Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,901 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 254 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μια δύσκολη γάτα...

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μενέλαος Νικ.
Ο Μενέλαος Νικ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 07:57, 23-04-18:

Καλημέρα σε όλους
Θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου με όλους σας...
Τα τελευταία 6 χρόνια, "συγκατοικούμε" με τον γάτο μας τον Τόνυ, ένα γατάκι το οποίο βρήκαμε παρατημένο στον δρόμο μόλις 2-3ων εβδομάδων. Το γατάκι αυτό λοιπόν, καθώς δεν πρόλαβε να απογαλακτιστεί όπως μας είπαν διάφοροι κτηνίατροι, έχει αρκετά προβλήματα συμπεριφοράς, πιθανότατα και με δικιά μας ευθύνη που δεν καταφέραμε να του τα κόψουμε όσο ήταν μικρό. Είναι επιθετικό, κυρίως με τους ξένους, αλλά ενίοτε και με εμάς, δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις σε επικίνδυνο βαθμό. Παρόλα αυτά εμείς ξέρουμε την συμπεριφορά του, και όπως και να το κάνουμε είναι μέλος της οικογένειας τόσα χρόνια και το αγαπάμε πάρα πολύ...έλα όμως που τώρα σε λίγο καιρό θα προστεθεί ένα νέο μέλος στην οικογένεια, ένα μωρό, και έχουμε φοβηθεί και προβληματιστεί πολύ για το πως θα αντιδράσει το γατί μας...
έχουμε φέρει και έναν εξειδικευμένο κτηνιάτρο συμπεριφοριστή, και ακολουθούμε μια αγωγή μήπως ηρεμίσει κάπως, αλλά δυστυχώς δεν βλέπουμε μεγάλη διαφορά ακόμα, με αποτέλεσμα να πρέπει αναγκαστικά να αρχίσω να σκέφτομαι άλλες εναλλακτικές...
Δυστυχώς λόγο του δύσκολου χαρακτήρα του γατιού δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε κάποιον "γενναίο" ο οποίος να θέλει να κρατήσει το γατί μας για κάποια χρονική περίοδο...οπότε ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας...τι θα μπορούσα να κάνω σε αυτή την δύσκολη περίπτωση; Τι άλλες εναλλακτικές υπάρχουν;
Σας ευχαριστώ πολύ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:22, 23-04-18:

Καλημέρα !
Θα ήθελα να μου πεις αν το γατό είναι στειρωμένο γιατί δεν το αναφέρεις.
Για το θέμα του πρόωρου απογαλακτισμού μπορώ να σου πω από δικη μου εμπειρία ότι δεν έχει να κάνει με τη συμπεριφορά του.Κάθε ζώο αλλά και άνθρωπος έχει τον χαρακτήρα του που με την πάροδο του χρόνου και τις συμπεριφορές από τους πλησίον βελτιώνεται.Αλλά δεν παύει να έχει τον χαρακτήρα του.Θα ήθελα να μου πεις αν έχει δει ο γιατρός τα δόντια του .Πολλές φορές κάποιο χαλασμένο δόντι που προκαλεί έντονο πόνο κάνει το ζώο να συμπεριφέρεται επιθετικά.Γνωρίζω περίπτωση επιθετικής γάτας(2 τον αριθμό) που μόλις τακτοποιήθηκε το πρόβλημα ηρέμησαν.
Έχω μεγαλώσει γατάκια με μπιμπερό ,τυφλά ακόμη και ήταν όλα τους υπέροχα.
Ακόμη και τα προβλήματα στην κύστη δημιουργούν τέτοιες συμπεριφορές.Και αν δεν είναι στειρωμένο οπωσδήποτε στείρωση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

Ο Μενέλαος Νικ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 10:37, 23-04-18:

Καλημέρα!
Ναι είναι στειρωμένος από πολύ μικρό, μας είχαν πει να το στειρώσουμε μήπως ηρεμίσει λίγο αλλά δεν είδαμε διαφορά.
Όσων αφορά προβλήματα στα δόντια η στην κύστη, δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όσοι κτηνίατροι τον έχουν εξετάσει δεν έχουν δει κάτι. Προφανώς είναι θέμα χαρακτήρα η όλη του επιθετικότητα, γι αυτό και επισκέφθηκα τον συμπεριφοριστή γιατρό, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω μεγάλη διαφορα...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:32, 23-04-18:

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα... Πρώτα από όλα θα πρέπει να αποκλείσεις κάθε περίπτωση ότι ο γάτος σου έχει πρόβλημα υγείας.... Άρα πρέπει να του κάνετε - πέρα από την τυπική εξέταση - και εξετάσεις αίματος... Ενδεχομένως να έχει πρόβλημα με το θυρεοιδη ή κάποιο άλλο ορμονικο πρόβλημα - το οποίο να μην είναι μεν εμφανές αλλά να του προκαλεί όλη αυτήν την επιθςτικοτητα....
Ότι απογασλακτιστηκε πολύ νωρίς από την μάνα του είναι μια αιτία που πιθανόν να του επέφερε προβλήματα συμπεριφοράς, δε μπορώ όμως να ξέρω αν μόνο αυτό θα μπορούσε να τον κάνει τόσο επιθετικό που να γίνεται επικίνδυνος....
Προσπάθησε από μέρους σας να υπάρχει μια ηρεμία στο σπίτι, να μην έχει πρόσβαση σε μέρη που πιθανότατα έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα , έτσι ώστε να μην αγχώνεται ο γάτος... (και αυτό μπορεί να κάνει μια γάτα επιθετική).... Να του μιλάτε ήρεμα και απαλά και πάνω από όλα να μην τον τιμωρειτε γιατί έτσι περνει αμυντική και επιθετική στάση....
Με τον ειδικό κτηνίατρο δε ξέρω πόσο καιρό δουλεύετε αλλά υποθέτω πως θα χρειαστεί ένα Χ διάστημα μέχρι να δείτε αποτέλεσμα...

Μπορείς επίσης να προμηθευτείς από την αγορά κάτι ειδικό σπρέι που το βάζουν στην πρίζα... Felliway (νομίζω λέγεται)... Δεν μυρίζει σε εμάς αλλά βγάζει μια μυρωδιά που ηρεμεί τις γάτες....
Ελπίζω κάτι από όλα να αποδώσει γιατί καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου αλλά θα είναι και κρίμα και άδικο να το δώσετε μετά από τόσα χρόνια.... (πάντως έχω διαβάσει πολλά άρθρα με γάτες που είχαν μεν προβληματική συμπεριφορά αλλά ποτέ δεν πείραξαν μωράκι.... Θέλει απλά προσοχή στην αρχή και σωστή γνωριμία σε αυτό!!!)
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 11:52, 23-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα... Πρώτα από όλα θα πρέπει να αποκλείσεις κάθε περίπτωση ότι ο γάτος σου έχει πρόβλημα υγείας.... Άρα πρέπει να του κάνετε - πέρα από την τυπική εξέταση - και εξετάσεις αίματος... Ενδεχομένως να έχει πρόβλημα με το θυρεοιδη ή κάποιο άλλο ορμονικο πρόβλημα - το οποίο να μην είναι μεν εμφανές αλλά να του προκαλεί όλη αυτήν την επιθςτικοτητα....
Ότι απογασλακτιστηκε πολύ νωρίς από την μάνα του είναι μια αιτία που πιθανόν να του επέφερε προβλήματα συμπεριφοράς, δε μπορώ όμως να ξέρω αν μόνο αυτό θα μπορούσε να τον κάνει τόσο επιθετικό που να γίνεται επικίνδυνος....
Προσπάθησε από μέρους σας να υπάρχει μια ηρεμία στο σπίτι, να μην έχει πρόσβαση σε μέρη που πιθανότατα έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα , έτσι ώστε να μην αγχώνεται ο γάτος... (και αυτό μπορεί να κάνει μια γάτα επιθετική).... Να του μιλάτε ήρεμα και απαλά και πάνω από όλα να μην τον τιμωρειτε γιατί έτσι περνει αμυντική και επιθετική στάση....
Με τον ειδικό κτηνίατρο δε ξέρω πόσο καιρό δουλεύετε αλλά υποθέτω πως θα χρειαστεί ένα Χ διάστημα μέχρι να δείτε αποτέλεσμα...

Μπορείς επίσης να προμηθευτείς από την αγορά κάτι ειδικό σπρέι που το βάζουν στην πρίζα... Felliway (νομίζω λέγεται)... Δεν μυρίζει σε εμάς αλλά βγάζει μια μυρωδιά που ηρεμεί τις γάτες....
Ελπίζω κάτι από όλα να αποδώσει γιατί καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου αλλά θα είναι και κρίμα και άδικο να το δώσετε μετά από τόσα χρόνια.... (πάντως έχω διαβάσει πολλά άρθρα με γάτες που είχαν μεν προβληματική συμπεριφορά αλλά ποτέ δεν πείραξαν μωράκι.... Θέλει απλά προσοχή στην αρχή και σωστή γνωριμία σε αυτό!!!)
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον
Θα του κάνω και έξτρα εξετάσεις, αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο, δεν είναι μια συμπεριφορά που άρχισε απο κάποια στιγμή και μετά πράγμα που ίσως δικαιολογούσε κάποια τέτοια αντίδραση σε κάποιο πρόβλημα υγείας, το γάτι ήταν πάντα έτσι δυστυχώς...Το γατί δεν έρχετε σε επαφή με άλλα ζώα, σχεδόν ούτε με άλλους ανθρώπους αφού ψιλοφοβόμαστε να καλέσουμε κόσμο...οπότε έχει αρκετά καλές συνθήκες σε αυτό το κομμάτι...
από εκεί και πέρα έχουμε αρχίσει μια έντονη αγωγή με ειδικά φάρμακα με τον κτηνίατρο καθώς δεν έχουμε και πολύ καιρό μέχρι να έρθει το παιδί, αλλά δυστυχώς χθες ήρθαν κάποιοι φίλοι και μια κοπέλα έφαγε μια πολύ δυνατή επίθεση με αποτέλεσμα να ματώσει όλο το πόδι της...ε όταν βλέπουμε ότι παρόλες τις προσπάθειες δεν ηρεμεί, δυστυχώς πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για κάθε εναλλακτική, και ας μας είναι πολύ πολύ επίπονο μετά απο τόσα χρόνια συγκατοίκησης...και επειδή είναι και πολύ δύσκολο γατί θα δυσκολευτούμε να βρούμε κάποιον να τον κρατήσει..
ελπίζουμε ότι θα είναι από αυτές τις περιπτώσεις που λες ότι μπορεί να μην το πειράξει καθόλου...
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:14, 23-04-18:

Όλο αυτό είναι πρωτάκουστο για μένα.Ξέρω για τα χχχχχ κλπ αλλά επίθεση σε αυτό το βαθμό...φυσικά προέχει η προστασία του μωρού σας,είμαι κάθετη σ'αυτό αλλά νομίζω πως το ζώο πρέπι να έχει υποστεί κάποιο σοκ και βρίσκεται μονίμως σε άμυνα.Με σας πως συμπεριφέρεται,είναι ήσυχο,δέχεται χάδια ή και με σας είναι επιθετικό?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:21, 23-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Μενέλαος Νικ.
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον
Θα του κάνω και έξτρα εξετάσεις, αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο, δεν είναι μια συμπεριφορά που άρχισε απο κάποια στιγμή και μετά πράγμα που ίσως δικαιολογούσε κάποια τέτοια αντίδραση σε κάποιο πρόβλημα υγείας, το γάτι ήταν πάντα έτσι δυστυχώς...Το γατί δεν έρχετε σε επαφή με άλλα ζώα, σχεδόν ούτε με άλλους ανθρώπους αφού ψιλοφοβόμαστε να καλέσουμε κόσμο...οπότε έχει αρκετά καλές συνθήκες σε αυτό το κομμάτι...
από εκεί και πέρα έχουμε αρχίσει μια έντονη αγωγή με ειδικά φάρμακα με τον κτηνίατρο καθώς δεν έχουμε και πολύ καιρό μέχρι να έρθει το παιδί, αλλά δυστυχώς χθες ήρθαν κάποιοι φίλοι και μια κοπέλα έφαγε μια πολύ δυνατή επίθεση με αποτέλεσμα να ματώσει όλο το πόδι της...ε όταν βλέπουμε ότι παρόλες τις προσπάθειες δεν ηρεμεί, δυστυχώς πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για κάθε εναλλακτική, και ας μας είναι πολύ πολύ επίπονο μετά απο τόσα χρόνια συγκατοίκησης...και επειδή είναι και πολύ δύσκολο γατί θα δυσκολευτούμε να βρούμε κάποιον να τον κρατήσει..
ελπίζουμε ότι θα είναι από αυτές τις περιπτώσεις που λες ότι μπορεί να μην το πειράξει καθόλου...
Επειδή τα ορμονικα προβλήματα δεν είναι κάτι το οποία έρχονται ξαφνικά και δεν φαίνονται κιόλας πάρα μόνο με εξετάσεις και μάλιστα κάποιες πιο ειδικες(θα σου πω παράδειγμα ο πρώτος γάτος που είχα και τελικά πέθανε.... Και εγώ τον πήρα από πολύ μικρό, και είχε επιθετική συμπεριφορά... Δεν μπορούσε να έρθει κανείς στο σπίτι, εμένα με κατά δάγκωνε και με γρατζουνιζε και στον κτηνίατρο γινόταν τίγρης!!! Όμως ποτέ δε φοβήθηκα για μένα ή την κόρη μου... Ξαφνικά παρουσίασε επιληπτικές τάσεις και παράλυση και αναγκάστηκα να τον κοιμισω.. Γιατί το ανέφερα? Επειδή Πολλές φορές σκέφτομαι πως τελικά είχε κάποιο πρόβλημα από μωρό το οποίο δεν ήταν εμφανές αλλά του προκαλούσε όλη αυτήν την επιθετικοτητα)... Αποκλείστε λοιπόν κάθε τέτοια πιθανότητα πρώτα από όλα.... Ενα γατί δεν είναι επιθετικό χωρίς λόγο... Πάντα κάτι έχει συμβεί πριν... Μα γιατί μπορεί να έχει κακοποιηθει (μιλάω γενικά και όχι ειδικά), μα επειδή κάτι το τρομάζει μα γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας...
Και κάτι επίσης που ενδεχομένως δεν το ξέρουν οι περισσότεροι, και σίγουρα όχι οι επισκέπτες... ΚΑΝΕΝΑΣ γατος/γάτα δεν θέλει με το ζόρι να τον πλησιάσει και να τον αγγίξεις και ΠΡΟΣ ΘΕΟΎ ΜΗΝ τον κοιτάτε απευθείας στα μάτια... Αυτό για τη γάτα σημαίνει απειλή και όταν αισθάνεται πως απειλείται θα επιτεθεί.... Είναι το μόνο σίγουρο...
Άρα μια καλή αρχή είναι όταν έρχεται κάποιος στο σπίτι σας να μην του δίνετε ΚΑΜΊΑ ΣΗΜΑΣΊΑ... μην του μιλάτε, μην τον κοιτάτε και μην προσπαθείτε να τον αγγίξετε... Το σίγουρο είναι πως δεν θα σας αφήσει... . Αφήστε τον να νιώσει πως έχει επιλογή να μείνει ή να φύγει....
Για τα φάρμακα δε μπορώ να εκφέρω γνώμη... Πιστεύω πως ο γιατρός ξέρει και κάνει σωστά τη δουλειά του....

Με εσάς πως είναι αλήθεια?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 23-04-18 στις 12:30.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:26, 23-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Όλο αυτό είναι πρωτάκουστο για μένα.Ξέρω για τα χχχχχ κλπ αλλά επίθεση σε αυτό το βαθμό...φυσικά προέχει η προστασία του μωρού σας,είμαι κάθετη σ'αυτό αλλά νομίζω πως το ζώο πρέπι να έχει υποστεί κάποιο σοκ και βρίσκεται μονίμως σε άμυνα.Με σας πως συμπεριφέρεται,είναι ήσυχο,δέχεται χάδια ή και με σας είναι επιθετικό?
Μα γιαυτό επιμένω και εγώ και για εξετάσεις.... Και ο αξελουκος ήταν επιθετικός αλλά όχι σε βαθμό που να φοβάμαι πως μπορεί να σακάτεψει εμένα ή κάποιον επισκέπτη....
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 12:34, 23-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Δυστυχώς είναι και σε εμάς, αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι του χαδιού, σε αφήνει δηλαδή να τον χαιδέψεις μόνο όταν θέλει αυτός και έρχετε πάνω σου για να τον χαιδέψεις, αλλιώς αν πας εσύ από μόνος σου δεν σε αφήνει. Αλλά όλα αυτά τα έχουμε αποδεχτεί, και αφού μένουμε 6 χρόνια μαζί ξέρουμε τις αντιδράσεις του και πότε απο το πουθενά μπορεί να τον πιάσουν οι ανάποδες του και να γίνει επιθετικός. Αλλά με το μωρό φοβόμαστε ότι δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα... Ο γιατρός μας είπε ότι έχει πολύ εκνευρισμό και γι αυτό αντιδράει έτσι, και γι αυτό η θεραπεία που ακολουθούμε είναι με μικρές ποσότητες αντικαταθληπτικά, αλλά μετά την τελευταία επίθεση τρομάξαμε πολύ...
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 12:47, 23-04-18:

Επειδή τα ορμονικα προβλήματα δεν είναι κάτι το οποία έρχονται ξαφνικά και δεν φαίνονται κιόλας πάρα μόνο με εξετάσεις και μάλιστα κάποιες πιο ειδικες(θα σου πω παράδειγμα ο πρώτος γάτος που είχα και τελικά πέθανε.... Και εγώ τον πήρα από πολύ μικρό, και είχε επιθετική συμπεριφορά... Δεν μπορούσε να έρθει κανείς στο σπίτι, εμένα με κατά δάγκωνε και με γρατζουνιζε και στον κτηνίατρο γινόταν τίγρης!!! Όμως ποτέ δε φοβήθηκα για μένα ή την κόρη μου... Ξαφνικά παρουσίασε επιληπτικές τάσεις και παράλυση και αναγκάστηκα να τον κοιμισω.. Γιατί το ανέφερα? Επειδή Πολλές φορές σκέφτομαι πως τελικά είχε κάποιο πρόβλημα από μωρό το οποίο δεν ήταν εμφανές αλλά του προκαλούσε όλη αυτήν την επιθετικοτητα)... Αποκλείστε λοιπόν κάθε τέτοια πιθανότητα πρώτα από όλα.... Ενα γατί δεν είναι επιθετικό χωρίς λόγο... Πάντα κάτι έχει συμβεί πριν... Μα γιατί μπορεί να έχει κακοποιηθει (μιλάω γενικά και όχι ειδικά), μα επειδή κάτι το τρομάζει μα γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας...
Και κάτι επίσης που ενδεχομένως δεν το ξέρουν οι περισσότεροι, και σίγουρα όχι οι επισκέπτες... ΚΑΝΕΝΑΣ γατος/γάτα δεν θέλει με το ζόρι να τον πλησιάσει και να τον αγγίξεις και ΠΡΟΣ ΘΕΟΎ ΜΗΝ τον κοιτάτε απευθείας στα μάτια... Αυτό για τη γάτα σημαίνει απειλή και όταν αισθάνεται πως απειλείται θα επιτεθεί.... Είναι το μόνο σίγουρο...
Άρα μια καλή αρχή είναι όταν έρχεται κάποιος στο σπίτι σας να μην του δίνετε ΚΑΜΊΑ ΣΗΜΑΣΊΑ... μην του μιλάτε, μην τον κοιτάτε και μην προσπαθείτε να τον αγγίξετε... Το σίγουρο είναι πως δεν θα σας αφήσει... . Αφήστε τον να νιώσει πως έχει επιλογή να μείνει ή να φύγει....
Για τα φάρμακα δε μπορώ να εκφέρω γνώμη... Πιστεύω πως ο γιατρός ξέρει και κάνει σωστά τη δουλειά του....

Με εσάς πως είναι αλήθεια?
Σωστή παρατήρηση, μήπως γνωρίζεται τι είδους εξετάσεις θα μπορούσα να του κάνω; Τι θα μπορούσα να ζητήσω δηλαδή απο τον κτηνιατρό μου;
Εννοείται ότι σε όλους με το που μπαίνουν τους έχουμε ήδη ενημερώσει ότι πρέπει να συμπεριφερθουν με ψυχραιμία και να τον αγνοήσουν, το κακό είναι ότι αυτός παει να τους πειράξει με το που μπουν. Όταν έρθει άγνωστος στον χώρο νιαουρίζει νευρικά και πάει κατα πάνω τους να επιτεθεί. Αλλά ας πούμε ότι αυτό το έχουμε αποδεχτεί και πέραν κάποιον "ατρόμητων" που έρχονται στον σπίτι δεν έρχετε κόσμος. αύριο μεθάυριο που θα έρθει ένα μωρό; Και με εμάς που μπορεί ανα φάσεις να είναι επιθετικός δεν έχουμε πρόβλημα, τόσα χρόνια τον έχουμε μάθει, με το μωρό τα έχουμε χρειαστεί τώρα...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:29, 23-04-18:

Σωστή παρατήρηση, μήπως γνωρίζεται τι είδους εξετάσεις θα μπορούσα να του κάνω; Τι θα μπορούσα να ζητήσω δηλαδή απο τον κτηνιατρό μου;
Εννοείται ότι σε όλους με το που μπαίνουν τους έχουμε ήδη ενημερώσει ότι πρέπει να συμπεριφερθουν με ψυχραιμία και να τον αγνοήσουν, το κακό είναι ότι αυτός παει να τους πειράξει με το που μπουν. Όταν έρθει άγνωστος στον χώρο νιαουρίζει νευρικά και πάει κατα πάνω τους να επιτεθεί. Αλλά ας πούμε ότι αυτό το έχουμε αποδεχτεί και πέραν κάποιον "ατρόμητων" που έρχονται στον σπίτι δεν έρχετε κόσμος. αύριο μεθάυριο που θα έρθει ένα μωρό; Και με εμάς που μπορεί ανα φάσεις να είναι επιθετικός δεν έχουμε πρόβλημα, τόσα χρόνια τον έχουμε μάθει, με το μωρό τα έχουμε χρειαστεί τώρα...
Σίγουρα εξετάσεις αίματος και θυρεοειδους αλλά ο γιατρός σας θα σας πει αν χρειάζεται και τίποτα άλλες (συζήτησε το μαζί του και πες του πως θέλετε να αποκλείσετε οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας καταρχάς)....

Υποθέσεις κάνουμε αλλά επειδή τα ζώα γενικότερα καταλαβαίνουν τον δικό μας εκνευρισμό και άγχος μήπως και ο γάτος σας διαισθάνεται το φόβο των επισκεπτών και το δικό σας άγχος??? Μήπως και δεν είστε τόσο ήρεμοι και χαλαροί για να μπορεί και αυτός να χαλαρώσει? Αυτή η συμπεριφορά του δείχνει έντονο στρες και θέλει να κυριαρχήσει σε όποιον εισβάλει στο χώρο του... Προσωπικά δεν είμαι υπέρ των καταθλιπτικων (τα ηρεμιστικά σε κάποιες γάτες φέρνουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα) αλλά θέλω να πιστεύω πως ο γιατρός ξέρει τι κάνει... Πάντως δε χάνεις να τον ρωτήσεις τι άλλη εναλλακτική θεραπεία θα μπορούσατε να ακολουθήσετε.
Νιώθω απόλυτα την αγωνία σου... Υπάρχουν κάποια άρθρα πολύ ενδιαφέροντα στο ίντερνετ που ίσως σε βοηθούσαν με την επαφή του με το μωράκι.... Για δες τα (δε βάζω Λίνκ γιατί δε ξέρω αν επιτρέπεται)... Πάντως μεταξύ άλλων αναφέρουν πως θα πρέπει από πριν έρθει στο σπίτι το μωρο να έχεις προετοιμάσει τη γάτα με κάποιους τρόπους... Κασέτες σε χαμηλό ήχο με κλάμα μωρού για να δεις αντίδραση, λίγη πούδρα στο χέρι σου έτσι ώστε να συνηθίζει τη μυρωδια, ένα ζιπουνακι που θα έχει τη μυρωδια του μωρού από το νοσοκομείο... Διαφορα τέτοια...

Προμηθευσου σε παρακαλώ με το feliway σε Διάφορα σημεία του σπιτιού (στις πρίζες μπαίνει)... Είναι απόλυτα ακίνδυνο.... Μακάρι να μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε παραπάνω... Ότι σου λέμε είναι καθαρά από τις εμπειρίες που έχουμε με τις δικές μας γάτες....
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 13:43, 23-04-18:

Σίγουρα εξετάσεις αίματος και θυρεοειδους αλλά ο γιατρός σας θα σας πει αν χρειάζεται και τίποτα άλλες (συζήτησε το μαζί του και πες του πως θέλετε να αποκλείσετε οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας καταρχάς)....

Υποθέσεις κάνουμε αλλά επειδή τα ζώα γενικότερα καταλαβαίνουν τον δικό μας εκνευρισμό και άγχος μήπως και ο γάτος σας διαισθάνεται το φόβο των επισκεπτών και το δικό σας άγχος??? Μήπως και δεν είστε τόσο ήρεμοι και χαλαροί για να μπορεί και αυτός να χαλαρώσει? Αυτή η συμπεριφορά του δείχνει έντονο στρες και θέλει να κυριαρχήσει σε όποιον εισβάλει στο χώρο του... Προσωπικά δεν είμαι υπέρ των καταθλιπτικων (τα ηρεμιστικά σε κάποιες γάτες φέρνουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα) αλλά θέλω να πιστεύω πως ο γιατρός ξέρει τι κάνει... Πάντως δε χάνεις να τον ρωτήσεις τι άλλη εναλλακτική θεραπεία θα μπορούσατε να ακολουθήσετε.
Νιώθω απόλυτα την αγωνία σου... Υπάρχουν κάποια άρθρα πολύ ενδιαφέροντα στο ίντερνετ που ίσως σε βοηθούσαν με την επαφή του με το μωράκι.... Για δες τα (δε βάζω Λίνκ γιατί δε ξέρω αν επιτρέπεται)... Πάντως μεταξύ άλλων αναφέρουν πως θα πρέπει από πριν έρθει στο σπίτι το μωρο να έχεις προετοιμάσει τη γάτα με κάποιους τρόπους... Κασέτες σε χαμηλό ήχο με κλάμα μωρού για να δεις αντίδραση, λίγη πούδρα στο χέρι σου έτσι ώστε να συνηθίζει τη μυρωδια, ένα ζιπουνακι που θα έχει τη μυρωδια του μωρού από το νοσοκομείο... Διαφορα τέτοια...

Προμηθευσου σε παρακαλώ με το feliway σε Διάφορα σημεία του σπιτιού (στις πρίζες μπαίνει)... Είναι απόλυτα ακίνδυνο.... Μακάρι να μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε παραπάνω... Ότι σου λέμε είναι καθαρά από τις εμπειρίες που έχουμε με τις δικές μας γάτες....
Αυτό ακριβώς είχε διαγνώσει και ο γιατρός, ότι το γατί εχει πολλά νεύρα, και γι αυτό το λόγο μας έδωσε τα αντικαταθληπτικά ώστε σε συνδιασμό με την δικιά μας ήρεμη αντιμετώπιση χωρίς φωνές και με ψυχραιμία να μπορέσει να ηρεμίσει. Το feliway το είχα αρκετό καιρό, και αυτό στις μπρίζες και το υγρό, αλλά μου είπε ο γιατρός ότι δεν κάνει γι αυτή την περίσταση, γιατί αυτό κάνει τις γάτες να αισθάνονται οικία με τον χώρο και να μην έχουν στρες, πράγμα που η δικιά μας γάτα δεν έχει. Θα προσπαθήσουμε να δούμε τι θα γίνει με το μωρό όταν έρθει, αλλά για τώρα εξετάζουμε και άλλες πιθανές λύσεις...
Πιστεύεται ότι θα βρεθεί κάποια φιλοζωική οργάνωση που αν της καλύψουμε τα έξοδα θα τον φιλοξενίσει για κάποιο χρονικό διάστημα; Μπορείτε να σκεφτήτε κάποια άλλη λύση;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:57, 23-04-18:

Δε νομίζω κάποια φιλοζωικη να δεχτεί να φιλοξενήσει για κάποιο διάστημα το γάτο σας - ακόμα και με πληρωμή.... Δε πιστεύω πως θα βρεις από εκεί βοήθεια.. Ρώτησε βέβαια στην περιοχή σου αλλά χλωμό το βλέπω.... Ίσως κάποιος εθελοντής αλλά και αυτό δύσκολο το κόβω...
Πάτε το άμεσα για εξετάσεις να δείτε μήπως κάπου εκεί βρίσκεται η πηγή του προβλήματος και αντιμετωπιστει μετά... Και εδώ είμαστε παλι
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:20, 23-04-18:

Καλησπέρα και από εμένα αγαπητέ φίλε και εύχομαι με το καλό να υποδεχθείτε το μωράκι σας.

Σε σχέση με τον γατούλη σας τώρα, αν και με κάλυψε πολύ καλά η Δήμητρα παραπάνω, θα προσθέσω μόνον ότι η αγωγή με τα αντικαταθλιπτικά που έχετε ξεκινήσει χρειάζεται να περάσει ένα αρκετά εύλογο διάστημα για να δράσει και υποθέτω ότι ήδη ο κτηνίατρός σας θα σας έχει τονίσει ότι για να λειτουργήσει σωστά θα πρέπει να είστε πολύ συνεπείς με τη δοσολογία και τη συχνότητα αυτής, αν δηλαδή παραλείπετε έστω και μία μέρα κάποια δόση δε θα τον βοηθήσει και ίσως είναι και εις βάρος του. Σου το λέω επειδή ο γάτος μίας φίλης ακολουθεί τέτοια αγωγή, αφού ήταν επίσης πολύ νευρικός και τον βοήθησε με τον καιρό πολύ.
Φιλοζωική δε θα αναλάβει λογικά τον γατούλη σας, ίσως σε κάποια γατοπανσιόν θα ήταν μία προσωρινή λύση, αλλά αν με ρωτάς δε θα την προτιμούσα γιατί θα στρεσσαριστεί ακόμη περισσότερο από την αλλαγή περιβάλλοντος...

Κατανοώ απολύτως τον προβληματισμό σας, αλλά με υπομονή από πλευράς σας πιστεύω κι εγώ ότι θα δεχτεί το νέο μέλος μια χαρά και όλα θα πάνε κατ' ευχήν
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 14:46, 23-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Καλησπέρα και από εμένα αγαπητέ φίλε και εύχομαι με το καλό να υποδεχθείτε το μωράκι σας.

Σε σχέση με τον γατούλη σας τώρα, αν και με κάλυψε πολύ καλά η Δήμητρα παραπάνω, θα προσθέσω μόνον ότι η αγωγή με τα αντικαταθλιπτικά που έχετε ξεκινήσει χρειάζεται να περάσει ένα αρκετά εύλογο διάστημα για να δράσει και υποθέτω ότι ήδη ο κτηνίατρός σας θα σας έχει τονίσει ότι για να λειτουργήσει σωστά θα πρέπει να είστε πολύ συνεπείς με τη δοσολογία και τη συχνότητα αυτής, αν δηλαδή παραλείπετε έστω και μία μέρα κάποια δόση δε θα τον βοηθήσει και ίσως είναι και εις βάρος του. Σου το λέω επειδή ο γάτος μίας φίλης ακολουθεί τέτοια αγωγή, αφού ήταν επίσης πολύ νευρικός και τον βοήθησε με τον καιρό πολύ.
Φιλοζωική δε θα αναλάβει λογικά τον γατούλη σας, ίσως σε κάποια γατοπανσιόν θα ήταν μία προσωρινή λύση, αλλά αν με ρωτάς δε θα την προτιμούσα γιατί θα στρεσσαριστεί ακόμη περισσότερο από την αλλαγή περιβάλλοντος...

Κατανοώ απολύτως τον προβληματισμό σας, αλλά με υπομονή από πλευράς σας πιστεύω κι εγώ ότι θα δεχτεί το νέο μέλος μια χαρά και όλα θα πάνε κατ' ευχήν
Καλησπερα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ναι η αλήθεια είναι ότι μας είχε ενημερώσει ότι θέλει λίγο χρόνο για να δράσει, όμως δεν έχουμε και τον άπειρο χρόνο οπότε αναγκαστικά σκέφτομαι την οποιαδήποτε λύση στην κακή περίπτωση που έχουμε κάποιο θέμα. Ελπίζω να είναι απο τις περιπτώσεις που θα μας διαψεύσει και δεν θα δεχτεί την αλλαγή αυτή
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 15:34, 23-04-18:

Ναι η αλήθεια είναι ότι μας είχε ενημερώσει ότι θέλει λίγο χρόνο για να δράσει, όμως δεν έχουμε και τον άπειρο χρόνο οπότε αναγκαστικά σκέφτομαι την οποιαδήποτε λύση στην κακή περίπτωση που έχουμε κάποιο θέμα. Ελπίζω να είναι απο τις περιπτώσεις που θα μας διαψεύσει και δεν θα δεχτεί την αλλαγή αυτή
Πότε με το καλό θα έρθει το μωράκι σας?
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 15:35, 23-04-18:

Πραγματικά θεωρώ ότι θα βοηθηθεί ούτως ή άλλως από την αγωγή αυτή και δε θα έχετε θέματα, αν εξαιρέσεις βέβαια τη δική σας αγωνία για αρχή, που θα πρέπει να λαμβάνετε τα μέτρα σας, ώσπου να βεβαιωθείτε ότι δεν θα υπάρξει επί της ουσίας πρόβλημα..
Τώρα απευθύνεσαι και σε ανθρώπους που έχουμε τα ζώα μας οι περισσότεροι εδώ ως ισότιμα μέλη της οικογένειάς μας, όπως αντιλαμβάνομαι ότι τον θεωρείτε κι εσείς τον Τόνυ..ο οποίος, μολονότι έτσι ζόρικος.. είναι ένας κούκλος τιγράκος, αν κρίνω από τη φωτό που έβαλες στο αβαταρ..
Και ξέρεις τα ζώα είναι πάντα κάπως σαν παιδιά, δηλ. σκέψου τι αγωνία θα είχατε αν ήδη υπήρχε ένα παιδί 3-4 ετών στο σπίτι και φέρνατε το νέο μωράκι, πώς θα το δεχόταν, αν θα μπορούσε να του κάνει κακό κλπ. και θα πρεπε να είχατε το νου σας για αρχή, έτσι και τώρα. Ο γατούλης όμως, έστω και από ένστικτο, θα αντιληφθεί αμέσως σχεδόν ότι το μωρό είναι κάτι το "ιερό" για εσάς και πίστεψέ με το πιθανότερο είναι να το φοβάται κιόλας στην αρχή..παρά να του κάνει κακό. Επίσης ο γάτος σας δεν είναι πια νεαρός, σε λίγο θα αρχίσει να βαραίνει και τα νεύρα του θα καλμάρουν έτσι κι αλλιώς. Εμάς ο μεγάλος μας, που είναι στα 12 τώρα, μέχρι τα 6 του περίπου μας έκανε συχνά πυκνά στα καλά του καθουμένου κάποιες αρκετά επώδυνες επιθέσεις στα πόδια, τις οποίες πλέον ούτε κατά διάνοια δεν κάνει..Κυρίως όμως όπως είπα και προηγουμένως, και αφού αποκλείσετε άλλο θέμα υγείας που μπορεί να τον ταλαιπωρεί, φροντίστε να είστε συνεπείς με την αγωγή, που ξεκινήσατε και λογικά θα κάνει για πολύ καιρό, με τη σύσταση πάντα του κτηνιάτρου σας
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 15:43, 23-04-18:

Πότε με το καλό θα έρθει το μωράκι σας?
Σε έναν μήνα περίπου, γι αυτό με έχουν ζώσει τα φίδια!
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 15:52, 23-04-18:

Πραγματικά θεωρώ ότι θα βοηθηθεί ούτως ή άλλως από την αγωγή αυτή και δε θα έχετε θέματα, αν εξαιρέσεις βέβαια τη δική σας αγωνία για αρχή, που θα πρέπει να λαμβάνετε τα μέτρα σας, ώσπου να βεβαιωθείτε ότι δεν θα υπάρξει επί της ουσίας πρόβλημα..
Τώρα απευθύνεσαι και σε ανθρώπους που έχουμε τα ζώα μας οι περισσότεροι εδώ ως ισότιμα μέλη της οικογένειάς μας, όπως αντιλαμβάνομαι ότι τον θεωρείτε κι εσείς τον Τόνυ..ο οποίος, μολονότι έτσι ζόρικος.. είναι ένας κούκλος τιγράκος, αν κρίνω από τη φωτό που έβαλες στο αβαταρ..
Και ξέρεις τα ζώα είναι πάντα κάπως σαν παιδιά, δηλ. σκέψου τι αγωνία θα είχατε αν ήδη υπήρχε ένα παιδί 3-4 ετών στο σπίτι και φέρνατε το νέο μωράκι, πώς θα το δεχόταν, αν θα μπορούσε να του κάνει κακό κλπ. και θα πρεπε να είχατε το νου σας για αρχή, έτσι και τώρα. Ο γατούλης όμως, έστω και από ένστικτο, θα αντιληφθεί αμέσως σχεδόν ότι το μωρό είναι κάτι το "ιερό" για εσάς και πίστεψέ με το πιθανότερο είναι να το φοβάται κιόλας στην αρχή..παρά να του κάνει κακό. Επίσης ο γάτος σας δεν είναι πια νεαρός, σε λίγο θα αρχίσει να βαραίνει και τα νεύρα του θα καλμάρουν έτσι κι αλλιώς. Εμάς ο μεγάλος μας, που είναι στα 12 τώρα, μέχρι τα 6 του περίπου μας έκανε συχνά πυκνά στα καλά του καθουμένου κάποιες αρκετά επώδυνες επιθέσεις στα πόδια, τις οποίες πλέον ούτε κατά διάνοια δεν κάνει..Κυρίως όμως όπως είπα και προηγουμένως, και αφού αποκλείσετε άλλο θέμα υγείας που μπορεί να τον ταλαιπωρεί, φροντίστε να είστε συνεπείς με την αγωγή, που ξεκινήσατε και λογικά θα κάνει για πολύ καιρό, με τη σύσταση πάντα του κτηνιάτρου σας
Ισχύει, και εγώ αυτό ελπίζω να γίνει. Γι αυτό τον λόγο και γνωρίζοντας πως είναι το γατί μας είπαμε ότι θα δοκιμάσουμε τα πάντα μέχρι να έρθει το μωρό στο σπίτι, αγωγές, ειδικούς κτηνίατρους, κτλ κτλ γιατί πραγματικά και ο Τόνυ είναι μέλος της οικογένειας, και μάλιστα παλιό...οπότε γι αυτό πελαγώνω σκεπτόμενως ότι θα πρέπει να πάρω δραστικές αποφάσεις μαζί του... Ειδικά όταν βλέπω και την γυναίκα μου να προβληματίζεται για το πως θα τα καταφέρει να κουμαντάρει και τα δύο "παιδιά", δεν μπορώ και εγώ να της λέω συνέχεια κάνε υπομονή και όλα καλά θα πάνε...ελπίζω πραγματικά να τον πιάσει η αγωγή...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:03, 23-04-18:

Με έναν πόνο εύχομαι!!!!

Οπότε θα πρέπει να βρίσκεσαι σε στενή συνεργασία με τον ειδικό γιατρό και τον κτηνίατρο σου έτσι ώστε να μπορέσει να υπάρξει μια αρμονική και καλή συμβίωση του γάτου σου με το μωράκι σας.... Σαφώς και προέχει η ασφάλεια του μωρού, κανείς από εμάς δεν λέει το αντίθετο, πιστεύω όμως πως με το σωστό χειρισμό από εσάς και τους κτηνίατρους και την υπομονή και αγάπη σας απέναντι σε αυτό το ζώο θα τα καταφέρετε... Και είναι ότι το πιο σωστό (υγιεινό ψυχικά) για ένα μωρό να μεγαλώνει μέσα σε ένα σπίτι με ζώο γιατί πέρα από το γεγονός πως με αυτόν τον τρόπο το παιδι είναι λιγότερο επιρρεπές σε αλλεργίες μαθαίνει να αγαπά, να φροντίζει και να σέβεται τα ζώα και φυσικά να εκδηλώνει τα οποία συναισθήματα έχει κατά περιόδους..... Να μας ενημερώνεις και εμάς για την πρόοδο που κάνετε... (τις εξετάσεις κάνετε να αποκλείσετε εντελώς τυχόν παθολογικά προβλήματα)....

Αλήθεια, στον κτηνίατρο τι συμπεριφορά βγάζει? Την ίδια?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 23-04-18 στις 16:07.
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 16:15, 23-04-18:

Με έναν πόνο εύχομαι!!!!

Οπότε θα πρέπει να βρίσκεσαι σε στενή συνεργασία με τον ειδικό γιατρό και τον κτηνίατρο σου έτσι ώστε να μπορέσει να υπάρξει μια αρμονική και καλή συμβίωση του γάτου σου με το μωράκι σας.... Σαφώς και προέχει η ασφάλεια του μωρού, κανείς από εμάς δεν λέει το αντίθετο, πιστεύω όμως πως με το σωστό χειρισμό από εσάς και τους κτηνίατρους και την υπομονή και αγάπη σας απέναντι σε αυτό το ζώο θα τα καταφέρετε... Και είναι ότι το πιο σωστό για ένα μωρό να μεγαλώνει μέσα σε ένα σπίτι με ζώο γιατί πέρα από το γεγονός πως με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά είναι λιγότερο επιρρεπή σε αλλεργίες μαθαίνει να αγαπά, να φροντίζει και να σέβεται τα ζώα και φυσικά να εκδηλώνει τα οποία συναισθήματα έχει κατά περιόδους..... Να μας ενημερώνεις και εμάς για την πρόοδο που κάνετε... (τις εξετάσεις κάνετε να αποκλείσετε εντελώς τυχόν παθολογικά προβλήματα)....

Αλήθεια, στον κτηνίατρο τι συμπεριφορά βγάζει? Την ίδια?
Ευχαριστώ πολύ!
Ισχύει, απλώς χθες ήρθε κόσμος στο σπίτι και σε μια κοπέλα επιτέθηκε στο πόδι και την χάραξε πολύ άσχημα, γέμισε αίματα και πληγές η καημένη, και χωρίς να έχει δώσει καμία σημασία στο γατί, και βλέποντας ότι ακόμα κάνει τέτοια μετά απο μήνες αγωγής τρόμαξα και εγώ στην ιδέα του τι μπορεί να κάνει σε μωρό...σίγουρα δεν λέω ότι θα γίνει το ίδιο, αλλά είμασταν και οι δύο χθες πολύ στεναχωρημένοι...
Θα σας έχω ενήμερους για την πορεία των πραγμάτων!
Στο κτηνιατρο είναι πολύ επιθετικός, γιατί όμως πρέπει να τον πάω στο γιατρειο, να μπει στο κλουβάκι, να ταξιδέψει, όλα πράγματα που δεν του αρέσουν.
με τον συμπεριφοριστή είναι πολύ καλύτερος, βέβαια αυτός φαίνεται ότι είναι ειδικός, ξέρει πως να τον ηρεμίσει, έρχετε στο σπίτι μας, άλλο πράγμα...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:39, 23-04-18:

Ευχαριστώ πολύ!
Ισχύει, απλώς χθες ήρθε κόσμος στο σπίτι και σε μια κοπέλα επιτέθηκε στο πόδι και την χάραξε πολύ άσχημα, γέμισε αίματα και πληγές η καημένη, και χωρίς να έχει δώσει καμία σημασία στο γατί, και βλέποντας ότι ακόμα κάνει τέτοια μετά απο μήνες αγωγής τρόμαξα και εγώ στην ιδέα του τι μπορεί να κάνει σε μωρό...σίγουρα δεν λέω ότι θα γίνει το ίδιο, αλλά είμασταν και οι δύο χθες πολύ στεναχωρημένοι...
Θα σας έχω ενήμερους για την πορεία των πραγμάτων!
Στο κτηνιατρο είναι πολύ επιθετικός, γιατί όμως πρέπει να τον πάω στο γιατρειο, να μπει στο κλουβάκι, να ταξιδέψει, όλα πράγματα που δεν του αρέσουν.
με τον συμπεριφοριστή είναι πολύ καλύτερος, βέβαια αυτός φαίνεται ότι είναι ειδικός, ξέρει πως να τον ηρεμίσει, έρχετε στο σπίτι μας, άλλο πράγμα...
Σίγουρα ορμηξε γιατί αισθάνθηκε φόβο και ότι δε θα μπορούσε να ξεφύγει.. Αναρωτιέμαι τώρα... Μήπως η κοπέλα που ήρθε χθες έχει ζώο και η ίδια και ο γάτος σου μύρισε τη μυρωδια του και αισθανόμενος απειλή τη γρατσουνισε? (Έχουν τρομερή όσφρηση, βασίζονται σε αυτήν) Μπας και φόραγε παπούτσια που έκαναν θόρυβο (με τακούνι) και τρόμαξε και ορμηξε? ο αξελ, ο πρώτος μου γατος που ανέφερα, όταν φόραγα κάτι παπούτσια που είχαν λίγο τακούνι σήκωνε την τρίχα του και όρμουσε στα πόδια μου. Άργησα να καταλάβω ότι ένιωθε απειλή από τον ήχο που έβγαζαν..

Ο συμπεριφοριστης θα σας δώσει τις κατάλληλες οδηγίες έτσι ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα... Προσπαθήστε όμως να είστε ήρεμοι και εσύ και η γυναίκα σου... Άλλωστε όπως είπε και η Μαρία αν είχατε ήδη ένα παιδάκι θα είχατε την ίδια αγωνία για το πως θα συμπεριφερθει σωστά? Τα ζώα δεν κάνουν ποτέ κακό χωρίς να υπάρχει λόγος.. Και όταν πανε να επιτεθούν είναι πάντα γιατί αισθάνονται απειλή.... Μια προσοχή θα έχετε στην αρχή, σαφώς και δεν θα αφήσετε το μωράκι σας μόνο με το γάτο σας αλλά νιώθω σίγουρη πως δε θα το πειράξει.... Δουλειά και ΑΠΌΛΥΤΗ ΗΡΕΜΊΑ από μέρους σας.....

Είναι πανέμορφος!!!!!αχ και να ήμουν κοντά να έρθω να τον δω - λες να γλύτωνα από τις γρατσουνιές του??
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 23-04-18 στις 16:49.
Παράθεση

Μενέλαος Νικ.

Νεοφερμένος

O Μενέλαος Νικ. έγραψε στις 10:09, 24-04-18:

Σίγουρα ορμηξε γιατί αισθάνθηκε φόβο και ότι δε θα μπορούσε να ξεφύγει.. Αναρωτιέμαι τώρα... Μήπως η κοπέλα που ήρθε χθες έχει ζώο και η ίδια και ο γάτος σου μύρισε τη μυρωδια του και αισθανόμενος απειλή τη γρατσουνισε? (Έχουν τρομερή όσφρηση, βασίζονται σε αυτήν) Μπας και φόραγε παπούτσια που έκαναν θόρυβο (με τακούνι) και τρόμαξε και ορμηξε? ο αξελ, ο πρώτος μου γατος που ανέφερα, όταν φόραγα κάτι παπούτσια που είχαν λίγο τακούνι σήκωνε την τρίχα του και όρμουσε στα πόδια μου. Άργησα να καταλάβω ότι ένιωθε απειλή από τον ήχο που έβγαζαν..

Ο συμπεριφοριστης θα σας δώσει τις κατάλληλες οδηγίες έτσι ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα... Προσπαθήστε όμως να είστε ήρεμοι και εσύ και η γυναίκα σου... Άλλωστε όπως είπε και η Μαρία αν είχατε ήδη ένα παιδάκι θα είχατε την ίδια αγωνία για το πως θα συμπεριφερθει σωστά? Τα ζώα δεν κάνουν ποτέ κακό χωρίς να υπάρχει λόγος.. Και όταν πανε να επιτεθούν είναι πάντα γιατί αισθάνονται απειλή.... Μια προσοχή θα έχετε στην αρχή, σαφώς και δεν θα αφήσετε το μωράκι σας μόνο με το γάτο σας αλλά νιώθω σίγουρη πως δε θα το πειράξει.... Δουλειά και ΑΠΌΛΥΤΗ ΗΡΕΜΊΑ από μέρους σας.....

Είναι πανέμορφος!!!!!αχ και να ήμουν κοντά να έρθω να τον δω - λες να γλύτωνα από τις γρατσουνιές του??
Μωρέ δυστυχώς δεν έκανε κάτι η κοπέλα, καθόταν απλώς στην καρέκλα της, και ήρθε από κάτω και της την έπεσε στο πόδι...είναι πολύ επιθετικός με όποιον μπει στον χώρο δυστυχώς...και δεν έχει και άλλο ζώο η κοπέλα, και ούτε φορούσε τακούνια. είναι έτσι με το που μπει κάποιος στο σπίτι ότι και αν έχει..αρχίζει και νιαουρίζει νευρικά και κάνει βόλτες γύρο του...άλλες φορές ευτυχώς τους αφήνει, άλλες φορές του επιτίθεται...το ίδιο και με ανθρώπους που έχουν ξαναέρθει και πολλές φορές μάλιστα...
Ελπίζω να τα βρούμε, και να καταφέρουμε να διατηρήσουμε και όση ηρεμία μπορούμε και τώρα με το παιδι...
Είναι ο άτιμος, πολύ όμορφος, όσο όμορφος είναι άλλο τόσο δύσκολος είναι, αλλά αυτή είναι η γοητεία του...δύσκολα γλυτώνει κάποιος από τις γρατσουνιές του, ειδικά αν προσπαθήσει να τον χαιδέψει
Παράθεση

Kagome

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kagome
H Kagome αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Kagome έγραψε στις 21:47, 29-10-18:

Γεια σας..!

Θα ήθελα πραγματικά τη βοήθεια σας ...

Είχα δει ένα post στο fb πριν 1 χρόνο για ένα γατί που αν δεν έβρισκε σπίτι θα (ξανά) έβγαινε στον δρόμο. Επειδή το λυπήθηκα έπεισα έναν φίλο μου να
το πάρει εκείνος (εγώ έχω ήδη 2, δε μπορούσα να πάρω και 3η γάτα).

Το πρόβλημα είναι πως ο φίλος μου δεν έχει ξανακοιμηθεί φυσιολογικά από τότε που πήρε τη γάτα. Και δε το λέω καθόλου αστεία, ούτε είναι για γέλια αυτό που λέω. Για να καταλάβετε πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα να σας πω πως έχει πάθει ήδη 2 φορές υπερκόπωση (παρολίγον λιποθυμία) με κατάληξη σε γιατρό και σε αυτό έχει παίξει μεγάλο ρόλο ο άστατος ύπνος που κάνει λόγω της γάτας.

Τί εννοώ?

Η γάτα πηδάει με φόρα πάνω στο κρεβάτι την ώρα που κοιμάται με αποτέλεσμα να ξυπνάει απότομα και να τον τρομάζει. Σπάει συνεχώς πράγματα, κουνάει και πειράζει συνεχώς πράγματα κάνοντας θόρυβο, νιαουρίζει ασταμάτητα χωρίς λόγο. Όλα αυτά κάθε βράδυ! Σκεφτείτε να θέλετε να κοιμηθείτε εσείς το βράδυ για να μπορέσετε να αντέξετε την επόμενη μέρα στη δουλειά και να μην μπορείτε! Να σας ξυπνάει κάποιος κάθε τρεις και λίγο!

Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kagome : 29-10-18 στις 21:56.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:06, 29-10-18:

Καλησπέρα Kagome
Μήπως ο φίλος σου δεν την απασχολεί αρκετά κατά τη διάρκεια της ημέρας, όντως απασχολημένος ο ίδιος με τη δουλειά του;
Πιθανολογώ η γάτα χρειάζεται κάπου να εκτονώσει την περίσσεια ενέργειά της και βρήκε αυτόν τον τρόπο.

Ας δοκιμάσει να παίζει μαζί της μισή ώρα πριν πέσει για ύπνο και ας της έχει διάφορα γατοπαιχνίδια να απασχολείται για να μη κάνει ζημιές. Αν είναι εφικτό, να κλείνει και την πόρτα της κρεβατοκάμαρας για να μπορέσει να χαρεί λίγο ύπνο μέχρι να ηρεμήσει κι η γατούλα.
Παράθεση

Kagome

Νεοφερμένος

H Kagome αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Kagome έγραψε στις 22:32, 29-10-18:

Ναι, δουλεύει 10 ώρες την ημέρα...χωρίς τις μετακινήσεις.. αλλά δεν είναι αυτό. Τον τελευταίο καιρό δουλεύει έτσι...
Παλιά που ήταν πολλές ώρες σπίτι, τα ίδια έκανε η γάτα.
Δυστυχώς δεν έχει πόρτα κρεβατοκάμαρας. Μένει σε ένα μικρό διώροφο. Κάτω είναι η κουζίνα και η τραπεζαρία και πάνω το κρεβάτι και το μπάνιο. Δηλαδή το μόνο δωμάτιο με πόρτα είναι το μπάνιο...

Επίσης, η γάτα στις 11-12 που θα κοιμηθεί ο φίλος μου δεν έχει καμία όρεξη για παιχνίδια γιατί είναι φαγωμένη και ξαπλώνει - κοιμάται ... Δεν κουνιέται για κανέναν λόγο. Μετά τις 2 ξεκινάει το πρόβλημα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 29-10-18 στις 22:39. Αιτία: merge.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 22:37, 29-10-18:

Κagome καλησπερα κι απο μενα. Αληθεια ποσων ετων ειναι η γατα? Κι επισης ειναι στειρωμενη να φανταστω ετσι?
Παράθεση

Kagome

Νεοφερμένος

H Kagome έγραψε στις 22:42, 29-10-18:

Εννοείται στειρωμένη, είναι 3 - 4 χρονών, θηλυκιά.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 16:48, 30-10-18:

Kagome, αν η γάτα είναι σπίτι όλη μέρα μόνη της και πιθανόν να κοιμάται όσο είναι μόνη της είναι λογικό να αντιδρά έτσι τα βράδια δυστυχώς..Επίσης σκέψου ότι είναι αρκετά μικρή σε ηλικία ακόμη, οπότε έχει ενέργεια που προφανώς δεν διοχετεύει στη διάρκεια της ημέρας..Μεγαλώνοντας σίγουρα θα είναι πιο ήρεμη, συνήθως μετά τα 5 έτη εγώ έχω δει διαφορά στη δραστηριότητά τους..Επίσης σχεδόν όλοι που έχουμε γατούλες, όπως θα ξέρεις και η ίδια, συχνά δεν κάνουμε και τον πιο ευχάριστο ύπνο...ιδιαίτερα όταν τα γατιά είναι νεαρά σε ηλικία. Βέβαια αυτό που περιγράφεις συμφωνώ ότι είναι τραβηγμένο.

Όπως έγραψε και η Αλεξάνδρα παραπάνω ας της πάρει διάφορα γατοπαιχνίδια, τα οποία μπορεί κατά καιρούς να ανανεώνει και πιθανόν να βοηθηθεί η κατάσταση. Επίσης υπάρχουν συσκευές με φερομόνες που ηρεμούν τις γάτες, μπορεί να δοκιμάσει και κάτι τέτοιο.

Απλώς εμένα με προβληματίζει το επίμονο νιαούρισμα και σκέφτομαι την περίπτωση να μην έχει γίνει επιτυχημένη στείρωση, σπάνια μεν αλλά συμβαίνει..Ας το συζητήσει κι αυτό με τον κτηνίατρό του μήπως και το δουνε..
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Demetra
H Demetra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Demetra έγραψε στις 06:37, 03-11-18:

Καλημερα απο μια νυσταγμενη και κουρασμενη γατομαμα!

Η γατουλα μου η Σαμερ ειναι κοντα στους 6 μηνες ζωης. Ισως τους εχει κλεισει. Δεν ξερω γιατι βρεθηκε στα σκουπιδια και η ημερομηνια γεννησης οριστηκε κατα προσεγγιση απο το γιατρο στις 10.5.2018.

Το προβλημα μας ξεκινησε πριν περιπου ενα μηνα που επιασα δουλεια μετα απο παρα πολυ καιρο και αρχισα να λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι. Εν τω μεταξυ και ο αντρας μου ετυχε να αλλαξει δουλεια κ αρα ωραριο το οποιο επισης δεν ειναι σταθερο ακομα. Οποτε μαλλον η γατουλα μας στρεσαριστηκε καπως. Αυτο ειναι κατανοητο. Αλλα την τελευταια βδομαδα η κατασταση εχει ξεφυγει. Τι εννοω; Σταματαει να νιαουριζει μονο οταν κοιμαται και οταν ασχολουμαστε μαζι της. Και εχω να σας πω οτι τη νυχτα που κοιμομαστε ΔΕΝ ασχολουμαστε μαζι της και εκεινη ΔΕΝ κοιμαται. Οποτε πλεον εχουμε απελπιστει. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: μηπως εχει οιστρο; Γιατι η συμπεριφορα αυτη ξεκινησε πριν ενα μηνα που ηταν 5 μηνων και απλως τωρα επιδεινωθηκε. Επισης δεν τριβεται και δεν επιθυμει διακαως να βγει εξω. Ουτε η συμπεριφορα αυτη παει κι ερχεται οπως μου ειπε ο γιατρος οτι θα κανει οταν μπει σε οιστρο (μια βδομαδα σε οιστρο-μερικες βδομαδες ηρεμη). Οχι. Ειναι συνεχως ετσι.

Στο γιατρο της θα παει τη Δευτερα το απογευμα (αφου εννοειται οτι το προβλημα επιασε το ζενιθ του σαββατοκυριακο) αλλα μεχρι τοτε μηπως εχετε καποια μαργαριταρια σοφιας να μου δωσετε μπας και κοιμηθουμε λιγο μεχρι τοτε;

Να σημειωσω εδω οτι ο αντρας μου εκανε το εξης λαθος παρα τις φωνες μου να το σταματησει: απο μικρη οποτε την ακουγε απλως να μουρμουριζει -οχι να νιαουριζει- ετρεχε να δει τι θελει και να παιξει μαζι της κτλ κτλ.
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

H Demetra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Demetra έγραψε στις 07:03, 03-11-18:

Ακυρο γατομαμαδες και γατομπαμπαδες αυτο που ειπα για το τριψιμο στα πατωματα. Μολις σηκωθηκα και εκανα καφε αρχισε να τριβεται χαρακτηριστικα στο πατωμα, να γλυφει επιμονα το πιπι της και μολις τη χαιδευω κοντα στην ουρα σηκωνει τον ποπο της και κανει στο πλαι την ουρα.

Να πω την αληθεια μου ανακουφιστηκα! Τουλαχιστον δεν ειναι κατι παθολογικο! Δε θα το αντεχα να ειναι αρρωστο το γατακι μου. Οποτε η ερωτηση μου αλλαζει. Ισχυει οτι θα τραβηξει μια βδομαδα περιπου αυτη η κατασταση και οτι θα πρεπει να την παω μετα για στειρωση; Και μεχρι τοτε τι μπορω να κανω για να την ανακουφισω και ταυτοχρονα να κοιμηθουμε και εμεις λιγο;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:25, 03-11-18:

Καλή σου μέρα Δήμητρα

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, είναι λίγες μέρες υπομονή μέχρι να της περάσει και μετά χωρίς χρονοτριβή, κατευθείαν για στείρωση.
Αν δεν στειρωθεί, ο κύκλος του οίστρου θα επαναλαμβάνεται όλο και πιο συχνά κι ενδεχομένως θα διαρκεί περισσότερο χρονικό διάστημα.
Μόνο σου εφιστώ την προσοχή να μη δεχτείτε σε καμιά περίπτωση να της χορηγήσετε ορμόνες(συνήθως σε ενέσιμη μορφή), προκειμένου να καταλαγιάσουν τα συμπτώματα του οίστρου, όπως ορισμένοι κτηνίατροι συστήνουν. Αυτές οι ορμόνες πιθανότατα να δημιουργήσουν αργότερα στη γατούλα σοβαρά προβλήματα υγείας, όπως πυόμητρα, κύστεις στις ωοθήκες, μέχρι και κακοήθη νεοπλάσματα(καρκίνοι).Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πόσες ακριβώς μέρες θα διαρκέσει ο παρών οίστρος (σε κάθε γάτα είναι διαφορετικά), οπότε δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα, παρά μόνο κουράγιο μέχρι να περάσουν αυτές οι...ζόρικες μέρες, που εύχομαι να είναι σύντομες.
Παράθεση

Demetra

Νεοφερμένος

H Demetra έγραψε στις 17:39, 03-11-18:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Ημουν σχεδον σιγουρη οτι δεν μπορω να κανω τιποτα τωρα. Την καημενη τη λυπαμαι παρα πολυ. Φαινεται να υποφερει. Φυσικα και θα παμε αμεσως για στειρωση. Πρωτα για εκεινη και μετα για εμας (και τους γειτονες φυσικα). Για ορμονες δεν το συζητω καν. Το γατακι μου εχει ηδη ενα μικρο νευρολογικο προβλημα το οποιο μαλλον δε θα αποβαλλει ποτε, δε χρειαζεται να την επιβαρυνω κι αλλο.

Οχι. Οιστρος ειναι θα περασει. Και μετα θα γινει η παλια καλη μου Σαμερ!

Καλη συνεχεια και ευχαριστω!
Παράθεση

Kagome

Νεοφερμένος

H Kagome έγραψε στις 18:02, 05-11-18:

Kagome, αν η γάτα είναι σπίτι όλη μέρα μόνη της και πιθανόν να κοιμάται όσο είναι μόνη της είναι λογικό να αντιδρά έτσι τα βράδια δυστυχώς..Επίσης σκέψου ότι είναι αρκετά μικρή σε ηλικία ακόμη, οπότε έχει ενέργεια που προφανώς δεν διοχετεύει στη διάρκεια της ημέρας..Μεγαλώνοντας σίγουρα θα είναι πιο ήρεμη, συνήθως μετά τα 5 έτη εγώ έχω δει διαφορά στη δραστηριότητά τους..Επίσης σχεδόν όλοι που έχουμε γατούλες, όπως θα ξέρεις και η ίδια, συχνά δεν κάνουμε και τον πιο ευχάριστο ύπνο...ιδιαίτερα όταν τα γατιά είναι νεαρά σε ηλικία. Βέβαια αυτό που περιγράφεις συμφωνώ ότι είναι τραβηγμένο.

Όπως έγραψε και η Αλεξάνδρα παραπάνω ας της πάρει διάφορα γατοπαιχνίδια, τα οποία μπορεί κατά καιρούς να ανανεώνει και πιθανόν να βοηθηθεί η κατάσταση. Επίσης υπάρχουν συσκευές με φερομόνες που ηρεμούν τις γάτες, μπορεί να δοκιμάσει και κάτι τέτοιο.

Απλώς εμένα με προβληματίζει το επίμονο νιαούρισμα και σκέφτομαι την περίπτωση να μην έχει γίνει επιτυχημένη στείρωση, σπάνια μεν αλλά συμβαίνει..Ας το συζητήσει κι αυτό με τον κτηνίατρό του μήπως και το δουνε..
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Οι δύο γάτες οι δικές μου και ειδικά η μικρή μου ( 1 έτους ) μαζί μου θα κοιμηθεί, μαζί μου θα ξυπνήσει..! Αλλά και η μεγάλη σπάνια να κάνει κάτι το βράδυ που να προκαλέσει θόρυβο! Δηλαδή, ειδικά σε σύγκριση με τις 2 δικές μου, είναι εμφανές πως η γάτα του φίλου μου είναι ειδική περίπτωση!!

Θα δοκιμάσουμε τη συσκευή με τη φερομόνη μπας και... Η κτηνίατρος μας είχε πει το ίδιο με εσάς, ότι είναι μικρή ακόμα και κάνει έτσι... Δεν έχει η συμπεροφορά της καμία ένδειξη πως πρόκειται περί οίστρου. Είναι ανήσυχη κάθε βράδυ, δε δείχνει τον ποπό της, ούτε τρίβεται...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δύσκολη συμβίωση - Από ismyni
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-01-11 στις 19:59.
    • Δύσκολη η συμβίωση!!! - Από Υακίνθη
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-05-09 στις 01:02.
    • Δύσκολη η ώρα του αποχαιρετισμού - Από πολυ φιλοζωη
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-12-08 στις 09:36.
    • Αδέσποτη γάτα με 5 νεογέννητα σε δύσκολη θέση. - Από gatouni
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-08 στις 13:09.
    • Δύσκολη μέρα... - Από marfot75
      Το θέμα έχει λάβει 34 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-10-07 στις 19:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους