Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,620 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στείρωση εγκύου. Ναι ή όχι;

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 15:37, 31-03-11:

Μαλλον εχασα κατι....
Θελετε να διαμαρτυρηθειτε για αυτους που μαζεψαν τις γατες και τις στειρωσαν?
Για τον τροπο τους που οπως αναφερεις και πιο πανω, που τον βρηκε κι η κτηνιατρος σου απαραδεκτο?
Αυτο αναφερεται στο οτι η γατα ηταν εγγυος?
Η εγινε και κατι το οποιο δεν καταλαβα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:25, 31-03-11:

Η γατα απο τη στιγμη που θελατε να μην στειρωθει και να φροντισετε εσεις τα γατακια σας,επρεπε να ειναι μεσα στο σπιτι.Ετοιμογεννη περιφεροταν;Επρεπε να ειναι στο χωρο της,με τη φωλια της,με ειδικη τροφη και με κτηνιατρο stanby για τη γεννα.Απο εκει και περα,αφου δεν ηταν μεσα,κι αφου ηταν αδεσποτη,εχουν καθε δικαιωμα να την παρουν για στειρωση οι εθελοντες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Staxtaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Staxtaki
H Staxtaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Staxtaki έγραψε στις 16:37, 31-03-11:

Τη γάτα τη λένε Τομάζο, μία Ισπανίδα ή Ιταλίδα φίλη του ζευγαριού την ονόμασε έτσι. Εσύ από αυτό το όνομα καταλαβαίνεις οτί είναι αρσενική ή θηλυκιά; Δεν έχω καταλάβει για ποιόν ακριβώς λόγο πρέπει να απολογούμαι για το κάθετί που ρωτάς αλλά θα απάντάω σε όλες τις άσχετες με το θέμα ερωτήσεις αφού προσπαθείς με καθε τρόπο να βρείς τί έχουμε κάνει λάθος. Και ναι! το βρήκες! Σου απαντώ λοιπόν οτι ναι, είχαμε την εντύπωση οτι η αρσενική γάτα δεν είναι απαραίτητο να στείρωθεί. Δεν είχα ποτέ αρσενική γάτα, δεν το γνώριζα. Τώρα; Μπορούμε να πάμε στην ουσία;

Η ουσία είναι γραμμένη στο πρώτο μήνυμα: Αλλά οποιοδήποτε ζωάκι δεν έχει "ιδιοκτήτη", πρέπει να υποστεί τέτοια σφαγή?

Θελετε να διαμαρτυρηθειτε για αυτους που μαζεψαν τις γατες και τις στειρωσαν?
Για τον τροπο τους που οπως αναφερεις και πιο πανω, που τον βρηκε κι η κτηνιατρος σου απαραδεκτο?
Θέλω να διαμαρτυρηθώ για τη διαδικασία στην οποία ακολούθησαν. Εσύ συμφωνείς με τη σφαγή 9 γατιών και τη στείρωση της μάνας τους, θέτοντάς την σε κίνδυνο? Θα ήθελα μία ξεκάθαρη απάντηση σε παρακαλώ. Απ' αυτήν θα εξαρτηθεί το αν αξίζει να συνεχίσει αυτή η κουβέντα.
Τον κτηνίατρο της Στάχτης, δεν καταλαβαίνω πώς τον κολλάς στην κουβέντα. Εγώ ανέφερα απλά οτι αυτός ο άνθρωπος, που εκτιμώ αφάνταστα την γνώμη του και τη δουλειά του, μου είπε οτι είναι μια απαράδεκτη ενέργεια. Οχι βεβαια η στείρωση αυτή καθ' αυτή, αλλά η περίοδος που επέλεξαν να κάνουν αυτή τη δουλειά και το οτι η γάτα ήταν έγκυος. Το οτί είχε 9 γατιά μέσα της σημαίνει οτί δε γίνεται να μην ήταν αντιληπτό το ότι ήταν έγκυος. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί δυσκολεύεσαι να καταλάβεις.

Ξαναλέω οτι αν κάνουμε κάτι για να διαμαρτυρηθούμε θα είναι στην προσπάθεια μας να συμβάλλουμε ώστε οι υπέυθυνοι αυτής της δουλειάς να κάνουν τη δουλειά τους εκτός πειόδου που γνωρίζει όλος ο κόσμος οτι όλες οι γάτες είναι ετοιμόγενες. Η σκέψη μας πήγε μέχρι και στο ότι φοιτητές του Πανεπιστημίου μαθαίνουν πάνω σε αδέσποτα, πώς να κάνουν επεμβάσεις. Οι τύποι βρέθηκαν εκεί με μία κούτα, στις 1.30 το βράδυ!
Αν είναι μία σοβαρή προσπάθειά, πιστεύω πώς οφείλουν να αλλάξουν τις περιόδους που κάνουν αυτή τη δουλειά και να φέρονται με σεβασμό στα ζώα, μη θέτοντάς τα σε κίνδυνο! Αν δεν είναι σοβαρή η προσπάθεια τότε πρέπει να μάθουμε τί συμβαίνει γιατί εκνευρίζομαι και ελπίζω και εσείς!

Αν όλο αυτό γινόταν 2 - 2,5 μήνες νωρίτερα αυτή τη στιγμή δε θα μιλούσαμε για αυτό το θέμα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:00, 31-03-11:

Κατ'αρχην δε νομιζω να σου ζητησε καποιος να απολογηθεις.Κατα δευτερον,θα βρεις και γιατρους που συμφωνουν οτι η στειρωση γινεται σε οποιαδηποτε στιγμη της κυησης,και γιατρους που το θεωρουν ανηθικο.Θα βρεις επισης γιατρους που θα υποστηριξουν οτι ειναι απλα λιγο πιο δυσκολη η περιοδος αναρρωσης της γατας,και αλλους που θα σου πουν οτι ειναι καταστροφικο ορμονικα.Θα βρεις γιατρους που θεωρουν τη στειρωση σε τετοια περιοδο σωτήρια,και αλλους που τη θεωρουν "σφαγη".Ισως επειδη ακριβως ειναι περιοδος που οι περισσοτερες γατες εχουν ζευγαρωσει,γινονται προσπαθειες στειρωσης τους,ωστε να μην γινει παλι χαμος απο γατακια.Το θεμα ειναι ενα:η γατουλα ξαναλεω δεν επρεπε να γυριζει σε τετοια κατασταση στους δρομους,επρεπε να ειναι σε προφυλαγμενο χωρο,με τη φωλια και τη φροντιδα της.Θα μπορουσαν τα γατακια να εχουν φαγωθει απο γατους ή σκυλους,να εχουν μεινει στην κοιλια της μαμας και να πεθανουν,πιθανοτατα οδηγωντας και τη μαμα σε θανατο,να τα ειχαν βρει νεογεννητα και να τα πετουσαν στα σκουπιδια ή σε ρεματα,να ειχε χτυπησει τη μαμα αμαξι,να ειχε φαει φολα,και χιλια δυο αλλα.Απο εκει και περα,αφου ειναι αδεσποτη,θεωρειται ευθυνη του δημου,κι αφου ο δημος ή το πανεπιστημιο θεωρουν ενδεδειγμενο να στειρωνουν ανεξαρτητως κυησης,ειχαν καθε δικαιωμα να τη στειρωσουν.Το ιδιο ισχυει και με τα φιλοζωϊκα σωματεια,καποια ειναι υπερ,καποια κατα,κι ο καθενας "βοηθα" με τον τροπο που θεωρει καλυτερο.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 17:02, 31-03-11:

Staxtaki δεν σου ζητησε ΚΑΝΕΝΑΣ να απολογηθεις για τιποτα.
Το οτι μεταφραζεις οτι σου εκανα καποιες ερωτησεις τις οποιες θεωρεις και ασχετες με το οτι εσυ πρεπει να απολογηθεις και με το οτι ο απωτερος σκοπος μου ηταν να βρω το φταιξιμο σας ειναι η ΔΙΚΙΑ σου ερμηνεια και οχι η δικια μου προθεση.
Τον κτηνιατρο της γατας σου δεν τον κολλησα εγω στην κουβεντα αλλα εσυ, ημαρτον δηλαδη. Εσυ ανεφερες το περιστατικο κι επειδη δεν καταλαβα ακριβως τι επαιξε ρωτησα, μαλλον ομως και αυτο το ειδες ως κοροιδια. Οπως ειπα και πιο πανω δε γνωριζω λεπτομερειες για στειρωσεις σε εγγυους, αλλα οι γιατροι λογικα γνωριζουν. Εαν ειναι κατι επικινδυνο για την υγεια της γατας φυσικα και δεν ειμαι συμφωνη, αλλα ξαναλεω δεν γνωριζω. Εαν θα ονομαζα σφαγη την εκτρωση που γινεται σε μια εγγυο γατα δεν θα την ονομαζα, οι συνθηκες δυστυχως καμια φορα επιβαλλουν μετρα που δεν μας αρεσουν, τονιζω ομως οτι δεν αναφερομαι στην περιπτωση της δικης σας γατας και μιας τοσο προχωρημενης εγγυμοσυνης.
Τη συζητηση αυτη δεν θα την συνεχισω αλλο, διοτι εσυ ζητησες τη γνωμη μας, δε σου αρεσε και στην τελικη επιτιθεσαι και απο πανω.
Και για να μη νομιζεις οτι βγαζω την ουρα μου απ'εξω να πω οτι ειμαι υπερ των στειρωσεων, ολες τις εποχες που μπορουν να βοηθηθουν τα ζωα.
Φυσικα μη θετοντας τα σε κινδυνο για εμενα αυτο ειναι αυτονοητο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 18:38, 31-03-11:

προσφατα παρακολουθησα στειρωση ετοιμογεννης γατας..μιας γατας 5 μηνων(μωρο και η ιδια δηλαδη) η οποια ειχε 4..και αυτη ηταν μια σταλια..ξερεις τι θα γινοταν?πολυ πιθανο να μην επιβιωνε ουτε εκεινη ουτε τα μωρα..
η γατα στειρωθηκε επιτυχως(εγω τουλαχιστον δεν ειδα μπροστα μου να γινεται σφαγη) τα μωρακια με το που μπαινει η ναρκωση κοιμουνται και μετα φευγουν ηρεμα και η γατουλα αναρρωσε πληρως χωρις κανενα θεμα με τα ορμονικα της ή την ψυχολογια της
θα ερχονταν 9 γατια στο κοσμο και πολυ πιθανο τα γατακια να τα εκρυβε και η φιλη σου να μην τα εβρισκε ποτε..επισης ειναι συνηθισμενο φαινομενο οι αρσενικοι να τα πνιγουν οποτε ποιος ξερεις ποσα θα ζουσαν..και φυσικα και αλλοι κινδυνοι που ανεφερε και η Δωρα πιο πανω..

η γατα εφοσων ζουσε στο κηπο και δεν ειχε τσιπ φυσικα και θεωρειται αδεσποτη και ο δημος ή ο καθε φιλοζωος μπορει να πραξει αναλογως..και εγω αν την εβλεπα να τριγυρναει και μου ελεγε ο γιατρος στειρωνεται θα την στειρωνα..
επισης επειδη ανεφερες και την ωρα που οι εθελοντες μαζευαν τα γατια το να βγαινει καποιος να πιασει μια γατουλα το βραδυ ειναι προτιμοτερο απο το να το κανει μερα γιατι εχει ησυχια και οι γατες δεν ειναι κρυμενες..

και μιας και περσυ το καλοκαιρι γατα παρατησε τα γατια της στη μηχανη του αμαξιου φιλων μας πηρα τα 2 και το 3ο επειδη βρεθηκε μετα πεθανε και τωρα εχω μια γατουλα που βρεθηκε κοκκαλωμενα απο την παγωνια μαζι με τα 3 αδερφακια της σε μια οικοδομη επειδη επισης η μαμα τους τα παρατησε και το ενα πεθανε κι ολας ε ναι..προτιμω να κανω στειρωση σε μια εγκυο γατουλα και να φυγουν τα γατακια ηρεμα(σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι δεν ειναι στεναχωρο αυτο το πραγμα) παρα να φυγουν μεσα στο πονο στο κρυο και στην πεινα..

τελος να πω οτι οι υιοθεσιες δεν ειναι καθολου ευκολες και 9 γατακια δεν ειναι και τοσο ευκολο να δωθουν..ερχεται καλοκαιρι μια εποχη που υπαρχει μεγαλη στασιμοτητα και χρειαζεται τρελη προσπαθεια και προωθηση για να δωσεις τοσα γατια

Παράθεση

Staxtaki

Νεοφερμένος

H Staxtaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Staxtaki έγραψε στις 19:38, 31-03-11:

Σε ευχαριστώ πολύ για την ψύχραιμη και σοβαρή απάντηση σου, όπως επίσεις και για το γεγονός οτί κάλυψες όλες τις ερωτήσεις-απορείες-ποβληματισμούς μου.
Να πώ κάποια πράγματα. Η γάτα είχε το χώρο της στον κήπο, το μέρος που κοιμόταν και έτρωγε. Η ίδια δεν είχε καμία όρεξη να μπεί μέσα στο σπίτι. Η περιοχή που ζούν είναι σχετικά απομακρισμένη δεν είναι μέσα στην πόλη. Η γάτα αυτή ζούσε ουσιαστικά στο δάσος. Εκεί πήγαινε για να φάει και να παίξει με τους ανθρώπους, όταν ίδια το ήθελε. Τελευταία άρχισε να έρχεται αρκετά κοντα, το φθηνόπωρο εμβολιάστηκε και αυτό ακόμα ήταν δύσκολο όπως καταλαβαίνετε.
Την ξέρω την περίπτωση του πνιγμού των μικρών από ξένο αρσενικό, την έχουμε ζήσει στη Χαλκιδική δυστυχώς. Φυσικά και δεν μπορούσε η κοπέλα ουτε και γω ούτε κανείς να φανταστεί οτι θα ήταν τόσα πολλά τα γατάκια. Ηξερε όμως οτι κάποια, είχε να τα δώσει, θα έπαιρνα και γω ένα για τη Χαλκιδική που έχουμε άλλες 2, δε διαφωνώ για το οτι θα ήταν πρόβλημα. Όμως θα υπήρχαν και κάποια που θα επιζούσαν και θα ζούσαν μια ζωή δίπλα σε κάποιους από μας. Και πάλι δε θέλω να παρεξηγηθώ. Δε λέω οτι οι γάτες πρέπει να γεννάνε αδιάκοπα γιατί κάποια από τα γατάκια θα επιζήσουν. Είμαι υπέρ των στειρώσεων και θέλω να γίνει ξεκάθαρο. Αλλά εδώ μιλάμε για μια γατούλα που ήταν έτοιμη να γεννήσει και για 9 γατάκια που ίσως και 1 μέρα μετά θα μπορούσαν να είναι εκτός κοιλιάς. Η γνώμη σου είναι οτι θα μπορούσε να γίνει και τότε, αυτό το "ξεκαθάρισμα"? (δεν ξέρω πως να το πω) Αλλοι παίρνουν τα νεογέννητα και τα πετάνε στα σκουπίδια. Αυτή η περίπτωση είναι καλύτερή επειδή δεν πρόλαβαν να γεννηθούν? Ηταν γατάκια δεν ήταν εμβρυα.
Και εν πάση περιπτώση το ερώτημά μου παραμένει: Κάποιος που θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά, πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί να μην επιλέξει μια άλλη περίοδο να κάνει τη δουλειά του? Γιατι αυτό να μην γίνει λίγους μήνες πρίν ή 1 μήνα μετά? Είναι τόσο δύσκολο?
Χαίρομαι πολύ που λες οτι δεν είχε πρόβλημα το γατάκι που παρακολουθησες. Ελπίζω το ίδιο και για αυτή τη γατούλα, αλλά δεν σταματάω να το θεωρώ πολύ άσχημο.
Οσο για το βραδυ που είπα, ναι. Σε αυτό θα συμφωνήσω. Δεν το είχα σκεφτεί.
Καλό βράδυ

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 20:32, 31-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Staxtaki
Σε ευχαριστώ πολύ για την ψύχραιμη και σοβαρή απάντηση σου, όπως επίσεις και για το γεγονός οτί κάλυψες όλες τις ερωτήσεις-απορείες-ποβληματισμούς μου.
απο το να εχουν γεννηθει και να πεταχτουν στα σκουπιδια το θεωρω πιο ανθρωπινο να ναρκωνονται και να φευγουν ηρεμα χωρις πονο ή κατι τετοιο..γιατι σιγουρα το να πετιουνται στα σκουπιδια και να τα λιωνει το απορριματοφορο προκαλει πολυ πονο..

ναι για μενα αν μια γατα στειρωνεται ακομα και ετοιμογεννη θα το εκανα..ειδικα τωρα που παρακολουθησα και απο κοντα μια τετοια στειρωση..αυτη ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη και σεβομαι απολυτα καποιον που δεν εχει την ιδια με εμενα γιατι ειναι πολυ λεπτο το θεμα..
επισης με βοηθαει στο να παρω μια τετοια αποφαση το γεγονος οτι αν η γατα εχει οιστρο παραταει τα μωρα της για να ζευγαρωσει..αρα δεν ξερω κατα ποσο το μητρικο ενστικτο ειναι ανεπτυγμενο..

επισης αυτο που αναφερεις για τις στειρωσεις και στο οτι επρεπε να γινουν 2 μηνες πριν αποσο ξερω στειρωσεις στη θεσσαλονικη γινονται ολο το χρονο απλα ειναι τοσα τα γατια που πρεπει να στειρωθουν που ειναι λογικο καποια να μην τα προλαβαινουν τους μηνες που δεν ζευγαρωνουν οποτε αναποφευκτα στειρωνονται και εγκυες γατουλες...

καταλαβαινω οτι το θεμα σου δεν ειναι οτι καποιος πηρε τη γατα και την στειρωσε αλλα το οτι την στειρωσαν ετοιμογεννη..
ειναι σκληρο το ξερω αλλα θεωρω σκληροτερο το να πεθαινουν γατια αβοηθητα και μονα και κυριως με πονο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 01-04-11 στις 01:23. Αιτία: Προσθήκη spoiler
Παράθεση

mariloulou16475

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariloulou16475
H mariloulou16475 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H mariloulou16475 έγραψε στις 00:59, 01-04-11:

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνεται στείρωση σε όλες τις γάτες. Δεν βρίσκω οτι οι γάτες χωρίς αφέντη είναι αδέσποτες αλλά ελεύθερες. Η συλλογιστική οτι αμα γεννηθούν θα βασανιστούν κλπ είναι γενική. Θα μπορούσαμε ας πούμε να στειρώσουμε άστεγους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Ή τους αυτιστικούς πχ.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως μπορεί μια γάτα να θεωρείται ιδιοκτησία. Και γιατί πρέπει αν κάποιος φροντίζει μια γάτα αλλά δεν την στειρώνει και κρατάει κλεισμένη να την παραφυλάει μην την αρπάξουν και την ευνουχίσουν? Η κοπέλα μπορεί να ήθελε να φροντίσει και τα 9 γατάκια.

Αρχική Δημοσίευση από nikolll
Λυπαμαι πολυ για τη γατουλα της φιλης σου, αλλα:
Καταλαβαινω οτι εχετε στεναχωρεθει, αλλα οταν ενα ζωο ειναι κατοικιδιο οφειλουμε να το φροντιζουμε (και βαση νομου).
Πάντως να θυμήσω οτι βάση νόμου ισχύουν και οι γελοίες νομικές ποινές για τους βασανιστές των ζώων. Επίσης η στείρωση δεν είναι απαραίτητα ένδειξη φροντίδας ούτε και ισχύει το αντίστροφο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 01-04-11 στις 01:17. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:51, 01-04-11:

Κι εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται να εχουμε δυο μετρα και δυο σταθμα.Γιατι κι εμεις δε ζουμε "ελευθεροι",σε σπηλιες,γιατι δεν κυνηγαμε,γιατι χρησιμοποιουμε τις ευκολιες της καθημερινης ζωης,οπως τον ηλεκτρισμο,την υδρευση,και τη θερμανση,και γιατι η συγχρονη ιατρικη μας θεραπευει και δεν πεθαινουμε πια στα 50;Τετοιου ειδους ελευθερια απολαμβανουν και τα αδεσποτα ζωα,κι ακομη χειροτερη,γιατι τους αστεγους δεν θα τους ριξει κανεις φολα,δε θα πεταξει τα μωρα τους στα σκουπιδια ασφυκτικα δεμενα με σακουλα για να τα λιωσει το σκουπιδιαρικο,ουτε θα γκαζωσει στο δρομο οταν τους δει να τον διασχιζουν για να τους πατησει.Μου φαινεται πολυ ευκολο να εφαρμοζουμε τις ρομαντικες μας ιδεες περι ελευθεριας σε πλασματα που δεν τους εχουμε αφησει καν ζωτικο χωρο,και υποφερουν εξαιτιας των δικων μας επιλογων και ιδεων.Δε νομιζω αν μια γατα μπορουσε να επιλεξει,να διαλεγε να γεννα τρεις-τεσσερις φορες το χρονο και να καταληγουν ετσι τα μικρα της.Μαλλον θα διαλεγε να τα γεννα στη φυση,κι ας ειχαν καποιο ποσοστο θνησιμοτητας απο φυσικα αιτια,κατι που ειναι αδυνατο,γιατι τη φυση της την εχουμε τσιμεντωσει,την εχουμε φωτισει ολο το εικοσιτετραωρο,την εχουμε γεμισει σκουπιδια και απομειναρια τροφων,που εχουν φτασει σε σημειο να αλλαξουν ακομα και το βιορυθμο της.Οταν λοιπον της επιτρεπουμε να εχει τη στοιχειωδη επιλογη του να ζει οπως την ορισε η φυση,θα θεωρησω τη στειρωση παρεμβαση και την ζωη της χωρις φροντιδα,ελευθερια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:25, 01-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από mariloulou16475
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνεται στείρωση σε όλες τις γάτες. Δεν βρίσκω οτι οι γάτες χωρίς αφέντη είναι αδέσποτες αλλά ελεύθερες.
Το ακριβως αντιθετο απο αυτο που γραφεις σημαινει "αδεσποτο" Αδεσποτο=χωρις δεσποτη..χωρις αφεντικο,ιδιοκτητη δηλαδη.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι μια γάτα γεννά περίπου 3 φορές το χρόνο σε 7 χρόνια αυτή και οι απόγονοί της θα είναι περίπου 560.000. Καταλαβαίνετε ότι οι αριθμοί είναι τεράστιοι και αναλογίζεστε πως εάν 560.000 είναι οι γάτες που προέρχονται από μία γάτα μέσα σε μια επταετία, πόσα έπρεπε να είναι τα αδέσποτα εάν όλα ζούσαν 7 χρόνια.
Ο μέσος όρος ζωής ενός αδέσποτου ζώου ανέρχεται σε 1,5 με δύο χρόνια.
Ο μέσος όρος ζωής ενός δεσποζόμενου σκύλου φτάνει ακόμα και τα 18 χρόνια. Ο άνθρωπος που εγκαταλείπει ένα ζώο του στερεί πάνω από δεκαπέντε χρόνια ζωής! Το 1/3 του πληθυσμού των αδέσποτων πεθαίνει κάθε χρόνο από αιτίες που σχετίζονται με τον άνθρωπο (αυτοκινητικά, φόλες), ενώ περισσότερα από τα μισά πέφτουν θύματα κακοποίησης. Οι μικροί αλήτες του δρόμου αναγκάζονται να δίνουν καθημερινό αγώνα για να επιβιώσουν επειδή ο άνθρωπος τους εγκατέλειψε. Εκείνοι δεν θα τον εγκατέλειπαν ποτέ! Κι αναλογίζεται κανείς γιατί δεν κάνουμε κάτι για να σταματήσουμε
αυτό τον κύκλο θανάτου , γιατί στην Ελλάδα δεν στειρώνουμε τα ζώα μας, ούτως ώστε να μην επιτρέπουμε την γέννηση μελλοθάνατων ζώων.

Στην Ελλάδα η στείρωση αποτελεί ακόμα ταμπού. Νοιώθουμε ότι ερχόμαστε
ενάντια στη φύση, νοιώθουμε ότι είναι πολύ σκληρό να υποβάλουμε το ζώο μας σε μία χειρουργική επέμβαση, έχουμε πάντα την ελπίδα ότι θα βρούμε νέους ιδιοκτήτες για τα κουτάβια που έρχονται ή πολλές φορές κατά την διάρκεια της κυοφορίας μας ζητάνε πολλοί κουτάβι αλλά μόλις γεννηθούν δεν τα παίρνει κανείς. Επίσης νιώθουμε ότι στειρώνοντας το ζώο μας του στερούμε την απόλαυση του έρωτα. Όμως πρέπει να ξέρουμε ότι τα περισσότερα ζώα με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως π.χ. το δελφίνι, δεν κάνουν έρωτα αλλά αναπαράγονται. Γι' αυτά η αναπαραγωγή είναι υπόθεση ορμονών
και μόνο. Ένας αρσενικός σκύλος μπορεί να ζήσει μία ομαλότατη ζωή χωρίς
να χρειαστεί ποτέ να αποδείξει την αξία του ως επιβήτορας, ενώ μία σκυλίτσα δεν θα νιώσει ανεπαρκής αν δεν γεννήσει. Και για όσους επιμένουν να χρησιμοποιούν ανθρωποκεντρικά κριτήρια για να ερμηνεύουν την συμπεριφορά των ζώων, θέτω μία απλή ερώτηση: Θα έφερνε ποτέ κανείς στον κόσμο ένα παιδί που θα ήταν καταδικασμένο στην άθλια ζωή και τον τραγικό θάνατο ενός αδέσποτου;

πηγη
Λογια γιατρου..και οχι δικα μου.
Καταλαβαινεις λοιπον γιατι ειναι τοσο επιτακτικη η αναγκη να γινεται στειρωση σε οσο περισσοτερες γατες ειναι δυνατον.Το ΟΛΕΣ..δεν ισχυει,ειμαστε πολυ μακρια απο το ΟΛΕΣ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Staxtaki

Νεοφερμένος

H Staxtaki έγραψε στις 09:41, 01-04-11:

Δε διαφωνώ με τίποτα απ' όσα αναφέρθηκαν εκτός της mariloulou16475. Συμφωνώ οτι πρέπει να γίνονται στειρώσεις. Και πολύ καλά κάνουν και γίνονται. Νομίζω πώς έχει γίνει σαφής η "διαφωνία" μου στην όλη διαδικασία. Ήταν ένα σοκ για μένα να μαθαίνω με αυτό τον τρόπο οτι υπάρχουν ομάδες που κάνουν αυτή τη δουλειά, αλλά δεν υπάρχει η στοιχειώδης ευαισθησία να μην πειράξουν μια ετοιμόγεννη γατούλα. Η πόλη είναι γεμάτη από γάτες που χρειάζονται στείρωση. Για μένα είναι τραγικό και επειδή έχω έρθει σε επαφή με μια ομάδα που κάνει την ίδια δουλειά και περιμένω μια απάντηση θα σας ενημερώσω για το τί μου είπαν και θα ψάξω και το κατα πόσο ισχύουν αυτά που είπαν αυτές οι δύο τύπισες. (Τελικά ήταν γυναίκες, είχα καταλάβει λάθος. Το αναφέρω μήπως κανείς ξέρει κάτι γιατί ο κτηνίατρος που ρώτησα, ρωτούσε επίμονα αν ήταν αντρες ή γυναίκες... Μάλλον κάτι θα είχε ακούσει)
Επίσης τα γατάκια αυτά θα γεννιούνταν σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον. Δίπλα στο δάσος. Με φροντίδα από διάφορους ανθρώπους και κάποια απ' αυτά είχα εξασφαλίσει ένα σπίτι. Συνεχίζω να θεωρώ απαράδεκτή την πρακτική, καταλαβαίνω τα διλήματα που μπαίνουν και απο την άλλη πλευρά, όταν όμως είσαι τόσο κοντά στο να ζήσεις, πιστεύω πως κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σου το στερήσει αυτο.
Λίγες μέρες αργότερα, κάποιες γατούλες θα είχαν γεννήσει. Και καταλαβαίνω αυτό που λές Ηλιάνα οτι δεν είναι το ίδο βάναυσο με το να τα πετάξεις στα σκουπίδια. Έχεις δίκιο. Για μένα όμως δεν παύει να είναι αφαίρεση ζωής.

Κάτι άλλο. Άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με τις στειρώσεις. Έχουμε 2 γάτες τώρα στη Χαλκιδική. Η μία είναι η μάνα του άλλου. Το "μικρό" έχει στειρωθεί και εμβολιαστεί κανονικά. Η μάνα είναι αδύνατο να μετακινηθεί. Δεν μπορούμε με τίποτα να την πάρουμε ούτε αγκαλιά. Ο κτηνίατρος αρνείται να έρθει εκεί. Αν και να έρθει αμφιβάλω αν θα μπορέσει να της κάνει αναισθησία γιατί δεν μπορείς να την κρατήσεις σταθερή. Μόλις νιώσει εγκλοβισμένη βγάζει νύχια και κάνει ζημιά, όχι παιχνίδια... :Ρ Έχετε καμιά ιδέα τί θα μπορούσε να γίνει; Η γατούλα αυτή γεννάει 2 φορές το χρόνο και από 3 γατάκια. Εκτός από τη φορά που μας τα έπνιξε ένας ξένος γάτος, για να κάνει τα δικά του γατάκια (δυστυχώς δε γνωρίζαμε και μάθαμε με τον χειρότερο τρόπο) γενικά τα γατάκια μεγαλώνουν και τα φρονίζουμε μέχρι ένα σημείο και όταν φτάσουν σε ηλικία κάποιων μηνών η μαμά τους τα διώχνει. Δεν ξέρουμε τί γίνονται απο κεί και πέρα. Προσωπικά θέλω να πιστεύω οτι μία χαρά τη βγάζουν. Και αν κάποια δεν έχουν επιζήσει, λόγω φυσικών αιτιών εμένα με στεναχωρεί, αλλά δεν με πειράζει. Τα πιό πολλά θέλω να πιστεύω οτι κοσμούν με την ομορφιά τους τον κόσμο, είτε είναι κοντά σε ανθρώπους, είτε επέλεξαν να τους βλέπουν από μακριά. Στείρωση θέλουμε λοιπόν να της κάνουμε όχι λόγω του ανθρώπινου παράγοντα, αλλά γιατί αυτή η γατούλα είναι και κάποιας ηλικίας πλέον και τις τελευταίες φορές η εγκυμοσύνη της ήταν πολύ δύσκολη. Φαινόταν να έχει μεγάλο ζόρι για αρκετές μέρες πρίν γεννήσει και ειδικά το καλοκαίρι. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο λόγο η ζέστη ή κάτι άλλο.

Παράθεση

Staxtaki

Νεοφερμένος

H Staxtaki έγραψε στις 09:44, 01-04-11:

Να προσθέσω μετά απ' όλο αυτό το κατεβατό (σόρρυ) οτι δεν υπάρχει πιό ομορφο πράγμα σε σχέση με τις γατούλες για μένα από τη διδικασία της μάνας να μαθαίνει στα μικρά της να κυνηγούν. Να τα προετοιμάσει για την κοινωνία! Όποιος έχει παρατηρήσει τέτοια διαδικασία δε γίνεται να μην έχει σκάσει ένα χαμόγελο τωρα...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:48, 01-04-11:

Aν της βαζατε ενα ηρεμηστικο χαπακι σε κονσερβουλα;Υπαρχουν επισης γατοπαγιδες με τις οποιες μπορειτε να την πιασετε,και ειδικο κλουβακι στον κτηνιατρο που θα την κρατησει ακινητη για τη ναρκωση.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 10:03, 01-04-11:

Υπαρχουν ειδικα κλουβια με τα οποια πιανονται (συνηθως) οι αγριες γατες. Θα μπορουσες ενδεχομενως να δανειστεις ενα απο καποια ομαδα στη Θεσσαλονικη. Το κολπο ειναι να αφησεις τη γατα αταιστη για καποιες ωρες ισως πανω απο 12 (με την προυποθεση οτι τροφη βρισκει απο εσενα) και μετα να βαλεις μεσα στο κλουβι μια πολυ ελκυστικη τροφη, το ψητο κοτοπουλο ζεστο αποτελει μια πολυ καλη λυση. Μολις μπει μεσα με σθενος κλεινεις την πορτα! Αυτη η διαδικασια πολυ πιθανον να σου παρει καποιες ωρες. Μετα μπορεις να τη μεταφερεις εσυ στον κτηνιατρο.

Παράθεση

Staxtaki

Νεοφερμένος

H Staxtaki έγραψε στις 10:49, 01-04-11:

Ευχαριστώ, θα το ψάξω.

Παράθεση

mariloulou16475

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariloulou16475
H mariloulou16475 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H mariloulou16475 έγραψε στις 13:41, 01-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Λαμβάνοντας υπόψη ότι μια γάτα γεννά περίπου 3 φορές το χρόνο σε 7 χρόνια αυτή και οι απόγονοί της θα είναι περίπου 560.000. Καταλαβαίνετε ότι οι αριθμοί είναι τεράστιοι και αναλογίζεστε πως εάν 560.000 είναι οι γάτες που προέρχονται από μία γάτα μέσα σε μια επταετία, πόσα έπρεπε να είναι τα αδέσποτα εάν όλα ζούσαν 7 χρόνια.
Ο μέσος όρος ζωής ενός αδέσποτου ζώου ανέρχεται σε 1,5 με δύο χρόνια.
Και στη ζούγκλα να ζούσαν το πιο πιθανό είναι να μην ζούσαν πολλά χρόνια οι γάτες. Αν θυμάμαι καλά λόγω καπνίσματος, τροχαίων και καρκίνων που οφείλονται σε κακή ποιότητα ζωής πεθαίνουν και οι περισσότεροι άνθρωποι. Αλλά αυτό δεν θα ήταν καλός λόγος για μένα για να στειρωθώ.

Ο μέσος όρος ζωής ενός δεσποζόμενου σκύλου φτάνει ακόμα και τα 18 χρόνια. Ο άνθρωπος που εγκαταλείπει ένα ζώο του στερεί πάνω από δεκαπέντε χρόνια ζωής! Το 1/3 του πληθυσμού των αδέσποτων πεθαίνει κάθε χρόνο από αιτίες που σχετίζονται με τον άνθρωπο (αυτοκινητικά, φόλες), ενώ περισσότερα από τα μισά πέφτουν θύματα κακοποίησης. Οι μικροί αλήτες του δρόμου αναγκάζονται να δίνουν καθημερινό αγώνα για να επιβιώσουν επειδή ο άνθρωπος τους εγκατέλειψε. Εκείνοι δεν θα τον εγκατέλειπαν ποτέ! Κι αναλογίζεται κανείς γιατί δεν κάνουμε κάτι για να σταματήσουμε
αυτό τον κύκλο θανάτου , γιατί στην Ελλάδα δεν στειρώνουμε τα ζώα μας, ούτως ώστε να μην επιτρέπουμε την γέννηση μελλοθάνατων ζώων.
Το να αγοράσεις ή να φροντίζεις έναν σκύλο και να τον εγκαταλείψεις δεν είναι το ίδιο με το να αφήσεις μια ελεύθερη γάτα αστείρωτη.

Στην Ελλάδα η στείρωση αποτελεί ακόμα ταμπού. Νοιώθουμε ότι ερχόμαστε
ενάντια στη φύση, νοιώθουμε ότι είναι πολύ σκληρό να υποβάλουμε το ζώο μας σε μία χειρουργική επέμβαση, έχουμε πάντα την ελπίδα ότι θα βρούμε νέους ιδιοκτήτες για τα κουτάβια που έρχονται ή πολλές φορές κατά την διάρκεια της κυοφορίας μας ζητάνε πολλοί κουτάβι αλλά μόλις γεννηθούν δεν τα παίρνει κανείς. Επίσης νιώθουμε ότι στειρώνοντας το ζώο μας του στερούμε την απόλαυση του έρωτα. Όμως πρέπει να ξέρουμε ότι τα περισσότερα ζώα με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως π.χ. το δελφίνι, δεν κάνουν έρωτα αλλά αναπαράγονται. Γι' αυτά η αναπαραγωγή είναι υπόθεση ορμονών
και μόνο.
Δεν καταλαβαίνω γιατί η μη επέμβαση στα ζώα πρέπει να θεωρείται ταμπού και μη φυσιολογική συμπεριφορά. Προφανώς μπορεί κάποιος να πει οτι οι στειρώσεις γίνονται γιατί μερικοί έχουν υπερευαισθησία και δεν μπορούν να αντέξουν το γεγονός οτι τα ζώα όπως και οι άνθρωποι πεθαίνουν για διάφορους λόγους.

Κατα δεύτερον φυσικά τους στερούμε την χαρά του έρωτα. Όλα θέμα ορμονών είναι και στον άνθρωπο. Οι άνθρωποι
δηλαδή δεν κάνουν έρωτα επειδή τους το λένε οι ορμόνες τους? Η μήπως όλοι οι άνθρωποι κάνουν σεξ μόνο με αυτούς που ερωτεύονται πραγματικά (και δεν αλλάζουν παρά μόνο σπάνια ερωτικούς συντρόφους). Οι έφηβοι δεν αρχίζουν να έχουν σεξουαλικές ορμές την εποχή που ξεκινάνε να παράγονται οι ορμόνες τους? Δηλαδή υπάρχει επιστημονική απόδειξη που λέει οτι οι γάτες κατά την ώρα του σεξ δεν νιώθουν ευχαρίστηση?

Και για όσους επιμένουν να χρησιμοποιούν ανθρωποκεντρικά κριτήρια για να ερμηνεύουν την συμπεριφορά των ζώων, θέτω μία απλή ερώτηση: Θα έφερνε ποτέ κανείς στον κόσμο ένα παιδί που θα ήταν καταδικασμένο στην άθλια ζωή και τον τραγικό θάνατο ενός αδέσποτου;
Τα αδέσποτα δεν έχουν πάντα τραγικό θάνατο ή άθλια ζωή. Άθλια ζωή μπορεί σε μια γάτα να φαίνεται να περάσει 15 χρόνια κλεισμένη σε ένα σπίτι. Ποιος είμαι εγώ που θα αποφασίσω ποιος αξίζει να ζει και ποιος όχι? Και στην Λυβύη οι άνθρωποι ζούνε υπό τυρανικό καθεστώς, και στην αφρική γίνονται γενοκτονίες και στην κίνα έχουν χούντα, μερικά δις ανθρώπων πεινάνε και πεθαίνουν από πείνα. Αυτοί γιατί να μην στειρώνονται? Αν ο μόνος λόγος είναι επειδή είναι άνθρωποι τότε μόνο εδώ βρίσκω ανθρωποκεντρικότητα. Οι αρουραίοι που ζούνε εντός πόλεων και τρώνε φόλα κάθε φορά που έρχεται το συνεργείο μυοκτονιών δεν είναι ζώα?

Για την ερώτηση τι θα έκανε κανείς αν ήταν σίγουρο οτι το παιδί του θα ζούσε μια βασανισμένη ζωή. Νομίζω πως καθένας έχει δικαίωμα να διαχειρίζεται το σώμα του όπως ο ίδιος θέλει. Αυτό διαφέρει από το να διαχειριζόμαστε τα σώματα άλλων χωρίς την συγκατάθεση τους.

Πάντως με την συλλογιστική του αυτή θέλω και εγώ να ρωτήσω. Μιας και όλα τα ζώα εκτροφής βασανίζονται και φτάνουν σε ένα οδυνηρό θάνατο πάντα μήπως θα ήταν σωστό να στειρώσουμε όλες τις αγελάδες πχ? Εκτός λέγοντας ζώα εννούμε μόνο γάτες σκύλους.

Λογια γιατρου..και οχι δικα μου.
Οτι λέει ένας γιατρός δεν είναι και απαραίτητα σωστό. Και ο Ντεκαρτ κάποτε ως επιστήμονας έκανε ζωοτομίες σε ζώα που είχαν τις αισθήσεις τους και έλεγε στους μαθητές του να αγνοούν τις φωνές τους γιατί τα ζώα λειτουργούν σαν μηχανές και δεν νιώθουν πόνο απλά φωνάζουν ενστικτωδώς.

Καταλαβαινεις λοιπον γιατι ειναι τοσο επιτακτικη η αναγκη να γινεται στειρωση σε οσο περισσοτερες γατες ειναι δυνατον.Το ΟΛΕΣ..δεν ισχυει,ειμαστε πολυ μακρια απο το ΟΛΕΣ.
Χωρίς παρεξήγηση αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν κατάλαβα. Ο αποστειρωμένος γυάλινος κόσμος δεν είναι αυτός που ονειρεύομαι, ταίζω και φροντίζω τις γάτες αλλά στείρωση σε γάτα "αδέσποτη" δεν θα έκανα. Και επίσης παρατηρώ οτι δεν υπάρχει κανένας σεβασμός σε αυτή την άποψη όταν δεν σου επιτρέπεται και να αφήνεις μια γάτα αστείρωτη.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:07, 01-04-11:

Εγω παλι σκεφτομαι οτι οταν ΟΛΕΣ..μα ΟΛΕΣ οι φιλοζωικες οργανωσεις ειναι υπερ της στειρωσης των αδεσποτων,ακομα και το ιδιο το κρατος,το οποιο εχει αναθεσει αυτη την αρμοδιοτητα στους δημους,και μαλιστα συμφωνα με το νεο νομο..Όλα τα αδέσποτα που περισυλλέγονται, σημαίνονται, στειρώνονται και περιθάλπονται.
Σιγουρα κατι παραπανω ξερουν,και σε καμια περιπτωση δεν μπορω να δεχτω,οτι ολες οι φιλοζωικες οργανωσεις δεν νοιαζονται για τα ζωα..Επισης το γεγονος οτι τα περισσοτερα¨πολιτισμενα" κρατη...στειρωνουν συστηματικα τα αδεσποτα,και εχουν σχεδον εκλειψει απο αυτα,χωρις καθολου να κινδυνευει να εξαφανιστει το ειδος της γατας(αν ειναι δυνατον)..και αυτο..παλι κατι δειχνει.Απο εκει και περα..σαφεστατα και εχεις δικαιωμα να εχεις διαφορετικη αποψη.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 14:54, 01-04-11:

Mariloulou εχεις θεσει παρα πολλα διαφορετικα θεματα στο post σου και αν αρχισουμε να τα αναλυσουμε ολα θα βγουμε εντελως off topic.
Θα ηθελα να πω απλα ενα πραγμα που επικρατει στη σκεψη μου σε σχεση με το σχολιο σου "Το να αγοράσεις ή να φροντίζεις έναν σκύλο και να τον εγκαταλείψεις δεν είναι το ίδιο με το να αφήσεις μια ελεύθερη γάτα αστείρωτη" με το οποιο συμφωνω απο τη μια. Ομως το να φροντιζω μονο τον σκυλο ή τη γατα που εχω αγορασει (η αποκτησει με αλλον τροπο) αφηνοντας τον/την να αναπαραχθει και στην ουσια εγκαταλειποντας ολους τους απογονους στο δρομο ειναι ενα μικρο εγκλημα (για εμενα φυσικα), και δυστυχως ειναι κατι που συμβαινει κατα κορον. Δηλαδη πολλες απο τις ελευθερες γατες οπως τις ονομαζεις εχουν 'δημιουργηθει' κατω απο αυτες τις συθηκες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sipsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sipsi
H sipsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sipsi έγραψε στις 21:37, 23-04-12:

γεια σας....έχω μια γατούλα 7 μηνών και είναι έγκυος 2 μηνών...δη ξέρω τι να κάνω γτ ειν πολλά γατάκια και δη μπορώ να τα κρατήσω ούτε ξέρω που να τα πάω ...αποφάσισα να την στειρώσω αλλα φοβάμαι μήπως υπάρχει κάποια επιπλοκή και πάθει τίποτα...τι να κάνω τελικά??αν κάνει την στείρωση θα πάθει τπτ???και στ περίπτωση που γίνει η στείρωση θα έχει διαφρετική συμπεριφορά???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 23-04-12 στις 21:44. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:57, 23-04-12:

Για μενα ειναι ανεπιτρεπτο να στειρωθει γατα που σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα γενναει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 22:41, 23-04-12:

Καταρχήν πήγαινέ την σε έναν κτηνίατρο να σου πει αυτός τη γνώμη του,γιατί εδώ ναι μεν ψάχνουμε,ξέρουμε πέντε πράγματα,αλλά δεν είμαστε ειδικοί,οπότε ένας ειδικός ξέρει καλύτερα και θα μπορέσει να σου λύσει όλες τις απορίες..7 μηνών μόνο και έγκυος;Αχ τη καλή μου..Μετά τη στείρωση σίγουρα θα ζοριστεί για μερικές μέρες,αλλά μετά το στάδιο της ανάρρωσης θα έρθει στα φυσιολογικά της και όλα θα είναι μια χαρά!Πόσα γατάκια έχει,ξέρεις;Ρωτάω γιατί λες ότι είναι πολλά άρα φαντάζομαι έχεις μια ιδέα;

Παράθεση

liana88

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη liana88
H liana88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H liana88 έγραψε στις 10:09, 24-04-12:

Πηγαίνέ την σε κτηνίατρο κι συζήτησε το μαζί του.Είναι πολύ σημαντική απόφαση.Good luck!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:33, 24-04-12:

Θα πω και εγώ την εμπειρία μου πρόσφατα. Μια γατούλα στην πυλωτή μας 5 μηνών περίπου, μωρό σχεδόν, που από την ώρα που έδυε ο ήλιος όλοι οι αρσενικοί της γειτονιάς περνούσαν από πάνω του.... Αν ήταν μια γατούλα που μπορούσε να τα βγάλει πέρα μόνη της, όπως η φύση της προστάζει, δεν θα ανακατευόμουν. Ομως είδα πως το γατάκι αυτό, η Πραλίνα, υπέφερε. Δεν της άρεσε καθόλου όλο αυτό, προσπαθούσε να φύγει, ή να φωνάξει αλλά ούτε φωνή δεν έβγαινε...(είναι βραχνό έως άηχο λόγω ρινοτραχίτιδας) μόνον προσπάθειες να τους αποφύγει και να με κοιτάζει με βλέμμα ικετευτικό....οι γάτοι ακόμη και την ώρα που έτρωγαν και που ήμουν εγώ εκεί προσπαθούσαν να την πειράξουν....

Αποφάσισα και την πήγα στο γιατρό, ευτυχώς ήταν στην αρχή της εγκυμοσύνης όπως έδειξη η στείρωση που της κάναμε μόλις πριν 4 ημέρες και η ανάρρωσή της εξελίσσεται υπέροχα. Η αναμονή αυτή στο ιατρείο, η αντιβίωση, η περιποίηση την ξανάνοιωσαν. Ηδη είναι πολύ καλύτερα, ακούγεται και η φωνούλα της και είναι ένα υπέροχο γατάκι! Δεν ξέρω αν έκανα ότι καλύτερο γιατί αντιλαμβάνομαι και τι λέει η φίλη μας για τον ελεύθερο κόσμο των ζώων. Αυτό το ζωάκι όμως είναι ιδιαίτερα φιλικό και πιστεύω πως δεν επιζησούσε...πολύ μικρό, καχεκτικό και συνεχόμενα θα ήταν έγκυος...πόσο θα ζούσε; 1 χρόνο, 2 χρόνια...; ποιος ξέρει; τουλάχιστον τώρα έχει μια ευκαιρία να ζησει και γιατί όχι να βρει και ένα σπιτάκι!
Θεωρώ πως όπου υπάρχει η δυνατότητα, και κατά περίπτωση, θα πρέπει να γίνεται η στείρωση με σκοπό την καλύτερη ζωή μιας γάτας. Διότι δεν θα κατακλύζεται πια ορμονικά, ούτε θα αναπαράγεται καθε λίγο και λιγάκι. Και αυτό όχι γιατί μας κάνουν κακό οι γάτες, αλλά είναι γεγονός πως υπάρχουν φοβεροί κίνδυνοι για την υγεία τους. Τόσο για τη μαμά-γάτα (πυομύτρα, αιμορραγίες κλπ.) όσο και για τα γατάκια.

Είναι δίλημμα η στείρωση το καταλαβαίνω αλλά πρέπει να βλέπουμε λίγο πιο ανοιχτά. Είναι τόσα πολλά τα αδέσποτα που έχουμε δημιουργήσει πλέον. Και καταλαβαίνω πως κάνουμε επέμβαση στη φύση τους και στο ρυθμό τους, αλλά δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι πια θετικός ούτε και για εμάς...Δεν μπορούν να ζήσουν καλά έτσι όπως είμαστε. Ο κόσμος δεν τα βλέπει θετικά, παρεμβαίνει σκοτώνοντάς τα, δεν τα φροντίζει, τα βλέπω υποσιτισμένα και λυπάμαι, χτυπημένα από αυτοκίνητα....Δυστυχώς δεν μπορούμε να σώσουμε όλα τα ζώα. Απλά να προσπαθήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Παράθεση

Frida_sp (Σπυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Frida_sp
H Σπυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Frida_sp roses are red,violets are blue... έγραψε στις 13:37, 24-04-12:

κατ'αρχας οι τυποι ειναι πολυ υποπτοι.δν επρεπε αν τους εμπιστευτεις και δεν νομιζω οτι η στειρωση ειναι ευικτη σε τετειο σταδιο εγκυμοσυνης.αν γενικα στειρωνουν γατες, εχει καλως γιατι αυτο πρεπει να γινεται στις αδεσποτες.εγω δεν 9α τους πιστευα παντως(και ποιος χει τοσα χρηματα για στειρωΣΕΙΣ)

Παράθεση

sipsi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sipsi
H sipsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sipsi έγραψε στις 13:12, 24-05-12:

Παιδιά, η γατούλα μου είναι άρρωστη..
Ήταν έγκυος και την στειρώσαμε για διάφορους λόγους.. απ' ότι φαίνεται μετά την στείρωση απέκτησε μαστίτιδα..της δώσαμε αντιβίωση και ένα άλλο χάπι για την μαστίτιδα και δεν είχε αποτέλεσμα... την ξαναπήγαμε στην κτηνίατρο μετά από 10 μέρες το στήθος της έχει μικρύνει αλλά η Sipsi μου δεν τρώει τίποτα και μερικές φορές προσπαθεί να "βήξει" να βγάλει κάτι, δεν ξέρω τι... ανησυχώ. Χτες της κάναμε μια ένεση ορμόνης αλλά δεν βλέπω κάποια αλλαγή. Θέλει μόνο να κοιμηθεί και ευτυχώς που πίνει λίγο νερό, επίσης έχει αγριέψει πολύ.... Δεν ξέρω τι συμβαίνει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 24-05-12 στις 14:43. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 14:31, 24-05-12:

πω πω! Περαστικά σας... Μήπως να πας και σε άλλο κτηνίατρο να σου πει μια δεύτερη γνώμη και μπας και βρει αυτός τι συμβαίνει; Πως έπαθε μαστίτιδα; Από τι προκαλείται αυτό;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 14:51, 24-05-12:

Sipsi μου, η κτηνίατρος τι λέει; Πόσο καιρό χρειάζεται η μαστίτιδα για να θεραπευτεί; Γιατί η αντιβίωση δεν τη βοήθησε; Θα μπορούσε να συμβαίνει κάτι άλλο; Ένεση ορμόνης γιατί της έκανε;
Δεν ξέρω αν θα μπορούσατε να πάρετε και τη γνώμη ενός δεύτερου
κτηνιάτρου

Παράθεση

ποζερογατινι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ποζερογατινι
H ποζερογατινι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H ποζερογατινι αγαπαμε τα ζωα έγραψε στις 18:38, 28-12-12:

Λοιπόν, η Ελσα μου, το καλο μου, αποφασισε να αποκτησει αμορε και μετα απο μερικες ημερουλες που την πηγαμε στον κτηνιατρο, μας ειπε πως μαλλον ειναι εγκυος. Σημειωνω πως δεν ειναι ακομα σιγουρο, αλλα χρειαζομαι μερικες αποψεις περι αυτου του θεματος...
Οσους εχω ρωτησει, μου λενε να την στειρωσω και τα μικρα -αν εχει- τι να κανουμε θα χαθουν. Εγω πλαι δε θελω να τη στειρωσω γενικα πριν γεννησει μια φορα τουλαχιστον..
τι να κανω;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 19:05, 28-12-12:

Δε κατάλαβα συγγνώμη. Εννοείς στείρωση και άμβλωση ?
5 μηνών θα είναι περίπου τώρα η Έλσα. Κάνω πολλές σκέψεις, να μοιραστώ κάποιες μαζί σου ? Καλοπροαίρετα ρωτώ.
Σου έδειξε σημάδια οίστρου και την άφησες έξω να βολτάρει ? Αν ναι, δε περίμενες οτι υπήρχε η πιθανότητα να μείνει έγκυος ?
Αν ήθελες έστω και μία φορά να γεννήσει η Έλσα, δε σε προβλημάτισε το νεαρό της ηλικίας της ?
Αν δεν είχες πρόβλημα με το νεαρό της ηλικίας της, τουλάχιστον είχες εξασφαλίσει τα γατάκια της ?
Αν δε τα σκέφτηκες όλα τα παραπάνω και ξαφνικά η εγκυμοσύνη σου φαίνεται βουνό θα σε συμβούλευα να κάνεις αυτό που πραγματικά νιώθεις πως είναι το σωστό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:42, 28-12-12:

Εγω θα σου ελεγα να προχωρησεις κανονικα στη στειρωση. Εχω στειρωσει δυο γατουλες που ειχαν μεινει εγκυος, η πρωτη η Ριρη μου επειδη εκεινη την εποχη εβγαιναν ακομα εξω τα γατια μου, δυο βραδυα αρνηθηκε να μπει μεσα, δεν την καταφερα με τιποτα και τελικα οταν γυρισε ο αντρας μου που ελειπε εκεινες τις μερες, την στειρωσαμε. Στην διαρκεια της στειρωσης μαθαμε πως ειχε μεινει εγκυος.
Η δευτερη η Τασουλα ηταν πολυ μικρη και δεν ειχε δειξει το παραμικρο σημαδι οιστρου, απλα μια μερα που γυρισα σπιτι την βρηκα κατω στο πεζοδρομιο, ενω δεν κατεβαινε κανονικα. Μετα απο ενα διαστημα καταλαβαμε επιτελους οτι ηταν εγκυος και σκεφτηκαμε να την αφησουμε να γεννησει μια και θα ηταν αρκετα μεγαλα τα μωρακια πια. Επαθε ομως ενα ατυχημα και αναγκαστηκαμε να την στειρωσουμε και της παρουμε τα μωρα που ηταν νεκρα. Ηταν τοτε 4,5 μηνων μολις.
Οπως βλεπεις εχω παραδειγματα να σου πω, το καλυτερο για την γατουλα σου ειναι να στειρωθει αμεσα, δεν υπαρχει κανενας λογος να γεννησει πρωτα μια φορα που λενε πολλοι, ειναι μυθος αυτο το πραγμα. Αν θες τη γατα σου υγιη και θες να της προσθεσεις μερικα ποιοτικα χρονια ζωης, στειρωση τωρα που ειναι ακομα νωρις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ποζερογατινι

Νεοφερμένος

H ποζερογατινι αγαπαμε τα ζωα έγραψε στις 12:22, 29-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Σου έδειξε σημάδια οίστρου και την άφησες έξω να βολτάρει ? Αν ναι, δε περίμενες οτι υπήρχε η πιθανότητα να μείνει έγκυος ?
Αν ήθελες έστω και μία φορά να γεννήσει η Έλσα, δε σε προβλημάτισε το νεαρό της ηλικίας της ?
Αν δεν είχες πρόβλημα με το νεαρό της ηλικίας της, τουλάχιστον είχες εξασφαλίσει τα γατάκια της ?
όταν είδα πως έχει οίστρο, ήταν ήδη αργά. δλδ, είχε βγει απ΄το μπαλκόνι για 3-4 ωρίτσες και όταν γύρισε κατάλαβα απ' τη συμπεριφορά της τι έτρεχε. άμα το ήξερα, δε θα την άφηνα να βγει...
επίσης, τα γατάκια είναι αυτό που με προβληματίζουν, γιατί αν τα κρατήσω, τι θα τα κάνω; Τώρα η ηλικία της -7μηνών- τι να κάνουμε, την κάλεσε η φύση της νωρίτερα απ' ότι θα 'πρεπε...
πφφφ μπέρδεμα μεγάλο... και τώρα που την κοιτάω είναι στην μπαλκονόπορτα και κοιτάζει έξω για να βγει... την λυπάμαι εν μέρη..

Μάλλον θα τη στειρώσω αλλά δεν ξέρω ακόμα..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:31, 29-12-12:

Εγω πλαι δε θελω να τη στειρωσω γενικα πριν γεννησει μια φορα τουλαχιστον..
Αυτο γιατι;Ειναι μυθος οτι η γατα πρεπει να γεννησει μια φορα τουλαχιστον πριν στειρωθει.
Μύθοι σχετικά με τη στείρωση

Οι γάτες πρέπει να γεννήσουν έστω μια φορά προτού στειρωθούν.ΨΕΜΑ
Η στείρωση μιας γάτας πρίν την εκδηλωση του πρώτου οίστρου απομακρύνει την πιθανότητα εμφάνισης όγκου στους μαστούς, πράγμα που δεν συμβαίνει εάν έχει προηγηθεί μία ή περισσότερες γέννες. Πηγή

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ποζερογατινι

Νεοφερμένος

H ποζερογατινι αγαπαμε τα ζωα έγραψε στις 18:52, 29-12-12:

ευχαριστω πααρα πολυ ''πουπουλινα'' δεν το ηξερα αυτο..
τελικα μαλλον θα τη στειρωσω..
ζορικες γατες τι περναμε κι εμεις εξαιτίας τους

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 15:17, 23-01-13:

Εύχομαι όλα να πήγαν καλά για τη μικρούλα Έλσα, όποια απόφαση κ να πήρες. Η στείρωση σε γάτες εγκύους, όπως ανέφεραν διάφοροι, μπορεί να γίνει ανάλογα με το πόσο έχουν μεγαλώσει ή όχι τα γατάκια μέσα στην κοιλιά, κ να πάνε όλα καλά. Εγώ βρήκα στα σκουπίδια μια γατούλα έγκυο, που έκλαιγε η καημένη ψάχνοντας απεγνωσμένα ένα ασφαλές μέρος να μπει (κόντεψε να τη μαζέψει το σκουπιδιάρικο μαζί με την κούτα που είχε χωθεί για να προστατεύεται), την πήγα στον κτηνίατρο κι αφού το συζητήσαμε συμφωνήσαμε να της κάνει άμβλωση κ στείρωση αν ήταν κατάλληλο. Φυσικά της έκανε υπέρηχο να δει πόσο μεγάλα ήταν τα γατάκια, ζήτησε την άδειά μου να της κάνει επέμβαση επιβεβαιώνοντας ότι δεν είναι σε τόσο προχωρημένο στάδιο κ ήταν πετυχημένη. Τώρα την έχουν στην κτηνιατρική κλινική κ τη φροντίζουν να καλοπεράσει λίγο η καημένη, μια που ακόμη δεν ξέρω τι θα την κάνω. Δεν θέλω να την αφήσω να ξαναβγει στο δρόμο, γιατί είναι όμορφη, πολύ φιλική, γλυκιά κ τρυφερή κ θα της άξιζε ένα σπιτάκι (η συμπεριφορά της θυμίζει γατί από σπίτι γενικά...μπορεί κ να χάθηκε από σπίτι λόγω οίστρου, ή να την παράτησαν όταν είδαν ότι ήταν έγκυος, δυστυχώς πολύ συνηθισμένο φαινόμενο πια).
Γενικά είμαι υπέρ της στείρωσης στα ζώα, κ τα 2 μου γατιά είναι στειρωμένα κ δεν είδα να πάθουν κάτι επειδή δεν γέννησε ποτέ η θηλυκή.

Παράθεση

ΓΑΤΊρις

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΑΤΊρις
H ΓΑΤΊρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ΓΑΤΊρις Γατομαμάδες ενωθείτε!! :Ρ έγραψε στις 01:12, 21-03-13:

Καλησπέρα. Το ξέρω ότι σίγουρα υπάρχει το θέμα ξανά αλλού, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πάλι.
Έχω μια γατούλα 7.5 μηνών η οποία είναι ενός μηνός έγκυος.
Την πήγαμε σήμερα στην κτηνίατρο για στείρωση και το μάθαμε. (εγώ είχα υποψίες πιο πριν βασικά).
Η κτηνίατρος είπε οτι θα τη στειρώσει παρότι είναι ενός μηνός εγκυος.
Εγώ πάλι αγχώνομαι. Εάν σκεφτεί κάποιος ότι η εγκυμοσύνη μιας γάτας διαρκεί περίπου δύο μήνες, το να της κάνεις έκτρωση στα μέσα, δεν είναι επικίνδυνο;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 03:36, 21-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΑΤΊρις
Καλησπέρα. Το ξέρω ότι σίγουρα υπάρχει το θέμα ξανά αλλού, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πάλι.
Έχω μια γατούλα 7.5 μηνών η οποία είναι ενός μηνός έγκυος.
Την πήγαμε σήμερα στην κτηνίατρο για στείρωση και το μάθαμε. (εγώ είχα υποψίες πιο πριν βασικά).
Η κτηνίατρος είπε οτι θα τη στειρώσει παρότι είναι ενός μηνός εγκυος.
Εγώ πάλι αγχώνομαι. Εάν σκεφτεί κάποιος ότι η εγκυμοσύνη μιας γάτας διαρκεί περίπου δύο μήνες, το να της κάνεις έκτρωση στα μέσα, δεν είναι επικίνδυνο;
ειναι οσο επικυνδυνη ειναι μια στειρωση, δηλαδη ενα χειρουργειο ρουτινας, απο κει και περα η μονη διαφορα ειναι οτι ισως υπαρχουν καποιες μικρες αιμοραγιες, οπως μια γατα σε οιστρο που στειρωνεται! εχω παρακολουθησει γυρω στις 10-15 στειρωσεις μιας εγκυου γατας και ο γιατρος δεν εκανε κατι ιδιαιτερο απλα ηταν λιγο πιο προσεκτικος στους χειρισμους του..καλη επιτυχια στη μικρη σου

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 15:38, 31-08-16:

Καλησπερα! Τι κανετε; περναω στο θεμα:

η επι 20ετιας γειτονισσα μου, με την οποια εχουμε καλες σχεσεις, εχει μια γατα απο το 2015, η οποια τωρα ειναι 2 χρονων, εχει γεννησει 2 απανωτες φορες το εξαμηνο που μας περασε. Την προηγουμενη εβδομαδα, γεννησε για 2η φορα.
Της εχω κανει νυξη για στειρωση, φαινοταν θετικη αλλα δε τη βλεπω να κανει κινηση. (τα νευρα μου)
Τι κανω;
1) να βουτηξω το γατι οπως ειναι, να το παω, αφου, στην τελικη, προκειται για την ευημερια του ζωου (; )
2) ποσο καιρο να περιμενω γι αυτο; θηλαζει ακομα και δεν ξερω ποτε θα σταματησει..φοβαμαι οτι θα βρεθω παλι προ εκπληξεων, αν αργησω.

Να σημειωθει οτι τη γατα την εχει κατ αποκλειστικοτητα στον κηπο, μαζι με αλλα ζωα (εχει πολλα και μεγαλο κτημα και τις γατες τις παιρνει για τα φιδια, ποντικια κλπ. αλλα δειχνει να τ αγαπαει κιολας.. θα ναι too much να την παρω χωρις αδεια; ) οποτε ειναι ελευθερη και ανοιχτη σε καθε κινδυνο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:32, 31-08-16:

Παντως αν έχετε καλές σχέσεις σιγουρα αν την αρπαξεις δεν θα χεις πια. Λογικά θα καταλαβει οτι εσυ την στειρωσες. Ειναι γενικα δυσκολο να προλαβεις μια γατα που θηλάζει να την στειρωσεις πριν ξαναμεινει εγκυος. Αν παλι δοκιμασεις να της ξαναπεις ή ισως οτι αναλαμβανεις εσυ να την πας κτλ? αν ειναι και πολυ μικρα τα γατακια και τα θηλάζει δεν θα επιβιώσουν απο την αλλη. Εγω θα τολμουσα να ξαναπώ στην γειτόνισσα στα ισα οτι ειναι κριμα η γατα να γεννάει ξανα κ ξανα ιδιαιτερα αν την αγαπάει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αρσενικός εναντίον εγκύου - Από κζ8
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-10 στις 20:20.
    • Αιμορραγία εγκύου... Βοήθεια! - Από saloniCAT
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-10-09 στις 20:50.
    • Στείρωση; - Από Lins
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-09 στις 11:34.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους