Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,347 εγγεγραμμένα μέλη και 718,381 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 427 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κουτσαίνει το πόδι της

Νελλι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νελλι
H Νελλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Νελλι έγραψε στις 16:23, 02-08-15:

Καλησπέρα σας, έχω μια γατούλα περσίας ενός χρονού την Παρασκευή ξημερώματα Σαββάτου χωρίς να την καταλάβω απλά έφυγε απο το σπίτι (είναι μαθημένη μόνο στο σπίτι και στο μπαλκόνι) η βλακεία μου ήταν ότι δεν υπολόγισα πως θα χωθεί απο μια τρυπούλα για να φύγει απο το μπαλκόνι. Την βρήκα λοιπόν το πρωί του Σαββάτου φοβισμένη, κατατρομοκρατημένη έξω απο την πόρτα. Απο κείνει την ώρα και μέχρι και σήμερα κουτσένει απο το αριστερό ποδαράκι της. Κοιτάζοντάς το είδα ότι έχει χαραχτεί η πατουσίτσα της απο κάτω και στα νυχάκια της υπάρχει έντονο αιμάτομα, ωστόσο το πόδι της δεν φένεται σπασμένο, με το μάτι τουλάχιστον και δεν νιαουρίζει ώστε να καταλάβω ότι πονάει όσες φορές πιάνω το πόδι της είναι ατάραχη. Σίγουρα θα την πήγαινα κτηνίατρο αλλά βρίσκομαι σε επαρχία και ο κτηνίατρος απέχει 5 ώρες απο δω... Μήπως μπόρεί κάποιος να βοηθήσει και μένα... γιατί τώρα έγω είμαι η κατατρομοκρατημένη...
Ευχαριστώ εκ τον προτέρον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:31, 02-08-15:

Καλησπέρα Νελλι. Το σημαντικό είναι ότι ξαναβρήκες την γατούλα σου έστω και ελαφρά τραυματισμένη.
Μπορεί να έχουν συμβεί ένα σωρό πράγματα για να το πάθει αυτό, το επίσης σημαντικό όμως είναι πως δεν μοιάζει σπασμένο το ποδαράκι της όπως λες. Αν είναι έτσι και αν το μόνο πρόβλημα είναι οι χαρακιές στα πατουσάκια της και το αιμάτωμα που είδες, νομίζω πως μπορείτε να το ξεπεράσετε αν του δώσετε λίγο χρόνο.
Εσύ από την μεριά σου το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να της καθαρίσεις σχολαστικά τα πατουσάκια με χλιαρό νεράκι και ίσως να της βάλεις και κάποιο ελαφρύ αντισηπτικό.
Αν δεις πως περνώντας οι μέρες δεν καλυτερεύει, τότε ίσως θα πρέπει να πάρεις απόφαση να κάνεις το ταξίδι μέχρι τον κτηνίατρο.
΄Οπως και να έχει κράτα μας ενήμερους και ίσως μπορέσει κάποιος άλλος να σου πει κάτι παραπάνω από μένα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νελλι

Νεοφερμένος

H Νελλι έγραψε στις 16:47, 02-08-15:

Το έχω κάνει ήδη και το καθάρισα με νεράκι όπως είπες και της βάζω κάθε μέρα αντισηπτικό, είμαστε τώρα στις 3 μέρες και συνεχίζει και κουτσένει ούτε είναι ιδιαίτερα ενεργητική όπως πρώτα, οστώσω και τρώει και πίνει (αυτό μου δίνει λίγο κουράγιο). Δεν είναι το θέμα μου το ταξίδι, δυστηχώς εδώ που βρίσκομαι δεν έχω αυτοκίνητο οπότε η μετακίνηση γίνεται μόνο με λεοφορείο και σίγουρα δεν θα είναι το καλύτερα για την Πέρσα μου. (Άσε που έχουν σύγκεκριμένες ώρες και δρομολόγια για να μεταφέρουν ζώα). Αν είχα αυτοκίνητο δεν θα το συζήταγα καν θα είχα φύγει ήδη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νελλι : 02-08-15 στις 17:06.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:39, 02-08-15:

Είναι καμμιά φορά ανάλογα το κάθε τραύμα αλλά και τον οργανισμό, γιατί παίζει ρόλο κι αυτός.
Κάποτε (κι αυτό έγινε δυό φορές στο παρελθόν) ο γάτος μου ξαφνικά μια μέρα άρχισε να κουτσαίνει χωρίς εμφανή τραύμα. Την πρώτη φορά πανικοβλήθηκα και τον πήγα αμέσως στον κτηνίατρο, ευτυχώς δεν είχε κάποιο σπάσιμο αλλά μόνο ξάφνιασμα. ΄Οταν ξαναέγινε δεν τον πήγα φυσικά πάλι, αλλά περίμενα να περάσει μόνο του. Και έκανε κάμποσες μέρες...

Υ.Γ. Η περίπτωση να έρθει σε σας ο κτηνίατρος για να την δει υπάρχει μήπως;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νελλι

Νεοφερμένος

H Νελλι έγραψε στις 17:45, 02-08-15:

Αυτό δεν το γνωρίζω... σκέφτομαι να αφήσω να περάσουν 3-4 μέρες ακόμα μήπως και είναι κάτι σαν ξάφνιασμα όπως είπατε, (επειδή δεν ξέρω καν πως το έπαθε και τι έκανε κατά την απουσία της... ) και μετά ναι θα ψάξω μήπως και μπορεί κάποιος κτηνίατρος να έρθει σε μένα... Αν το ήξερα θα καθόμουν στην Αθήνα... για διακοπές ξεκινήσαμε με την πριγκηπέσα μου και όχι για ατυχήματα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:47, 02-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Νελλι
Αυτό δεν το γνωρίζω... σκέφτομαι να αφήσω να περάσουν 3-4 μέρες ακόμα μήπως και είναι κάτι σαν ξάφνιασμα ας πούμε, (επειδή δεν ξέρω καν πως το έπαθε και τι έκανε κατά την απουσία της... ) και μετά ναι θα ψάξω μήπως και μπορεί κάποιος κτηνίατρος να έρθει σε μένα... Αν το ήξερα θα καθόμουν στην Αθήνα... για διακοπές ξεκινήσαμε με την πριγκηπέσα μου και όχι για ατυχήματα
Δυστυχώς φίλη μου κάτι τέτοια γίνονται πάντα σε διακοπές ή αργίες και γενικά όταν δεν μπορούμε να βρούμε κτηνίατρο...
Τι να πω, φταίει και γι' αυτό ο νόμος του Μέρφυ;

Παράθεση

Νελλι

Νεοφερμένος

H Νελλι έγραψε στις 17:50, 02-08-15:

Πόσο δίκιο έχετε, μόνο αυτό λέω πόσο δίκιο έχετε...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 06:53, 03-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Νελλι
Αυτό δεν το γνωρίζω... σκέφτομαι να αφήσω να περάσουν 3-4 μέρες ακόμα μήπως και είναι κάτι σαν ξάφνιασμα όπως είπατε, (επειδή δεν ξέρω καν πως το έπαθε και τι έκανε κατά την απουσία της... ) και μετά ναι θα ψάξω μήπως και μπορεί κάποιος κτηνίατρος να έρθει σε μένα... Αν το ήξερα θα καθόμουν στην Αθήνα... για διακοπές ξεκινήσαμε με την πριγκηπέσα μου και όχι για ατυχήματα
Νέλι μου αυτό ακριβώς να κάνεις Περίμενε λίγες μέρες ακόμα (με την προϋπόθεση οτι τρώει και πίνει κανονικά) κι αν σ'αυτό το διάστημα δεν δεις έστω και λίγη βελτίωση, τότε θα πρέπει να τη δει γιατρός. Που εύχομαι να μη χρειαστεί και να συνεχίσετε κανονικά τις διακοπές σας.
Όσο για το θέμα του χρόνου που έλαχε να συμβεί αυτό... Κι εμείς για διακοπές ετοιμαζόμαστε, μέχρι που χθες έπαθα κάτι σα διάστρεμα στο γόνατο, στο αριστερό μάλιστα πόδι όπως και η ζουζουνίτσα σου.
Σε λιγότερο δραματοποιημένο, θα μπορούσαμε να πούμε οτι ο στίχος του τραγουδιού " εμείς γι αλλού κινήσαμε γι αλλού, κι αλλού η ζωή μας πάει", ταιριάζει... ταμάμ!
Άντε περαστικούλια και σύντομα ! Μαζί μ' ένα φιλάκι από μένα στη...συμπάσχουσα

Παράθεση

nelli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nelli
H nelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nelli Πάντα λίγο φαγητό και νερό στην αυλή μας έγραψε στις 18:38, 03-08-15:

Είστε πραγματικά υπέροχη όλοι η συμπαράσταση που δίνεται είναι απίστευτη, εχθές μέσα στον πανικό μου να ακούσω απόψεις ούτε που σας χαιρέτησα ως καινούργια που ειμαι, το κάνω σήμερα λοιπόν. Η περσουλα μου λογικά είναι λίγο καλήτερα δεν το πατάει βέβαια το ποδαράκι της, αλλά νιβεται με αυτό, το τεντώνει και στηρίζεται σ' αυτό οταν τρώει. Εύχομαι να είναι θετικά βήματα αυτά γιατί πρίν δεν τα έκανε. Λυπάμαι πολύ alcyone γι'αυτο που σου έτυχε υπομονή και καλή ανάρρωση. Φαντάζομαι απευθύνθηκες σε κάποιον γιατρό και πάλι γρήγορη και καλή ανάρρωση. Σας ευχαριστώ για την όμορφη φιλοξενία σας και την αμεσότητά σας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nelli : 03-08-15 στις 18:44.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:47, 03-08-15:

Η περσουλα μου λογικά είναι λίγο καλήτερα δεν το πατάει βέβαια το ποδαράκι της, αλλά νιβεται με αυτό, το τεντώνει και στηρίζεται σ' αυτό οταν τρώει. Εύχομαι να είναι θετικά βήματα αυτά γιατί πρίν δεν τα έκανε.
Σίγουρα είναι θετικά και είναι πολύ ευχάριστο αυτό. Αφού λοιπόν τρώει και πλένεται κανονικά, νομίζω πως πρέπει κι εσύ να χαλαρώσεις λίγο και να απολαύσεις τις διακοπές σου. Παράλληλα θα την έχεις τον νου σου μήπως και εμφανίσει κάτι παράξενο, αν και δεν το πιστεύω. Δείχνει να καλυτερεύει.

Παράθεση

nelli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nelli
H nelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H nelli Πάντα λίγο φαγητό και νερό στην αυλή μας έγραψε στις 18:53, 04-08-15:

Πάει πέρασε και αυτό περπατάμε κανονικότατα , ευχαριστώ θερμότατα τόσο την claire όσο και την alcyone για την αμεσότητά σας με ηρεμήσατε οταν πανικοβλήθηκα σας ευχαριστώ ιδιαίτερα. Τώρα αντιλαμβάνομαι πόσο τυχερή ήμουν που την βρήκα. Τέλος καλό όλα καλά.

Υσ.
Μυστήριο βέβαια θα μου μείνει που πήγε και τι έκανε .

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:58, 04-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από nelli
Πάει πέρασε και αυτό περπατάμε κανονικότατα , ευχαριστώ θερμότατα τόσο την claire όσο και την alcyone για την αμεσότητά σας με ηρεμήσατε οταν πανικοβλήθηκα σας ευχαριστώ ιδιαίτερα. Τώρα αντιλαμβάνομαι πόσο τυχερή ήμουν που την βρήκα. Τέλος καλό όλα καλά.

Υσ.
Αχ δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι γι' αυτό.
Τώρα όσο για το τι έκανε, που πήγε και πως έπαθε αυτό που έπαθε, δεν νομίζω να το μάθεις ποτέ γι' αυτό βγάλε το από το μυαλό σου. Σημασία έχει πως το κοριτσάκι σου είναι καλά και στην ασφάλεια του σπιτιού σας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:34, 04-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από nelli

Υσ.
Άντε και "σιδερένια" η περσούλα!!!
(Μαζί της και το δικό μου ποδαράκι καλύτερα)
Όσο για το μυστήριο...μάλλον άλυτο θα μείνει... Έχουν κι οι γάτες τα μυστικά τους

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Η γάτα μου κουτσαίνει... - Από ioannak
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-09-16 στις 17:33.
    • Η γατούλα μου κουτσαίνει! - Από Κατερίνα Ζαχαράκη
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-10-12 στις 11:56.
    • Πρησμένο πέλμα και κουτσαίνει - Από nikik
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-04-12 στις 23:35.
    • Βοήθεια κουτσαίνει!!!! ΣΟΣ - Από kounelaki
      Το θέμα έχει λάβει 54 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-02-09 στις 14:21.
    • Έχει πυρετό και κουτσαίνει! - Από joy
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-08 στις 15:32.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους