Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,509 εγγεγραμμένα μέλη και 718,480 μηνύματα σε 22,637 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 115 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υιοθεσία αδέσποτης γάτας

ilsio9

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ilsio9
Ο ilsio9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ilsio9 έγραψε στις 05:59, 05-02-11:

Καλημερα σας. Στην γειτονια μου εχει αρκετες γατες. Ειναι μια πολυ φιλικη κ ηρεμη και την βαζω σπιτι μου πολλες φορες, την χαιδευω την ταιζω και τα λοιπα. Ειμαι και ισογειο και πολλες φορες "μπουκαρει" μεσα οταν ανοιγω την πορτα. Αφασια! Απλα η γατα ειναι αδεσποτη και χωρις εμβολια(ετσι πιστευω τουλαχιστον).
Δεν εχω σκοπο να την κρατησω, ειμαι φοιτητης και δεν μου παει η καρδια να την εχω στο σπιτι ενω λειπω πολλες ωρες. Οποτε να τις κανω εμβολια δεν ειναι πιθανο.
Ειναι ακινδυνη οσον αφορα τις ασθενειες προς εμενα η μηπως οχι;;

Ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:46, 05-02-11:

Γεια σου ilsio9 και καλωσηρθες! Τα εμβολια τα κανουμε στις γατες για να προστατευονται οι ιδιες απο παθησεις που κολλανε μονο στις γατες. Το μοναδικο εμβολιο που κανουμε στις γατες για να προφυλασσει και την γατα και εμας ειναι το εμβολιο κατα της λυσσας. Δεν υπαρχει κινδυνος να κολλησεις κατι απο την γατα. Ουτε υπαρχει κινδυνος για λυσσα αφου εχουν περασει δεκαετιες χωρις κρουσμα. Το μονο που μπορεις να κολλησεις ειναι κανενα μυκητα ο οποιος θεραπευεται με αλοιφη, αλλα συνηθως οταν η γατα εχει μηκυτες φαινεται απο το τριχωμα της (σημεια χωρις τριχωμα). Εγω μεγαλωσα με γατες οι οποιες δεν ειχαν κανει εμβολια και ποτε δεν κολλησα κατι.

Επειδη πιθανοτα σε εμποδιζει το κοστος να την εμβολιασεις, θελω να σε ενημερωσω οτι δεν τοσο τραγικα τα πραγματα με τα εμβολια. Τις κανεις 2 εμβολια σε διαστημα 1 μηνα και επειτα επαναλαμβανεις το εμβολιο μετα απο 1 χρονο και επειτα καθε χρονο. Το ετησιο εμβολιο ομως μπορεις να το παραλειπεις γιατι ουτως ή αλλως εχουν αντισσωματα για τουλαχιστον 3 χρονια. Οποτε το συνολικο κοστος σου θα ειναι 3 εμβολια σε 13 μηνες. Επισης ειναι απαραιτητο να της κανεις αποπαρασιτωση εσωτερικη και πιθανοτατα εξωτερικη. Η εσωτερικη δεν κοστιζει πολυ, ειχα βρει χαπι με 2 ευρω το ενα! Ή αμπουλα για τους ψυλλους κοστιζει γυρω στα 10 ευρω(?). Αν την εχεις μονιμα μεσα και απαλλαγει η γατουλα απο τους ψυλλους και τα ενδοπαρασιτα μπορεις να της κανεις μονο εσωτερικη αποπαρασιτωση καθε 6 μηνες. Αν αφαιρεσεις δηλαδη το αρχικο κοστος με τα εμβολια και τις αποπαρασιτωσεις, θα πληρωνεις γυρω στα 50 ευρω τον χρονο για εσωτερικη αποπαρασιτωση και εμβολιο (αν επιλεξεις να την εμβολιαζεις καθε χρονο).

Επειδη βλεπω οτι ανησυχεις που θα μενει μονη για ωρες αν την παρεις μεσα, θα ηθελα να σε διαβεβαιωσω οτι προσαρμοζονται αριστα στο προγραμμα σου! Δεν ειναι οπως τα σκυλια To φυλο της γατουλας το ξερεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ilsio9

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ilsio9
Ο ilsio9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O ilsio9 έγραψε στις 15:42, 05-02-11:

Αρσενικος ειναι

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BRO

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BRO
Ο BRO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O BRO έγραψε στις 21:53, 17-01-15:

Καλησπέρα, πρόσφατα βρηκα ενα αδεσποτο γατακι (πρωτη φορα στην ζωη μου αναλαμβανω τετοια ευθυνη) και το πηρα στο σπιτι μου ( πηγε να την πατησει ενα αυτοκινητο ), δυστυχως δεν ηξερα εαν θα το κρατησω και γιαυτο τον λογο δεν το πηγα στον κτηνιατρο εδω και 5 μερες , κατα την διαρκεια ομως της παραμονης της στο σπιτι μου αποφασισα να την κρατησω , δεν εχει κανει αποπαρασιτωση και γιαυτο τον λογο προσεχω να μην κινειται ιδιαιτερα στο χωρο και να μην εχουμε επαφη μαζι της ,μεχρι να τη παω στον κτηνιατρο θα ηθελα να γνωριζω 2-3 πραγματακια καθαρα για την προστασια της οικογενεια μου ,θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1)Η οικογενεια μου κινδυνευει απο καμια ασθενεια που πιθανο να ειχε η γατα μαζι της; ( απο την στιγμη που ειχε επαφη πιθανον με αλλες γατες .. ) και οταν ειχε ερθει εκανε διαροια (2μερες) αλλα οταν εφαγε ηταν ενταξει πιστευω αυτο θα ηταν η αιτια του προβληματος δεν ετρωγε καλα εως και τιποτα.
2)Με γρατσουνισε την τριτη ημερα αλλα δεν εχω παθει τιποτα.(εβαλα καθαρο οινοπνευμα)
3) Η αμμολεκανη που αφοδευει εκει χρειαζεται καποια ιδιαιτερη εκπαιδευση η απλα να την αγορασω και ενστικτοδως θα πηγανει εκει ;

Οτι αλλο μπορειτε να με συμβουλεψετε θα ηταν καλο

Ευχαριστω για τον χρονο σας φιλικα και με εκτιμηση αναμενω αμεση απαντηση σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BRO : 17-01-15 στις 22:01.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:27, 17-01-15:

Καλησπέρα φίλε μου και να το χαίρεστε το νέο σας γατομέλος! Να σαι σίγουρος ότι θα σας ανταμείψει και με το παραπάνω, που τη σώσατε από τους δρόμους...
Τώρα όσον αφορά στις ανησυχίες σου, όχι δε κινδυνεύετε από τη γατούλα σε καμία περίπτωση! Θα πρέπει ωστόσο να επισκεφθείτε το συντομότερο έναν κτηνίατρο για να την περιποιηθεί κατάλληλα (εμβολιασμός και αποπαρασίτωση, για το δικό της καλό κυρίως), αλλά και να σας λύσει τις διάφορες απορίες σας επισταμένως. Η διάρροια δεν αποκλείεται να οφείλεται σε εσωτερικά παράσιτα, εσείς δεν κινδυνεύετε από αυτά αρκεί βέβαια να μην έρχεστε σε άμεση επαφή με τα κόπρανά της (ένα πλύσιμο των χεριών μετά από το καθάρισμα της αμμολεκάνης της καλό είναι να γίνεται ούτως ή άλλως και αφού αποπαρασιτωθεί). Για την αμμολεκάνη που λες ενστικτωδώς θα πάει, αυτές τις μέρες που την έχετε πού πηγαίνει;;
Επίσης για το γρατσούνισμα να ξέρεις ότι είναι σύνηθες οι νεαρές γάτες κυρίως πάνω στο παιχνίδι να γρατσουνάνε ή να δαγκώνουν, με το που μεγαλώνουν αρκετά αυτή η τάση τους μειώνεται κατά πολύ! Τέλος αν είναι ήδη έξι μηνών καλό είναι να τη στειρώσετε το συντομότερο γιατί αστείρωτη ούσα καί πολύ ανήσυχη θα είναι κατά περιόδους, που θα έχει οίστρο και το σημαντικότερο οι ανεκπλήρωτοι οιστροι μπορεί να της προκαλέσουν διάφορα προβλήματα υγείας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 17-01-15 στις 23:03.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:47, 18-01-15:

Σε καλοσωρίζουμε BRO στη συντροφιά μας και να χαίρεσαι το γατούλι που αποφάσισες να κρατήσεις, σωζοντας ακόμα ένα πλασματάκι από την "αγριάδα" των δρόμων
'Ο,τι σου έγραψε πολύ σωστά και η Μαρία πριν, είναι τα βασικά που πρέπει να έχεις υπόψη.
Για συμπληρωματικά, μπορείς να πατήσεις και στο "Οδηγίες για την πρώτη φορά που φέρνετε γατάκι στο σπίτι"
κι εύχομαι καλή και μακρόχρονη συμβίωση με το νέο σου παρεάκι

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 13:58, 15-10-17:

Καλησπέρα! Λοιπόν, στην πολυκατοικία μου υπάρχουν αρκετά αδέσποτα γατάκια στην αυλή. Ένα από αυτά είναι απίστευτα χαριτωμένο και φιλικό με τους ανθρώπους. Κάθομαι για ώρα και παίζω μαζί του Εγώ λοιπόν σκεφτόμουν από καιρό να υιοθετήσω ένα ζωάκι... σκεφτόμουν κυριως για σκύλο. Αλλά από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με αυτό το γατάκι άρχισα να το αγαπάω πολύ Και οι γάτες προσαρμόζονται καλύτερα στο προγραμμα του φοιτητή, είναι πιο ανεξάρτητες ετσι και αλλιως... Όποτε σκεφτόμουν μήπως την έπαιρνα σπίτι μου. Αυτό που με ανησυχεί κάπως είναι το εξής... Μήπως θα της είναι δύσκολο να προσαρμοστεί σε ένα διαμέρισμα; Στην αυλή παίζει ελεύθερα και υπάρχουν άτομα που φροντίζουν τις γάτες εκεί. Αλλά σκεφτομαι ότι τώρα που θα χειμωνιάσει θα είναι κριμα όσο να’ναι. Και το σημαντικότερο, στην αυλή έχουν ρίξει αρκετές φορές φολες Και θα ήταν πραγματικά κριμα να συμβεί κάτι. Τι λέτε; Δεν θέλω να νιώθω ότι το φυλακίζω, αλλά δεν θα έχει καλύτερη ποιότητα ζωής αν το φροντίζει κάποιος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:11, 15-10-17:

Καλησπέρα και..."λέμε" να μη διστάσεις καθόλου.
Οι γάτες, είναι ευπροσάρμοστα πλάσματα και γρήγορα θα συνηθίσει στα περιορισμένα όρια του διαμερίσματος.
Θα του στερήσεις λίγη από την ελευθερία του η αλήθεια είναι, αλλά θα του σώσεις τη ζωή από τους κινδύνους που καραδοκούν σε κάθε του βήμα (είναι γνωστό οτι ο μέσος όρος ζωής των αδέσποτων ζώων δεν ξεπερνά- το πολύ- τα 5 χρόνια) κι αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Δεν μένει παρά να το πάρεις αγκαλίτσα και να το μεταφέρεις στην ασφάλεια του σπιτού σου, όπου μαζί θα περάσετε τον πρώτο από τους πολλούς όμορφους, ζεστούς και χουρχουριστούς χειμώνες που θα ακολουθήσουν.

Και για ότι απορία έχεις σχετικά με τη φροντίδα του, εδώ είμαστε εμείς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 21:36, 15-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Καλησπέρα και..."λέμε" να μη διστάσεις καθόλου.
Οι γάτες, είναι ευπροσάρμοστα πλάσματα και γρήγορα θα συνηθίσει στα περιορισμένα όρια του διαμερίσματος.
Θα του στερήσεις λίγη από την ελευθερία του η αλήθεια είναι, αλλά θα του σώσεις τη ζωή από τους κινδύνους που καραδοκούν σε κάθε του βήμα (είναι γνωστό οτι ο μέσος όρος ζωής των αδέσποτων ζώων δεν ξεπερνά- το πολύ- τα 5 χρόνια) κι αυτό είναι το πιο σημαντικό.
Δεν μένει παρά να το πάρεις αγκαλίτσα και να το μεταφέρεις στην ασφάλεια του σπιτού σου, όπου μαζί θα περάσετε τον πρώτο από τους πολλούς όμορφους, ζεστούς και χουρχουριστούς χειμώνες που θα ακολουθήσουν.

Και για ότι απορία έχεις σχετικά με τη φροντίδα του, εδώ είμαστε εμείς

Τελεια, χαίρομαι πολύ που το ακούω αυτό! Λογικά θα ετοιμάσω κατάλληλα το διαμέρισμα και μετά θα το πάρω μαζί μου, είναι μια γλυκιά κατάμαυρη γάτα. Προβλέπω ότι θα επισκέπτομαι συχνά το mycat

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:52, 15-10-17:

Προβλέπω ότι θα επισκέπτομαι συχνά το mycat
Ωραία!

Έχε του όμως έτοιμα και τα πρώτα πράγματα που θα χρειαστεί: αμμολεκάνη με μια καλή άμμο, μπωλάκια για νερό και φαγητό, κροκέτες και κονσέρβα και οπωσδήποτε μια γατοφόρος θα σου χρειαστεί. Είναι είδος πρώτης ανάγκης, αφού άμεσα θα χρειαστεί να την πας μια βόλτα σε κτηνίατρο για μια εξέταση και αποπαρασίτωση.
΄Αντε, με το καλό!

Παράθεση

mechsilk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mechsilk
H mechsilk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mechsilk έγραψε στις 18:57, 16-10-17:

Καλησπέρα, είμαι η Κατερίνα και σκέφτομαι να υιοθετήσω έναν γάτο τον Βαγγέλη (δικό μου όνομα).

Πριν λίγες εβδομάδες χάσαμε τον σκύλο μας λογω ηλικίας. Προς το παρόν δεν σκεφτόμαστε για άλλον σκύλο, το έχουμε πάρει και λίγο βαριά είναι η αλήθεια. Εδώ και λίγες εβδομάδες έχει έρθει στο γραφείο ένας αδέσποτος γάτος τον οποίο πολύ συχνά τάιζα μιας και ο σκύλος λόγω ασθένειας δεν έτρωγε σωστά και περισσευε πολύ κονσέρβα και φαγητό. Τις τελευταίες μέρες παρόλο που πολλά πολλά δεν είχαμε ο γάτος μπαινοβγαίνει στο γραφείο και κάθεται για χάδια. Σκέφτομαι να τον πάω στον κτηνίατρο, βρήκα και ένα κλουβάκι μεταφοράς για να μπει στο αυτοκίνητο. Έχω ένα βασικό κόλλημα, τον γάτο δεν τον θέλω στο σπίτι (προς το παρόν τουλάχιστον), υποθέτω βέβαια μιας και το γραφείο είναι απέναντι από το σπίτι και βρισκόμαστε εκεί τις περισσότερες ώρες τις ημέρας αυτό δεν θα είναι πρόβλημα. Στο γραφείο δεν με νοιάζει αν θα έρθει και υπάρχει χώρος όπου κοιμάται μέσα στο κλειστό γκαράζ σε ένα καλάθι που έβαλα ακριβώς δίπλα από το γραφείο (μένω σε επαρχία). Προστατευμένο δηλαδή από την βροχή και το κρύο είναι (υπάρχει και 7 μέτρα πυλωτή μπροστά), ο χώρος βέβαια δεν είναι θερμαινόμενος. Ακραίες καιρικές συνθήκες δεν έχουμε εδώ (χιόνια κλπ) για να παγώσει.

Ο Βαγγέλης δεν είναι ουτε γατάκι ούτε γάτος, κάπου στο ενδιάμεσο. Να τον πάρω σαν ημιαδέσποτο γάτο? Αποπαρασιτώσεις έσω έξω θα του κάνω (για πάντα), στείρωση θα του κάνω, τάισμα εννοείται καθημερινά, στο γραφείο θα τον έχω μέσα τώρα το χειμώνα αν θέλει να κάτσει, αν αρρωστήσει θα τον πάω στον κτηνίατρο. Τι γνώμη έχετε?

Ακόμα ένας γάτος τι απαιτήσεις έχει από διατροφή, υγεία και εκπαίδευση?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:00, 16-10-17:

Καλησπέρα Κατερίνα και καλωσήρθες στην παρέα μας

Κατ'αρχάς λυπάμαι για την απώλεια του αγαπημένου σας σκυλάκου, σίγουρα είναι δύσκολο ειδικά τώρα που είναι πρόσφατο το γεγονός και η πληγή νωπή... Τουλάχιστον αναλογίσου οτι έζησε μια ζωή μέχρι τα γεράματα, γεμάτη από την αγάπη και τις χαρούμενες στιγμές που μοιραστήκατε όλα αυτά τα χρόνια, κάτι που δεν απολαμβάνουν όλα τα πλάσματα κι η ψυχούλα του θα είναι γαληνεμένη.
Ο χρόνος θα βοηθήσει και τη δική σου πληγή να γειάνει αφήνοντας να παραμείνει τη γλυκειά του ανάμνηση που θα σε συντροφεύει για πάντα.

Θα βοηθήσει όμως πιστεύω και η φροντιδα του γατούλη που ήρθε, σαν σημάδι, σαν "οιωνός" οτι η αγάπη δεν τελειώνει...
Μπορεί να μην είσαι έτοιμη να τον δεχτείς στο σπίτι σου, σημασία έχει οτι θα του προσφέρεις ένα καταφύγιο από το δρόμο που θα κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή, θα τον φροντίσεις. Κι εκείνος, που τον ονόμασες ήδη Βαγγέλη, είμαι σίγουρη θα στο αναγνωρίσει, δείχνοντάς σου με κάθε τρόπο την αγάπη του, αγνή και άδολη, όπως μόνο τα ζωάκια ξέρουν να εκφράζουν.
Κι ως γάτος, απαιτήσεις δεν θα έχει ιδιαίτερες. Σίγουρα λιγότερες από τη φροντίδα ενός σκυλιού και από χρόνο και από οικονομική άποψη. Θα χρειαστείς, ξηρή τροφή και κονσέρβες για γατιά, μπολάκι με νερό στη διάθεσή του και επίσκεψη στον κτηνίατρο μια φορά το χρόνο για εμβόλιο, αποπαρασίτωση σε τακτά χρονικά διαστήματα και οπωσδήποτε, στείρωση. Το γατίσιο είδος είναι ανεξάρτητο, δεν θα ζητά επιτακτικά μέρος από το χρόνο σου να περνάς μαζί του.
Λίγα χαδάκια και παιχνίδια και του αρκούν. Από εκπαίδευση, δεν εκπαιδεύονται οι γάτες όπως οι σκύλοι, όμως είναι καθαρότατα ζώα, αρκεί να υπάρχει μια γωνιά με την αμμολεκάνη τους και αφού του δείξεις στην αρχή το μέρος, μπορείς να μείνεις ξένοιαστη από τέτοιου είδους..."εκπλήξεις".

Μη διστάζεις λοιπόν, αφού το σκέφτεσαι σοβαρά απ'ότι καταλαβαίνω και αφού το καλαθάκι του έχει πάρει ήδη τη θέση του στο γραφείο.
Και πού ξέρεις; Ίσως μια μέρα και μέσα στο σπίτι σου, αφού τα γατιά έχουν το δικό τους τρόπο να "τρυπώνουν" στην καρδιά του ατόμου που εκείνα επιλέγουν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 16-10-17 στις 20:04. Αιτία: προσθήκη κειμένου.
Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOSIRINI
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H KOSIRINI έγραψε στις 21:33, 16-10-17:

Αχ Κατερινα,αμα ο γατος μπει πραγματικα στην καρδουλα σου συγουρα θα μπει και στο σπιτικο σου...Εγω εκανα Ομηρικους καβγαδες με την μανα μου για τις γατες που ειχε μαζεψει στην αυλη μας...και ομως εδω και τρια χρονια οχι μονο δεν εχουν μπει στην καρδια μου,αλλα και στο κρεβατι μου!Να δεις τι ωραιες στιγμες θα ζησεις με τον Βαγγο σου...και ποσο μαγικο ειναι οταν σιγα σιγα ανακαλυπτεις την ψυχουλα του και τον χαρακτηρα τουΔεν ειναι καθολου τυχαιο που ο καλος Θεουλης μετα απο την απωλεια του σκυλακου σου ,σου εστειλε αυτο τον γατο...ολα γινονται για καποιο λογο.Απλα το μονο που θα σε συμβουλευα να μην τον αφηνεις συχνα να σουλατσαρει στους δρομους...οι κυνδινοι ειναι πολλοι...σου ευχομαι πολλες και ευτυχισμενες στιγμες με τον Βαγγελη σου

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:49, 16-10-17:

Μη φοβάσαι Κατερίνα ,ο Βαγγέλης θα γίνει ο κολλητός σου και είμαι σίγουρη πως η σχέση σας θα μείνει ανέφελη για πολλά χρόνια.Μπράβο που τον συμμάζεψες και τον προφυλάσσεις από τους κινδύνους του δρόμου.Καλώς ήρθες και όταν μπορέσεις περιμένουμε φωτο για να μας τον συστήσεις

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:06, 16-10-17:

Σίγουρα να την πάρεις και δεν θα το μετανιώσεις.Άσε που θα κάνεις και οικονομία στη θέρμανση,ξέρεις τι ζεστούλα κάνουν οι γλυκούλες.σκέτη θερμοφόρα.Άσε το νανούρισμα με το πουρπουρ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:13, 16-10-17:

Ελα στο κλαμπ Βασια μου...πολυ θα το χαρω!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:14, 16-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Σίγουρα να την πάρεις και δεν θα το μετανιώσεις.Άσε που θα κάνεις και οικονομία στη θέρμανση,ξέρεις τι ζεστούλα κάνουν οι γλυκούλες.σκέτη θερμοφόρα.Άσε το νανούρισμα με το πουρπουρ
Αυτο το .......πουρ πουρ...........ειναι ΟΛΑ τα λεφτα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 10:55, 17-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Αυτο το .......πουρ πουρ...........ειναι ΟΛΑ τα λεφτα!
Ακομα και εξω στην αυλη που την βρισκω, καθε φορα που ερχεται κοντα μου και παιζουμε, γουργουριζει το καλο μου Ειναι σαν να μου ζηταει να την παρω μαζι μου

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:16, 17-10-17:

Άντε πάρτην και θα μας θυμηθείς,δεν θα το μετανιώσεις.Οι γάτες είναι αγαπησιάρες και μπορούν να ζήσουν μόνες στο σπίτι για αρκετές ώρες.Είναι και καθαρούλες,τι άλλο να ζητήσουμε από ένα ζωάκι!!

Παράθεση

KOSIRINI (Ειρήνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOSIRINI
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H KOSIRINI έγραψε στις 21:04, 17-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Καλησπέρα! Λοιπόν, στην πολυκατοικία μου υπάρχουν αρκετά αδέσποτα γατάκια στην αυλή. Ένα από αυτά είναι απίστευτα χαριτωμένο και φιλικό με τους ανθρώπους. Κάθομαι για ώρα και παίζω μαζί του Εγώ λοιπόν σκεφτόμουν από καιρό να υιοθετήσω ένα ζωάκι... σκεφτόμουν κυριως για σκύλο. Αλλά από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με αυτό το γατάκι άρχισα να το αγαπάω πολύ Και οι γάτες προσαρμόζονται καλύτερα στο προγραμμα του φοιτητή, είναι πιο ανεξάρτητες ετσι και αλλιως... Όποτε σκεφτόμουν μήπως την έπαιρνα σπίτι μου. Αυτό που με ανησυχεί κάπως είναι το εξής... Μήπως θα της είναι δύσκολο να προσαρμοστεί σε ένα διαμέρισμα; Στην αυλή παίζει ελεύθερα και υπάρχουν άτομα που φροντίζουν τις γάτες εκεί. Αλλά σκεφτομαι ότι τώρα που θα χειμωνιάσει θα είναι κριμα όσο να’ναι. Και το σημαντικότερο, στην αυλή έχουν ρίξει αρκετές φορές φολες Και θα ήταν πραγματικά κριμα να συμβεί κάτι. Τι λέτε; Δεν θέλω να νιώθω ότι το φυλακίζω, αλλά δεν θα έχει καλύτερη ποιότητα ζωής αν το φροντίζει κάποιος;
Οχι δεν το φυλακιζεις...πραγματικα θα το γλιτωσεις απο πολλα κακα...ειναι το τυχερο της παρεας του,μπραβο σου!!Και γω τον Βικτωρ μου 5 μηνων τον εβαλα σε μια κλειστη εισοδο που εχω μαζι με αλλα 2 γατουλινια,μεχρι τοτε ομως ηταν εξω και χαιροταν τα δεντρακια και τα απεραντα χωραφια...Μια χαρα προσαρμοστηκε το αγγελουδι μου,ενταξει αμα ανοιξω τα παραθυρα σαν τρελος πηδαει πανω στην σιτα και κοιταει και καποιες φορες με λαχταρα το εξω και κυριως τα σπουργιτια αλλα αμα σκεφτω απο τι τον εχω γλιτωσει,δεν το μετανιωνω καθολου.Η μαμα μου βεβαια ακομη μου το λεει¨Δεν ηταν αυτο το γατι να κλειστει μεσα¨αλλα ποιος την ακουει??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOSIRINI : 17-10-17 στις 21:16.
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 19:38, 23-01-18:

Καλησπέρα!
Είμαι νέα στην παρέα σας ως νέα γατομαμά!! Η ιστορία μας έχει ως εξής: ο γατούλης μας είναι 7 μηνών. Τον έφερε νεογέννητο η μαμά του στην αυλή μας κ τον ταίζαμε με τον φίλο μου. Ήταν ανέκαθεν πολύ φιλικός κ χαδιάρης αλλά δεν παίρναμε την απόφαση να τον πάρουμε γιατί ζούσε ελεύθερος με τα αδέρφια του. Μέχρι που τον βρήκαμε χτυπημένο στο δρόμο έξω από το σπίτι μας. Κάναμε τα πάντα για να τον σώσουμε γιατί είχε εσωτερική αιμορραγία (μέχρι μέταγγιση αίματος από την μαμά του γιατί είχε κ σπάνια ομάδα!). Τελικά τα κατάφερε! Βέβαια ακόμα δε γνωρίζουμε την ακριβή κατάσταση της υγείας του γιατί μας είπε η κτηνίατρος να περιμένουμε ένα μήνα να αναρρώσει πριν προχωρήσουμε με στείρωση, εμβόλια κλπ. Του βάλαμε αμπούλα για τα παράσιτα κ τον πήραμε σπίτι. Κάθε μέρα είναι κ καλύτερα: τρώει, πηγαίνει κανονικά στην αμμολεκάνη κ θέλει συνέχεια αγκαλιές κ χάδια..! Όμως μόλις ένιωσε καλύτερα θυμήθηκε την παλιά του ζωή: εκεί που τρίβεται κ χαιδεύεται, ξαφνικά φεύγει, πάει προς τις μπαλκονόπορτες, προσπαθεί να τις ανοίξει κ νιαουρίζει με παράπονο.. τον πιάνει βράδυ κυρίως κ ξημερώματα Μετά από λίγο βέβαια επιστρέφει στη ξάπλα, τα χάδια κ τα γουργουρίσματα... Πώς μπορούμε να βοηθήσουμε να προσαρμοστεί; λείπουμε μεν κάποιες ώρες λόγω δουλειάς (κάθεται πολύ ήσυχος στο δωμάτιο) αλλά όσο είμαστε σπίτι συνέχεια μαζί του είμαστε. Να τον γυρίσουμε στην αυλή ούτε λόγος.. πέραν του ότι τον θέλουμε, η γιατρός ήταν σαφής. Σε ενδεχόμενο άλλου τραυματισμού δε θα είναι τόσο τυχερός. Αφήστε που όσο ήταν στο γιατρό βρήκαμε κ το αδερφάκι του σκοτωμένο οπότε δεν είμαστε για τέτοια. Είναι άραγε θέμα χρόνου; παίζει ρόλο η εποχή ζευγαρώματος γι' αυτό λέτε να κάνει έτσι;
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:11, 23-01-18:

Καλως ήρθες στην γατοπαρέα μας!
Το γατάκι όπως λες είναι 7 μηνών και είναι ακριβώς στην ενηλικίωση μαζί μετα παρεμφερή της.Ζευγαρώματα κλπ.Όταν στειρωθεί θα τα ξεχάσει όλα,αυτό είναι σίγουρο και παράλληλα και η προστασία του.Μπράβο που τον προστατέψατε και κάνατε τόσο μεγάλο αγώνα για την σωτηρία του.Θα προσαρμοστεί γρήγορα αλλά δεν πρέπει να ενδώσετε στις κλάψες του.Αγάπη ,χάδια,αγκαλίτσες και φαγάκι θα κάνουν το θαύμα τους
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:16, 23-01-18:

Καλησπέρα... Καλώς ήρθες στην παρέα μας και ένα μεγάλο μπράβο που σώσατε το γατουλη... Είναι πάρα πολύ πιθανόν να θέλει να βγει έξω καθώς από τα μέσα - τέλη Ιανουαρίου είναι η εποχή που ζευγαρώνουν οι γάτες... Και εφόσον είναι ήδη 7 μηνών μάλλον έχει ξυπνήσει το ένστικτο μέσα του..(συνήθως λένε πως στα ζώα που έχουν μεγαλώσει έξω οι ορμες ξεκινάνε πιο νωρις.) Προς το παρόν δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα αφού πολύ σωστά, όπως σας είπε η κτηνίατρος, πρώτα να αναρρώσει τελείως πριν στειρωθει... Το μόνο που πρέπει λοιπόν να προσέχετε μέχρι να φτάσει η στιγμή για την στείρωση του είναι να μην αφήσετε καταλαθος πόρτα ή παράθυρο ανοιχτό γιατί θα φύγει. Προσοχή μεγάλη όταν μπαίνετε και όταν βγαίνετε από το σπίτι, παράθυρα κλειστά - ακόμα και σίτες να υπάρχουν να είσαστε πολύ προσεκτικοί γιατί είναι τόσο έξυπνα που μπορεί να βρουν τρόπο να την ανοίξουν...Λίγο καιρό λοιπόν κάντε υπομονή και μόλις περάσει ο μήνας και το επιτρέψει ο γιατρός στείρωση αμέσως χωρίς δεύτερη σκέψη... ... Να σας ζήσει το γλυκούλι σας και να έχει από δω και στο εξής μια πολύ όμορφη ζωή γεμάτη αγάπη, ασφάλεια και στοργη
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

H dimi.laz έγραψε στις 21:18, 23-01-18:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Αυτή την στιγμή ο μικρός μας survivor κοιμάται στην αγκαλιά μου! Είναι γλύκας και μας εμπιστεύεται! Μέχρι και τα νυχακια από τα μπροστινά ποδαράκια του κόψαμε και αυτός γουργούριζε σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Ο φίλος μου έχει γάτα στο πατρικό του που αν και 7 χρονών και μαθημένη από μωρό στη ζωή σπίτι δεν κάθεται με τίποτα και είναι ανεξάρτητη. Αυτός όλο παρέα θέλει. Αυτό που είπατε για τις μπαλκονόπορτες ισχύει... Σήμερα άνοιξα λίγο τη μπαλκονόπορτα νομίζοντας οτι θα φοβηθεί να βγει αμέσως αλλά αυτός όχι μόνο δε φοβήθηκε αλλά έτρεξε κιόλας κ τον πήρα σηκωτό μέσα μην μου πηδήξει από το μπαλκόνι (είμαστε πρώτο όροφο!). Από εδώ και πέρα με επίβλεψη μόνο ή θα τον αλλάζω δωμάτιο όταν ανοίγω! Φαίνεται να του αρέσει σπίτι αλλά κάποιες φορές τον πιάνει η .. νοσταλγία της αδέσποτης ζωής!! Ακόμα αγχωνόμαστε για την υγεία του γιατί πέρασε πολλά (κι εμείς μαζί του!), αν και φαίνεται ότι πάμε καλά!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 07:35, 24-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimi.laz
Από εδώ και πέρα με επίβλεψη μόνο ή θα τον αλλάζω δωμάτιο όταν ανοίγω! Φαίνεται να του αρέσει σπίτι αλλά κάποιες φορές τον πιάνει η .. νοσταλγία της αδέσποτης ζωής!! Ακόμα αγχωνόμαστε για την υγεία του γιατί πέρασε πολλά (κι εμείς μαζί του!), αν και φαίνεται ότι πάμε καλά!
Καλημέρα... Θα σε συμβούλευα ακόμα και όταν κλείνεις την πόρτα του δωματίου που θέλεις να αέρισεις να την κλειδώνεις!! για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... Ο πρώτος γάτος που είχα ήταν τόσο πονηρός που είχε μάθει να πηδάει στο χερούλι και να την ανοίγει... Αλλά και ο αρσενικός που έχω τώρα σπρώχνει τις πόρτες και μπαίνει μέσα.. Οπότε για κάθε ενδεχόμενο παίρνε τις προφυλάξεις σου
Νοσταλγία για την αδέσποτη ζωή ο Γατούλης δεν νομίζω να έχει, από την στιγμή που τραυματιστηκε και άσχημα.. Εν καιρώ μπορείς αν θέλεις να περιφράξεις το μπαλκόνι σου με πλέγμα και να βγαίνετε έξω παρέα. Τους αρέσει να χαζεύουν τι γίνεται στο δρόμο. Ποτέ όμως χωρίς επιτήρηση.
Μην ανησυχείς για την υγεία του... Κάθε μέρα που θα περνάει θα είναι όλο και καλύτερα.
Παράθεση

Sissymi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sissymi
H Sissymi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Sissymi έγραψε στις 02:12, 14-04-18:

Καλησπερα! Χρειαζομαι την βοηθεια σας . Περιπου στα μεσα του Μαρτη ηρθε μια γατουλα αδεσποτη και εγκυος εξω απο σπιτι μου και ξεκινησα να την ταιζω με τα πολλα και τα λιγα της εφτιαξα ενα σπιτακι με ενα καλαθακι και την ειχα εξω μονιμη. Πριν μια βδομαδα την έβαλα στο σπιτι. Δεν εχει γεννησει ακομα. Θελω να την κρατησω και ετσι σκεφτομαι αφου γεννησει και μεγαλωσουν λιγο τα μωρα της να την στειρωσω και να την κρατησω. Ειναι πολυ χαδιαρα και συμπεριφερεται μια χαρα μεσα στο σπιτι . Εσεις τι λετε, αξιζει να κανω ονειρα ή οταν γεννησει θα μου φυγει ?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:44, 14-04-18:

Sissymi, καλωσήλθες στην παρέα!

Και βέβαια τα όνειρα που κάνεις είναι κάθε άλλο, παρά...απατηλά.
Και βέβαια θα έχεις τη δυνατότητα να κρατήσεις τη γατούλα, αφού εκείνη σίγουρα θα έχει ήδη εκτιμήσει τη φροντίδα και την αγάπη που της δείχνεις.
Η μουσαφίρισσα αυτή, που απ'ότι δείχνει είναι πλασμένη για σπίτι, ήρθε για να μείνει.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 08:57, 14-04-18:

Καλημέρα.... Χριστός ανέστη και καλώς ήρθες στην παρέα.... Φυσικά και να την κρατήσεις αφού με το καλό γεννήσει και απογαλακτιστουν τα μωρά της.... Άπαξ και δέχτηκε να μπει μέσα αυτό σημαίνει πως ήρθε για να μείνει!!! Δεν θα έχεις εκπλήξεις με την συμπεριφορά της... Αυτό που δείχνει τώρα αυτό θα βλέπεις και μετά.... Οπότε ούτε να το σκέφτεσαι.... Υιοθέτησε την, στειρωσε την όταν θα σου επιτρέψει ο γιατρός μετά τη γέννα και αν έχεις τη δυνατότητα κράτησε και ένα - ή και δύο - από τα παιδιά της.... Και αυτά θα είναι πιο ευτυχισμένα αφού θα έχουν παρέα και εσύ θα απολαμβάνεις τα χάδια τους χωρίς γρατσουνιές (3 έχω και ο χώρος που πιάνουν είναι ελάχιστος.. Ούτε που τα καταλαβαίνω πως κινούνται στο διαμέρισμα. Αφού τα ψάχνω ώρες ώρες).... Με το καλό να γεννήσει η γλυκούλα
Παράθεση

Sissymi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sissymi
H Sissymi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Sissymi έγραψε στις 11:28, 14-04-18:

Καλημερα και χρονια πολλα !! Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Dimitradra δυστυχως δεν μπορω να κρατησω καποιο απο τα μωρακια της διοτι το σπιτι μου ειναι πολυ μικρο. Να σται καλα για τις ευχες σας ειστε πολυ γλυκες γατομανουλες!! και παλι καλημερα
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:55, 14-04-18:

Η γατούλα καλή μου όπως είπαν και τα κορίτσια ήρθε γιατί αισθάνθηκε πως έχεις καλοσύνη και γι'αυτό σε εμπιστεύθηκε.Ειδικά οι έγκυες δεν πλησιάζουν εύκολα άνθρωπο αν δεν σιγουρέψουν ότι δεν έχουν να φοβηθούν κάτι.Με το καλό να γεννήσει και από κει και μετά θα τα βρήτε μια χαρά οι δυό σας.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:24, 08-07-19:

Μήπως έχει τίποτα παράσιτα στο έντερο που δεν αφήνουν να απορροφηθεί όσο πρέπει η τροφή;
Άντε να περάσουν γρήγορα οι μέρες να το πας στον δικό σου κτηνίατρο, γιατί όσο και να έχει όρεξη, είναι επικίνδυνο να μη παίρνει το απαιραίτητο βάρος που χρειάζεται.
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aggeliki_Apollo
H Aggeliki_Apollo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 20:59, 08-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Μήπως έχει τίποτα παράσιτα στο έντερο που δεν αφήνουν να απορροφηθεί όσο πρέπει η τροφή;
Άντε να περάσουν γρήγορα οι μέρες να το πας στον δικό σου κτηνίατρο, γιατί όσο και να έχει όρεξη, είναι επικίνδυνο να μη παίρνει το απαιραίτητο βάρος που χρειάζεται.
Σήμερα γνωρίσαμε τα άλλα δύο του αδέρφια (τα είχαν φέρει επίσης κάτι τουρίστες μια μέρα πριν φέρουν οι άλλο τον Απόλλο σε εμένα) το ένα μου φάνηκε πολύ γεματουτσικο και ανεπτυγμένο σε σχέση με τον Απόλλο και το κοριτσάκι κάπου στα ίδια.. Τελικά τα ζύγισα με και το κοριτσάκι ήταν 166 γραμμάρια.. Το άλλο αγοράκι ήταν 207 γραμμάρια και ο γιγαντάκος μου 220!!!! Μήπως τσάμπα αγχώνομαι? Κοίταξα έναν πίνακα και έλεγε ότι 1-2 εβδομάδων πρέπει να είναι 150-250 γραμμάρια τα δικά μας είναι 10 ημερών περίπου.. Οπότε είναι μέσα στα όρια.. Πφφ θα τρελαθώ!! Αν κάνω παιδί πως θα κάνω??
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:15, 09-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aggeliki_Apollo
Φαίνεται υγείες.. Και τρώει και έχει και μια κοιλουμπα να!! Είμαι στην Ζάκυνθο τώρα και οι κτηνίατρο εδώ ή δεν ξέρουν τίποτα ή δεν ασχολούνται καθόλου με τέτοια περιστατικά... Περιμένω την άλλη εβδομάδα που πάω Αθήνα να το πάω στην δικιά μου κτηνίατρο... Ναι το έκανα πιο πυκνό.. Σήμερα θα του πάρω και καινούριο γάλα σκόνη γιατί αυτό που τον τάιζα τώρα δεν ήταν καινούριο.. Το είχα πάρει από μια άλλη κοπέλα που το είχε ανοιχτό (φετινό.. Αλλά δεν θυμόταν ποτέ το είχε ανοίξει) και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτο
Δεν θα συμφωνησω,18 χρονια ημουν ζακυνθο,πριν απο 5 χρονια εφυγα,εννοειται πως ασχολουνται με μωρα γατακια.Και σαφως και ξερουν.Αν δεν το εχεις παει ακομα γιατρο,πολυ κακως,μεχρι να πας αθηνα μπορει να ειναι και αργα.Αυτες οι στιγμες ειναι οι πιο επικινδυνες και κρισιμες,.οι πρωτες μερες.Ποσο μαλλον που το γατακι δεν παιρνει βαρος και ειναι τοσο αδυνατο. Σε παρακαλω πολυ αν θες να ζησει το γατακι,πηγαινε το ΣΗΜΕΡΑ κτηνιατρο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-07-19 στις 12:19.
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 12:22, 09-07-19:

Δεν θα συμφωνησω,18 χρονια ημουν ζακυνθο,πριν απο 5 χρονια εφυγα,εννοειται πως ασχολουνται με μωρα γατακια.Και σαφως και ξερουν.Αν δεν το εχεις παει ακομα γιατρο,πολυ κακως,μεχρι να πας αθηνα μπορει να ειναι και αργα.Αυτες οι στιγμες ειναι οι πιο επικινδυνες και κρισιμες,.οι πρωτες μερες.
Το έχω πάει.. Και σε 2 μάλιστα.. Οι απαντήσεις ήταν.. "εε είναι πολύ μικρό.. Αφού δεν παίρνει βάρος δεν θα αντέξει για πολύ.. Κάνε όμως εσύ την προσπάθεια σου"
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:37, 09-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aggeliki_Apollo
Το έχω πάει.. Και σε 2 μάλιστα.. Οι απαντήσεις ήταν.. "εε είναι πολύ μικρό.. Αφού δεν παίρνει βάρος δεν θα αντέξει για πολύ.. Κάνε όμως εσύ την προσπάθεια σου"
Και τα δυο μου γατια και ηταν τα πρωτα,αυτα που εχω στην υπογραφη μου,τα βρηκα μωρα,μπουσουλαγαν και εγω τα μεγαλωσα με μπιμπερο,ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ.Με την βοηθεια κτηνιατρων.Η ζακυνθος δεν ειναι κανενα κατσικοχωρι στο ελεος θεου.Εχει κτηνιατρους και πολλους και καλους.
Σαφως σου λενε οτι ειναι πολυ μικρο και τιποτα δεν ειναι δεδομενο,αλλα το ζυγιζουν,εξεταζουν την καρδουλα του,κανουν ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ οπως και αλλου ,σου λενε τι να κανεις ,και περιμενουμε να πανε ολα καλα.Ετσι εχουν τα πραγματα καλη μου φιλη.
Θες να μου πεις οτι το πηγες σε 2 κτηνιατρους και κανενας δεν το εξετασε και ουτε σου ειπαν τι να κανεις;Αυτο μου λες;
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 12:44, 09-07-19:

Και τα δυο μου γατια και ηταν τα πρωτα,αυτα που εχω στην υπογραφη μου,τα βρηκα μωρα,μπουσουλαγαν και εγω τα μεγαλωσα με μπιμπερο,ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ.Με την βοηθεια κτηνιατρων.Η ζακυνθος δεν ειναι κανενα κατσικοχωρι στο ελεος θεου.Εχει κτηνιατρους και πολλους και καλους.
Σαφως σου λενε οτι ειναι πολυ μικρο και τιποτα δεν ειναι δεδομενο,αλλα το ζυγιζουν,εξεταζουν την καρδουλα του,κανουν ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ οπως και αλλου ,σου λενε τι να κανεις ,και περιμενουμε να πανε ολα καλα.Ετσι εχουν τα πραγματα καλη μου φιλη.
Θες να μου πεις οτι το πηγες σε 2 κτηνιατρους και κανενας δεν το εξετασε και ουτε σου ειπαν τι να κανεις;Αυτο μου λες;
Τον ζυγησαμε, άκουσε πως αντιμετωπίζω την κατάσταση.. Μου είπε ότι τα κάνω σωστά και να συνεχίσω έτσι και ούτε άκουσε καρδούλα.. Ούτε θερμοκρασία.. Τίποτα.. Μόνο το κοίταγε με ένα κακόμοιρο βλέμμα του στυλ "λυπάμαι που θα πεθάνεις" επειδή δεν είμαι από εδώ και δεν ξέρω και κανέναν.. Θα με ενδιέφερε πολύ να με κατατοπισετε σε ποιον κτηνίατρο να τον πάω.. Γιατί σε αυτούς που πήγα στάθηκα άτυχη..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:05, 09-07-19:

Αν θες στειλε μου σε προσωπικο μηνυμα σε ποιον πηγες και θα σου πω.
Παρολα αυτα,εφοον εκανε αυτα που επρεπε,το οτι δεν πολυπιστευε οτι θα ζησει,δεν το θεωρω και φοβερο παραπτωμα.Σημασια εχει να σε κατατοπισει και να κανει τα απαραιτητα.
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 15:31, 09-07-19:

Αρχίσαμε να βγάζουμε δοντάκια!!!

http://forum.mycat.gr/attachment.php...1&d=1562679046
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190709_163015.jpg
Εμφανίσεις:  12
Μέγεθος:  1,010,9 KB  
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 13:36, 11-07-19:

Έχουμε φτάσει αισίως 16 περίπου ημερών!!! Πότε τον βρήκα.. Πότε πέρασαν 12 μέρες ούτε που κατάλαβα!! Αλλά αυτό το βραδινό ξύπνημα είναι πολύ δυσκολο
Ορίστε μια φωτογραφία του Απόλλο στις 4:30 το πρωι που μόλις έχει φάει έχει κάνει τις ανάγκες του και θέλει χάδια.. Αν τον βάλω στο κρεβατι του τσιριζει και θέλει αγκαλιά και πιπιλιμα δαχτύλου!!!
http://forum.mycat.gr/attachment.php...1&d=1562844755
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190711_143140.jpg
Εμφανίσεις:  15
Μέγεθος:  889,3 KB  
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:37, 11-07-19:

Αχού το γλυκό που είναι!!!! Μια σταλιτσα που θέλει την αγκαλιά της μαμάς!!!!!!!

16 ημερών το μπεμπακι!!!! Να τον χαίρεσαι και θα δεις πόσο θα σε αγαπάει.... Θα σε ακολουθεί παντού.. Σαν ουρίτσα σου θα ειναι
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 16:42, 11-07-19:

Τις 2 τελευταίες μέρες δεν τρώει με όρεξη.. Αλλά μου πιπιλαει για ώρες το δάχτυλο.. Υπάρχει περίπτωση να πονάνε τα δόντια του που βγαίνουν και γι αυτό να μην θέλει να φάει?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:51, 11-07-19:

Δεν νομιζω.Τοσο μικρα ,ακαταπαυστα και συνεχεια θελουν να τρωνε.Εγω θα το πηγαινα στον γιατρο.
Παράθεση

Giorgos23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giorgos23
Ο Giorgos23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Giorgos23 έγραψε στις 08:01, 16-07-19:

Καλησπέρα! Είμαι σε διακοπές σε νησί και στο ξενοδοχείο που μένω έρχεται συνέχεια συγκεκριμένες ώρες ένας αδέσποτος γάτος γύρω στα 1,5-2 χρόνων χαδιαρης παιχνιδιαρης κλπ κ τον ταιζουμε, παίζουμε μαζί του κλπ. Σκέφτομαι να τον πάρω μαζί μου αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς, αρχικά δεν είχα ποτέ κάποιο ζώο στο σπίτι μου και ψιλοφοβαμαι μήπως γρατζουνισει όλο τον τόπο (νοικιάζω επιπλωμένο διαμέρισμα κιολας). Επίσης φοβάμαι μήπως δεν του αρέσει κ πέσει σε καμία κατάθλιψη ο καημένος κ θέλει να γυρίσει πίσω. Κ τέλος, τον έχω δει να ψάχνει στα σκουπιδια για φαγητό παρόλο που τρώει τον αμπακο σε μας κ τον έχω δει να έχει κάνει εμετό κάνα 2 φορές κ κάποιες φορές τον βλέπω σαν να έχει διάρροια (εκεί που κάθεται δλδ μπορεί να σηκωθεί κ από πίσω να είναι έτοιμο να έχει ψιλοβγει λίγο ) Α είναι κ λίγο αλλεργικός σίγουρα ο καημένος. Τι προτείνετε εσείς; Να τον αφήσω καλυτερα στην ησυχία του;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:56, 16-07-19:

Καλή σου μέρα Γιώργο

'Οπως ορισμένα γατιά κατοικίδια τυχαίνει να παραμένουν κατά βάθος αγρίμια (αποστασιοποιημένα, δεν δέχονται εύκολα χάδια κλπ.), είναι κι ορισμένα αδέσποτα που λες και γεννήθηκαν για να ζουν σε σπίτι κι όχι στο δρόμο. Ένας τέτοιος χαρακτήρας δείχνει να είναι και ο γατούλης που περιγράφεις.
Κατ'αρχήν είναι σύνηθες και αναμενόμενο ως ζώο χωρίς φροντίδα, να έχει κάποια μικροπροβλήματα υγείας, όπως παράσιτα στο έντερο ή και εξωτερικά, οπότε μη σε ανησυχεί αυτό. Δεν ξέρω σε ποιο νησί βρίσκεσαι, αν όμως είναι αρκετά μεγάλο καλό θα ήταν εφόσον είναι εφικτό, να βρείτε με κάποιο τρόπο ένα κλουβί να τον μεταφέρετε σε κάποιον κτηνίατρο που θα υπάρχει εκεί, για να δει αν γενικά είναι υγιής, να τον αποπαρασιτώσει και ενδεχομένως να τον εμβολιάσει.

Δοκίμασε να τον πάρεις στο δωμάτιό σας. Στην αρχή να περιμένεις τις διαμαρτυρίες του, αλλά θα πρέπει να περάσουν μέρες πριν συνηθίσει στην αποδοχή του να είναι περιορισμένος - στο τέλος σχεδόν όλα τα γατιά προσαρμόζονται χωρίς να κάνουν ζημιές, πέρα από το έντονο νιαούρισμα.
Παραταύτα, όπως καταλαβαίνεις, πρέπει να το σκεφτείτε καλά, από τη μια το καλό του γάτου, που αν και το τίμημα θα είναι η στέρηση της ελευθερίας του (η οποία θα του είναι και πολύ πιο ανεκτή, αφού απαραιτήτως θα τον στειρώσετε) θα ζήσει περισσότερα χρόνια προστατευμένος από αρρώστειες, δηλητηριάσεις και διάφορα που τον απειλούν εκεί έξω κι από την άλλη, αν για κάποιο λόγο μετανιώσεις, δεν υπάρχει πισωγύρισμα, θα ήταν κρίμα να βρεθεί πάλι στους δρόμους, αυτή η τρυφερή ψυχή.

Αν δεις οτι τα καταφέρνεις, μη διστάσεις να αποκτήσεις το πρώτο σου γατί: Η ζωή μαζί του θα γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρουσα και συναρπαστική και θα διαπιστώσεις ότι κάθε μέρα τον αγαπάς όλο και περισσότερο ( κάτι που είναι κοινό μυστικό αυτό σε μας τους γατογονείς). Πέρα από το οτι είμαστε όλοι εδώ στο γατοφόρουμ στο πλευρό σου για ότι απορία έχεις να σε βοηθήσουμε.
Μα ήδη μου φαίνεται έχεις αρχίσει και σκέφτεσαι να επιστρέψετε από τις διακοπές με ένα μέλος παραπάνω.
Παράθεση

Giorgos23

Νεοφερμένος

O Giorgos23 έγραψε στις 09:57, 16-07-19:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!! Θα το σκεφτώ καλά τις επόμενες μέρες!!
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

H dimi.laz έγραψε στις 16:39, 19-07-19:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα κι εγώ να κάνω ερώτηση πάνω στο θέμα.. έχω τον γατούλη μου, 2 ετών, στειρωμενο. Τον υιοθετήσαμε εδώ κι ένα χρόνο. Ο γατούλης μας ήταν αδέσποτος, αλλά τον σώσαμε μετά από τροχαίο. Τώρα είναι ένας γλύκας, αγαπησιαρης, παιχνιδιαρης κλπ. Πριν 6 μήνες του αλλάξαμε κροκέτες... Οι καινούργιες του άρεσαν τόσο που έτρωγε μεγάλη ποσότητα, κοντά 2 κουπάκια την μέρα. Και φυσικά πήρε βάρος. Εδώ και 3 μήνες όμως μείωσε την ποσότητα του φαγητού - σε φυσιολογικά όρια αλλά λιγότερο από ότι έτρωγε- σε 1 κουπάκι. Αδυνάτισε και λίγο. Όχι κάτι ιδιαίτερο, δεν φαίνονται πλευρά η κάτι τέτοιο, αλλά είναι πιο αδύνατος. Κατά τα άλλα στην συμπεριφορά όπως πάντα. Εκτος από τις κροκέτες τρώει λιχουδιές όταν του δίνω, γιαούρτι, ψαράκι... Πήρα γιατρό και μου είπε να τον ζυγίζουμε και αν χάνει βάρος να τον πάμε Σεπτέμβρη για αιματολογικές. Όμως μου φαίνεται πολύ αργά. Θα πάρω ζυγαριά να τον ελέγχω φυσικά... Χώρια που με τρόμαξε γιατί μου είπε ότι υπάρχουν ασθένειες που εκδηλώνονται κι έτσι μόνο, με το βάρος. Όταν της είπα να τον πάω
να το δει, μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Ότι δεν θα του κάνει τίποτα και να περιμένω, γιατί δεν φαίνεται κατι ανησυχητικό. Τι λέτε να τον πάω αλλού;; Μήπως απλά είναι θέμα μεταβολισμού του και αγχώνομαι χωρίς λόγο;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:01, 19-07-19:

Καλη μου φιλη καλησπερα.Το να χανει βαρος ναι,εμενα δεν μου αρεσει.Αλλα περισσοτερο δν μου αρεσει η συμπεριφορα του γιατρου σας,ειναι απλα απαραδεχτη,προφανως θελει να κανει διακοπες.
Εγω στη θεση σου θα πηγαινα σε αλλον και μαλιστα επισκεψη με τον γατο,να τον δει.Αν ειναι δυνατον,ουτε τον ειδε τον γατουλη,εμαθε οτι εχει χασει βαρος και σου ειπε απο σεπτεμβρη;Ουτε κατα διαννοαι εγω δεν θα ξαναπηγαινα σε αυτον τον γιατρο.
Φιλη μου,αν θες ακουσε με και επισκεψου αλλον.
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

H dimi.laz έγραψε στις 19:24, 19-07-19:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Πήραμε ζυγαριά να τον ζυγίζουμε.. είναι 6 κιλά, δεν το λες και λίγο για στειρωμενο 2 ετών γάτο. Κάπως ανακουφιστηκα. Τον ζυγισαμε πολλές φορές για σιγουριά. Θα το παρακολουθήσω λίγες μέρες, μετράμε και το φαγητό του πλέον. Και αν δω ότι έχουμε θέμα θα τον πάω αλλού. Μπορεί να είχε και δίκιο η γιατρός, να μην ήταν κάτι σημαντικό, αλλά δεν μου άρεσε η αδιαφορία.
Παράθεση

Giorgos23

Νεοφερμένος

O Giorgos23 έγραψε στις 19:38, 10-08-19:

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος , ήθελα να τον πάω σε κτηνίατρο προτού τον πάρω μαζί αλλά δεν έτυχε να έρθει ώρες που θα μπορούσα να τον πάω. Τώρα έχω φύγει από το νησί. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να μου τον στείλουν από εκεί με κάποιο τρόπο; Είναι στη Σάμο κ εγώ μένω Χαλκίδα. Απλά αγχώθηκα λίγο κ ψιλοβιαζομαι γτ τις τελευταίες μέρες πριν φύγω είχε φτερνιστει κ είχε λίγο αίμα στις μυξουλες.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:39, 10-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos23
Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος , ήθελα να τον πάω σε κτηνίατρο προτού τον πάρω μαζί αλλά δεν έτυχε να έρθει ώρες που θα μπορούσα να τον πάω. Τώρα έχω φύγει από το νησί. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να μου τον στείλουν από εκεί με κάποιο τρόπο; Είναι στη Σάμο κ εγώ μένω Χαλκίδα. Απλά αγχώθηκα λίγο κ ψιλοβιαζομαι γτ τις τελευταίες μέρες πριν φύγω είχε φτερνιστει κ είχε λίγο αίμα στις μυξουλες.
Καλησπέρα Γιώργο... Αν έχεις γνωστούς και φίλους στη Σάμο θεωρητικά μπορούν να κάνουν τις διαδικασίες που χρειάζονται και να σου στείλουν το γατουλη έτσι ώστε να ζήσει μαζί σου... Θα πρέπει να τον πιάσουν, να τον πάνε στο γιατρό για εξέταση, να εμβολιαστεί, να τσιπαριστει στο όνομα σου, να στειρωθει, να γίνει αποπαρασιτωση και ύστερα να τον βάλουν στο πλοίο και να τον στείλουν Πειραιά από όπου θα τον παραλάβεις... Καλό θα ήταν να μην σταλεί ασυνόδευτο αλλά να βρουν ίσως κάποιον που να ταξιδεύει και να έρθει μαζί του...

Αν δεν έχεις κανένα γνωστό στο νησί το βλέπω λίγο δύσκολο έως αδύνατο... Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει εσύ να βρεις ίσως κάποιον εθελοντή εκεί, να επικοινωνήσεις μαζί του, να του πεις όλη την ιστορία και να τον ρωτήσεις αν μπορεί αυτός να κάνει ότι χρειάζεται (πληρώνοντας βέβαια εσύ εμβολια κλπ)... Δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό γιατί αφενός θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον και αφετέρου κατά πόσο θα μπορέσει να πάει να ψάξει που άραγε να βρει το γάτο για να τον πιάσει...

Εάν έχεις ήδη αποφασίσει πως θέλεις να υιοθετήσεις κάποιο αδέσποτο θα σου πρότεινα να κοίταγες στην πόλη που μένεις... Σίγουρα και στη Χαλκίδα που μένεις υπάρχουν πολλές γάτες και σαφώς θα είναι πιο εύκολο και για σένα... Καταλαβαίνω βέβαια πως ο συγκεκριμένος γατουλης ίσως σου έκανε το "κλικ" αλλά....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 10-08-19 στις 21:46.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    EasyRiding

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους