Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,940 εγγεγραμμένα μέλη και 717,798 μηνύματα σε 22,427 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 341 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βρήκα νεογέννητα γατάκια!!!!

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:55, 09-04-09:

Μολις πηρα 2 νεογεννητα γατακια σπιτι που βρησκονταν σε μια πολυκατοικια και η μητερα τους ηταν αφαντη....Μαλλον καποιος τα πεταξε εκει γιατι η κοπελα που με ειδοποιησε να τα παρω τα ειδε ξαφνικα εχτες. Ειναι γεματα ψιλους και τα κτηνιατρεια ειναι κλειστα.Μου ειπαν οτι θελουν ειδικο γαλα για να πινουν.Πειραζει να τα ταισω σημερα με αγελαδινο γαλα αν δεν βρω κτηνιατρειο?Τι αλλο πρεπει να προσεξω?Ο γατος μου κανει να ερθει σε επαφη με τα μωρα οταν τα ξεψιλιασω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:01, 09-04-09:

Ξεχασα να προσθεσω οτι σε αυτην την πολυκατοικια μενει ενα πακιστανακι που τα πειραζε και συνεχως τους αλλαζε θεση...Ελπιζω να εκανα το σωστο που τα πηρα.Οπως και να χει θα κανω τα παντα για να ζησουν...
Α!Και για να μιλησω και για τη φιλοζωικη του Ρεθυμνου πηρα τηλ μια κυρια και μου ειπε αν μπορω να περασω απο το σπιτι της για να μου δωσει γαλα και οτι τα γατακια επειδη εχουν κλειστα ματια δεν εχουν ελπιδες επιβιωσης!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μπαγκιρα_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μπαγκιρα_
H Μπαγκιρα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H Μπαγκιρα_ έγραψε στις 16:04, 09-04-09:

Καλως τα δεχτικες!!!:up:Καλη μου για το γαλα δεν ξερω ,εχω δωσει σε γατακι νουνου στην αρχη γιατι βρισκομουν και γω στην ιδια κατασταση δεν επαθε κατι αλλα ηταν μεμονομενο περιστατικο.Οσο για τους ψηλους βαλε πρωτα φαρμακο στα γατονια αστα 2-3 μερες και μετα φερτα σε επαφη με το γατι σου,για να εισαι σιγουρη οτι δεν θα του μεταφερουν τπτ.Αντε καλη αρχη!!! βαλε και καμια φωτο. να δουμε τα γατουνια...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:08, 09-04-09:

Οχι αγελαδινο γαλα...Αν δεν βρισκεις ειδικο για γατακια δωσε εβαπορε.Δες και το αρθρο για τα ορφανα γατακια,εχει συνταγη για γαλα αντι για το ειδικο για νεογεννητα.Επισης,ενα μαλλινο ή ενα λουτρινο για να νιωθουν οικεια,με ενα αναλογικο ρολοϊ απο κατω του για να νιωθουν την καρδια της μαμας τους.Βαλε τους μια θερμοφορα,πρεπει αν τα κρατας πολυ πολυ ζεστα.Αν δεν εχεις,γεμισε μπουκαλι με ζεστο νερο και τυλιξε το σε πετσετα.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:09, 09-04-09:

ευχαριστω πολυ!Θα βαλω γιατι θελω να τα δωσω για υιοθεσια μολις μεγαλωσουν...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:10, 09-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Οχι αγελαδινο γαλα...Αν δεν βρισκεις ειδικο για γατακια δωσε εβαπορε.Δες και το αρθρο για τα ορφανα γατακια,εχει συνταγη για γαλα αντι για το ειδικο για νεογεννητα.Επισης,ενα μαλλινο ή ενα λουτρινο για να νιωθουν οικεια,με ενα αναλογικο ρολοϊ απο κατω του για να νιωθουν την καρδια της μαμας τους.Βαλε τους μια θερμοφορα,πρεπει αν τα κρατας πολυ πολυ ζεστα.Αν δεν εχεις,γεμισε μπουκαλι με ζεστο νερο και τυλιξε το σε πετσετα.
Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ...Δωσε μου το λινκ για το αρθρο αν μπορεις...Το εβαπορε να το αραιωσω?

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:11, 09-04-09:

Αν καεις οσα λεει η μουκελις θα ειναι μια χαρα μπορεις να δωσεις νουνου λαιτ με ρυζόνερο αναμεμειγμενο ( μισο μισο) για να μη τα πιασει διαρροια αν δεν εχεις γαλα σημερα, αλλα αυριο παρε η ορμιλακ η ρουαγιαλ κανιν οπωσδηποτε. Κρατησε τα ζεστα και θα δω τι θα γινει με τη φιλοζωικη εκει εχω γνωστες σε χανια κα ηρακλειο σε ρεθυμνο δεν ξερω αλλα θα μου πουν πιστευω σημερα

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:39, 09-04-09:

Το άρθρο ειναι εδω.Αν δεν εχουν ανοιξει καν τα ματια τους μην τα πλυνεις και μην τους βαλεις αποπαρασιτικο,αν εχουν πολλους ψυλλους μπορεις να τα περασεις ελαφρα με ενα ψειροχτενο.Τωρα προεχει να επιβιωσουν.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 17:11, 09-04-09:

Το άρθρο ειναι εδω.Αν δεν εχουν ανοιξει καν τα ματια τους μην τα πλυνεις και μην τους βαλεις αποπαρασιτικο,αν εχουν πολλους ψυλλους μπορεις να τα περασεις ελαφρα με ενα ψειροχτενο.Τωρα προεχει να επιβιωσουν.
Ευχαριστω πολυ!Θα τα παω στον κτηνιατρο σε λιγο να τα δει.Μου ειπαν οτι σε λιγο ανοιγει!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:10, 09-04-09:

Αν βρείς σουπερ μαρκετ, κάνει και το παιδικό γάλα για μετα τον 6ο μήνα.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 19:28, 09-04-09:

Παιδια τα πηγα στον κτηνιατρο,τους εβαλε σπρευ για τους ψηλους κ μου εδωσε γαλατακι σε σκονη.Τα ταισα και ρουφουσαν με πολυ ορεξη!Θα βαλω μερικες φωτογραφιες που εβγαλα!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 19:31, 09-04-09:

:up::up::up::up::up:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα114.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  250,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα115.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  227,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα116.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  214,6 KB  

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 19:35, 09-04-09:

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Εικόνα117.jpg
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  237,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα118.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  266,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα119.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  240,0 KB  

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:17, 09-04-09:

Τι ζουζουνοφατσες...Ποσο σου ειπε οτι ειναι;Τα βρηκε καλα;

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:06, 09-04-09:

Ονειρο είναι τα μικρούλια!
Ειδικά το μαυρόασπρο είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
Εύχομαι όλα να πάνε καλά για τα μικράκια!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 10:53, 10-04-09:

Τι ζουζουνοφατσες...Ποσο σου ειπε οτι ειναι;Τα βρηκε καλα;
Mου ειπε οτι ειναι μεγαλουτσικα,οχι νεογεννητα,δεν μου ειπε ποσο αλλα υπολογιζω τουλαχιστον 2-2,5 εβδομαδων! Τα βρηκε μια χαρα και μου ειπε οτι θα ζησουν σιγουρα!Εξαλλου ρουφανε το μπιμπερο με μανια! Μαχη γινεται ποιος θα το πρωτοπαρει!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 10:56, 10-04-09:

:up::up::up:

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Εικόνα120.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  286,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα134.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  281,2 KB  
Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 10:58, 10-04-09:

Το ασπρομαυρο ειναι θυληκο? Ψαχει μια κοπελα ασπρομαυρο θυληκο. Μην ξεχασεις να τους τριβεις την κοιλιτσα και τον ποπουλη με ενα βρεγμενο μπαμπακι για να κανουν τσισακια και κακα....

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 11:10, 10-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από alice
Το ασπρομαυρο ειναι θυληκο? Ψαχει μια κοπελα ασπρομαυρο θυληκο. Μην ξεχασεις να τους τριβεις την κοιλιτσα και τον ποπουλη με ενα βρεγμενο μπαμπακι για να κανουν τσισακια και κακα....
Μαλλον...Θηλυκο πρεπει να ειναι αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρη....Αυτο εψαχνα κ εγω...Στειλε της link το θεμα μου αν ενδιαφερεται

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 11:23, 10-04-09:

Της το εστειλα, μονο που η κοπελα ειναι Αθηνα...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 12:31, 15-04-09:

Παιδια υιοθετηθηκαν και τα 2 μαζι απο μια υπεροχη οικογενεια στο Ρεθυμνο! Τα αγαπανε πολυ!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

H alice έγραψε στις 19:46, 15-04-09:

Μπραβο τα ζουζουνια!!!! :up::up::up::up:

Παράθεση

Blackmyrto (Μυρτώ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Blackmyrto
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Blackmyrto posa xronia exw na mpw edw! ouaou! :P έγραψε στις 12:33, 18-04-09:

Αχ μπραβο πολυ χαρηκα τωρα!!!!:up::up::up:

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 13:32, 18-04-09:

Μπράβο!!! Τελικά κάποια γατάκια έχουν άστρο!!!!

Παράθεση

faybn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη faybn
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O faybn έγραψε στις 09:37, 29-04-09:

πρόσφατα πήρα και εγώ ένα γατάκι κ μου είπαν ότι απαγορεύετε αυστηρώς το 'αν8ρώπινο'γάλα διότι τους προκαλεί διάρεια κ έτσι αφιδατόνετε ο οργανισμός τους και πεθαίνουν! πήγαινε σε ένα πετσοπ και θα σου δώσουν ειδικό γάλα!

να σας ρωτήσω κ εγώ κάτι:
πρόσφατα μάζεψα από το δρόμο 2 παρατημένα γατάκια το ένα το κράτησα εγώ και το άλλο μια φίλη μου!
το δικό μου κλαίει και φωνάζει συνεχώς..τι να κάνω?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:40, 29-04-09:

Ποσο ειναι το γατακι;Το εχει δει γιατρος;

Παράθεση

faybn

Νεοφερμένος

O faybn έγραψε στις 09:47, 29-04-09:

οχι ακομα...χθες το πηρα..
πηγα στο πετσηοπ μου εδωσαν ειδική τροφη κ μου είπαν πως ειναι 1ος μηνος
επισησ μου ειπαν πς σε μια εβδομάδα να το παω στο γιατρό

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:08, 29-04-09:

Το ειδες να τρωει;Μπορει να μην μπορει να μασησει την τροφη και να χρειαζεται μουλιασμα,να μη μπορει να ενεργηθει μονο του ακομα,ή να εχει καποιο προβλημα υγειας.Γνωμη μου ειναι να το πας στον κτηνιατρο αμεσα,στα πετ σοπ δεν ειναι γιατροι για να σε κατατοπιζουν.

Παράθεση

faybn

Νεοφερμένος

O faybn έγραψε στις 10:13, 29-04-09:

ναι τρωει μαλιστα την πρωτη μερα επειδη δεν ημουν καταλληλα εξοπλισμενη του εδωσα λιγο κρεατακι γιατι πειναγε...
εθχαριστω πολυ!
8α το παω συντομα στο κτηνιατρο

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:17, 29-04-09:

Ωραια,και μετα ανοιξε του ενα θεματακι να μας το γνωρισεις!Μπραβο για την προσπαθεια!

Παράθεση

$tel!0$

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη $tel!0$
Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O $tel!0$ έγραψε στις 00:50, 05-04-12:

Παιδιά καλησπέρα!

Θα ήθελα να μου δώσετε τη συμβουλή σας για ένα σχετικό θέμα: Σήμερα το απόγευμα ανακάλυψα ότι πάνω στη σοφίτα του σπιτιού μας, μία γάτα μόλις έφερε στο κόσμο 4 νεογγέννητα γατάκια (στην ουσία ηταν 5 αλλά το ένα δυστυχώς απεβίωσε στη γέννα ). Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι πριν φύγουν θα ήθελα να κρατήσω ένα απ'αυτά...μόνο που δε θέλω να στεναχωρήσω τη νέα μανούλα Τι με συμβούλευετε λοιπόν; Να κρατήσω ένα; Αν ναι πώς μπορώ να το πάρω χωρίς να το καταλάβει η μαμά-γάτα; Την ώρα που λείπει για φαϊ; Να δοκιμάσω να πλησιάσω τα γατάκια με τη μαμά-γάτα παρούσα ή υπάρχει κίνδυνος να μου επιτεθεί;Υπάρχει περίπτωση η μάμα-γάτα να με πάρει με καλό μάτι αν της πηγαίνω λίγη τροφή; Θα μπορούσα να φοβίσω τη μαμά-γάτα ώστε να φύγει να μου αφήσει το πεδίο ελεύθερο για να πλησιάσω και να αγγίξωτα μωρά της; Αν τελικά κρατήσω ένα γατάκι μπορώ έπειτα από μια βδομάδα της γέννησης του να το φροντίσω μόνος μου χωρίς τη φροντίδα της μητέρα του;

Περιμένω τις συμβουλές σας - Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Υ.Γ. Ελπίζω να λάβω απάντηση εντός της εβδομάδας προτού τα γατάκια ανοίξουν τα μάτια τους,τα πάρει η μητέρα τους και γίνουν καπνός... Θα ήθελα να αποκλείσω κάθε πιθανή έξοδο της γάτας και των μικρών της απ'τη σοφίτα ώστε να κερδίσω κάτι σαν παράταση αλλά απ'τν άλλη θα ήταν σαν να φυλακίζω το ζώο (Ξέρω ότι ακούγεται κάπως αυταρχικό αλλά είναι απλώς η επιθυμία μου να έχω ένα κατοικίδιο )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lacta90

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lacta90
H lacta90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H lacta90 Tsitsis!!! έγραψε στις 01:26, 05-04-12:

Μπραβο σου κοπελα μου πριν κατι βδομαδες ημουνα και εγω στην θεση σου ειχα βρει παρατημενο σε μια γλαστρα ενα νεογεννητο μωρουλη το πηρα το φροντησα και σε πληροφορω ενω ολοι μου λεγανε οτι δεν θα επιβιωσει αυτη την στιγμη ειναι διπλα μου κ χουχουλιαζει και ειναι πιο ζωντανο απο ποτε οποτε η τυχη του ειναι στα χερια σου απο σενα εξαρταται καλη τυχη λοιπον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lacta90

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lacta90
H lacta90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H lacta90 Tsitsis!!! έγραψε στις 01:48, 05-04-12:

Ουπςςςςςς τωρα ειδα ποσο παλιο ειναι το μηνυμα χεχε οπως και να χει μπραβο

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 07:58, 05-04-12:

Stelio Καλημερα!!!!!!!!!
Αν συνεχιζει να ειναι η γατουλα με τα μωρακια της στη σοφιτα σου,θα σου ελεγα να την φροντισεις ,βαζοντας φαγητο και νερο καθημερινα,προκειμενου να εχει γαλα για να θηλαζει τα μικρα.
Ειναι πολυ νωρις για να απομακρυνεις γατι απο τη μανα του,αφου ειναι νεογεννητα.Πρεπει τουλαχιστον να περασει 1 μηνας ,διαφορετικα υπαρχει περιπτωση να μην καταφερει να επιβιωσει.
Αν καταφερεις να την κρατησεις ,μετα απο 1 μηνα,μπορεις να παρεις το ενα γατακι και να δωσεις τα υπολοιπα για υιοθεσια,γιατι θα ειναι κριμα να βρεθουν στο δρομο.
Το καλυτερο θα ηταν,αν μπορεις, να στειρωσεις και τη γατουλα η να βαλεις αγγελια για υιοθεσια της.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 09:08, 05-04-12:

Στέλιο, επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάθετα με το μήνυμα σου...
Τα μικρά γατιά μπορούν να αποχωριστούν τη μητέρα τους όταν έχουν συμπληρώσει την 7η - 8η εβδομάδα, τουλάχιστον τότε μπορεί να γίνει με ασφάλεια για το γατάκι.
Πολλές φορές μπορεί κάποιος να βρει κάποια γατάκια ημερών, τα οποία δεν είναι για διάφορους λόγους με τη μητέρα τους, οπότε σε αυτή την περίπτωση μπορεί να τα φροντίσει και να αντικαταστήσει τη μητρική φροντίδα που θα λάμβαναν.
Το να χωρίσεις ένα γατάκι ημερών από τη μητέρα του, ίσως είναι ολέθριο και για την υγεία του και για τη ζωή του...
Μέσω του θηλασμού λαμβάνει τα απαραίτητα αντισώματα για να αναπτυχθεί σωστά οπότε με το να διακόψεις αυτή τη διαδικασία, θα είναι σα να το αφήνεις απροστάτευτο...
Εάν θέλεις να φροντίσεις τη μητέρα, η οποία θηλάζει τα μικρά της, προσπάθησε να της βάζεις καθαρό νερό 1 - 2 φορές τη μητέρα και να της βάζεις λίγο φαγητό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:59, 21-04-15:

Σας παρακαλω ασ μου απαντησει καποιος οσο πιο γρηγορα μπορει. βρηκα ενα γατακι δεν ξερω ποσων ημερων. το ενα του ματι ειναι γεματο σκουληκια. ξερει κανεις κατι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 13:37, 21-04-15:

Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτή την αναφορά:
Θέματα Υγείας : Διροφιλαρίωση ή αλλιώς "σκουλήκι της καρδιάς"
...
...
Μερικές φορές παράσιτα μπορεί να μετακινηθούν στα μάτια , στον εγκέφαλο , στις αρθρώσεις , δίνοντας αντίστοιχα συμπτώματα.
http://filozoiki-komotinis.blogspot....post_1714.html

Καλύτερα αν έχεις τη δυνατότητα να επισκεφτείς ή έστω να επικοινωνήσεις τηλεφωνικώς με κάποιον κτηνίατρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,440 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:16, 21-04-15:

Nicol μου, δεν αποκλείεται αν ήταν μολυσμένο το μάτι (αν υπάρχει κπ πληγή δηλαδή) να πήγε αλογόμυγα επάνω και να εκκολάφθηκε...σιχαμερό το ξέρω αλλά συμβαίνει δυστυχώς σε πληγές ζώων, το χω συναντήσει σε αδέσποτο σκυλάκο, σ΄αυτή τη περίπτωση χρειάζεται ένας καλός καθαρισμός, με φυσιολογικό ορό και άμεσα να το δει κτηνίατρος για περαιτέρω καθαρισμό ΄ώστε να αποφευχθεί επιπλέον μόλυνση...Τα συγκεκριμένα σκουλήκια με το χρόνο μπορεί να εισχωρήσουν στους ιστούς εσωτερικά..Πιθανόν βέβαια να είναι και η περίπτωση που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο! Όπως και να χει αν έχεις τη δυνατότητα πήγαινέ το στον κτηνίατρο άμεσα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:53, 21-04-15:

Τελικα το πηγαμε στον κτηνιατρο και το κοιμησε. Ηταν δεν ηταν 10 ημερων. Ο κτηνιατρος ειπε αν το αφησουμε θα πεθανει σε 2-3 μερες. Κριμα να υποφερει

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:36, 21-04-15:

Κρίμα το μωράκι, δεν πρόλαβε να χαρεί τίποτα από αυτή την ζωή παρά μόνο πόνο...
Εσύ όμως Nicole μου έκανες το καλύτερο δυνατό που μπορούσες.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:33, 21-04-15:

Εύχομαι απλα να τα παράτησε η μάνα τους και να μην τα άφησε καποιο απο ολα αυτα τα ζωα που θελουν να λέγονται ανθρωποι

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Νεογέννητα γατάκια - Από hrisaki
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-04-11 στις 12:44.
    • 21 νεογέννητα γατάκια - Από fenaki12
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-05-10 στις 15:48.
    • SOS! Νεογέννητα γατάκια - Από Franky
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-02-10 στις 13:26.
    • Νεογέννητα γατάκια - Από pelly
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-07-08 στις 12:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους