Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,282 εγγεγραμμένα μέλη και 718,335 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 363 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφή για στειρωμένες γάτες

Kagome

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kagome
H Kagome αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Kagome έγραψε στις 00:28, 18-11-17:

Γεια σας! Έχετε να προτείνετε κάποια τροφή για χάσιμο βάρους ??
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:29, 18-11-17:

Καλή σου μέρα

Ανάμεσα στις γνωστές μάρκες (Hills, Origen, Royal Canin) είναι σίγουρο οτι θα βρεις κάποια που να ταιριάζει στις ανάγκες και να αρέσει στο ζουζουνάκι σου.
Για παράδειγμα, της Royal Canin η Obesity και η Satiety Weight Management (λίγο ακριβούτσικη αυτή), έχω ακούσει είναι πολύ καλές τροφούλες.
Πέραν αυτού όμως, προσπάθησε να αλλάξεις και της συνήθειές του/ης. Περισσότερη άσκηση και, ει δυνατόν, ιδανικά να
διασπάσεις τον αριθμό των ημερησίων γευμάτων σε μικρότερα (3-5 την ημέρα) με παράλληλη μείωση της ποσότητας.

Επίσης, αν έτρωγε κονσέρβα μέχρι τώρα καθημερινά, μπορείς να την αντικαταστήσεις με διαίτης και μόνο 2-3 φορές την εβδομάδα, που θα αποτελεί μια μόνο μερίδα από τα πιάτα της ημέρας (εννοείται, όχι ολόκληρο το κουτί, αλλά ένα μικρό μέρος).

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φυλλίτσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Φυλλίτσα Keep calm but first..feed the cat!! :D έγραψε στις 22:42, 24-01-18:

Καλησπέραααα! Στο ψητό. Η γάτα μου η Λούνα είναι 3 ετών στειρωμένη και πριν λίγες εβδομάδες ο κτηνίατρος της βρήκε ουλίτιδα την οποία αντιμετωπίζουμε με αντιβίωση και στοματικό διάλυμα. Έτσι, της πήρα και τις κροκέτες Royal Canin Dental, την κτηνιατρική σειρά. Όμως, επειδή είναι γάτα και τα καλαμπόκια δεν είναι και το καλύτερο για ένα γατί, σκεφτόμουν την Naturea. Την έχει δοκιμάσει κανείς; Έχει αρκετά μεγάλες κροκέτες ώστε να μασάει αντί να τις καταπίνει αμάσητες;
Παράθεση

Catcat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Catcat
H Catcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Catcat έγραψε στις 19:00, 30-01-19:

Καλησπερα σας!

εχω ενα γατο ετων 4, ημιαδεσποτο. τον εχω στην αυλη του σπιτιου (χωριο). τελικα στα 4 τον στειρωσα.
απο διατροφη ετρωγε μεχρι τωρα ξηρα τροφη χυμα(τοσο επιτρεπουν τα οικονομικα) και κατα καιρους μου εδινε ο κρεοπωλης συκωτακια και πετσες τα οποια τα εβραζα και μετα του εδινα.
Τωρα πρεπει να κοψω εντελως τις πετσες και τα λιπη? επισης πρεπει να του δινω αποκλειστικα ξηρα τροφη για στειρωμενες γατες?

το ιδιο ισχυει για μια γατα ετων 2 που τωρα την στειρωσα και αλλες δυο μικρες γατουλες 6 μηνων που τωρα στειρωθηκαν.

οι γατες που ειναι σε αυλες κι οχι αποκλειστικα μεσα στο σπιτι, εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να παθουν Ουρολογικό Σύνδρομο?

στις θηλυκες γατες υπαρχει η ιδια πιθανοτητα?

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 19:52, 30-01-19:

Καλησπέρα! Τα αρσενικά στειρωμένα γατιά έχουν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να αναπτύξουν ουρολογικό σύνδρομο, όχι όμως ότι αποκλείεται να συμβεί και στα θηλυκά. Για τον γατούλη σου τώρα θα πρέπει όντως να επιλέξεις μία ειδική ξηρή τροφή για στειρωμένα, είναι σημαντικό αυτό και αν το ψάξεις πιστεύω θα βρεις κάποια αρκετά οικονομική τέτοια τροφή, που να τον καλύπτει. Δεν έχει να κάνει τόσο αν ζει έξω ή μέσα, το ουροποιητικό τους είναι πιο ευάλωτο με τη στείρωση ούτως ή άλλως (μπορεί η επιπλέον κίνηση να τους βοηθά γενικότερα, αλλά έχω την εντύπωση ότι για το ουροποιητικό δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο..). Όσο για το μαγειρευτό φαγητό, θα σου πρότεινα να μην το κόψεις, απλά φρόντισε να μην έχει αλάτι και μπαχαρια
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Catcat

Νεοφερμένος

H Catcat έγραψε στις 20:05, 30-01-19:

ευχαριστω για την απαντηση. οσο για το μαγειρευτο φαγητο, αν ειναι συκωτι ή πετσες (λιπη) εχει σημασια?
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 20:13, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Catcat
ευχαριστω για την απαντηση. οσο για το μαγειρευτο φαγητο, αν ειναι συκωτι ή πετσες (λιπη) εχει σημασια?

Ε τα πολλά λίπη καλό είναι να τα αποφεύγεις γενικά (και άσχετα με το ουροποιητικό βέβαια αυτό). Το συκώτι μια χαρά είναι νομίζω.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Catcat

Νεοφερμένος

H Catcat έγραψε στις 20:34, 30-01-19:

Αυτή την τροφή την έχει πάρει κάποιος? . www.skroutz.gr/s/8267879/Farmina-Matisse-Neutered-Salmon-10kg.html
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 20:39, 30-01-19:

Εάν το αρσενικό μετά τη στείρωση πάθει ουρολογικο σύνδρομο , τι γίνετε μετά ;
Γίνετε ειδική επέμβαση και όλα καλά ή υπάρχει πρόβλημα στην υγεία του εφόρου ζωής ;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:54, 30-01-19:

Στέφανε, σε παραπέμπω το άρθρο Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας καθώς και στο σχετικό θέμα μας εδώ.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,446 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:10, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Catcat
Οχι συκωτι σε γατες!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,446 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:12, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Εάν το αρσενικό μετά τη στείρωση πάθει ουρολογικο σύνδρομο , τι γίνετε μετά ;
Γίνετε ειδική επέμβαση και όλα καλά ή υπάρχει πρόβλημα στην υγεία του εφόρου ζωής ;
Αν παθει κλαφτα χαραλαμπε,ΔΕν πρεπει να φτασει να παθει στεφανε.Ανετα πεφτει σε κομα και πεθαινει.Τα στειρωμενα στανταρ πρεπει να τρεφονται με ξηρη τροφη για στειρωμενα,ακομα περισσοτερο τα αρσενικα,που λογω κατασκευης ειναι πολυ πιο επιρεπη!Η ακανα παντως κανει για στειρωμενα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-01-19 στις 21:17.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 21:31, 30-01-19:

Αυτό που θέλω να μάθω ειναι το εξής.
Με σωστή διατροφή μετά τη στείρωση , πόσα ειναι τα ποσοστά να πάθει αυτή τη ζημιά .
Οι πιθανότητες δηλαδή παρόλο την σωστή διατροφή ειναι μεγάλες λόγω της στείρωσης ή έχουν βγει σωστές τροφές που έχουν ελαχιστοποιηθεί οι πιθανότητες ;
Ρωτάω γιατί οι τελευταίες απαντήσεις στο αρμόδιο θέμα ειναι πολλά χρόνια πίσω .
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:33, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Αν παθει κλαφτα χαραλαμπε,ΔΕν πρεπει να φτασει να παθει στεφανε.Ανετα πεφτει σε κομα και πεθαινει.Τα στειρωμενα στανταρ πρεπει να τρεφονται με ξηρη τροφη για στειρωμενα,ακομα περισσοτερο τα αρσενικα,που λογω κατασκευης ειναι πολυ πιο επιρεπη!Η ακανα παντως κανει για στειρωμενα.

Ε δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα βρε Έφη μου, αντιμετωπίζεται το ουρολογικό σύνδρομο στις περισσότερες περιπτώσεις. Το γατί θα δώσει σημάδια πριν φτάσει να πέσει σε κώμα...δεν πέφτει από τη μια στιγμή στην άλλη θαρρώ! Εξαρτάται από το στάδιο που θα εντοπιστεί το πρόβλημα..Εμείς πάντως έχουμε γατούλη (στα 12 τώρα), που πριν από πέντε χρόνια περίπου είχε θέμα, διαγνώστηκε με μια ελαφριά ουρολιθίαση και εκτοτε με την κατάλληλη διατροφή δεν παρουσιασε κανένα πρόβλημα. Και να σημειώσω ότι και πριν έτρωγε ειδική τροφή για στειρωμένα, απλά μετά περάσαμε σε πιο εξειδικευμένη, urinary τύπου

Είναι αλήθεια πάντως ότι οι πολύ καλές τροφές -τύπου ακάνα- ενδείκνυνται για στειρωμένα έτσι κι αλλιώς
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:36, 30-01-19:

Αυτό δεν το γνώριζα Έφη! Όχι ότι δίνω συκώτι στα γατιά μου, αλλά γιατί αλήθεια δεν κάνει;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:51, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Ε δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα βρε Έφη μου, αντιμετωπίζεται το ουρολογικό σύνδρομο στις περισσότερες περιπτώσεις. Το γατί θα δώσει σημάδια πριν φτάσει να πέσει σε κώμα...δεν πέφτει από τη μια στιγμή στην άλλη θαρρώ! Εξαρτάται από το στάδιο που θα εντοπιστεί το πρόβλημα..Εμείς πάντως έχουμε γατούλη (στα 12 τώρα), που πριν από πέντε χρόνια περίπου είχε θέμα, διαγνώστηκε με μια ελαφριά ουρολιθίαση και εκτοτε με την κατάλληλη διατροφή δεν παρουσιασε κανένα πρόβλημα. Και να σημειώσω ότι και πριν έτρωγε ειδική τροφή για στειρωμένα, απλά μετά περάσαμε σε πιο εξειδικευμένη, urinary τύπου

Είναι αλήθεια πάντως ότι οι πολύ καλές τροφές -τύπου ακάνα- ενδείκνυνται για στειρωμένα έτσι κι αλλιώς
Αντιμετωπιζεται,αν εχει ο αλλος την παρατηρητικοτητα να δει και αντιληφθει καποια πραγματα.Ειδικα σε γατια με οικογενειες ,που υπαρχουν παιδια,ειναι λογικο η παρατηρητικοτητα στα κατοικιδια να ειναι πιο μειωμενη απο αυτην σε σπιτια χωρις παιδια,αυτο ειναι στατιστικα διαπιστωμενο.
Και βεβαια αντιμετωπιζεται,αν το αντιληφθεις εγκαιρα.Αλλα αν το λεμε ελαφρα την καρδια,ο αλλος μπορει να νομισει οτι ελα μωρε,δεν θα του δινω ειδικη τριοφη για στειρωμενα,οκ θα παμε κτηνιατρο,θα κανει αποφραξη και ολα καλα,ε..δεν ειναι ετσι.Για αυτο το τονιζω τι δεν πρεπει να φτασουμε εκει.Και αν τους δινουμε ειδικη τροφη για στειρωμενα,οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες.
Η ακανα στα σιγουρα κανει για στειρωμενα,εκτος του οτι στον καναδα(καναδεζικη τροφη) ολες οι γατες στειρωνονται,οποτε και δεν τις διαχωριζουν σε τροφες για στειρωμενες και τροφες για αστειρωτες,στανταρ δηλαδη τις φτιαχνουν για στειρωμενες,ρωτησα προσφατα και την κτηνιατρο μου για να ειμαι απολυτα βεβαια και μου το επιβεβαιωσε,εξαλλου και οι τιμη μαγνησιου στα συστατικα το επιβεβαιωνει για καποον που ξερει.

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Αυτό δεν το γνώριζα Έφη! Όχι ότι δίνω συκώτι στα γατιά μου, αλλά γιατί αλήθεια δεν κάνει;
Τι να μην δωσετε στην γατα σας να φαει.

Συκώτι σε μεγάλες ποσότητες.Μπορεί να προκαλέσει τοξικότητα βιταμίνης Α, η οποία επηρεάζει τους μύες και τα κόκαλα.
Απο αυτο το αρθρο.
Αλλα ειχα ρωτησει και τον κτηνιατρο μου στη ζακυνθο οταν ημουν,μου το ειχε επιβεβαιωσει,οπως και ελαιολαδο μου ειχε πει δεν κανει.
Το αρθρο λεει για μεγαλες ποσοτητες,ο γιατρος ειπε καθολου και εγω δεν θα το ρισκαρα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-01-19 στις 21:54.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:56, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Αυτό που θέλω να μάθω ειναι το εξής.
Με σωστή διατροφή μετά τη στείρωση , πόσα ειναι τα ποσοστά να πάθει αυτή τη ζημιά .
Οι πιθανότητες δηλαδή παρόλο την σωστή διατροφή ειναι μεγάλες λόγω της στείρωσης ή έχουν βγει σωστές τροφές που έχουν ελαχιστοποιηθεί οι πιθανότητες ;
Ρωτάω γιατί οι τελευταίες απαντήσεις στο αρμόδιο θέμα ειναι πολλά χρόνια πίσω .
Μην το φοβασαι αυτο στεφανε,εφοσον του δινεις οταν τον στειρωσεις ειδικη τροφη για στειρωμενα γατια.Για να το παθει τρωγοντας ειδικη τροφη,θα πρεπει αν εχει εξαιρετικα στενη κατασκευη ουρηθρας....θα ειναι σπανια περιπτωση.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:18, 30-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ειδικα σε γατια με οικογενειες ,που υπαρχουν παιδια,ειναι λογικο η παρατηρητικοτητα στα κατοικιδια να ειναι πιο μειωμενη απο αυτην σε σπιτια χωρις παιδια,αυτο ειναι στατιστικα διαπιστωμενο.

Όντως υπάρχει μελέτη που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο ??? Tι να πω, μου κάνει μεγάλη εντύπωση..Ειδικά αν έχει κάποια οικογένεια ένα ή δύο γατιά (ως είθισται), είναι θεωρώ πολύ εύκολο να διαπιστώσει κανείς τις αλλαγές στη συμπεριφορά της γάτας και να προλάβει τα χειρότερα .

Τώρα για το συκώτι σε μεγάλες ποσότητες οκ., ας αποφεύγεται, αλλά γενικώς να πούμε ότι σε συνδυασμό με τις κροκέτες είναι σημαντικό οι γάτες να τρέφονται και με υγρή τροφή που και που σε κάποιες δόσεις (είτε μαγειρευτή ιδανικά είτε σε κονσέρβα) για ενυδάτωση..τη χρειάζονται και βοηθά και στο ουροποιητικό
Παράθεση

Catcat

Νεοφερμένος

H Catcat έγραψε στις 22:29, 30-01-19:

Αυτή τη μάρκα τη γνωρίζετε? Υπάρχει κάποια άλλη τόσο οικονομική για στειρωμένα? http://www.skroutz.gr/s/8267879/Farm...lmon-10kg.html
Παράθεση

Catcat

Νεοφερμένος

H Catcat έγραψε στις 11:36, 31-01-19:

και να προσθεσω το δευτερο ερωτημα, τελικα ειπαμε οχι συκωτι σε μεγαλες ποσοτητες. τις πετσες απο κοτοπουλο και εντοσθια (διαφορα που μου δινει ο κρεοπωλης) εαν τα βρασω, μπορω να τα δινω στα στειρωμενα πλεον γατια?
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:11, 31-01-19:

Αγαπητή Catcat, θα σου απαντήσω και στις δύο ερωτήσεις σου. Η Farmina δεν είναι κορυφαία μάρκα. Είναι όμως μια καλή οικονομική λύση.( Από ένα e-shop που ψωνίζω αναγκαστικά αν και προτιμώ τα φυσικά καταστήματα,στη συσκευασία με κοτόπουλο δίνει δώρο και 6 κονσέρβες.... νομίζω στα 29-30 ευρώ). Τώρα στην ερώτηση με τα εντόσθια...Στη φύση ο θηρευτής πρώτα θα φάει τα σπλάχνα από το θήραμα. Το ένστικτο του λέει πως αυτή είναι η τροφή με την υψηλότερη διατροφική αξία γιατί έχει εκτός από πρωτε'ίνη και πολλά μέταλλα και βιταμίνες. Η οικόσιτη γάτα όμως παίρνει τα ιχνοστοιχεία αυτά σε επαρκή ποσότητα από την καλή ξηρά τροφή. Μεγαλύτερη ποσότητα μπορεί να επιβαρύνει ζωτικά όργανα της γάτας. Επίσης,χωρίς καμία διάθεση κριτικής, πιστεύω πως πρέπει να δίνουμε στα ζωάκια μας τροφή που θα τρώγαμε κι εμείς. Εγώ τσιμπολογάω λίγο βραστό κοτοπουλάκι από τα γατουλίνια μου...
Παράθεση

charlie2alpha (Κώστας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charlie2alpha
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O charlie2alpha έγραψε στις 11:29, 01-02-19:

Καλησπέρα σας. Διαβάζω απο το καλοκαίρι του 2018 το forum εδώ αλλά πλέον ήρθε ο καιρός να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

Η τροφή ACANA είναι κατάλληλη για στειρωμένα αρσενικά; Διαβάζω πολλές ιστορίες τρόμου για το θέμα της ουρολιθίασης κι ο δικός μου είχε ήδη μια επίσκεψη στον γιατρό γιατί τον έπιασα να πηγαίνει στην άμμο του κάθε λίγα λεπτά και κάποια στιγμή άρχισε να κλαίει. Τον βούτηξα επιτόπου και πήγαμε στο γιατρό και καταλήξαμε να περάσουμε μια πολύ άσχημη βραδιά με τον γατούλη κλεισμένο στο μπάνιο με καθετήρα. Θα με πάρει ο διάολος αν τον αφήσω να πάθει ξανά κάτι τέτοιο, οπότε εκπτώσεις στο φαγητό του ΔΕ θα κάνω.

Ο γιατρός μου έδωσε την Royal Canin Urinary S/O με εντολή να την παίρνει για 2 μήνες. Πλέον ψάχνω για ποιοτική τροφή που να καλύπτει όμως αυτό το πρόβλημα. Θα ήθελα γνώμες για την ACANA κι αν δεν κάνει, κάποια που να κάνει.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:20, 01-02-19:

Καλημέρα Charlie... Η acana κάνει για στειρωμενες γάτες... Συγκεκριμένα είναι τροφή για κάθε ηλικία και στάδιο της γάτας... Θεωρείται από τις καλύτερες ξηρές τροφές χωρίς συντηρητικα, χημικές ουσίες, δημητριακά... Τη δίνω στις γάτες μου και - να χτυπήσω ξύλο!!!! - δεν έχουμε μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα υγείας (2 αρσενικά και 1 θηλυκό στειρωμενα και τα 3)....

Αν διαβάσεις και τα συστατικά της τροφής και τα συγκρίνεις με άλλες - δημοφιλεις μεν αλλά πιο οικονομικές - θα καταλάβεις τη διαφορά.... Και εγώ πιστεύω πως έκπτωση στη διατροφή του ζώου μας δεν πρέπει να κάνουμε εάν θέλουμε να γλυτώσουμε από μελλοντικά προβλήματα....
Παράθεση

Catcat

Νεοφερμένος

H Catcat έγραψε στις 18:40, 04-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
Αγαπητή Catcat, θα σου απαντήσω και στις δύο ερωτήσεις σου. Η Farmina δεν είναι κορυφαία μάρκα. Είναι όμως μια καλή οικονομική λύση.( Από ένα e-shop που ψωνίζω αναγκαστικά αν και προτιμώ τα φυσικά καταστήματα,στη συσκευασία με κοτόπουλο δίνει δώρο και 6 κονσέρβες.... νομίζω στα 29-30 ευρώ). Τώρα στην ερώτηση με τα εντόσθια...Στη φύση ο θηρευτής πρώτα θα φάει τα σπλάχνα από το θήραμα. Το ένστικτο του λέει πως αυτή είναι η τροφή με την υψηλότερη διατροφική αξία γιατί έχει εκτός από πρωτε'ίνη και πολλά μέταλλα και βιταμίνες. Η οικόσιτη γάτα όμως παίρνει τα ιχνοστοιχεία αυτά σε επαρκή ποσότητα από την καλή ξηρά τροφή. Μεγαλύτερη ποσότητα μπορεί να επιβαρύνει ζωτικά όργανα της γάτας. Επίσης,χωρίς καμία διάθεση κριτικής, πιστεύω πως πρέπει να δίνουμε στα ζωάκια μας τροφή που θα τρώγαμε κι εμείς. Εγώ τσιμπολογάω λίγο βραστό κοτοπουλάκι από τα γατουλίνια μου...
ποια τροφη ειναι αυτη που λες και απο ποιο καταστημα? αν θες στειλε μου pm -αν θεωρηθει διαφημιση.

σχετικα με τις πετσες και τα λιπη - αν αυτα ειναι βρασμενα, κανουν για στειρωμενες γατες ?
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 19:07, 04-02-19:

Καλησπέρα. Δεν διαφημίζω κάτι,απλά δίνω μια πληροφορία που ίσως σου φανεί χρήσιμη. Η τροφή είναι την Farmina(αφού ρώτησες για τη συγκεκριμένη μάρκα), είναι για στειρωμένες γάτες και λέγεται matisse neutered cat. Το κατάστημα είναι το pet4you και δίνει δώρο 6 κονσέρβες.Για τις πέτσες και τα λίπη,δεν μπορώ να πάρω θέση.Εσένα είναι,όπως εσύ είπες, ημιαδέσποτες. Τις δικές τις θεωρώ οικογένεια.Είναι διαφορετικά τα κριτήρια....Αν έβαζες μέσα και λίγο καθαρό κοτόπουλο θα ήμουν σίγουρα θετικός. Πάντως μπράβο για την ευαισθησία που δείχνεις.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:25, 04-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από charlie2alpha
Καλησπέρα σας. Διαβάζω απο το καλοκαίρι του 2018 το forum εδώ αλλά πλέον ήρθε ο καιρός να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

Η τροφή ACANA είναι κατάλληλη για στειρωμένα αρσενικά; Διαβάζω πολλές ιστορίες τρόμου για το θέμα της ουρολιθίασης κι ο δικός μου είχε ήδη μια επίσκεψη στον γιατρό γιατί τον έπιασα να πηγαίνει στην άμμο του κάθε λίγα λεπτά και κάποια στιγμή άρχισε να κλαίει. Τον βούτηξα επιτόπου και πήγαμε στο γιατρό και καταλήξαμε να περάσουμε μια πολύ άσχημη βραδιά με τον γατούλη κλεισμένο στο μπάνιο με καθετήρα. Θα με πάρει ο διάολος αν τον αφήσω να πάθει ξανά κάτι τέτοιο, οπότε εκπτώσεις στο φαγητό του ΔΕ θα κάνω.

Ο γιατρός μου έδωσε την Royal Canin Urinary S/O με εντολή να την παίρνει για 2 μήνες. Πλέον ψάχνω για ποιοτική τροφή που να καλύπτει όμως αυτό το πρόβλημα. Θα ήθελα γνώμες για την ACANA κι αν δεν κάνει, κάποια που να κάνει.
Kαλησπερα φιλη μου και περαστικα στον γατουλη σου.Καταρχην είναι δεδομενο ότι θα του δινεις για 2 μηνες την τροφη της ρογιαλ που σου εδωσε ο γιατρος.Οτι ακριβως σου ειπε αυτό θα κανεις.Οταν περασουν οι δυο μηνες,προφανως θα δει και ο γιατρος πως θα παει και αναλογα θα πραξετε.Ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι πλεον θα του δινεις τροφη για στειρωμενα γατια και καλη κιολας,ΟΧΙ ΧΥΜΑ.Απλα σου λεω να δεις πως θα παει και τι θα σου πει και ο γιατρος,διοτι μπορει πχ να σου πει να παιρνει συγκεκριμενη τροφη.
Οποτε δινε του για 2 μηνες την τριφη που σου ειπε και μετα θα συννενοηθητε με τον γιατρο και θα δειτε.Εννοειται ξαναλεω ουτε κατά διαννοια τροφη που δεν είναι για στειρωμενα.
Αλλα,εφοσον εφραξε η ουρηθρα του,θελει ιδιαιτερη προσοχη.Οτι σου πει ο γιατρος.
Περαστικα και παλι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-02-19 στις 19:29.
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Demetra
H Demetra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Demetra έγραψε στις 16:16, 20-08-19:

Καλησπερα σας. Εχω μια θηλυκια στειρωμενη 1.5 χρονου περιπου (Σαμερ) και προσφατα απεκτησα και δευτερο γατακι στο σπιτι 3.5 μηνων περιπου (Μπρους). Εκτος απο τις σφαλιαρες (παρα την πολυ προσεκτικη προσαρμογη που εκανα) ο ενας στην αλλη εχω και το εξης προβλημα που ειναι κ πιο πιεστικο. Εχω πιασει το μικρο (Μπρους) να τρωει απο την τροφη της Σαμερ. Μου φαινεται οτι τη βρισκει πιο γευστικη απο τη δικη του. Υπαρχει προβλημα για την υγεια του αν τρωει τροφη για στειρωμενες; Ο γιατρος μας βρισκεται σε αδεια και το ιντερνετ δεν με εχει βοηθησει μεχρι τωρα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:30, 20-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Demetra
Καλησπερα σας. Εχω μια θηλυκια στειρωμενη 1.5 χρονου περιπου (Σαμερ) και προσφατα απεκτησα και δευτερο γατακι στο σπιτι 3.5 μηνων περιπου (Μπρους). Εκτος απο τις σφαλιαρες (παρα την πολυ προσεκτικη προσαρμογη που εκανα) ο ενας στην αλλη εχω και το εξης προβλημα που ειναι κ πιο πιεστικο. Εχω πιασει το μικρο (Μπρους) να τρωει απο την τροφη της Σαμερ. Μου φαινεται οτι τη βρισκει πιο γευστικη απο τη δικη του. Υπαρχει προβλημα για την υγεια του αν τρωει τροφη για στειρωμενες; Ο γιατρος μας βρισκεται σε αδεια και το ιντερνετ δεν με εχει βοηθησει μεχρι τωρα.
Καλημερα φιλη μου.Κοιτα,κανονικα πρεπει να τρωει τροφη για μωρα,επειδη εκεινη ειναι πιο περιεκτικη και θρεπτικη,ομως μην φοβασαι,προβλημα δνε θα παρουσιασει το μικρακι σου αν τρωει για στειρωμενα.Μια χαρα τροφη ειναι και αυτη,απλα καλο θα ηταν να τρωει την δικια του απλα γιατι ειναι πιο θρεπτικη,δεν σημαινει ομως οτι θα παθει κατι το μικρο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους