Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,564 εγγεγραμμένα μέλη και 718,165 μηνύματα σε 22,539 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αδέσποτη γάτα και γέννα

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 16:28, 22-05-16:

Μετα απο ποσους μηνες ειναι η περιοδος αναπαραγωγης τους; η μηπως δεν εχει σημασια; εχω ενδιαφερθει για τις δωρεαν στειρωσεις και ειπαν θα με ενημερωσουν, θελω πολυ να στειρωθει ειναι πανεμορφη γατα και τρυφερη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,574 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:02, 22-05-16:

Περίπου 10ημέρες αφότου σταματήσει να θηλάζει τα μικρά, θα είναι έτοιμη να ζευγαρώσει ξανά (είναι κι ο λόγος που οι αδέσποτοι γάτοι δείχνουν επιθετικότητα στα νεογέννητα, προκειμένου να επισπεύσουν τον επόμενο οίστρο στις θηλυκές).
Η καλύτερη περίοδος για να στειρωθεί μια θηλυκή, είναι αυτή μεταξύ δυο οίστρων, καθότι το αναπαραγωγικό της σύστημα διανύει την ήρεμη φάση ή ανάμεσα σε Οκτώβριο και Ιανουάριο όπου περνούν την "άνοιστρη" περίοδο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:53, 22-05-16:

Μαλιστα, αρα να περιμενω μετα το καλοκαιρι; μια γνωστη μου ειπε οι δωρεαν στειρωσεις ξεκινανε σεπτεμβριο αλλα θα ενδιαφερθω καλυτερα. παντως σημερα δεν την ειδα καθολου, αρσενικους εχουμε ολο και διαφορετικους που κανουν βολτες, και τον δικο μας που φροντιζαμε ηρθε μια μερα ενας αλλος και μαλωνανε και απο τοτε χανοταν. το σημαντικο τωρα ειναι να εχει σε ασφαλες μερος τα μικρα της τωρα και αργοτερα που θα βγουν παραεξω να τα προσεχω λιγο παραπανω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni236
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H eleni236 έγραψε στις 20:40, 26-05-18:

Καλησπερα στη γατοπαρεα,μολις εκανα εγγραφη,η ιστορια ξεκιναει ως εξης....μπηκα στη διαδικασια να ταιζω καποιες αδεσποτες γατουλες σε μια πλατεια κοντα στο σπιτι μου εδω και 3 χρονια....ητανε τοτε γυρω στις 14...ομως επειδη οι γειτονες δεν φημιζονται για την φιλοζωια τους καταληξανε να υπαρχουν μονο 5....καποια απο αυτες ειχε μεινει εγκυος και επειδη με ειχε παρει απο πισω και ειδε το σπιτι ερχοτανε εξω απο το μπαλκονι και μου φωναζε να της ανοιξω....εκανα το λαθος και ανοιγα και της εβαζα να φαει και εφευγε....ετσι οταν γεννησε ( δεν ξερω που )μετα απο καιρο μας εφερε ενα γατουλακι ξανθουλι που εμαθε και αυτο να ερχεται και να φωναζει για να φαει...το γεναρη η μανουλα εξαφανιστηκε για μερες και μετα απο αναζητηση στη γυρω περιοχη την ειδα πεθαμενη σε μια αλανα (επιδη δεν ειδα να εχει χτυπηματα και βλεποντας οτι απο το στομα της ειχε σαλια και εμετους κατεληξα οτι την δηλητηριασανε (υποψιαζομαι τους καλους γειτονους που προειπα ) την μαζεψα και την εθαψα καπου στο βουνο....συνεχισα να ταιζω τη κορουλα της μιας και ειχε μαθει να ερχεται εξω απο το μπαλκονι και να μας περιμενει να της ανοιξουμε για να της βαλουμε φαγητο.....βεβαια αυτο ειχε συνεπεια να μαθουν να ερχονται και τα υπολοιπα της πλατειας απεξω και να γινεται ενας πανζουρλισμος......με αποτελεσμα να βριζομαι μεχρι και σημερα με τους απο πανω και τους διπλα ( μενω σε τριωροφο κτιριο,ειμαι στο ισογειο ) ολη μερα να τα κυνηγανε με πετρες, νερα,κ.α ......το καημενο το γατουλι τωρα εχει χρονισει και την πατησε απο εναν γατο που δεν την αφηνε σε ησυχια ( και εμεινε εγκυος )επειδη λοιπον ειχε μαθει να ερχεται σπιτι .....ενα βραδυ πριν 13 μερες αφου ηρθε για το φαγητο της ξαπλωσε στο χαλακι και αρχισε να γενναει (ναι ναι σπασανε τα νερα χεχεχεχε!!! ) ετρεχα πανικοβλητη γιατι δεν ηξερα απο γεννα γατας οτι ειχα διαβασει τον καιρο που ειχα ανακαλυψει την φουσκωμενη κοιλιτσα της ( ειμουνα σκυλομανα για 18 χρονια σε ενα υπεροχο γκριφονακι που το εχασα πριν 2 χρονια και εκτοτε ασχοληθηκα με τις γατες )....κανει το πρωτο στις 8 το βραδυ,το δευτερο στις 11 και εκει που λεμε αντε ηρεμησαμε....τσουπ και στις 2 τα ξημερωματα και ενα τριτο.....ευτυχως τα περισσοτερα τα εκανε ενστικτωδως μονη της....εγω απλα τα επαιρνα και τα σκουπιζα με μια πετσετουλα και της τα εδινα για να θηλασουνε...και της χαιδευα την κοιλιτσα για να νιωθει ασφαλεια....δεν μπορω να περιγραψω τα συναισθηματα μου....το κατι αλλο να κλαιω απο τη χαρα μου κρατωντας τις ψυχουλες και να με κυριευει και ο φοβος για το μελλον τους......τεσπα.....το αποτελεσμα ειναι οτι το πρωτο που ητανε και το πιο αδυνατο....και το τριτο το τελευταιο μου πεθανανε χωρις να ξερω το γιατι ξαφνικα σε διαφορα 3 ημερων....μεγαλη στεναχωρια.......και τωρα εχουμε μεινει με το δευτερο.....θηλαζει κανονικα εχουν αρχισει και μισοανοιγουν τα ματακια του....και η κοιλιτσα του ειναι αρκετα φουσκωμενη....και αποτι διαβασα εδω καπου πρεπει να τα βοηθαμε με μασαζακι για να κανουνε τσισα και κακα....εγω το μονο που καταφερα ητανε να κανει [IMG][/IMG] μονο τσισα ....που ειναι τα κακα??? οεο??? θα δειξει....παντως η μαμα πηγαινοερχεται εξω και επειδη ειδα πανω της εναν ψυλλο πηγα και της πηρα μια αμπουλα που της την εβαλα στο σβερκο και της εχω φτιαξει μια κουτα με κουβερτα που κοιμουνται... ερχεται και μενει το βραδυ μεσα λογω του μωρου της.....αλλα μου λερωνει γυρω γυρω και βρωμαει το σπιτι....( δεν ειναι μαθημενη για μεσα,και παλι καλα που με αφηνει και περνω το μωρο της αγκαλια,μου νιαουριζει για να της το δωσω,δεν καθεται να την πιανεις πολυ ...μονο οταν θελει εκεινη ερχεται και μου τριβεται στα ποδια μου )....πηγα και αγορασα λεκανη και αμμο για αυτο το λογω αλλα ουτα κατα διανοια δεν μπαινει μεσα.....τσαμπα τα χρηματα ...(ειμαι και ανεργη και δεν εχω και πολλα περιθωρια για να κανω κατι περισσοτερο......ευχομαι να μπορεσει το μικρουλι και να τα καταφερει (τουλαχιστον μεχρι να μπορεσει να σταθει στα ποδια του και να ακολουθει τη μαμα του ) ....εχω στεναχωρεθει παρα πολυ.......εμαθα οτι στο μηνα πανω απο τη γεννα μπορει να ξαναμεινει εγκυος και τρεμω.....σκεφτομαι αν θα μπορεσω να βρω τα χρηματα να την παω για στειρωση... (γιατι ρωτησα διαφορους κτηνιατρους για στειρωση
και ζητανε οτι θελουνε.....απο 70ε και 50ε.....δηλαδη και να θελουμε και καποιοι απο μας να προστατεψουμε με στειρωση τα αδεσποτα που απλα τα ταιζουμε ειναι πολυ δυσκολο με τετοιες τιμες....) συγνωμη για το σεντονι παιδια αλλα παω να σκασω.....σας στελνω φωτο απο την επομενη μερα της γεννας με ολα τα μωρα της......και μια με αυτο που εχει μεινει τωρα...[IMG][/IMG]
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,574 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:07, 26-05-18:

Καλησπέρα Ελένη και καλωσήλθες στην παρέα μας

Κατ'αρχάς μπράβο σου που φροντίζεις την αδέσποτη γατομανούλα και το μπεμπάκι που της απέμεινε και βέβαια λυπάμαι που τα αδελφάκια του δεν τα κατάφεραν.
Ας ελπίσουμε αυτό το μωράκι να είναι τυχερό και θα βοηθήσεις να είναι, αν συνεχίσεις να φροντίζεις τη λεχώνα μαμά-γάτα, όπως πολύ καλά κάνεις. Το καταλαβαίνω είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να την κρατάς μέσα στο σπίτι, προστατευμένη και να της δίνεις αρκετή τροφή (αφού έχει και μωρό να θηλάσει). Επίσης, καλό θα ήταν να μην αποσπάς συχνά το νεογέννητο από τη γατούλα, είναι πολύ μικρό ακόμα και χρειάζεται να είναι διαρκώς μαζί με τη μαμά του. ' Όσο για το μασαζάκι στην κοιλίτσα του γατομωρού, συνήθως το κάνουμε όταν τα γατάκια είναι ορφανά και χρειάζεται εμείς να τα βοηθήσουμε αντικαθιστώντας τον ρόλο της φυσικής τους μαμάς που ενστικτωδώς ξέρει πολύ καλά τι θα κάνει (εκτός κι αν αδιαφορεί, που δεν νομίζω να αφορά την περίπτωσή σας).

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις τη χαρά να δεις το μωράκι που είναι ένα κουκλάκι, σιγά σιγά να μεταμορφώνεται σε μια πανέμορφη γατούλα (ναι, είναι κοριτσάκι!).
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:11, 26-05-18:

Καλησπέρα σου και καλώς ήρθες στην παρέα.... Πρώτα από όλα μπράβο σου που ταΐζεις αυτά τα καημένα αδέσποτα.... Για τους γείτονες σου δεν θα σχολιάσω γιατί θα πω βαριές κουβέντες!!!!! Η μανούλα της τωρινής μάνας σίγουρα από φόλα πήγε... Και φοβάμαι μήπως πετάξουν σε σε αυτή τη γάτα τώρα μιας και πηγαινοερχεται....

Καταρχήν, κακά δεν έχεις δει γιατί οι γάτες συνηθίζουν να τρώνε στην αρχή τα κακάκια των μωρών τους έτσι ώστε η φωλιά τους να κρατιέται καθαρή... Οπότε φυσιολογικά και αυτή κάνει το ίδιο... Αφού το θηλάζει και το φροντίζει κανονικά από μεριά σου δεν έχεις να κάνεις πολλά πράγματα πέρα από το να έχεις φαγητό στη μάνα και νερό έτσι ώστε να ελαχιστοποιησεις τις πιθανότητες να φεύγει με κίνδυνο να μη γυρίσει ποτέ!!!! και μείνει το μωρο ορφανό....
Για την άμμο κοίτα.... Πιστεύω ότι δεν πηγαίνει εκεί γιατί βγαίνει έξω.... Το θέμα είναι αν εσύ θα σκεφτόσουν να την υιοθέτησεις αυτήν και το μωράκι της.... Να τη βάλεις μέσα στο σπίτι σου για πάντα.... Ολες οι γάτες συνηθίζουν... Άλλες πιο γρήγορα και άλλες πιο αργά... Όμως μαθαίνουν τελικά.... Αν αρχίσει να νιώθει ασφάλεια μαζί σου (που νιώθει αλλιώς δεν θα σε άφηνε να πιάνεις το μωρο της ή δεν θα το πλησίαζε ξανά αφού θα το είχες πιάσει) κάποια στιγμή δεν θα θέλει να φύγει.... Το σημαντικό είναι να βρίσκει την τροφή της εκεί που μένει.....
Δε γνωρίζω πόσο καιρό μετά μπορεί να ξαναμεινει έγκυος αλλά σίγουρα αφού απογαλακτιστει το μικρό θα αρχίσει πάλι ο οίστρος... Επομένως κοίταξε στην περιοχή που μένεις ποιοι κτηνιατροι στειρωνουν αδέσποτα κάνοντας καλύτερες τιμές... Πρέπει όμως να στειρωθει οπωσδήποτε..... Που μένεις? Ίσως και εμείς από εδώ να έχουμε να σου προτείνουμε κάποιον αν μένει κοντά σου.....

Η τροφή που θα της δίνεις θα πρέπει να είναι καλή ποιοτικά... Όχι από το σουπερμάρκετ!!!!! Είναι όλες άχρηστες..... Να της βάζεις όσο θέλει να φάει - μπόλικο χωρίς να σε σκέφτεσαι αν παχύνει - γιατί θηλάζει και χρειάζεται ενέργεια..... Υπάρχουν αρκετές τροφές στην αγορά που είναι οικονομικές αλλά με όλες τις πρωτεΐνες που χρειάζεται μια γάτα....

Οι πορτοκαλί γάτες να ξέρεις είναι πολύ καλές..... Το μωράκι είναι ένα κουκλί...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 26-05-18 στις 21:17.
Παράθεση

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H eleni236 έγραψε στις 00:11, 27-05-18:

alcyone σευχαριστω για το καλωσορισμα....η μανουλα δεν εχει μαθει μαντρωμενη ......και το βραδυ που κοιμαται μεσα ειναι ανησυχη .... κοιμαμαι και εχω το νου μου αν ακουσω το νιαουρισμα της να σηκωθω να της ανοιξω τη μπαλκονοπορτα για να βγει εξω και καμια φορα δεν γυρναει και περνανε ωρες μεχρι να ξαναρθει....τωρα την εχω σε μια γωνια στο σαλονι....και διπλα τα μπωλακια με το νερο και τις κροκετες......εχω παρει απο το πετ και κονσερβουλες που ειναι για γατακια,μου ειπανε οτι ειναι πιο θρεπτικες και καλες για την περιοδο που θηλαζει ( καποιο βραδυ που επιχειρησα να την αφησω στο μπανιο....τα εκανε ολα σ . @ . .α ) απο που καταλαβες οτι το μωρο ειναι κοριτσακι??? εγω δεν μπορω να το ξεχωρισω,εχω ακουσει οτι πρεπει να μεγαλωσουν καπως για να διαμορφωθουν τα γεννητικα τους οργανα...????

dimitradra καλησπερα σευχαριστω για τις συμβουλες σου....αυτο με τα κακα αν ισχυει τοτε να σταματησω να του κανω μασαζακι.....τωρα για να τα κρατησω και τα δυο μεσα στο σπιτι ειναι πολυ δυσκολο....οχι μονο για την συμβιωση πως θα μαθουν να μενουν μονα τους χωρις να κανουν ζημιες....αλλα και επειδη ειναι πολυ δυσκολο χρηματικα να ανταπεξελθω σε οσα θα πρεπει να τους προσφερω απο ιατρικης πλευρας λογω της παρουσας οικονομικης καταστασης που βρισκομαι.....οταν τα ταιζα μαζι με τα αλλα τους εριχνα συνηθως κροκετες που παιρνω απο το πετ με το κιλο....οσο για τη στειρωση θα προσπαθησω να της την κανω......οι τιμες που εγραψα ειναι για αδεσποτα.....θα ψαξω να βρω και αλλα κτηνιατρια για να ρωτησω μηπως βρω πιο φθηνο.....ειμαι στην αργυρουπολη....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 27-05-18 στις 00:47. Αιτία: merge.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:57, 27-05-18:

απο που καταλαβες οτι το μωρο ειναι κοριτσακι??? εγω δεν μπορω να το ξεχωρισω,εχω ακουσει οτι πρεπει να μεγαλωσουν καπως για να διαμορφωθουν τα γεννητικα τους οργανα...????
Αυτό είναι εν μέρει αλήθεια. Αλλά δεν χρειάζεται πάντα να περιμένεις μέχρι να φανούν καθαρά τα εξωτερικά χαρακτηριστικά που διαφοροποιούν τα φύλα. Συνήθως φαίνεται αρκετά νωρίτερα, όταν ανασηκώσεις την ουρίτσα: στα κοριτσάκια η απόσταση από τις δυο "τρυπούλες" είναι μικρή, ενώ στα αγοράκια μεγαλύτερη. Το δικό μας μάτι δεν μπορεί πάντα να διακρίνει αυτή τη διαφορά, αλλά το έμπειρο μάτι του κτηνίατρου θα το καταλάβει αμέσως.
Η μπεμπούλα όμως η δική σου έχει κι ένα επιπλέον γνώρισμα που χαρακτηρίζει κατά κανόνα τις θηλυκές γάτες: είναι τρίχρωμη! Για κάποιο λόγο που οφείλεται σε γονιδιακά αίτια, όλες οι τρίχρωμες γάτες, να ξέρεις, είναι θηλυκές!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 27-05-18 στις 01:05.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:08, 27-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Η μπεμπούλα όμως η δική σου έχει κι ένα επιπλέον γνώρισμα που χαρακτηρίζει κατά κανόνα τις θηλυκές γάτες: είναι τρίχρωμη! Για κάποιο λόγο που οφείλεται σε γονιδιακά αίτια, όλες οι τρίχρωμες γάτες, να ξέρεις, είναι θηλυκές!
Καλημέρα Αλεξάνδρα μου.... Υπάρχουν και οι λίγες περιπτώσεις τριχρωμη γάτα να είναι αρσενική.... Ο αξελουκος ήταν τέτοια γάτα!!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:26, 27-05-18:

Σωστά αλλά πρόκειται, καθώς έχω διαβάσει, για εξαιρετικά σπάνια περίπτωση (Αλεξούκος αυτός, ένας και μοναδικός!) γάτος τρίχρωμος (κάλυκο), κι αυτό διότι:

Οι θηλυκές γάτες έχουν 2 χρωμοσώματα Χ (ΧΧ) ενώ οι αρσενικές έχουν ένα Χ και ένα Υ (ΧΥ).
Ως εκ τούτου, για να υπάρξει αρσενική γάτα που να φέρει 3 χρώματα, θα πρέπει αντίστοιχα να έχει 3 "χρωμοσώματα φύλου": δυο Χ και ένα Υ (ΧΧΥ), εκ των οποίων τα ΧΧ θα πρέπει να έχουν κάλυκο "αποτύπωμα"και κάπως έτσι προκύπτει αρσενικό γατί τρίχρωμο.
Συνήθως δε, τα αρσενικά αυτά γατιά είναι στείρα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 29-05-18 στις 20:21.
Παράθεση

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H eleni236 έγραψε στις 09:35, 29-05-18:

Καλημέρα σας......για μας βέβαια δεν είναι καθόλου καλή......χτες βράδυ το γατουλακι που μας είχε απομείνει άνοιξε τα ματάκια του και πανηγυρίσαμε.....ήταν κοριτσάκι τελικά.....ΚΑΙ.....σήμερα το πρωί το βρήκα νεκρό.....είμαστε πολύ χάλια....δεν μπορώ να καταλάβω ρε γαμωτο γιατί να μην ζησει?????? Είχε κλείσει 15 μέρες......δεν έμεινε κανένα....και τα τρία αγγελακια φύγανε άδικα......η μάνα το ψάχνει και κλαίει...μαζί και γω...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:41, 29-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από eleni236
Καλημέρα σας......για μας βέβαια δεν είναι καθόλου καλή......χτες βράδυ το γατουλακι που μας είχε απομείνει άνοιξε τα ματάκια του και πανηγυρίσαμε.....ήταν κοριτσάκι τελικά.....ΚΑΙ.....σήμερα το πρωί το βρήκα νεκρό.....είμαστε πολύ χάλια....δεν μπορώ να καταλάβω ρε γαμωτο γιατί να μην ζησει?????? Είχε κλείσει 15 μέρες......δεν έμεινε κανένα....και τα τρία αγγελακια φύγανε άδικα......η μάνα το ψάχνει και κλαίει...μαζί και γω...

Ω ρε γαμωτο!!!! Κρίμα το μωράκι.... Πολύ στενοχωρηθηκα.... Έκανες ότι μπορούσες από μεριά σου.... Είναι πολύ δύσκολο τόσο μωρα να επιβιώσουν όλα!!!! Αν ήταν η πρώτη γέννα της μάνας πιθανόν λόγω απειρίας της να μην το φρόντιζε όπως έπρεπε.... Ήταν γραφτό του να φύγει.... Η μάνα δεν το είδε πεθαμένο??? Έπρεπε να το αφήσετε να το μυρίσει και να καταλάβει πως είναι νεκρό πριν το πάρετε να το θαψετε.... Θα μου πεις που να το ξέρεις και εσύ????

Προσπάθηστε τώρα να την πιάσετε και να την στειρωσετε....γιατί μπορεί να πάθει καμία μαστίτιδα λόγω γάλακτος... Ρωτήστε έναν κτηνίατρο τι πρέπει να γινει
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:39, 29-05-18:

Λυπάμαι πολύ Ελένη μου... Έζησε ίσα για να ανοίξει τα ματάκια του, να δει για λίγο τον μικρόκοσμό του...
'Ομως δεν μπορούσατε τίποτα να κάνετε για να το αποτρέψετε να συμβεί, ήταν πολύ μικρό..Ενδέχεται όλα τα γατάκια που γέννησε να είχαν εξαρχής κάποιο οργανικό πρόβλημα, π.χ. αδύναμη καρδούλα και γι αυτό δεν μπόρεσαν να επιβιώσουν.
Σκέφτομαι και τη φουκαριάρα τη γατούλα που τα ψάχνει απεγνωσμένα..

Μα όπως σου είπε κι η Δήμητρα πριν, μέλημά σου τώρα να προγραμματίσεις επίσκεψη στον κτηνίατρο για εξέτασή της και στείρωση.
Κουράγιο! Και μακάρι κάποια στιγμή στο μέλλον, να βρεθεί ένα άλλο γατομωράκι στο δρόμο σου και να του δώσεις όλη σου την αγάπη και φροντίδα, που δεν πρόλαβαν να γευτούν τα άτυχα αυτά μικράκια.
Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackfairy1986
H blackfairy1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H blackfairy1986 έγραψε στις 06:23, 25-07-18:

Καλημέρα θέλω να ρωτήσω για τροφούλα για αδέσποτα μικρα γατάκια και εγκυουλες. Αδέσποτα. Εχω 9 γάτες οι μεγάλες όλες είναι στυρομένες. Αλλα ταΐζω τα αδέσποτα μιλάμε για καμιά 40+ τελευταία όλα τα γατακια γενιούντε αρωστα με ερποτοιο η χλαμιδια η μαμαδες τους τα εγκαταλειπουν καθώς είναι πολύ μικροσομες και αδυναμες. Γατα 1.5 χρονών και ειναι σε μέγεθος γατιου 5 μηνών. Μου πε η κτηνίατρος ότι έχει να κάνει με την τροφή. . Είχα πάρει της purina την cat chow για μικρά γατάκια αλλα δεν διναμοσαν.. Τα γατακια που φερα μέσα και τους δίνω orijene συνήλθαν.. αλλα δεν μπορω να περνω και για τα έξω ουτε μπορω να τα μαζέψω όλα.. έχετε να προτείνετε άλλη τροφούλα? ? Απο 10 κιλη και πάνω σε καλή τιμή για εγκυουλες και γατάκια
Παράθεση

Nansou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nansou
H Nansou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Nansou έγραψε στις 23:08, 12-09-18:

Καλησπέρα σας.Ειμαι καινούρια στο site αλλά το εχω επισκευτει αρκετες φορες γιατι εχω εξι κουκλακια στο σπιτι και καμια δεκαριά εξω.Θα μπω στο θέμα λοιπόν.Μια γατουλα απ αυτές που ταΐζω εξω ήταν εγκυος,μια μέρα λοιπόν γυρίζοντας απ την δουλειά πουθενά η κοιλια της,λέω γεννησε ,ωραία.Πρωτη μέρα ήρθε έφαγε και εξαφανίστηκε,δεύτερη μέρα ήρθε,θρονιαστηκε στην αυλή κ αυτό ήταν,δεν ξαναφύγέ.Ή κοιλια της εν τω μεταξύ ελαφρώς φουσκωμένη την πιανω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν εχει μεινει κάνα γατακι μέσα. Ειναι όντως η κοιλια τόσο φουσκωμένη μετα την γεννα?η γατουλα παντως δειχνει να ναι σε καλη κατασταση
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:28, 12-09-18:

Καλησπέρα Nansou και καλωσήρθες στη γατοπαρέα μας.
Αν και δεν έχω εμπειρία από γάτες στην περίοδο της λοχείας, νομίζω αυτό που έχει πρωτίστως σημασία είναι οτι η γατούλα δείχνει καλά στην υγεία της. Όσο για την κοιλίτσα, υποθέτω θα χρειαστούν κάποιες μέρες για να ξεφουσκώσει εντελώς.
Έχεις εντοπίσει τη φωλιά με τα νεογέννητα; Γιατί αν έχει όντως γεννήσει, ή θα πρέπει να φεύγει από την αυλή και να πηγαίνει να τα θηλάζει ή να τα φέρει μαζί της εκεί κοντά που αράζει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους