Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,551 εγγεγραμμένα μέλη και 718,139 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατάκια 6 μηνών, εγκυμονούν...

jopo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jopo
Ο jopo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O jopo γατισια ζωη... έγραψε στις 17:36, 24-02-14:

Περίπου αρχές Νοεμβρίου '13, μάζεψα 2 γατάκια από τον δρόμο που ήτανε δε θα' τανε 2 μηνών. Τα κράτησα προκειμένου να βγάλουν τον χειμώνα, να τα στειρώσω/εμβολιάσω/κτλ και να τους βρω και ένα καλό σπίτι...
Ελα όμως που δεν πρόλαβα... Στην αρχή (εδώ και 3 εβδομάδες) νόμιζα ότι απλά τρώνε πολύ... Αλλά μάλλον λόγω της χειμερινής καλοκαιρίας οι φουσκωμένες κοιλίτσες κρύβουν γατάκια εν εξελίξη.
Τα ζητήματα που προκύπτουν είναι τα εξής:
1. Οι γατούλες εκτός από μικρές είναι και εξαιρετικά μικρόσωμες. Θα τα βγάλουν πέρα με την εγκυμοσύνη και τη γέννα;
2. Εχω αρσενικό γάτο (στειρωμένο) ο οποίος μέχρι τώρα είναι πολύ φιλικός με τα "κορίτσια". Θα διατηρηθεί η καλή συμπεριφορά ή θα έχουμε πρόβλημα αν γεννήσουν;
3. Τι θα τα κάνω τα καινούρια γατάκια;;;
Αύριο θα τα παω στον γιατρό να επιβαιβεώσουμε τις εγκυμοσύνες και να δω και αυτός τι έχει να μου πει...

ΥΓ. Όσο και να θέλω να τα κρατήσω και τις πιτσιρίκες αλλά και αυτά που θα 'ρθουν, αδυνατώ για πολλούς λόγους.

Ευχαριστώ.
J.P.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 02:36, 25-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από jopo
Περίπου αρχές Νοεμβρίου '13, μάζεψα 2 γατάκια από τον δρόμο που ήτανε δε θα' τανε 2 μηνών. Τα κράτησα προκειμένου να βγάλουν τον χειμώνα, να τα στειρώσω/εμβολιάσω/κτλ και να τους βρω και ένα καλό σπίτι...
Ελα όμως που δεν πρόλαβα... Στην αρχή (εδώ και 3 εβδομάδες) νόμιζα ότι απλά τρώνε πολύ... Αλλά μάλλον λόγω της χειμερινής καλοκαιρίας οι φουσκωμένες κοιλίτσες κρύβουν γατάκια εν εξελίξη.
Τα ζητήματα που προκύπτουν είναι τα εξής:
1. Οι γατούλες εκτός από μικρές είναι και εξαιρετικά μικρόσωμες. Θα τα βγάλουν πέρα με την εγκυμοσύνη και τη γέννα;
2. Εχω αρσενικό γάτο (στειρωμένο) ο οποίος μέχρι τώρα είναι πολύ φιλικός με τα "κορίτσια". Θα διατηρηθεί η καλή συμπεριφορά ή θα έχουμε πρόβλημα αν γεννήσουν;
3. Τι θα τα κάνω τα καινούρια γατάκια;;;
Αύριο θα τα παω στον γιατρό να επιβαιβεώσουμε τις εγκυμοσύνες και να δω και αυτός τι έχει να μου πει...

ΥΓ. Όσο και να θέλω να τα κρατήσω και τις πιτσιρίκες αλλά και αυτά που θα 'ρθουν, αδυνατώ για πολλούς λόγους.

Ευχαριστώ.
J.P.
1ον 6 μηνων θηλυκη γατα ειναι πολυ συνηθισμενο να μενει εγκυος (το περιεργο ειναι να ειναι 4 μηνων εγκυος, αλλα και αυτο το εχουμε δει πολλες φορες). κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια αν θα υπαρχουν επιπλοκες, στατιστικα παντως οι γατες που γεννανε σε μικρη ηλικια και ειναι η πρωτη τους φορα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες να μην φροντισουν τα μωρα τους.

για την αντιδραση που θα εχει ο δικος σου γατος δεν ξερω δεν ειχα παρομοια εμπειρια, αν και στειρωμενος παντως μπορει να του βγει το ενστικτο που εχουν ολοι οι αρσενικοι να πνιγουν νεογεννητα γατακια (οταν δεν ειναι δικα τους).

τα μικρα εφοσον δεν μπορεις να τα κρατησεις μια ειναι η λυση, να τους βρεις σπιτι δλδ. καθολου ευκολο για τοσα γατια ειδικα αν θελεις να το κανεις σωστα. επομενως εγω θα προτεινα στειρωση αμεσα οσο δεν ειναι προχωρημενη η εγκυμοσυνη, εφοσον και ο κτηνιατρος συμφωνει. εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα στη θεση σου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους