Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,518 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 410 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γέννησε η γατούλα μου η Σέβη!

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatotinaki
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gatotinaki έγραψε στις 20:22, 20-09-12:

Καλησπέρα σε όλους. Η Σέβη γεννήθηκε 15/02/2012. Πριν κλείσει τους έξι μήνες, την πήγα στον κτηνίατρο γιατί στον σβέρκο είχε φύγει το τρίχωμα της σε ενα σημείο και φαντάστηκα οτι είχε δερματολογικό πρόβλημα. Η γιατρός μου είπε τα μαντάτα...κάποιος αγήρτης είχε ξεμοναχιάσει την γλυκούλα μου και ποιος ξέρει τί της έκανε!! Στείρωση ήταν προγραμματισμένη για τέλος αυγούστου. Μας πρόλαβε η ρουφιάνα! Αποφάσισα να μην την στειρώσω αφού είχε ήδη μείνει έγκυος κι έτσι προχτές 18/09/2012 γέννησε 4 πανέμορφα και υγειέστατα γατάκια. Ήμουν μπροστά σε όλη την διαδικασία, αγχώθηκα αρκετά μπορώ να σας πώ αλλά τέλος καλό όλα καλά! Η Σέβη το κουνάει απο το σπιτάκι της, τα γατούνια δεν ξεκολλάνε απο πάνω της και είναι πολύ ήρεμη όταν τα πλησιάζω. Δεν αναστατώνεται καθόλου. Παρόλαυτα δεν την ενοχλώ και πολύ, μόνο το φαγητό της και το νεράκι της. Δεν θέλω να την στρεσάρω και την αφήνω να απολαύσει τα γατσούνια της. Σας παραθέτω και μερικές φωτογραφίες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:24, 20-09-12:

Να τα χαίρεστε όλα!
Και τη στοργική και τρυφερή μητέρα και τα πανέμορφα μικρά της!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:54, 20-09-12:

Αχ! Παναγιτσα μου, τεσσερις πανεμορφες, λαχταριστες, μπουκιτσες!!! Γιαννη μου, να χαιρεσαι την γατουλα σου και τα μικρουλακια της. Φτου-φτου, σκορδα!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 21:17, 20-09-12:

γλυκουλα η γατα και τα γατακια τι γλυκαααα!!! τα θελω ολα! ))))) να σου ζησουν μεσα απο την καρδια μου!

Παράθεση

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gatotinaki έγραψε στις 21:59, 23-09-12:

Καλησπέρα και πάλι. Όλα καλά με τα γατάκια, το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι το 1 απο τα 4 είναι πιο αδύνατο και μικροσκοπικό απο τα υπόλοιπα. Αποφάσισα να τα ζυγίσω. Τα 3 ζυγίζουν απο 200 γραμμάρια μέχρι 220 και το μικρούλι 170. Η διαφορά φαίνεται και με το μάτι βασικά. Δεν έχω δεί ποτέ την κοιλίτσα του φουσκωμένη. Είναι πάντως δραστήριο και το βλέπω οτι πηγαίνει κανονικά και θηλάζει. Απλά καθυστερεί πολύ να βρεί στόχο...ενώ τα υπόλοιπα πάνε κατευθείαν ρόγα, αυτό δείχνει να χάνεται λίγο. Πηγαίνει και ψάχνει για ρόγα σε άκυρα σημεία. Τι να κάνω? Είναι φυσιολογικό να διαφέρει τόσο σε βάρος? Η γατούλα πάντως το προσέχει όπως και τα υπόλοιπα. Δεν το έχει απορρίψει.

Ευχαριστώ.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:33, 23-09-12:

Εχει μεγαλη σημασια τι βαρος ειχε οταν γεννηθηκε.Αν παιρνει κανονικα βαρος,ισως απλα ηταν μικροτερο απο οταν γεννηθηκε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,565 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:01, 24-09-12:

Γιάννη, να σου ζήσουν γατάκια και η μανούλα τους! Πόσο γλυκά και πανέμορφα τα καινούργια πλασματάκια που ήρθαν στον κόσμο! Όσο για το μικρούλι που δυσκολεύεται, νομίζω δεν πρέπει ν'ανησυχείς ιδιαίτερα, απλά να το παρακολουθείς..
Πιστεύω(και με τη βοήθεια της μαμάς του), θα τον βρει το δρόμο του κι αυτό το μικρουλίνι, όπως τα αδερφάκια του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:00, 24-09-12:

Η τρυφερότητα και η αγάπη που αισθάνομαι όταν βλέπω νεογέννητο γατάκι δεν περιγράφεται. Εκείνα τα κεφαλάκια με τα χαμηλωμένα αυτάκια και την υγρή γουνίτσα από τη φροντίδα της μανούλας τους... να σας ζήσουν και να τα χαίρεστε!! Μανούλα και μωρά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Bonjovicat (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bonjovicat
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Bonjovicat Δουλευω (τον κοσμο) για να ζω έγραψε στις 05:12, 01-10-12:

Παράθεση

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O gatotinaki έγραψε στις 13:40, 02-10-12:

Καλησπερα! Τα γατάκια καλά πάνε αν εξαιρέσουμε αυτό το οποίο σας ανέφερα οτι είναι μικροσκοπικό και ελαφρύτερο απο τα υπόλοιπα. Πήρα babycat milk της royal canin για να το βοηθήσω με κάποια συμπληρωματικά γεύματα. Το θέμα είναι οτι δεν έχει οδηγίες χρήσης και θα ήθελα να με βοηθήσετε! Το γατάκι σήμερα είναι 15 ημερών. Μπήκαμε δηλαδή στην τρίτη εβδομάδα. Σύμφωνα με τις οδηγίες πρέπει να του δώσω 10-14 ml γαλα. Αυτό που με μπερδεύει είναι πως θα το υπολογίσω. Η συσκευασία μέσα έχει μεζούρα. Θα βάλω 10ml σκόνη και θα γεμίσω το μπιμπερό με νερό μέχρι να πάει στα 10 ml?

Έχω κι άλλες απορίες. Διάβασα στον οδηγό για τα νεογέννητα οτι τα γατάκια μετά τις 2 πρώτες εβδομάδες πρέπει να τρώνε τροφή. Τι εννοεί? Κροκέτες???? Πως θα τις φάνε? Αυτά είναι μικροσκοπικά και ίσα που ανοίγουν το στόμα! Μήπως εννοεί κονσέρβα kitten?

Επίσης αναφέρει οτι πρέπει να ουρούν και να αφοδεύουν με την βοήθεια της μαμάς τους. Την γατούλα την έχω δεί που τα γλείφει στην περιοχή τους αλλά δεν έχω παρατηρήσει σημάδια απο ούρα ή κόπρανα.

Ευχαριστώ!

Παράθεση

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O gatotinaki έγραψε στις 17:02, 02-10-12:

Καμμιά ιδέα???

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:28, 02-10-12:

Προσωπικά δεν έχω εμπειρία από τόσο μικρά γατάκια. Αυτό το άρθρο έχει κάποιες σημαντικές πληροφορίες:

Ορφανά γατάκια και πως να τα μεγαλώσετε!

Απ΄εκεί και πέρα 2 εβδομάδων νομίζω ότι είναι πολύ μικρά για να φάνε ξηρά τροφή. Νομίζω ότι ο απογαλακτισμός αρχίζει όταν τα μικρά είναι 3-4 εβδομάδων. Καλύτερα να μιλήσεις με ένα κτηνίατρο, ο οποίος θα είναι σε θέση να σου λύσει όλες σου τις απορίες

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:46, 02-10-12:

Μετά την 3η,4η βδομάδα θα αρχίσουν να τρώνε,να έχουν βγάλει και δοντάκια.Και συνήθως ξεκινάμε με υγρή τροφή,και μετά περνάμε στην ξηρή.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 06:18, 03-10-12:

εννοειται οτι τρωνε μονο γαλατακι 15 ημερων! οπως ειπαν και τα κοριτσια πιο πριν μεχρι τον ενα μηνα πινουν μονο το γαλατακι της μαμας. αν πηρες οπως λες το royal canin το ειδικο για μωρα εχει μεσα αναλυτικες οδηγιες με εικονες (αν θυμαμαι καλα δεν ειχε γραπτες στα ελληνικα τουλαχιστον) ειναι κατατοπιστικοτατες εχει ενα μετρητη για τη σκονη και το σκευος για το μπιμπερο που μετραει τα ml. λεει ποση σκονη βαζεις σε ποσο νερο. απλα οι οδηγιες ειναι για πληρη διατροφη του μωρου, ενω αυτο θηλαζει κανονικα απο τη μαμα του επομενως δεν ξερω κατα ποσο θα το δεχτει το ξενο γαλα ασε που μπορει να χορταινει ηδη και να μη θελει αλλο... στη θεση σου δε θα εκανα καμια παρεμβαση. προσωπικα εχω δει αρκετες φορες γατακια πιο αδυνατα στο θηλασμο αλλα μεγαλωσαν κανονικα.
μην ανησυχεις καθολου για τα ουρα και τα κακα τα τρωει η μαμα γατα μολις τα κανουν (αφου τα γλειψει) και οντως στη φωλια δε βλεπεις ιχνος. ξερει τη δουλεια της!

αν θυμαμαι καλα γεμιζεις το μετρητη τη σκονης (χωρις να προεξεχει σκονη) και το βαζεις σε 20 ml νερου συμφωνα με το μπιμπερο (δλδ ολο σχεδον)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 03-10-12 στις 12:27. Αιτία: Merge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους