Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,761 εγγεγραμμένα μέλη και 714,919 μηνύματα σε 22,163 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 213 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή συμπεριφοράς σε γάτες που συμβιώνουν

NinaCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NinaCat
H NinaCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H NinaCat έγραψε στις 01:30, 21-06-17:

Καλησπερα σας, εχω 2 γατες ενα αρσενικο και ενα θηλυκο....ο Ερμης μου ειναι 2 χρονων σχεδον και η μικρη μου σχεδον τριων μηνων...οταν ηρθε στο σπιτι η μικρη πριν 1 μηνα περιπου ολα ηταν καλα αλλα την τελευταια βδομαδα ο Ερμης εχει αλλαξει συμπεριφορα...καθε βραδυ κοιμοταν στα ποδια μου ερχοταν συνεχεια για αγκαλιες και χαδια και τωρα τιποτα ουτε καν με πλησιαζει...με στεναχωρει πολυ γιατι εχει αλλαξει τελιος...ειναι σφυγμενος και δεν με αφηνει να τον χαιδεψω νευριαζει και με δαγκωνει....εχω χασει τον υπνο μου απο την στεναχωρια..σας παρακαλω αν μπορει καποιος να βοηθησει...!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 08:53, 21-06-17:

Καλημέρα! Ένας μήνας είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Ακόμα προσαρμόζεται ο γατούλης στην άφιξη της νέας του φίλης. Δεν έχει σημασία που το κάνει μόνο την τελευταία εβδομάδα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NinaCat
H NinaCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H NinaCat έγραψε στις 15:04, 21-06-17:

Σε ευχαριστω πολυ θα περιμενω να δω τι θα γινει αργοτερα μολις περασει ο καιρος και ελπιζω να επανελθουμε
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη viktoriacatlove
H viktoriacatlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 14:27, 08-02-18:

Γειά σας βρε παιδιά!! Έχω ένα πρόβλημα και χρειάζομαι την βοήθεια σας... Όπως σας έχω πει έχω δύο γατάκια, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό.. Χθες λοιπόν στειρωσα τον αρσενικό και όλα πήγαν καλά ευτυχώς αν εξαιρέσεις την ταλαιπωρία και το άγχος που τραβήξαμε.. Τέλος πάντων.. Από χθες που τον έφερα σπίτι ή μικρή δεν τον θέλει.. Πάει ο καημενουλης να την πλησιάσει και αυτή αγριεύει και του κάνει χχχχχχχ.... Φοβάμαι μήπως χρειαστεί να λείψω από το σπίτι και πιαστούν σε κανένα άσχημο καυγά και βγάλουν τα μάτια τους .. Τι να κάνω? Είναι φυσιολογικό αυτό?? Ας με βοηθήσει κάποιος... Ευχαριστώ..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,638 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:34, 08-02-18:

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο γατούλης να φέρει ακόμα τη "μυρωδιά" του κτηνιατρείου, την οποία η μικρή σου οσμίστηκε σαν μη οικεία ή/και απειλητική, κι ως αποτέλεσμα να του φέρεται κάπως εχθρικά.
Πιστεύω οτι σε λίγες μέρες όλα θα επανέλθουν στη φυσιολογική τους κατάσταση και οι μεταξύ τους σχέσεις θα αποκατασταθούν.

"Σιδερένιος" ο μικρός φρεσκο-στειρωμένος και καλή του ανάρρωση !
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 14:49, 08-02-18:

Σε ευχαριστώ πολύ!! Επίσης της βάζω να φάει και δεν τρώει το δικό της πάει και τρώει του μεγάλου που είναι τροφή για στειρωμενα.. Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι?
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:50, 08-02-18:

Η μικρή να υποθέσω πως δεν είναι στειρωμένη.Όπως είπε και η Άλεξ έχει μεν τη μυρωδιά του κτηνιατρείου αλλά καταλαβαίνει πως κάτι υπέστη και το φιλαράκι της.Υπάρχει και η μυρωδιά φάρμακου επάνω του.Θα το ξεπεράσει,δεν είναι πρόβλημα .Όσο για την τροφή δεν πρόκειται να πάθει απολύτως τίποτα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 16:01, 08-02-18:

Όχι δεν είναι στειρωμενη ακόμα.. Τώρα μπήκε στον έκτο μήνα.. Βρε παιδιά σαν ξένα είναι μεταξύ τους.. Εκεί που ήταν κολλητά όλη μέρα και νύχτα τώρα δεν πλησιαζονται.. Ουφφφ τι να πω μακάρι να το ξεπεράσουμε και αυτό.. Και συν του ότι η μικρή είναι λίγο υποτονική από χθες.. Δεν θέλει να παίξει και πολύ, γκρινιάζει και κοιμάται περισσότερο... Γιατί όλα αυτά?? Και όταν τον παίρνω τον καημενουλη μου αγκαλιά ή τον χαϊδεύω με κοιτάει περίεργα και επίμονα... Προχθές τα είδα 2 φορές που προσπαθούσαν να ζευγαρώσουν και για αυτό τον στειρωσα.. Πήγα στο γιατρό βέβαια και την μικρή και μου είπε ότι δεν έγινε τίποτα και ότι δεν έχει οίστρο αλλά γιατί καθόταν η μικρή???
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:07, 08-02-18:

Καλησπέρα και από μένα.... Όπως σου είπαν ήδη τα κορίτσια δεν υπάρχει πρόβλημα με τις γάτες σου... Ο αρσενικός σου λόγω στειρωσης έχει ακόμα τη μυρωδιά του κτηνιατρειου και των φαρμάκων οπότε η θηλυκια τον αποφεύγει... Θα δεις πως σε 2- 3-4 μέρες θα επανέλθουν τα πράγματα μεταξύ τους και θα είναι μια χαρά...
Τη θηλυκια σου θα σου πρότεινα να την στειρωσεις άμεσα.. Είναι σε κατάλληλη ηλικία... Μην περιμένεις να περάσει τον πρώτο της οίστρο πρώτα.... Θα σε τρελάνει στις φωνές μέρα νύχτα.!!!!! Από τώρα είναι η εποχή του ζευγαρώματος - και μου κάνει εντύπωση που είπες πως καθόταν στον αρσενικό και προσπαθούσαν να ζευγαρώσουν... Οι θηλυκές γάτες δε κάθονται στα αρσενικά χωρίς λογο.... Το νιαουρισμα που κάνει αλήθεια ή δική σου πως είναι? (γιατί αν ακούσεις μια φορά γάτα να φωνάζει σε οίστρο δεν το ξεχνάς.. Σου τρύπαει τα αυτιά.... Σαν μωρό που τσιριζει)
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 17:15, 08-02-18:

Θα την στειρωσω σίγουρα... Όχι δεν τσιριζε ούτε φώναζε μέρα-νύχτα.. Βαρελάκια έκανε και έκανε κάπως σαν να ακούς περιστέρι.. Γρρρνιαου... Κάπως έτσι δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα... Αλλά όχι ότι το έκανε μέρα νύχτα... Το ξέρω ότι είναι ο καιρός τους τώρα αλλά ναι!!! Την είδα που καθόταν!! Δεν ξέρω γιατί...
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:30, 08-02-18:

Ηλίου φαεινότερον...η μικρή σου ετοιμάζεται.Πήγαινε την για στείρωση γιατί θα στα κάνει άνω κάτω.Και τώρα εξηγείτε γιατί δεν τον θέλει τον φίλο της.Γιατί από κει που καταλάβαινε πως κάτι τρέχει και οσμιζόταν ορμόνες ,τώρα τίποτα.Κι αυτή είναι έτοιμη για ζευγάρωμα...

Και προσοχή ,η στείρωση να γίνει με ολική αφαίρεση της μήτρας και των εξαρτημάτων .Μην ακούσεις τίποτα περί αφαίρεσης μόνο των σαλπίγγων ή οτιδήποτε άλλο.Θα αντιμετωπίσεις μετά πολλά προβλήματα και η γατούλα περισσότερα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 17:42, 08-02-18:

Ναι το ξέρω ότι γίνεται ολική αφαίρεση και τα λοιπά... Μας έχει ενημερώσει πλήρως για όλα ο γιατρός..! Αλλά τι εννοείς πως καταλάβαινε ότι κάτι τρέχει και οσμιζοταν ορμόνες?? Τι σημαίνει αυτό που είπες? Σόρι αλλά δεν κατάλαβα..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:46, 08-02-18:

Αμ πες πως έκανε βαρελάκια και σαν περιστερακι... Πρρρρρ πρρρρρ... Αυτό θα σε αγχώσω αλλά είναι αρχή οιστρου...ενα σου λέω μόνο.. Η δική μου στειρωμενη μεν αλλά με οιστρους δε (ασχολίαστο αχχχχ) όταν ξεκινά τα πρρρρρ λέω "ωιμε τι με περιμένει πάλι"!!! ... Ετοιμάσου για πολλές φωνές - και τσιριχτες - πολύ σύντομα... Απορώ πως ο κτηνίατρος σου δε σου είπε να την στειρωσεις αμεσως!!!!!
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 17:53, 08-02-18:

Μου το είπε... Βασικά μου είπε να στειρωσω πρώτα την μικρή αλλά δεν ήθελα εγώ...!! Η δική σου πως γίνεται να έχει στειρωμενη οίστρους??
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:54, 08-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από viktoriacatlove
Ναι το ξέρω ότι γίνεται ολική αφαίρεση και τα λοιπά... Μας έχει ενημερώσει πλήρως για όλα ο γιατρός..! Αλλά τι εννοείς πως καταλάβαινε ότι κάτι τρέχει και οσμιζοταν ορμόνες?? Τι σημαίνει αυτό που είπες? Σόρι αλλά δεν κατάλαβα..
Η Ολυμπία εννοεί πως αστείρωτος ο αρσενικός έχει την μυρωδιά του ζώου που έχει ορμόνες και μπορεί να ζευγαρώνει... Με την στειρωση οι ορμόνες αυτές ηρεμούν και η μυρωδιά του ζωου αλλάζει... Γιαυτό θα δεις πως ο αρσενικός σου δεν θα ανταποκρίνεται στα καλεσματα της.. Θα αδιαφορεί (παίζει ίσως κάποιες φορές να προσπαθεί να την εξυπηρετήσει αλλά δε θα τρελαίνεται)...
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 18:02, 08-02-18:

Αααα!!! Χα χα χα χα χα χα χα μάλιστα!!! Γίνεται να....... την εξυπηρετήσει τώρα που είναι στειρωμενος???
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:05, 08-02-18:

Μου το είπε... Βασικά μου είπε να στειρωσω πρώτα την μικρή αλλά δεν ήθελα εγώ...!! Η δική σου πως γίνεται να έχει στειρωμενη οίστρους??
Αυτό είναι πονεμένη ιστορία... Η θηλυκια μου ήταν αδεσποτουλα, και όταν την υιοθέτησα μόλις είχε μόλις στειρωθει από εθελόντρια που την είχε πάει σε γιατρό που στειρωνει αδέσποτα... Όμως προφανώς κάτι έχει μείνει μέσα (σίγουρα όχι μήτρα γιατί ήταν έγκυος ήδη) αλλά δε γνωρίζω αν αφαίρεσε ωοθήκες ή και αν τις έβγαλε αν ήταν προσεχτικος... Αν κρίνω από το γεγονός πως η τομή άνοιξε σε 3 μερες και αν δεν την είχα πάρει θα είχε πεθάνει στο δρόμο μάλλον δεν τον ενδιέφερε το αποτέλεσμα!!! Το θέμα τώρα είναι πως τον δικό μου κτηνίατρο - που ξέρω τη δουλειά που κάνει, ακρωτηρίασε ένα γατάκι που βρήκα πριν 1,5 μήνα και τώρα πηδάει και παίζει σαν κατσίκι, αλλά και δύο τρεις ακόμα μου έχουν πει πως είναι λίγο δύσκολο χειρουργείο τώρα... Τι να πω... Άστα... Κάνω προς το παρόν υπομονή μέχρι να δω τι θα κανω
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:12, 08-02-18:

Αααα!!! Χα χα χα χα χα χα χα μάλιστα!!! Γίνεται να....... την εξυπηρετήσει τώρα που είναι στειρωμενος???
Εύκολα!!! Ο αρσενικός μου στειρωμενος και αυτός κάνει κάποιες φορές προσπάθειες όταν αυτή αρχίζει να του τουρλωνει ποπό και να του τριβεται... Και αν δε θέλει αυτοςι η σουκι μου τον καβαλά και προσπαθεί να τον κάνει να πάρει μπρος!!!! Χαχαχα... Αλλά που!!!! Γελάω αλλά ταλαιπωρειται η καημένη... Ευτυχώς το άλλο γατάκι είναι μικρό ακόμα!!!
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 18:13, 08-02-18:

Μάλιστα.. Καταλαβαίνω.. Μπράβο σου που έσωσες την μικρούλα σου!! Και εγώ τον αρσενικό μου τον είχα βρει με σπασμένο ποδαράκι και τον λυπήθηκα και τον πήρα σπίτι.. Γιατί ακρωτηριαστικε το γατάκι το καημενουλη?? Περαστικά εύχομαι... Θα το κρατήσεις εσύ το γατάκι??
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:16, 08-02-18:

Βέβαια το κράτησα .. Μπορείς να διαβάσεις λίγο απο την ιστορία του εδώ http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=173579 και εδώ http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=173587
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 18:19, 08-02-18:

Καλέ άπαπα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!!δεν ήξερα πως και στειρωμενα την κάνουν την δουλειά!! Νόμιζα πως δεν κάνει "κούκου" καθόλου... Το μικρό σου είναι θηλυκό και αυτό??
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:26, 08-02-18:

Όχι αρσενικό είναι... Και θα στειρωθει τον άλλο μήνα...
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 18:28, 08-02-18:

Ευχαριστώ πολύ θα το διαβάσω!! Αχ αλίμονο σε μας που αγαπάμε τα ζωάκια και τα ποναμε... Και εγώ έτσι που τον έβλεπα τον δικό μου χθες σε τόσο χάλια κατάσταση που ήταν έριξα το κλάμα της ζωής μου.. Έλεγα θεέ μου γιατί το έκανα αυτό αλλά ξέρω πως δεν γινόταν και αλλιώς... Και έλειπε και ο σύντροφος μου, μόνη μου στο σπίτι και από το φόβο μου έπαιρνα τηλέφωνο κάθε τρεις και λίγο τον γιατρό..Το στομάχι μου είχε γίνει κόμπος, νυστικη ήμουν όλη μέρα και το βράδυ αϋπνη να τον προσέχω... Βλέπεις μεγάλωσα σε χωριό μέχρι κάποια ηλικία και φρόντισα άπειρες γάτες και άλλα ζώα επίσης.. Αλλά στείρωση δεν είχα ξανακάνει ποτέ και όσο να ναι το πήρα λίγο βαριά...

Αντε με το καλό και εσείς! Καλή επιτυχία,!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 08-02-18 στις 20:51. Αιτία: merge.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:00, 08-02-18:

Και εγω καλη μου φιλη στον μπουκακο μου,τον πρωτο μου γατο,οταν του εκανα την στειρωση και τον εβλεπα μετα απο την ναρκωση,εκλαιγα και ελεγα τι του εκανα.Ομως αυτος αφου περασε η επιδραση της ναρκωσης...ετρωγε και ηταν μια χαρα.Εγω ειχα την στεναχωρια.Αυτα δεν ξερουν,δεν εχουν τετοια θεματα.Ειναι σαφως οτι καλυτερο μπορουμε να κανουμε για αυτα.
Μην εχεις τυψεις λοιπον..να ξερεις δεν θα σκεφτουν ποτε...δεν θα γινω μανα η πατερας...
Αντιθετα θα βασανιζονταν απο ορμες και θα κινδυνευαν και απο πυομητρες τα θηλυκα και διαφορους καρκινους και τα αρσενικα.
Περαστικουλια σας και με το καλο και το θηλυκουλη.
ΥΓ.Α..και 100 της εκατο η θηκλυκια σου απλα μυριζει οσμες κτηνιατριου και αλλαγη στον γατουλη,για αυτο και εχει αυτην την αντιδραση/.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:19, 09-02-18:

Καλέ άπαπα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!!δεν ήξερα πως και στειρωμενα την κάνουν την δουλειά!! Νόμιζα πως δεν κάνει "κούκου" καθόλου... Το μικρό σου είναι θηλυκό και αυτό??
Δεν μπορούν να ζευγαρώσουν καθότι οι όρχεις που παράγουν τις ορμόνες έχουν αφαιρεθεί.Απλά το ένστικτο λειτουργεί και τους ενημερώνει πως κάτι έπρεπε να γίνει και δεν γίνεται.Αυτά είναι καταγεγραμμένα στο DNA τους.Άμα στειρωθεί η μικρή σου και δεν τον ζαλίζει η οσμή των ορμονών της δεν θα το ξαναεπιχειρήσει.
Εμένα ο γατούλης μου ο Μπίλης μετά από 13 χρόνια στείρωσης του έτυχε στο δρόμο (στην αυλή δηλ.)μιά γατούλα με οίστρο και αυτός προσπαθούσε κάτι να κάνει.Εκείνη έτοιμη αλλά ο δικός μας δεν θυμόταν τι να κάνει.Ένας φίλος που τον είδε λέει ,τι πας να κάνεις ταλαίπωρε αφού σου πήραν το τσιπάκι
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 16:37, 09-02-18:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!! Ευτυχώς ο Παντελής μου συνήλθε πλήρως και είναι μια χαρά! Σήμερα θα πάρουμε και την τελευταία αντιβίωση και τέλος... Παιδιά η μικρή μου όντως έχει οίστρο!!! Χθες το βράδυ της ήρθε πάλι, έκανε βαρελάκια και κάτι ήχους σαν περιστέρι!!! Ανέβηκε ο καημένος επάνω της αλλά δεν έγινε τίποτα.. Μετά ηρέμησε... Σήμερα το πρωί την ξανά έπιασε για λίγο αλλά ο άλλος σημασία δεν της έδωσε... Θα την στειρωσω σίγουρα όμως θέλω να γεννήσει μια χαρά φορά και μετά... Όχι τώρα όμως είναι μικρή... Γύρω στο χρόνο... Και θέλω να κρατήσω ένα θηλυκό από την γέννα της!! Καημό το έχω... Χα χα χα!! Και όσο για τα υπόλοιπα θα τους εξασφαλίσω σίγουρα μια καλή μοιρα δεν πρόκειται να τα αφήσω έτσι..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη viktoriacatlove : 09-02-18 στις 16:44.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:31, 09-02-18:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!! Ευτυχώς ο Παντελής μου συνήλθε πλήρως και είναι μια χαρά! Σήμερα θα πάρουμε και την τελευταία αντιβίωση και τέλος... Παιδιά η μικρή μου όντως έχει οίστρο!!! Χθες το βράδυ της ήρθε πάλι, έκανε βαρελάκια και κάτι ήχους σαν περιστέρι!!! Ανέβηκε ο καημένος επάνω της αλλά δεν έγινε τίποτα.. Μετά ηρέμησε... Σήμερα το πρωί την ξανά έπιασε για λίγο αλλά ο άλλος σημασία δεν της έδωσε... Θα την στειρωσω σίγουρα όμως θέλω να γεννήσει μια χαρά φορά και μετά... Όχι τώρα όμως είναι μικρή... Γύρω στο χρόνο... Και θέλω να κρατήσω ένα θηλυκό από την γέννα της!! Καημό το έχω... Χα χα χα!! Και όσο για τα υπόλοιπα θα τους εξασφαλίσω σίγουρα μια καλή μοιρα δεν πρόκειται να τα αφήσω έτσι..
Καλησπέρα.... Αν θέλεις την γνώμη μας στειρωσε την τώρα.... Μεχρι το χρόνο είναι 4 μήνες ακόμη.... Θα τρελαθεί η καημένη στους οιστρους... Ανά 20 μέρες θα φωνάζει θα τσιριζει και θα έχει τάσεις φυγής... Καταλαβαίνω πωςψθα ήθελες ένα γατάκι δικό της αλλά σκέψου ότι μπορεί να γεννήσει και 7 στο σύνολο? Τι θα γίνουν τα υπόλοιπα? Θα μπορέσεις να βρεις σπιτάκι για αυτά? Επιπλέον οι γάτες δεν έχουν το αίσθημα του "πρέπει να γίνω μάνα"!!!!! Εσύ βέβαια θα αποφασίσεις τελικά... Και εννοείται πως η κάθε απόφαση σου είναι σεβαστή.... Απλά έχε πάντα στο νου σου ότι ακόμα αυτό που κάνει είναι αρχή οιστρους... Πίστεψε με δεν έχεις ακούσει τίποτα!!!!! πέρα από το ότι θα γίνει χαδιάρα - αυτό είναι το μόνο καλό - θα ΦΩΝΆΖΕΙ ΑΣΤΑΜΆΤΗΤΑ.... θα κινείται πέρα δώθε και θα πρέπει να προσέχεις πόρτες παράθυρα γιατί θα το σκάσει!!! Τα μάτια σου 14 πρέπει να τα έχεις...
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 18:39, 09-02-18:

Φυσικά και είναι έχω επίγνωση για όλα αυτά.. Το ξέρω ότι θα φωνάζει και τέτοια... Ναι έχουμε σπίτι στο χωριό εκεί μένουν οι γονείς μου και έχω τον άλλο μου γάτο εκεί και ο πατέρας μου έχει φτιάξει και σπιτάκι!!! Τις αγαπάει τις γατούλες!! Και η μαμά μου φυσικά!!! Θα τα πάω εκεί και θα ζουν ελεύθερα στην φύση!! Ούτε αυτοκίνητα, ούτε φόλες, ούτε τίποτα!! Θα κάνω υπομονή μέχρι να μεγαλώσει και να γεννήσει και μετά στείρωση..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:58, 09-02-18:

Οκ... Δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνωμη... Απλά και αυτά μετά έξω στη φύση αστειρωτα όπως; θα είναι θα ζευγαρώσουν και θα γεννήσουν με την σειρά τους (εκτός και αν τα στειρωσεις όλα μετά) και θα προστεθουν και άλλα αδέσποτα στα ήδη υπάρχοντα... Και παρόλο που θα βρίσκονται στο χωριό με τους γονείς σου που θα τα φροντίζουν και θα τα αγαπούν δε θα παύει να κινδυνεύουν εκτός και αν θα ζουν προστατευμενα αποκλειστικά μέσα στο σπίτι... Δε με βρίσκει σύμφωνη όλο αυτό αλλά σέβομαι την απόφαση σου
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 19:10, 09-02-18:

Σίγουρα σέβομαι απόλυτα την άποψη σου!! Αλλά πίστεψε με στα χωριά κάνεις δεν στειρωνει τις γάτες τους... Στο δικό μας τουλάχιστον κάνεις δεν τα στειρωνει ούτε βέβαια τους κάνει κακό κανένας.. Ίσα ίσα στις αυλές όλοι έχουν και τα φροντίζουν... Όταν τα ζώα βρίσκονται στην φύση δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος κατά την ταπεινή μου άποψη να στειρωνονται.. Εγώ είπα στον πατέρα μου να στειρωσω τον ψιψινελο και κόντεψε να με φάει!!! Χα χα χα χα χα!! Άλλο εμείς ζούμε σε πόλεις, τα κατοικίδια μας είναι κλεισμένα σε διαμερίσματα οπότε σαφώς και πρέπει να στειρωνονται! Δεν προσπαθώ να σε κάνω να συμφωνήσεις μαζί μου απλώς αυτή είναι η γνώμη μου..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:27, 09-02-18:

Εννοείται... Συζήτηση κάνουμε... Απλά είναι φαύλος κύκλος... Ζευγαρώνουν γεννάνε και αυτά με τη σειρά τους ξαναζευγαρωνουν ξαναγεννανε και πάει λέγοντας.... Η στείρωση για μένα πρέπει να γίνεται αφού ζούμε σε μια χώρα με τόσο έντονο πρόβλημα αδέσποτων... Είναι ο μόνος τρόπος να μειωθεί ο αριθμός τους και τα ζωάκια να ζούνε χωρίς κινδύνους και αρρώστιες... Γιατί μπορεί φόλες να μην υπάρχουν σε όλες τις περιοχές αλλά κάποια αρρώστια κάποιο λοίμωδες νόσημα σίγουρα θα κολλήσουν με τους καβγάδες και τα δαγκώματα... Για να μην αναφέρουμε πόσο σοβαρά κινδυνεύει ένα αρσενικό στη διεκδίκηση του για τη θηλυκια...
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 19:39, 09-02-18:

Ναι σίγουρα δεν λέω πως έχεις άδικο... Αλλά όλα μέσα στην ζωή είναι... Απλώς στα χωριά είναι στο φυσικό τους περιβάλλον και κάνουν αυτό για το οποίο προοριστικαν.. Και ας μην ξεχνάμε ότι η γάτες είναι αιλουροειδή.. Είναι κυνηγοί.. Στα χωριά τις χρειάζονται.. Ποντίκια, σαύρες, φίδια κλπ... Ο δικός μας μας μια φορά είχε φέρει ένα πουλάκι.. Και μια άλλη φορά είχε κρύψει κάτι βατραχάκια κάτω από ένα μπιμπελο που έχουμε στην αυλή και τα είδε η μητέρα μου και τρόμαξε.. Χα χα χα χα χα... Εγώ να σου πω την αλήθεια μου στεναχωριεμαι περισσότερο για τα είδη υπό εξαφάνιση όπως πχ του γατοπαρδου (έχω τρέλα με οοοοολα τα αιλουροειδή) η και τον υπολοιπον ζωων που τείνουν προς εξαφάνιση.. Αλλά βλέπεις όλα εμείς οι ίδιοι τα έχουμε προκαλέσει...
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:33, 10-02-18:

Ναι σίγουρα δεν λέω πως έχεις άδικο... Αλλά όλα μέσα στην ζωή είναι... Απλώς στα χωριά είναι στο φυσικό τους περιβάλλον και κάνουν αυτό για το οποίο προοριστικαν.. Και ας μην ξεχνάμε ότι η γάτες είναι αιλουροειδή.. Είναι κυνηγοί.. Στα χωριά τις χρειάζονται.. Ποντίκια, σαύρες, φίδια κλπ... Ο δικός μας μας μια φορά είχε φέρει ένα πουλάκι.. Και μια άλλη φορά είχε κρύψει κάτι βατραχάκια κάτω από ένα μπιμπελο που έχουμε στην αυλή και τα είδε η μητέρα μου και τρόμαξε.. Χα χα χα χα χα... Εγώ να σου πω την αλήθεια μου στεναχωριεμαι περισσότερο για τα είδη υπό εξαφάνιση όπως πχ του γατοπαρδου (έχω τρέλα με οοοοολα τα αιλουροειδή) η και τον υπολοιπον ζωων που τείνουν προς εξαφάνιση.. Αλλά βλέπεις όλα εμείς οι ίδιοι τα έχουμε προκαλέσει...
Επειδή οι γάτες δεν είναι είδος προς εξαφάνιση δεν σημαίνει πως είναι και αναλώσιμες.
Στην τελευταία σου πρόταση δίνεις την τέλεια απάντηση.
Παράθεση

viktoriacatlove

Νεοφερμένος

H viktoriacatlove Παιδιά γεια σας! Είμαι καινουρια εδώ καθ έγραψε στις 12:46, 10-02-18:

Φυσικά.... Μα αν αρχίσουν και στα χωριά να στειρωνουν όλοι τα γατάκια τους σε μερικά χρόνια θα γίνουν και αυτές είδος προς εξαφάνιση!και λέω τώρα εγώ... Ενα χωριό πχ μπορεί να έχει γύρω στις 60 γάτες... Μπορείς να τις στείρωσεις οολες?? Η θα πηγαίνεις στην πόρτα του καθενός και θα του λες στειρωσε τις γάτες σου?? Θα σε κοιτάνε με ένα μάτι.. Στις πόλεις Ναι.. Είμαι υπέρ της στείρωσης! Έχω συναντήσει άνθρωπο (λέμε τώρα) που έχει δύο θηλυκές και γεννάνε παίρνει τα μωρά τους και τα πετάει!! Είχα γίνει έξαλλη!! Και του λέω κύριε αυτό που κάνετε είναι μεγάλη αμαρτία.. Και έγκλημα!! Στειρωστε τις γάτες σας να μην γεννάνε και γυρίζει και μου λέει με θράσος :εδώ δεν δίνω λεφτά για την γυναίκα μου θα δώσω για τις γάτες? Εεεεεεεε έλεος!!!! Είχα τρελαθεί από τα νεύρα μου έφυγα για να μην τον βρίσω!!!και αυτό έγινε στην πόλη που μένω όχι στο χωριό..Δυστυχώς υπάρχουν και τέρατα!! Και εγώ θα στειρωσω την δικιά μου θέλω όμως να κάνει μια και μοναδική γέννα.. Όχι να την αφήσω να γεννάει ανεξέλεγκτα.. Είπαμε..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη viktoriacatlove : 10-02-18 στις 13:05.
Παράθεση

iritaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iritaki
Ο iritaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O iritaki έγραψε στις 09:17, 30-07-18:

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την γατούλα μου την Ίρις.

Είναι 1.5 χρονών πολύ δραστήρια και καλή, θα έλεγα καθόλου άργια και πολύ φιλική.

Τις προάλλες βρήκαμε ένα γατάκι μικρό ενός μηνών με και αποφασίσαμε να το κρατήσουμε για να έχει και η Ίρις παρέα. Το έχουμε περίπου 1.5 εβδομάδα και από τότε που το πήραμε έχει αλλάξει τραγικά η συμπεριφορά της.

Κοιμάται όλοι την ημέρα, δεν παίζει καθόλου, δεν ενδιαφέρεται για τίποτα μέσα στο σπίτι, και δεν τρώει όπως έτρωγε πριν λίγο καιρό.

Όσο για το μικρό γατάκι δεν του δίνει καθόλου σημασία. Την πήγαμε στο γιατρό, για το ετήσιο εμβολιασμό της και με έναν γρήγορο έλεγχο μας είπε ότι κλινικά δεν είδε κάτι.

Θεωρείται ότι μπορεί με τον ερχομό του μικρού να άλλαξε τόσο πολύ η συμπεριφορά της Ίρις ? Η μήπως να την πάμε ξανά στο γιατρό για ποιο πολλές εξετάσεις μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:14, 30-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από iritaki
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την γατούλα μου την Ίρις.

Είναι 1.5 χρονών πολύ δραστήρια και καλή, θα έλεγα καθόλου άργια και πολύ φιλική.

Τις προάλλες βρήκαμε ένα γατάκι μικρό ενός μηνών με και αποφασίσαμε να το κρατήσουμε για να έχει και η Ίρις παρέα. Το έχουμε περίπου 1.5 εβδομάδα και από τότε που το πήραμε έχει αλλάξει τραγικά η συμπεριφορά της.

Κοιμάται όλοι την ημέρα, δεν παίζει καθόλου, δεν ενδιαφέρεται για τίποτα μέσα στο σπίτι, και δεν τρώει όπως έτρωγε πριν λίγο καιρό.

Όσο για το μικρό γατάκι δεν του δίνει καθόλου σημασία. Την πήγαμε στο γιατρό, για το ετήσιο εμβολιασμό της και με έναν γρήγορο έλεγχο μας είπε ότι κλινικά δεν είδε κάτι.

Θεωρείται ότι μπορεί με τον ερχομό του μικρού να άλλαξε τόσο πολύ η συμπεριφορά της Ίρις ? Η μήπως να την πάμε ξανά στο γιατρό για ποιο πολλές εξετάσεις μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολύ.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα... Καταρχήν να σου ζήσει και η γατούλα σου και το μικρό γατάκι...

Το πιθανότερο είναι ο ερχομός του μικρού να στρεσαρε τη γάτα σου... Βάλε επίσης και την απίστευτη ζέστη, οπότε θεωρώ πως η συμπεριφορά της είναι αναμενόμενη...
Το καλύτερο ήταν να έρθουν σε επαφή σιγά σιγά, έτσι ώστε να συνηθίσουν το ένα το άλλο χωρίς να αγχωθουν (όχι τόσο το μικρό γιατί αυτό προσαρμόζεται πιο εύκολα, αλλά η Ίρις) όμως τώρα εγινε αμέσως η επαφή οπότε δεν αλλάζει...
Εσύ τι πρέπει να κάνεις για να βοηθήσεις την Ίρις... Δεν θα δείχνεις προτίμηση στο μικράκι, όσο και αν θέλεις να το πάρεις αγκαλιά και να το πνίξεις στα φιλιά... Θα έχεις Ίδια ακριβώς αντιμετώπιση και στα δύο... Στην Ίρις θα φέρεσαι ακριβώς όπως και πριν έρθει το μικρό... Να μην το νιώσει σαν απειλή... Θα τη χαϊδεύεις και θα την παίρνεις αγκαλιά (αν φυσικά το έκανες και πριν!!)... Όταν χαϊδεύεις το μικρό μετά χαιδευε και την ιρις... Ή και ταυτόχρονα αν γίνεται κάποιες φορές.
Μην την πιέσεις να ασχοληθεί με αυτό... Δώστης χρόνο να συνηθίσει τον "εισβολέα"... Όταν θα θελήσει θα το πλησιάσει μόνη της... Μην την μαλώσεις ούτε να τη διώξεις αν δεις πως ρίχνει φάπα στο μωρό... Μην ανησυχήσεις δε θα του κάνει κακό... Αν θελήσεις να επέμβεις θα το κάνεις με τρόπο διακριτικό... Παλαμάκια ή κάνοντας έναν άλλο θόρυβο...
Πόσο είναι το μωράκι? Γιατί πρέπει επειδή είναι φαντάζομαι ακόμα ανεμβολιαστο να το προφυλάξεις επειδή είναι πολύ επιρρεπές το καημένο σε διάφορες ασθένειες....
Παράθεση

iritaki

Νεοφερμένος

O iritaki έγραψε στις 10:27, 30-07-18:

Καλήμερα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Το μικρο είναι περίπου 1.5 μηνών, και θα πάει για εμβόλιο την άλλη εβδομάδα.

Το περίεργο είναι ότι τής πρώτες μέρες που το έβλεπε για λίγο (το απομονώνομαι) ήταν ποιο ενεργητικοί.

Μέτα από 3-4 μέρες που το αφήσαμε ελεύθερο γιατί δεν του έκανε κάτι, άρχισε η κάτω βόλτα.

Άλλα ομολογώ ότι έχω τρομάξει πολύ για τη υγεία της, μιας και δεν μπορώ να εξηγήσω τέτοια πτώση μέσα σε 3 μέρες.

Ευχαριστώ
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:45, 30-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από iritaki
Καλήμερα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Το μικρο είναι περίπου 1.5 μηνών, και θα πάει για εμβόλιο την άλλη εβδομάδα.

Το περίεργο είναι ότι τής πρώτες μέρες που το έβλεπε για λίγο (το απομονώνομαι) ήταν ποιο ενεργητικοί.

Μέτα από 3-4 μέρες που το αφήσαμε ελεύθερο γιατί δεν του έκανε κάτι, άρχισε η κάτω βόλτα.

Άλλα ομολογώ ότι έχω τρομάξει πολύ για τη υγεία της, μιας και δεν μπορώ να εξηγήσω τέτοια πτώση μέσα σε 3 μέρες.

Ευχαριστώ
Μην ανησυχείς... Δεν έχει τίποτα η Ίρις... Είναι φυσιολογικό μιας και ξαφνικά ήρθε νέο μέλος στο χώρο της... Θα δεις πως σε καμία εβδομάδα θα έχει συνηθίσει αυτήν την τεράστια αλλαγή στη ρουτίνα της και θα επανέλθει... (όσο γίνεται με αυτήν την αφόρητη ζέστη που βγάζει τα ζώα off!!!!)

Για να σου δώσω παράδειγμα, όταν αγόρασα το Πάσχα κάποιες ταιστρες για τις 3 γάτες μου(1 στην καθεμία για να μην κλέβουν φαγητό), ο Σίμπα - ο μεγάλος αρσενικός για καμιά εβδομάδα πήγαινε κάθε βράδυ και κρυβόταν πίσω από το πλυντηριο ρούχων... Πήγαινε, έτρωγε λίγο, τράβαγε την τροφή με το πόδι του, μέχρι που στο τέλος συνήθισε και επανήλθε στα παλιά του..

Οι γάτες είναι της ρουτίνας, και οτιδήποτε αλλάξει την καθημερινότητα τους τις επηρεάζει... Δώσε της το χρόνο που χρειάζεται... Στο μεταξύ παρακολουθησε και αν δεις πως έχει σταματήσει ΕΝΤΕΛΩΣ να τρώει ή δεν της κεντρίζει τίποτα το ενδιαφέρον (μια μπαλίτσα ή ένα καπάκι από μπουκάλι νερό) τότε μιλα με το γιαυτό πάλι... Όμως θεωρώ πως δε θα χρειαστεί...

Να μας ενημερώσεις...
Παράθεση

iritaki

Νεοφερμένος

O iritaki έγραψε στις 10:53, 30-07-18:

Ευχαριστώ πολύ, αυτό θα κάνω.

Αν και το τεστ με μπαλάκι, που πριν μια εβδομάδα τρελαινόταν, και όταν το πέταγα το έπιανε και το έφερνε πίσω να το ξανά- πετάξω, τώρα πλέον δεν του δίνει σημασία και ας το πετάω διπλά από το σημείο που κάθετε.

Όσο για το φαγητό τρώει λίγο μέχρι στιγμής, οπότε θα ακολουθήσω την συμβουλή σου, και θα την αφήσω λίγο ακόμα να την παρακολουθώ, γιατί το σκέφτομαι πολύ να την πάω στο γιατρό, γιατί δεν κάθετε εκεί, και θα πρέπει να την ναρκώσει, και δεν το θέλω καθόλου.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 18:16, 06-10-18:

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν, εδώ και 20 μέρες περίπου αντιμετωπίζουμε μεγάλο πρόβλημα με δύο γατιά μας, τα οποία συμβιώνουν ήδη δύο χρόνια τώρα. Οι σχέσεις τους δεν ήταν ποτέ στενές και αγαπημένες, αλλά δεν είχαν τσακωθεί ποτέ μα ποτέ τόσο καιρό, απλά αδιαφορούσε το ένα για το άλλο. Ο ένας εντωμεταξύ είναι τώρα στα 12 (το Χουσί, για όσους το γνωρίζουν..) και η μικρή είναι γύρω στα πέντε, αλλά ζει μαζί μας από τα 3 της περίπου χρόνια. Ο αρσενικός είναι πολύ δύσκολος γενικά γάτος και νευρικός ενώ η μικρή το αντίθετο, μέχρι που κάτι έγινε μεταξύ τους προφανώς (δεν μπορώ να καταλάβω τι..ειλικρινά) και γίνεται κι αυτή θηρίο όταν τον βλέπει..κανένα δεν κάνει πίσω με αποτέλεσμα να έχουμε ομηρικούς καβγάδες και το χειρότερο η μικρή να τα κάνει στην κυριολεξία πάνω της κιόλας (πολύ δύσκολο για μένα αυτό, όπως φαντάζεστε...)!! Δεν είναι πολύ περίεργο μετά από τόσο καιρό να συμβαίνει κάτι τέτοιο;; Εντωμεταξύ αναγκαστικά την τελευταία βδομάδα έχουμε χωρίσει το σπίτι σε δύο στρατόπεδα (πράγμα που δεν είναι καθόλου εύκολο επίσης, αφού έχουμε άλλα τρία γατόνια στο σπίτι..), και όσες φορές επιδιώξαμε να τα φέρουμε ξανά σε επαφή πήγε να γίνει το ίδιο κακό...Έχει μήπως κανείς κάποια πρόταση;;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:40, 06-10-18:

Βρε Μαρια μου,μηπως επειδη μεγαλωσε αρκετα ο χουσακος...παρεξενεψε;Το λεω διοτι και τα γατια οταν μεγαλωνουν,γινονται ακομα πιο κτητικα με τον χωρο τους και τους ανθρωπους.Η μητερα μου,εχει μια γατα....πρωτα την ειχε στο εξοχικο,μαζι με μια σκυλιτσα,αχωριστες ηταν.Μετα πεθανε η σκυλιτσα,η μανα μου την εφερε αθηνα.Ολα καλα,ειναι ομως 14 ετων...και της εφεραν ενα νεο γατακι,ε ..οκ,δεν το θελει με τιποτα λεμε,οτι και να εκαναν.Και ειναι η ιδια γατα,που συμβιωσε ωραιοτατα τοσα χρονια με σκυλακι.Βασικα τα εχουν σε χωριστα δωματια και αυτοι.

Το θεμα ειναι τι να κανεις;Πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω.Μηπως με τον καιρο ηρεμισουν;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,638 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:03, 06-10-18:

Επειδή δεν ήσουν παρούσα όταν συνέβη το γεγονός που πυροδότησε την -μόνιμη πλέον-ένταση ανάμεσά τους, η μόνη περίπτωση να βρεις την αιτία είναι να θυμηθείς και να εντοπίσεις τυχόν αλλαγές που έγιναν αυτές τις 20 τελευταίες μέρες. Μήπως άλλαξες τροφή σε κάποιο από τα δυο τους; Μήπως χρειάστηκε κάποια φαρμακευτική αγωγή; Άλλαξες άμμο στην αμμολεκάνη; Κάτι τελοσπάντων που έχει να κάνει με τη μυρωδιά που πιθανόν να οφείλεται η σχετική απώθηση μεταξύ τους.
Βέβαια είναι κι ο παράγοντας ηλικία, όπως είπε κι η Πουπουλίνα πριν. Παραταύτα, εντύπωση μου κάνει πως ότι κι αν συμβαίνει, αφορά αποκλειστικά τη μεταξύ τους σχέση κι όχι εκείνη με τα άλλα γατιά.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:22, 06-10-18:

Το μόνο που άλλαξε Αλεξάνδρα μου και δεν το ανέφερα παραπάνω είναι ότι το Χουσί έκανε μία μικροεπέμβαση τελευταία, όχι κάτι σοβαρό, αλλά είχε ένα θέμα που τον ταλαιπώρησε και τον ταλαιπωρεί λίγο ακόμη...λέτε να είναι αυτό;; Εντύπωση μου κάνει πραγματικά γιατί με τα άλλα δεν υπήρξε κανένα θέμα, οι σχέσεις τους είναι όπως ήταν..Στον πιο μεγάλο μου γάτο, π.χ., κάνει κάποιες επιθέσεις σε ανύποπτο χρόνο το Χουσί, αλλά ο άλλος κάνει πίσω και δεν έχουμε τέτοια..δράματα.
Κατα τ' άλλα Έφη μου το Χουσί ήταν πάντα παράξενο και κυριαρχικό γατί, δε νομίζω ότι φταίει η ηλικία του στην προκειμένη..
Μακάρι με τον καιρό να ξαναβρεθούν οι ισορροπίες, αλλά πραγματικά έχω απογοητευτεί
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:56, 06-10-18:

Η επέμβαση αυτή καθαυτή δεν νομίζω να έπαιξε ρόλο (αν εξαιρέσουμε τις πρώτες ώρες της επιστροφής με τη μυρωδιά από το κτηνιατρείο).
Μήπως συνεχίζει κάποια φαρμακευτική αγωγή;
Το οτι τσακώνονται δεν σημαίνει απαραίτητα οτι έγιναν και τα δυο επιθετικά. Ο Χουσί μάλλον είναι ο επιτιθέμενος και η άλλη αμύνεται..δια της επίθεσης! Έτσι εξηγείται γιατί με τα υπόλοιπα γατιά τα πάει σχετικά καλά. Τα άλλα υποχωρούν, όχι όμως και η τσαούσα σου.

Να υποθέσω οτι ο Χουσί για κάποιο λόγο, νιώθει την ανάγκη να επιβεβαιώσει την κυριαρχία του μα "σκοντάφτει" στη μικρή.
Όπως και να'ναι εύχομαι να βρεθεί η καλύτερη λύση και να επιστρέψει η γαλήνη στο σπιτικό σας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:18, 06-10-18:

Οταν πανε κτηνιατρο,ακομα χειροτερα οταν κανουν εγχειρησεις,ναι...παιζει ρολο,διοτι τα αλλα γατια μυριζουν τις περιεργες μυρουδιες και δεν τα θελουν.Κια σαφως,δεν εχουν ολα την ιδια αντιδραση και ευαισθησια.Αν η αλλαγη εγινε μετα την εγχειρηση,μπορει και να ειναι αυτο,οποτε πιθανον να σταματησει σιγα σιγα.Βασικα,μακαρι να ειναι αυτο.
ΥΓ.Τωρα συνηδειτοποιησα οτι ο χουσι εκανε την εγχειρηση,και ο χουσι αντιδρα,αρα δεν παιζει αυτο,αλλα μηπως εχει τα νευρα του με ολη αυτην την ταλαιπωρια και του βγαινει εκει;
Παράθεση

strange.meow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη strange.meow
H strange.meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H strange.meow έγραψε στις 16:49, 06-11-18:

καλησπερα ειμαι καινουργια στο φορουμ και απεγωσμενη με τον γατο μου. εχω 3 γατες, 2 θηλυκες(2 ετων και 6 μηνων) και μια αρσενικη(1.5 ετων). εδω και καποιους μηνες ενω εχουν καλη σχεση μεταξυ τους εχει αρχισει να νιαουριζει κοντα σε παραθυρα και στην εξωπορτα.. πριν 1 μηνα τραυματησε σοβαρα την μικρη στο ματι και γενικα τις κυνηγαει στο σπιτι και τις ενοχλει συνεχεια.. ειναι στειρωμενος απο μικρος και γενικα πολυ φιλικος αλλα με προβληματιζει μηπως χτυπηθουν μεταξυ τους.. εχω βρει σπιτι να τον δωσω με καλους ανθρωπους που θα το φροντιζουν αλλα στεναχωριεμαι πολυ να τον αποχωριστω.. εχω προσπαθησει πολυ να τον ηρεμισω, τον μαλωνω και τον κυνηγαω απο πισω για να μην κανει ετσι αλλα τιποτα, καμια βελτιωση.. πιστευω οτι ειναι κακομαθημενος και απλα θελει ολη την προσοχη μου αλλα δεν μπορω δυστυχως να ασχολουμαι μονο μαζι του.. εχετε να μου προτεινεται κατι ? ειμαι σε απογνωση..
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:45, 06-11-18:

Καλησπέρα strange.mew και καλωσόρισες στη συντροφιά μας
Το γεγονός οτι ο γατούλης πηγαίνει και νιαουρίζει κοντά σε παράθυρα και εξώπορτα, δηλαδή στις εισόδους του σπιτιού, με κάνει και υποψιάζομαι οτι η αλλαγή της συμπεριφοράς του έχει πιθανόν να κάνει με στρες λόγω επικείμενου "εισβολέα". Ιδιαίτερα αν τυγχάνει να μένετε σε μονοκατοικία και σε συνδυασμό με το οτι για τη μικρή σας πλησιάζει η εποχή του πρώτου της οίστρου, που σημαίνει οσμές-κάλεσμα σε αρσενικούς της γειτονιάς, τους οποίους μυρίζεται και ο γατούλης και εκλαμβάνει ως εν δυνάμει απειλή. Μη έχοντας λοιπόν επαφή με τον "αόρατο εχθρό", αρχίζει και επιτίθεται στους πιο κοντινούς στόχους, δηλαδή στις... συμβίες του.
Βέβαια αυτό είναι μια εικασία μου, όμως θεωρώ οτι αξίζει να το εξετάσεις σαν πιθανότητα, δίνοντάς του μια ευκαιρία με τη στείρωση της μικρής, πριν τον δώσεις σε άλλη οικογένεια.
Παράθεση

Miss_Cleri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Miss_Cleri
H Miss_Cleri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Miss_Cleri έγραψε στις 11:44, 09-11-18:

Καλημέρα,

έχω 3 γατούλες. Τον αρσενικό και τη θηλυκιά (Ντζάνγκο και Κλαίρη) τα βρήκα μαζί πριν από 5 χρόνια περίπου (ήταν τότε 3 και 2 μηνών). Μεγάλωσαν μαζί, κοιμόνταν αγκαλιά, συχνά πυκνά πλακώνονταν αλλά γενικά ποτέ δεν είχαμε θέματα, πάντα είχαν τυπική γατίσια συμπεριφορά.
Πριν από 3 χρόνια βρήκα ένα γατάκι θηλυκό (η Τίνα) και το μάζεψα και αυτό. Μετά τη σχετική περίοδο προσαρμογής, τα πηγαίνουν πολύ καλά μεταξύ τους. Ο Ντζάνγκο και η Κλαίρη όμως δεν κοιμούνται αγκαλιασμένα όπως παλιά και τελευταία ο Ντζάνγκο βγάζει πολύ επιθετική συμπεριφορά προς την Κλαίρη, τόσο που χθες τρόμαξα. Την κυνηγάει παντού νιαουρίζοντας μακρόσυρτα, και μουγκρητά άκουσα χθες, η άλλη τρέχει να ξεφύγει και ανεβαίνει όπου βρει και του κάνει "χχχχχχχχχ" συνεχώς. Βέβαια μετά από καμιά ώρα ηρέμησαν και κοιμήθηκαν μαζί μου όπως κάθε βράδυ. Την Τίνα που είναι και πιο καινούρια και δεν μεγάλωσε μαζί του δεν την έχει κάνει ποτέ έτσι, παίζουν όπως έπαιζε με την Κλαίρη παλιά και ποτέ δεν της έχει μουγκρίσει ή νιαουρίσει έτσι.
Και τα 3 γατιά είναι στειρωμένα.

Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:45, 09-11-18:

Καλησπέρα Miss_Cleri και καλωσήλθες στην παρέα μας.
Όντως μυστήρια η συμπεριφορά του. Αν δεν έχει επισκεφτεί πρόσφατα η Κλαίρη κτηνιατρείο, οπότε και φέρει κάποια χαρακτηριστική οσμή που αντιλαμβάνεται ο Ντζάνγκο και της επιτίθεται, σαν δεύτερη εκδοχή θα είχα την περίπτωση ο αρσενικός να έχει πάρει υπό την προστασία του ή και να διεκδικεί την κυριαρχία του στη μικρότερη Τίνα, οπότε και βλέπει την Κλαίρη σαν..."ανταγωνιστή".
Όπως και να'χει, πιστεύω είναι κάτι πρόσκαιρο και ζήτημα χρόνου, μέχρι οι ισορροπίες να επανέλθουν.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αλλαγή συμπεριφοράς - Από emma
      Το θέμα έχει λάβει 107 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-08-18 στις 21:04.
    • Αλλαγή συμπεριφοράς του Κιούλη - Από Βαλλεριάνα
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-05-10 στις 20:35.
    • Αλλαγή συμπεριφοράς - Από rina
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-08 στις 11:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους