Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,897 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 275 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

ritad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ritad
H ritad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H ritad έγραψε στις 12:54, 19-10-18:

Ο Αλήτης μου είναι ένας αδεσποτούλης 2 ετών περίπου και 6 κιλών.
Από την ημέρα που μπήκε μέσα στο σπίτι επειδή σκεφτόμουν ότι πέρασε πείνα τόσο καιρό και ήταν αδυνατούλικο του έκανα όλα τα χατήρια.
Η κατάληξη είναι 5 μήνες μετά ότι τρώει μόνο κοτόπουλο ψητό ή βραστό και ψαράκια βραστά ή ψητά καθαρισμένα. Ούτε ξηρά τροφή ακουμπάει, ούτε κονσερβούλες. Μια φορά δεν πρόλαβα να πάω να ψωνίσω και προτίμησε να μείνει όλη μέρα νηστικός παρά να φάει οτιδήποτε άλλο.
Πριν μια εβδομάδα αρρώστησε, πήγαμε στην γιατρό μας έκανε μια ένεση αντιβιωση και τώρα πηγαίνουμε μια χαρά (να είναι καλά η κοπέλα).
Τις ημέρες μετά την αντιβίωση μου έκανε έναν εμετό με ολόκληρο το φαγητό του.
Για να μην σας κουράζω η γιατρός είπε στον καλό μου ότι τον γατούλη τον έσκασα στο φαί.
Έχω μάλλον το σύνδρομο της κατοχικής μάνας. Τον τάϊζα ένα κοτόπουλο σε δύο μέρες. Ανα δύο ώρες του έδινα φαγητό.
Η γιατρός μου είπε να του βάζω μόνο μια κουταλιά της σούπας κοτόπουλο και ενδιάμεσα να τρώει ξηρά τροφή. Παιδιά έχει λυσσάξει στην πείνα το αγοράκι μου. Από εκεί που έτρωγε ενα πιατάκι γεμάτο τώρα μια κουτάλια; Βέβαια λόγω πείνας ξεκίνησε δειλά δειλά και κρατσανάει και σποράκια.
Το λυπάμαι αφάνταστα έτσι όπως με κοιτάει και μου κάνει ένα σπαρακτικό "νιάου". Ελπίζω να προσαρμοστεί στην δίαιτα...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,627 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:08, 19-10-18:

Φίλη μου, σου συνιστώ να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να αντισταθείς στα παρακαλητά του.

Μπορεί να σπαράζει η καρδιά σου με το ικετευτικό του βλέμμα που σου ρίχνει με τις τεράστιες ματάρες του, αλλά δεν πρέπει να υποχωρήσεις, γιατί ένα υπέρβαρο, παχύσαρκο γατί δεν είναι υγιές. Κι αν είναι τώρα, δεν θα είναι αργότερα, που θα κινδυνέψει κυρίως από διαβήτη και καρδιακά προβλήματα.
Φαγητό ναι, αλλά με μέτρο, μη παραγίνει "τσουπωτός":

Δεν ξέρω αν τον έχεις στειρώσει(αν όχι καλό είναι να το προγραμματίσεις άμεσα, για να μην υποφέρει ο γάτος από τις ανικανοποίητες ορέξεις του και γιατί δεν θέλεις κι εσύ να σου "μαρκάρει" όλες τις γωνιές του σπιτιού). Σε περίπτωση που είναι στειρωμένος, κροκέτες για στειρωμένα γατιά (με λιγότερα λιπαρά, καθότι έχουν την τάση να παχαίνουν) καλής ποιότητος και όχι από σούπερ μάρκετ. Μαγειρευτό, μόνο ως λιχουδιά και σπάνια.
Μπορείς επίσης, ένα από τα γεύματα της ημέρας να είναι κονσέρβα (όχι ολόκληρο το κουτί) για γατιά, για να ενυδατώνεται ο οργανισμός του και για την καλή λειτουργία του ουροποιητικού του συστήματος.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:19, 19-10-18:

Καλησπέρα... <Ο πρώτος αναμάρτητος ας ρίξει πρώτος την πέτρα>. Θέλω να πω,πως λίγο πολύ,όλοι κάνουμε τα χατίρια στα γατουλίνια μας. Η γάτα στη φύση είναι θηρευτής και στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας. Τρώει μόνο κρέας και πασχίζει για την τροφή της. Σαν κυνηγός και αιλουροειδές πρέπει να είναι σε τέλεια φόρμα για να είναι αποτελεσματική. Η οικόσιτη γάτα είναι άλλη παράγραφος. Δε θα επεκταθώ για να μην παριστάνω τον σωστό. Θα σας πω για την Σκούμπα...Μια γάτα κυνηγό με τέλεια αντανακλαστικά και αποδεδειγμένα με θέληση για ζωή. Σε ένα χρόνο τη μετέτρεψα σε ρεμάλι. Πάχυνε, έχασε ταχύτητα,έγινε δύσκολη στο φαγητό(η χθεσινή νηστική και σκελετωμένη). Όμως είναι ευτυχισμένη.Λίγο χοντρούλα (λίγο όμως..) αλλά ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ. Όμως μην πάμε στα άκρα και τους κάνουμε κακό από την αγάπη μας. Η βαριά παχυσαρκία οδηγεί σε κακή ποιότητα ζωής, αρρώστιες και πρόωρο θάνατο. Καμιά φορά το δύσκολο ΟΧΙ δείχνει πιο υπεύθυνη αγάπη από τα εύκολα ναι. Και πάλι λέω πως σωστός δεν είμαι όσο πρέπει.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:57, 20-10-18:

Δικος μου ανθρωπος ειναι ο ορεστης...Ορεστη συμφωνω 100/100 σε αυτα που εγραψες.

. Πάχυνε, έχασε ταχύτητα,έγινε δύσκολη στο φαγητό(η χθεσινή νηστική και σκελετωμένη). Όμως είναι ευτυχισμένη.Λίγο χοντρούλα (λίγο όμως..) αλλά ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ. Όμως μην πάμε στα άκρα και τους κάνουμε κακό από την αγάπη μας. Η βαριά παχυσαρκία οδηγεί σε κακή ποιότητα ζωής, αρρώστιες και πρόωρο θάνατο. Καμιά φορά το δύσκολο ΟΧΙ δείχνει πιο υπεύθυνη αγάπη από τα εύκολα ναι.
Ετσ ακριβως! Φιτνες 100/100 μεσα στο σπιτι και στειρωμενς δεν μπορει να ειναι,λιγο πιασιματακια και ευτυχισμενες,αλλα οχι βαρια παχυσαρκια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,627 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:49, 20-10-18:

Φιτνες 100/100 μεσα στο σπιτι και στειρωμενς δεν μπορει να ειναι,λιγο πιασιματακια και ευτυχισμενες,αλλα οχι βαρια παχυσαρκια.
Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 11:41, 22-10-18:

Καλησπέρα και από εμένα,

Η δικιά μου μικρή που πλέον είναι 7 μηνών έτρωγε από μωρό RC. Το τρίχωμά της γυάλιζε αλλά δεν ήταν μαλακό κάτι που απέδιδα στο ότι είναι αδεσποτάκι.
Μετά από διάφορους πειραματισμούς κατέληξα στην proplan με hills που την τρώει με πολύ όρεξη και το τρίχωμά της εξακολουθεί να γυαλίζει αλλά πλεον είναι και πολύ απαλό (αφοδεύει άριστα). Acana σκέφτομαι λόγω κυρίως των γενικότερων θετικών σχολίων αλλά και της παρατήρησης περί τριχόπωσης που μειώθηκε. Ειναι στο άμεσο διατροφικό πλάνο.
Μαγειρευτό δεν τρώει και απο υγρή μόνο την σάλτσα και μόνο από ορισμένες (proplan)...
Οταν δοκιμάσω και την acana θα σας πω εντυπώσεις.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:24, 22-10-18:

Η ρουαγιαλ ,οι χιλς και ολες αυτες,αν δειτε τα συστατικα,εκτος απο τα πολλα σιτηρα,εχουν δυστυχως και πολλα χημικα συντηριτικαΤο ηξερα βεβαια,στον μπουκαο και στην πουπυ ακανα εδινα,αλλα δεν ηταν αλλεργικασ το κοτοπουλο.Επειδη η μαγια μου ειναι αλλεργικη στο ζωντανο κοτοπουλο,δηλαδη οταν της το μαγειρευω....και στην ξηρη τροφη της ρουαγιαλ δεν παρουσιαζει αλλεργια,φοβομουν να της δωσω ακανα,που ειναι πιο ζωντανη τροφη και δενε χει αυτα τα συντηρητικα που εχει η ρουαγιαλ,χιλς κλπ.
Αποφασισα ομως να κανω μια δοκιμη.Η βλακεια ειναι οτι κανενας εδω ,ουτε κορινθο ρε παιδια,δεν φερνει ακανα.Αναγκαστικα παραγειλλα απο ιντερνετ.Το κακο ειναι οτι αρχικα πηρα μικρη ποσοτητσ,αυτη των 340 γραμμαριων.αλλα ρε παιδια τα μεταφορικα πανε περισσοτερο απο την αξια της τροφης.4 ευρω η τροφη και 4,50 τα μεταφορικα;Οποτε...αλλαξα την παραγγελια σε αυτη με 1,800 γραμμαρια,τουλαχιστον αν δεν παρουσιασει αλλεργια,να μην ξαναπαραγγελνω και πληρωνω παλι μεταφορικα σε λιγες μερες.

Αν παρουσιασει αλλεργια,θα φανε βασιλικη τροφη τα αδεσποτακια..
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 08:34, 23-10-18:

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Δε μπορεί να πλασάρονται, σαν κορυφαίες τροφές σαρκοφάγων, αυτές που έχουν σαν πρώτο συστατικό τα σιτηρά. Είναι όμως το γνωστό εμπορικό σύστημα. Και τους εμπόρους δεν τους κρίνω. Αν δε πουλούσαν γατοτροφές, θα πουλούσαν ταγιέρ για παχουλές κυρίες ή ποδήλατα.Αφού κινούνται στα νόμιμα πλαίσια και δε πουλάνε ληγμένα ή αλλοιωμένα, κανένα θέμα. Ο πελάτης επιλέγει. Οι κτηνίατροι όμως που κατευθύνουν ή ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΝΕ τις συγκεκριμένες μάρκες έχουν μεγάλη ευθύνη. Και γενικά δεν πρέπει να πουλάνε τίποτε.Μετά να πουλάνε και οι παιδίατροι φρουτόκρεμες και οι δάσκαλοι ξυλομπογιές...Όσο για την acana Έφη,δε νομίζω ότι θα έχεις θέμα. Εγώ την εναλλάσω με την meowing heads. Όσο για τη φρέσκια τροφή, είμαι υπέρμαχος.Αφού είναι αλλεργική στο κοτόπουλο,και πιθανόν στη γαλοπούλα, δοκίμασε ψαράκι ή μοσχάρι. Το μοσχάρι έχει σαν κρέας το καλύτερο προφίλ σε αμινοξέα, άρα και σε ταυρίνη.(Οι άνθρωποι πρέπει να προσέχουν τη κατανάλωση κόκκινου κρέατος αλλά εμείς είμαστε παμφάγα και όχι σαρκοφάγα.) Μόνο το συκώτι είναι ανώτερο σε θρεπτική αξία. Όμως είναι γεμάτο τοξίνες και θέλει μεγάλη προσοχή στη ποσότητα. Εγώ προσθέτω λίγο και λίγες φορές.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 09:47, 23-10-18:

Καλημέρα!
Συμφωνώ ότι οι acana και orijen είναι από τις καλύτερες ξηρές τροφές. Θέλω να προσθέσω ότι το σημαντικότερο αναφορικά με τα συστατικά των τροφών είναι να έχουν χαμηλούς υδατάνθρακες. Αν δεν έχουν σιτηρά, αλλά έχουν υψηλούς υδατάνθρακες, τότε αυξάνουν τον κίνδυνο παχυσαρκίας και διαβήτη. Με αυτή την έννοια, ο όρος "grain free" είναι και λίγο διαφημιστικό τρικ (και η σκέτη πατάτα grain free είναι). Οι υδατάνθρακες συνήθως δεν αναγράφονται στα συστατικά, μπορούμε όμως να τους υπολογίσουμε. Μια προσέγγιση είναι αν προσθέσουμε τα ποσοστά: πρωτεΐνη, λίπος, ίνες, τέφρα, υγρασία και αφαιρέσουμε από το 100%. Σε βάση θερμίδων έχει υπολογισμούς πχ εδώ: http://petfoodreviewer.com/reviews/o...at-and-kitten/ και εδώ: http://petfoodreviewer.com/reviews/a...atlantic-cats/, όπου βλέπουμε ότι το ποσοστό θερμίδων από υδατάνθρακες παραμένει υψηλό .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη k@lypso : 23-10-18 στις 09:51.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:05, 23-10-18:

Οι κτηνίατροι όμως που κατευθύνουν ή ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΝΕ τις συγκεκριμένες μάρκες έχουν μεγάλη ευθύνη. Και γενικά δεν πρέπει να πουλάνε τίποτε.Μετά να πουλάνε και οι παιδίατροι φρουτόκρεμες και οι δάσκαλοι ξυλομπογιές.
Καταλαβαινω το σκεπτικο σου και συμφωνω,αλλα εν μερη.ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ:Στη ζακυνθο που ζουσα 18 χρονια,πριν ερθω λουτρακι,ολοι οι κτηνιατροι πουλαγαν και τροφες και παιχνιδια και ονυχοδρομια και οτι εχει ενα πετ σοπ(εκτος απο ζωα βεβαια) και καλα εκαναν...διοτι η ζακυνθος ΔΕΝ ειχε(τοτε τουλαχιστον,πριν 5 χρονια) πετσοπ! Οποτε και καταλαβαινεις το προβλημα!Η πλακα ειναι οτι εκει,εβρισκα Ακανα!!!Απο τον κτηνιατρο,που την παραγγελνα και την εφερνε ειδικα για μενα!Βεβαια...τελικα επιασε και αγοραζαν και αλλοι!

Εδω δεν βρισκω πουθενα!

Η γιατρος μου δεν πουλαει απολυτως τιποτε απο πετ σοπ,ειναι καθαρα ιατρειο.
Το σαββατο που την επισκεφτηκα,της ειπα οτι σκεφτομαι να δοκιμασω ακανα στην μαγια,απλα το φοβομουν διοτι ειναι αλεργικη.Αμεσως μου ειπε οτι δεν υπαρχει συγκριση ακανας με ρουαγιαλ κλπ.Εννοειται απειρως καλυτερη θεωρει την ακανα.Και βεβαια μου ειπε οτι δοκιμαζουμε,αν την πιασει αλλεργια το κοβουμε.

Οσον αφορα τα πετ οπ,την ακανα για καποιον λογο που ακριβως δεν γνωριζω...την πολεμισαν απο την αρχη.Οι περισσοτεροι.

Μαλιστα,παλι το σαββατο που περασα απο το πετ σοπ στο λουτρακι,για να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να φερουν ακανα,κοντεψα να τσακωθω με τον πετσοπα.Μου ειπε ο τυπας οτι ΜΑ ΚΑΛΑ,ΤΟΣΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΕΧΩ,δεν σου κανουν;
Και με ολη την ειλικρινια που με διακατεχει,του απαντησα οτι δεν υπαρχει ουδεμια συγκριση μεταξυ ρουαγιαλ,χιλς και συναφων τροφων με ακανα.
Η απαντηση του: Μα τι λες τωρα;,ολες ιδιες ειναι!

Και βεβαια δεν αντεξα και του απαντησα: Δεν εχεις να κανεις με καμια ασχετη,ασχολουμε χρονια με αυτο το ζητημα και γνωριζω πολυ καλα.Εσυ βεβαια μιλας σαν εμπορας,εμενα ομως δεν με ενδιαφερει αυτη η οπτικη.Μετα μου ειπε διαφορα μπουρμπουτσαλα..οτι δεν τα βλεπει σαν εμπορας.......οκ,καλα γελασαμε...,και εγω ειλικρινεστατα του ειπα,δεχομαι να μου πεις απλα δεν την φερνω,αλλα μην μου παρουσιαζεις ολες τις τροφες ιδιες,διοτι δεν ειναι..και πολυ απλα θα την παιρνω απο το ιντερνετ!
Μωρε ας μην παρουσιασει αλλεργια η μαγια μου,και ευτυχισενη θα ειμαι,παρολο που δεν συμφερει απο το ιντερνετ γμτ,βαζουν πολλα μεταφορικα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-10-18 στις 20:18.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:38, 23-10-18:

Καλησπέρα. Ίσως συμφέρει να αγοράζεις την τροφή όταν έρχεσαι στην Αθήνα. Δεν είναι μακριά...Εγώ κάποτε έκανα την διαδρομή σχεδόν κάθε μέρα.(Βέβαια τότε ήμουν μικρό και ερωτευμένο)...Όσο γιατί όχι acana και κάποιες άλλες μάρκες, την ξέρω την απάντηση. Μικρό ποσοστό κέρδους. Και μικρή ζήτηση γιατί είναι ακριβή. Τα άλλα είναι όντως μπουρμπούτσαλα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:47, 23-10-18:

Καλησπέρα. Ίσως συμφέρει να αγοράζεις την τροφή όταν έρχεσαι στην Αθήνα. Δεν είναι μακριά...Εγώ κάποτε έκανα την διαδρομή σχεδόν κάθε μέρα.(Βέβαια τότε ήμουν μικρό και ερωτευμένο
χαχαχαχα..δεν υπαρχεις λεμε!!!!!!! Σε λατρευω!!!!!!
Βρε συ,την βενζινη η το εισητηριο εστω και με κτελ για αθηνα,ειναι παραπανω απο τα μεταφορικα! Με 4,50 ευρω δεν παω και να ερθω αθηνα.Πολυ κοντα ειναι αλλα δυστυχως δες ποσο εχει παει η βενζινη και τα εισητηρια κτελ...οποτε δεν συμφερει!
Χαχαχαχααχαχχα,και δεν εχω και κανεναν ερωτα στην αθηνα!
ΟΚ,κανω και λιγη πλακα,καταλάβαινω οτι λες πως ΑΝ ανεβαινω αθηνα ,να παιρνω και την τροφη.Και δικιο εχεις!!! Απλα,ΔΕΝ ανεβαινω αθηνα συχνα,οσο περιεργο και αν ακουγεται,καθως ειμαι απο αθηνα και απλα την εχω σιχαθει!Εννοω την ζωη εκει.Δεν εχω λογο να πηγαινω συχνα αθηνα.Παντως σαφως αν πηγαινα θα ηταν λυση αυτο που λες.
ΟΚ,ας δουμε αν ΔΕΝ ειναι αλεργικη η μαγιουλα μου στην ακανα...και θα την βρουμε την λυση.Εστω θα την πληρωνω πιο ακριβα,αλλά δεν θα μεινει στην ρουαγιαλ.Εμενα το αγχος μου τωρα ειναι να μην παρουσιασει αλλεργια.
ΥΓ.Οσονα φορα την ακανα και πετ σοπς....απλα αυτο που ξερω ειναι οτι τουλαχιστον πρν καποια χρονια την εφερνε ελλαδα μονο ενας προμηθευτης,μαλιστα απο την κρητη κιολας...και δνε ξερω τι παιζει.
Παντως πολεμο εχιε φαει ασυστολο απο τους πετσοπαδες....το εχω ζησει κανονικα,και μαλιστα ειδικα οταν ολα τα φορουμς ελεγαν ποσο καλη ειναι!
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 07:15, 24-10-18:

Και στην Αθήνα έτσι είναι οι περισσότεροι πετσοπάδες, φέρνουν τις καλύτερες τροφές (και ό,τι άλλο χρειάζεσαι) και δεν έχεις λόγο να ζητήσεις άλλες . Αλλά τους προτιμάμε από τις αλυσίδες .

Πουπουλίνα αν δεις ότι δεν της κάνει αλλεργία και παίρνεις τη μεγάλη συσκευασία των 5,4 kg υπάρχουν site που στέλνουν δωρεάν, το πολύ πολύ να πάρεις και κάτι άλλο για να συμπληρώσεις το ποσό που θέλουν πχ καμιά άμμο. Εγώ έχω δοκιμάσει το zooplus που έχει δωρεάν από 59 €, αλλά με μια ματιά στο skroutz βλέπω και άλλα ελληνικά που έχουν για επαρχία δωρεάν πχ το petclick > 35 €, το petheartshop και το gatoskilo > 50 €.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:54, 24-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από k@lypso
Και στην Αθήνα έτσι είναι οι περισσότεροι πετσοπάδες, φέρνουν τις καλύτερες τροφές (και ό,τι άλλο χρειάζεσαι) και δεν έχεις λόγο να ζητήσεις άλλες . Αλλά τους προτιμάμε από τις αλυσίδες .

Πουπουλίνα αν δεις ότι δεν της κάνει αλλεργία και παίρνεις τη μεγάλη συσκευασία των 5,4 kg υπάρχουν site που στέλνουν δωρεάν, το πολύ πολύ να πάρεις και κάτι άλλο για να συμπληρώσεις το ποσό που θέλουν πχ καμιά άμμο. Εγώ έχω δοκιμάσει το zooplus που έχει δωρεάν από 59 €, αλλά με μια ματιά στο skroutz βλέπω και άλλα ελληνικά που έχουν για επαρχία δωρεάν πχ το petclick > 35 €, το petheartshop και το gatoskilo > 50 €.
Σε ευχαριστω πολυ καλυψω μου,το προβλημα ομως ειναι..τουλάχιστον στο zooplus,αν θυμαμαι καλα..οτι δεν δεχονται με αντικαταβολη,και εγω...οτιδηποτε αγοραζω απο ιντερνετ,ΜΟΝΟ με αντικαταβολη τα παιρνω.Πρεπει δηλαδη να εχουν και αυτον τον τροπο πληρωμης.
Ας μην ειναι αλλεργικη η μαγια μου,και θα σας γραψω στο αναλογο θεμα για ονλαιν πετσοπς,να μου δωσετε τα φωτα σας.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βερικοκακι 17
H βερικοκακι 17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 20:39, 27-10-18:

https://www.petshop88.gr/index.php?r...formation_id=6 παντως με την ακανα δεν εχει παρει καθολου βαρος ο γατουλης μου ..αν αποφασισεις να παιρνεις ακανα πουπουλινα αυτο ειναι το σαιντ με τα λιγοτερα μεταφορικα ..περιμενουμε νεα !!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:53, 27-10-18:

Ηδη απο την πεμπτη εχω ξεκινησει σταδιακα να της δινω ακανα κοτοπουλο.Δηλαδη,αναμεσα στην ρουαγιαλ,βαζω και λιγη ακανα.
Περιπου το ενα πεμπτο της συνολικης τροφης.
Ακομα δενε χει δειξει κατι,αλλα εκτος του οτι της βαζω λιγη ακανα....ειμαστε στην 3η μερα.Συνηθως εκει..τριτη,τεταρτη μερα δειχνει αλλεργια!Παναγιτσα μου,δεν ξερεις πως την κοιταζω στο τριχωματακι της,μπας και δω κανεναν μπαλομα,διοτι ετσι μου εμφανιζει την αλλεργια.Την πεμπτη που της πρωτοεδωσα ακανα,το απογευμα μου ξυστηκε! Τα ειδα ολα.Αλλα οκ..δεν ειδα να το συνεχιζει.Ακομα δενε χουμε εμφανισει μπαλωματα στο τριχωμα,σταβρωνω δαχτυλακια και περιμενω!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βερικοκακι 17
H βερικοκακι 17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 20:56, 27-10-18:

αν ειναι αλλεργικη στο κοτοπουλο μπορεις να της δωσεις ψαρι την πασιφικα της ακανα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:58, 27-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από βερικοκακι 17
αν ειναι αλλεργικη στο κοτοπουλο μπορεις να της δωσεις ψαρι την πασιφικα της ακανα
Καταρχην ολες εχουν εστω και λιγο κοτοπουλο,αλλα αρχικα ψαρι δεν θελω..το εχω ξαναγραψει αλλα μαλλον δεν το προσεξες,καταρχην διοτι εχουν παρα πολλα βαρεα μεταλλα τα ψαρια δυστυχως,και επισης αν δεις η ακανα...τα φερνει απο ειρηνικο,βλεπε φουκουσιμα..βλεπε ραδιενεργεια κλπ.Το φοβαμαι.Προτιμω το κοτοπουλο,αν το ανεχεται.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-10-18 στις 21:03.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:42, 27-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καταρχην ολες εχουν εστω και λιγο κοτοπουλο,αλλα αρχικα ψαρι δεν θελω..το εχω ξαναγραψει αλλα μαλλον δεν το προσεξες,καταρχην διοτι εχουν παρα πολλα βαρεα μεταλλα τα ψαρια δυστυχως,και επισης αν δεις η ακανα...τα φερνει απο ειρηνικο,βλεπε φουκουσιμα..βλεπε ραδιενεργεια κλπ.Το φοβαμαι.Προτιμω το κοτοπουλο,αν το ανεχεται.

Πιθανόν να χεις δίκιο Έφη μου για το ψάρι, αλλά η αλήθεια είναι ότι ξέρω γατί που έζησε ως τα είκοσι παρακαλώ και η διατροφή του ήταν αποκλειστικά σχεδόν βραστό ψάρι...Γενικώς πάντως είμαι κι εγώ υπέρ του μαγειρευτού φαγητού για τα γατόνια μας, αλλά έλα που είναι δύσκολο να το εφαρμόσουμε... Η εύκολη λύση είναι πάντα οι κροκέτες φυσικά και άμα μάθουν σε αυτές άντε να φάνε βραστό κοτοπουλάκι ή ψάρι μετά...δύσκολο απ΄ό,τι διαπιστώνω από τα δικά μου! Το παλεύουμε όμως να μην τρώνε αποκλειστικά ξηρά τροφή, όσο γίνεται...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:27, 27-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Πιθανόν να χεις δίκιο Έφη μου για το ψάρι, αλλά η αλήθεια είναι ότι ξέρω γατί που έζησε ως τα είκοσι παρακαλώ και η διατροφή του ήταν αποκλειστικά σχεδόν βραστό ψάρι...Γενικώς πάντως είμαι κι εγώ υπέρ του μαγειρευτού φαγητού για τα γατόνια μας, αλλά έλα που είναι δύσκολο να το εφαρμόσουμε... Η εύκολη λύση είναι πάντα οι κροκέτες φυσικά και άμα μάθουν σε αυτές άντε να φάνε βραστό κοτοπουλάκι ή ψάρι μετά...δύσκολο απ΄ό,τι διαπιστώνω από τα δικά μου! Το παλεύουμε όμως να μην τρώνε αποκλειστικά ξηρά τροφή, όσο γίνεται...
Μα δεν μιλησα μαρια μου για βραστο ζωντανο ψαρακι...,αλλιευμενο στην ελλαδα,και εγω δινω βραστο ψαρι στην μαγια μου,αλλα δεν ειναι το κυριο γευμα της.Μιλησα παραπανω για τις κροκετες τις ακανα με ψαρι,που ειναι αλιευμενα απο τον ΕΙΡΗΝΙΚΟ ΩΚΕΑΝΟ...ψαξε λιγο να δεις τι εγινε πριν καποια χρονια στον ειρηνικο ωκεανο με την φουκουσιμα και την διαρροη ραδιενεργειας.Σιγα μην κοιταζουν τα ψαρια που πανε σε γατοτροφες αν εχουν ραδιενεργεια.Εδω για ανθρωπους δεν κοιτανε.Ξαναλεω..δεν μιλησα για βραστο ψαρι που δινουμε εμεις εδω.Αλλα για τις κροκετες τις ακανα.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 09:42, 28-10-18:

Καλημέρα!
Συμφωνώ για το ψάρι και εγώ το αποφεύγω! Και λόγω μόλυνσης και μετάλλων, και διότι δεν αποτελεί πλήρη τροφή για γατούλες, και γιατί έχει έντονη γεύση και μπορεί να είναι εθιστικό και γιατί μπορεί να προκαλεί αλλεργίες. Περιστασιακά ναι και προτιμότερα σπιτικό!
Πουπουλίνα μου εύχομαι να μην εμφανιστεί αλλεργία στη Μάγια με την acana! Αλλά γιατί δεν κοιτάς και καλές υγρές τροφές, που έχουν πιο λίγα συστατικά ή μπορεί να είναι μονοπρωτεϊνικές?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:51, 28-10-18:

Και στο χοιρινο εχει αλλεργια,μοσχαρι δεν παιρνω καν για μενα ουτως η αλλως,δεν το θελω,αλλα μαλλον και εκει θα ειναι.Σιγουρα στα ψαρια δεν ειναι.Αλλα οπως και να εχει,ολοκληρωτικα υγρη τροφη ουτε κατα διαννοια,διοτι ταν λειπω,δεν μπορω να τις βαζω υγρη τροφη,χαλαει.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 11:21, 28-10-18:

Μπορούσες να δίνεις υγρή σε συνδυασμό με την ξηρή, για να είναι συνολικά καλύτερη η ποιότητα που τρώει, πχ ένα γεύμα το καθένα. Δεν ακούγεται καλό για την ξηρή τροφή το ότι είναι τόσο πεθαμένη που δεν εμφανίζει αλλεργία, ακόμα και αν είναι και η ακάνα , που μακάρι βέβαια να μην εμφανίσει αλλεργία και με αυτή ... Κυκλοφορούν διάφορα είδη κρέατος σε κονσέρβες, πχ γαλοπούλα, κουνέλι, πάπια, φασιανός, αρνί, κυνήγι, ακόμα και καγκουρό και άλογο έχω δει. Αυτά χωρίς να έχω ψάξει για αυτά τα είδη κρέατος, αλλά σαν προτάσεις για μια ιδέα . Εγώ γενικά προσπαθώ να δίνω είδη κρέατος που θα τρώγανε και στη φύση, αλλά μιας και είναι αλλεργική η Μάγια γράφω ό,τι έχει πέσει στην αντίληψή μου.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:35, 28-10-18:

Καταρχην καγκουρο και αλογο ποτε δεν θα επαιρνα,για ηθικους λογους.
Υγρη της δινω που και που,αλλα παλι ρουαγιαλ.Οι υγρες εχουν ακομα περισσοτερα χημικα συντηρητικα.Αυτα κυριως θελω να αποκλεισω εγω,διοτι ειναι καρκινογονα.

Οπως και να εχει,η αποδειξη οτι η ακανα ειναι πολυ πιο ζωντανη τροφη απο την ρουαγιαλ,ειναι η μαγια μου.Ναι,την εμφανισε την αλλεργια,Πισω απο το αυτακι της,λιγο πριν το ειδα.
30 ευρω πανε χαμενα,οκ σαφως την τροφη θα την δωσω σε αδεσποτακια.
Και θα συνεχισουμε το ψαξιμο.Ισως το αρνι της ακανα;Και αυτο βεβαια εχει κοτοπουλο αλλα σε μικροτερη ποσοτητα.Απλα το αρνι μου φαινεται βαρυ ρε παιδια.

edit:Το επομενο βημα ειναι το εξης: Τι τυχη,αλλα σχεδον απεναντι απο την δουλεια μου στην κορινθο,εχει ενα πετ σοπ.Χωρις ζωα..σημαντικοκαι αυτο.
Αυτο λοιπον την μοναδικη τροφη για γατες και σκυλους που εχει,ειναι μια ultra premium,(καλα και η ρουαγιαλ θεωρειται τετοια),γαλλικη σας την δειχνω να την κοιταξετε και σεις,η αν την ξερετε,δεν την βρισκεις συχνα,ουτε σε μαγαζια ουτε σε σαιτ.

Οι τροφές της NATURA + ULTRA βοηθούν τους σκύλους και τις γάτες να καλύπτουν τις καθημερινές τους ανάγκες για ενέργεια, ανάπτυξη και συνολική ευεξία.
ULTRA PREMIUM PET FOOD : ΧΩΡΙΣ ΓΕΝΕΤΙΚΑ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ - ΧΩΡΙΣ ΓΛΟΥΤΕΝΗ Xωρίς τεχνητά χρώματα, γεύσεις ή συντηρητικά. Χωρίς σιτάρι & σόγια. Χωρίς υποκατάστατα κοτόπουλου (ή πουλερικών).
NATURA PLUS ULTRA, μια κτηνιατρική σύνθεση : Κάθε φόρμουλα δημιουργήθηκε προσεκτικά από μία ομάδα διατροφολόγων και κτηνιάτρων, οι οποίοι συλλέγουν τα καλύτερα συστατικά που προσφέρουν τα μέγιστα οφέλη στην υγεία ειδικά για το κατοικίδιο σας.
https://npu.klouvotechniki.gr/

Την ξερει κανενας;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 28-10-18 στις 12:13.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 12:42, 28-10-18:

Καλημέρα σε όλους. Δύσκολη εξίσωση έχεις να λύσεις, Έφη. Όπως σωστά λες, οι περισσότερες ξηρές τροφές έχουν κοτόπουλο. Ασφαλώς ούτε εγώ θα έτρωγα άλογο και δεν θα έδινα ούτε στα γατοπαίδια μου. Μεγάλωσα έχοντας άλογο. Άλλωστε στην Ελλάδα τα συγκεκριμένα ζώα δεν τα τρώμε για λόγους ηθικής και παράδοσης. (Καγκουρό δεν είχα ,αλλά δε σκοπεύω να φάω.) Μην προεξοφλείς όμως ότι θα είναι αλλεργική και στο μοσχάρι. Αν δε θέλεις να του δώσεις για δικούς σου λόγους,σεβαστό. Πάντως το χοιρινό και το αρνί είναι πιο δυσπέπτα από τις γάτες. Θα συμφωνήσω απόλυτα και για τα βαρέα μέταλλα στα ψάρια ωκεανών και όχι μόνο. Τη συγκεκριμένη τροφή δεν τη ξέρω αλλά φαίνεται πολύ καλή.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 12:51, 28-10-18:

Πολύ κρίμα που εμφάνισε αλλεργία , γιατί όντως είναι πολύ καλύτερη η ακάνα από τη ρόγιαλ.
Αν έχουν περισσότερα χημικά οι υγρές να αναθεωρήσω, απλά εγώ δε βλέπω κάτι τέτοιο στα συστατικά σε αυτές που διαβάζω.

Προσωπικά δεν την έχω ξανακούσει αυτή τη μάρκα τη natura plus ultra, απλά βρήκα τα συστατικά εδώ μήπως σε βοηθούν: http://en.naturaplusultra.com/grain-free-dry-cat-food, ίσως όμως ξέρει κάποιος άλλος να σου απαντήσει να μάθουμε περισσότερα όλοι !
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:00, 28-10-18:

Μα οι περισσοτερες δε γραφουν ποια συντηρητικα εχουν,ή γραφουν σκετο συντηρητικα η γραφουν κατι κωδικους.Και βεβαια δεν κοιταμε εκει που γραφει τι περιεχει,δηλαδη κοτοπουλο,ψαρια,μαγνησιο κλπ,αλλα ολοκληρη την συσταση.Και κυριως τα προσθετα.
Σκεψου μονο οτι στην ξηρη τροφη,εχει απομακρυνθει το υγρο,και απο μονες τους συντηρουνται πιο ευκολα,καθως η υγρασια ειναι αυτη που δημιουργει τους μικροοργανισμους.Μια υγρη τροφη λοιπον,που καν δεν την εχουν σε ψυγειο πριν ανοιχτει,και ειναι τιγκα στην υγρασια,ποσα συντηρητικα θα εχει για να μην χαλαει;

Λοιπον,απλα στο ελληνικο σαιτ γραφει οτι δεν εχει χρωστικες και συντηρητικα,η συσκευασια δεν το λεει και αυτο με ψιλιαζει.Αν και ουτε η ακανα βεβαια γραφει οτι δεν εχει συντηρητικα,στο σαιτ της λεει οτι τα συντηρουν με φυσικο τροπο,βιταμινη Ε.
Απο την αλλη η ρουαγιαλ γραφει ωραιοτατα στην συσκευασια της,εκτος των αλλων περιεχει συντηρητικα.Και βεβαια δνε λεει καν ποια.
Μαλλον θα την δοκιμασω,θα ρωτησω και την κτηνιατρο μου αν την ξερει,αλλα και αυτη παλι κοτοπουλο και χοιρινο εχει,και λογικα και σε αυτη θα μου παρουσιασει αλλεργια.Εχω απογοητευτει γμτ.Ισως δοκιμασω και το αρνι της ακανα.Θα ρωτησω και για αυτην την γιατρο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 28-10-18 στις 13:03.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 13:40, 28-10-18:

Μια κονσέρβα είναι φαγητό χαμηλότερης θρεπτικής αξίας από τη φρεσκοπαρασκευασμένη. Φαντάζομαι ότι όλοι εμείς δε τρεφόμαστε με κονσέρβες. Είναι λύση ανάγκης. Μια κονσέρβα δεν έχει απαραίτητα πολλά συντηρητικά. Έχει υποστεί όμως επεξεργασία κατά την οποία σκοτώνεται και το μικροβιακό φορτίο. Μετά συσκευάζεται σε κενό αέρος. Έτσι δεν αναπτύσσονται μικρόβια.Η πρώτη ύλη δεν είναι η καλύτερη. Η καλύτερη πωλείται νωπή. Οι κονσέρβες για ζώα είμαι σίγουρος ότι είναι κατώτερες από αυτές που προορίζονται για ανθρώπους.Απλά μπορεί να έχουν κάποια επιπρόσθετα συστατικά απαραίτητα για τα ζώα(πχ ταυρίνη).Εδώ υπάρχει μια θεωρία ότι η καλύτερη ξηρά τροφή είναι χειρότερη από τη χειρότερη κονσέρβα. Δε θα την κρίνω. Απλά ακολουθώ τον δικό μου δρόμο χωρίς δογματισμούς. Τους μαγειρεύω μόνος μου και τους δίνω και καλή ξηρά τροφή. Κονσέρβες δεν δίνω. Επίσης πάντα διαβάζω τη σύσταση στη συσκευασία.Επίσης να μη ξεχνάμε ότι όλοι θέλουμε το καλό των ζώων μας και δεν είμαστε κάτοχοι κάποιας μοναδικής αλήθειας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:43, 28-10-18:

Ετσι ειναι γατοκαρδε μου και για αυτο και ψαχνομαστε κιολας!
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 14:11, 28-10-18:

Ακριβώς όλοι ψαχνόμαστε, λέμε απλά τη γνώμη μας και προσπαθούμε να προτείνουμε λύσεις αλλά και να μάθουμε και εμείς . Στο θέμα μας, έψαξα αυτό που μου έγραψε η Έφη για τα συντηρητικά, και επειδή όλα έχουν υπέρ και κατά, διάβασα (πχ εδώ: https://blog.homesalive.ca/dry-vs-we...-pros-and-cons) ότι οι υγρές έχουν λιγότερα συντηρητικά μεν, μπορεί να επιμολύνονται από το εσωτερικό της κονσέρβας δε. Διάβασα συστατικά υγρής που δίνω στη συσκευασία της και δεν αναφέρει συντηρητικά, μάλιστα γράφει ρητά ότι δεν περιέχει τεχνητά συντηρητικά, όταν έχω χρόνο μπορώ να ανεβάσω φώτο. Τώρα ξέρω ότι πρέπει να ψάχνω και για την εσωτερική επικάλυψη της κονσέρβας και αν περιέχει bpa .
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:16, 28-10-18:

Καλυψω μου εσυ ποια υγρη τροφη της δινεις;

ΥΓ.Ναι το μεταλλο της κονσερβας δεν ειναι καλο,το ιδιο ειχαν πει και για τις κονσερβες τονου της ριο μαρε παρακαλω(ανθρωπινες)
Για αυτο καλυτερα τα φακελακια,οκ πλαστικο ειναι αυτα,αλλα υποτιθεται καταλληλα για τροφιμα.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 21:53, 28-10-18:

Τώρα έχω τη granatapet symphonie (https://www.granatapet.de/en/cat/WET-FOOD/Symphonie/), αυτή τη συσκευασία διάβασα αν και τα γράφει και στο site.
Αλλά δίνω και άλλες παρόμοιες, όπως τις omnomnom, grau, mac's, mjamjam. Περιστασιακά δίνω και της bozita, που δεν έχει τόσο καλά συστατικά αλλά τη βρίσκω στο πετ σοπ της γειτονιάς μου, επίσης βγαίνει και σε χάρτινη συσκευασία .
Βγαίνουν και σε φακελλάκια οι περισσότερες, απλά βγαίνουν πιο ακριβά, γι' αυτό θα δω αν μπορώ να μάθω αν έχουν τα βλαβερά συστατικά οι συσκευασίες .
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:18, 29-10-18:

Έφη μου πολύ κρίμα που η μαγια σου παρουσίασε αλλεργία στην acana.... Κρίμα μαλιστα που δεν είμαστε και κοντά να σου έδινα να δοκιμάσεις την grasslands acana που δίνω εγώ στα δικά μου μήπως και της στεκόταν καλύτερα...κοιτάω τώρα τα συστατικά και βλέπω πως δεν εχρι κοτόπουλο καθόλου!!!!!!!!
Θα σου πρότεινα αν μπορείς να δοκιμαζες την carnilove grain free για στειρωμενες γάτες... Έχει αρνί και αγριόχοιρο και μόνο λίγο λίπος και συκώτι σε ότι αφορά το κοτόπουλο... Έχει μικρό σακουλάκι για δοκιμή...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:24, 29-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Έφη μου πολύ κρίμα που η μαγια σου παρουσίασε αλλεργία στην acana.... Κρίμα μαλιστα που δεν είμαστε και κοντά να σου έδινα να δοκιμάσεις την grasslands acana που δίνω εγώ στα δικά μου μήπως και της στεκόταν καλύτερα...κοιτάω τώρα τα συστατικά και βλέπω πως δεν εχρι κοτόπουλο καθόλου!!!!!!!!
Θα σου πρότεινα αν μπορείς να δοκιμαζες την carnilove grain free για στειρωμενες γάτες... Έχει αρνί και αγριόχοιρο και μόνο λίγο λίπος και συκώτι σε ότι αφορά το κοτόπουλο... Έχει μικρό σακουλάκι για δοκιμή...
Δημτρουλα μου γλυκια!Δηλαδη για να καταλαβω εσυ τους δινεις την ακανα αυτη με το αρνι σωστα καταλαβα;Και δενε χει κοτοπουλο ναι;Απλα δεν ξερω αν ειναι αλλεργικη και στο αρνι!
Λοιπον...ε...θα την δοκιμασουμε και αυτη.Μωρε το ενα σαιτ που εχω βρει,εχει μικρη συσκευασια,αλλα εχει και 5 ευρω τα μεταφορικα γμτ...

carnilove grain free για στειρωμενες γάτες
Δεν την ξερω καθολου,θα δω συστατικα και βλεπουμε!
Σε ευχαριστω πολυ αγαπουλα!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:15, 29-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Δημτρουλα μου γλυκια!Δηλαδη για να καταλαβω εσυ τους δινεις την ακανα αυτη με το αρνι σωστα καταλαβα;Και δενε χει κοτοπουλο ναι;Απλα δεν ξερω αν ειναι αλλεργικη και στο αρνι!
Λοιπον...ε...θα την δοκιμασουμε και αυτη.Μωρε το ενα σαιτ που εχω βρει,εχει μικρη συσκευασια,αλλα εχει και 5 ευρω τα μεταφορικα γμτ...

Δεν την ξερω καθολου,θα δω συστατικα και βλεπουμε!
Σε ευχαριστω πολυ αγαπουλα!
Ναι εγώ έφη μου τους δίνω τη grasslands (στο πράσινο σακούλι) και από τα συστατικά που διάβασα έχει γαλοπούλα και όχι κοτόπουλο...

Την carnilove την έχω δοκιμάσει... Άρεσε στα γατιά μου απλώς επειδή στο Ηράκλειο δε τη βρισκω (ένα Pet Shop στην επισκοπή Ηρακλείου έχω διαβάσει πως την φέρνει αλλά δεν είμαι και σίγουρη!!) δε μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω τροφή...βαζω Λίνκ για να διαβάσεις πληροφορίες και να δεις που έχει σημεία πώλησης κοντά σου... Αν δεν κάνει σβήστε το...

http://www.carnilove.gr/p/carnilove-cat.html?m=1
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:03, 29-10-18:

Καλησπέρα σε όλους και καλές σπουδές στην κόρη σου, Δήμητρα. Πριν από μέρες είχα γράψει ότι σκέφτομαι την ολιστική διατροφή. Και η τροφή αυτή είναι η carnilove.Λίγο που το έψαξα, δε φαίνεται να έχω πρόβλημα στο να τη βρω.Η τιμή είναι κοντά σ' αυτές που αγοράζω, και μάλλον φθηνότερη, αναλογικά, στις μεγάλες συσκευασίες. Απλά δεν ήξερα κανέναν που να τη δίνει στη γάτα του. Αφού εσύ τη δοκίμασες, θα το κάνω κι εγώ. Έτσι για αλλαγή. Χωρίς να έχω κανένα παράπονο από τις Αcana και Meowing heads.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 14:31, 30-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
Καλησπέρα σε όλους και καλές σπουδές στην κόρη σου, Δήμητρα. Πριν από μέρες είχα γράψει ότι σκέφτομαι την ολιστική διατροφή. Και η τροφή αυτή είναι η carnilove.Λίγο που το έψαξα, δε φαίνεται να έχω πρόβλημα στο να τη βρω.Η τιμή είναι κοντά σ' αυτές που αγοράζω, και μάλλον φθηνότερη, αναλογικά, στις μεγάλες συσκευασίες. Απλά δεν ήξερα κανέναν που να τη δίνει στη γάτα του. Αφού εσύ τη δοκίμασες, θα το κάνω κι εγώ. Έτσι για αλλαγή. Χωρίς να έχω κανένα παράπονο από τις Αcana και Meowing heads.
Καλό μεσημέρι... Ευχαριστώ για τις ευχές σου για την κόρη μου...
Στην Αθήνα είδα και εγώ πως πολλά petshop την έχουν.. Οπότε σίγουρα δεν θα έχεις θέμα να τη βρεις...
Και εγώ την είχα πάρει σαν δοκιμή κάποια στιγμή που σκέφτηκα να τους αλλάξω την acana - από την οποία δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα... Απλώς έψαχνα κάποια που να έχει λιγότερο ποσοστό μαγνησίου... Άρεσε στις γάτες μου - και μάλιστα επειδή μου έχει μείνει ακόμα τους τη δίνω σαν λιχουδιά (όταν είναι καλά παιδιά ή όταν θέλω να τα καλοπιασω ).... Θεωρώ και εγώ - έχοντας διαβάσει και τα συστατικά, γιατί το είχα ψάξει πάρα πολύ ομολογώ, πως είναι καλή τροφή.. Χωρίς συντηρητικά, χρωστικές κλπ... Το μόνο που με κρατάει μέχρι τώρα είναι το γεγονός πως στο Ηράκλειο δεν τη βρίσκω και δεν είμαι και πολύ της αλλαγής!!!!! :

Θα περιμένουμε εντυπώσεις και γνώμη και από σένα... Για να δούμε τι έχουν να πεις οι γάτες σου
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη διονυσια-κε
H διονυσια-κε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H διονυσια-κε έγραψε στις 00:41, 31-10-18:

Καλησπερα σε ολους!!στην αναζητηση μιας πιο ποιοτικης τροφης κατεληξα στην ακανα με αργη μεταβαση απο τη παλια ροφησ τη καινουργια για σχεδον 2 εβδομαδες...και μολις σημερα μου εκανε διαροια
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:42, 31-10-18:

Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις γατιών που η Ακάνα τους δημιουργεί διάρροιες. Αν βεβαιωθείς οτι είναι αυτή η αιτία, καλό θα είναι να τη διακόψεις και να επιστρέψεις στην προηγούμενη τροφή.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 07:33, 31-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από διονυσια-κε
Καλησπερα σε ολους!!στην αναζητηση μιας πιο ποιοτικης τροφης κατεληξα στην ακανα με αργη μεταβαση απο τη παλια ροφησ τη καινουργια για σχεδον 2 εβδομαδες...και μολις σημερα μου εκανε διαροια
Καλημέρα... Αν η τροφή που της έδινες μέχρι τώρα ήταν τίγκα στα δημητριακά είναι πολύ πιθανόν να έκανε διάρροια καθώς η acana είναι grain free και ίσως της έπεσε βαριά στην αρχή.. Θα σου πρότεινα να κάνεις πιο αργή μετάβαση.. Ξεκίνα βάζοντας ελάχιστη τροφή από αυτή.. Αν για παράδειγμα τρώει σύνολο στην μέρα 50 γρ βάλε 5 γρ acana και το υπόλοιπο παλιά... Κάνε το για 2-3 μέρες και μετά αύξησε σε 10 γρ acana 40 gr παλιά... Κράτα το έτσι για 4 - 5 μέρες περίπου.. Μη βιαστείς... Έλεγχε πως πηγαίνει... Αν δεις πως όλα είναι καλά καντο μισή ποσότητα acana και μισή την τροφή που της έδινες... Αυτό για 1 εβδομάδα.. Αν προχώρα η μετάβαση καλά μετά το κάνεις 40 γρ α acana και 10 παλιά... Εδώ κράτα λίγες μέρες παραπάνω.... Δεν πειράζει... Και 10 μέρες έτσι.. Κακό δεν κάνει... Στο τέλος μόνο πλέον acana...

Αν όμως στο ενδιάμεσο της μετάβασης δεις διάρροια τότε σταμάτησε... Πιστεύω όμως πως με αυτόν τον τρόπο θα τη δεχτεί ο οργανισμός της... Απλώς μη βιαστείς να προχωράς... Ο κάθε οργανισμός θέλει διαφορετικό χρόνο προσαρμογής σε νέα τροφή...

Τα γρ που ανέφερα είναι ενδεικτικά... Τα προσαρμόζεις φυσικά στη συνολική μερίδα της γάτας σου. Καλή επιτυχία
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 15:29, 03-11-18:

Σήμερα το πρωί παρέλαβα την carnilove.Πήρα αυτή με κοτόπουλο και κουνέλι. Έβαλα λίγη μέσα στη meowin heads και δεν είχα κανένα θέμα.(Άλλωστε νιαούριζαν μυρίζοντας την συσκευασία.) Οι κροκέτες είναι περίπου ίσες στις δύο τροφές και όλα φαίνονται μια χαρά. Η συσκευασία είναι με φερμουάρ(η' ζίπερ η' πως το λένε) και αυτό είναι πολύ καλό στο να κρατάει την τροφή φρέσκια.Γράφει πως είναι ολιστική και η σύστασή της είναι πολύ καλή.Το μόνο μεμπτό είναι ότι γράφει σε μία σειρά fresh και από κάτω chicken &rabbit. Όμως φρέσκο είναι μόνο το κοτόπουλο. Το rabbit δεν είναι. Όχι ότι πειράζει κιόλας. Στην κροκέτα όλα τα συστατικά αφυδατωμένα είναι. Πάντα λέω πως πρέπει την πρώτη φορά να αγοράζουμε τη μικρή συσκευασία. Και βέβαια δεν το τήρησα και αγόρασα την 6κιλη(κατά το...δάσκαλε που δίδασκες)
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:07, 03-11-18:

Σήμερα το πρωί παρέλαβα την carnilove.Πήρα αυτή με κοτόπουλο και κουνέλι. Έβαλα λίγη μέσα στη meowin heads και δεν είχα κανένα θέμα.(Άλλωστε νιαούριζαν μυρίζοντας την συσκευασία.) Οι κροκέτες είναι περίπου ίσες στις δύο τροφές και όλα φαίνονται μια χαρά. Η συσκευασία είναι με φερμουάρ(η' ζίπερ η' πως το λένε) και αυτό είναι πολύ καλό στο να κρατάει την τροφή φρέσκια.Γράφει πως είναι ολιστική και η σύστασή της είναι πολύ καλή.Το μόνο μεμπτό είναι ότι γράφει σε μία σειρά fresh και από κάτω chicken &rabbit. Όμως φρέσκο είναι μόνο το κοτόπουλο. Το rabbit δεν είναι. Όχι ότι πειράζει κιόλας. Στην κροκέτα όλα τα συστατικά αφυδατωμένα είναι. Πάντα λέω πως πρέπει την πρώτη φορά να αγοράζουμε τη μικρή συσκευασία. Και βέβαια δεν το τήρησα και αγόρασα την 6κιλη(κατά το...δάσκαλε που δίδασκες)
Κοτόπουλο και κουνέλι???? Το φυλλάδιο της carnilove δεν έχει τέτοια γεύση για γάτες ...

Η σύσταση των συγκεκριμένων τροφών είναι όντως πολύ καλή όπως την δει και εγώ... Γιαυτό άλλωστε και είχα επιλέξει να τη δοκιμάσω.. Θεώρησα πως είναι στην ίδια κατηγορία με την acana που παίρνω... Επίσης η συσκευασία γράφει πάνω πως δεν έχει συντηρητικά, χρωστικές κλπ...

Μπορείς αλήθεια να βάλεις μια φώτο της συσκευασίας που αγόρασες?

Καλή αρχή... Να μας ενημερώσεις πως πάνε τα γατιά σου με αυτήν την τροφή.. Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ...
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 18:06, 03-11-18:

Καλησπέρα. Μπες στο σάιτ petshop4you και θα τη βρεις. Όντως, στη σελίδα που ανέβασες σε προηγούμενο σου μήνυμα δεν υπάρχει αυτή η γεύση. Όμως προτίμησα αυτή,μάλλον διαισθητικά. Είναι περίπου 3- 5 ευρώ ακριβότερη από τις υπόλοιπες γεύσεις στο 6κιλο.(Ειδικά η Τσαρίνα έχει ξετρελαθεί. Στο μπολάκι έψαχνε τις κροκέτες της carnilove.Tις ξεχωρίζω γιατί είναι λίγο πιο σκούρες.)Θα σας πω και τις επόμενες μέρες τις εντυπώσεις μας.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:18, 03-11-18:

Καλησπέρα. Μπες στο σάιτ petshop4you και θα τη βρεις. Όντως, στη σελίδα που ανέβασες σε προηγούμενο σου μήνυμα δεν υπάρχει αυτή η γεύση. Όμως προτίμησα αυτή,μάλλον διαισθητικά. Είναι περίπου 3- 5 ευρώ ακριβότερη από τις υπόλοιπες γεύσεις στο 6κιλο.(Ειδικά η Τσαρίνα έχει ξετρελαθεί. Στο μπολάκι έψαχνε τις κροκέτες της carnilove.Tις ξεχωρίζω γιατί είναι λίγο πιο σκούρες.)Θα σας πω και τις επόμενες μέρες τις εντυπώσεις μας.
OK... Μόλις την είδα. ... Είναι νέα γεύση όπως και αυτή που είναι επίσης για στειρωμενες γάτες με κυπρινο και πέστροφα!!!!!!!

Πραγματικά θα αναμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σας... Καλά γεύματα
Παράθεση

Sugariadis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sugariadis
Ο Sugariadis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Sugariadis έγραψε στις 23:59, 04-11-18:

Καλησπέρα σε όλη την πάρεα!!! Είμαι καινούργιος στην κοινότητα και έχω σίγουρα ανάγκη τα φώτα σας... Έχω τον γατουλο μου που είναι 2 χρόνων και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα της διατροφής του και για αυτό νοιώθω και λίγο ενοχικα... Η αλήθεια είναι ότι πάντα ήταν εύκολος και με την Ξηρα τροφή για στειρωμενα που αγόραζα από την κτηνίατρο μου ( Kirramore της Ghedda) την έτρωγε χωρίς πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι πρώτον κατάλαβα από αυτά που διάβασα εδώ ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και ακόμα περισσότερο ο μικρός μας εκτός από στειρωμενος είναι και φορέας του FIV (AIDS των γατων) . Ακόμα περισσότερο την μέρα που βρήκαμε τον γάτο μας είχε ατύχημα με αυτοκίνητο (από την εθνική οδό τον μαζεψαμε) το οποίο του άφησε μια μικρή παράλυση στα νεύρα του σφιχτηρα με αποτέλεσμα να του φεύγουν που και που κάποια μικρά κοπρανα ειδικά τις ώρες που κοιμάται... Στην τελευταία μας επίσκεψη στην γιατρό μας είπε να χάσουμε μερικά κιλά γιατί είναι πλέον 6.3 και βάλαμε στοχο τα 5.5 για αρχή. Λοιπόν η ερώτηση είναι ποια Ξηρα τροφή θα μας δώσει αποτέλεσμα στον στόχο της μείωσης βάρους και θα μας έχει σκληρά κοπρανα και καλή προστασία νεφρων και ουροποιητικου... Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 07:37, 05-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Sugariadis
Καλησπέρα σε όλη την πάρεα!!! Είμαι καινούργιος στην κοινότητα και έχω σίγουρα ανάγκη τα φώτα σας... Έχω τον γατουλο μου που είναι 2 χρόνων και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα της διατροφής του και για αυτό νοιώθω και λίγο ενοχικα... Η αλήθεια είναι ότι πάντα ήταν εύκολος και με την Ξηρα τροφή για στειρωμενα που αγόραζα από την κτηνίατρο μου ( Kirramore της Ghedda) την έτρωγε χωρίς πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι πρώτον κατάλαβα από αυτά που διάβασα εδώ ότι υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές και ακόμα περισσότερο ο μικρός μας εκτός από στειρωμενος είναι και φορέας του FIV (AIDS των γατων) . Ακόμα περισσότερο την μέρα που βρήκαμε τον γάτο μας είχε ατύχημα με αυτοκίνητο (από την εθνική οδό τον μαζεψαμε) το οποίο του άφησε μια μικρή παράλυση στα νεύρα του σφιχτηρα με αποτέλεσμα να του φεύγουν που και που κάποια μικρά κοπρανα ειδικά τις ώρες που κοιμάται... Στην τελευταία μας επίσκεψη στην γιατρό μας είπε να χάσουμε μερικά κιλά γιατί είναι πλέον 6.3 και βάλαμε στοχο τα 5.5 για αρχή. Λοιπόν η ερώτηση είναι ποια Ξηρα τροφή θα μας δώσει αποτέλεσμα στον στόχο της μείωσης βάρους και θα μας έχει σκληρά κοπρανα και καλή προστασία νεφρων και ουροποιητικου... Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Καλημέρα.. Καλή εβδομάδα και καλώς ήρθες στην γατοπαρεα μας.. .. Να χαίρεσαι τον γατουλη σου...

Την τροφή που δίνεις πραγματικά δεν τη γνωρίζω καθόλου..
Η απώλεια βάρους μπορεί να επιτευχθεί με κάποια τροφή που περιέχει λιγότερα λιπαρά.. Και συνήθως είναι αυτές που προορίζονται για στειρωμενες γάτες...
Για την τροφή που μπορώ να μιλήσω με σιγουριά πως είναι πολύ καλή - παρόλο που απευθύνεται σε στειρωμενα και μη ζώα - είναι η acana που δίνω στα δικά μου... (και τα τρία έχουν στειρωθει)... Είναι grain Free χωρίς καθόλου δημητριακά... Εάν είσαι ακριβής στη δοσολογία που αναφέρει η συσκευασία πραγματικά τα κόπρανα είναι σφιχτά, χωρίς έντονη μυρωδιά και δίχως μεγάλες ποσότητες!!!!
Εαν θέλεις να αδυνάτησει θα του βάζεις την ποσότητα που λέει "για μείωση βάρους".... Και ο σιμπα μου είναι λίγο παχουλος και μειώνοντας τη δοσολογία έχει αδυνατίσει... Βέβαια ομολογώ πως δεν του κάνω εντατική δίαιτα... (αυτήν την στιγμή τον κρατάω στα 7 κιλά, ίσως και λιγότερα γιατί μου χάλασε η ζυγαριά και έχω καιρό να τον ζυγίσω το βλέπω όμως με το μάτι πως έχει γίνει κομψός).

Οποία τροφή και να επιλέξεις - θα σου προτείνουν ίσως και άλλοι φίλοι κάποιες άλλες, αυτές τις μέρες μιλάμε για την carnilove) ΔΕΝ θα του μειώσεις απότομα τη δοσολογία... Αυτό θα το κάνεις σταδιακά.. Όπως ακριβώς θα έκανες και στον εαυτό σου... Θα του κόψεις μόνο τις λιχουδιές ή την κονσέρβα (εάν του δίνεις μέχρι τώρα)... Αυτές όντως μπορούν να μειωθούν σε 1 φορά στις 10 μέρες και σε μικρή ποσότητα..
Προσπάθησε επίσης όσο μπορεί ο γάτος να κινείται... Κράτα του ένα παιχνίδι με κορδόνι και κάνε τον να το κυνηγά...

Το θέμα είναι να ΜΗΝ λιμοκτονησει από την πείνα... Με αργά βήματα θα φτάσετε σιγά σιγά στο επιθυμητό βάρος.. Ας είναι και μετά από 6 μήνες...

Οποία τροφή και να επιλέξεις πρόσεξε να γίνει σωστή προσαρμογή... Παραπάνω έχουμε γράψει τον τρόπο έτσι ώστε να δεχτεί σωστά την νέα τροφη
Παράθεση

Sugariadis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sugariadis
Ο Sugariadis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Sugariadis έγραψε στις 15:41, 05-11-18:

Αυτά είναι τα συστατικά της kiramore της Gheda :
Croquettes with chicken and rice
Complete food for adult cats.
Meat and animal derivatives (chicken 18%), cereals (husked rice 4%), derivatives of vegetable origin (dried beet pulp 3%, Mojave yucca 0,03%), vegetable protein extracts, oils and fats, yeasts (1%), minerals (pentasodium triphosphate 0,3%).

Άρα η Acana είναι οκ και για τα στειρωμενα γάτια??? Θα ξεκινήσουμε να την δοκιμάσουμε με σταδιακή προσαρμογή. Ευχαριστώ πολύ!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-11-18 στις 20:53. Αιτία: Συγχώνευση συνεχομένων μηνυμάτων.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 09:44, 07-11-18:

Μια γρήγορη καλημέρα από μένα. Φίλε Sugariadis,η πράξη σου, να μαζέψεις από το δρόμο ένα τραυματισμένο αδέσποτο,είναι από μόνη της έπαινος για σένα. Εγώ απλά σου λέω ότι είσαι πραγματικά φιλόζωος. Η acana είναι από τις καλύτερες. Καμιά φορά η μετάβαση σ΄αυτή μπορεί να κάνει στομαχικά μικροπροβλήματα. Κάνε την αργά.(Τα αδεσποτάκια είναι σκληρά τυπάκια και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχεις θέμα.)Πολλές καλές μάρκες δεν κάνουν διαχωρισμό σε στειρωμένα και μη. Μη σε προβληματίζει αυτό. Αυτό που προβληματίζει εμένα είναι με τι κριτήρια ο κτηνίατρος σού πρότεινε αυτή την τροφή.Δεν τη γνωρίζω. Γνωρίζω όμως πως animal derivates σημαίνει ζωικά παράγωγα. Και πίσω από αυτόν τον αόριστο όρο κρύβονται συνήθως νύχια,ράμφη,δέρμα και ότι άλλο πολύ χαμηλής θρεπτικής αξίας. Εγώ διαφωνώ με τη λογική του γιατρού-έμπορου. Όμως η Έφη είπε πως σε μερικές περιοχές είναι μονόδρομος.Έχει δίκιο και το σέβομαι απόλυτα. Όμως δεν μπορώ να δεχτώ ένας γιατρός να προωθεί χαμηλής ποιότητας τροφές(Τη λέξη σκουπίδια την έγραψα και την έσβησα 2-3 φορές. Αλλά θα την πω...)Δεν μπορώ να δεχτώ ένας γιατρός να πουλάει ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 13:07, 10-11-18:

Έχω ένα γάτο στον οποίο δίνω συναδυασμό ξηρών τροφών grain free (N&D, Acana, Carnilove) καθώς και υγρή τροφή επίσης grain free, και συνέχεια κάνει διάρροιες, προσπαθώ να αποφύγω να του δώσω τροφή κατώτερης ποιότητας αν και μάλλον θα το δοκιμάσω.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:32, 10-11-18:

Φιλε Σπυρο καλημερα.Το οτι του δινεις συνδυασμο 3 ξηρων τροφων,ισως αυτο προκαλει το προβλημα,ή μια απο τις 3 τροφες.Δοκιμασε την καθε μια ξεχωριστα,θα σου συνιστουσα εγω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους