Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,465 εγγεγραμμένα μέλη και 718,465 μηνύματα σε 22,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 240 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αρρωστήσαμε από το εμβόλιο

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 20:10, 19-03-07:

Σήμερα το πρωί πήγα την Αρήθα στην κτηνίατρο για την επανάληψη του τριπλού εμβολίου. Μετά από το πρώτο εμβόλιο είχε κάνει μια μικρή αδιαθεσία, αλλά όχι τίποτα σπουδαίο και της είχε περάσει μέσα στην ίδια μέρα.
Αυτή τη φορά όμως είναι πολύ χειρότερα... :cry: Δεν τρώει τίποτα (μέχρι και κονσέρβα ζεσταμένη δοκίμασα!), κοιμάται συνέχεια και φαίνεται να πονάει. Με αφήνει να της χαϊδέψω το κεφαλάκι, αλλά μόλις την ακουμπήσω στα πλευρά ή στην κοιλιά τινάζεται και βγάζει φωνίτσες.
Πριν από λίγο την άκουσα να φωνάζει από το δωμάτιό μας (έχει κουλουριαστεί και κοιμάται στο κρεββάτι) και τη βρήκα να προσπαθεί να κάνει εμετό.
Τηλεφώνησα στην κτηνίατρο και μου είπε ότι μάλλον ανέβασε πυρετό από το εμβόλιο, ότι αυτή η αντίδραση είναι φυσιολογική και ότι μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 48 ώρες!
Οι δικές σας οι γάτες πώς αντιδρούν συνήθως στο εμβόλιο; Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο; Πόσο κράτησε; Ξέρετε αν μπορώ να κάνω κάτι για να την ανακουφίσω; (η κτηνίατρος μου είπε μόνο να την αφήσω ήσυχη...)
Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ, αλλά στενοχωριέμαι πολύ που τη βλέπω έτσι... Και το πρωί ήτανε μια χαρά το καημενούλι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 20:43, 19-03-07:

Ο δικός μου ήταν μια χαρά και τις 2 φορές που του κάναμε εμβόλια, αλλά έχω ακούσει περίπτωση γάτας φίλου μου που είχε ανεβάσει πυρετό και δεν έτρωγε για 2 μέρες. Ίσως έπεσες στην περίπτωση. Αν το σκεφτείς, έτσι είναι και με τα μωρά που κάνουν τα πρώτα τους εμβόλια. Κάποια δεν έχουν παρενέργειες, κάποια άλλα όμως ανεβάζουν πυρετό ή έχουν αδιαθεσία. Υποθέτω ότι κάτι ανάλογο έχει συμβεί και με τη μικρή σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 20:47, 19-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Ο δικός μου ήταν μια χαρά και τις 2 φορές που του κάναμε εμβόλια, αλλά έχω ακούσει περίπτωση γάτας φίλου μου που είχε ανεβάσει πυρετό και δεν έτρωγε για 2 μέρες. Ίσως έπεσες στην περίπτωση. Αν το σκεφτείς, έτσι είναι και με τα μωρά που κάνουν τα πρώτα τους εμβόλια. Κάποια δεν έχουν παρενέργειες, κάποια άλλα όμως ανεβάζουν πυρετό ή έχουν αδιαθεσία. Υποθέτω ότι κάτι ανάλογο έχει συμβεί και με τη μικρή σου.
Αυτο σκεφτηκα και εγω...Μαλλον πρεπει απλα να την αφησεις ησυχη οπως ειπε και ο γιατρος,Περαστικα τις κουκλιτσας!

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 21:37, 19-03-07:

και ο δικος μου την πρωτη φορα ειχε ανεβασει πυρετο και ηθελε να κοιμαται συνεχεια.... μην σε ανυσηχει...

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 21:54, 19-03-07:

Και εγώ δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό...

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 00:27, 20-03-07:

Άχου την κακομοίρα τη Αρήθα! Περαστικούλια εύχομαι.
Μιας φίλης μου η γάτα μετά το πρώτο εμβόλιο γύρισε σπίτι και λιποθύμησε Μιλάμε βγήκε από το κλουβί παραπάτησε και πάρτην κάτω! Και μένα η Λουκρητία είναι κακοδιάθετη συνήθως μετά τα εμβόλια και κόβει το φαϊ για κανένα 24ώρο αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο αντίδραση στο εμβόλιο όσο στην επίσκεψη στο κτηνιατρείο (όπου αν δεν σας το έχω ξαναπεί μετατρέπεται σε λιοντάρι στο κλουβί-τι ρεζίλι κάθε φορά..)
Δε νομίζω πάντως ότι πρέπει να ανησυχείς αλλά ίσως βρε παιδί μου να σου κάνει κανένα εναλλακτικό εμβόλιο άλλης εταιρείας την επόμενη φορά μην τραβήξετε πάλι τα ίδια.
Πάντως αν αύριο δεν δείξει σημάδια βελτίωσης πάρε τηλ και έναν άλλο κτηνίατρο να σου πει μια δεύτερη γνώμη.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 01:59, 20-03-07:

εμενα στο εμβολιο της λευχαιμιας αντεδρασε λιγο ασχημα(βεβαια ηταν μετα και απο εξεταση αιματος και γενικοτερη ταλαιπωρια στο γιατρο).απλα κοιμοταν πολυ,τιποτα αλλο.ανησυχησα,πηρα τον γιατρο και μου'πε οτι σε 1 το πολυ-πολυ 2 μερες θα συνελθει.
αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ποναει κιολας στο σημειο του εμβολιου.συμβαινει αυτο και στα μωρα πχ?
ευχομαι παντως να αναρρωσει πολυ γρηγορα!!!
φιλακια στην Αρηθουλα

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:13, 20-03-07:

Ευχαριστούμε για τις ευχές! Χτες το βράδυ η Αρήθα ξανάκανε εμετό (και μάλιστα πολύ περίεργο -σαν αλοιφή έμοιαζε ) και μετά από αυτό κοιμότανε συνέχεια. Κοιμήθηκε σερί όλο το βράδυ στο κρεββάτι μας και ξύπνησε το πρωί μαζί μας. Φαίνεται λίγο καλύτερα τώρα, γουργούρισε κιόλας πιο πριν που τη χάιδεψα λίγο, αλλά έχει ακόμα υπνηλία και -το σημαντικότερο- δεν θέλει να φάει ούτε να πιει.
Θα δω πώς θα πάει μέχρι το μεσημέρι και θα ξανατηλεφωνήσω στη γιατρό... Εντωμεταξύ σε ένα μήνα μας είπε να ξαναπάμε για την τρίτη επανάληψη του εμβολίου αλλά τώρα με τόση ταλαιπωρία έχω αρχίσει να μπαίνω σε σκέψεις... Είναι πραγματικά απαραίτητες οι τρεις επαναλήψεις;

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 08:55, 20-03-07:

η αληθεια ειναι οτι και εγω με τα εμβολια εχω μπει σε σκεψεις.εμαθα και διαβασα οτι στη γερμανια και στη δανια τα εμβολια δεν γινονται πια καθε χρονο γιατι δεν κανουν καλο αλλα καθε 3 χρονια. η επιδραση των εμβολιων κραταει 3 χρονια,αλλα εδω δεν το λενε γιατι δεν τους συμφερει ,μου το ειπε και ο κτηνιατρος μου αυτο οτι ισχυει.εγω παντως τα κανω αραια και που.ειδικα στον γατο που εχουμε μεσα στο σπιτι μου ειπε και αλλη κτηνιατρος οτι δεν χρειαζεται να του κανω πια εμβολια.δεν υπαρχει περιπτωση να κολλησει κατι.

Παράθεση

Λέων

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λέων
. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Λέων έγραψε στις 09:14, 20-03-07:

Τι είναι η αναζωπύρωση και πόσο συχνά χρειάζεται
Η προστασία που παρέχουν τα περισσότερα εμβόλια κατά των μολύνσεων, δεν είναι εφ όρου ζωής και γι αυτό χρειάζεται να γίνονται συχνές επαναλήψεις εμβολιασμών (αναζωπυρώσεις) για να διατηρηθεί η καλή προστασία.
Η γάτα πρέπει να λαμβάνει την πρώτη επανάληψη σε ένα χρόνο -από τότε που έλαβε σαν γατάκι τον πρώτο της εμβολιασμό- και να τον επαναλαμβάνει κάθε χρόνο, γιατί τόσο ισχυρίζονται οι κατασκευαστές εμβολίων πως έχουν ισχύ τα εμβόλιά τους.
Εντούτοις μερικά εμβόλια φαίνεται να παρέχουν προστασία που κρατάει περισσότερο από ένα χρόνο. Μερικοί ερευνητές συμβουλεύουν για λιγότερο συχνές επαναλήψεις, συνήθως κάθε 2 ή 3 χρόνια, εκτός και αν υπάρχει ειδικός αυξημένος κίνδυνος για μόλυνση.
Συζητήστε με τον γιατρό, τι είναι καλλίτερο για την δική σας γάτα στην περιοχή σας!
Πηγή:
http://www.ailouros.gr/Γιατρός/ΙατρικέςΠορείες/tabid/93/Default.aspx
κλικ στα "εμβόλια".

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 09:15, 20-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Θα δω πώς θα πάει μέχρι το μεσημέρι και θα ξανατηλεφωνήσω στη γιατρό... Εντωμεταξύ σε ένα μήνα μας είπε να ξαναπάμε για την τρίτη επανάληψη του εμβολίου αλλά τώρα με τόση ταλαιπωρία έχω αρχίσει να μπαίνω σε σκέψεις... Είναι πραγματικά απαραίτητες οι τρεις επαναλήψεις;
Νομίζω πως είναι απαραίτητο να εμπιστεύεσαι αυτό που σου λέει ο γιατρός σου (αν δεν είσαι σίγουρη γι' αυτόν που έχεις, βρες κάποιον άλλον). Και η δικιά μου η θηλυκιά (τώρα πια είναι 12 χρονών) αρρώσταινε για 2 και 3 μέρες μετά τα εμβόλια. Ήταν ένας συνδυασμός από την επίδραση του εμβολίου και το στρες από την επίσκεψη στον κτηνίατρο, όπου αντιδρούσε ΦΡΙΧΤΑ! Να φανταστείς, τα τελευταία χρόνια είχα πάψει να την βγάζω από το κλουβί στο κτηνιατρείο, γιατί μετά ήταν αδύνατον να την ξαναπιάσουμε. Τα εμβόλια τα έκανε μέσα από τη σίτα του πάνινου κλουβιού της. Έ, λοιπόν τα είχε καταφέρει η άτιμη και κάποια στιγμή που περνούσε από δίπλα ο κτηνίατρος, τινάχτηκε με το κλουβί και τον ξέσκισε! Μόλις έκλεισε τα 10 χρόνια, της σταμάτησα τα εμβόλια, μια που μου είπαν ότι πλέον έχει αποκτήσει την ανοσία που χρειάζεται, και εξ άλλου είναι αποκλειστικά εσωτερικού χώρου. Το δικό σου το ψιψίνι όμως είναι μικρό ακόμα, οπότε...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:32, 20-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από rotonda
Νομίζω πως είναι απαραίτητο να εμπιστεύεσαι αυτό που σου λέει ο γιατρός σου (αν δεν είσαι σίγουρη γι' αυτόν που έχεις, βρες κάποιον άλλον). .
Κι εγω το ιδιο πιστεύω. Επισης μου κανει εντυπωση που ποναει στο σημειο αυτο. Ποτε δεν εχω συναντησει παρομοια αντιδραση επειτα απο εμβολιο. Συνηθως αντιδρουν σα να μη συνεβει τιποτα οταν γυριζουν σπιτι.
Ισως βεβαια να ταλαιπωρηθηκε στη διαδρομη (ειναι μακρυα ο γιατρος?), να τρομοκρατηθηκε κτλ. Αλλα και παλι περιεργο επειτα απο τοση ωρα να μην τρωει ...

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 10:41, 20-03-07:

Κι εγώ πονούσα όταν μου κάναν το τελευταίο μου εμβόλιο πάντως πρίν μερικά χρόνια
Ο Μπόμπο έπεφτε σε χειμερία νάρκη και γκρίνιαζε όταν τον ακουμπούσα..Φυσικά γκρινιάζει και χωρίς να τον ακουμπάω..Ούτε κακιά πεθερά να ήταν..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 10:57, 20-03-07:

Να αρχίσω από τα ευχάριστα: ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!! :up: :up: :up: Πριν από λίγο έφαγε λίγες κροκέτες, πήγε στην άμμο της και τριγύρισε λιγάκι στο σπίτι. Τώρα βέβαια την ξανάπεσε για ύπνο, αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά παίρνει τα πάνω της.
Με το πήγαινε-έλα στο γιατρό δεν ταλαιπωρήθηκε χτες, το ιατρείο είναι δυο τετράγωνα απ' το σπίτι. Ο πόνος, απ' ό,τι μου είπε η κτηνίατρος, μπορεί να οφείλεται σε τοπική φλεγμονή στο σημείο της ένεσης. Πάντως τώρα φαίνεται να της έχει περάσει, δε διαμαρτύρεται όταν τη χαϊδεύω, ίσα ίσα που γουργουρίζει.
rotonda και ismini έχετε δίκιο, χρειάζεται εμπιστοσύνη στο γιατρό, αλλά χτες που την έβελεπα την καημένη την Αρηθούλα να ταλαιπωρείται και να μην μπορώ να τη βοηθήσω... τι να πω, πανικοβλήθηκα λίγο

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:04, 20-03-07:

Τέλος καλό όλα καλά!:up:

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:10, 20-03-07:

ελπίζω πως ναι!!
αν και μέχρι να ξαναρχίσει τις δαγκωνιές, εγώ δεν ξενοιάζω!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 11:15, 20-03-07:

ελπίζω πως ναι!!
αν και μέχρι να ξαναρχίσει τις δαγκωνιές, εγώ δεν ξενοιάζω!
Μια θες να σε δαγκωνουν, μια δεν θες!
Ειναι απιστευτα τα τερατακια μας!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 13:22, 20-03-07:

αντε,να γινει τελειως καλα:up: :up:

συνηθως αν δεν κανω λαθος γινονται 2 δοσεις του τριπλου,εγω προσωπικα δεν ειχα ξανακουσει για 3ψαξ'το αν θες λιγο παραπανω πριν την πας παλι.

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 14:37, 20-03-07:

Αχ, πολύ χαίρομαι που είστε καλύτερα:up:
Και μας 2 επαναλήψεις μας έκανε για το τριπλό (συνολικά 3 φορές πριν να κλείσει χρόνο και μετά μόλις χρόνισε) η αδερφή μου(σπουδάζει κτηνίατρος) μού είπε λίγο υπερβολικό το βρίσκει αλλα είναι σχετικά αυτά τα πράγματα.
Για τη λευχαιμία και την περιτονίτιδα μία επανάληψη κάναμε μόνο αλλά ήταν και σχεδόν δύο χρονών (τα κάναμε πριν τα Χριστούγεννα επειδή θα έμενε σε ξενοδοχείο γάτων ).
Υπομονή ο πρώτος χρόνος είναι δύσκολος μετά μια φορά το χρόνο θα πηγαίνετε (άσε που η αδερφή μου λέει ότι οι ετήσιες επαναλήψεις γίνονται πιο πολύ για να πηγαίνει μία φορά το χρόνο το ζώο στο κτηνίατρο να ελέγχει περισσότερο για άλλες καταστάσεις παρά να ανανεώνει τα εμβόλια, που έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχουν σαφή χρονικά όρια για το πότε και αν τελειώνει η ανοσία).

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 14:46, 20-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από marigo173
Και μας 2 επαναλήψεις μας έκανε για το τριπλό (συνολικά 3 φορές πριν να κλείσει χρόνο και μετά μόλις χρόνισε)
Marigo, εννοείς μία φορά το εμβόλιο συν άλλες δύο επαναλήψεις, σύνολο τρεις; Μήπως θυμάσαι περίπου σε τι χρονικά διαστήματα τα είχατε κάνει;
Κατά τα άλλα, ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές και τη συμπαράσταση. Τώρα πριν λίγο ψιλοπαίξαμε κιόλας με τα παιχνίδια μας!

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 έγραψε στις 15:01, 20-03-07:

Ναι, αυτό ακριβώς. Αν θυμάμαι καλά ήταν μετά από 20 μερες η κάθε επανάληψη

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 15:25, 20-03-07:

πω πω, προβληματίστηκα σοβαρά τώρα...
Στο site της εταιρείας που φτιάχνει το εμβόλιο βρήκα αυτό:

Dose: Inject 1ml dose subcutaneously using aseptic technique. Repeat in 3 to 4 weeks. Annual revaccination with a single dose of vaccine is recommended.

Παράθεση

kelly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kelly
H kelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H kelly έγραψε στις 15:36, 20-03-07:

Σου γραφω εδω τις ημερομηνιες που εκαναν τα δικα μου τα εμβολια μηπως σε βοηθησει
28/01
14/2
05/03 αυτες για το FEL-O-VAX IV

26/03
30/04 για τη λυσσα

και για τα επαναληπτικα ξεκινησαμε περιπου 9-10 μηνες μετα

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 18:20, 20-03-07:

Παιδια, εγω έκανα μια φορά το τριπλό και μετα απλά καθε χρόνο το επαναλαμβάνω.....

Δηλαδή εγινε λάθος? Δεν μου ειπανε τίποτα στο πρωτο εμβόλιο περι συντομότερων επαναλήψεων. Απλά να το κάνω κάθε χρόνο

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 έγραψε στις 11:35, 21-03-07:

Παιδιά οι επαναλήψεις , απʼ ότι έχω καταλάβει, είναι κάτι πολύ σχετικό.
Δεν σημαίνει ότι ένα ζώο που δεν έκανε επαναληπτικό δεν είναι καλυμμένο. Απλά με την επανάληψη είναι πιο σίγουρο. Από κει και πέρα παίζει ρόλο η ηλικία της γάτας, ο τρόπος ζωής της, η επιδημιολογία της αρρώστιας στην περιοχή που ζει κτλ

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:10, 21-03-07:

πω πω, τελικά όσο πάει και μπερδεύεται το θέμα... θα ρωτήσω και τον αίλουρο την κυριακή, να δούμε τι θα πει

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 14:48, 21-03-07:

Α και εμενα ο Σαββουλης νυσταζε και δεν πολυετρωγε τις 2 μερες που ηταν μετα το εμβολιο που εκανε πριν απο 2 εβδομαδες... Ειναι λιγο μπερδεμα με τις επαναληψεις...

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη πυρροθριξ
Ο πυρροθριξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 5,258 μηνύματα.

O πυρροθριξ έγραψε στις 17:20, 28-03-07:

ο δικός μου,την πρώτη φορα που του εκανα το τριπλό γατας ηταν περυσι το καλοκαίρι.Μόλις μπήκαμε σπιτι απο τον γιατρο,πηδηξε απο το παραθυρο και κρυφτηκε μεσα σε μια γλαστρα.Δεν εφαγε ουτε ηπιε τιποτα ως το αλλο πρωι.Δεν κουνηθηκε καν απο την γλαστρα!!Την αλλη μέρα ομως ηταν μια χαρα.Η καθε γατα εχει διαφορετικη αντιδραση,ακριβώς όπως και οι ανθρωποι.

Παράθεση

Έλενα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Έλενα
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Έλενα έγραψε στις 18:48, 28-03-07:

Μην ανησυχείς, είναι φυσιολογικό. Και ο γάτος μου, ο Jerry έχει κάνει παρόμοια αντίδραση σε εμβόλιο. Θα κρατήσει 3 ημέρες. Προσπάθησε να την ταίσεις βρασμένο ρύζι και γρήγορα θα είναι καλά.

Παράθεση

Olivia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Olivia
H Olivia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H Olivia έγραψε στις 20:00, 05-04-07:

Kι εμένα τη πρώτη μέρα των εμβολίων κοιμόταν όλη μέρα και δεν είχε όρεξη για παιχνίδι..ούτε για να κουνηθεί!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:51, 19-04-07:

Λοιπόν, μετά από πολλήηηη σκέψη, αύριο θα ξαναπάω την Αρήθα στη γιατρό. Θα της πω πρώτα για τις επιφυλάξεις μου και θα τη ρωτήσω κατά πόσο είναι απαραίτητη η τρίτη επανάληψη του εμβολίου και για ποιο λόγο... Αναλόγως μετά, πράττουμε. Την πάω Παρασκευή για να μπορώ να είμαι μαζί της το Σ/Κ αν, ό μη γένοιτο, εμβολιαστεί τελικά και ξαναρρωστήσει. Wish us luck...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:25, 19-04-07:

Καλη τυχη Αρηθα. Παντως εγω τους κανω το τριπλο. Την πρωτη φορα μονο στη ζωη τους (οταν ειναι 4-5 μηνων) γινεται επαναληπτικα ο εμβολιασμος, σε διαστημα ενος μηνα και μετα 1 φορά το χρονο. Αυτα εχω κανει σε οσες γατες εχουν περασει απο τα χερια μου.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:30, 19-04-07:

Ευχαριστούμε! Κι εμείς το τριπλό κάνουμε, το FEL-O-VAX. Όσο για τον αριθμό των αρχικών επαναλήψεων, ρώτησα πάρα πολλούς ιδιοκτήτες γατιών, εντός και εκτός φόρουμ, και κατέληξα ότι εξαρτάται από τον κτηνίατρο. Άκουσα περιπτώσεις για δύο επαναληπτικά, άκουσα και για τρία... περίπου 50/50. Άντε βγάλε άκρη... Γι' αυτό θα το συζητήσω και πιο διεξοδικά με την κτηνίατρο αύριο

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 13:36, 19-04-07:

Ναι. Και οι πολλες γνωμες μερικες φορες, μπερδευουν περισσοτερο, Οπως μου ειχε πει κι ενας ανθρωπογιατρος παλιοτερα: " Οπου λαλουν πολλοι κοκόροι αργει να ξημερωσει". Δηλαδη εαν εχουμε εναν καλο γιατρο που τον εμπιστευομαστε τον ακουμε!

Παράθεση

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 20:19, 19-04-07:

Ο αριθμός των επαναλήψεων των εμβολιασμών δεν είναι θέμα κτηνιάτρου. Εξαρτάται κυρίως από την ηλικία έναρξης τους. Αν ο πρώτος εμβολιασμός γίνει σε ηλικία 6-8 εβδομάδων (που είναι και το σωστό) θα γίνουν 2 ακόμα επαναλήψεις έτσι ώστε ο τελευταίος εμβολιασμός να γίνει σε ηλικία 14-16 εβδομάδων.

Αυτό είναι απαραίτητο γιατί τόσο είναι περίπου το διάστημα που διαρκεί η μητρική ανοσία, δηλαδή τα αντισώματα που έχει πάρει το γατάκι από τη μητέρα του. Αυτά τα μητρικά αντισώματα είναι ο βασικός μηχανισμός άμυνας του νεογέννητου κατά τις πρώτες εβδομάδες της ζωής του, αλλά πολύ συχνά παρεμποδίζουν την ανοσοποίηση μέσω των εμβολιασμών. Γι' αυτό ο τελευταίος επαναληπτικός εμβολιασμός θα πρέπει να γίνει στις 14-16 εβδομάδες που το ζώο δεν έχει πια μητρικά αντισώματα που θα εξουδετερώσουν το εμβόλιο.

Αν το ζώο είναι μεγαλύτερο όταν ξεκινήσουν οι εμβολιασμοί τότε χρειάζεται μόνο μία επαναληπτική δόση γιατί δεν υπάρχει πλέον η μητρική ανοσία που μπορεί να εξουδετερώσει το εμβόλιο.

Ο λόγος που οι εμβολιασμοί πρέπει να ξεκινούν σε ηλικία 6-8 εβδομάδων είναι ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς ποιο είναι το επίπεδο των μητρικών αντισωμάτων (εξαρτάται από πολλούς παράγοντες) και μέχρι ποια ηλικία είναι σε θέση να προστατέψουν το γατάκι από τα λοιμώδη νοσήματα. Έτσι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κάνουμε επαναληπτικούς εμβολιασμούς κάθε 3-4 εβδομάδες για να "υπερβούμε" τη μητρική ανοσία και να μειώσουμε το χρονικό διάστημα της έκθεσης του ζώου στο συγκεκριμένο νόσημα.

Με λίγα και απλά λόγια αν ένα ζώο δεν εμβολιαστεί 6-8 εβδομάδων υπάρχει περίπτωση να μολυνθεί με κάποιο από τα λοιμώδη νοσήματα για τα οποία εμβολιάζουμε. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και αν ο τελευταίος επαναληπτικός εμβολιασμός γίνει πριν τις 14-16 εβδομάδες.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:11, 20-04-07:

Ευχαριστώ πολύ, Mel!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:03, 24-04-07:

Τελικά τη γλυτώσαμε την τρίτη επανάληψη :up:
(Mel, μη με πάρεις με τις πέτρες, η ανησυχία της μάνας... )
Πήγαμε λοιπόν κανονικά στην κτηνίατρο, η οποία όταν της περιέγραψα ξανά τα συμπτώματα της περασμένης φοράς είπε ότι μάλλον ήταν αλλεργική αντίδραση. Μας πρότεινε λοιπόν να μην ξανακάνουμε το Fel-O-Vax (το οποίο τελικά ήταν τετραπλό, είχε και για χλαμυδίωση μέσα) και να κάνουμε το αντιλυσσικό. (Άλλο που δεν ήθελα κι εγώ ). Του χρόνου που θα πρέπει να ξαναγίνει το felovax, θα δούμε τι θα κάνουμε, μπορεί να δοκιμάσουμε να το "σπάσουμε" σε δύο εμβόλια (έτσι μου είπε, δεν πολυκαταλαβαίνω πώς θα το κάνει αυτό, αλλά τελοσπάντων).
Με το αντιλυσσικό πάντως, όλα καλά, δεν είχε την παραμικρή αντίδραση η Αρήθα, γυρίσαμε σπίτι και ήταν σα να μη συνέβη τίποτα

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 12:08, 24-04-07:

παντως αυτο με τα αντιλυσσικα εμβολια δεν το καταλαβαινω.δεν υπαρχει πλεον εδω και δεκαετιες κρουσμα λυσσας,ποσο μαλλον στις πολεις και ποσο μαλλον μεσα στο σπιτι.εγω το εχω καταργησει το αντιλυσσικο.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:12, 24-04-07:

...έχεις ένα δίκιο Αγγελική σ' αυτό. Ωστόσο, συνεχίζει να είναι υποχρεωτικός από το νόμο ο εμβολιασμός.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 12:15, 24-04-07:

το ξερω,αλλα εγω παρανομο εξαλλου γιατι να επιβαρυνω τον οργανισμο τους χωρις λογο?δεν εχουν ακουστει και λιγα για τα εμβολια!

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 12:17, 24-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
παντως αυτο με τα αντιλυσσικα εμβολια δεν το καταλαβαινω.δεν υπαρχει πλεον εδω και δεκαετιες κρουσμα λυσσας,ποσο μαλλον στις πολεις και ποσο μαλλον μεσα στο σπιτι.εγω το εχω καταργησει το αντιλυσσικο.
Εγώ έκανα ανατιλυσσικό στον Χιόνη το Σάββατο που μας πέρασε και ο κ.Πάνος στον ΑΙΛΟΥΡΟ μας είπε ότι το αντιλυσσικό είναι υποχρεωτικό (από το κράτος) να γίνεται κάθε χρόνο, αλλά ότι δεν είναι καλό για τα γατάκια μας νε γίνεται κάθε χρόνο. Τρέχα γύρευε... Αυτοί που βγάζουν τους νόμους μάλλον είναι άσχετοι, αλλά τι να πεις?... Άντε να ταξιδεύσεις και να σου ζητήσει κανένας παράξενος το βιβλιάριο του ζώου και να μην έχεις κάνει τα απαραίτητα εμβόλια... Μια φορά μόνο μου'χει τύχει κάτι τετοιο, μια υστερικιά στο πλοίο για Κεφαλλονιά όταν ταξίδευα με το σκύλο μου που ζήτησε να το δει, αλλά όπως και να'χει πρέπει να είμαστε τυπικοί...
Πάντως Αλίκη ούτε εμένα μου έκανε καμιά αντίδραση το αντιλυσσικό παρόλο που μου είπαν ότι μπορεί να πρηστεί λίγο το ποδαράκι και να κουτσαίνει. Δεν έγινε τίποτα απολύτως. Μια χαρά ήταν...

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:52, 24-04-07:

Παιδια, εγώ παλι μπερδεμενη ειμαι.....
Τα δικα μου τα εμβολίασα πρωτη φορά περίπου όταν ηταν 7,8 μηνών και μετα μια φορά το χρονο με αυτό που λέτε "τριπλό". Τον πουρπουρη ας πουμε, ακόμη δεν τον εμβολίασα ακόμη γιατί περιμένω να τελειωσει την αντιβίωση ο Πιου μιου για να ερθει μια φορα μόνο ο κτηνίατρος σπίτι και για τα τρια γατακια. Ο κτηνιατρος ειπε πως και να ερθουν λίγ πισω δεν πειράζει......
Το αντιλυσικό ειναι ξέχωριστό εμβόλιο;;;; Και τον Πουρπούρη που τωρα ειναι 8,5 αφού ρου κάνω το τριπλο εμβόλιο, μετα εχω να κανω κάτι άλλο για 1 χρόνο;;;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 17:13, 24-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από χριστινα
Το αντιλυσικό ειναι ξέχωριστό εμβόλιο;;;; Και τον Πουρπούρη που τωρα ειναι 8,5 αφού ρου κάνω το τριπλο εμβόλιο, μετα εχω να κανω κάτι άλλο για 1 χρόνο;;;
Ναι, το αντιλυσσικό είναι ξεχωριστό εμβόλιο. Το τριπλό είναι αυτό που καλύπτει ρινοτραχείτιδα, παλλευκοπενία και καλυκοϊόύς (υπάρχει και "ενισχυμένο", τετραπλό δηλαδή, που καλύπτει και χλαμυδίωση). Λογικά, αφού ο Πουρπούρης κάνει το τριπλό σε τέτοια ηλικία δε θα χρειαστεί επαναληπτικά... Πάτε κατευθείαν στην ετήσια επανάληψη. Θα χρειαστεί όμως να του κάνεις και αντιλυσσικό.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

H χριστινα έγραψε στις 17:16, 24-04-07:

Παντως ποτέ κανενας κτηνιατρος δεν μου το ειχε αναφέρει τόσα χρόνια το αντιλυσσικο. Ούτε ηξερα πως γίνεται σε γατες!!!!!

Και όταν λέμε ειναι υποχρεωτικό, πώς το εννοούμε; Θα με σταματησει κανεις αν ειμαι στο δρόμο με το γατακι να μου ζητησει το βιβλιάριο;;; Πού θα μου χρειαστει;;;

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 18:15, 24-04-07:

Πάντως ούτε και τα δικά μου έχουν κάνει αντιλυσικό και ποτέ δεν μας το ανέφερε καν ο γιατρός μας...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 18:27, 24-04-07:

Βρήκα αυτό το κείμενο του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για τη λύσσα. Δεν το διάβασα όλο, βρήκα όμως αυτό:

Από το 1987 έως σήμερα δεν έχει αναφερθεί κανένα κρούσμα λύσσας στην Ελλάδα, γι αυτό και η χώρα μας θεωρείται επίσημα απαλλαγμένη. Παρόλα αυτά, είναι πάντα υπαρκτός ο κίνδυνος εισόδου της νόσου από τα γειτονικά Βαλκανικά κράτη όπου η λύσσα ενδημεί. Ευαίσθητες θεωρούνται οι περιοχές κοντά στα σύνορα αλλά και τα νησιά που βρίσκονται κοντά στις ακτές της Τουρκίας, όπου ίσως να διενεργείται λαθρεμπόριο κυνηγετικών σκυλιών.

Προφανώς γι' αυτό συνεχίζει να είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός...

Παράθεση

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 10:31, 25-04-07:

Βρήκα αυτό το κείμενο του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για τη λύσσα. Δεν το διάβασα όλο, βρήκα όμως αυτό:

Από το 1987 έως σήμερα δεν έχει αναφερθεί κανένα κρούσμα λύσσας στην Ελλάδα, γι αυτό και η χώρα μας θεωρείται επίσημα απαλλαγμένη. Παρόλα αυτά, είναι πάντα υπαρκτός ο κίνδυνος εισόδου της νόσου από τα γειτονικά Βαλκανικά κράτη όπου η λύσσα ενδημεί. Ευαίσθητες θεωρούνται οι περιοχές κοντά στα σύνορα αλλά και τα νησιά που βρίσκονται κοντά στις ακτές της Τουρκίας, όπου ίσως να διενεργείται λαθρεμπόριο κυνηγετικών σκυλιών.

Προφανώς γι' αυτό συνεχίζει να είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός...
Ακριβώς aretha, γι' αυτό συνεχίζει να είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για τη Λύσσα.

Φυσικά δε θα σας σταματήσει κανένας στο δρόμο για να σας ζητήσει το βιβλιάριο της γάτας για να δει αν έχει κάνει εμβόλιο για τη Λύσσα. Δεν μπορείτε όμως ταξιδέψετε σε οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού με τη γάτα σας αν το βιβλιάριό της δεν έχει σφραγίδα και υπογραφή κτηνιάτρου ότι έχει εμβολιαστεί για τη Λύσσα.

Επίσης αν η γάτα δαγκώσει κάποιον (αυτό βέβαια είναι πολύ συχνότερο με τους σκύλους) είναι απαραίτητο να ελεγχθεί από κτηνίατρο αν είναι εμβολιασμένη για τη Λύσσα και αν δεν είναι, πιθανόν να υπάρχουν κάποιες κυρώσεις για τον ιδιοκτήτη της.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 10:35, 25-04-07:

παιδια και εμενα ο κυριος Πανος απο Αιλουρο μου ειπε πως πρεπει να το κανω δεν το ειχα κανει...
παντως παρενεργεια καμια!!!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 11:00, 25-04-07:

Ουτε εγω της το εχω κανει.
Βεβαια δεν βγαινει απο το πσιτι, και οι μονοι που δαγκωνει ειμαστε εμεις!!

Παράθεση

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη siam
H siam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H siam έγραψε στις 17:28, 19-07-07:

Χθες πήγα τον γάτο μου στον κτηνίατρο για να του κάνω το πρώτο επαναληπτικό εμβόλιο (Fel-o-vax το τετραπλό) όταν γυρίσαμε σπίτι έφαγε κανονικά αλλά καθώς περνούσαν οι ώρες τον έπιασε υπνηλία και γενικά “έπεσε” αρκετά. Δε το θεώρησα κάτι ασυνήθιστο γιατί κάπως έτσι ήταν η αντίδραση του στα πρώτα εμβόλια που του είχα κάνει. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι σήμερα παρόλο που έχει φάει αρκετά και κάνει κάποιες βόλτες στο σπίτι, τρίβεται κτλ εξακολουθεί να είναι κακοδιάθετος και παρατηρώ ότι το σημείο που του έκανε το εμβόλιο έχει πρηστεί πολύ. Πήρα το γιατρό του και μου είπε να του δώσω αντιφλεγμονώδες για 10 ημέρες (Brazan εάν το γράφω σωστά)και αν δεν υποχωρήσει μετά να του δώσω αντιβίωση για άλλες 10 ημέρες. Aretha, εσένα είχε πρηστεί από το συγκεκριμένο εμβόλιο; Της έδωσε αντιφλεγμονώδες ή αντιβίωση; Έχει αντιμετωπίσει κανένας κάτι παρόμοιο; Ανησυχώ!!! :cry:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    βερικοκακι 17

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εμβόλιο λευχαιμίας - Από Mariel
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-03-11 στις 14:37.
    • Εμβόλιο λευχαιμίας. - Από Ducati
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-06-10 στις 08:27.
    • Εμβόλιο - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-09 στις 17:32.
    • Εμβόλιο - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-08-08 στις 11:12.
    • Θέλω τη συμβουλή σας… μάλλον αρρωστήσαμε! - Από toulis
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-11-07 στις 10:47.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους