Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,502 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 409 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ένα γλυκό γουργουρητό

Mici

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mici
H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 14:29, 28-11-06:

Όπως θα διαβάσατε σε άλλο forum με τον πανικό μου για τους βήχες που έχει η Mici. Τελικά, αποφάσισα να την πάω στην ιατρό της χτες το απόγευμα. Πήγα καπάκι μετά την δουλεία. Την εξέτασε σχολαστικά και τελικά είχε ερεθισμένο λαιμουδάκο. Γι αυτό δεν έτρωγε το μανάρι μου. Μου έδωσε αντιβίωση και μου ζήτησε να την κρατήσω μέσα για επτά ημέρες. Λοιπόν, μπαίνω στο θέμα μου Χαρά, ο άντρας μου όπως γνωρίζετε λίγοι από σας, δεν θέλει να κοιμάται μαζί μας κανένα ζώο.

Στην επιστροφή στο σπίτι μου, την είχα στο κουτί της αλλά δεν έβρισκα να παρκάρω για αρκετή ώρα. Έτσι αποφάσισα να την βγάλω από το κουτί της, έκανε βολτουλες μέσα στο αμάξι. Κοίταζε τον δρόμο από το τζαμί του συνοδηγού μετά ξανά στο τζαμί του οδηγού. Μετά πέρασε ανάμεσα στα καθίσματα και πήγε στα πίσω και κοίταζε έξω. Ανέβηκε στο καπάκι του πορτμπαγκάζ και παρακολουθούσε τον χώρο. Ήταν τόσο γλυκιά εικόνα. Φυσικά ούτε μια θέση για παρκάρισμα, μέσα από την τσαντίλα μου αποφάσισα να κλείσω το παρκινγκ του διαχειριστή μου :up: για να το παρκάρω αργότερα.
Μιας και ήμασταν κοντά στο σπίτι, δεν είχε νόημα να την ξαναβάλω στο κουτί της. Ανοίγω την πίσω πόρτα και της λεω, "Έλα" δεν ήθελε να βγει την είχε καταβρει μέσα στο αμάξι μου. Εγώ καθόμουν και περίμενα να αποφασίσει να βγει, δεν ήθελα να την βγάλω με το ζόρι. Τελικά με δειλά - δειλά βηματακια κατέβηκε σαν κύρια. Πήρα το κουτί της, έκλεισα την πόρτα και μπήκαμε στο σπίτι ακολουθώντας και η Mici από πίσω μου.
Για πρώτη φόρα μετά από τόσους μήνες που την έχω κοντά μου. Μου εκδηλώθηκε με τρομερό γουργουρητό στα ποδιά μου. Συγκινήθηκα τόσο πολύ. Δεν με άφηνε λεπτό. Πήγαμε στο δωμάτιο μας, για να αλλάξω ρούχα και γουργούριζε τρομερά πάνω στο κρεβάτι. Την χάιδευα ασταμάτητα. Σταμάτησα για να παω στην κουζίνα να φτιάξω την ψαροσουπιτσα μας για βραδινό. Εκείνη σε μια καρεκλά και με παρακολουθούσε.
Γύρισε ο άντρας μου, τσαντισμένος... Επειδή του είχα πει, πως πρέπει να μείνει μέσα για μια βδομάδα. Ήταν ανένδοτος . Τέλος πάντων. Η γατούλα μας, ήρεμη - ήρεμη στην καρεκλά, περιμένοντας να της δώσω μεζεδάκι από τα κοκκινοψαρα της έδωσα το μισό χαπάκι από την αντιβίωση και έφαγε λίγη από την κονσέρβα που είχε αφήσει.
Όταν έγινε το φαγητό, έβγαλα έξω τα ψαριά από την κατσαρόλα. Με κατακρεούργησε! είναι πια μεγάλη και βαριά για να μπορεί να στέκεται στους γοφούς μου όπως όταν ήταν μικρή, με αποτέλεσμα να σφαδάζω στον πόνο από τα νύχια της. Έτσι της δώσαμε μισό κοκκινοψαρο. Χαρά η Mici, επειδή βρήκε το κόλπο να με εκβιάζει για να της δίνω αυτό που θέλει .
Καθίσαμε εμείς να φαμε την ψαροσουπιτσα που την έφτιαξα φοβερή!!! Μιαμ, μιαμ... Μόλις τελειώσαμε, ο άντρας μου έπλυνε τα πιάτα και εγώ να προσπαθώ να τον πείσω να μείνει μέσα. Τίποτα αυτός. Και ήμουν φύλακας της Mici μην την βγάλει έξω! Βγήκαμε για λίγο στον κήπο να κάνει την ανάγκη της και μετά ξανά στο σπίτι.
Έφτιαξα ένα πρόχειρο κρεβατάκι από μια βαμβακερή κουβερτούλα και πάνω μια παλιά ζακέτα μου, που την λατρεύει. Και την έβαλα εκεί να κοιμηθεί. Φυσικά ο άντρας μου, να μην μου μιλάει επειδή δεν την έβγαλα έξω. Φυσικά δεν κοιμήθηκα καλά γιατί δεν ήξερα πως θα αντιδρούσε μέσα.
Τελικά ανέβηκε στην άκρη του κρεβατιού μας. Την μια ώρα ήταν πάνω στα ποδιά μου και την άλλη ατού Βαγγέλη και την άλλη ανάμεσα μας. Μιλάμε για ερώτα. Όποτε άλλαζα πλευρό, την ξεβολευα, αλλά έβρισκε μέρος και ξανακοιμόταν. Γουργούριζε τόσο γλυκά, που μας νανούριζε. Σε κάποια φάση, ήρθε μέχρι το στήθος μου και ξάπλωσε πάνω μου ανάσκελα, το μανάρι μου ήθελε χαδάκια. Την χάιδευα μέσα στον ύπνο μου. Γουργούριζε τόσο που με ξετρέλαινε. Έσπευσε να την χαϊδέψει και ο Βαγγέλης. Αλλά του δάγκωνε το χέρι του και γύρισε πλευρό. Όταν πια βαρέθηκε το χαΐδεμα, πήγε και ξάπλωσε στα ποδιά μου με ακόμα πιο δυνατό γουργουρητό που το νιώθαμε σε όλο το στρώμα. Ξετρέλαινε και τον Βαγγέλη το γουργουρητό της. Τόσο πολύ, που το πρωί μου εκμυστηρεύτηκε ότι του άρεσε που την είχαμε στα ποδιά μας. Αλλά δεν θέλει να την μάθει μέσα στο σπίτι.
Σε κάποια φάση, ξύπνησα από την ζεστή και την διψά. Πήγα να σηκωθώ και πανικόβλητη δεν είδα πουθενά την Mici. Το μανάρι μου είχε παει στην κουζίνα και έτρωγε. Ήπια το νερό και ξαναέπεσα στο κρεβάτι. Ήρθε και γλυκούλα μου ξανά στο κρεβάτι. Μετά από μίση ώρα έκανε έναν σάλτο και πήδησε στο πάτωμα τρέχοντας στο σαλόνι. Ωχ, τι έπαθε και ήταν η ώρα 5 το πρωί. Ήθελε να κάνει την ανάγκη της στον κήπο
Την περίμενα να γυρίσει, αλλά είχε εξαφανιστεί και έτσι αποφάσισα να συνεχίσω τον ύπνο μου. Στις 7 που είχα σηκωθεί για να ετοιμαστώ να παω στην δουλεία. Άνοιξα στην Mici και ήρθε δίνοντας μου σφαλιαριτσες στα ποδιά μου προφανώς επειδή δεν την έβαλα ξανά μέσα. Εμ, δεν έχουμε πάρει λεκάνη και άμμο, αλλιώς θα την κράταγα μέσα.
Επειδή δεν έχει μάθει να είναι μέσα στο σπίτι μόνη της, αποφασίσαμε να την βγάλουμε έξω να κάνει την βόλτα της μιας και έχει υπέροχο καιρό, ότι πρέπει για καφέ στην παράλια (εγώ φυσικά είμαι στην δουλεία σνιφ, κλαψ, μπουχου... λυγμ!).
Έτσι σήμερα αποφάσισα να πάρω λεκάνη και άμμο, για να μένει μέσα μέχρι το πρωί που θα φύγουμε για την δουλεία μας. Αυτάάά... απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, την χαρά μου για το πρώτο μας βράδυ μαζί μέσα στο σπίτι. Μου άρεσε, που κατάλαβε ότι την εμπιστεύομαι και μου εκδηλώνεται πια με το γουργουρητό της. Κατάλαβε, ότι η γιατρός είναι κάτι καλό όπως και το χαπάκι που της το έδωσα. Δεν είναι πια αυτό το "στριμμένο" γατάκι που ήξερα, βέβαια τα χαδάκια της τα ζητάει
Αυτάάάά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 14:35, 28-11-06:

Καλως σας ηρθε λοιπον μεσα!!! (Νομιζω οτι αν μπορουσες θα γουργουριζες κι εσυ απο ευχαριστηση!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 14:37, 28-11-06:

Με μια λεξη τελεια

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 14:41, 28-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Καλως σας ηρθε λοιπον μεσα!!! (Νομιζω οτι αν μπορουσες θα γουργουριζες κι εσυ απο ευχαριστηση!)
Γουρ, γουρ, γοοουυυρρρ!!!

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 15:02, 28-11-06:

Ειναι πολυ ομορφο να εχεις την γατουλα μεσα στο σπιτι...Και ακομα πιο ωραια να κοιμασαι μαζι της. Η δικια μου ερχετε διπλα στο μαξιλαρι μου και κοιμαται εκει ολο το βραδυ!Γουργουριζει κιολας και με νανουριζει...Να δεις, που στο τελος θα την κρατατε ολα τα βραδια μεσα στο σπιτι, χωρις παραπονο απο τον αντρα σου!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 17:42, 28-11-06:

Κι εγώ εδωσα μαχη για να κοιμούνται μαζί μας! Τελικά και τα δικά μας, λύγισαν τον αντρα μου Εχουν τον τρόπο τους να τα καταφέρνουν! . Αντε, καλή συγκατοίκηση!!!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 18:59, 28-11-06:

Mici έλεος το γουργουρητό σου θα ξυπνήσει τη γάτα!

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 22:45, 28-11-06:

:up: ετσι αρχιζουν ολα!!σε λιγο οντως δε θα την ξεκολλατε απο πανω σας

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 23:27, 28-11-06:

Εμ, δεν ονομάστηκαν 'γάτες' τυχαία! Είναι το μεγάλο τους ταλέντο ξελογιάζουν όποιον βρεθεί στο πέρασμά τους!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:41, 29-11-06:

χρουχρουχρου χρου

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 09:20, 29-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Mici έλεος το γουργουρητό σου θα ξυπνήσει τη γάτα!
...εγώ είμαι εκ γενετής... γατούλα!!!

Δεν θα το πιστέψετε, αλλά όταν πονάω ή με τσιμπήσουν δεν λεω "αού" αλλά "μιαουυυ" και γουργουρίζω κιόλας όταν με χαϊδεύει ο άντρας μου ...

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 10:23, 29-11-06:

Γειααα σας!!!

Κοιμήθηκε μέσα το μανάρι μου για δεύτερη μέρα. Βέβαια ήταν πιο ήσυχη και έτσι μπόρεσα να κοιμηθώ του καλού καιρού. :up: Η αντιβίωση την ρίχνει σε νάρκη γι αυτό η γιατρός μου είπε να μείνει μέσα μέχρι να τελειώσει. Ευτυχώς που μου το είπε, διότι ίσως να την έπαιρνε ο ύπνος σε κανένα δρομάκι ...
Κοιμόταν στο αυτοσχέδιο στρωματακι που της είχα φτιάξει και κατά τις 4.00 το πρωί, ανέβηκε δίπλα μου σιγά - σιγά και αθόρυβα. Δεν την πήρα χαμπάρι και άρχισε να μου γλύφει το μάγουλο μου. Με ξύπνησε γλυκά - γλυκά, ξάπλωσε ανάσκελα για τα χαδάκια της. Την χάιδευα απαλά και ατελείωτα. Όταν βαρέθηκε μου έγλυψε το χέρι μου για ευχαριστώ μετά ξάπλωσε ανάμεσα μας και μας πήρε ο ύπνος.
Μετά κατά τις 5.00, κατέβηκε από το κρεβάτι και πήγε στην κουζίνα. Πήγα και εγώ για να δω εάν είχε φαγητό και νερό. Ήπια το νερό μου και μετά ξαναξαπλωσα. Ήρθε ξανά το μανάρι μου δίπλα μου και έκανε ποκ - ποκ πάνω στα ποδιά μου, κατέβηκε από το κρεβάτι και ξανά πάνω μου και ποκ - ποκ... και ξανα κάτω, είχε βγει από την πόρτα και με κοιτούσε. Τότε κατάλαβα ότι ήθελε να την ακολουθήσω.
Με οδήγησε μέχρι το παράθυρο και ήθελε να βγει έξω της το άνοιξα, με κοίταξε με ευγνωμοσύνη και βγήκε έξω. Την περίμενα για 10' μπας και ξαναγυρίσει. Αλλά μπα και έτσι έπεσα για ύπνο.
Το πρωί που σηκώθηκα για να ετοιμαστώ. Άνοιξα το παράθυρο και τσουπ μέσα τρίφτηκε στα ποδιά μου με δυνατό γουργούρισμα. Της έβαλα φαγητό και το έφαγε με μεγάλη όρεξη (επιτέλους διότι είχα ανησυχήσει) και μετά έξω και έπαιζε στα χορταράκια.
Εγώ έφυγα για την δουλεία. Με ξεπροβόδισε μέχρι την έξοδο, χαιρετηθήκαμε με χαδάκια και έφυγα. Ήταν η πρώτη φορά που δεν με ακολούθησε.
Αχ, ελπίζω μετά τις 7 μέρες να την αφήνει ο άντρας μου να κοιμάται μέσα τα βράδια. Στο μεταξύ, έψαξα για λεκάνη και για άμμο αλλά δεν βρήκα κάτι που να με ικανοποιεί. Μια ανοιχτή και μια σκεπαστή. Ψάχνω στο ιντερνετ μήπως βρω κάτι καλό. Θα δούμε!

Αυτάάάάάά!!!
Ελένη.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 10:28, 29-11-06:

Αυτα ειναι νεα μπραβο!!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:31, 29-11-06:

Mici δεν παιρνεις και το Βαλεντινο να της κανει παρεα?
Αυτος διαθετει τετοιο γουργουρητο που ακουγεται σαν βραστηρας. Μια φορα τον ειχα αγκαλια και μιλουσα στο τηλεφωνο με μια φιλη (αυτος φυσικα γουργουριζε), καποια στιγμη τη ρωτησα
- Τον ακους πώς κανει?
και μου απαντησε:
- Αυτος κανει ετσι? Κι εγω νομιζα τοση ωρα, οτι ειχε χαλασει το τηλεφωνο!

Σημερα αυριο θα τον δωσω στην πεθερα μου και λυπαμαι. Ο Σιβα γουργουριζει λιγο, σπανια και σιγανα (χρρρρρρ χρρρ).

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 10:49, 29-11-06:

Mici δεν παιρνεις και το Βαλεντινο να της κανει παρεα ... Ο Σιβα γουργουριζει λιγο, σπανια και σιγανα (χρρρρρρ χρρρ).
Μακάρι να μπορούσα να πάρω τον Βαλεντίνο σου. Θα ήθελα να είχε παρεούλα η Mici μου. Αλλά δυστυχώς ο αντρούλης μου, δεν θέλει δεύτερη γάτα, διότι φοβάται μήπως δεν τα βγάλει πέρα με δυο.

Καλό αυτό με το χαλασμένο τηλέφωνο :up:

Αλλά γιατί θα τον δώσεις;;;

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:57, 29-11-06:

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22949&page=4
δεν ξερω να σε παραμψεψω κατ ευθειαν στην απαντηση αλλα θα τη βρεις και με αυτο το link. Θα τον δωσω αλλα θα τον βλεπω σχεδον καθε μερα αφου η πεθερα μου θα μεινει ενα σπιτι πιο περα απο εμας. (σημερα μετακομιζει).

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 10:05, 30-11-06:

Θα τον δωσω αλλα θα τον βλεπω σχεδον καθε μερα αφου η πεθερα μου θα μεινει ενα σπιτι πιο περα απο εμας. (σημερα μετακομιζει).
Όμορφα, έτσι θα την έχεις έστω και λίγα τετράγωνα κοντά σου :up: μακάρι, πραγματικά να μπορούσα να τον έπαιρνα εγώ και να έκανε παρεουλα στην Mici μου, αλλά όπως είπα και παραπάνω... Δεν γίνεται . Όλα καλά, λοιπόν!!!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:09, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mici
Όμορφα, έτσι θα την έχεις έστω και λίγα τετράγωνα κοντά σου :up: μακάρι, πραγματικά να μπορούσα να τον έπαιρνα εγώ και να έκανε παρεουλα στην Mici μου, αλλά όπως είπα και παραπάνω... Δεν γίνεται . Όλα καλά, λοιπόν!!!
Σημερα το απογευμα θα της τον παω. Χτες κοιμηθηκα μαζι κι εγω (ζηλεψα!), Βαλεντινο και Σιβα. Γουργουριζε συνεχεια (ο Βαλεντινο) και δεν κουνηθηκε καθολου!
Ενοειται θα της τον παω δοκιμαστικα. Αν διαπιστωσω οτι δεν παει καλα η συγκατοικιση θα τον παρω παλι πισω! (κατα βαθος θελω πολυ να τον κρατησω )

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 11:09, 30-11-06:

Χμμμ... σίγουρα βαρεθήκατε να άκουτε από χιλιάδες μιλιά μακριά το γουργουρητό της Mici's ...

Η χτεσινή (τρίτη) μέρα είχε πλάκα και ευτυχώς δεν είχαμε δράματα... Όταν επίστρεφα στο σπίτι, είδα την Mici να τρέχει πανικόβλητη και κρύφτηκε πίσω μου... την είχαν πάρει στο κυνήγι 3 αρσενικά! Όταν με είδανε κάνανε μεταβολή, επεσάν ο ένας πάνω στον άλλο και φύγανε. Συνήθως, γρυλίζει και φεύγουν. Αλλά το χτεσινό με κατατρόμαξε.
Μπήκαμε στο σπίτι. Η Mici, να με κοιτάζει όλο απορία και να την ρωτάω "είσαι καλά" και μου νιαούρισε παραπονεμένα μια φόρα τρίβοντας στα ποδιά μου. Την πήρα αγκαλιά, που συνήθως δεν αφήνει. Την έσφιξα απαλά, απαλά και την χάιδευα. Πήγαμε στην κουζίνα, της έβαλα λίγο μαγειρεμένο κοτόπουλο που είναι και η αδυναμία της μετά το ψάρι. Έτρωγε σαν τρελό, κοιτάζοντας δεξιά και αριστερά. Η καημενουλα είχε κατατρομάξει. Πήγα στο δωμάτιο και με ακολούθησε τρέχοντας. Ανέβηκε στο κρεβάτι και ξάπλωνε ανάσκελα για να την χαϊδέψω. Την χάιδεψα για λίγο, διότι ήθελα να αλλάξω ρούχα.
Άλλαξα ρούχα και της λεω: "Έλα" (την έχει μάθει την λέξη) και έρχεται τρέχοντας. Πήγαμε στην κουζίνα για να φτιάξω τις καθιερωμένες φάκες που φτιάχνω κάθε Τετάρτη κάθισε στην καρεκλά και με παρακολουθούσε ευτυχισμένη και ασφαλής.
Άφησα τις φάκες σε σιγανή φωτιά για να βράσουν. Πήγαμε στο σαλόνι, έβαλα την ατμοπρέσσα για να σιδερώσω. Εκείνη καθόταν στον Ιπποκράτη μας και με κοιτούσε. Μετά από λίγο, βγαίνω έξω στην βεράντα να μαζέψω τα σεντόνια για να τα σιδερώσω. Μου νιαούρισε σαν να μου έλεγε: "που πας, Ελένη;" και της απάντησα, παω έξω και έρχομαι εάν θέλεις "έλα" και με ακολούθησε, δειλά - δειλά. Κοίταζε δεξιά - αριστερά για τους ενοχλητικούς γάτους . Ήρθε ο ένας και περίμενε έξω από την βεράντα και κοίταζε, η Mici, κοκαλωμένη και πίσω μου. Λεω στον γάτο: "Ξουτ", έφυγε αλλά ήρθε από την άλλη μεριά και κοίταζε. Είχα εκεί δίπλα το ψεκαστηρι με νερό για τα φυτά και τον ψέκασα και έφυγε τρέχοντας.
Μάζεψα τα σεντόνια και μπαίνουμε μέσα, φυσικά μπήκε πρώτη - πρώτη και βολίδα! Αφήνω κάτω τα πλυμένα και την έπιασα πάλι αγκαλιτσα για να την ηρεμήσω από το τρέμουλο της. Την έβαλα πάνω στον Ιπποκράτη και κοιμήθηκε ήσυχα.
Γύρισε κάποια στιγμή αργά το απόγευμα ο άντρας μου. Εγώ ήμουν στην κουζίνα και αποτελείωνα το φαγητό. Πήγε να την χαϊδέψει και για πρώτη φορά δεν τον δάγκωνε :up: (δεν ξέρω γιατί έχει την μανία να δαγκώνει τον Βαγγέλη) και συνέχισε τον ύπνο της.
Καθόμαστε, τρωμε. Ετοιμάζουμε τα πράγματα μας για την εκδρομουλα μας στην Ερμιόνη αυτό το ΠΣΚ. Μετά βγαίνουμε έξω και οι τρεις για να κάνει την ανάγκη της η Mici και μετά από 15' μπαίνουμε μέσα. Της δίνουμε την αντιβίωση και την βάζουμε στο κρεβατάκι της.
Βλέπαμε ένα έργο στην τηλεόραση μέχρι να παμε για ύπνο. Πήγαμε, βάλαμε τις πυτζαμουλες μας και γραμμή για ύπνο. Η Mici, ναρκωμένη δεν κατάλαβε τίποτα, αλλά κατά τις 1:00 ανέβηκε στα ποδιά μας και γουργούριζε ασταμάτητα όλο το βράδυ. Κατά τις 6:00 (ναι, ναι... κατάφερε και ξύπνησε αυτή τη φορά πιο αργά :up ήρθε με καταεγλυψε στο μάγουλο μου για να με ξυπνήσει και αφού άνοιξα τα μάτια μου, γύρισε ανάσκελα πάνω στο στήθος μου για τα καθιερωμένα της χαδάκια ...
Κατά τις 6:30 λύσσαξε στην πεινά και με τράβαγε να παω να της βάλω φαγητό της έβαλα, περίμενα να το φαει και βγήκε έξω στον κήπο. Δεν φοβόταν τίποτα. Λες και ήξερε ότι οι αρσενικοί έρχονται μόνο την νύχτα. Ξαναπέφτω για ύπνο και ξυπνάω στις 7:30 για να παω στην δουλεία. Ο άντρας μου, φεύγει πιο αργά και έτσι παρακολουθούσε να δει εάν είναι καλά. Όλα καλά.
Δυστυχώς μάλλον δεν θα προλάβω να την στειρώσω θα παω την παραλλή Παρασκευή που θα έχω και άδεια για να είμαι κοντά της στην επέμβαση. Ελπίζω μέχρι τότε να μην μου μείνει έγκυος. Να δω που θα δώσω τα γατάκια μετά........................... ...
Αυτάάάά... δεν βλέπω την ώρα να έρθει το αύριο για να φύγουμε! Θα πάρουμε μαζί μας για πρώτη φόρα στην έξοχη την Mici. Έχω αγωνιά για το πως θα αντιδράσει στο 3ωρο ταξιδάκι μας. Βέβαια μέσα στο αυτοκίνητο μαζί μας, δεν έχει πρόβλημα. Της αρέσει να κοιτάζει έξω. Της έχω μάθει να φοράει το σαμαρακι της, θα πάρουμε και το κουτί της καλού κακού.
Φιλάκια σε όλους!

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 11:17, 30-11-06:

Σ'έχει ξελογιάσει τελείως η Mici!!!

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 11:17, 30-11-06:

Χτες κοιμηθηκα μαζι κι εγω (ζηλεψα!), Βαλεντινο και Σιβα [...] Αν διαπιστωσω οτι δεν παει καλα η συγκατοικιση θα τον παρω παλι πισω! (κατα βαθος θελω πολυ να τον κρατησω )
(Ζουλιαρα!!! ) Και ποιος δεν θέλει να έχει κοντά του αυτά τα χνουδωτά αγγελούδια που σου φτιάχνουν την διάθεση και σε ηρεμούν :up:. Αφού τον θέλεις γιατί δεν τον κρατάς μια και καλή πιστεύω ότι μετά από λίγο καιρό θα συνηθίσουν ο ένας τον άλλον τα γατουλινια σου.
Βεβαία δεν έχω και την εμπειρία ενός δευτέρου γατιού στο σπίτι μου, αλλά όλα έχουν την λύση τους!

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:25, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Mici
πιστεύω ότι μετά από λίγο καιρό θα συνηθίσουν ο ένας τον άλλον τα γατουλινια σου.
Βεβαία δεν έχω και την εμπειρία ενός δευτέρου γατιού στο σπίτι μου, αλλά όλα έχουν την λύση τους!
Mπα....δεν εχουν ολα τη λυση τους! 3 εβδομαδες εχω το Βαλεντινο και συνηθισαν ο ενας τον αλλο αλλα πλακωνονται με την παραμικρη αφορμη (2-3 φορες εγιναν "μαλια κουβαρια" κυριολεκτικα. Κατεληξα να μαζευω μαυρες και κρεμ τουφες...). Ειχα αρκετες γατες στο παρελθον και ετσι μπορω καπως να διακρινω που και πως θα παει η σχεση αυτη.... Αλλα το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι στο φαγητο τους (το εγραψα αλλου).
*Μ' αρεσει στη Μιτσυ που εχει μαυρα μαξιλαρακια παρα τα ασπρα της ποδια! (συνηθως στο ασπρο εχουν ροζ πατουσακια). Αυτη κανει αντιθεση!:up:

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 12:30, 30-11-06:

Είστε γατόπληκτοι. Σας έχει ξελογιάσει τελείως η μικρή σας!

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

H Mici έγραψε στις 13:15, 30-11-06:

Mπα....δεν εχουν ολα τη λυση τους! [...] Αλλα το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι στο φαγητο τους (το εγραψα αλλου)
Ναι, το διάβασα ούτε εάν τους βάζεις τα πιατάκια σε διαφορετικά δωμάτια; Έτσι έκανα με τα σκυλιά μου, όταν ήμουν μικρή.

*Μ' αρεσει στη Μιτσυ που εχει μαυρα μαξιλαρακια παρα τα ασπρα της ποδια! (συνηθως στο ασπρο εχουν ροζ πατουσακια). Αυτη κανει αντιθεση!:up:
Στα πίσω της ποδαράκια, μερικά μαξιλαράκια είναι ροζ και αλλά μαύρα ...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Χαρίζεται γλυκό γατάκι - Από eperakis
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-09-17 στις 21:24.
    • Βερυκοκκάκι, το πιο γλυκό γατάκι - Από Fideloudi
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-01-16 στις 23:11.
    • Χαρίζεται γλυκό τιγράκι! - Από εμιλίτσα
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Χαρίζονται.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-05-13 στις 19:13.
    • Πολύ γουργουρητό! - Από mairo0lini
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-06-10 στις 22:50.
    • Γλυκό σαν δηλητήριο - Από mathewbeuys
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-10-09 στις 00:41.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους