Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,634 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 363 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Mετά από γέννα, μπορεί να ξαναμείνει έγκυος η γάτα;

sultana89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sultana89
H sultana89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H sultana89 έγραψε στις 21:59, 18-05-08:

γειά σας,
η γάτα μου γέννησε στις 22 μαρτίου (μας περίμενε να γυρίσουμε από το σούπερ μάρκετ, ήρθε στην πόρτα και έκανε νίαου, μέχρι να πάω μαζί της εκεί πού ήθελε τελικά να γεννήσει, καλά που μου έκανε και νίαου και με κοίταζε στα μάτια σαν να μου λέει οτι πονάει...) (είμαι εντελώς χαζή γατομαμά) ναι, έκανε 4 μικρά απίστευτα, 2 αρσενικά και 2 θηλυκά, και λίγες μέρες μετά τη γέννα, αποφάσισε να ξεκινήσει πάλι τις βόλτες, και 2 εβδομάδες μετά τη γέννα στάνταρντ ζευγάρωσε...το θέμα είναι, πόσο γρήγορα και αν μπορεί να ξαναμείνει έγγυος η γάτα, μετά από μια γέννα? αυτή τη στιγμή τα θυλάζει κανονικά και τα 4, αλλά όποτε τη χαϊδεύω στην κοιλιά της, έχω την εντύπωση και οτι παχαίνει και οτι κατι αρχίζει να μορφοποιείται εκεί μέσα.. όποιος ξέρει κάτι, ας μου πει, προσπάθησα να βρώ κάτι παρόμοιο στα άρθρα και στo forum αλλά δεν τα κατάφερα..
χίλια ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elena_p

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elena_p
. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O Elena_p έγραψε στις 22:02, 18-05-08:

Και την επόμενη μέρα της γέννας μπορεί να μείνει έγκυος. Δυστυχώς. Να ετοιμάζεσαι για νέα γεννητούρια και καλύτερα να τη στειρώσεις μετά..ή να την κρατάς μέσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άννα Κ.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Άννα Κ.
H Άννα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 820 μηνύματα.

H Άννα Κ. έγραψε στις 22:37, 18-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από sultana89
γειά σας,
η γάτα μου γέννησε στις 22 μαρτίου (μας περίμενε να γυρίσουμε από το σούπερ μάρκετ, ήρθε στην πόρτα και έκανε νίαου, μέχρι να πάω μαζί της εκεί πού ήθελε τελικά να γεννήσει, καλά που μου έκανε και νίαου και με κοίταζε στα μάτια σαν να μου λέει οτι πονάει...) (είμαι εντελώς χαζή γατομαμά) ναι, έκανε 4 μικρά απίστευτα, 2 αρσενικά και 2 θηλυκά, και λίγες μέρες μετά τη γέννα, αποφάσισε να ξεκινήσει πάλι τις βόλτες, και 2 εβδομάδες μετά τη γέννα στάνταρντ ζευγάρωσε...το θέμα είναι, πόσο γρήγορα και αν μπορεί να ξαναμείνει έγγυος η γάτα, μετά από μια γέννα? αυτή τη στιγμή τα θυλάζει κανονικά και τα 4, αλλά όποτε τη χαϊδεύω στην κοιλιά της, έχω την εντύπωση και οτι παχαίνει και οτι κατι αρχίζει να μορφοποιείται εκεί μέσα.. όποιος ξέρει κάτι, ας μου πει, προσπάθησα να βρώ κάτι παρόμοιο στα άρθρα και στo forum αλλά δεν τα κατάφερα..
χίλια ευχαριστώ
Ω, ναι δυστυχώς είναι επιβεβαιωμένο και από τον γιατρό μας...Την επόμενη μέρα δεν ξέρω αν έχει κέφι για τέτοια κόλπα αλλά από την επόμενη εβδομάδα κιόλας μπορεί να ζευγαρώσει...Και ναι μπορει να θηλάζει και να είναι έγκυος...Εμένα η γάτα μου θηλάζε τα μεγάλα της παιδιά παράλληλα με τα μικρα..Μα αν γέννησε στις 22 Μαρτίου και ζευγάρωσε 2 εβδομάδες μετά τότε θα πρέπει να ετοιμάζεσαι για γεννητούρια οσονούπω έτσι δεν είναι???

Παράθεση

sultana89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sultana89
H sultana89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H sultana89 έγραψε στις 00:36, 19-05-08:

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν όντως είναι έτσι, πιστεύω σε ένα μήνα και κάτι θα έχουμε τα επόμενα ζωάκια... πάντως μετά από αυτή τη γέννα, τελειώνει για φέτος ή θα έχει και συνέχεια??? τελικά 2 φορές το χρόνο έχουν οίστρο ή πάει συνεχόμενα?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:39, 19-05-08:

Δε μπορείς να ξέρεις πόσο συχνά έχει οίστρο,εξαρτάται από τη γάτα...και την ηλικία της,πόσες φορές έχει γεννήσει κτλ.Δυστυχώς με συνεχόμενες γέννες δε μπορείς να τη στειρώσεις.Καλό είναι να την κρατήσεις μέσα μέχρι να απογαλακτιστούν και τα επόμενα μικρά,και μετα να την πας κατευθείαν για στείρωση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:36, 13-06-14:

Εμενα τα γατακια της ειναι 10 ημερών περιπου. Δηλαδη ποτε μπορω να την στειρωσω; Στις ποσες βδομάδες σταματάνε να θηλαζουν; Δυστυχως δεν εχω τη δυνατότητα να την περιορισω για να μην ξαναζευγαρωσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 22:18, 13-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Εμενα τα γατακια της ειναι 10 ημερών περιπου. Δηλαδη ποτε μπορω να την στειρωσω; Στις ποσες βδομάδες σταματάνε να θηλαζουν; Δυστυχως δεν εχω τη δυνατότητα να την περιορισω για να μην ξαναζευγαρωσει.
νομιζω οταν φτασουν τους 2 μηνες τα μικρα ειναι μια χαρα να τη στειρωσεις. και πιο πριν αν καταλαβεις οτι εχει παλι οιστρο (θα φευγει πολλες ωρες απο τα μωρα της οποτε λογικα θα το καταλαβεις). αλλα και να εχει προλαβει να ζευγαρωσει η στειρωση γινεται κανονικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lucy2508

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lucy2508
H lucy2508 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H lucy2508 έγραψε στις 19:24, 23-04-15:

Εμενα η γατα μου γεννησε πριν απο 15 μερες και απο χτες θελει να κανει βολτες χανεται για κανενα μισαωρο και μετα παλι πισω στα μωρα και να σου την ερχεται σημερα ανεβαινει στο γραφειο μου και αρχισε τα χαδια και τα γρρ γρρ και τριβοταν στην γωνια του γραφειου δειχνοντας μου επειδικτικοτατα τον ποπουλη της....Τι θα την κανωωωωω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 10:21, 24-04-15:

Στείρωση μάλλον γιατί σου βγήκε πολύ σεξουλιάρα.. Ακόμα δεν γέννησε....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lucy2508

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lucy2508
H lucy2508 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H lucy2508 έγραψε στις 14:12, 24-04-15:

Στειρωση σε 1.5 μηνα πιο πριν δεν μπορω με τα μικρα...
Καλα μιλαμε οτι τα εχει παιξει προσεχω να μην μενουν ανοιχτα παραθυρα και πορτες και ειχα αφησει μια ανακλιση και προσπαθουσε να χωρεσει,της την κλεινω και αρχισει τετοιο γοερο νιαουρισμα που μαλλον καλεσε ολους τους γατους της γειτονιας...Τραγικο.
Βεβαια τωρα,χωρις πλακα,φοβαμαι μην γινει επιθετικη προς τα μωρα.Υπαρχει τετοιο ενδεχομενο;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αδέσποτη γάτα και γέννα - Από omorfoula
      Το θέμα έχει λάβει 65 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-09-18 στις 23:28.
    • Η γάτα μου δεν με εμπιστεύεται μετά την γέννα; - Από christineli
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-11-12 στις 12:26.
    • Έγκυος γάτα και γατάκια - Από Sof
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-03-09 στις 16:45.
    • Έγκυος γάτα και αίμα; - Από lianne
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-08-06 στις 12:35.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους