Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,504 εγγεγραμμένα μέλη και 718,480 μηνύματα σε 22,637 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 153 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιπιλάει την κοιλιά της κι έκανε πληγή

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 16:04, 18-09-13:

Καλησπέρα!
Η Σεσίλια -2,5 περίπου μηνών- έχει το συνήθειο απ'όταν (νομίζω) τη βρήκαμε να πιπιλάει την κοιλιά της και μετά να κοιμάται σ'αυτήν την στάση. Πολύ χαριτωμένο, μόνο που πριν 2-3 μέρες είδα ότι εκείνο το σημείο είχε κοκκινήσει και σήμερα πρόσεξα ότι έχει κάνει και πληγή με ξεραμένο αιματάκι. Παρόλα αυτά δεν σταματάει να το ρουφάει πριν κοιμηθεί.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P9180224.JPG
Εμφανίσεις:  409
Μέγεθος:  83,2 KB
Είναι σύνηθες αυτό στα γατάκια, ξέρει κανείς; (Προηγούμενη Δευτέρα που πήγαμε στο γιατρό δεν της βρήκε τίποτα, θα ξαναπάμε σε 5 μέρες για το εμβόλιο. Ως τότε να της βάλω κάτι; (σπαθόλαδο πχ) )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:31, 18-09-13:

Ωχ...Μου ξέφυγε!
Πιστεύω είναι το ένστικτο του θηλασμού γιατί είναι ακόμα μικράκι. Εγώ που τα'χω πολλά δεν είχα τέτοιο θέμα γιατί "θηλάζονταν" μεταξύ τους!!
Από 3,5 μηνών που σταμάτησαν να θηλάζουν και τα είχα σπίτι, η 'Ενα "θήλαζε" τον Τέσσερα (του οποίου θιγόταν ο ανδρισμός και την κυνηγούσε παντού! ) και έκανε πατουσάκια στην κοιλιά της Τρία και η Δύο "θήλαζε" με μανία την Τρία και το αντίστροφο!! Με τον καιρό το κόψανε... Εκτός από τη Δύο που θα μείνει για πάντα μωρό μάλλον και συνεχίζει να το κάνει στην Τρία!
Είχα ρωτήσει την κτηνίατρο και μου είπε πως δεν είναι κάτι παθολογικό. ¨Δηλαδή τι είναι;; Ψυχιατρικό;; Μη μου πεις πως είναι τα μωρά μου "του γιατρού! ", απάντησε η πανάσχετη (εγώ) ! Αλλά μου εξήγησε πως είναι το ένστικτο και η συνήθεια του θηλασμού και το ότι το κάνουν μεταξύ τους δείχνει στοργή.
Οπότε δεν είναι ανησυχητικό που το κάνει το νυφάκι μου! Είναι μοναχούλι και δεν έχει τι να πιπιλίσει! Δε λες καλά που δε, πιπιλάει τον 'Αιζακ;;
Όσο για την πληγούλα που έκανε, θα έλεγα να ρωτήσεις κτηνίατρο αν είναι να της βάζεις κάτι. Γιατί εφόσον το κάνει πάντα στο ίδιο σημείο, θα είναι δύσκολο να κλείσει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 19:41, 18-09-13:

Thank you, Thank you!! Θα πάρω τον κτηνίατρό μου να μου πει, πιο πολύ για σπαθόλαδο λέω που είναι ακίνδυνο (τουλάχιστον στον μικρό βάζω) και είναι και λίγο πικρό, μπας και σταματήσει. Και καλά να λες που δεν θηλάζει τον Άιζακ, μόνο γάλα μένει να του κατεβάσει του κακόμοιρου!

ΥΓ. "Από 3,5 μηνών που σταμάτησαν να θηλάζουν και τα είχα σπίτι, η 'Ενα "θήλαζε" τον Τέσσερα (του οποίου θιγόταν ο ανδρισμός και την κυνηγούσε παντού!)"
...Έεεεεετσι....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:37, 18-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από AnnieGr
. Και καλά να λες που δεν θηλάζει τον Άιζακ, μόνο γάλα μένει να του κατεβάσει του κακόμοιρου!

ΥΓ. "Από 3,5 μηνών που σταμάτησαν να θηλάζουν και τα είχα σπίτι, η 'Ενα "θήλαζε" τον Τέσσερα (του οποίου θιγόταν ο ανδρισμός και την κυνηγούσε παντού!)"
...Έεεεεετσι....
Χαχα! Εδώ κατάφερε ολόκληρο Τέσσερα, δύσκολο είναι λες να κάνει τον 'Αιζακ "μανούλα";;;

Ναι, η "πλημμύρα τεστοστερόνης", τρομάρα του!! Το "ξύλο" που έτρωγε από την Ένα όταν ήταν μωρά και μάθαιναν να παλεύουν το ξέχασε!!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 22:19, 18-09-13:

Είναι ένστικτο, ναι! Το έχω ξαναδεί

Και λίγη fucidin μπορείς να βάλεις Το σπαθόλαδο δεν ξέρω τι είναι, θα το γκουγκλάρω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 13:34, 20-09-13:

Εντάξει, το λύσαμε το θέμα, απλά σε περίπτωση που κάποιος αναρωτιέται, το σπαθόλαδο είναι απόλυτα ασφαλές -και το αντίθετο, πολύ ευεργετικό μου είπε ο γιατρός, ακόμα και να το φάει (!). Δεν το έχει δει βέβαια, απ'το τηλέφωνο μιλήσαμε. Χθες βράδυ της έβαλα κι είναι ήδη καλύτερα. (Σπαθόλαδο koukimanster μπορεί να μπαίνει άφοβα στις πληγές, τόσο σε ανθρώπους όσο και σε ζώα, απίστευτο είναι)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 23-09-13 στις 15:10. Αιτία: Δεν έγινε επεξεργασία
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:10, 23-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από AnnieGr
Εντάξει, το λύσαμε το θέμα, απλά σε περίπτωση που κάποιος αναρωτιέται, το σπαθόλαδο είναι απόλυτα ασφαλές -και το αντίθετο, πολύ ευεργετικό μου είπε ο γιατρός, ακόμα και να το φάει (!). Δεν το έχει δει βέβαια, απ'το τηλέφωνο μιλήσαμε. Χθες βράδυ της έβαλα κι είναι ήδη καλύτερα. (Σπαθόλαδο koukimanster μπορεί να μπαίνει άφοβα στις πληγές, τόσο σε ανθρώπους όσο και σε ζώα, απίστευτο είναι)
Χμμμ θα κοιτάξουμε να προμηθευτούμε λοιπόν! Κι όλα καλά με την πληγούλα τελικά;

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 09:09, 26-09-13:

Ναι, όλα μια χαρά! Έβαλα σπαθόλαδο κι έκλεισε, βέβαια είναι μαϊμούνι και μόλις της έβαλα στη μία, άρχισε να ρουφάει την άλλη θηλή. Μου είπε προχθές που την είδε ότι μπορώ να βάλω και betadine, αλλά επειδή το σπαθόλαδο κάνει θαύματα, προτίμησα αυτό (είναι και πικρούτσικο και δεν το ρουφάει μετά). Βασικά, το έχει κόψει το πιπίλισμα, ίσως λόγω γεύσης Σπαθόλαδο κάνεις και μόνος σου, αρκεί να βρεις σπαθόχορτο (συνήθως το καλοκαίρι μαζεύουν), και θέλει κανά μήνα να ετοιμαστεί (γυάλινο βάζο & λάδι και μετά το αφήνεις στον ήλιο μέχρι να γίνει κόκκινο, στη Φλώρινα κάνουμε συχνά γιατί έχει άφθονο στο βουνό).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φουσκωμένη κοιλιά - Από alexianna
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-05-11 στις 10:33.
    • Μη μου πιάνεις την κοιλιά! Γκρρρρ! - Από escape
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-04-09 στις 09:01.
    • Φουσκωμένη κοιλιά - Από stormbringer
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-08 στις 11:30.
    • Έκανε στείρωση! - Από Mariannioum
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-01-08 στις 16:31.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους