Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,538 εγγεγραμμένα μέλη και 710,644 μηνύματα σε 21,856 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 175 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η ιδανική γατοφόρος;

spyros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 12:33, 11-04-18:

Στο πρώτο (το RAC) γράφει "Can be used indoors, outdoors and for travel" οπότε πιθανόν να είναι πιο ανθεκτικό από το Trixie.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,798 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:47, 12-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από spyros
Στο πρώτο (το RAC) γράφει "Can be used indoors, outdoors and for travel" οπότε πιθανόν να είναι πιο ανθεκτικό από το Trixie.
Καλημερα Σπυρο.
Προφανως η κριτικη μας αφορουσε το γεγονος να ειναι και τα 3 γατοφοροι,ειναι δεδομενο αυτο.Οποτε,και προφανως θα επιλεξεις αναμεσα σε αυτα που γραφονται ως γατοφοροι.Δες τα υπερ και τα κατα,και αποφασισε.
ΥΓ.Παντως εγω απο το ιντερνετ δεν θα επαιρνα,απλα και μονο επειδη δεν τα εχω μπροστα μου να πιασω και να δω ακριβως το υλικο,το υφασμα,το πορτακι κλπ.Ομως ειναι καθαρα προσωπικη μου σταση.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:50, 14-04-18:

Θα κανω μια παρενθεση στην επιλογη γατοφορου. Εξαρταται απο το γατι, αν αγριευει για παραδειγμα στα ταξιδια ή αν ειναι ηρεμο. Πανω απο ολα η ασφαλεια του ζωου. Στην ιδια θεση θα βαλω και την ποιοτητα του υλικου. Eπιλεξετε οσο το δυνατον καλυτερο υλικο. Τα τονιζω αυτα γιατι ειμαι παθουσα. Το γατι αγριεψε και κατα την διαρκεια του ταξιδου στο λεωφορειου εσκισε την γατοφορο και βγηκε εξω. Μετα απο χιλια ζορια και ματωμενα χερια το γατι μπηκε στην γατοφορο την οποια προσπαθουσα να κρατησω κλειστη με το χερι. Κατεβηκα στην μεση της διαδρομης και πηγα στο κοντινοτερο pet shop να παρω πλαστικη. Πηρα την πιο γερη που βρηκα, αλλα δυστυχως αποδειχτηκε οχι και τοσο γερη γιατι στην συνεχεια του ταξιδιου ραγισε πανω στο χερουλι και επειδη θα εχανα την πτηση μου αναγκαστηκα να ψαχνω απο μαγαζι σε μαγαζι στο αεροδρομιο για κολλητικη ταινια. Το γατι μου ειναι μονο 5 κιλα και δικαιολογειται να σπασει η πλαστικη γατοφορος. Απο τοτε αποφευγω τις πανινες ακομα και οταν ειναι να παω το γατι μου στον κτηνιατρο (ο οποιος παρεπιπτοντως ειναι ακριβως απεναντι απο το σπιτι μου!).

Οποτε προσοχη και να αποφευγετε να αγοραζετε κατι που δεν εχετε δει απο κοντα γιατι αν ταξιδεψετε το τελευταιο πραγμα που θελετε ειναι να κυνηγατε το γατι επειδη το εσκασε.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,298 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:40, 14-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Θα κανω μια παρενθεση στην επιλογη γατοφορου. Εξαρταται απο το γατι, αν αγριευει για παραδειγμα στα ταξιδια ή αν ειναι ηρεμο. Πανω απο ολα η ασφαλεια του ζωου. Στην ιδια θεση θα βαλω και την ποιοτητα του υλικου. Eπιλεξετε οσο το δυνατον καλυτερο υλικο. Τα τονιζω αυτα γιατι ειμαι παθουσα. Το γατι αγριεψε και κατα την διαρκεια του ταξιδου στο λεωφορειου εσκισε την γατοφορο και βγηκε εξω. Μετα απο χιλια ζορια και ματωμενα χερια το γατι μπηκε στην γατοφορο την οποια προσπαθουσα να κρατησω κλειστη με το χερι. Κατεβηκα στην μεση της διαδρομης και πηγα στο κοντινοτερο pet shop να παρω πλαστικη. Πηρα την πιο γερη που βρηκα, αλλα δυστυχως αποδειχτηκε οχι και τοσο γερη γιατι στην συνεχεια του ταξιδιου ραγισε πανω στο χερουλι και επειδη θα εχανα την πτηση μου αναγκαστηκα να ψαχνω απο μαγαζι σε μαγαζι στο αεροδρομιο για κολλητικη ταινια. Το γατι μου ειναι μονο 5 κιλα και δικαιολογειται να σπασει η πλαστικη γατοφορος. Απο τοτε αποφευγω τις πανινες ακομα και οταν ειναι να παω το γατι μου στον κτηνιατρο (ο οποιος παρεπιπτοντως ειναι ακριβως απεναντι απο το σπιτι μου!).

Οποτε προσοχη και να αποφευγετε να αγοραζετε κατι που δεν εχετε δει απο κοντα γιατι αν ταξιδεψετε το τελευταιο πραγμα που θελετε ειναι να κυνηγατε το γατι επειδη το εσκασε.
πωπω Nelliel τι περιπέτεια κι αυτή...σαν εφιάλτης ακούγεται, ευτυχώς όμως πήγαν όλα καλά εν τέλει! εκτός του ότι το ύφασμα δεν είναι δύσκολο να το σκίσει ένα γατί πάνω σε τυχόν φρίκη, δεν εμπιστεύομαι καθόλου και τα φερμουάρ στις υφασμάτινες, που γενικά είναι αρκετά ευαίσθητα θαρρώ.. μία στραβή να γίνει δηλ και να "διαρραγεί" την κοπάνησε το γατί και τρέχα γύρευε..οι "πλαστικοποιημένες" τουλάχιστον ασφαλίζουν σε 4 σημεία τουλάχιστον συνήθως και το ένα κλιπσάκι να χαλάσει, πάλι είναι δύσκολο να βγει το γατί, τόσα και τόσα έχω μεταφέρει με τις κλασικές γατοφόρους και ποτέ δεν είχα θέμα (τώρα για την περίπτωση του Μπουκάκου σου ΄Εφη μου τι να πω, ήταν μεγάλη εξαίρεση νομίζω, για να επιβεβαιώσει τον κανόνα ). Επίσης για τις πλαστικοποιημένες γατοφόρους όταν πρόκειται για μεγάλα ταξίδια μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει επιπλέον δεματικά τύπου κλιπσάκια (έχουν ακόμη και τα jumbo και είναι πολύ φτηνά) για να αποκλείσει παν ενδεχόμενο δραπέτευσης του γατιού
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 17:45, 14-04-18:

Εφιαλτης ηταν! Δε λες παλι καλα που το ταξιδι εγινε μερα και σε μερα που ηταν ανοιχτα τα καταστηματα για να παρω αλλη. Αλλιως δεν ξερω τι θα ειχε συμβει. Το φερμουαρ το ανοιξε. Εβαλε το νυχι αναμεσα και το ανοιξε. Ουσιαστικα μασουλησε το δυχτι, ανοιξε τρυπα, εβγαλε το ποδι της εξω, μπηκε το νυχι αναμεσα στο φερμουαρ και ανοιξε πανευκολα και κυνηγουσα το γατι μετα!
Οι πλαστικες ειναι μακραν καλυτερες, ειδικα αν παρεις αυτες που εχουν βιδες, σαν αυτη για παραδειγμα:
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,798 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:26, 14-04-18:

Νελιελ,αυτο που εζησες πραγματικα ειναι ο εφιαλτης μου!!!
Ευτυχως που δεν εχασες τον γατο.
Λοιπον οσον αφορα τις πλαστικες γατοφορους,ειναι καλυτερες,ΑΝ ειναι σαν αυτη που εβαλες,που εχει αυτο το κουμπωμα.Αυτες ναι,ειναι ασφαλεις.Ομως δνε ειναι ολες οι πλαστικες ετσι.Και τα περισοστερα πετ εχουν τις πιο φτηνες,αυτες με ΑΛΛΟ κουμπωμα.Οπως θα δειξω παρακατω.Το οποιο κουμπωμα βασικα ειναι οτι στις 4 γωνιες εχει ενα πλαστικο ας πουμε χερουλι που στριβει δεξια και αριστερα.Πανευκολα δηλαδη ανοιγει.Απαξ και το ενα απο αυτα στριψει,μα ειτε απο λαθος ειτε επειδη ο γατος το κανει,και εμενα ο μπουκακος το εκανε ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ,για αυτο αναγκαστηκα και πηρα κανονικο κλουβι,η πορτα εχει πεσει και μην ειδατε τον παναη!
Αρα να λεμε ΝΑΙ στις πλαστικες,ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΟΥΜΠΩΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ,σαν αυτο που εχεις βαλει,οχι σε ολες τις πλαστικες.
Να δες για ποιες λεω,προσεξε το κουμπωμα.Ε αυτες..δεν παρεχουν καμια ασφαλεια.Αυτη που εβαλες εσυ,ναι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:50, 14-04-18:

Μαλιστα,εγω δεν ειχα τοσο φτηνη οσο αυτη που εβαλα πριν,ειχα παρομοια με αυτην,που εχω παρακατω,που κατα κορον πουλιουνται.Οποτε η διευκρινιση για το πορτακι ειναι σημαντικη θα ελεγα.Εμπειρια απο πανινη δεν ειχα,αλλα δεν φανταζομουν ποτέ οτι θα την σχιζουν ή θα ανοιγουν το φερμουαρ...

Φανταζομαι ομως οτι και στις υφασματινες υπαχριυν διαφορες ποιοτητες,σιγουρα δεν ειναι ολες το ιδιο.
Ομως εμπειρια απο γατοφορο σαν την απο κατω ειχα,και ειναι ακρως αναξιοπιστη δυστυχως.

Για αυτο για μενα,αν δεν ξερουμε πως ακριβως ειναι μια γατοφορος,ειναι καλυτερα να την δουμε απο κοντα .
Και ειναι πολυ σημαντικο που λεει ο καθενας τις εμπειριες του απο διαφορες γατοφορους,καθως καποιοι για πρωτη φορα εχουν γατα,οποτε και αυτα που εχουμε εκ πειρας παθει εμεις,δεν τα ξερουν.Εγω οταν πηρα την γατοφορο σαν αυτην που εβαλα,δεν μπορουσα να διαννοηθω οτι ο μπουκακος θα ανοιγει πανευκολα την πορτα.Και ξαναλεω,δεν το εκανε μια φορα,αναγκαστικα και αλλαξα.Ειχα εμπειρια απο πλαστικη τετοιου τυπου.Η νελιελ ειχε εμπειρια απο υφασματινη...και τι εμπειρια!Εφιαλτης!
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,298 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 18:50, 14-04-18:

Έφη μου η πρώτη που έβαλες δεν φαίνεται να παρέχει κμ ιδιαίτερη ασφάλεια όντως..
Η δεύτερη θεωρώ ότι είναι προτιμότερη από υφασμάτινη σίγουρα και μπορείς να ενισχύσεις και την ασφάλειά της, αν χρειάζεται, όπως είπα και παραπάνω..και σίγουρα αν ανοίξει το ένα κλιπσάκι δεν ανοίγει και το πορτάκι στη δεύτερη νομίζω, εμείς έχουμε παρόμοιες και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 14-04-18 στις 18:55.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:58, 14-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Ναι Έφη μου έτσι εξηγείται με τον Μπουκάκο, η συγκεκριμένη που έβαλες δεν φαίνεται να παρέχει κμ ιδιαίτερη ασφάλεια..
Βρε συ,ευτυχως ημουν τυχερη που το εκανε οσο ημουν μεσα στο σπιτι.Ειναι πανευκολο.Ακου τι κανουν.
Οπως ξαπλωνουν πλαγιαστα,βαζουν το ποδαρακι στο κατω μερος ,το βγαζουν δηλαδη ΕΞΩ απο το κλουβι,παιρνανε δηλαδη το χερακι μεσα απο τα καγκελα και αρχιζουν και το παλευουν.Σε δευτερολεπτα εστριβε το χερουλακι,απαξ και φυγει το ενα,λιγο σπρωξιμο και εφυγε ολη η πορτα.Το λεω πραγματικα απο εμπειρια.
.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:59, 14-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Έφη μου η πρώτη που έβαλες δεν φαίνεται να παρέχει κμ ιδιαίτερη ασφάλεια όντως..
Η δεύτερη θεωρώ ότι είναι προτιμότερη από υφασμάτινη σίγουρα και μπορείς να ενισχύσεις και την ασφάλειά της, αν χρειάζεται, όπως είπα και παραπάνω..και σίγουρα αν ανοίξει το ένα κλιπσάκι δεν ανοίγει και το πορτάκι στη δεύτερη νομίζω, εμείς έχουμε παρόμοιες και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα.
Αν εννοεις την δευτερη φωτο που εβαλα,σε πληροφορω οτι ακριβως τετοια ειχα.Οχι,καμια ασφαλεια δενε χουν.Ολες οι πλαστικες που ανοιγουν με αυτον τον τροπο...δεν ειναι ασφαλεις.Εκτος αν καθεται σαν φυτο ο γατος.Μονο με αλλο κουμπωμα,σαν αυτο που εβαλε η νελιελ εισαι σιγουρος.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:58, 14-04-18:

71WACl7NaWL._SX355_.jpg

Παιδιά εγώ έχω για την σουκι και τον σιμπα από 1 τέτοια γάτοφορο - το μεσαίο μέγεθος... Η συγκεκριμένη έχει 3 μεγέθη... Η πρώτη για μέχρι 7 κιλά (αν θυμάμαι καλά, ίσως και λίγο παραπάνω), η δεύτερη για μέχρι 12 κιλά περίπου και η μεγάλη για άνω... Επειδή το είχα ψάξει και εγώ αρκετά θεωρώ πως είναι γερή και το κούμπωμα που έχει μπροστά ασφαλές... Για να ανοίξει πρέπει να πιέσεις τα κίτρινα κουμπιά πάνω κάτω. (αν θέλω περισσότερη ασφάλεια δένω και δύο σχοινιά δεξιά και αριστερά της πόρτας οπότε είναι αδύνατο να ανοίξει.)...Στον Ραμόν έχω μια μικρή πολύ πιο απλή, σαν αυτή που έβαλε η έφη στην δεύτερη φώτο αλλά σκέφτομαι να την αλλάξω κάποια στιγμή γιατί κάνει σαν παλαβό μέσα σε αυτή και μπορεί και να καταφέρει να την ανοιξει Τις υφασμάτινες δεν τις εμπιστεύομαι καθόλου... Σκίζονται όπως είπατε πανεύκολα.... Πάντως η σωστή επιλογή γάτοφορου είναι σημαντική για την ασφαλή μεταφορά των ζουζουνιων μας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  71WACl7NaWL._SX355_.jpg
Εμφανίσεις:  2
Μέγεθος:  19,9 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,534 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:24, 14-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Αν εννοεις την δευτερη φωτο που εβαλα,σε πληροφορω οτι ακριβως τετοια ειχα.Οχι,καμια ασφαλεια δενε χουν.Ολες οι πλαστικες που ανοιγουν με αυτον τον τροπο...δεν ειναι ασφαλεις.Εκτος αν καθεται σαν φυτο ο γατος.Μονο με αλλο κουμπωμα,σαν αυτο που εβαλε η νελιελ εισαι σιγουρος.
Ακριβώς "σαν φυτό", περιέγραψες την Τέρψη μου.

Έχω εδώ και χρόνια την πλαστική, την πιο κοινή και φθηνή, αυτή που ο Μπουκάκος άνοιγε στο πι και φι. Κι όμως, η κοκόνα μου αφήνεται ήσυχα, μη επιχειρώντας να κάνει το παραμικρό. Μόνο ζαρώνει σε μια γωνιά και περιμένει στωικά, να τελειώσει άλλη μια ταλαιπωρία μεταφοράς της.

Από την άλλη, μου έχει τύχει και γατί ζωηρό, που ούτε δάγκωνε ούτε γρατσουνούσε απλώς ανήσυχο, που με το που έμπαινε στην κλασική γατοφόρο, κατευθείαν το "χεράκι" να δουλεύει το κούμπωμα με μαεστρία έμπειρου χρήστη.

Οπότε παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του γατιού. Όσο πιο "θεριό", τόσο πιο περίπλοκη ασφάλεια απαιτείται από το πορτάκι ανοίγματος του κλουβιού μεταφοράς.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 14-04-18 στις 21:03.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:38, 14-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
71WACl7NaWL._SX355_.jpg

Παιδιά εγώ έχω για την σουκι και τον σιμπα από 1 τέτοια γάτοφορο - το μεσαίο μέγεθος... Η συγκεκριμένη έχει 3 μεγέθη... Η πρώτη για μέχρι 7 κιλά (αν θυμάμαι καλά, ίσως και λίγο παραπάνω), η δεύτερη για μέχρι 12 κιλά περίπου και η μεγάλη για άνω... Επειδή το είχα ψάξει και εγώ αρκετά θεωρώ πως είναι γερή και το κούμπωμα που έχει μπροστά ασφαλές... Για να ανοίξει πρέπει να πιέσεις τα κίτρινα κουμπιά πάνω κάτω. (αν θέλω περισσότερη ασφάλεια δένω και δύο σχοινιά δεξιά και αριστερά της πόρτας οπότε είναι αδύνατο να ανοίξει.)...Στον Ραμόν έχω μια μικρή πολύ πιο απλή, σαν αυτή που έβαλε η έφη στην δεύτερη φώτο αλλά σκέφτομαι να την αλλάξω κάποια στιγμή γιατί κάνει σαν παλαβό μέσα σε αυτή και μπορεί και να καταφέρει να την ανοιξει Τις υφασμάτινες δεν τις εμπιστεύομαι καθόλου... Σκίζονται όπως είπατε πανεύκολα.... Πάντως η σωστή επιλογή γάτοφορου είναι σημαντική για την ασφαλή μεταφορά των ζουζουνιων μας
Δημητρα μου,η δικια σου ειναι διαφορετικη απο αυτην που λεω εγω.Το κουμπωμα με τα κιτρινα κουμπια,κανει την διαφορετικοτητα. Την αλλη που ειναισ αν αυτη που ειχα,ή αλλαξε την ή απλα βαζε την στην πιο ασφαλη γατοφορο.Εκτος καια ν θα πρεπει να τα μεταφερεις ολα.

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Ακριβώς "σαν φυτό", περιέγραψες την Τέρψη μου.

Έχω εδώ και χρόνια την πλαστική, την πιο κοινή και φθηνή, αυτή που ο Μπουκάκος άνοιγε στο πι και φι. Κι όμως, η κοκόνα μου αφήνεται ήσυχα, μη επιχειρώντας να κάνει το παραμικρό. Μόνο ζαρώνει σε μια γωνιά και περιμένει στωικά, να τελειώσει άλλη μια ταλαιπωρία μεταφοράς της.

Από την άλλη, μου έχει τύχει και γατί ζωηρό, που ούτε δάγκωνε ούτε γρασουνούσε απλώς ανήσυχο, που με το που έμπαινε στην κλασική γατοφόρο, κατευθείαν το "χεράκι" να δουλεύει το κούμπωμα με μαεστρία έμπειρου χρήστη.

Οπότε παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του γατιού. Όσο πιο "θεριό", τόσο πιο περίπλοκη ασφάλεια απαιτείται από το πορτάκι ανοίγματος του κλουβιού μεταφοράς.
Σαφως εχει σημασια ο χαρακτηρας του γατιου,οπως και σε τι κατασταση το μεταφερουμε.Ενα τραυματισμενο η αρρωστο γατι που δεν κουνιεται,δενε χει φοβο απο αυτην την γατοφορο που λεω.

ΟΜΩΣ,το θεμα αφορα την ιδανικη γατοφορο ,δεν λεμε ιδανικη γατοφορο για ησυχα γατακια,ή για αρρωστα,ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΠΑΙΖΟΥΝ,και σαφως βλεπουν και ατομα που για πρωτη φορα εχουν γατι,επισης καν δεν γνωριζουν την αντιδραση του γατιου τους,οποτε ολα αυτα πρεπει να λεγονται.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 14-04-18 στις 20:41.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,534 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:11, 14-04-18:

ΟΜΩΣ,το θεμα αφορα την ιδανικη γατοφορο ,δεν λεμε ιδανικη γατοφορο για ησυχα γατακια,ή για αρρωστα,ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς ΠΑΙΖΟΥΝ,και σαφως βλεπουν και ατομα που για πρωτη φορα εχουν γατι,επισης καν δεν γνωριζουν την αντιδραση του γατιου τους,οποτε ολα αυτα πρεπει να λεγονται.
Σαφώς και έχεις απόλυτο δίκιο.
Σε κάθε περίπτωση επιλέγουμε τη γατοφόρο που παρέχει τη μέγιστη ασφάλεια,
και δεν είναι συνετό να το διακινδυνεύει κανείς.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:43, 14-04-18:

Η 2η γατοφορος ηταν η πιο ακριβη που ειχε το συγκεκριμενο τυχαιο καταστημα. Δεν ηταν σαν αυτη που παρεθεσα δυστυχως γιατι δεν ειχε. Το πορτακι δεν το ανοιξε αλλα εσπασε το πλαστικο απο πανω στο χερουλι. Εκει τα ειδα ολα γιατι η γατα ηδη ηταν εξωτερικο και δεν μπορουσα να φυγω να αγορασω αλλο γιατι επρεπε να συνεχισω το ταξιδι μου, οποτε συμβιβαστηκα με ταινια. Το προβλημα ομως ηταν οτι δεν χωρουσε κατω απο το καθισμα στο αεροπλανο και μου ειπαν οτι το γατι δεν ταξιδευει. Φανταστειτε, να ειστε σε μια ξενη πολη και να σας λενε οτι το γατι δεν ταξιδευει. Ουτε καν στις αποσκευες γιατι η γατοφορος που ειχα αγορασει δεν ειχε μπολ για νερο. Εξηγησα τι συνεβη και με ρωτησαν αν εχω την πανινη. Την ειχα κρατησει σε περιπτωση που συμβει κατι με την πλαστικη, ειδαν τις τρυπες και μου ειπαν να την βαλω εκει και να ταξιδεψει στην πανινη. Η μοναδικη μου επιλογη ηταν αυτη. Την εβαλα και στην καμπινα την τυλιξα με κουβερτα εκτος απο ενα σημειο απο την αλλη πλευρα που δεν ειχε κανει τρυπες για να παιρνει αερα και ευτυχως δεν συνεβει κατι αλλο.
Η συγκεκριμενη γατα παντα πηγαινε στον κτηνιατρο με πλαστικη και δεν επιχειρουσε να φυγει παρα μονο νιαουριζε γοερα. Αλλα αντεδρασε πολυ διαφορετικα μεσα σε οχηματα με κοσμο και εντονο θορυβο. Φταιει και το ηρεμιστικο γιατι εφερε τα αντιθετα αποτελεσματα. Αντι να ηρεμισει, αφηνιασε. Οταν εληξε η επιδραση, ταξιδεψε με την πανινη ησυχα (εδω επαιξε ρολο και η κουβερτα βεβαια).

Οποτε περα απο την πορτα και τα κουμπωματα στα πλαγια, βλεπουμε και το πλαστικο. Να ειναι σκληρο και να μην εχει μεγαλη ελαστικοτητα. Στις πανινες δυστυχως δεν εχεις πολλες επιλογες αφου ολα τα δυχτακια ειναι πλαστικα και αν το γατι εχει τασεις να μασουλαει, μπορει να κανει πολυ ανετα τρυπες. Για το αλλο μου χρησιμοποιω πανινη εδω και πολλα χρονια και ουδεποτε ειχα προβλημα. Αλλα ισως να μη μου ετυχε ακομα η στιγμη οπως με την αλλη. Δεν μπορεις να προβλεψεις πως θα αντιδρασει το ζωο σε κατασταση εντονου στρες. Για μενα οι πανινες εχουν τελειωσει. Δεν το ρισκαρω ξανα ακομα και αν προκειται για το πιο ησυχο γατι του κοσμου.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:52, 14-04-18:

Το εξπρες του μεσονυκτιου εζησες εσυ αγαπη μου...
Γελαμε τωρα,αλλα αν εγω ειχα ζησει αυτο που εζησες εσυ,δεν ξερω αν θα ειχα επιβιωσει απο το αγχος.
Καλα κανεις και τα γραφεις με λεπτομερειες...ειναι πολυ χρησιμες οι εμπειριες μας αυτες για τους γατογονεις.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 02:22, 15-04-18:

Την πατησα επειδη το αλλο μου γατι ειναι πολυ ησυχο και νομιζα οτι και αυτο θα ηταν ετσι. Της εδωσα το ηρεμιστικο για να την ηρεμισει απο το αγχος του ταξιδιου αλλα τελικα εγω επρεπε να το ειχα παρει αντι για το γατι! Μετα απο αυτο εχω ορκιστει να μην ταξιδεψω ξανα με γατα! Δε λες παλι καλα που βγηκε απο την γατοφορο μεσα στο λεωφορειο και οχι μεσα στο αεροπλανο. Θα ειχαμε γινει πρωτοσελιδο. Αναγκαστικη προσγειωση λογω γατας.
Παράθεση

spyros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 12:04, 15-04-18:

Γατοφόρο με βίδες σπάνια βρίσκεις. Όσο και αν έψαξα, μόνο με πλαστικά κλιπς βρήκα. Καλό θα είναι η dimitradra και η nelliel να γράψουν το κατάστημα που τις αγόρασαν.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 13:57, 15-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Η συγκεκριμενη γατα παντα πηγαινε στον κτηνιατρο με πλαστικη και δεν επιχειρουσε να φυγει παρα μονο νιαουριζε γοερα. Αλλα αντεδρασε πολυ διαφορετικα μεσα σε οχηματα με κοσμο και εντονο θορυβο. Φταιει και το ηρεμιστικο γιατι εφερε τα αντιθετα αποτελεσματα. Αντι να ηρεμισει, αφηνιασε. Οταν εληξε η επιδραση, ταξιδεψε με την πανινη ησυχα (εδω επαιξε ρολο και η κουβερτα βεβαια).
Ε λοιπόν όντως μπορεί να έπαιξε ρόλο το ηρεμιστικό, που της έδωσες και αντέδρασε τόσο άσχημα, η κτηνίατρος που έχουμε τώρα είναι κάθετη να μην χορηγούνται σε γάτες ηρεμιστικά γιατί ακριβώς συχνά φέρνουν τα αντίθετα αποτελέσματα και να που συμβαίνει!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:16, 15-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από spyros
Γατοφόρο με βίδες σπάνια βρίσκεις. Όσο και αν έψαξα, μόνο με πλαστικά κλιπς βρήκα. Καλό θα είναι η dimitradra και η nelliel να γράψουν το κατάστημα που τις αγόρασαν.
Καλησπέρα... Την συγκεκριμένη την αγόρασα από το Ηράκλειο Κρήτης όπου κατοικώ και συγκεκριμένα από την κτηνιατρική κλινική της Κόριννα Παρασύρη στην 62 μαρτύρων δίπλα στο jumbo... Το πλαστικό είναι γερό και δεν ήταν και πανάκριβη... (δε θυμάμαι βέβαια ακριβωςτιμή γιατί την έχω πάρει κάτι μήνες αλλά μπορώ να ψάξω τις αποδείξεις μου και να σας πω αν θέλετε ).... Αν επιτρέπεται μπορώ να πω και εταιρεία και μοντέλο
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 18:01, 15-04-18:

Εχει και το zooplus αλλα στην κατηγορια για σκυλους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ποια είναι η περίοδος απογαλακτισμού; - Από jimpele
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-10-12 στις 18:49.
    • Ποια είναι κατάλληλη; - Από bella sofia
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-01-10 στις 20:36.
    • Ποιά είναι η γνώμη σας; - Από ΟΥΡΑΝΙΑ
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-02-09 στις 00:10.
    • Ποια είναι; - Από strayshelp
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-06-08 στις 17:52.
    • Ποια είναι η ηλικία των γατιών σας; - Από Ina
      Το θέμα έχει λάβει 78 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-04-08 στις 19:19.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους