Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,471 εγγεγραμμένα μέλη και 718,471 μηνύματα σε 22,632 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 391 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Παρενέργειες/Προβλήματα μετά τη στείρωση

Gina1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gina1
H Gina1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Gina1 Μεγαλώνοντας 3 υπέροχα γατάκια! έγραψε στις 12:38, 03-03-19:

Αύριο το πρωί θα επικοινωνήσω πάλι με τον κτηνίατρο (του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη καθώς έχει φροντίσει άψογα και τα 3 γατάκια μου) και αναλόγως θα πράξω. Η γατούλα συνεχίζει να είναι σίφουνας, αλλά το σύμπτωμα επιμένει. Δεν ξέρω, ίσως επειδή η στείρωση έγινε μαζί με διακοπή εγκυμοσύνης, άρα και μεγαλύτερη επέμβαση, να έχει παρενέργειες που δεν έχουν με απλή στείρωση. Ελπίζω να είναι κάτι τόσο απλό για να μην ταλαιπωρηθεί κι άλλο το μικρό μου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,699 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:17, 03-03-19:

Επειδή η επέμβαση έγινε σε φάση εγκυμοσύνης, ίσως εξηγείται αυτό το σύμπτωμα αποδίδοντάς το σε ορμονικούς παράγοντες, ή/και σε φάση παλινδρόμισης της μήτρας (έτσι όπως συμβαίνει σε περίπτωση γέννας ή άμβλωσης).
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gina1

Νεοφερμένος

H Gina1 Μεγαλώνοντας 3 υπέροχα γατάκια! έγραψε στις 14:40, 03-03-19:

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση, αλλά έχω μια απορία. Η ερώτησή μου μπορεί να είναι χαζή, αλλά εφόσον έχουν αφαιρεθεί ωοθήκες και μήτρα, πώς γίνεται ορμόνες να προκαλούν εκκρίσεις;Από πού μπορεί να είναι αυτά τα υγρά, αφού η μήτρα έχει αφαιρεθεί; Λέω χαζομάρες;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,699 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 15:41, 03-03-19:

Καθόλου. Αντιθέτως, το ερώτημά σου είναι εύλογο.

Μπορεί να οφείλεται σε υπολείμματα ορμονών που παραμένουν για κάποιο χρονικό διάστημα, παρότι τα εσωτερικά αναπαραγωγικά όργανα έχουν αφαιρεθεί.
Όμως επειδή δεν είμαι ειδική και μόνο εικασίες είμαι σε θέση να κάνω, καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον κτηνίατρο που είναι ο καθ'ύλην αρμόδιος για μια σωστή απάντηση.
Παράθεση

Gina1

Νεοφερμένος

H Gina1 Μεγαλώνοντας 3 υπέροχα γατάκια! έγραψε στις 15:47, 03-03-19:

Αύριο πρωί πρωί θα πάρω τηλέφωνο και αν χρειαστεί θα την πάω, παρόλο που δίνω αγώνα κάθε φορά να την βάλω στη γατοφορο. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη, καθώς όπως διαπίστωσα δεν είναι και τόσο συνηθισμένο σύμπτωμα και ίσως κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα βοηθηθεί από τις πληροφορίες που θα έχω. Ελπίζω το μικρούλι μου να μην μπλέξει σε περιπέτειες και να είναι κάτι τόσο απλό όπως η ορμονική διαταραχή.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:56, 03-03-19:

Αγώνα για να μπει στη γατοφόρο, δεν είσαι η μόνη να ξέρεις.. Εμείς εδώ να δεις!
Όπως και να'ναι, αυτό που πρέπει να γίνει, θα γίνει και πιστεύω οτι δεν θα είναι κάτι σοβαρό κι όλα καλά θα πάνε.
Εν αναμονή νεοτέρων σας.
Παράθεση

Gina1

Νεοφερμένος

H Gina1 Μεγαλώνοντας 3 υπέροχα γατάκια! έγραψε στις 14:37, 05-03-19:

Τελικά επικοινώνησα σήμερα με το γιατρό και μου είπε πως πρόκειται για ένα συνηθισμένο σύμπτωμα μετά από στειρώσεις και οφείλεται στα εσωτερικά ράμματα. Εφόσον η ποσότητα είναι μικρή και το γατάκι παραμένει δραστήριο και με όρεξη δεν θα πρέπει να με ανησυχεί. Βέβαια μου ζήτησε να την πάω να την δει απλά για να είμαστε 100% σίγουροι, αλλά εφόσον ήταν καθησυχαστικός και η γατούλα στρεσάρεται πολύ όταν είναι να μπει στη γατοφόρο, λέω να μην την βάλω προς το παρόν σε αυτή την διαδικασία και απλά να παρακολουθήσω πως θα εξελιχθεί το σύμπτωμα τις επόμενες ημέρες.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 15:17, 05-03-19:

Μπράβο, πολύ ευχάριστο νέο!
Προς το παρόν, απλώς να το παρακολουθείς μέχρις ότου περάσει εντελώς.
"Σιδερένια", εύχομαι, η ζουζουνίτσα!
Παράθεση

Gina1

Νεοφερμένος

H Gina1 Μεγαλώνοντας 3 υπέροχα γατάκια! έγραψε στις 16:21, 05-03-19:

Αχ αυτά τα υπέροχα πλασματάκια,μας αγχώνουν μερικές φορές αλλά δεν τα αλλάζουμε με τίποτα!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gina1

Νεοφερμένος

H Gina1 Μεγαλώνοντας 3 υπέροχα γατάκια! έγραψε στις 21:14, 10-03-19:

Τελικά η μικρούλα μου σταμάτησε να έχει καφέ και ροζ υγρά και τις τελευταίες 3 ημέρες έχει λίγα κιτρινοδιάφανα υγρά. Ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι καθαρίζει αν και με ανησύχησε λίγο καθότι τέτοιου είδους υγρά ήταν που μας έκαναν να πάμε εξαρχής στον κτηνίατρο, όπου και βρήκαμε ότι είναι έγκυος και δρομολογηθηκε η στείρωση. Μάλλον σύμπτωση;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:41, 10-03-19:

Και τελικά τα νέα σας είναι όντως ευχάριστα. Όπως φαίνεται σε λίγες μέρες θα καθαρίσει, αφού τα υγρά που ήδη έχουν αραιώσει, θα σταματήσουν οριστικά αν και "βοήθησαν" όμως στο να εντοπιστεί η εγκυμοσύνη της και να γίνει η απαραίτητη στείρωση.
Εύχομαι από δω και πέρα να κυλήσουν όλα ομαλά, να τη χαίρεσαι γερή και το κτηνιατρείο να το... συναντάτε, μόνο για προληπτικούς λόγους (εμβόλια).
Παράθεση

Gina1

Νεοφερμένος

H Gina1 Μεγαλώνοντας 3 υπέροχα γατάκια! έγραψε στις 21:52, 10-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Και τελικά τα νέα σας είναι όντως ευχάριστα. Όπως φαίνεται σε λίγες μέρες θα καθαρίσει, αφού τα υγρά που ήδη έχουν αραιώσει, θα σταματήσουν οριστικά αν και "βοήθησαν" όμως στο να εντοπιστεί η εγκυμοσύνη της και να γίνει η απαραίτητη στείρωση.
Εύχομαι από δω και πέρα να κυλήσουν όλα ομαλά, να τη χαίρεσαι γερή και το κτηνιατρείο να το... συναντάτε, μόνο για προληπτικούς λόγους (εμβόλια).
Ειδικά αυτό το τελευταίο δεν ξέρεις πόσο το εύχομαι και εγώ. Διότι με 3 γατάκια που δεν μένουν αποκλειστικά μέσα και με ένα τέταρτο που το έχασα τον προηγούμενο Νοέμβρη από φόλα που έριξε κάποιο τέρας, οι επισκέψεις στον κτηνίατρο έχουν γίνει ρουτίνα. Μία το ένα μία το άλλο, όλο κάτι παθαίνουν. Τί να τα κάνω όμως, που τα αγαπώ πολύ!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gina1

Νεοφερμένος

H Gina1 Μεγαλώνοντας 3 υπέροχα γατάκια! έγραψε στις 15:48, 21-03-19:

Update :η μικρή μου τελικά εδώ και μία εβδομάδα δεν έχει καθόλου υγρά. Μια εβδομάδα πριν έβγαλε από τον κόλπο ένα ράμμα μαζί με λίγη βλεννη και από τότε είναι καθαρή. Τέλος καλό, όλα καλά!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:02, 21-03-19:

Μπράβο και "σιδερένια" από δω και πέρα εύχομαι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους