Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,542 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 342 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μανούλα μόνο για δυο μέρες

θεοδώρα μ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη θεοδώρα μ.
H θεοδώρα μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H θεοδώρα μ. έγραψε στις 08:03, 08-05-15:

Καταρχήν καλημέρα σας, είμαι καινούρια εδώ, αλλά συγκατοικώ με γάτες αρκετά χρόνια, βέβαια ακόμα μαθαίνω και το mycat με έχει βοηθήσει πολύ αλλά δεν είχα σκεφτεί να γράψω, όμως δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα και χρειάζομαι λίγη βοήθεια ακόμη. Η ιστορία έχει ως εξής, πριν 1 μήνα περίπου ήρθε στο μπαλκόνι μου ένα γατάκι 5 μηνών, το πήρα σπίτι και ευτυχώς και άλλες μου γατούλες, αν και όχι πολύ φιλικά, το δέχτηκαν. Το γατάκι μετά την πρώτη εβδομάδα άρχισε να φουσκώνει και να πρήζεται στην κοιλίτσα του, πράγμα που μας έκανε να ανησυχήσουμε και τελικά να το πάμε στον κτηνίατρο. Εκεί μάθαμε ότι είναι έγκυος, και μάλιστα σε 20 μέρες θα γένναγε!!! Γενικά ήξερα ότι η γάτα έχει οίστρο μετά τους 7 μήνες, εμείς πέσαμε στην περίπτωση. Πριν τρεις μέρες λοιπόν η γατούλα γέννησε, έκανε 3 μικρά, το πρώτο γεννήθηκε νεκρό, τα άλλα, ένα μαύρο αγοράκι και να ασπρόμαυρο κοριτσάκι έδειχναν μια χαρά. Χθες όμως έφυγαν και τα δυο, η ειρωνεία ήταν ότι σκόπευα να τα πάω στον κτηνίατρο να τα δει, γιατί το μαυρούλι έκλαιγε πολύ, ήταν αδύναμο και αρνούνταν να πιει γάλα, όμως δεν το πρόλαβα και όταν το είδα πήρα την μαμά και το άλλο μικρο της και πήγαμε, δυστυχώς και το τελευταίο ξεψύχησε στο δρόμο. Η κτηνίατρος μας είπε ότι η γατομαμά δεν είχε καθόλου γάλα και ότι τα μωράκια είχαν ψύλλους, πράγμα το οποίο είχαμε δει και εμείς αλλά ακριβώς επειδή ήταν μωρά δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι. Τώρα η γατούλα γυρίζει όλο το σπίτι και νιαουρίζει, ψάχνοντας τα. Πονάω να την βλέπω έτσι και φοβάμαι μην μου πάθει κάτι, δεν έχει φάει απ'την ώρα που γύρισε σπίτι, ή μην μου φύγει και χαθεί, είναι πολύ καλή γάτα και λίγο κολλημένη πάνω μου συνεπώς μόνο μαζί μου ηρεμεί κάπως ενώ όταν δεν με βρίσκει ή δεν της δίνω σημασία χαλάει τον κόσμο. Δεν ξέρω τι να κάνω πως να την βοηθήσω; Υπάρχει περίπτωση να τα ξεχάσει; Έβγαλα την κούτα στην οποία τα είχε γιατί έμπαινε μέσα και σπάραζε. Αλλά δεν άλλαξε κάτι. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη θεοδώρα μ. : 08-05-15 στις 12:53.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 08:33, 08-05-15:

Πολύ λυπάμαι για την εξέλιξη. Πρώτη φορά ακούω να μην έχει μανούλα γάτα γάλα....έστω και λίγο.... τι κρίμα να τύχει κάτι τέτοιο..... Η γιατρός τι σας συμβουλεύει; ίσως αν τη στειρώνατε να έμπαιναν όλα σε μια σειρά σιγά σιγά ...;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:02, 08-05-15:

Πολύ λυπάμαι φίλη Θεοδώρα γι' αυτό που περνάτε κι εσύ και η γατούλα και κυρίως για τα άτυχα μωράκια.
Στο θέμα της στείρωσης θα συμφωνήσω με την kat-cats, είμαι σίγουρη πως αν στειρωθεί σιγά σιγά θα το ξεπεράσει. Συμβαίνει καθημερινά και στους δρόμους γατούλες αδέσποτες να χάνουν τα μωρά τους για διάφορους λόγους και να τα ψάχνουν για ένα διάστημα. Μετά όμως το ξεπερνάνε.
Η γατούλα ήταν μικρή και ήταν η πρώτη της γέννα και ήταν φυσικό ακόμα και το να μην έχει γάλα. ΄Εχω μια αδεσποτούλα που δεν πιανόταν για στείρωση και γέννησε πρώτη φορά όταν ήταν 5 μηνών. ΄Εκανε μόνο ένα γατάκι, δεν ήξερε τι να το κάνει, το πήγαινε και το έφερνε και τελικά το μωρό πέθανε. Γέννησε ξανά δεύτερη φορά χωρίς να ξέρω που και τελικά δεν μου έφερε κανένα, μάλλον πέθαναν και τα γατάκια της δεύτερης γέννας. Τελικά γέννησε τρίτη φορά και τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε μου έφερε τα 3 μωρά της που ευτυχώς έχουν μεγαλώσει και είναι μια χαρά. Το κοριτσάκι της το στείρωσα ήδη και σειρά τώρα έχουν τα αγοράκια.
Δεν είναι παράξενο να μείνει έγκυος σε τόσο μικρή ηλικία, δεν είναι βέβαια το πιο συνηθισμένο αλλά συμβαίνει τακτικά. ΄Εχω γατούλα που έμεινε έγκυος όταν ήταν 4,5 μηνών η ίδια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

θεοδώρα μ.

Νεοφερμένος

H θεοδώρα μ. έγραψε στις 12:32, 08-05-15:

Σας ευχαριστώ βαθύτατα για τις απαντήσεις σας ευτυχώς έφαγε αλλά συνεχίζει να'ναι ανήσυχη, δεν θέλει να μένει μόνη της και έρχεται όπου κι αν πάω ακόμα και αν προηγουμένως κοιμάται! Το θέμα της στείρωσης συζητήθηκε με την κτηνίατρο και μας είπε να περιμένουμε λίγο καιρό να συνέλθει το ζώο καθώς και να παρακολουθούμε μια πληγή που μάλλον προκλήθηκε από την ταλαιπωρία της γέννας και είναι ανοιχτή με αποτέλεσμα να αιμορραγεί. Λογικά στο τέλος του μήνα θα την πάμε.
Απλά έχει σταματήσει να παίζει και να ενθουσιάζεται με τον φαγητό, όπως συνήθιζε . Ξέρω ότι είναι λογικό αλλά την λυπάμαι, το κακό επισης είναι ότι δεν μπορώ να μαι όλη την ώρα μαζί της και έχει αρχίσει και επιτίθεται στις υπόλοιπες γάτες του σπιτιού... :/ Ελπίζω με τον καιρό να ξαναβρεί τον παλιό εαυτό της και να αρχίσει να παίζει σαν μανιακό, όπως πριν

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:13, 08-05-15:

Θα γίνει κι αυτό φίλη μου, θα ξαναβρεί τον παλιό καλό εαυτό της και πάλι. Απλά όσο κρατάει αυτή η φάση, τις ώρες που δεν είστε μαζί της ίσως θα ήταν καλύτερα να την περιορίζατε σε κάποιο δωμάτιο του σπιτιού για να μην γίνονται καυγάδες με τα υπόλοιπα γατομέλη της οικογένειάς σας.
Από μιαν άποψη είναι τυχερή που είναι γάτα, αν ήταν άνθρωπος δεν θα ξεπερνούσε ποτέ κάτι τέτοιο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:43, 08-05-15:

Η γατούλα φαίνεαι να είναι σε φάση κατάθλιψης, φυσικό και αναμενόμενο ύστερα από όσα προηγήθηκαν
Αν και δεν έχω την εμπειρία ανάλογου γεγονότος, στη θέση σου θα απομάκρυνα ό,τι θα μπορούσε να κρατήσει τη μυρωδιά των μωρών που της λείπουν και θα άφηνα το χρόνο να κάνει τη δουλειά του. Α, ναι, και πολλά επιπλέον χαδάκια

Παράθεση

θεοδώρα μ.

Νεοφερμένος

H θεοδώρα μ. έγραψε στις 20:21, 09-05-15:

Καλησπέρα σας, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και για τον χρόνο που διαθέσατε, είναι πολύ όμορφο να ξέρεις ότι έχεις κάπου να απευθυνθείς.
Η γατούλα σίγα σίγα συνέρχεται, άρχισε να τρώει κανονικά (πολύ δηλαδή), ενώ χθες το βράδυ παίζαμε και σήμερα το πρωί με ξύπνησε χουρχουρίζοντας, ζητώντας χάδια! Το μόνο που συνεχίζει όσον αναφορά τα μωράκια της είναι όποτε βρίσκει ευκαιρία να βγαίνει στο κλιμακοστάσιο νιαουρίζοντας και αυτό γιατί από κει την κατεβάσαμε με το γατάκι της για να την πάμε στην γιατρό. Μέσα στο σπίτι πλέον δεν υπάρχει κάτι που να θυμίζει τα γατάκια, καθώς πέταξα την κούτα και έβαλα την κουβερτούλα και το καλαθάκι της για πλύσιμο. Ίσως είναι νωρίς να πω τέλος καλό όλα καλά, αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα τα πηγαίνει όλο και καλύτερα!
Να έχετε ένα όμορφο βράδυ και πάλι σας ευχαριστώ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:28, 09-05-15:

Η αντίδρασή της γατούλας σου είναι φυσιολογικότατη μετά από ένα τέτοιο γεγονός και είναι φανερό οτι σιγά-σιγά το παίρνει απόφαση. Μέρα με τη μέρα πιστεύω θα λιγοστεύει ακόμα περισσότερο η ανησυχία της, μέχρι να πάψει εντελώς να τα αναζητά και όλα θα πάνε καλά
Καλό βράδυ να έχετε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους