπίτι μια Dactarin oral, είναι μια κρέμα που δίνεται από το στόμα και φτιάχνει πολλά πράγματα. Εγώ όταν βλέπω τον Κόναν και χειροτερεύει, του δίνω δυό-τρεις φορές και φτιάχνει. Βέβαια σε λίγο καιρό ξαναγίνεται ίδιο και φτου κι απ' την αρχή... Αλλά το παλεύουμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:07, 19-07-14:

Βάσω τι ποσότητα δίνεις στο Κονανούκι απ΄αυτή την αλοιφή και με τι συχνότητα..; Ας ελπίσουμε πως δε θα ξαναέχουμε τέτοιο θέμα αλλά καλού κακού να ξέρουμε

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:52, 20-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Βάσω τι ποσότητα δίνεις στο Κονανούκι απ΄αυτή την αλοιφή και με τι συχνότητα..; Ας ελπίσουμε πως δε θα ξαναέχουμε τέτοιο θέμα αλλά καλού κακού να ξέρουμε
Η ποσότητα είναι ανάλογα με το βάρος του κάθε γατιού. Εγώ πλέον έχω μάθει και την δίνω με το μάτι, στον Κόναν ας πούμε που είναι περίπου 8 κιλά, δίνω μια κουτσουλιά που βάζω στο δάχτυλό μου. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω, λιγάκι δεν χρειάζεται πολύ.
΄Οσο για την συχνότητα θέλει για κάποιες μέρες καθημερινά. Σε ζόρικες περιπτώσεις και δυό φορές την ημέρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 23:13, 20-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Η ποσότητα είναι ανάλογα με το βάρος του κάθε γατιού. Εγώ πλέον έχω μάθει και την δίνω με το μάτι, στον Κόναν ας πούμε που είναι περίπου 8 κιλά, δίνω μια κουτσουλιά που βάζω στο δάχτυλό μου. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω, λιγάκι δεν χρειάζεται πολύ.
΄Οσο για την συχνότητα θέλει για κάποιες μέρες καθημερινά. Σε ζόρικες περιπτώσεις και δυό φορές την ημέρα.
O.k. σ΄ευχαριστώ Βάσω μου
Συγγνώωωμη είναι περ. 8 κιλά ο Κόναν.. Ε..είναι Γάταρος, καλά τον είχα καταλάβει

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prrr
H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 21:04, 24-07-14:

γεια σας. δυο απο τα μικρα αδεσποτακια που ταιζω (1 μηνος και κατι ειναι)εχουν καραφλιάσει!!!!
Αρχικά νόμιζα οτι επειδή βουτούσαν ολόκληρα μεσα στην κονσερβα τους κολλουσε πανω τους και ετσι είχε γίνει σαν λάσπη στην μουρη , στο στηθος και στα μπροστα ποδαράκια (μπαιναν ΟΛΟΚΛΗΡΑ στο πιατακι!) λεω οκ θα τα καθαρισω με μια πετσετουλα λιγο βρεγμενη.... αμ μαζι με την κονσερβα βγαινει και το τριχωμα οσο απαλα και αν το τριψω!!! τι κανουμε τωρα???

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:18, 24-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από prrr
γεια σας. δυο απο τα μικρα αδεσποτακια που ταιζω (1 μηνος και κατι ειναι)εχουν καραφλιάσει!!!!
Αρχικά νόμιζα οτι επειδή βουτούσαν ολόκληρα μεσα στην κονσερβα τους κολλουσε πανω τους και ετσι είχε γίνει σαν λάσπη στην μουρη , στο στηθος και στα μπροστα ποδαράκια (μπαιναν ΟΛΟΚΛΗΡΑ στο πιατακι!) λεω οκ θα τα καθαρισω με μια πετσετουλα λιγο βρεγμενη.... αμ μαζι με την κονσερβα βγαινει και το τριχωμα οσο απαλα και αν το τριψω!!! τι κανουμε τωρα???
Κτηνίατρος. Φοβάμαι πως δεν μπορεί να γίνει τίποτα άλλο. Μπορεί να είναι από μύκητες μέχρι ψώρα. Μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να πει με ακρίβεια και να ορίσει και την σωστή θεραπεία που να κάνει και για την ηλικία τους, μια και είναι μωράκια ακόμα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 13:33, 25-07-14:

Μάλλον κάποιας μορφής μυκητίασης θα είναι, η οποία σ΄αυτή την ηλικία που είναι τα γατάκια μπορεί να είναι και επικίνδυνη..Είχα αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα αρκετά παλιότερα, με δύο όμως λίγο μεγαλύτερα γατάκια και ο γιατρός είχε δώσει αντιβίωση συνδυαστικά με κάποια ειδική αλοιφή, που δυστυχώς δε θυμάμαι κθ ποια ήταν. Μόνο κτηνίατρος θα σου δώσει την κατάλληλη θεραπεία, όπως ήδη είπε και η Βάσω. Αυτά είναι και αρκετά μωρούλια και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να πάρουν αντιβίωση..Καλό θα ήταν αν έχεις τη δυνατότητα να τα πας το συντομότερο...Εύχομαι όλα καλά!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prrr
H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 21:08, 25-07-14:

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τους πάω αύριο μια βόλτα...

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 23:26, 18-12-14:

Καλησπέρα!
Η γάτα μου ταλαιπωρείται την τελευταία βδομάδα από ρινοτραχειτιδα (παρ'όλο που έχει το εμβόλιο) και πήρε αντιβίωση για 10 ημέρες.
Χθες βράδυ όμως πρόσεξα στ'αυτιά της κάτι που με ανησύχησε πολύ και την πήγα σήμερα στο γιατρό. Τ'αυτιά της έχουν κάτι σαν πληγή και καλύπτεται από κάτι σαν κρούστα-κακάδι και φαίνεται να την πονάει Ο γιατρός μάλιστα απόρησε πως το έπαθε αυτό καθώς η γατα μου είναι αποκλειστικά στο σπίτι και δεν έρχεται σ'επαφή με άλλα ζώα ωστε να κολλήσει κάτι και επίσης το σπίτι μου είναι πεντακάθαρο και φροντίζω να τηρώ πάντα τους κανόνες υγειινής.
Της έκανε 2 ενέσεις, έβαλε μια αμπούλα stronghold και μου έδωσε άλλη αντιβίωση για μια βδομάδα. Μου είπε είναι δερματίτιδα, κάτι σαν μύκητας αλλά όχι από τις συνηθισμένες μορφές και του φάνηκε πως εξαπλωνόταν και στη μύτη σιγά σιγά. Είπε επίσης πως ίσως προκλήθηκε από καποιο παράσιτο στο αυτί ή έχει κάποια τροφική αλλεργία στο φαγητό που τρώει, καθώς αυτές παρουσιάζονται μετά από αρκετό χρονικό διάστημα χρήσης μιας συγκεκριμένης τροφής. Θ'αλλάξουμε και την τροφή λοιπόν σε μια κλινική που κάνει για γάτες με αλλεργίες για να θα δούμε πως θα πάει και μετά από 15 μέρες θα της ξαναεφαρμόσω stronghold.
Σας γράφω κι εσάς τώρα για να μου πεί κάποιος αν αντιμετώπισε ποτέ παρόμοιο περιστατικό σαν αυτό γιατί είμαι σε αγωνία, ανησυχώ μήπως είναι τίποτα επικίνδυνο για τη γάτα ή κολλητικό στον άνθρωπο, αν και ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και πως άμα πλένω τα χέρια μου και τηρώ κανόνες υγειινής δεν είναι εύκολο να κολλήσω. Γενικά είμαι πολύ επιφυλακτικη όμως γιατί διάβασα πως τα παράσιτα και οι μύκητες είναι μεταδοτικοί στον άνθρωπο. Πως μπορώ να κάνω πρόληψη ωστε να μη μολυνθώ; Αντισηπτικά, dettol και τέτοια είναι αποτελεσματικά;

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά θα ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,102 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 06:22, 19-12-14:

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα περισσότερο από αυτά που σου είπε ο γιατρός, δηλαδή να πλένεις τακτικά τα χέρια σου και γενικά να τηρείς τους στοιχειώδεις κανόντες υγειινής, πράγμα που ήδη κάνεις.
Περαστικά στη γατούλα σου και καλές γιορτές

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 14:19, 19-12-14:

Ευχαριστώ για το καθησύχασμα, ελπίζω να περάσει κ αυτό σύντομα, αρκετά βασανίστηκε το γατί μου αυτό το μήνα
Επίσης Καλές γιορτές!

Παράθεση

Coolcat (Nina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Coolcat
H Nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 21:53, 21-07-15:

Εδώ και λίγες μέρες έχω παρατηρήσει ότι η γατούλα μου έχει μικρά κακάδια στο λαιμό και το κεφάλι της. Είναι σαν μικρές πληγούλες. Τι μπορεί να είναι; (Μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και απλά βγαίνει μόνο στην βεράντα.)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,102 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:50, 21-07-15:

Αποπαρασίτωση έχει κάνει πρόσφατα?
Επειδή κι η δική μου βγαίνει στο μπαλκόνι κι εκεί κυκλοφορούν διάφορα που μπορεί να κολήσει, η κτηνίατρος συνιστά να μην το αμελούμε.
Μπορεί πάλι να πρόκειται για μυκητίαση, αλλά το καλύτερο να εξεταστεί από γιατρό για πιο υπεύθυνη γνώμη που θα της δώσει και την κατάλληλη και αποτελεσματική θεραπεία.
Για ό,τι κι αν πρόκειται, εύχομαι περαστικά και σύντομα

Παράθεση

Marina95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marina95
H Marina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Marina95 έγραψε στις 16:13, 23-07-15:

Ο πανθηρας... Λεω με σιγουρια οτι το μονο που δεν κανει ειναι να μιλαει.. ειναι τελειος απλα. παρατηρησα πριν' κανα δυο μερες ενα κοκκινο εξανθημα κατω απο τη 'μυτουλα . εχω ανυσηχισει γιατι ειναι 'και λιγο πιο απομακρος και γενικα ειναι τερμα' αγαπουλιτσας..προσπαθησα να βαλω συνημενο με φωτο αλλα δε ξερω αν φαινεται. γνωμες.. αν δεν υποχωρισει θα παω στο γιατρο απλα ειναι εκτος για λιγες μερες

Αρχική Δημοσίευση από Marina95
Ο πανθηρας... Λεω με σιγουρια οτι το μονο που δεν κανει ειναι να μιλαει.. ειναι τελειος απλα. παρατηρησα πριν' κανα δυο μερες ενα κοκκινο εξανθημα κατω απο τη 'μυτουλα . εχω ανυσηχισει γιατι ειναι 'και λιγο πιο απομακρος και γενικα ειναι τερμα' αγαπουλιτσας..προσπαθησα να βαλω συνημενο με φωτο αλλα δε ξερω αν φαινεται. γνωμες.. αν δεν υποχωρισει θα παω στο γιατρο απλα ειναι εκτος για λιγες μερες
'ευχαριστω

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  FullSizeRender.jpg
Εμφανίσεις:  46
Μέγεθος:  113,4 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 23-07-15 στις 19:50. Αιτία: Merge συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:18, 23-07-15:

Μαρίνα καλωσήρθες στην παρέα μας. Ο πανθηρούλης σου είναι ένας κούκλος.
Το σημαδάκι και το βλέπω, αλλά και γιατρός δεν είμαι να πω στα σίγουρα.. Μοιάζει με μυκητίαση.. Θα πρέπει πάντως να το δει κάποιος ειδικός, στην περίπτωση που είτε μήκυτας, είτε μικρόβιο είναι να αποτραπεί η περαιτέρω εξάπλωσή του και σε άλλα σημεία.

Παράθεση

Filipotrelos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Filipotrelos
Ο Filipotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Filipotrelos έγραψε στις 14:01, 17-04-16:

Καλησπέρα σε όλους, ανακάλυψα στον γάτο μου μια τρύπα στην γούνα στην πλάτη μήκους 4 εκατοστών περίπου που έχει κ λίγο ξεραμένο αίμα. Θα πάμε αύριο στον γιατρό αλλά επειδή ανησυχώ πολύ, αν κάποιος έχει δει κάτι παρόμοιο μπορεί να με βοηθήσει ?
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13023588_516972288489815_576266210_n.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  114,7 KB

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 17-04-16 στις 14:16. Αιτία: Εμφάνιση φωτογραφίας
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:19, 17-04-16:

Φίλε Filipotrelos καλό σου μεσημέρι. Κοίταξα προσεκτικά την φωτογραφία που έχεις βγάλει, θα μπορούσε να είναι μύκητες αλλά θα μπορούσε να είναι και από ψύλλους. Το είχε πάθει πριν 2 χρόνια ο γάτος μου.
Δυστυχώς κτηνίατροι δεν είμαστε και δεν μπορούμε να σου πούμε κάτι θετικό, το ευτύχημα είναι πως έχεις κανονίσει ήδη να πας κτηνίατρο κι έτσι αύριο θα ξεκαθαρίσουν όλα.
Πάντως θα έλεγα να μην ανησυχείς πολύ γιατί τίποτα πιο σοβαρό δεν μπορεί να είναι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Filipotrelos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Filipotrelos
Ο Filipotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Filipotrelos έγραψε στις 14:28, 17-04-16:

Φίλη Claire σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, πραγματικά ηρέμησα γιατί είχα αγχωθεί για αυτό το πιο σοβαρό. Θα πάω αύριο να δούμε

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:34, 17-04-16:

Κράτα μας ενήμερους για το τι θα σας πει ο κτηνίατρος.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 08:21, 19-04-16:

Ο μικρός μου δεν μπορώ να πω ότι εμφάνισε πληγή, αλλά σε ένα σημείο πίσω στο σβέρκο το τρίχωμα φαίνεται σαν φαγωμένο, σαν ξυρισμένο. Τις αμπούλες του κανονικά κάθε μήνα του τις βάζω, είναι καθαρός, χτενισμένος, τρώει και λάδι σολομού. Η αλήθεια είναι πως έχω δει να κυκλοφορούν κάποιοι ψύλλοι επάνω του, αλλά ξέρω πως δεν θα τον επηρεάσουν λόγω της αμπούλας. Στην φωτο που παραθέτω φαίνεται σαν τρύπα, αλλά δεν είναι, δεν ήταν ποτέ φαλακρό το σημέιο. Είναι πολύ πολύ κοντό το τρίχωμα.

*τι συμβαίνει με τις εικόνες πάλι??

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

Vakova

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vakova
H Vakova αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Vakova έγραψε στις 16:36, 07-09-16:

Καλησπέρα σας. Μόλις μπήκε ο Σεπτέμβρης η γάτα μου άρχισε να ξύνεται στο κεφάλι και είδα ότι έχει γεμίσει πληγές. Παλαιότερα που το είχε ξαναπάθει την πήγα στην κτηνίατρο και πήρε δείγμα αλλά μου είπε ότι δεν ήταν τελικά μύκητας και το αντιμετωπίσαμε με μια αλοιφή που της έβαζα. Μπορείτε να μου προτείνετε λύσεις στο πρόβλημα ή τι μπορεί να φταίει?Είναι στειρωμένη και πάντα μέσα στο σπίτι.

Ευχαριστώ

Μπορείτε να με συμβουλέψετε για τις πληγές στο κεφάλι της γάτας μου?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 07-09-16 στις 18:17. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:23, 07-09-16:

Καλησπέρα φίλη Vakova και καλώς ήρθες στο MyCat.
Μια λοιπόν και έχει ξαναπάθει το ίδιο, το πιθανώτερο είναι να πρόκειται πάλι για το ίδιο ή ακόμα και για μύκητες. Δεν πιστεύω πως το να σου συστήσουμε κάποιο προϊόν για να ανακουφιστεί είναι αρμοδιότητά μας, μια και δεν είμαστε κτηνίατροι και επίσης είναι πιθανόν να αποκρύψει συμπτώματα αυτό, όταν με το καλό επισκεφτείτε τον κτηνίατρο. Εκείνος θα την εξετάσει από κοντά και θα καταλάβει για τι ακριβώς πρόκειται, αν χρειαστεί ίσως κάνει και κάποια καλλιέργεια για να διαπιστώσει το είδος του μικροβίου ή του μύκητα που την ταλαιπωρεί και θα σας δώσει την πιο κατάλληλη θεραπεία.
Το ότι ζει μέσα δεν την εξασφαλίζει από τα πάντα, τις περισσότερες φορές είμαστε εμείς οι φορείς διαφόρων πραγμάτων, κυρίως με τα παπούτσια μας ή ακόμα και τα ρούχα μας.
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:41, 26-01-17:

καλησπερα, σημερα παρατηρησα στον Τομ μου μια κοκκινιλα στα χειλη κατω ακριβως στο δερμα κατω απο το ενα δοντι του, μεσα στο στομα απο οτι ειδα ειναι ολα καλα επισης τρωεει κροκετες, η συμπεριφορα του ειναι καλη παιζει, τρωει ,τουαλετα κανονικα, δεν βλεπω να ξυνεται σε αυτο το σημειο αλλα ανησυχω, αμπουλα βαζω σχεδον καθε μηνα και μενει μεσα στο σπιτι μονο ουτε μπαλκονι τωρα στα κρυα...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:00, 26-01-17:

Είναι πάνω στο ούλο? Μήπως την είχε από παλιά και δεν το είχες παρατηρήσει?
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 23:05, 26-01-17:

οχι δεν ειναι στο ουλο, ειναι ακριβως απο κατω στο δερμα του ειναι αρκετα κοννικο στογγυλο και σημερα πριν λιγη ωρα το παρατηρησα, η αδερφη μου λεει ειχε παρατηρησει κ αλλη φορα αλλα πολυ πιο μικρο... φοβαμαι να δω καλυτερα η να ακουμπησω μηπως ποναει και γενικα οταν τον ενοχλω ετσι δεν του αρεσει δαγκωνει... ρωταω εδω μηπως ξερει καποιος τι να προσεξω η να το αφησω για αρχη να δω αν θα περασει μονο του.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:09, 26-01-17:

Θα έλεγα να μην το αφήσεις, κι επειδή η αδερφή σου παρατήρησε οτι μάλλον μεγάλωσε, καλύτερα να το δει κτηνίατρος.
Γιατί ότι κι αν είναι, καλύτερα να πάρει μια θεραπεία τοπική, με κάποια αλοιφούλα, παρά να ρισκάρεις να επεκταθεί και σε άλλα σημεία του σώματος (πόσο μάλλον που δεν ξέρουμε περί τίνος πρόκειται: μικρόβιο? Μύκητας?)
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 23:13, 26-01-17:

οταν το ειχε δει η αδερφη μου ειχε ηταν πολυ παλια κ δεν ειχε καποιο προβλημα μετα, δεν μπαινει στο κλουβι μεταφορας για να παω σε κτηνιατρο απο τοτε που τον πηγα για στειρωση σκεφτομαι να περιμενω μεχρι αυριο να δω πως θα παει, ευχαριστω παντως
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:22, 26-01-17:

Δεν είναι ανάγκη να τον τρέξεις και αμέσως. Όμως μη πάψεις να παρατηρείς στο σημαδάκι αυτό, αν συμβαίνει κάποια αλλαγή. Κι αν δεν σε αφήνει εν εγρηγόρσει δαγκώνοντάς σε (φυσικό είναι για γατιά) να το κάνεις την ώρα που θα κοιμάται.
Όμως, έστω κι αν δεν αλλάξει τίποτα, κάποια στιγμή ας το δει κι ο γιατρός. Αν μη τι άλλο για να σε καθησυχάσει και να μη πασπατεύεις τον γατούλη στο στόμα και τον νευριάζεις

Εύχομαι να είναι κάτι ασήμαντο και γρήγορα να περάσει
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ikati
Ο ikati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ikati έγραψε στις 00:29, 30-03-18:

Γεια σας. Παιδιά, έχω κάτι αδεσποτάκια που ταίζω και σε 2 παρατήρησα πρόσφατα κάτι δερματικά, μπορεί κανείς (πέρα από κτηνίατρο) να εκτιμήσει βάσει εμπειρίας τι μπορεί να είναι; Δεν ξέρω πόσο καιρό τα έχουν, γιατί συνήθως τα συναντώ μέσα στα σκοτάδια και τώρα τελευταία που τα πέτυχα μέρα το παρατήρησα. Βάζω φωτο (λίγο άθλιες σε ποιότητα, συγγνώμη, αλλά νομίζω έστω κι έτσι μπορείτε να πάρετε μια αρκετά καλή εικόνα...). Το ένα δεν πιάνετε και πέρα από το να του βάζω φαί δεν έχω επαφή. Αλλά το άλλο είναι τέρμα χαδιάρικο και ανησυχώ μήπως είναι κάτι κολλητικό και στον άνθρωπο..βασικά διάβαζα για ringworm και τα σχετικά και έτσι όπως τα βλέπω να λείπει τρίχωμα μου μοιάζουν για κάτι τέτοιο... η άποψή σας;

1. Αυτό, απ'όσο μπόρεσα να δω, το έχει μόνο πίσω στα αφτάκια, στη βάση τους (και στα δύο)

2. Και το δεύτερο, στο πλάι, κάτω από το αφτί...στον κρόταφο να το πω;

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:31, 30-03-18:

Δεν μπορώ να δω καλά αλλά αν είναι μυκητίαση μπορείς να ξεκινήσεις με Μπεταντίν.Σίγουρα είναι μεταδοτικό και στον άνθρωπο αν δεν πλυθούμε καλά.Βγάλε καθαρές φωτο και πήγαινε σε ένα κτηνίατρο να τις δει.Σίγουρα θα σε βοηθήσει.Συνήθως δίνονται χάπια .
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ikati
Ο ikati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ikati έγραψε στις 22:08, 30-03-18:

Ευχαριστώ για την απάντηση, ελπίζω να μου 'ρθουν και με το φως της ημέρας στις επόμενες μέρες μήπως και καταφέρω να βγάλω καλύτερες φωτο και ίδωμεν.
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 236 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 14:48, 15-04-18:

δε φαινονται οι φωτος.
μπορει να ειναι απο 1002 λογους.
απο ψωρρα στ αυτια,απο ψυλλους,απο αυτοανοσο,απο αλλεργιες,ακομα και ψυχοσωματικα..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους