Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,551 εγγεγραμμένα μέλη και 718,139 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 289 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου δεν με εμπιστεύεται μετά την γέννα;

christineli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christineli
H christineli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H christineli έγραψε στις 13:31, 15-11-12:

Καλημέρα σε όλους!!
Χθες, η γατούλα μου, έγινε για πρώτη φορά μαμά!! Έφερε στον κόσμο 4 υγιέστατα μικρά!! Την εβδομάδα που ήταν στις "μέρες" της, ερχόταν συνεχώς μαζί μου,αλλά και το βράδυ που γέννησε με ξύπνησε και δεν με άφηνε από τα μάτια της καθ όλη την διάρκεια της γέννας!Επίσης εγώ ξεγέννησα το τελευταίο μωρό καθώς εκείνη ήταν πολύ εξαντλημένη! Αφού τα γέννησε στο κουτί της στο σαλόνι μου, ήταν πολύ φιλική μαζί μου,χαιρόταν όταν την χάιδευα και έδειχνε χαλαρή και ήρεμη στην παρουσία την δική μου,αλλά και του φίλου μου κοντά στα μικρά! Σήμερα το πρωί όμως που μπήκα στο σαλόνι, για να την ταΐσω, έδειχνε πολύ ανήσυχη,όταν με είδε και προσπάθησε με αγωνία να μεταφέρει τα μικρά κάτω από το κάλυμμα του καναπέ και φυσικά τα κατάφερε! Με προβλημάτισε πανικόβλητη συμπεριφορά της, όταν μπήκα, και αναρωτιέμαι άν υπάρχει η πιθανότητα να μην με εμπιστεύεται πλέον με τα μικρά και γ'αυτό να του αλλάζει θέση? Και αν αυτό συμβαίνει, (που το θεωρό λογικό και πιθανό) .Να σημειώσω ότι έχω βάλει 2 "φωλιές" στο σαλόνι, σε περίπτωση που αποφασίσει να αλλάξει ξανά θέση.
-Με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να την κάνω να νιώθει περισσότερο άνετη με την παρουσία μου κοντά στα μικρά???
(καθώς κακά τα ψέμματα ο καναπές δεν είναι η καταλληλότερη και ασφαλέστερη θέση στο σπίτι!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:15, 16-11-12:

Μηπως θα μπορουσες να βαλεις τις φωλιες που εφτιαξες σε καποιο σημειο που δεν περνατε συχνα, καποιο νεκρο σημειο που να την κανει να νοιωθει ασφαλης με τα μωρα της; Νομιζω πως ειναι φυσικο να νοιωθει λιγη ανασφαλεια μετα την γεννα, θα ειναι καπως ταλαιπωρημενη και ισως να μην νοιωθει επαρκης να τα προστατεψει. Σιγα-σιγα πιστευω πως θα επανελθει η προηγουμενη συμπεριφορα της, μην ξεχναμε πως τωρα ειναι μανουλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christineli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christineli
H christineli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H christineli έγραψε στις 17:15, 23-11-12:

Σε ευχαριστώ πολύ !! Και τελικά μάλλον έχεις δίκιο, απλά ήταν ταλαιπωρημένη και πανικόβλητη από την γέννα! Μετά από δύο με τρεις μερούλες, που μπήκε σε ρυθμό δείχνει να είναι πολύ άνετη με την παρουσία μας, μέχρι που μας τα "αφήνει" και φεύγει από το δωμάτιο να κόψει καμιά βόλτα! Είναι υπέροχη μαμά!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:13, 23-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από christineli
Σε ευχαριστώ πολύ !! Και τελικά μάλλον έχεις δίκιο, απλά ήταν ταλαιπωρημένη και πανικόβλητη από την γέννα! Μετά από δύο με τρεις μερούλες, που μπήκε σε ρυθμό δείχνει να είναι πολύ άνετη με την παρουσία μας, μέχρι που μας τα "αφήνει" και φεύγει από το δωμάτιο να κόψει καμιά βόλτα! Είναι υπέροχη μαμά!!
Μπραβο, χαιρομαι τοσο πολυ, να σας ζησουν ολα. Το ιδιο εκανε και μια γατουλα που ειχα οταν ημουν μικρη, εφευγε για τη βολτιτσα της και μου τα εφερνε στο κρεββατι μου για να τα προσεχω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:26, 24-11-12:

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά κι η γατούλα σου ηρέμησε.
Απλώς, οι γάτες κατά τη λοχεία είναι αρκετές προστατευτικές με τα μικρά τους και μπορεί να γίνουν ιδιαίτερα αμυντικές.
Δεν έχει να κάνει με το ότι δεν σε εμπιστεύεται ή νιώθει διαφορετικά για εσάς, απλώς ήθελε λίγες μέρες μέχρι να προσαρμοστεί κι η ίδια στις νέες συνθήκες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Παράξενη συμπεριφορά μετά τη γέννα - Από ΛΙΑ18457
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-09 στις 14:08.
    • Στείρωση μετά τη γέννα; - Από Nonika
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-04-09 στις 00:03.
    • Μπάνιο μετά τη γέννα... - Από anesperos13
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-08 στις 09:21.
    • Αίμα 2 μέρες μετά τη γέννα... - Από amarantos
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-03-08 στις 21:14.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους