Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,043 εγγεγραμμένα μέλη και 718,623 μηνύματα σε 22,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 383 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοξόπλασμα

mindcircus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 06:57, 09-07-13:

Καλημερα σας! Στον κηπο μου εχω μια αδεσποτη γατα που την ταιζω και που και που ερχονται και αλλες ( που τις διωχνω βεβαια γιατι της τρωνε το φαι) . Δεν τη βαζω μες στο σπιτι. Ειναι ανεμβολιαστη και περιφερεται στη γειτονια. Την συμπαθω πολυ καθως εχει πολυ καλο χαρακτηρα, σπανια την πιανω κι οταν το κανω πλενω τα χερια μου. Φοβαμαι ομως για την ασθενεια αυτη καθως στον κηπο καλλιεργω λαχανικα, τα οποια πλενω εννοειται εξονυχιστικα. Δε φοραω ομως γαντια οταν ασχολουμαι με τον κηπο. Υπαρχει περιπτωση να αρρωστησω; Τι ξερετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:50, 09-07-13:

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Ρώτησα και τον παιδίατρό μας και δύο γυναικολόγους δεν υπάρχει πρόβλημα για το τοξόπλασμα. Είναι κάτι το οποίο αν κολλήσεις υπάρχει πρόβλημα μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αν κολλήσεις άλλο διάστημα απλά θα αναπτύξεις αντισώματα και θα είσαι τελικά προστατευμένη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Νεοφερμένος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:39, 09-07-13:

Ο παιδιατρος σας ειπε οτι μπορεις να την χαιδευεις; Σε πιθανη εγκυμοσυνη πρεπει να την απομακρυνω εντελως; Εγω δεν ξερω αν εχω παθει κατι τετοιο ωστε να δω αν θα παθω ανοσια. Να τρεξω για αιματολογικες η αδικως αγχωνομαι; Εχω στεναχωρηθει γιατι αναγκαζομαι πλεον να την διωχνω απο την πορτα που ρχεται κ καθεται και μου κανει παρεα και νιαουριζει ολο γλυκα. Τησ βαζω ομωσ φαγητο κανονικα. Τελικα τι να κανω; Γενικα δεν τη χαιδευω αλλα και απεξω εχουμε τραπεζι και καρεκλες και παει και θρονιαζεται. Επιτρεπεται τωρα αυτο;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 13:00, 09-07-13:

Αιματολογικές εξετάσεις για τοξόπλασμα μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις, σε περίπτωση που μείνεις έγκυος θα κάνεις υποχρεωτικά στην αρχή και μετά μία φορά το μήνα (αν ο γιατρός είναι σοβαρός). Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να τρέχεις να κάνεις εξετάσεις, εκτός αν σκοπεύεις να μείνεις έγκυος άμεσα, οπότε αν σε ενδιαφέρει να κάνεις έλεγχο προ-συλλήψεως μπορείς να συμπεριλάβεις και την τοξοπλάσμωση.
Σε πιθανή εγκυμοσύνη δεν θα ασχολείσαι με τις κηπουρικές εργασίες (γενικά το απαγορεύουν και ποτέ με γυμνά χέρια) και θα τρως μόνο βραστά λαχανικά και καλοψημένα κρεατικά για να είσαι σίγουρη. (μεγάλη προσοχή στα φαγητά που τρως από έξω-ταβέρνες κλπ). Επίσης, να μην χειρίζεσαι ωμό κρέας με γυμνά χέρια, αλλά με γάντια κουζίνας.
Όσον αφορά τα τραπεζοκαθίσματα που κάθεται η γατούλα, η λογική λέει ότι δεν κινδυνεύεις γιατί δεν αφοδεύει εκεί, αλλά αν βάζεις ένα σεντονάκι εκεί που κάθεσαι, όταν με το καλό μείνεις έγκυος, θα είσαι 100% σίγουρη ότι είσαι οκ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:05, 09-07-13:

Ακριβώς όπως στα είπε η Χρύσα είναι!! δεν υπάρχει λόγος πανικού. Εχω και εγώ κοριτσάκι και ανησυχούσα μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα. Οι γιατροί μου εξήγησαν, διάβασα και εγώ και τελικά δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας. Ακόμη κι όταν μείνεις έγκυος η διατροφή σου σίγουρα δεν πρέπει να περιλαμβάνει ωμά λαχανικά, γιατί κυρίως από εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. Αν έχεις ήδη ανοσία τότε δεν ανησυχείς για τίποτα. Αλλά και όταν με το καλό μείνεις πάλι δεν πρέπει γιατί το τοξόπλασμα δεν το κολλάς έτσι απλά....πρέπει να έρθεις σε επαφή με τις ακαθαρσίες της γάτας πράγμα που είναι απίθανο αλλά και με την πρόληψη που σου προτείνεται εξαλείφεις οποιαδήποτε ανησυχία σου.
Χαλάρωσε λοιπόν, απόλαυσε την επαφή με τη γατούλα και ίσως να γίνει και κομμάτι της ζωής σου που ξέρεις....;;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:54, 09-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ο παιδιατρος σας ειπε οτι μπορεις να την χαιδευεις; Σε πιθανη εγκυμοσυνη πρεπει να την απομακρυνω εντελως; Εγω δεν ξερω αν εχω παθει κατι τετοιο ωστε να δω αν θα παθω ανοσια. Να τρεξω για αιματολογικες η αδικως αγχωνομαι; Εχω στεναχωρηθει γιατι αναγκαζομαι πλεον να την διωχνω απο την πορτα που ρχεται κ καθεται και μου κανει παρεα και νιαουριζει ολο γλυκα. Τησ βαζω ομωσ φαγητο κανονικα. Τελικα τι να κανω; Γενικα δεν τη χαιδευω αλλα και απεξω εχουμε τραπεζι και καρεκλες και παει και θρονιαζεται. Επιτρεπεται τωρα αυτο;
Καλησπέρα!

Λοιπόν, καταρχάς ηρεμία και όχι άγχος! Οι παραφιλολογίες είναι πολλές, οι κινδυνολογίες περισσότερες, δυστυχώς δύσκολα θα βρεις γιατρό που να σε ενημερώσει σωστά, μιας και οι περισσότεροι είναι μεγάλης ηλικίας και συνήθως πολύ "παραδοσιακοί". Όπου "πολύ παραδοσιακοί" εννοώ "όχι πολύ ενημερωμένοι"

Πραγματικά δεν υπάρχει, ουσιαστικά, κανένας κίνδυνος να κολλήσεις τοξόπλασμα (ή οποιαδήποτε άλλη ασθένεια, να σου πω την αλήθεια) από μια γατούλα, ειδικά εφόσον πλένεις τα χέρια σου και τηρείς τους γενικούς κανόνες υγιεινής που τηρούμε γενικά στη ζωή μας.

Ειδικά για την τοξοπλάσμωση, σου παραθέτω το παρακάτω λινκ, είναι από απάντηση μέλους του σάιτ. Σε αυτήν την απάντηση παρατίθενται στοιχεία, γενικές πληροφορίες καθώς και πηγές σε περίπτωση που θες να δεις κάτι παραπάνω. Είναι αυτό -> http://forum.mycat.gr/showpost.php...&postcount=236

Επίσης, άξια αναφοράς θεωρώ ότι είναι η δική μου εμπειρία από διάλογο με τη γυναικολόγο μου. Σου παραθέτω, λοιπόν, τις παρακάτω πληροφορίες:

Η γιατρός μου είναι εξαιρετική και πάρα πολύ συμπαθητική, σκέφτηκα λοιπόν φέτος να τη ρωτήσω αναφορικά με την τοξοπλάσμωση για να δω τι θα μου πει. Λοιπόν, πρέπει να παραδεχτώ ότι ανήκει στους λίγους γιατρούς οι οποίοι έχουν ενημερωθεί επί του θέματος.

Μου είπε λοιπόν ότι δε συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας και ότι δεν υπάρχει κυριολεκτικά κανένας κίνδυνος να κολλήσει ένας άνθρωπος τοξοπλάσμωση από τη γάτα, εκτός αν (όπως χαρακτηριστικά μου είπε) σκοπεύω να καθαρίζω την αμμοδόχο και μετά να μην πλένω τα χέρια μου ή εκτός αν σκοπεύω να φάω τα κακά της γάτας

Εν συνεχεία μου ανέφερε τους κινδύνους να κολλήσει κανείς τοξοπλάσμωση από κακοπλυμένα λαχανικά και μισοψημένο κρέας, καθώς και μου επισήμανε ότι πρέπει να ενημερώνουμε ΕΜΕΙΣ τους γιατρούς μας όταν ακούμε ανακρίβειες και παραφιλολογίες, έτσι ώστε κάποια στιγμή να εκλείψει αυτό το φαινόμενο.

Απέδωσε την έλλειψη ενημέρωσης των γιατρών στο γνωστό πρόβλημα της Ελλάδας με τα οικόσιτα ζώα, όπου όλοι, ακόμα και επιστήμονες, λυσσάνε ότι "θα καταπιείς τις τρίχες και θα πάθεις διάφορες αρρώστιες". Επειδή μάλιστα εκείνη σπούδαζε πάρα πολλά χρόνια στο εξωτερικό, μου είπε ότι εκεί σχεδόν όλοι έχουν ένα ή και περισσότερα κατοικίδια και ότι γενικά ποτέ δεν είχε ακούσει να φοβούνται τόσο πολύ τα ζώα όσο εδώ πέρα που ακόμα και οι γιατροί λένε διάφορες δεισιδαιμονίες.
Θεωρώ ότι το πιο "σημαντικό" στοιχείο που μου είπε, κατά τη γνώμη μου πάντα δηλαδή, είναι το ότι στην Ευρώπη (στη Γερμανία συγκεκριμένα, όπου σπούδαζε εκείνη επί χρόνια) καμία οικογένεια δε διώχνει το κατοικίδιό της επειδή η γυναίκα της οικογένειας έμεινε έγκυος ή μόλις γέννησε. Δεν ξέρω, εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση, το πώς εν έτει 2013, όπου όλος ο κόσμος έχει ιντερνετ, έχει ενημέρωση, έχει κάνει και ένα ταξίδι στο εξωτερικό, πώς γίνεται να είμαστε τόσο "τρομαγμένοι" σε κάποια θέματα, όπως σε αυτό που συζητάμε, όταν για όλους τους υπόλοιπους κοντινούς μας ανθρώπους (Ευρώπη) ο φόβος αυτός θεωρείται τελείως άτοπος και παράλογος.

Επίσης, αναφορικά με το τοξόπλασμα ειδικά, μου είπε το εξής: επειδή κάθε έγκυος κάνει αιματολογικές εξετάσεις, μου είπε ότι στατιστικά σχεδόν όλες οι έγκυες γυναίκες ΕΧΟΥΝ το αντίσωμα για την τοξοπλάσμωση. Κάποια στιγμή στη ζωή τους, δηλαδή, μολύνθηκαν με αυτό το πράμα, χωρίς καν να έχουν κατοικίδιο, πιθανότατα από σουβλάκια ή κακοπλυμένα λαχανικά, και δεν πήραν καν χαμπάρι την επιμόλυνση αυτήν. Αυτό μου το ανέφερε για να τονίσει αφενός το ότι η γάτα ΔΕΝ ευθύνεται για την επιμόλυνση του ανθρώπου με τοξόπλασμα παρά μόνο σε ΠΑΝΕΛΑΧΙΣΤΟ ποσοστό, αντίθετα ο άνθρωπος το κολλάει αυτό από λαχανικά, κρέατα και τέτοια, και αφετέρου για το ότι υπάρχουν άνθρωποι που φέρουν το αντίσωμα, δεν αντιλήφθηκαν την επιμόλυνσή τους, και δεν είχαν καν ποτέ κατοικίδιο.

Ελπίζω να ξεμπερδεύτηκες και να ξεαγχώθηκες. Αν τηρείς τους στανταρ κανόνες υγιεινής, δε διατρέχεις κανέναν μα κανέναν κίνδυνο.

Σου εφιστώ ξανά την προσοχή στο λινκ που σου παρέθεσα, έχει ΠΟΛΛΕΣ χρήσιμες πληροφορίες

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Linka (Thalia)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Linka
H Thalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H Linka έγραψε στις 14:53, 09-07-13:

Να προσθέσω κι εγώ ότι για όποιον ανησυχεί πολύ υπάρχουν και ειδικές εξετάσεις που μπορούν να γίνουν στη γάτα για να διαπιστωθεί εαν έχει τοξόπλασμα, εγώ έκανα στη Linka επειδή έμεινε έγκυος η κολλητή μου που μένει δίπλα και παίζει συνέχεια με τη Linka και βγήκαν αρνητικές. Είναι απλή διαδικασία, με αιματολογικές φαίνεται

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 15:06, 09-07-13:

Θαλεια μου καλησπερα.Να σε ρωτησω,ποσο στοιχισαν αυτες οι εξετασεις που εκανες στη Λινκα?Ρωταω επειδη εμενα μου ειπε η κτηνιατρος οτι στοιχιζουν 80 ευρω.Ισχυει?

Παράθεση

Linka (Thalia)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Thalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H Linka έγραψε στις 15:34, 09-07-13:

Καλησπέρα! χμμμμμ πολλά σου είπε , εμένα κόστισαν 50 ευρώ! μήπως θα περιελάμβαναν και τίποτα άλλο μέσα, γιατί εμένα τόσο κόστισαν μόνο για τοξόπλασμα.... (και μάλιστα κάπως σαν διπλή εξέταση δηλαδή έδειξε και αν έχει τώρα και αν το έχει περάσει κάποια στιγμή στη ζωή της νωρίτερα....). Πάντως εκεί που πάω γενικά απ' την αρχή μου κάνανε πολύ καλές τιμές και είμαι πολύ ευχαριστημένη, και όταν είχε ουρολοίμωξη η Λίνκα και την πήγαινα για επανέλεγχους και της κάνανε κυστοκέντηση κάθε φορά και ανάλυση ούρων δε μου χρεώνανε τίποτα.......... Αν θέλεις σου στέλνω πμ με τα στοιχεία, είναι κλινική

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 16:10, 09-07-13:

Θα σου ημουν υποχρεη!Κι εμενα πολλα μου φανηκαν ρε συ...υπερβολικα πολλα! Και ηταν μονο για τοξοπλασμα,δεν ηταν για καποια αλλη εξεταση.

Παράθεση

mindcircus

Νεοφερμένος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:58, 09-07-13:

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας, τις μελετησα με ευλαβεια! Και παλι ευχαριστω! Με ξεαγχωσατε!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 17:26, 09-07-13:

Λοιπον,μολις μιλησα με το νεο κτηνιατρο που θα παω τον Κοναν... Επιμενει οτι η εξεταση για τοξοπλασμωση ειναι τζαμπα λεφτα και σε περιπτωση που εχει περασει καποια στιγμη το γατι τοξοπλασμα και φανει πως οντως εχει,οι ξενιστες παραμενουν για 2 βδομαδες στο γατι.Οποτε δεν εχει νοημα να γινει η εξεταση,και δεν υπαρχει λογος να ταραχτω αδικα.Και βασικα σκεφτομαι να τον ακουσω...Ακριβως τα ιδια μου ειπε και η Δωρα(moukelis).

Παράθεση

Linka (Thalia)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Linka έγραψε στις 18:12, 09-07-13:

Ναι ναι ισχύουν όλα αυτά κι εμένα μου τα είχε πει η κτηνίατρος απλά εγώ επέμενα για παν ενδεχόμενο και για να είναι ήσυχη και η φίλη μου γιατί τη χρειάζομαι και για cat sitting xaxaxax

ps σου χω στείλει πμ

Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 09:40, 10-07-13:

Eγω και η αδερφη μου μεγαλωσαμε με γατακο στο σπιτι μας.Οταν μετα απο πολλα χρονια ηρθε η εγκυμοσυνη και για τις δυο μας...οι εξετασεις εδειξαν οτι ειχαμε περασει και οι δυο τοξοπλασμα στο παρελθον.Ειχαμε ανοσια. Ετσι ο γυναικολογος μας μας ειπε : " Boυρ ......λοιπον στα γατακια..χαδια και φιλια αφοβα τωρα που ειστε εγκυες "

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vera_Aigio

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vera_Aigio
H Vera_Aigio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Vera_Aigio έγραψε στις 04:35, 03-03-14:

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια ανησυχία μου, που προέκυψε μετά από μια συζήτηση που είχα με μια φίλη γιατρό. Μου είπε ότι αν κάποια στιγμή μείνω έγκυος πρέπει να βρω κάπου να δώσω τη γάτα γιατί αν τη κρατήσω θα είναι πολύ επικίνδυνο για το έμβρυο και υπάρχει περίπτωση αποβολής λόγω της τρίχας. Ωστόσο η Ήρα μου (η γάτα μου δηλαδή) έχει κάνει όλα τα εμβόλια και γενικά έχουμε ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες του κτηνίατρου μέχρι τώρα. Πώς λοιπόν μπορεί να είναι επικίνδυνη σε μια πιθανή εγκυμοσύνη; Η φίλη μου είναι κατηγορηματική ότι η γάτα σε μια τέτοια περίπτωση πρέπει να φύγει! Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ καθώς με τον σύντροφο μου σκοπεύουμε σύντομα να παντρευτούμε και να κάνουμε οικογένεια. Ωστόσο στην σκέψη ότι ίσως θα πρέπει να αποχωριστώ την Ήρα μου πανικοβάλλομαι.. Παρακαλώ θα ήθελα την άποψή σας επί του θέματος! Ευχαριστώ πολύ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 10:09, 03-03-14:

vera_aigio...δεν είμαι γιατρός σε καμία περίπτωση κι όλα αυτά που θα γράψω είναι δικές μου σκέψεις καθαρά από όσα έχω ακούσει κ δει.απλά θέλω να σου κάνω μία ερώτηση..η φίλη σου-γιατρός είναι φιλόζωη?γιατί τέτοια συμβουλή από γιατρό πρώτη φορά ακούω!έχω φίλη που τα παιδιά της μεγάλωσαν με γατούλες κ γνωρίζω, πως ακόμα κ η τοξοπλάσμωση αντιμετωπίζεται χωρίς κανένα πρόβλημα..
κάνε μία ερώτηση κ μια έρευνα αγοράς ρωτώντας κι άλλους γιατρούς.τις βρίσκω πολύ γενικές τέτοιου είδους ''συμβουλές''και μάλιστα από επιστήμονες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:56, 03-03-14:

Καλημέρα.
Καταρχην το τοξοπλασμα,στο οποιο μαλλον αναφερεται η φιλη σας,δεν υπαρχει στην τριχα της γατας,αλλα στα κόπρανά της (για δυο εβδομαδες απο τη μολυνση),αν τραφει με μολυσμενο ωμο κρεας,αν τα κοπρανα της μεινουν για 48 ωρες σε θερμοκρασια και υγρασια δωματιου ωστε να εκκολαφθουν τα αυγα του παρασιτου,αν εσεις επειτα τα πιασετε με γυμνα χερια,και βαλετε τα χερια σας σε καποια διοδο του σωματος,οπως τα ματια,το στομα,η μυτη και τα αυτια.Οπως καταλαβαινετε το παραπανω σεναριο ειναι καπως απιθανο για μια οικοσιτη γατουλα.Τα ωμα λαχανικα που δεν εχουν πλυθει καλα και μουλιασει σε νερο με ξυδι,ειναι πολυ πιο επικινδυνα,ειδικα αυτα που εχουν πτυχωσεις,γιατι καποια γατουλα του αγρου μπορει να εχει κανει την αναγκη της κοντα τους,να υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες και να ειναι μολυσμενα.Τελος,το 80% περιπου του κρεατος που καταναλωνουμε ειναι μολυσμενο με τοοπλασμα,κατι που σημαινει οτι αν χειριστειτε κιμα με γυμνα χερια κι εχετε καποια αμυχη,ή αν φατε οχι πολυ καλοψημενο κρεας σε μια ταβερνα,οι πιθανοτητες να κολλησετε αυξανονται κατακορυφα.Φανταζομαι ομως οτι η φιλη σας,μια και ειναι γιατρος,για να φτασει να σας προειδοποιησει για τη γατουλα σας,που ειναι η τελευταια πιθανοτητα να κολλησετε,σας εχει ενημερωσει και για τα πιο πιθανα σεναρια.Αν οχι,ισως θα επρεπε να την ενημερωσετε:
http://www.mama365.gr/7293/toxoplasm...-h-h-gata.html
Προσωπικα απλα θα φροντιζα να καθαριζει καποιος αλλος την αμμο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,αν και αν ζει μονο μεσα η γατουλα και τρεφεται μονο με κροκετες,δεν υπαρχει λογος.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,514 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:02, 03-03-14:

Δυστυχως για αλλη μια φορα,ανθρωπογιατροι κανουν τους κτηνιατρους.
Ειναι απολυτα τεκμηριωμενο επιστηγμονικα οτι οι εγκυες δεν κινδυνευουν απο οικοσιτες γατες που ζουν αποκλειστικα στο σπιτι και δεν τρεφονται με ωμο κρεας.Ακομα και νεα γατα να φερουμε σπιτι που πριν ζουσε στους δρομους,και ας υποθεσουμε οτι εχει τοξοπλασμα,μετα απο 3 βδομαδες πλεον δεν μπορει να το μεταδωσει.Παπαλα..αυτο ητανΚαι παλι για να το μετεδιδε θα επρεπε η αμμολεκανη να καθαριζεται καθε 2 μερες και οχι καθε μερα,να μην πλενεις τα χερια σου οταν την καθαριζεις κλπ.
Οταν η γατα ειναι οικοσιτη,δεν τρεφεται με ωμο κρεας η με κρεας εστω μισοψημενο που ειναι μολυσμενο,πως θα παθει το τοξοπλασμα ετσι ωστε να το μεταδωσει;
Αντιθετα,το 90/100 των Γαλλων εχουν καποια στιγμη στη ζωη τους παθει τοξοπλασμωση,συμφωνα με επιστημονικες ερευνες.Αυτο γιατι νομιζετε;Επειδη εχουν ολοι γατες;Οχι βεβαια.Αλλα επειδη τρωνε μισοψημενο το λκρεας.Υπολογιζεται οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των ζωων καταναλωσης φερουν την τοξοπλασμωση.Επισης απο ωμα αλλαντικα και οχι καλα πλυμενα λαχανικα.
Καλυτερα λοιπον αυτη η καταπληκτικη γιατρος,να σου πει να πλενεις πολυ καλα τα λαχανικα,να μην τρως ΕΞΩ ΣΑΛΑΤΕΣ ΩΜΕΣ,να ψηνεις πολυ καλα το κρεας και οπωσδηποτε οχι ωμα αλλαντικα.

Τα υπολοιπα ειναι οι παρωχημενες ιδεες γυναικολογων που μαλλον πρεπει να ενημερωνονται καλυτερα στο θεμα του τοξοπλασματος,να ρωτανε και κανεναν κτηνιατρο και να μην το παιζουν σχετικοι.

Τι είναι η τοξοπλάσμωση;
Η τοξοπλάσμωση είναι ένα συνήθως χρόνιο παρασιτικό νόσημα των ζώων και του ανθρώπου σε ολόκληρο τον κόσμο και οφείλεται στο πρωτόζωο παράσιτο Toxoplasma gondii.
Στους ιστούς του ανθρώπου και των ζώων παράγονται οι “κύστεις” του τοξοπλάσματος μέσα στις οποίες το παράσιτο επιβιώνει ολόκληρη τη ζωή του μολυσμένου ατόμου ή ζώου.

Πώς μεταδίδεται;
Η μετάδοση του παρασίτου στον άνθρωπο γίνεται:
α) με τις “κύστεις” του παρασίτου,
όταν καταναλώνεται ωμό ή ατελώς ψημένο κρέας μόσχου, προβάτου, χοίρου κ.ά. (κιμάς, γύρος, σουβλάκι κ.ά.). Στη χώρα μας είναι μολυσμένα σχεδόν ένα στα δύο βοοειδή, ένα στα τέσσερα πρόβατα, αίγες κ.α.
β) με τις ώριμες ωοκύστεις του παρασίτου,
όταν καταναλώνονται άπλυτα ή ατελώς πλυμένα μολυσμένα φρούτα, λαχανικά, χόρτα.
γ) με τα μεροζωΐδια του παρασίτου,
που βρίσκονται στο αίμα της εγκύου (ανθρώπου και ζώου) και το γάλα της μητέρας και είναι δυνατόν να μολύνουν αντίστοιχα, τα έμβρυα και τα νεογέννητα.

Πώς σχετίζεται η γάτα με τη μετάδοση;

Η γάτα ΔΕΝ σχετίζεται άμεσα με τη μόλυνση του ανθρώπου ή των ζώων με το παράσιτο, επειδή το κρέας της δεν καταναλώνεται στη χώρα μας. Η γάτα διασπείρει μόνο τις άωρες ωοκύστεις του παρασίτου στο περιβάλλον.

Όταν η γάτα μολύνεται για πρώτη ή δεύτερη φορά με το παράσιτο (οι γάτες χωρίς ιδιοκτήτη με την κατανάλωση ωμού κρέατος, με τρωκτικά κ.ά.) αποβάλλει σε λίγες εβδομάδες μαζί με τα κόπρανά της στο περιβάλλον τις άωρες ωοκύστεις του παρασίτου, οι οποίες καθίστανται ώριμες σε διάστημα 2-4 ημερών (όταν οι συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας του περιβάλλοντος είναι άριστες). Ο άνθρωπος και τα ζώα μολύνονται μόνο με τις ώριμες ωοκύστεις.

Όταν η γάτα μολύνεται για δεύτερη ή τρίτη φορά με το παράσιτο, τότε αναπτύσσεται σε αυτή ανοσία, με αποτέλεσμα να διακόπτεται ο πολλαπλασιασμός του παρασίτου και να μη αποβάλλονται άωρες ωοκύστεις στο περιβάλλον. Συνολικά η γάτα σε ολόκληρη τη ζωή της αποβάλλει άωρες ωοκύστεις του παρασίτου για 2-20 ημέρες.

Στη χώρα μας η συχνότητα μόλυνσης της γάτας που τρέφεται με ωμό κρέας, ποντίκια κ.α. είναι μόνο 0.9%, ενώ η κατοικίδια γάτα έχει ελάχιστες πιθανότητες να μολυνθεί με το παράσιτο, επειδή συνήθως δεν καταναλίσκει ωμό ή ατελώς ψημένο κρέας, ποντίκια κ.α.

Τι συνέπειες έχει η τοξοπλάσμωση στον άνθρωπο;
Αλλοιώσεις και συμπτώματα του νοσήματος εμφανίζονται συνήθως στο 30% των μολυσμένων ατόμων και αφορούν σχεδόν κατά κανόνα στην πρώτη μόλυνση του ατόμου με το παράσιτο ή σε ανοσοκατεσταλμένα άτομα.

Τι επιπτώσεις έχει για τις εγκύους;
Η μόλυνση ή η αναζωπύρωση του νοσήματος έχουν σοβαρές επιπτώσεις, όταν συμβαίνουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (παρατηρείται σε 1-120/10.000 εγκύους). H μόλυνση του εμβρύου κατά το πρώτο τρίτο της εγκυμοσύνης είναι πιθανόν να προκαλέσει την αποβολή του (από τις 1.000 αποβολές που παρατηρούνται στον άνθρωπο οι 2-8 οφείλονται στην τοξοπλάσμωση), ενώ η μόλυνση του εμβρύου κατά το δεύτερο ή το τρίτο στάδιο της εγκυμοσύνης είναι πιθανόν να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα σε αυτό.
Στις γυναίκες που έχουν μολυνθεί τουλάχιστον έως 4-6 μήνες πριν τη σύλληψη, αναπτύσσεται ανοσία που συνήθως προφυλάσσει το έμβρυο κατά τις μελλοντικές μολύνσεις με το παράσιτο. Επίσης, όταν τίθεται έγκαιρα η διάγνωση στην έγκυο και ακολουθείται η αντίστοιχη φαρμακευτική αγωγή μειώνεται σημαντικά η πιθανότητα να μολυνθεί το έμβρυο.

Υπάρχει φαρμακευτική αγωγή;
Η φαρμακευτική αγωγή κατά του παρασίτου γίνεται συνήθως στον άνθρωπο και σπανίως στα ζώα και είναι αποτελεσματική μόνον κατά την οξεία φάση ή κατά τις αναζωπυρώσεις του νοσήματος (το παράσιτο είναι ευαίσθητο και καταστρέφεται, όταν βρίσκεται έξω από τα κύτταρα κατά τη διάρκεια των 8 πρώτων μηνών της μόλυνσης, ενώ είναι απρόσβλητο, όταν βρίσκεται μέσα στα κύτταρα ή μέσα στις “κύστεις”). Γι αυτό, η φαρμακευτική αγωγή είναι άσκοπη κατά τη χρόνια φάση της τοξοπλάσμωσης (μετά τους 8 πρώτους μήνες της μόλυνσης) και καθίσταται επικίνδυνη κατά το πρώτο ήμισυ της εγκυμοσύνης, επειδή η pyrimethamine (φάρμακο επιλογής), μειώνει τη σύνθεση του φολικού οξέος στο παράσιτο, αλλά επίσης σε μητέρα και έμβρυο (κίνδυνος τερατογένεσης).

Πώς μπορούμε να προφυλαχθούμε;

Ο άνθρωπος περιορίζει τις πιθανότητες μόλυνσής του με το παράσιτο:
• όταν καταναλώνει βρασμένο ή κατεψυγμένο κρέας
• όταν πλένει καλά τα φρούτα και τα λαχανικά που τρώγονται ωμά (μαρούλι, ντομάτες, μήλα κ.ά.)
• όταν πλένει καλά τα χέρια και τα αντικείμενα που χρησιμοποιήθηκαν κατά το χειρισμό του ωμού κρέατος,
• όταν πίνει βρασμένο ή παστεριωμένο γάλα
• όταν καθαρίζει την αμμοδόχο της γάτας τουλάχιστον κάθε 1-2 ημέρες
• όταν χρησιμοποιεί γάντια κατά τη φροντίδα του κήπου

Για να προληφθεί η μόλυνση της γάτας με το παράσιτο χορηγείται στο ζώο μόνο βρασμένο κρέας (οι “κύστεις” καταστρέφονται στους 66°C) ή κατεψυγμένο κρέας (οι “κύστεις” καταστρέφονται σε 3 ημέρες στους -20° C).
Η μόλυνση των φυτοφάγων και των παμφάγων ζώων αποτρέπεται, όταν τα ζώα δεν έρχονται σε επαφή με τα κόπρανα της γάτας ή τα κόπρανα της γάτας απομακρύνονται κάθε 1-2 ημέρες και κλείνονται σφιχτά σε νάϋλον σακούλα.
Συνοψίζοντας...

Για να είμαστε ασφαλείς και εμείς και τα κατοικίδιά μας από το τοξόπλασμα, θα πρέπει απλά να τηρούμε τους βασικούς κανόνες υγιεινής.

Ο σκύλος δεν έχει κάποια σχέση με την τοξοπλάσμωση.

Αν έχουμε γατούλα και προσέχουμε την διατροφή της, αλλά και την καθαριότητα της άμμου της, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος μόλυνσής της.

Η σωστή ενημέρωση μας ηρεμεί, επειδή απομακρύνει την προκατάληψη.

Του Σ. Θ.Χαραλαμπίδη, τ.Καθηγητή Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Κτηνιατρική Σχολή, Εργαστήριο Παρασιτολογίας και Παρασιτικών Νοσημάτων.
Πηγη
Ελεος με τον καθε ασχετο γυναικολογο.(ή γιατρο..δεν ξερω καν αν ειναι γυναικολογος η φιλη σου)
Οποτε κουκλα μου,μην φοβασαι τιποτα.Λες ολες οσες θελουν να κανουν παιδι να μην τα ξερουν αυτα και να εγκαταλειπουν τη γατα τους;
Απλα καποιοι γυναικολογοι δυστυχως εχουν μεινει στις θεωριες της γιαγιας μας και δεν ενημερωνονται σωστα.Προφανως δεν τους ενδιαφερει ιδιαιτερα το θεμα.Σου λεει..οκ...λεω να πεταξει τη γατα και ειμαστε οκ.
Πες στη φιλη σου να ενημερωθει και να μην λέει τετοια.Εκτιθεται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 03-03-14 στις 14:07.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:01, 03-03-14:

Συμφωνώ με τις προλαλήσασες κι επαυξάνω, ο κτηνίατρός μου και ο γυναικολόγος μου συμφωνούν ότι ακόμα και σε περίπτωση τοξοπλάσματος, μόνο 1% των περιπτώσεων αποβολών έχουν την οποιαδήποτε σχέση με γάτα και η πλειοψηφία οφείλεται στο κρέας, τα λαχανικά και την κηπουρική.

Παράθεση

Vera_Aigio

Νεοφερμένος

H Vera_Aigio έγραψε στις 15:13, 03-03-14:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες που μου δώσατε! Πραγματικά ήταν πολύτιμες και με ηρέμησαν! Δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς την Ήρα μου! Πραγματικά σας ευχαριστώ!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:57, 03-03-14:

Επίσης, όταν με το καλό μείνεις έγκυος, θα κάνεις εξέταση για το τοξόπλασμα. Αυτή θα δείξει ένα από τα τρία αποτελέσματα:
1) Δεν έχεις καθόλου αντισώματα. Σε αυτήν την περίπτωση απλά θα καθαρίζεις την τουαλέτα με γάντια (κάποιες γυναίκες χρησιμοποιούν και μάσκα μίας χρήσεως) και θα αποστειρώνεις μετά τα χέρια σου.
2) Έχεις εξασθενημένα αντισώματα, δηλαδή κόλλησες κάποια στιγμή στο παρελθόν τοξόπλασμα και απέκτησες αντισώματα, αλλά δεν είναι πλέον ενεργά, άρα θα προσέχεις όπως στην περίπτωση 1.
3) Έχεις αντισώματα. Άρα έχεις πολύ λιγότερους λόγους να φοβάσαι το κρέας κλπ, και κανέναν απολύτως λόγο να μην ασχολείσαι με την Ήρα σου!!

Τέλος, έχεις δεν έχεις, τα χουφτώματα και οι αγκαλίτσες επιβάλλονται και δεν κάνουν κανένα κακό

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vera_Aigio

Νεοφερμένος

H Vera_Aigio έγραψε στις 16:19, 03-03-14:

χαχαχαχαχα!!! Τέλεια!!! Πραγματικά ηρέμησα!!! Οι συμβουλές σου είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμες!!! Είχα πανικοβληθεί. Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 09:32, 04-03-14:

Το κοτόπουλο έχει τοξόπλασμα ή μόνο το χοιρινό, το μοσχάρι κλπ;

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 12:55, 04-03-14:

Απ οσο γνωριζω τοξοπλασμα κολλας απο το χοιρινο και τα λαχανικα (κακομαγειρεμενα ή απλυτα)

Παντως, τραγικη η τυπισα που φερει και την ταμπελα του γιατρου..
τελικα η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας, ειδικα οταν τετοιες ανεδαφικες βλακειες τις ακους απο επιστημονες ανθρωπους.
Πώς μετα να μην ερθει πανικοβλητη η μανα μου ή ακομα χειροτερα, η γιαγια μου να μου πουν: "βγαλ τη γατα εξωωωωωωωωωωωωωωωωω! Θα κολλησεις τοξοπλασμαααααααααααααααααααααααααααααα! Ακουσες τον γιατρο τι ειπεεεεεε "
Τι να πω πια...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:36, 05-03-14:

SOS
Δεν έχει μόνο το χοιρινό τοξόπλασμα, αλλά οποιοδήποτε ανεπαρκώς μαγειρεμένο κρέας (αν και οι πιθανότητες είναι *θεωρητικά* πιο υψηλές με χοιρινό, κοτόπουλο και ελάφι)... και φυσικά άπλυτα λαχανικά (ειδικά μαρούλια και άλλα "κατσαρά")

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:19, 09-12-16:

Όταν εργαζόμουν κοντά σε γυναικολόγο διάβασα ουκ ολίγα άρθρα για την τοξοπλάσμωση και είδα πολλές κυρίες να κάνουν παλλίνδρομο κύηση λόγω αυτής.
Το τοξόπλασμα προέρχεται από τα πρόβατα.Τα περιττώματα των προβάτων ,η κοινή κοπριά είναι το πλέον διαδεδομένο λίπασμα.Όταν η γάτα πηγαίνει στο παρτέρι για την ανάγκη της κολλά τον ιο στα πατουσάκια και νύχια της.Ακολούθως αρχίζει να πλένεται και καταπίνει μολυσμένο σάλιο ,το οποίο πηγαίνει στο στομάχι και μετά έντερο και ...φαύλος κύκλος.Γλύφει και τη γούνα της και εμείς την χαιδεύουμε με συνέπεια να κολλάμε.
Στην Αυστραλία που καταναλώνουν τόνους μισοψημένου αρνίσιου κρέατος ,ο μισός της πληθυσμός είναι θετικός στο τοξόπλασμα.
Μεγάλωσα με γάτες και πριν κάνω παιδί έκανα αιματολογικές εξετάσεις ,οι οποίες ήταν καθαρές.Στη πορεία απέκτησα κι άλλες γάτες,χάιδεψα μπόλικα αδέσποτα,καλλιέργησα τον κήπο βάζοντας κοπριά και μιά ωραία πρωία(απόγευμα ήταν)Ανακαλύπτω έναν όγκο στην μασχάλη μου.Άμεσα εξετάσεις και γρήγορα στο χεορουργείο.Η ταχεία βιοψία και η πλήρης αργότερα έδειξαν το ίδιο Piringer cusinga.Δηλαδή λοίμωξη των λεμφαδένων από τοξοπλάσμωση.Μου έκοψαν 6 λεμφαδένες.Ο παθολογοανατόμος μου επιβεβαίωσε την διαδικασία μόλυνσης.
Αν η γάτα μας ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.Αν έρχεται σε επαφή με χώματα κοπρισμένα τότε ναι πολύ πιθανόν να μολυνθεί και κατά συνέπεια κι εμείς.Δεν θα μολυνθούν όλοι και δεν θα χάσουν τα έμβρυα όλες οι έγκυες αλλά όταν υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο καλό είναι να προσέχουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη garfeild '15
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 08:46, 12-12-16:

Για αυτο πρεπει ολες οι γατουλες, indoor και outdoor να εμβολιαζονται καθε χρονο και να κανουν αποπαρασιτωση για ενδο-παρασιτα και εξω-παρασιτα καθε 3 μηνες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 14:36, 12-12-16:

Να εμβολιαζονται καθε χρονο γιατι; εμενα ο κτηνιατρος μονο για λυσσα μου χει πει καθε χρονο

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:42, 12-12-16:

Με την ενδο-εξω αποπαρασίτωση αντιμετωπίζουμε άλλες περιπτώσεις ΟΧΙ το τοξόπλασμα δυστυχώς.Όσο για τις αδέσποτες όλοι μπαίνουμε στον πειρασμό να τις χαιδέψουμε.Δεν υπάρχει θεραπεία παρά μόνο πρόληψη ,η οποία συνίσταται σε καλές συνήθειες υγιεινής .Όταν αναπτύξουμε αντισώματα όλα πάνε καλύτερα.Για τις μέλλουσες μητέρες οι εξετάσεις αίματος οι δικές τους και της γάτας που έχουν θα απλοποιήσουν την κατάσταση.Δεν χρειάζεται πανικός αλλά σύνεση .

Και να απαντήσω στην Γαταλί ότι εμβόλια γίνεται κάθε χρόνο αλλά όχι για τη λύσσα αν το ζώο ζει μέσα.Υπ'όψιν ότι στην Ολλανδία τα ζώα που ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι δεν εμβολιάζονται ποτέ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 12-12-16 στις 16:46. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατέχων
Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Γατέχων έγραψε στις 23:07, 04-06-17:

Περί τοξοπλάσματος ο προβληματισμός: Τόσες κοπέλες που γράφουν εδώ και δη μανούλες σχολιάρόπαιδων θα με διαφωτίσουν θέλω να πιστεύω.
Ιστοσελίδες ξένων πανεπιστημίων αφήνουν το ενδεχόμενο ενα παιδάκι αν τυχόν πιάσει χωμα απο το σχολικό χώρο εκεί που παίζει και από σύμπτωση έχει θάψει η γατα κόπρανα υπάρχει ένα θεματάκι με κίνδυνο μόλυνσης. Να ανησυχώ; Τι λέει η πείρα σας; Διότι στην ελληνική ύπαιθρο και όχι μονο ο μεσαίωνας καλά κρατεί.
Δεν βοηθάει και ο περίγυρος...ο άλλος δηλώνει φίλος σου και όταν του λες τέτοιες απορίες μόνο στο κεφάλι που δεν σε πατάει.
Μετά λέμε γιατί δεν γίνονται όπως ο νόμος υποδεικνύει μαθήματα φιλοζωίας στα σχολεία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατέχων : 04-06-17 στις 23:11.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 11:54, 05-06-17:

Κοίτα, με τον ίδιο τρόπο μπορούν να μολυνθούν και από τέτανο όταν πέφτουν και χτυπούν στην αυλή τα γόνατά τους. Και όχι μόνο, έτσι? Την αυλή την έχουν περιδιαβεί και ποντίκια και πουλιά και οτιδήποτε άλλο αφού είναι υπαίθριος χώρος. Οπότε από το τοξόπλασμα σωτηρία δεν υπάρχει πες τους. Ούτε και από την βουβωνική πανούκλα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,514 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:55, 05-06-17:

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε το αυτονοητο,που ομως ο περισοτερος κοσμος δεν το ξερει ακομα.Οι οικοσιτες γατες που ζουν αποκλειστικα στο σπιτι και δεν τρεφονται με ωμα κρεατα,αλλα με τροφη του εμποριου ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΩΣΗ,αρα και να την μεταδωσουν.
Οι αδεσποτες ναι.Αλλα και αυτο με προυποθεσεις.
Παμε παρακατω.
Θεωρητικα απο χωμα ναι,μπορει να παθει ενα παιδακι,παλι με προυποθεσεις.Δηλαδη τα κοπρανα της γατας να ειναι βεβαια μολυσμενα,αλλα και να εχουν παραμεινει πανω απο 3 μερες.Φρεσκα δηλαδη..δεν το μεταδισουν.και βεβαια τομ παιδακι να βαλει μετα τα χερια του το στομα.
Δες και αυτο το αρθρο.

Ομως,απο οτι ξερω...ο σχολικος χωρος ως επι το πλειστον τσιμεντο εχει.Οχι χωματα.

Αυτο που κανεις ειναι να πεις στο παιδι σου να μην κυλιεται στα χωματα.Και βεβαια αυτο μπορει να γινει σε οποιονδηποτε χωρο.
Και να πλενει καλα τα χερια του μετα.
Τοσοι ανθρωποι εχουν παιδια και κυλουνται στα χωματα...δεν νομιζω να εχει πεσει επιδημια τοξοπλασμωσης.Σωστη υγειηνη και ολα καλα.Περισσοτερο κινδυνευει στα χωματα,απο λεπτοσπιρωση....που ειναι θανατηφορα και βρισκεται στα σωματικα υγρα των ποντικιων,παρα απο τοξοπλασμωση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-06-17 στις 12:02.
Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Γατέχων έγραψε στις 14:25, 05-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα

Ομως,απο οτι ξερω...ο σχολικος χωρος ως επι το πλειστον τσιμεντο εχει.Οχι χωματα.

Αυτο που κανεις ειναι να πεις στο παιδι σου να μην κυλιεται στα χωματα.Και βεβαια αυτο μπορει να γινει σε οποιονδηποτε χωρο.
Και να πλενει καλα τα χερια του μετα.
Τοσοι ανθρωποι εχουν παιδια και κυλουνται στα χωματα...δεν νομιζω να εχει πεσει επιδημια τοξοπλασμωσης.Σωστη υγειηνη και ολα καλα.Περισσοτερο κινδυνευει στα χωματα,απο λεπτοσπιρωση....που ειναι θανατηφορα και βρισκεται στα σωματικα υγρα των ποντικιων,παρα απο τοξοπλασμωση.
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν αναφέρομαι σε δικό μου παιδί που άλλωστε δεν εχω. Μιλάμε για ενστάσεις γονέων σχετικά με σίτιση αδέσποτων η ημιαδέσποτων γατών σε σχολικό προαύλιο με τσιμέντο, χαλίκια και.χώματα όπου γάτες κάπου,κάπως,κάποτε θα αφήσουν περιττωματα καθώς μου αναφέρθηκε από άλλη πηγή και θα σκορπίσουν τρίχες- στο περιβάλλον καθώς γλειφονται και δη στα σκαλάκια (στα σκαλάκια μονο τρίχες και αν!! Μέχρι στιγμής) που κάθονται μαθητές. Οι γονείς θηλέων τέκνων δεν θέλουν να ρισκάρουν τις πιθανότητες τοξοπλασμωσης και...εννοείται ανησυχώ μήπως υπάρξουν ,καθώς μου έχει τύχει στο παρελθόν ,μαφιόζικες λύσεις του ζητήματος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατέχων : 05-06-17 στις 14:30.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:56, 05-06-17:

Τα ιδια ισχυουν.Αλλα δν καταλαναινω πραγματικα.Ισα ισα...αν περασουν τωρα τοξοπλασμωση...που εναι πολυ μικρες οι πιθανοτητες απο ενα προαυλιο...δεν θα κινδυνεψουν να την περασουν στην εγκυμοσυνη.Το οτι υπαρχει ανοσια (τουτεστιν οποιος ασθενησει απο τοξοπλασμωση δεν θα ξανακολλησει ποτε του)και το οτι ειναι επικινδυνη ΜΟΝΟ για εγκυους και για ατομα με κατεσταλμενο ανοσοποιητικο(βλεπε ασθενεις με aids και καρκινοπαθεις με χημειοθεραπεια) δεν το ξερουν;Τεσπα..φιλε μου οκ..ταιζε τα λιγο πιο μακρια.Αφηνε τροφη λιγο παρακατω.Αυτα θα το καταλαβουν και θα πανε εκει.Δεν ειναι αναγκη να τα ταιζεις στο σχολειο,που και ο νόμος το απαγορευει κανονικα

Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

O Γατέχων έγραψε στις 17:37, 05-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Τα ιδια ισχυουν.Αλλα δν καταλαναινω πραγματικα.Ισα ισα...αν περασουν τωρα τοξοπλασμωση...που εναι πολυ μικρες οι πιθανοτητες απο ενα προαυλιο...δεν θα κινδυνεψουν να την περασουν στην εγκυμοσυνη.Το οτι υπαρχει ανοσια (τουτεστιν οποιος ασθενησει απο τοξοπλασμωση δεν θα ξανακολλησει ποτε του)και το οτι ειναι επικινδυνη ΜΟΝΟ για εγκυους και για ατομα με κατεσταλμενο ανοσοποιητικο(βλεπε ασθενεις με aids και καρκινοπαθεις με χημειοθεραπεια) δεν το ξερουν;Τεσπα..φιλε μου οκ..ταιζε τα λιγο πιο μακρια.Αφηνε τροφη λιγο παρακατω.Αυτα θα το καταλαβουν και θα πανε εκει.Δεν ειναι αναγκη να τα ταιζεις στο σχολειο,που και ο νόμος το απαγορευει κανονικα
Και πάλι ευχαριστώ...ούτως ή.απλώς είναι.άγραφος κανόνας ότι για να φροντίσεις επαρκώς τα.ψιψινια πρέπει να άκροβατεις στα όρια της νομιμότητας...συνεπώς σε μαθηματική γλώσσα το άλγεβρικο άθροισμα θετικών και αρνητικών που παρετεθησαν εδώ επί του θέματος ισούται με μηδέν!
Πράγμα που σημαίνει ότι σε μια νομική εμπλοκή θα είμαι ακάλυπτος και.εν κατακλείδι ως συνήθως θα αναζητήσουμε τι στραβό κάναμε ξανά μανά και είμαστε απολογούμενοι.
Για ευνόητους λόγους δεν μπορέσαμε να κάνουμε πλήρη τοπογραφική ανάλυση.του.χώρου.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 21:57, 05-06-17:

Γιατί θεωρείς ότι θα είσαι ακάλυπτος? Από την νομοθεσία προκύπτει ότι είσαι καλυμμένος. Τέλοσπάντων για να σε κατατοπίσει κάποιος ειδικός αν έχεις facebook γίνε μέλος στην ομάδα ANIMALAW Εθελοντές Δικηγόροι και Νομικοί Υπέρ των Ζώων. Η νομοθεσία σε καλύπτει. Μάλιστα πλέον μπαίνουν ταΐστρες και ποτίστρες από τους δήμους σε κομβικά σημεία στις πόλεις, σχολεία υιοθετούν σκυλάκια, αυτές οι ενέργειες δεν θέτουν την υγεία των παιδιών σε κίνδυνο με αυτή την λογική?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:22, 05-06-17:

Οχι...Να λεμε τα πραγματα οπως ειναι.Η νομοθεσια λεει οτι απαγορευεται να διατηρουμε ζωα σε σχολεια και νοσοκομεια.ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΣΙΤΙΣΗ ΑΔΕΠΟΤΩΝ..ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΑ.Ευτυχως....σε αυτην την ηλιθια νομοθεσια...τα σχολεια αντιδρουν.Καποια σχολεια.Διοτι ξερω σχολεια που εχουν υιοθετησει και σκυλια παρακαλω.Αλλα εινα λιγα.Και στο δικο μου στην λουφα,,αφηνουν τα σκυλακια να μπαινουν κα τα ταιζουν τα παιδια.Αλλα η φυλακας και καλα προσπαθει να τα διωξει.Διοτι δεν την καλυπει η νομοθεσια.Οπως και να εχει...ναι...η νομοθεσια δεν καλυπτει καποιον να βαζει τροφη σε αδεσποτα μεσα σε σχολειο.Ομως λιγο παρακατω(οκ..το ποσο λιγο δεν το ξερω)...ανετα μπορουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-06-17 στις 22:29.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:45, 05-06-17:

Επειδη εχουμε μπλεξει λιγο τα θεματακια,παρακαλω πολυ.Εδω μιλαμε ΜΟΝΟ για τοξοπλασμωση.Οχι για την σιτιση των αδεσποτων.Για αυτο το θεμα..στο αλλο thread παρακαλω.Εδω.

Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

O Γατέχων έγραψε στις 06:18, 07-08-19:

Να ρωτήσω κάτι γιατί με αφορά, εις βάρος μου φυσικά ,παίζει κανα σκηνικό σε περίπτωση πολυκατοικίας που μία γυναίκα είναι έγκυος να κυνηγάνε τις γάτες από διπλανά διαμερίσματα οι οποίες γάτες βρίσκονται μονο μεσα ή απλά βγαίνουμε στο μπαλκόνι και πουθενά αλλού; Κι αν πάλι είναι κατοικία με αυλή και δίπλα είναι μια σε ενδιαφέρουσα και όσο ναναι κάποιες γατοτρίχες γλιστράνε στον αέρα η κάτω από πόρτες στο διάδρομο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατέχων : 07-08-19 στις 06:22.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:33, 07-08-19:

Φιλε Γατεχων καλημερα.
Αν οι γατες ζουν μεσα στο σπιτι δεν παιζει κανενα τετοιο σεναριο οπως καταλαβαινεις.
Εξαλλου απο τον νομο επιτρεπονται τουλαχιστον 2 γατες μεσα στο σπιτι,ότι και να λεει ο κανονισμος πολυατοικιας.
Σε μπαλκονια μονιμα δεν πρεπει να μενουν,αν βγαινουν σε μπαλκονια μονο με επιβλεψη για να μην πηγαινουν αλλου και καλυτερα να υπαρχει περιφραξη μπαλκονιου.
Σε μονοκατοικια πιο δυσκολο να περιοριστουν,αλλα οπως και να εχει ο νομος απαγορευει την κακοποιηση ζωων,οποτε νομιμα αυτο δεν μπορουν να το κανουν.
Και η τοξοπλασμωση δεν κολλαει απο τριχες.Δες εδω πως κολλαει
Θα σου ελεγα καταρχην να τυπωσεις τον νομο που μιλαει για κακοποιηση και το προστιμο και την φυλακιση που οριζονται,και στη συνεχεια αρθρα που δειχνουν πως κολαει ο ανθρωπος τοξοπλασμωση,μπας και αντιληφθουν οτι δεν κινδυνευουν απο τις γατες.

Ομως εδω πρεπει να τονισουμε και την δικια μας ευθυνη ,οσον εχουμε ζωα.
Οταν ειναι δικα μας,δεν μπορει να τα αφηνουμε να ενοχλουν τους γειτονες.Πρεπει να μενουν μεσα στο σπιτι μας.
Αν μιλαμε για εξωτερικες γατες που τις ταιζουμε,φροντιζουμε κλπ,τοτε βασικα μιλαμε για αδεσποτες και οχι δεσποζομενες,με ολα τα δυσμενη επακολουθα που εχει η αδεσποτη ζωη δυστυχως.
Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

O Γατέχων έγραψε στις 11:23, 07-08-19:

Πουπουλίνα εκτός από ένα μεγάλο ευχαριστώ και είμαι ευγνώμων δεν είμαι σε θέση να απαντήσω τίποτα περισσότερο τώρα ,ούτεκαι να δώσω συνέχεια στη κουβέντα, ειλικρινά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους