Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,304 εγγεγραμμένα μέλη και 718,366 μηνύματα σε 22,601 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 341 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτος έπνιξε 5 νεογέννητα γατάκια

belemiano

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη belemiano
Ο belemiano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O belemiano έγραψε στις 15:05, 15-04-13:

Γεια σας παιδια, βρεθηκε μια γατα στην αποθηκη της εργασιας μου και γεννησε 5 υπεροχα και χαριτωμενα γατακια πριν 2 εβδομάδες. Απο τοτε τα προσεχα σεβόμενος βεβαια τη μανα τους που πολλες φορές εφευγε εκτος χώρου. Σημερα ενω η Μανα ελειπε και εγω βρισκόμουν αλλου, τρυπωσε ενας τεραστιος γάτος και επνιξε και τα 5 υπεροχα πλασματακια. Τον πέτυχα μολις ειχε ολοκληρωσει το εργο του και εγινε καπνος. Απο εκεινη τη στιγμη βρίσκομαι σε σοκ καθως περαν της λατρειας που τους ειχα, η εικόνα τους και το προοωρο τελος με συγκλονισε. Πραγματικα αν τον βρω θα τον σκοτώσω και ας αγαπαω πολυ τα ζωα, δε ξερω γιατι το εκανε αυτο και λυπαμε περισσοτερο τη μανα που θα γυρισει και δε θα βρει τα μωρα της εκει που τα αφησε. Ειλικρινά κατι τετοια περιστατικα με κανουν να μη θελω καμια επαφή με τα ζωα παρα το ότι τα αγαπαω πολυ. Προσφατα έχασα και τη δικη μου στην ανιση μαχη με τον καρκινο αλλα το συγκεκριμενο περιστατικο πραγματικα μοθ έχει κατσει στο λαιμο. Τα ατυχα γατάκια χωρις να ξέρω τι να τα κανω, τα αφησα σε μια κουτα στα σκουπιδια γιατι ηταν νεκρα, δε ξέρω αν εκανα καλα αλλα δεν ήθελα να τα βρει έτσι η μανα τους , ουτε να μυρισουν μέσα στο μαγαζι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:25, 15-04-13:

Δεν θα επρεπε να νοιωθεις ετσι για τον γατο, δυστυχως ειναι η φυση τους ετσι και δεν το εκανε απο κακια ή αλλο τετοιο ανθρωπινο συναισθημα. Οι αρσενικοι γατοι προσπαθουν με αυτο τον τροπο να εξασφαλισουν την συνεχεια της κυριαρχιας τους σε μια περιοχη και δεν φταιει αυτος ο καημενος που ειναι αδεσποτος χωρις κανενας να νοιαστει να τον στειρωσει για να μην εχει πια τετοια συμπεριφορα.
Λυπαμαι παρα πολυ γι' αυτο που περασες και ειδες με τα ματια σου, ειναι πολυ σκληρα πραγματα αυτα αλλα δεν φταινε τα ζωα για τις επιταγες των ενστικτων τους.
Ισως αν ξανασυμβει κατι τετοιο, να βρεθεις δηλαδη με καποια γατουλα που γεννησε να μπορεσεις να βρεις εναν τροπο να εξασφαλισεις κι εσυ την ασφαλεια των μικρων με καποιο τροπο, μη επιτρεποντας για παραδειγμα σε αλλα ζωα να μπουν στον χωρο που βρισκεται η μανα και τα μωρα της.
Παντως να εχεις στον νου σου ενα πραγμα και νομιζω πως υπαρχουν καποιοι που θα διαφωνησουν μαζι μου, εγω ομως το πιστευω ακραδαντα. Ειναι σιγουρα καλυτερος θανατος για τα γατακια αυτα το να πανε ετσι γρηγορα παρα να πεθανουν απο φολα, αργα και βασανιστικα οταν θα μεγαλωναν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 17:04, 15-04-13:

Πωπω βρε άνθρωπε τί πέρασες κι εσύ...
Φοβερό πράγμα, πραγματικά καταλαβαίνω το σοκ, και μου φαίνεται πολύ γλυκό που τα πήρες για να μην τα βρει η μάνα τους σε αυτή την κατάσταση.
Η Bessie έχει πολύ δίκιο όμως σε αυτό που σου λέει... Δεν είναι κακός γάτος.. Είναι η φύση του. Σκοτώνοντας τα μικρά, η μαμά τους ξαναέχει οίστρο πιο σύντομα, οπότε κι αυτός μπορεί να "διαιωνιστεί" πιο σύντομα... Και αυτός να μην υπήρχε, πιθανότητα αφού ήταν εκτεθημένα θα ερχόταν κάποιος άλλος.
Όπως και να `χει είναι τραγικό..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 18:58, 15-04-13:

σε καταλαβαινω απολυτα. το εχω ζησει αρκετες φορες αυτο το σκηνικο και μαλιστα με τη δικη μου γατα (οταν ημουν παιδι- μεγαλωσα μαζι της δλδ). στην αρχη πριν τη στειρωσουμε γεννουσε καθε τοσο φυσικα και καθε φορα τα ιδια. γυρνουσα με μια λαχταρα απο το σχολειο τοτε για να παω στην μπουμπου με τα μωρα της και παντα καποια μερα τα βρισκαμε πνιγμενα. μια φορα μαλιστα βρηκαμε μονο καποια μερη τους τα συναισθηματα μισους προς τον γατο-ους που το εκανε-αν ειναι ανθρωπινα και αυθορμητα δεν μπορουμε να μην τα αισθανθουμε. ωστοσο οι γατοι αυτοι ουτε τερατα ειναι ουτε το κανουν απο κακια. ειναι απλα το ενστικτο τους. αυτο προσταζει η φυση τους. δεν μπορεις να τους κατηγορησεις γιαυτο

σιγουρα και για τη θηλυκια ειναι τεραστια η ταλαιπωρια αλλα και η στεναχωρια. γιαυτο και περα απ ολους τους αλλους λογους η στειρωση ειναι ο,τι καλυτερο μπορεις να κανεις σε μια γατα που νοιαζεσαι. αν λοιπον θελησεις να την απαλλαξεις απο ολα αυτα τη συγκ γατουλα για το μελλον μπορεις να βρεις εναν κτηνιατρο που κανει οικονομικες στειρωσεις σε αδεσποτα και να την στειρωσεις.

εχοντας ζησει οπως ειπα πολλες φορες αυτο το σκηνικο με τα πνιγμενα γατακια αναρωτιομουν απο μικρη πως αυτο εξυπηρετει τη φυση. μου φαινοταν πολυ παραλογο να σκοτωνουν τους ιδιους τους απογονους τους- πως ετσι εξασφαλιζεται η συνεχιση τους στην επομενη γενια? η απορια μου λυθηκε φετος. το πιο πιθανο ειναι η εξηγηση να ειναι η ιδια με αυτο που συμβαινει στα λιονταρια. στις αγελες υπαρχει παντα ενα ή περισσοτερα αρσενικα-προστατες. και με αυτα ζευγαρωνουν οι λεαινες. τα μικρα τα προστατευουν και τα ιδια τα αρσενικα απο εξωτερικους κινδυνους. αν ομως καινουργια αρσενικα ερθουν και παλεψουν με τα προυπαρχοντα και νικησουν ειναι πλεον αυτοι οι αρχηγοι της αγελης και τα μικρα που υπαρχουν απο τους προηγουμενους πρεπει να εξοντωθουν ωστε να γεννησουν μελλοντικα οι θηλυκες τους δικους τους απογονους. οι σκηνες των λιονταριων που πνιγουν τα ανυπερασπιστα μικρα ειναι σοκαριστικες αλλα δε μας πεφτει λογος

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 20:18, 15-04-13:

συμβαίνουν αυτά δυστηχώς και απο ότι φαίνεται είναι στην φύση του γάτου σχετικά με την κυριαρχία της περιοχής.βέβαια θα τον βούταγα και θα τον έστελνα απο εκεί που ήρθε όμως δεν φταίει και αυτό που είναι αδέσποτο αλλά και η μάνα τι τα άφησε μόνα τους!τελικά είδες αντίδραση απο την μάνα?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

belemiano

Νεοφερμένος

O belemiano έγραψε στις 11:27, 16-04-13:

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον και τη συμπαράσταση , δυστυχώς δεν το γνώριζα ότι υπάρχει απειλή απο άλλες γατες και έτσι δεν προνόησα για την απόλυτη ασφάλεια τους. Σήμερα βρήκα τη μάνα στο κουτί που τα ειχε και εκλαιγε, ενω αργότερα σηκώθηκε και έψαχνε παντού όλη την αποθήκη κλαιγοντας ενω παρακολουθούσε κάθε μου κινηση, μιας και πλέον με θεωρεί κλέφτη των μωρων της. Θα έπρεπε να έχω αφήσει το κουτί με τα πνιγμενα γατάκια όπως τα βρήκα για να καταλάβει πως κάποιος γάτος τα σκοτωσε. Τώρα ψάχνει άδικα παντου. Μεγαλη η στεναχώρια δυστυχώς , ελπίζω να ξανά γεννήσει σύντομα για να το ξεπεράσει ..

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:34, 16-04-13:

Καλέ μου Belemiano είναι πολύ συγκινητικό το συναίσθημα που σου προκαλεί η μαμά γατούλα αλλά και τα άτυχα μωρά της, γιατί δείχνει ευαισθησία.
Όμως δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι ακριβώς, όπως τα λες. Αν γνώριζες πως ακριβώς έχει η κατάσταση με τα αδέσποτα, τι ζουν κάθε μέρα και σε τι κατάσταση τα βρίσκουμε συνήθως, δεν θα ευχόσουν να ξαναγεννήσει σύντομα αυτή η γατούλα. Πρώτον διότι η γατούλα θα συνέλθει μόνη της στο πέρασμα του χρόνου, χωρίς να χρειαζεται για αυτό άλλα μωρά. Δεν μπορούμε να προβάλλουμε τα ανθρώπινα συναισθήματα μας σε μια γάτα. Η γάτα δεν βιώνει την εγκυμοσύνη σαν τον άνθρωπο και σίγουρα δεν ξεπερνάει τον χαμό των τωρινών μικρών της με τον ερχομό άλλων. Δεύτερον, δυστυχώς και άλλα μωρά να κάνει, τα οποία θα είναι αδέσποτα, είναι πολύ αμφίβολο αν θα καταφέρουν να επιζήσουν. Γάτοι, φόλες, αυτοκίνητα, ασυνείδητοι που κακοποιούν, σκύλοι κλπ αποτελούν τεράστιο κίνδυνο για τα μικρά γατάκια. Οπότε η δική μου ευχή δεν μπορεί να είναι κάποια άλλη, πέραν του να μην ξαναγεννήσει ποτέ!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 13:05, 16-04-13:

Μηπως να πας τη γατουλα σε εναν κτηνιατρο μη της πετρωσει το γαλα και παθει μαστιτιδα? Επισης καλο θα ηταν να τη στειρωσεις ωστε να μην ξαναπερασει ποτε ουτε η ιδια αλλα ουτε και τα γατακια της το ιδιο πραγμα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 14:31, 16-04-13:

ακριβως οπως τα λενε παραπανω. αυτο που ειδες ειναι αυτο που περναει καθε θηλυκη γατα αστειρωτη 4 φορες το χρονο. μιλαμε για απιστευτη ταλαιπωρια και ποσο μαλλον για ενα αδεσποτο που ουτε σταθερη τροφη εχει ουτε προστασια απο τους εξωτερικους κινδυνους. και μη νομιζεις οτι αν μεγαλωναν αρκετα θα ηταν ολα οκ. μολις θα εφευγαν απο τη φωλια τους αν δεν τα πατουσε αυτοκινητο, δεν πεθαιναν απο αφυδατωση-ασιτια, δεν τα σκοτωνε καποιο σκυλι θα ζουσαν μια πολυ συντομη και γεματη κακουχιες ζωη οπως τα περισσοτερα αδεσποτα δυστυχως. (ο θρηνος της μαμας γατας θα ηταν ο ιδιος και τοτε αν ηταν ακομη υπο την επιβλεψη της)

και αυτη ειναι η ας πουμε καλη εκβαση της γεννας γιατι καποιες φορες αν η γατα εχει επιπλοκες στη γεννα πολυ πιθανο να πεθανει επι τοπου. ή επισης συνηθισμενο η γατα να γεννησει αλλα επειδη δε νιωθει ασφαλεια και απειλειται (συνηθως αυτο συμβαινει σε μικρες σε ηλικια γατες) ή επειδη δεν ειναι σε θεση να μεγαλωσει μωρα πχ λογω ασιτιας να φαει τα μωρα της ολες πολυ δυσαρεστες καταστασεις που ομως συμβαινουν καθε μερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 16-04-13 στις 22:31.
Παράθεση

belemiano

Νεοφερμένος

O belemiano έγραψε στις 14:56, 16-04-13:

Αυτό ειναι αλλο ένα "γαμώτο" της Ιστορίας, γιατι γεννήθηκαν υγιή , δεν ψοφισε κανενα και στο χώρο που ειμαι θα μπορούσα ανετα να φιλοξενήσω και να θρέψω όλα τα γατάκια , ζώντας βεβαίως σαν ημί-αδέσποτα. Εδώ που μένω γενικά ο κόσμος προσέχει τα γατιά και παντα έχουν φαγητό και νερο σε καθαρα μπολάκια ενω έχουμε στο συγκεκριμενο τετράγωνο αρκετο ασφαλή χώρο απο αυτοκίνητα κλπ
Όσο για τη στείρωση που λετε, δυστυχως αυτα τα γατιά δεν πιανονται, εξαφανίζονται οταν πλησιάσει ανθρωπος, ουτε κουβέντα να τα χαιδέψεις.
Για την ιστορία σήμερα ειδα μπροστά μου το γατο "δολοφόνο" να λιάζεται αλλα λυπήθηκα να του κάνω κακο παρ οτι μπορούσα, τη γλίτωσε με ενα κουβά νερο στα μούτρα . Ξέρω οτι είναι ανούσιο και χαζό αυτο που έκανα, αλλα δε μπορώ να δεχθώ πως όλα τα αρσενικά θα εκαναν αυτη την πράξη, πιστεύω σε "καλες" και "κακές" ψυχές ακόμα και στα ζωα.

Δείτε κ μερικές φωτό των μικρών και του δολοφόνου γατου (προλαβα κ τον έβγαλα πριν λουστεί)

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 15:09, 16-04-13:

belemiano ειναι εντελως ανουσιο αυτο που κανεις. Καταλαβαινω το θυμο σου αλλα αυτο ειναι στη φυση τους! Και κακο να του κανεις παντα ενας αστειρωτος αρσενικος γατος σκοτωνει καποια γατακια. Δεν υπαρχουν καλες και κακες ψυχες στα ζωα, παρα μονο στους ανθρωπους!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:01, 16-04-13:

belemiano, επειδή οι φωτογραφίες που προσπάθησες να ανεβάσεις δεν φαίνονται, μπορείς να δεις και το θέμα Οδηγίες για ανέβασμα φωτογραφιών.

Παράθεση

belemiano

Νεοφερμένος

O belemiano έγραψε στις 20:51, 16-04-13:

Ξαναβάζω λοιπόν τις φωτογραφίες ..

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  photo.JPG
Εμφανίσεις:  1010
Μέγεθος:  361,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  photo (2).JPG
Εμφανίσεις:  525
Μέγεθος:  417,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  photo (3).JPG
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  265,5 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  photo (1).JPG
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  588,2 KB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:19, 16-04-13:

Ομορφα τα μωρακια που εφυγαν απο αυτον τον κοσμο, πανεμορφα σαν αγγελουδια που ειναι τωρα. Ειμαι σιγουρη πως εκει που ειναι τωρα ειναι πολυ καλυτερα απο τον δικο μας κοσμο.
Αλλα κι ο γατουλης ειναι πολυ γλυκος, δεν εχουν κακια τα ζωα φιλε μου, αυτο ειναι προνομιο των ανθρωπων, τα ζωα δρουν μονο με βαση το ενστικτο και ετσι τα εχει φτιαξει ο δημιουργος τους, δεν φταινε αυτα. Εγω θα σε συμβουλευα οποτε βλεπεις τον γατουλη, να του βαζεις να φαει, να δεις ποσο καλυτερα θα νοιωσεις βοηθωντας ενα ανυπερασπιστο πλασμα γιατι καλως ή κακως κι αυτος ανυπερασπιστος ειναι στην κακια των ανθρωπων, δυστυχως.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 22:46, 16-04-13:

ψυχουλες

σχετικα με τη στειρωση που λες αν δεν πιανονται καθολου ειναι δλδ αρκετα αγριες (μου κανει εντυπωση παντως που σχετικα αγρια γατα σε αφηνε να πιανεις τα μωρα της) υπαρχουν εναλλακτικες αν θελησεις να στειρωσεις καποια-ες. πιανονται με παγιδα (ειδικο κλουβι για γατες που κλεινει με το μπουν) ρωτησε αν θες καποιο φιλοζωικο σωματειο της περιοχης σου αν τυχον εχει ή αν μπορουν να σε βοηθησουν. αλλη εναλλακτικη αλλα με πολλη προσοχη ειναι υπνωτικο στο φαγητο. μονο με οδηγιες κτηνιατρου. αν τυχον θελησεις τα λεω. κατα τα αλλα ακουγεται ωραιο περιβαλλον για αδεσποτες γατουλες

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 23:03, 16-04-13:

πανεμορφα τα μικρουλια γατομωρακια.. Καλο γατοπαραδεισο να τους ευχηθουμε. Τον θυμο σου τον καταλαβαινω..εχει συμβει και σε μενα αναλογη περιπτωση με μια γατουλα που οταν την βρηκαμε ηταν ηδη εγγυος. Γεννησε 5 πανεμορφα γατομωρακια, 3 πορτοκαλια και 2 γκριζουλια.. Ενας μαυρος γατος ο οποιος τωρα δεν ειναι εν ζωη ( -εφυγε απο το γατισιο aids), επνιξε τα 4 και εμεινε το ενα μονο, το οποιο μεγαλωνει με τους γονεις μου και ειναι ενας γαταρος υγιης 8,5 κιλα!!!! και φυσικα στην γατουλα καναμε στειρωση για ευνοητους λογους μετα την γεννα..Και εγω στην αρχη ειχα θυμο για τον μαυρογατουλη που επνιξε τα ανυπερασπιστα μωρακια αλλα ευτυχως-δυστυχως η φυση των τετραποδων φιλων μας (δεν μου αρεσει η εκφραση "ζωα") ειναι περιεργη. Τα κυριαρχικα παιχνιδια των αρσενικων καθοδηγουνται απο το βαθια ριζωμενο ενστικτο τους. Ειναι ασκοπο να παμε να παρομοιασουμε μια ανθρωπινη συμπεριφορα με μια γατισια συμπεριφορα. Αλλιως διαμορφωμενες ειναι οι ανθρωπινες αμυνες και αλλιως οι αμυνες π.χ της γατας ή του σκυλου. Ο γατουλης δεν ειναι οτι ειχε κατι με τα γατακια, με την μαμακα τους ή ακομα και με σενα.. Αλλοι λογοι τον ωθησαν να το κανει αυτο που εκανε. Δεν σου ζηταω να το καταλαβεις, απλα να το σεβαστεις.. Ειναι στην φυση του αρσενικου να προσπαθει να επιβληθει στην αγελη. Μην τον βρεχεις.. Στενοχωρηθηκα οταν το διαβασα.. Και αυτος ψυχουλα εχει.. Ειναι ενας περιπλανωμενος, ΑΣΤΕΙΡΩΤΟΣ γατος με κυριαρχικα ενστικτα οπως και το καθε αρσενικο στην φυση. Επισης βρες τροπο, ζητα καποια βοηθεια απο φιλοζωικη ή απο τους ανθρωπους της περιοχης σου που οπως λες, εχουν φιλοζωικα αισθηματα, να σε βοηθησουν. Εφοσον η μανα σε αφησε να πιασεις τα μωρακια της, δεν νομιζω να ειναι και τοσο απροσιτη.. Παντα υπαρχει τροπος.. Η στειρωση ειναι μονοδρομος σε καθε περιπτωση. Και για την προστασια της μαμακας και για την προστασια των τυχον μελλοντικων μωρων!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:10, 17-04-13:

Ήταν όντως πανέμορφα...
Δυστυχώς, αυτό που συνέβη με το γάτο είναι ένα συχνό φαινόμενο και πρόκειται για μια αντίδραση που εκδηλώνουν αρκετοί αρσενικοί (γάτοι και κάποια άλλα θηλαστικά) απέναντι στα νεογέννητα.
Λυπάμαι πολύ...

Παράθεση

belemiano

Νεοφερμένος

O belemiano έγραψε στις 17:29, 17-04-13:

Τα γατάκια τα επιανα οταν έλειπε η μάνα τους, κάτι που συνέβαινε αρκετές ώρες τη μέρα. Τη μάνα δεν έχω καταφέρει να την πλησιασω ούτε στο μετρο. Κάθε μέρα που περνάει νιόθω και χειρότερα για τη βλακεία μου να μην τα αφήσω όπως τα βρήκα . Η μάνα ψάχνει και κλαίει ολημερης ενω παρακολουθεί κάθε μου κίνηση για να δει τάχα που τα έχω κρύψει . Ο γάτος killer ξανατρυπωσε σήμερα στην αποθήκη και έψαχνε και για άλλες γατες να σκοτώσει . Μακάρι να βρισκα τροπο να της δώσω να καταλάβει πως ψοφησαν τα αγγελουδια της και να μην αγχωνεται άλλο ..

Ειχα διαβάσει κάπου πως οι γατες φεύγουν απο τα μωρά τους οταν νιώθουν ότι τα εχουν σε ασφαλες σημείο . Για να την κοπαναει ώρες ατέλειωτες η μάνα σημαίνει πως με ένιωθε άτομο που δε θα της κάνει κακό. Τώρα θα νιώθει πως είμαι εχθρικός προς αυτη και εστιάζει καθαρά σε εμένα την απέχθεια ..

Ίσως ακούγομαι λίγο υπερβολικός να δίνω τόση βαση για ένα ζώο , αλλα προσωπικά θεωρώ τα ζωα εξίσου σημαντικά με τον άνθρωπο με τη διαφορα πως εμείς ορίζουμε το μέλλον μας ενω αυτών καθορίζεται απο απερισκεψίες μας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη belemiano : 17-04-13 στις 17:41.
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 20:34, 17-04-13:

μη νιωθεις τυψεις ή ασχημα τελος παντων που πηρες τα νεκρα μωρα. η μαμα γατα ετσι κι αλλιως θα περνουσε αυτο το σοκ. απλα αν ηταν εκει ισως τα εγλυφε προσπαθωντας να τα επαναφερει αλλα θα καταλαβαινε οτι ηταν νεκρα και θα τα αφηνε ψυχολογικα (αν μπορουμε να το πουμε αυτο και για τις γατες) νομιζω οι διαφορες θα ηταν ελαχιστες εως ανυπαρκτες. εχω δει αρκετες φορες γατες που εχουν πεθανει τα μωρα τους (και τα εχουν δει πεθαμενα) να συνεχιζουν να τα ψαχνουν μετα.

εμενα μου κανει εντυπωση παντως που τα αφηνε μονα τους για ωρες. φαινονται οτι ηταν αρκετα μωρα ακομη. οσες φορες ειδα μαμα γατα να μεγαλωνει μωρα το πολυ να εφευγε για κανα μισαωρο οχι παραπανω. ολα αυτα ομως δεν εχουν και πολυ σημασια τωρα. δλδ μην νιωθεις ασχημα οτι σε "κατηγορει" η γατα. αν θελεις να κερδισεις την εμπιστοσυνη της (ειτε την ειχες πριν ειτε οχι) περνα χρονο μαζι της, ταιζε την, μιλα της, προσεγγιζε την αργα αλλα σταθερα και με τον καιρο θα σε εμπιστευτει (ασχετα αν θα καθεται να την χαιδεψεις). ειναι λυπηρες αυτες οι καταστασεις αλλα συμβαινουν καθημερινα δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 20:58, 17-04-13:

Λυπάμαι και μην τα βάζεις με τον εαυτό σου δεν φταίς σε κάτι,καλά έκανες απο την μία να τα πάρεις μετά απο αυτό που έγινε αν και μπορούσες απο την άλλη να τα αφήσεις να τα δεί η μάνα όμως όλοι θα τα παίρνανε πιστεύω δεν θα τα αφήνανε έτσι.Τώρα άσε την δυστηχώς να ψάχνει δεν μπορείς να της εξηγήσεις,θα ηρεμήσει και μπορεί να το βρεί αυτή.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:04, 17-04-13:

Από την άλλη το ότι σε ακολουθεί και επαφίεται πάνω σου για την τελευταία της ελπίδα να βρει τα γατάκια της ίσως υποδηλώνει ακριβώς την εμπιστοσύνη που σου έχει κι όχι κακία... Ίσως πιστεύει πως εσύ θα την βοηθήσεις να τα βρει.... Για αυτό μην κατηγορείς άλλο τον εαυτό σου, μόνο φρόντισέ την όπως ξέρουν να φροντίζουν αυτοί που αγαπούν...

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 15:09, 21-04-13:

Το ιδιο σκηνικο ζησαμε κι εμεις την Παρασκευη...στην περιοχη εδω που ειναι το εξοχικο αυτη την περιοδο ερχοντε πολλες καινουργιες γατουλες που δεν τις εχουμε ξαναδει με σκοπο να ζευγαρωσουν και να γεννησουν. Ειδαμε μια πολυ ομορφη η οποια καπου ειχε γεννησει αλλα δεν μπορουσαμε να βρουμε τα μωρα της...βεβαια ειναι αγρια οποτε κι εμεις δεν την ενοχλησαμε.
Το μεσημερι της Παρασκευης ακουσαμε γατοκαυγα εξω απο την αυλη μας και τρεξαμε να δουμε και εκεινη την ωρα ακουμε ενα μωρο γατακι να κλαιει. Ειδαμε τη μανα να το κραταει στο στομα της και να πηγαινει στη φωλια της. Της το ειχε αρπαξει ενας αρσενικος. Ετσι βρηκαμε τη φωλια κι εμεις και προσπαθησαμε να διωχνουμε τον αρσενικο.
Το βραδι ομως αφου ακουσαμε παλι τη μανα να μαλωνει βρηκαμε το μωρο νεκρο...το ειχε φαει το μισο γατος.... Το μονο που μπορουσαμε να κανουμε ηταν να θαψουμε το μικρο...

Παράθεση

nst

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nst
H nst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H nst έγραψε στις 16:10, 22-04-13:

Δυστυχώς τα πραγματ ειναι δύσκολα με τα αδέσποτα. Εγώ περιέθαλψα, ενα μικρο που βρήκα στο δρομο, του έβαλα θερμοφορα, το ταιζα με γατογαλα για μωρά το κρατούσα αγκαλια ώρες και τελικά έφυγε απο κοντά μας ξαφνικά μεσα στα χέρια μου....απαισιο αίσθημα..

Παράθεση

catpower

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catpower
H catpower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H catpower έγραψε στις 22:39, 27-06-13:

belemiano σε ποια περιοχή μένεις?Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από την φιλοζωική της περιοχής σου που συνήθως έχουν γατοπαγίδες,να πιάσεις την γατούλα να την πας για στείρωση και δεν θα ήταν κακή ιδέα με τον ίδιο τρόπο να στειρωθεί και ο αρσενικός.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • 21 νεογέννητα γατάκια - Από fenaki12
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-05-10 στις 15:48.
    • SOS! Νεογέννητα γατάκια - Από Franky
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-02-10 στις 13:26.
    • Νεογέννητα γατάκια - Από pelly
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-07-08 στις 12:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους