Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,588 εγγεγραμμένα μέλη και 718,182 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 391 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψύλλοι και εξωπαράσιτα

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 23:57, 11-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Τι σχεση εχουν τα καταστηματα απεντομωσεων;;;Στον κτηνιατρο θα πας..και θα σου πει.Το καλυτερο ειναι αυτο που εγραψε ο γιατρος..αμεσως πιο πανω.Το frontline combo
Τα καταστήματα απεντομώσεων,έχουν δουλειά,όπου υπάρχουν έντομα,μεταξύ των οποίων είναι και οι ψύλλοι(!)
,γι'αυτό ρώτησα αν ένα απο τα καταστήματα που το βρίσκουμε είναι και τα καταστήματα απεντομώσεων δεδομένου οτι ο γιατρός αναφέρθηκε γενικότερα σε έρποντα έντομα(!) γιατί καλό το combo,αλλά αν τυχόν υπάρχουν αυγά και στο γύρω περιβάλλον τι γίνεται?

Για τυχόν απορίες,αναφερόμουν αποκλειστικά σε αυτή τη φράση του γιατρού: <<επισης αν θες πιο δυνατο αποτελεσμα μπορεις να ψεκασεις με solfac που εχει πιο μεγαλη διαρκεια και σκοτωνει ολα τα ερποντα εντομα>>

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:16, 12-02-11:

Το θεμα ομως ειναι οτι τα καταστηματα απεντωμοσεων...φροντιζουν για να κανουν απεντομωσεις σε χωρους..οχι στα ζωα μας..δεν ειναι κτηνιατροι.Ειναι απειρως χημικα και βλαβερα ολα αυτα.Αλλο πραγμα δηλαδη...να θελω να κανω απεντομωση σε ενα χωρο..και αλλο τι θα ψεκασω το γατο μου.Εκτος και αν ρωτας απλως για το σπιτι..και οχι για το γατο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Archangelik (Αγγελικη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Archangelik
H Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H Archangelik :) έγραψε στις 00:22, 12-02-11:

Παιδια και εγω πηρα τον γατουλη μου απο κτηνιατριο και μου ειπαν πως του τα εχουν κανει ολα για μεσα και εξω παρασητα . Τον βλεπω να ξυνετε στο κεφαλακι του καιρο μεχρι που εκανε διπλα απο τα 2 ματακια του μια αραιωση ελαφρια απο το ξυσιμο ... και μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι δεν ειναι τιποτα αλλα δεν τον εψαξε κιολας... και σημερα εκει που τον εβλεπα ειδα ενα μακρυ λεπτο πραμα μαυρο ( σαν ψειρα ηταν σε μεγεθος) να περπαταει εκει στο κενο που εχει κανει διπλα απο τα ματακια του και το κυνηγουσα αλλα δεν καταφερα να τον βγαλω... αυριο παω πετ σοπ να παρω αμπουλα!!! για το σπιτι τι να κανω? γιατι κοιμαται μαζι μου στο κρεβατι ο γατουλης και δεν ξερω αν εχει το σπιτι τιποτα ...Κιολας ανυσηχω γιατι παει και κοιμαται στο μαξιλαρι μου διπλα στα μαλλια μου τοσο καιρο ...λετε να πεταχτηκε τιποτα στα μαλλια μου??υπαρχει τετοια περιπρωση??? Λενε πως οι ψυλλοι πανε στα ποδια μονο.....

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:46, 12-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από stagonitsaa
Το solfac που το βρίσκουμε?Σε κτηνιατρείο,σε φαρμακείο,σε petshop ή σε καταστήματα απεντομώσεων?
Θα το βρεις και στα κτηνιατρεια και καποια πετ- σοπ μπορει να εχουν ειναι σε φακελακια που τα αραιωνεις με νερο και σε σπρευ που το αφηνεις στο κεντρο του δωμτιου αφου εχεις παρει τροφιμα και κατοικιδια και πιατα απο εκει το πιεζεις και αυτο κανει εκνεφωση που καλυπτει 40 τετραγωνικα επιφανειας

Αρχική Δημοσίευση από Archangelik
Παιδια και εγω πηρα τον γατουλη μου απο κτηνιατριο και μου ειπαν πως του τα εχουν κανει ολα για μεσα και εξω παρασητα . Τον βλεπω να ξυνετε στο κεφαλακι του καιρο μεχρι που εκανε διπλα απο τα 2 ματακια του μια αραιωση ελαφρια απο το ξυσιμο ... και μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι δεν ειναι τιποτα αλλα δεν τον εψαξε κιολας... και σημερα εκει που τον εβλεπα ειδα ενα μακρυ λεπτο πραμα μαυρο ( σαν ψειρα ηταν σε μεγεθος) να περπαταει εκει στο κενο που εχει κανει διπλα απο τα ματακια του και το κυνηγουσα αλλα δεν καταφερα να τον βγαλω... αυριο παω πετ σοπ να παρω αμπουλα!!! για το σπιτι τι να κανω? γιατι κοιμαται μαζι μου στο κρεβατι ο γατουλης και δεν ξερω αν εχει το σπιτι τιποτα ...Κιολας ανυσηχω γιατι παει και κοιμαται στο μαξιλαρι μου διπλα στα μαλλια μου τοσο καιρο ...λετε να πεταχτηκε τιποτα στα μαλλια μου??υπαρχει τετοια περιπρωση??? Λενε πως οι ψυλλοι πανε στα ποδια μονο.....
στα ζωα πανε μονο για να είσαι σίγουρη καλό πλύσιμο τα σκεπάσματα και τα σεντόνια και καλό τίναγμα ,μπορεις να ψεκάσεις με κάποιο σπρέυ π.χ. Frontline εκει που κοιμαται η κάθεται περισσότερη ώρα ο γάτος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 12-02-11 στις 19:00. Αιτία: merge
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 11:07, 12-02-11:

Τον βλεπω να ξυνετε στο κεφαλακι του καιρο μεχρι που εκανε διπλα απο τα 2 ματακια του μια αραιωση ελαφρια απο το ξυσιμο ...

Αν αυτη η αραιωση ειναι πανω απο τα ματια και με φορα προς τα αυτια μην ανησυχεις. Δεν προερχεται απο το ξυσιμο, ειναι φυσιολογικη και υπαρχει σε ολες σχεδον τις γατες. Βοηθαει στο να περνανε τα ηχητικα κυματα καλυτερα και ετσι οι γατουλες μας ακουνε και ψυλλου πηδημα
Οσο γι'αυτους, εγω τους ξεφορτωθηκα με frontline. Οταν τον πηρα μικρο απο το δρομο ηταν γεματος. Με ενα ψεκασμο εξοντωνεις οσους ψυλλους ζουν πανω στο γατουλη σου και επαναλαμβανεις μετα απο 20 μερες για τυχον αυγα που εχουν εκκολαφθει. Απ'οτι μου ειπε η κτηνιατρος, δεν πηγαινουν στον ανθρωπο αλλα μου ειπε να πλυνω με ζεστο νερο σεντονια, ριχταρια και οτιδηποτε συνηθιζε να καθεται

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 12:49, 12-02-11:

Το θεμα ομως ειναι οτι τα καταστηματα απεντωμοσεων...φροντιζουν για να κανουν απεντομωσεις σε χωρους..οχι στα ζωα μας..δεν ειναι κτηνιατροι.Ειναι απειρως χημικα και βλαβερα ολα αυτα.Αλλο πραγμα δηλαδη...να θελω να κανω απεντομωση σε ενα χωρο..και αλλο τι θα ψεκασω το γατο μου.Εκτος και αν ρωτας απλως για το σπιτι..και οχι για το γατο.

Και ξαναπαραθέτω το κείμενο του γιατρού.....<<Αν θες να εισαι σιγουρη για τους φυλους και για το περιβαλλον αφου οι γατες ειαι μεσα στο σπιτι καλυτερα να τους βαζεις την αμπουλα Frontline combo που σκοτωνει και τις προνυμφες των ψυλων στο περιβαλλον, επισης αν θες πιο δυνατο αποτελεσμα, μπορεις να ψεκασεις με solfac που εχει πιο μεγαλη διαρκεια και σκοτωνει ολα τα ερποντα εντομα >>....

Και ξαναπαραθέτω και τη δική μου απάντηση στη δική σου ερώτηση <<Τι δουλειά έχουν τα καταστήματα απεντομώσεων>>

Τα καταστήματα απεντομώσεων,έχουν δουλειά,όπου υπάρχουν έντομα,μεταξύ των οποίων είναι και οι ψύλλοι(!)
,γι'αυτό ρώτησα αν ένα απο τα καταστήματα που το βρίσκουμε είναι και τα καταστήματα απεντομώσεων δεδομένου οτι ο γιατρός αναφέρθηκε γενικότερα σε έρποντα έντομα(!) γιατί καλό το combo,αλλά αν τυχόν υπάρχουν αυγά και στο γύρω περιβάλλον τι γίνεται?

Νομιζω πως είναι ξεκάθαρο πως αναφέρομαι στον περιβάλλοντα χώρο Έφη.

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Θα το βρεις και στα κτηνιατρεια και καποια πετ- σοπ μπορει να εχουν ειναι σε φακελακια που τα αραιωνεις με νερο και σε σπρευ που το αφηνεις στο κεντρο του δωμτιου αφου εχεις παρει τροφιμα και κατοικιδια και πιατα απο εκει το πιεζεις και αυτο κανει εκνεφωση που καλυπτει 40 τετραγωνικα επιφανειας
Ωραία,θα φροντίσω να πάω να το πάρω τώρα,ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία και την άμεση ενημέρωση

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 12-02-11 στις 19:01. Αιτία: merge
Παράθεση

Archangelik (Αγγελικη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Archangelik
H Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H Archangelik :) έγραψε στις 17:30, 12-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
στα ζωα πανε μονο για να είσαι σίγουρη καλό πλύσιμο τα σκεπάσματα και τα σεντόνια και καλό τίναγμα ,μπορεις να ψεκάσεις με κάποιο σπρέυ π.χ. Frontline εκει που κοιμαται η κάθεται περισσότερη ώρα ο γάτος
Σημερα πηγα στοπετ σοπ και του βαλαμε αμπουλα ! Αλλα θα παρω και αυτοτο σπρευ αν ειναι να ψεκαζω και τον χωρο !
ευχαριστω !!

Αρχική Δημοσίευση από kiss bill
Τον βλεπω να ξυνετε στο κεφαλακι του καιρο μεχρι που εκανε διπλα απο τα 2 ματακια του μια αραιωση ελαφρια απο το ξυσιμο ...

Αν αυτη η αραιωση ειναι πανω απο τα ματια και με φορα προς τα αυτια μην ανησυχεις. Δεν προερχεται απο το ξυσιμο, ειναι φυσιολογικη και υπαρχει σε ολες σχεδον τις γατες. Βοηθαει στο να περνανε τα ηχητικα κυματα καλυτερα και ετσι οι γατουλες μας ακουνε και ψυλλου πηδημα
Οσο γι'αυτους, εγω τους ξεφορτωθηκα με frontline. Οταν τον πηρα μικρο απο το δρομο ηταν γεματος. Με ενα ψεκασμο εξοντωνεις οσους ψυλλους ζουν πανω στο γατουλη σου και επαναλαμβανεις μετα απο 20 μερες για τυχον αυγα που εχουν εκκολαφθει. Απ'οτι μου ειπε η κτηνιατρος, δεν πηγαινουν στον ανθρωπο αλλα μου ειπε να πλυνω με ζεστο νερο σεντονια, ριχταρια και οτιδηποτε συνηθιζε να καθεται

Ναι σημερα που πηγα στο πετ σοπ αυτο μου ειπαν και εκει! οτι ειναι φυσιολογικο και το εχουν ολες οι γατες! απλα τωρα εγινε πολυ εντονο και ετυχε σε εκεινο το κενο να δω αυτο το πραμα να περπαταει και μου εκανε εντυπωση ! αλλα ενταξει βαλαμε αμπουλα και ολα καλα ελπιζω !! ευχαριστω !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 12-02-11 στις 17:50. Αιτία: merge
Παράθεση

Eleni-27f (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eleni-27f
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Eleni-27f έγραψε στις 15:05, 14-02-11:

Πριν λίγες μέρες,προχτες συγκεκριμένα εβαλα στιν γατα μ αμπούλα για ψυλλους γιατί ειχε γεμίσει. Επειδή ομως εβλεπα να περπατανε ψυλλοι επανωτης της ξανα εβαλα το βραδυ. Κ τωρα που τιν ελεγξα κ παλι βλεπω ψυλλους να περπατάνε..........Μήπως δεν εβαλα καλά το φάρμακο? μήπως χρειαζεται κι αλλα φάρμακα?Τι να κάνω?Φοβάμαι γιατι η γάτα κοιμάται το βράδυ στο κρεβάτι μου κ φοβάμαι μην γεμισω κ γω.......Τις αμπουλες τις εβαλα κ τις δθο πανω στην ράχη της

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,403 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:10, 14-02-11:

Δεν ειναι καλο να βαζουμε απανωτα φαρμακα..,το πιο πιθανο ειναι οτι απλα..σκανε τα αυγα..και βγαινουν καινουργιοι ψυλλοι.Απλα θα πεθανουν και αυτοι.Ρωτα και τον γιατρο σου..αλλα προς θεου..οχι ψεκασματα απανωτα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eleni-27f (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Eleni-27f έγραψε στις 15:17, 14-02-11:

Εγινε!Δεν είχα σκοπό να της δώσω κάτι άλλο απλά ρώτησα μήπως χρειάστηκε κάτι παραπάνω για να πεθάνουν οι ψύλοι.Ποσο καιρό λες να πάρει αυτό με τ αυγα?Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:21, 14-02-11:

Καταρχην δεν ξερω τι ακριβως αμπουλα ειναι....παντως το frontline combo..κανει και για τα αβγα.Ακριβως μερες δεν ξερω..αλλα εγω,ποτε δεν ειχα προβλημα με τους ψυλλους.Τους εβαζα αμπουλες..και μετα απο κανα δυο,3 μερες..δεν εβρισκα τιποτα.Ομως..οσες φορες μου κολλησαν...ειχαν ελαχιστους ουτως ή αλλως...διοτι το εβλεπα απο την αρχη..

Παράθεση

Eleni-27f (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Eleni-27f έγραψε στις 15:23, 14-02-11:

κ γω αυτην έβαλα κ δεν έχει πολλους εναν δυο εντόπισα..........οπότε σε λιγες μέρες θα φύγουν τελείως........σ ευχαριστω για την απαντηση.....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:25, 14-02-11:

Πολυ ωραια..τοτε σιγουρα θα φυγουν..

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:27, 24-07-11:

Σήμερα διαπίστωσα οτι η Ήρα είχε 1 παράσιτο (μάλλον με ψείρα έμοιαζε) που περπατούσε πάνω της, μέχρι να το αντιληφθώ είχε εξαφανιστεί μέσα στο τρίχωμα της μουσούδας της. Πώς μπορούμε να απαλλαγούμε απο αυτά με βιολογικό τρόπο;

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 22:26, 24-07-11:

Σήμερα διαπίστωσα οτι η Ήρα είχε 1 παράσιτο (μάλλον με ψείρα έμοιαζε) που περπατούσε πάνω της, μέχρι να το αντιληφθώ είχε εξαφανιστεί μέσα στο τρίχωμα της μουσούδας της. Πώς μπορούμε να απαλλαγούμε απο αυτά με βιολογικό τρόπο;
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει βιολογικός τρόπος! Μόνο το Frontline γνωρίζω σε αμπούλα και spray και την αμπούλα advocate επίσης που πιάνει και κάποια εσωτερικά παράσιτα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:32, 24-07-11:

Με διατομίτη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:39, 24-07-11:

Αν μπορεις να εξηγησεις λιγο τι ειναι αυτο..και κυριως..που το βρισκουμε..θα ηταν ακομα καλυτερα..

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 09:03, 25-07-11:

με πείσατε........ πάω κτηνίατρο, δεν το γλιτώνει το φαρμακάκι της!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:08, 25-07-11:

Είναι μια σκόνη γκριζωπή που μοιάζει με τσιμέντο ή πηλό. Είναι 100% φυσικό προϊόν, αλλά πρέπει να είναι για χρήση στα ζώα. Χρησιμοποιείται και για τα ενδοπαράσιτα. Τον χρησιμοποιούν στην κτηνοτροφία κυρίως. Νομίζω πως τον βρίσκουμε σε αγροτικά-κτηνοτροφικά ή κηπουρικά μαγαζιά. Προσοχή όμως. Μην αγοράσετε τον διατομίτη που είναι για πισίνες.

Κάτι σαν και αυτά είναι καλά:
http://www.bitlessbridle.co.uk/shop/...roducts_id=232
http://diatomx.co.uk/epages/eshop439...r%20Animals%22
http://www.ebay.co.uk/itm/1000GRAM-1...item1e5fc4793a

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:11, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
με πείσατε........ πάω κτηνίατρο, δεν το γλιτώνει το φαρμακάκι της!
Βασικά λένε ότι ένα 40% των ψύλλων βρίσκεται πάνω στην γάτα. Τα αυγά και οι κάμπιες είναι στα μέρη που συχνάζει και κοιμάται. Πρέπει δηλαδή να ψεκάσεις με frontline και τις περιοχές που συχνάζει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:13, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Είναι μια σκόνη γκριζωπή που μοιάζει με τσιμέντο ή πηλό. Είναι 100% φυσικό προϊόν, αλλά πρέπει να είναι για χρήση στα ζώα. Χρησιμοποιείται και για τα ενδοπαράσιτα. Τον χρησιμοποιούν στην κτηνοτροφία κυρίως. Νομίζω πως τον βρίσκουμε σε αγροτικά-κτηνοτροφικά ή κηπουρικά μαγαζιά. Προσοχή όμως. Μην αγοράσετε τον διατομίτη που είναι για πισίνες.

Κάτι σαν και αυτά είναι καλά:
http://www.bitlessbridle.co.uk/shop/...roducts_id=232
http://diatomx.co.uk/epages/eshop439...r%20Animals%22
http://www.ebay.co.uk/itm/1000GRAM-1...item1e5fc4793a
Ιδιαιτερη προσοχη σε αυτο που λεει η φιλη μας,γιατι δεν ειμαι σιγουρη οτι υπαρχει στην ελλαδα ειδικος για ζωα.Να τονιστει δηλαδη οτι πρεπει να ειναι ειδικο για ζωα.

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 10:14, 25-07-11:

Εγώ χρησιμοποιώ πάντως frontline, την πράσινη ειδική αμπούλα που είναι λίγο ακριβότερη αλλά εξοντώνει και τ' αυγά των παρασίτων.
Δεν παίρνω το σπρέι, ταλαιπωρούνται τα ζώα μ' αυτό!
Οταν περιμάζεψα τη Σταχτοπούτα πέρσι ήταν γεμάτη ψύλλους και κόλλησαν κι οι άλλες δυο!
Τις απομόνωσα λοιπόν, τους έβαλα την αμπούλα (για δύο 24ωρα θέλουν απομόνωση, να μη γλειφει το ένα το άλλο)
Παράλληλα αγόρασα εντομοκτόνο. Αλλά πρόσεξα να γράφει πως είναι αβλαβές για τα κατοικίδια.
Εβγαλα το στρώμα μου στον ήλιο, το ψέκασα, ψέκασα και μέσα στο σπίτι γενικά, κι έπλυνα ό,τι μπορούσε να πλυθεί στο πλυντήριο.
Ηταν μια δυσκολη μέρα αλλά ΨΥΛΛΟΙ ΤΕΛΟΣ!
Τώρα τους φοράω το αντιπαρασιτικό λουρί και δεν τ' αφήνω να βγουν από το σπίτι.
Ομως έχω το νου μου γιατί ταϊζω και χαϊδεύω αδέσποτα, οπότε ίσως καποια στιγμή χρειαστεί να το επαναλάβω αυτό, αφού ο κτηνίατρος μου είπε πως το αντιπαρασιτικό λουρί δεν κάνει σχεδόν τίποτα-τους το πήρα παρόλα αυτά καλού-κακού

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 22:25, 25-07-11:

τελικά της έβαλα αμπούλα frontline... και ελπίζω να εξαφανιστούν το θέμα μου είναι οτι μετά την αμπούλα την χτένισα κάτω απο το σαγόνι της και τον λαιμό της μπροστά οπου είχε ένα σπυράκι, μετά απο ώρα παρατήρησα οτι μεταξύ λαιμού και σαγονιού έχει πρηστεί λιγάκι, το πρήξιμο υπάρχει την ακουμπάω και δεν ενοχλείται, αναρωτιέμαι έχει να κάνει με το σπυράκι(αν και δεν έχει πριστεί εκεί ακριβώς) ή υπάρχει περίπτωση να είναι καμία παρενέργεια απο την αμπούλα;;;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:27, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
τελικά της έβαλα αμπούλα frontline... και ελπίζω να εξαφανιστούν το θέμα μου είναι οτι μετά την αμπούλα την χτένισα κάτω απο το σαγόνι της και τον λαιμό της μπροστά οπου είχε ένα σπυράκι, μετά απο ώρα παρατήρησα οτι μεταξύ λαιμού και σαγονιού έχει πρηστεί λιγάκι, το πρήξιμο υπάρχει την ακουμπάω και δεν ενοχλείται, αναρωτιέμαι έχει να κάνει με το σπυράκι(αν και δεν έχει πριστεί εκεί ακριβώς) ή υπάρχει περίπτωση να είναι καμία παρενέργεια απο την αμπούλα;;;
Μπορεί να εμφάνισε αλλεργία στο τσίμπημα του ψύλλου. Δες το πως πάει και αν δεις ότι χειροτερεύει πήγαινέ την στον κτηνίατρο

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 22:32, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Μπορεί να εμφάνισε αλλεργία στο τσίμπημα του ψύλλου. Δες το πως πάει και αν δεις ότι χειροτερεύει πήγαινέ την στον κτηνίατρο
αυτό θα κάνω μάλλον το κορίτσι μου τους τελευταίους 2 μήνες ταλαιπωρείται συνεχώς και ανησυχώ πάρα πολύ..............

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 22:33, 27-07-11:

τελικά οι ψύλλοι της τσιμπήσανε όλο το λαιμουδάκι της και ο κτηνίατρος μας έδωσε fusidin γιατί απο το ξύσιμο έπαθε κοκιο..............κάτι (δεν θυμάμαι) δερματίτιδα. ελπίζω να περάσει πολύ σύντομα και να ηρεμήσουμε όλοι επιτέλους..........

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 10:22, 22-08-11:

Καλημέρα σε όλους τους γατογονείς. Πριν λίγο τελείωσα με την καθαριότητα του σπιτιού μου. Γύρισα το σπίτι ανάποδα στην κυριολεξία. Ο λόγος? Γέμισα ψύλλους. Ήμουν στην κουζίνα προχθές και ξαφνικά άρχισα να ξύνομαι ταυτόχρονα σε χέρια και πόδια. Μετά από λίγο, να κάτι καρούμπαλα. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία και σκέφτηκα ότι θα είναι καμιά σκνίπα. Έλα όμως που δεν σταματούσαν. Ξάπλωνα στο κρεβάτι να κοιμηθω, την άλλη μερα τσιμπήματα στο μάγουλο, στην πλάτη, στα χέρια, στα πόδια παντού ρε παιδιά. Όχι τιποτε άλλο, αλλά μετά από λιγο γινόντουσαν καρούμπαλα και πονούσαν. Ώσπου εχθές το βράδυ είδα ένα κόκκινο ζουζούνι πάνω στο laptop. Κοκκάλωσα γιατί αμέσως αναγνώρισα τί είναι. Σήμερα το πρωί ξύπνησα, εννοείται τσιμπημένη, και σήκωσα σεντόνια, ψέκασα το στρώμα με aroxol mec και με αντιπαρασιτικό, τράβηξα τα έπιπλα, το κρεβάτι, τραπέζια, κουζίνες όλα, όλα, όλα και σκούπισα με ηλεκτρική, σφουγγάρισα με χλωρίνη και ταυτόχρονα ψέκαζα. Ελπίζω να απαλλαχτώ μια και καλή. Έχω φρικάρει παιδιά. Δεν ξέρω αν τα έφερε ο γάτος μου ή τα αδεσποτάκια που έρχονται στο μπαλκόνι (μονοκατοικία)? Η αλήθεια είναι ότι ο γάτος μου τελευταία ξυνόταν αλλά του έβαλα αμπούλα πριν τρες εβδομάδες και του την αναννέωσα σήμερα. Αυτές τις ημέρες τον έβγαζα έξω με λουράκι και πήγαινε στα λουλούδια μου. Και ρωτώ: αν έχει αμπούλα το γατί πάλι κολλάει ψύλλους ή λέτε να έτυχε να είναι από τα αδέσποτα? ( ένα αδέσποτο μπήκε δυο - τρεις φορές στο σπίτι αλλά το έβγαλα έξω). Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον? Αν ναι, τότε τί ακριβώς πρέπει να κάνω? Αυτή τη στιγμή που σας γράφω, έχω ένα καρούμπαλο στο μάγουλο, τέσσερα στο ποδι, τρία στα χέρια και δύο στην πλάτη. Help!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:58, 22-08-11:

Kαλημέρα.
Και όμως οι αμπούλες θεωρητικά προστατεύουν ,καλύπτουν δηλαδη για ένα διάστημα περίπου 3 μηνών τη γάτα.
Αν δεν ήταν έτσι,γάτες που βγαίνουν έξω θα έπρεπε να τις ψεκάζουμε κάθε μέρα.Δεν μπορεί να γίνεται αυτό όμως όπως καταλαβαίνεις.
Καταρχήν καλό θα είναι να μην βάζεις απο μόνη σου φάρμακο στη γάτα σου ,αν δεν στο έχει πει γιατρός.Δηάδή η επανάλλειψη,μετά απο 3 βδομάδες που έκανες,αν δεν στο έχει πει γιατρός δεν είναι ασφαλές για τη γάτα(φάρμακα είναι μην ξεχνιόμαστε)
Το πιο πιθανό είναι οι ψύλλοι να προέρχονται απο τα αδέσποτα.
Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,όχι μόνο για ψύλλους αλλά και γενικότερα..καλό θα είναι η γάτα σου να μην βγαίνει έξω,εφόσον υπάρχουν και άλλα γατιά τριγύρω,που ούτε ψεκασμένα είναι ,ούτε εμβολιασμένα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:08, 22-08-11:

Θα έλεγα ότι το πιο σημαντικό από όλα είναι να προσέχεις με τι ψεκάζεις το σπίτι σου γιατί είναι πολύ επικίνδυνα αυτά τα σπρευ για τις γάτες. Όταν είχε έρθει συνεργείο σε εμάς μας είπανε να φύγουμε από το σπίτι για τουλάχιστον 8 ώρες μαζί με τα κατοικίδια μας και να σκεπάσουμε με βρεγμένη πετσέτα το ενυδρείο. Πολλά από αυτά τα εντομοκτόνα είναι πολύ τοξικά στις γάτες. Διάβαζε προσεκτικά τις οδηγίες πίσω.

Παράθεση

sadyist (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sadyist
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H sadyist Νιάρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ!!!!! έγραψε στις 12:26, 22-08-11:

Μίλησα με τον κτηνίατρο πριν λίγο και μου είπε ότι πιθανότατα η γάτα θα έφερε ψύλλο από έξω και θα έπεσε από πάνω της μέσα στο σπίτι γιατί δεν θα άντεξε από το φάρμακο. Καταλαβαίνω ότι είναι τοξικά τα εντομοκτόνα αλλά πραγματικά έπαθα ζημιά ρε παιδιά. Είμαι παντού πρησμένη από τα τσιμπήματα. Και τον φίλο μου τσίμπησαν στην πλάτη. Είναι ανυπόφορο. Ελπίζω να ησυχάσω όμως από εδώ και στο εξής. Όσο για τις γάτες έξω, είναι πέντε ζωή να έχουν. Μου φαίνεται ότι θα βάλω αμπούλες και σε αυτές.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:32, 22-08-11:

Πωπω!
Μου θυμίσατε αυτά που τράβηξα στον Στρατό...
Μιλάμε όμως για πολύ ψύλλο...

Να ρωτήσω κάτι, ειδικά αυτούς που έχουν ή είχαν αντιμετωπίσει πρόβλημα με ψύλλους;
Η γάτα σας έμενε αποκλειστικά εντός σπιτιού ή έβγαινε κι έξω;
Εμένα ζει αποκλειστικά μέσα, της έχω κάνει αποπαρασίτωση (μέσα - έξω) και το σπίτι το διατηρώ καθαρό.
Οπότε δεν κινδυνεύω από τέτοια ζωΰφια, σωστά;

Θα έλεγα ότι το πιο σημαντικό από όλα είναι να προσέχεις με τι ψεκάζεις το σπίτι σου γιατί είναι πολύ επικίνδυνα αυτά τα σπρευ για τις γάτες. Όταν είχε έρθει συνεργείο σε εμάς μας είπανε να φύγουμε από το σπίτι για τουλάχιστον 8 ώρες μαζί με τα κατοικίδια μας και να σκεπάσουμε με βρεγμένη πετσέτα το ενυδρείο. Πολλά από αυτά τα εντομοκτόνα είναι πολύ τοξικά στις γάτες.
Ceres Victoria, εννοείς συνεργείο για απεντόμωση;
Επειδή κι εγώ κάνω απεντόμωση κάθε χρόνο (φέτος έκανα προτού πάρω την Άρτεμη) κι έχω σκεφτεί από τώρα για το τι θα γίνει του χρόνου με αυτό το θέμα, θα πρέπει να πάρω την γάτα μου και να φύγω για κάποιες ώρες από το σπίτι;
Μέχρι τώρα ο άνθρωπος που μου κάνει απεντόμωση ποτέ δε μου έχει πει να φύγω από το σπίτι (ασχέτως εάν εγώ φεύγω από τη μυρωδιά) αλλά εάν του πω ότι έχω πλέον και γάτα, μάλλον θα μου πει να φύγω.
Θα ρωτήσω βέβαια και την κτηνίατρο για αυτό το θέμα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:52, 22-08-11:

Εγω πλέον,επειδή και τα δικά μου γατιά ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι,και επίσης προσέχω και εγώ,για ψύλλουςν ΔΕΝ τα ψεκάζω.Και όντως ποτέ δεν μου έχουν εμφανίσει.Μιλώ πάντα για το τι κάνω εγω βέβαια,δεν λέω να το κάνετε και εσείς.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:25, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από sadyist
Μίλησα με τον κτηνίατρο πριν λίγο και μου είπε ότι πιθανότατα η γάτα θα έφερε ψύλλο από έξω και θα έπεσε από πάνω της μέσα στο σπίτι γιατί δεν θα άντεξε από το φάρμακο. Καταλαβαίνω ότι είναι τοξικά τα εντομοκτόνα αλλά πραγματικά έπαθα ζημιά ρε παιδιά. Είμαι παντού πρησμένη από τα τσιμπήματα. Και τον φίλο μου τσίμπησαν στην πλάτη. Είναι ανυπόφορο. Ελπίζω να ησυχάσω όμως από εδώ και στο εξής. Όσο για τις γάτες έξω, είναι πέντε ζωή να έχουν. Μου φαίνεται ότι θα βάλω αμπούλες και σε αυτές.
Καταλαβαίνω την οργή σου και σε νιώθω απόλυτα γιατί έχω περάσει παρόμοια φάση (και χειρότερη) αλλά πρόσεχε με τα εντομοκτόνα. Εσύ μπορεί να έχεις μερικά τσιμπήματα, η γάτα όμως μπορεί να πεθάνει από αλόγιστη χρήση εντομοκτόνων.

Στη θέση σου το 1ο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να βάλω ότι ρούχα έχω έξω και σκεπάσματα σε μεγάλες σακούλες ή πλαστικά containers και μετά να τα πλένω όλα στο πλυντήριο στους 60+ βαθμούς. Μετά θα έβαζα σκούπα σε ολο το σπίτι και θα σκούπιζα τα πάντα. Κρεβάτια, στρώματα, καναπέ, τα πάντα. Θα σήκωνα και τα στρώματα και θα τραβούσα ακόμα και τα έπιπλα για να σκουπίσω όσο το δυνατόν περισσότερα σημεία. Μόλις τελείωνα το σκούπισμα θα πετούσα κατευθείαν την σακούλα σε κάδο σκουπιδιών. Τέλος θα ψέκαζα με σπρευ frontline τα σημεία που συχνάζει η γάτα, τις μοκέτες, τον καναπε και ότι άλλο πιστεύω ότι μπορεί να έχει αυγά και κάμπιες ψύλλων. Αν έχεις μηχάνημα με ατμό θα ήταν το ιδανικότερο. Την επόμενη μέρα θα έκανα πάλι τα ίδια, πλύσιμο σκεπασμάτων και σκούπισμα (δεν χρειάζεται να ψεκάζεις καθε μέρα γιατι τα περισσότερα εντομοκτόνα μένουν στον χώρο για 15 μέρες). Αυτό θα το έκανα για τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Ξέρω είναι κουραστικό, αλλά θα απαλλαγείς από τους ψύλλους. Αν μπορείς να βρεις διατομική γή είναι το ιδανικότερο γιατί θα γλιτώσεις το συχνό σκούπισμα και δεν θα εισπνέεις καρκινογόνο εντομοκτόνα.

Αρχική Δημοσίευση από George82
Ceres Victoria, εννοείς συνεργείο για απεντόμωση;
Επειδή κι εγώ κάνω απεντόμωση κάθε χρόνο (φέτος έκανα προτού πάρω την Άρτεμη) κι έχω σκεφτεί από τώρα για το τι θα γίνει του χρόνου με αυτό το θέμα, θα πρέπει να πάρω την γάτα μου και να φύγω για κάποιες ώρες από το σπίτι;
Μέχρι τώρα ο άνθρωπος που μου κάνει απεντόμωση ποτέ δε μου έχει πει να φύγω από το σπίτι (ασχέτως εάν εγώ φεύγω από τη μυρωδιά) αλλά εάν του πω ότι έχω πλέον και γάτα, μάλλον θα μου πει να φύγω.
Θα ρωτήσω βέβαια και την κτηνίατρο για αυτό το θέμα.
ναι τέτοιο. Τότε δεν είχα γάτα. Αν μου τύχαινε τώρα κάτι τέτοιο μάλλον θα έμενα σε ξενοδοχείο για 1-2 μέρες.

Εγω πλέον,επειδή και τα δικά μου γατιά ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι,και επίσης προσέχω και εγώ,για ψύλλουςν ΔΕΝ τα ψεκάζω.Και όντως ποτέ δεν μου έχουν εμφανίσει.Μιλώ πάντα για το τι κάνω εγω βέβαια,δεν λέω να το κάνετε και εσείς.
και εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα παρόλο που τον βγάζω έξω κάπου κάπου. Ίσως παίζει ρόλο και η περιοχή

Παράθεση

patouri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη patouri
H patouri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H patouri έγραψε στις 16:04, 11-11-11:

Γεια σας παιδιά! Δεν ξερω και πολλά απο γατιά, γι'αυτό χρειάζομαι συμβουλές
Πριν 3 μέρες βρήκα ένα μικρό γατόνι στο δρόμο (2 μήνων όπως ενημερώθηκα) και το πήρα στο σπίτι ... Η κτηνίατρος την επόμενη μέρα μου είπε οτι είναι υγειέστατο, απλώς έχει ψύλλους--------- (πολλούς ψύλλους!) , δεν τον ψέκασε όμως γιατί τον είχα πλύνει το προηγούμενο βράδυ
Του πήρα σήμερα αμπούλα για τους ψύλλους και απο βδομάδα θα του πάρω και το χαπάκι για τα ενδοπαράσιτα..
Και εδώ ξεκινάν οι απορίες!
-Το φάρμακο δεν έχει οδηγίες πάνω, η αμπούλα είναι advocate για μικρά, τι ποσότητα βάζω??
- Μπορώ να του βάλω σήμερα την αμπούλα? ή δεν θα πιάσει μιας που είναι μπανιαρισμένος?
- τον έχω στο μπαλκόνι προς το παρόν γιατί μετά απο "σύντομο" googlarisma τρόμαξα με τους ψύλλους στο σπίτι.. μετα την αμπούλα να τον βάλω μέσα? --- κρυώνει το γλυκούλι
- όλα αυτά που ξαπλώνει και παίζει , πανιά , πετσέτες κλπ.. τα καίωωω???

Υ.Γ. Δεν είχα ποτέ γάτα στο σπίτι .. για την ακρίβεια δεν είχα ποτέ γάτα γενικά
ο σκοπός ήταν να το φροντίσω μέχρι να του βρώ σπίτι ... αλλά τον ερωτεύτικα οπότε είπαμε να συγκατοικίσουμε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 20:04, 15-11-11:

να ρωτησω κ εγω σχετικα με την αμπουλα και τους ψηλους...για να μη γεμισω κ εγω στο σπιτι..
της ειχα ξαναβαλει αλλη μια φορα και κανενα προβλημα και εμφανηση ψηλου μεχρι που ξαναεκαναν την εμφανηση τους..
η απορια μου ειναι,οταν της βαζεις την αμπουλα μηπως τις πρωτες ωρες η μερες,αυτη προκαλει δυσφορια στους ψηλους και λογικο ειναι,αυτοι να φευγουν πανικοβλητοι οπου βρουν,και μηπως τοτε γεμισει ο καναπες η το κρεβατι..αυτο φοβαμαι..
δηλαδη μεχρι να δραει και να τους σκοτωσει,μηπως καποιοι προλαβουν και φυγουν στο περιβαλλον της..
αυριο παντως θα της βαλω.
ξερετε κανενα κολπο να αποφυγω τα δυσαρεστα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:59, 15-11-11:

Βασικα..ποτε εγω δεν εκανα κατι για το περιβαλλον,και ποτε δεν ειχα προβλημα.
Ξανα;...Πριν ποσο καιρο της ειχες βαλει;Μονο αν εχει περασει το χρονικο διαστημα που χρειαζεται επαναλληψη να βαλεις..
Θελει πολυ μεγαλη προσοχη με αυτα τα φαρμακα.Μονο οτι μας λεει ο γιατρος.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 00:42, 16-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
να ρωτησω κ εγω σχετικα με την αμπουλα και τους ψηλους...για να μη γεμισω κ εγω στο σπιτι..
της ειχα ξαναβαλει αλλη μια φορα και κανενα προβλημα και εμφανηση ψηλου μεχρι που ξαναεκαναν την εμφανηση τους..
η απορια μου ειναι,οταν της βαζεις την αμπουλα μηπως τις πρωτες ωρες η μερες,αυτη προκαλει δυσφορια στους ψηλους και λογικο ειναι,αυτοι να φευγουν πανικοβλητοι οπου βρουν,και μηπως τοτε γεμισει ο καναπες η το κρεβατι..αυτο φοβαμαι..
δηλαδη μεχρι να δραει και να τους σκοτωσει,μηπως καποιοι προλαβουν και φυγουν στο περιβαλλον της..
ξερετε κανενα κολπο να αποφυγω τα δυσαρεστα?
Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής..
Οι ψύλλοι 2 μέρες μετά την εφαρμογή του φαρμάκου, παραλύουν(για πάντα) και πέφτουν.Τέρμα με αυτούς..Δεν μας ξαναενοχλούν..Αυτό όμως που μας δημιουργεί το πρόβλημα είναι τα αυγά που άφησαν πίσω τους (στο τρίχωμα της γατούλας αλλά και στο περιβάλλον, συνήθως στην κουβερτούλα της ή εκεί που συνηθίζει να κοιμάται).
Στη συνεχεια, γεννιούνται οι ψύλλοι και πάλι από την αρχή..
Γι'αυτό πολλές φορές η κατάσταση διαιωνίζεται..
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να εφαρμόσεις αμπούλα μου σκοτώνει ΚΑΙ αυγά ψύλλων (πχ frontline combo, stronghold αυτές τις 2 ξέρω και για αυγά).
Διαφορετικά, νομίζω πως μπορείς να εφαρμόσεις 3 φορές απλή αμπούλα (frontline), μια ανα μήνα ώστε να σπάσεις τον κύκλο. ΠΟΤΕ νωρίτερα γιατί πρόκειται για πολύ ισχυρά φάρμακα.Αν και νομίζω η πρώτη επιλογή είναι πιο οικονομική και βολική.
Εάν λέω κάτι λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

ΟΛΑ αυτά σε παρακαλώ να τα συζητήσεις έστω και τηλεφωνικά με τον κτηνιατρό σου γιατί μόνο αυτός μπορεί να σου δώσει τη λύση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 02:25, 16-11-11:

παει πολυς καιρος απο την τελευταια φορα που της ειχα βαλει..
και εννοειται τις αμπουλες απο τον κτηνιατρο τις περνω...
απλα δε θυμαμαι ποιες μου χε δωσει την προηγουμενη φορα.θα του ζητησω τωρα τις δυνατες αυτες που λετε.

Παράθεση

Dominus_Mors

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dominus_Mors
Ο Dominus_Mors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Dominus_Mors έγραψε στις 19:44, 18-12-11:

Καλησπερα. Εχω ενα γατακι μικρο ουτε ενος χρονου που απο χθες αρχισαν καποια συμπτωματα. Συγεκριμενα, τρεμει ολη την ωρα, εχει να φαει και να πιει νερο απο χθες, οταν πας να το αγγιξεις αγριευει, και επισης καθεται καποιες φορες με το κεφαλι ακουμπισμενο στο πατωμα και ολο το υπολοιπο σωμα ορθιο. ΟΠοιος μπορει να με βοηθησει γρηγορα γιατι αυριο θα τον παω στο κτηνιατρο. Αν εχει καποιος καποια προσωρινη βοηθεια θα ειμαι ευγνωμων.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:33, 18-12-11:

Καλησπέρα εδώ γραμμένη με μωβ χρώμα μπορείς να βρεις μια λίστα 24 ωρων κλινικών για επείγοντα περιστατικά. Θα σε συμβούλευα να μην περιμένεις άλλο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 20:37, 18-12-11:

Καλά σου λέει η Νικολίνα τρέξε τον μικρούλη σου στο γιατρό γιατί μπορεί να είναι το οτιδήποτε από κτύπημα μέχρι εσωτερική αιμορραγία!!!
Μόλις έχεις νέα ενημέρωσε μας!!

Παράθεση

Dominus_Mors

Νεοφερμένος

O Dominus_Mors έγραψε στις 21:09, 18-12-11:

Λοιπον μιλησα με εναν κτηνιατρο και μου ειπε οτι η ειναι καποιο παρασιτο η εχει εγκεφαλιτιδα. Μου ειπε να του δωσω μισο ml vermox που ειναι αντιπαρασιτικο φαρμακο και πολλα υγρα πχ. γαλα. Τωρα απλα περιμενω. Πηρα καποια τηλεφωνα γιατι μενω πολυ μακρια απο αυτες τις περιοχες και μου ειπαν αυτα. Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας....οταν εχω νεα θα σας ενημερωσω.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:12, 18-12-11:

Πολύ καλά έκανες που μίλησες με κτηνίατρο. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:21, 18-12-11:

Παντως..οπως και να εχει..ειδικα αν ειναι εγκεφαλιτιδα,θα πρεπει να το δει οπωσδηποτε κτηνιατρος.Μακαρι να ειναι κατι πιο απλο.Πολλα περαστικα του.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:13, 18-12-11:

Κάνε λίγη υπομονή και αύριο που θα το πας στο γιατρό θα έχεις μια καλύτερη εικόνα του τι συμβαίνει..

Εύχομαι τα καλύτερα ειλικρινά!

Παράθεση

Dominus_Mors

Νεοφερμένος

O Dominus_Mors έγραψε στις 00:04, 19-12-11:

Βασικα το προβλημα λυθηκε, βρηκαμε οτι αυτο γινοταν απο ενα ψυλλο που τον ειχε μολυνει. ΕΙχε 40 πυρετο, γ αυτο ετρεμε. η γιατρος μου ειπε οτι απο αυριο θα αρχισει να γινεται καλυτερα. Και παλι, σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας. Ηταν πολυτιμη

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 00:54, 19-12-11:

Μπραβο, ευχομαι ο μικρουλης να αναρρωσει πολυ γρηγορα.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:41, 20-12-11:

Χαίρομαι!! Μπράβο σου που έδρασες άμεσα. Όλα θα πάνε καλά τώρα..

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 14:27, 29-01-12:

Με 5 γατιά δεν είναι εύκολο να αγοράζεις αμπούλες κάθε μήνα (είναι περίπου 30 ευρώ). Οπότε ψάχνω εναλλακτικές λύσεις. Ξέρετε να υπάρχουν; Πρόσφατα άκουσα ότι λίγο αιθέριο έλαιο λεβάντα στο κολάρο τους, βοηθάει.
Είναι αλήθεια ότι τον χειμώνα δεν κινδυνεύουν από ψύλλους;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:11, 29-01-12:

Υπάρχουν και τα ειδικά κολάρα για ψύλλους που νομίζω αντικαθιστάς κάθε τρεις μήνες ή και παραπάνω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους