Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,658 εγγεγραμμένα μέλη και 713,674 μηνύματα σε 22,033 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μήπως φταίει μόνο ο καταναλωτής;

Ο πόνος στα ζώα θα σταματήσει όταν αλλάξουν εταιρίες ή η συνείδηση του καταναλωτή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 8)
Όταν αλλάξουν οι εταιρίες
0
0%
Η συνείδηση του καταναλωτή
8
100,00%
Το θέμα είναι πιο πολύπλοκο
0
0%

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:44, 07-06-14:

Αν κάτι μου αρέσει στην εποχή, αυτό είναι ότι έχουμε πάψει να νοιαζόμαστε μόνο για την τιμή. Έχουμε στραφεί σε φωνές περιβαλλοντολογικής συνείδησης, υποστηρίζουμε και διαδίδουμε γεγονότα και ιδέες σχετικά με την υγεία, το περιβάλλον, κακές πρακτικές εταιριών. Ένα κακό brand θα το αποφύγουμε και θα στραφούμε σε κάποια άλλο εναλλακτικό ακόμη και υπάρχει μια διαφορά τιμής των 50,150 ή και 300%.

Βλέπω τριγύρω μου, νέους ανθρώπους που θα προτιμήσουν μια μη οργανωμένη παραλία και ας μην έχει wifi και συχνή ανανέωση της παγοθήκης και βλέπω να υποστηρίζουν ότι "κόβω το κρέας επειδή διαφωνώ με την διαδικασία παραγωγής". Σαφώς είναι η απόλυτη μειοψηφία, αλλά είναι κάτι.

Βλέπω events όπως αυτό που διοργανώθηκε εδώ στην Αθήνα και πριν λίγους μήνες για τις πατέντες στα τρόφιμα να μαζεύει πολύ κόσμο. Κόσμο που θα βρεις και σχολές, συναυλίες και clubs.

Βλέπω να μας αγγίζει το Viral Marketing, το "φθηνό" marketing που μπορεί να μην έχει τεράστια budget, αλλά τσακίζει κόκαλα και συνειδήσεις.

Όπως το παρακάτω spot, από την καμπάνια και το κίνημα, αφιερωμένα στην μνήμη του Peter Roberts. Ας δούμε τι λέει:

Προφανώς μιλάμε για καμπάνια, έστω και αν πολεμάει και κατακρίνει την καθιερωμένη αντίληψη. Η Kate Cooper δεν είναι απλά μιας ηθοποιός που υποδύεται το υψηλόβαθμο στέλεχος Marketing στον τομέα της τροφής.

Όμως πόσο σωστά τα όσα λέει. Μας λέει ότι, τα όπλα του Marketing τροφής είναι:
  • Οι ετικέτες πάνω στα προϊόντα
  • Χρησιμοποιούν σωστές εικόνες και λέξεις για να ωραιοποιήσουν την κατάσταση
  • Η αδιαφορία και η άγνοια του ανθρώπου
Πράγματι, πολλές ετικέτες γράφουν πχ 100% φρέσκο ή από υψηλών προδιαγραφών και ελληνική φάρμα. Μας δείχνουν όμορφες και γλαφυρές εικόνες στα σποτάκια. Ειδικά δε τα κειμενάκια, θεάρεστα!

Ωστόσο σε αυτά τα δυο πρώτα όπλα, ποία είναι πραγματική τους δύναμη; Μπορούν να σταθούν μόνα τους; Είναι αρκετά να μας πείσουν να διαιωνίζουμε τον πόνο στα ζώα συνέχεια, κάθε μέρα, κάθε μήνα και κάθε χρόνο;

Όταν πηγαίνουμε στο supermarket δεν σκεφτόμαστε πως τα 1000 συσκευασμένα κοτόπουλα έφθασαν σχεδόν κάτω από την πόρτα μας. Δεν το θέλουμε και δεν θέλουμε να σκεφτόμαστε όπως και δεν θέλουμε φανταζόμαστε για το ποίος είναι ο παραγωγός και πως τα μεγάλωνε; Είχαν φροντίδα;

Δεν πρέπει υποτιμάμε καθόλου την δύναμη της ηθελημένης αδιαφορίας και άγνοιας. Είμαστε όλοι μέλη μιας κοινωνίας με συστηματοποιημένη, και μαζικής κλίμακα, σκληρότητα. Ο μόνος τρόπος να ξεφύγουμε από αυτό, είναι όταν ο καθένα μας ξεχωριστά θα είναι έτοιμος να δει τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο. Προσωπικά γνωρίζω ότι δεν είμαι έτοιμος να το κάνω

Εσείς τι πιστεύετε; Για να σταματήσει ο πόνος στα ζώα θα πρέπει γίνει κάποιο μπραφ στις εταιρίες ή στην συνείδηση του καταναλωτή;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,431 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:30, 07-06-14:

Σαφως και ΠΡΩΤΑ πρεπει να αλλαξει η συνειδηση του καταναλωτη.Μαλλον,να αποκτησει συνειδηση.Απο μονες τους οι εταιριες και οι πολυεθνικες γιατι να κανουν κατι;Θα πρεπει να εχουν χασούρα και να δουν τι θελει και τι αγοραζει ο κοσμος.Αν ο κοσμος δειξει οτι προτιμαει μικρες μοναδες με ''ανθρωπινες'' συνθηκες διαβιωσης και θανατωσης ζωων,αν εχουν χασιμο..,αν εμεις τους το επιβαλλουμε,αν τους δειξουμε οτι ειναι απολυτα σημαντικο για τις αγορες μας να μην εχουν υποφερει ζωα,να δεις για ποτε θα πανε εκει.Η δυναμη ειναι στα χερια του κοσμου,μονο που δεν το καταλαβαινει η δεν τον νοιαζουν αυτα τα πραγματα.Αρα η αποκτηση συνειδησης ειναι το ουσιαστικο.

Μονο αν εμεις φτυσουμε τα προιοντα των μεγαλοεταιριων,στραφουμε σε μικρες φαρμες και μικρες παραγωγες που σεβονται τα ζωα μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα.Σαφως και με διαμαρτυριες,αρκει να μην μενουμε μονο σε αυτες,με ενημερωση και αφυπνιση του κοσμου.Ακομα και με το ποιους ψηφιζουμε.Τουτεστιν οταν δινω εξουσια σε αυτους που νοιαζονται και εξυπηρετουν τα συμφεροντα των πολυεθνικων.,ε μετα ειναι ακρως υποκριτικο να λεω οτι νοιαζομαι για τον πονο των ζωων και οτι αυτο πρεπει να αλλαξει.Διοτι αυτοι ειναι σιγουρο πως δεν θα νοιαστουν για αυτο.
Η συνολικη σταση μας σε πολλα πραγματα ειναι αυτη που μπορει να αλλαξει τα κακως κειμενα και τα απανθρωπα εγκληματα που γινονται εις βαρων ζωων και ανθρωπων.
Παντως το πιο ευκολο σιγουρα ειναι να προσπαθουμε να μπουκοταρουμε τις πολυεθνικες και τις μεγαλες μοναδες.Ειναι ο νόμος της προσφορας και της ζητησης.
Επισης και καταναλωση λιγοτερου κρεατος,διοτι μας εμαθαν (και αυτο εγινε απολυτα σκοπιμα μεσα απο τις διαφημισεις και τα προτυπα που μας φορτωνουν)οτι δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις μια μερα ,ενω δεν ειναι ετσι.Παμφαγοι ειμαστε,οχι σαρκοφαγοι.Επισης μας εμαθαν να πεταμε πραγματα,να υπερκαταναλωνουμε .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-06-14 στις 19:27. Αιτία: Ορθογραφικό λαθος
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sissina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sissina
H Sissina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Sissina έγραψε στις 17:27, 07-06-14:

Καλησπέρα και από μένα. Συγχαρητήρια SiJohnnyCash για το ποστ σου, είναι εξαιρετικό, το δε βιντεάκι είναι απλά συγκλονιστικό!

Θυμάμαι τον εαυτό μου, μικρή, να απαιτώ από τον θείο μου πολλάκις να μου εξηγήσει γιατί έχει επιλέξει να είναι χορτοφάγος... Η απάντηση του διαρκώς ήταν: "Δεν έχει νόημα να σε πείσω εγώ, σημασία έχει να νιώσεις την ανάγκη να το κάνεις από μόνη σου, εσύ!..." Και πάντα εκνευριζόμουν με αυτή του την απάντηση. Πάντα θεωρούσα εγωιστική και ελιτίστικη αυτήν του τη συμπεριφορά... Όταν πλέον άρχισα να αντιλαμβάνομαι και εγώ τη διαδικασία παραγωγής, σκέφτηκα αρκετές φορές να γίνω χορτοφάγος. Και πάντα μου έρχονταν στο μυαλό τα λόγια του θείου μου... Δεν θέλω να το παραδεχτώ νομίζω, αλλά αισθάνομαι ότι είχε δίκιο... Αν απλά μου εξηγούσε τους λόγους αυτής του της επιλογής, θα αποδυνάμωνε πιστεύω αυτό που νιώθω κάθε φορά που το συνειδητοποιώ από μόνη μου!!!

Το τελευταίο διάστημα είχε αρχίσει πάλι να με τριβελίζει αυτή η σκέψη, με αφορμή κάποιες φωτογραφίες κακομεταχείρισης που είδα στο facebook. Νομίζω όμως ότι είναι ώρα να δω το θέμα αυτό σοβαρά, και όχι μόνο εγώ, αλλά όλοι μας... Πρέπει να ευαισθητοποιηθούμε, να ενημερώσουμε ο ένας τον άλλο και να μην καταναλώνουμε, ανυποψίαστοι, προϊόντα από εταιρείες που στο βωμό του κέρδους ευτελίζουν την αξία των ζώων...

Γεγονότα όπως αυτά που η Πουπουλίνα για παράδειγμα μεταξύ άλλων αναφέρει σε κάποιο άλλο thread
Η βιομηχανία εκτροφής ζώων προβαίνει σε συγκεκριμένες ενέργειες για να ξεπεράσει τα προβλήματα που δημιουργούν οι στερεοτυπικές συμπεριφορές και ο μεγάλος βαθμός κακοποίησης στα εκτροφεία ώστε να αποτραπεί η μείωση των κερδών. Το δάγκωμα των ουρών των ζώων λόγω των περιορισμένων χώρων αντιμετωπίζεται με το κόψιμο των ουρών και των δοντιών τους χωρίς τη χρήση αναισθητικού. Τα αρσενικά ζώα ευνουχίζονται σε νεαρή ηλικία χωρίς αναισθητικό και κόβονται και τα κέρατά τους για να μην προκληθούν τραυματισμοί σε άλλα ζώα. Στα νεογέννητα κοτόπουλα καίγονται ή κόβονται οι άκρες των ραμφών τους για να μην αυτοτραυματίζονται ή τσιμπούν τα άλλα κοτόπουλα λόγω του συνωστισμού τους. Το ράμφος έχει καταλήξεις νεύρων και η διαδικασία αυτή τους προκαλεί μεγάλο πόνο.
θα πρέπει με λόγια και εικόνες να περάσουν στην συνείδηση όλων μας... και σαν καταναλωτές να αναλάβουμε πλέον τις ευθύνες μας!!!

Εντελώς συμπτωματικά πάντως, τον καιρό που είχα επαναφέρει στη σκέψη μου το θέμα αυτό, έτυχε η γάτα μου η Αύρα να πάσχει από γαστρεντερίτιδα. Η γιατρός μου συνέστησε μια ειδική τροφή από μια μάρκα που δεν την είχα ξανακούσει - δεν ήξερα ούτε καν οτι υπάρχουν ειδικές τροφές για συγκεκριμένες παθήσεις- την FORZA10. Η θεραπεία ήταν άμεσα αποτελεσματική και αφού ολοκληρώθηκε, αποφάσισα να δοκιμάσω και την κανονική τροφή - συντήρησης όπως μου την είπαν. Κατά την επικοινωνία μου με την εταιρεία που την πουλάει (Nutramedica), τους ρώτησα για τα πλεονεκτήματα της τροφής και μου επιβεβαίωσαν αυτό που και η κτηνίατρος μου είχε πει, ότι δηλαδή για την παρασκευή της τροφής χρησιμοποιούνται αποκλειστικά ζώα ελευθέρας βοσκής και όχι εντατικής κτηνοτροφίας, όπως χαρακτηριστικά μου είπαν, με ότι αυτό συνεπάγεται...και έτσι το τελικό προϊόν δεν περιέχει αντιβιοτικά που κάνουν κακό όταν περνούν από την τροφή στον οργανισμό της γάτας, αλλά παράλληλα σέβονται και τα ζώα που χρησιμοποιούνται ως πρώτες ύλες! Μου είπαν ότι διαθέτουν ακόμα και vegan τροφή για τη γάτα. Το θεωρώ υπερβολή να κάνω και την Αύρα μου χορτοφάγο, ακόμα και αν το αποφασίσω τελικά για μένα... αλλά αφού η τροφή της "έκατσε" μια χαρά, είμαι εξαιρετικά χαρούμενη γνωρίζοντας ότι δεν συμβάλλω στην εκμετάλλευση και την κακοποίηση των ζώων που χρησιμοποιούνται για την παραγωγή της!

Ίσως θα πρέπει τελικά να πιέσουμε με τον "τρόπο" μας όλες τις εταιρίες να υιοθετήσουν αυτή τη λογική. Και μάλλον θα πρέπει και η πολιτεία να τις αναγκάσει να αναγράφουν υποχρεωτικά στη συσκευασία τον τρόπο εκτροφής, για να προστατεύεται ο καταναλωτής. Θεωρώ πως αν δεν "πιέσουμε" εμείς, καμία εταιρεία από μόνη της δεν θα αλλάξει λογική!!! Προφανώς, δεν τη συμφέρει....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους