Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,294 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 350 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρώτη γέννα

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:15, 20-03-14:

Τελικα το γατακι το πήρε μια φίλη μου που εχει μια γατα που γέννησε μηπως το δεχτεί και αυτο να το θηλάζει. Η γατα απ´οτι φαινεται δεν εχει γάλα. Ξερει κανεις αν εχει τιποτα που τους δίνουν να κατεβάσουν γάλα; Θα την παω αύριο στον κτηνιατρο γιατι σημερα δυστυχως δεν μπορω. Κλαιει και το ζητά συνεχεια αλλα άμα δεν φαει θα πεθάνει. Αν ξερει κανεις τιποτα ας μου απαντησει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:38, 20-03-14:

Δυστυχως εγω δεν ξερω καθολου. Η μονη μου εμπειρια με γατουλες που γεννανε ειναι με τα αδεσποτα και εκεινης της γατουλας που σου εγραψα πως δεν μπορουσε να το φροντισει, τελικα το πηραμε και το μεγαλωσαμε εμεις.
Νομιζω ομως πως ο κτηνιατρος θα σε βοηθησει, ειναι εξαλλου και ο μονος καταλληλος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:44, 20-03-14:

Μπορει η γατα να μην εχει γαλα λογω της ταλαιπωριας,ή μπορει να εχει μεσα κι αλλα γατακια.Εγω θα ελεγα να της δωσετε το μωρο,αν δεν εχει καθολου γαλα,ταϊστε το εσεις με μπιμπερο,και αμεσα μιληστε με κτηνιατρο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:25, 20-03-14:

Κλαιει και εχει χαλασει τον κοσμο. Η αλλη η γατα το δεχτηκε παντως. Θα την παω αυριο στον κτηνιατρο να μου πει. Και αυτη αδεσποτη ειναι παντως δεν την εχω στο σπιτι. Και να της αφησω το γατακι και να πηγαινοερχομαι τοσες φορες να το ταιζω ειναι δυσκολο γιατι δεν ειναι κατω απο το σπιτι μου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:28, 20-03-14:

Κι εγώ θα έλεγα να της επιστρέψεις το γατάκι, είναι βάρβαρο να το αποχωριστεί σε μια τέτοια στιγμή κι όπως λες υποφέρει. Υπάρχουν και τροφές πολυβιταμινούχες ή αυτές που είναι για γατάκια που είναι πιο πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά από αυτές που προορίζονται για ενήλικες. Δοκίμασε παστούλες, κονσέρβες, ό,τι τη δελεάσει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:06, 21-03-14:

Το ξερω οτι ειναι βαρβαρο Φωτεινη μου αλλα γαλα δεν εχει. Το γατακι θα πεθανει. Ειχε και μερικες σταγονες αιμα η γατα απο πισω και πηρα τηλεφωνο τον κτηνιατρο. Μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και να την παω αυριο το πρωι. Μου ειπε ομως οτι θα της δωσει κατι να βγαλει το γαλα αλλα δεν εχει κατι για να κατεβασει γαλα να μπορεσει να το ταισει. Τι να κανω; Δεν ειναι και δικη μου γατα και δεν την εχω στο σπιτι οποτε δεν μπορω να ξερω συνεχεια τι γινεται το γατακι. Ειναι μικρη και δεν φαινεται να μπορει να το προστατεψει κιολας. Το πρωι της επιτεθηκε ενας αρσενικος και ακομα λιγο να το σκοτωσει το γατακι

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 14:54, 21-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Το ξερω οτι ειναι βαρβαρο Φωτεινη μου αλλα γαλα δεν εχει. Το γατακι θα πεθανει. Ειχε και μερικες σταγονες αιμα η γατα απο πισω και πηρα τηλεφωνο τον κτηνιατρο. Μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και να την παω αυριο το πρωι. Μου ειπε ομως οτι θα της δωσει κατι να βγαλει το γαλα αλλα δεν εχει κατι για να κατεβασει γαλα να μπορεσει να το ταισει. Τι να κανω; Δεν ειναι και δικη μου γατα και δεν την εχω στο σπιτι οποτε δεν μπορω να ξερω συνεχεια τι γινεται το γατακι. Ειναι μικρη και δεν φαινεται να μπορει να το προστατεψει κιολας. Το πρωι της επιτεθηκε ενας αρσενικος και ακομα λιγο να το σκοτωσει το γατακι

χμ το καλυτερο ειναι να βαλεις τη γατα και το μωρο της σε καποιο προστατευμενο χωρο αν υπαρχει. αν αυτο δεν υπαρχει ετσι οπως τα περιγραφεις δεν νομιζω να ζησει το γατακι, η γατα δε φαινεται να ειναι σε θεση να το προστατεψει σε λιγη ωρα θα το εχουν σκοτωσει οι αρσενικοι...

ειναι οντως δυσκολη αποφαση αλλα στην πραξη, αν βλεπεις οτι κατα 99% το γατακι θα σκοτωθει ειναι καλυτερα να το παρεις και να στειρωσεις τη μαμα... και εγω περυσι που ειχα βρει νεογεννητα στο πεζοδρομιο κεντρικου δρομου ηθελα να τα αφησω με τη μαμα τους (που ηταν εξαφανισμενη αλλα ηξερα οτι υπηρχε) αλλα ηταν σιγουρο οτι δεν θα ζουσαν. το 3ο αλλωστε δεν το προλαβα το σκοτωσε αρσενικος. ναι, ειναι πολυ στεναχωρο να βλεπεις τη μαμα γατα να ψαχνει τα μωρα της μετα, αλλα δεν νομιζω να ηταν καλυτερα αν τα εβρισκε εκει σκοτωμενα (ηταν θεμα χρονου, οταν τα βρηκα ηταν ηδη μισοπεθαμενα και εντελως εκτεθειμενα)

οποτε δες την κατασταση και πραξε αναλογως

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:08, 21-03-14:

Την γατα την πηρα στον κτηνιατρο και μου ειπε πως εχει μαστιτιδα. Το γαλα επηξε οποτε δεν μπορουσε να θηλασει. Της εδωσε αντιβιωση οποτε προς το παρον μεχρι να περασει αυτο δεν μπορει να στειρωθει. Το γατακι το πηραμε σε μια αλλη γατα που γεννησε και το ειδαμε που το θηλαζε αλλα δυστυχως σημερα το απογευμα το βρηκε η φιλη μου πεθαμενο. Νιωθω ενοχες και πολυ ασχημα γιατι συνεχως κλαιει και το ζηταει Σκεφτομαι συνεχεια αν και αν και αν. Ισως αν το εφερνα στο σπιτι και το ταιζα με το μπιμπερο να τα καταφερνε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:17, 21-03-14:

Κοριτσάκι μου γλυκό μη στεναχωριέσαι.... Και όχι, σε καμία περίπτωση μη σκέφτεσαι έτσι. Οι περισσότεροι αν βρίσκαμε ένα γατάκι νεογέννητο που δεν μπορούσε να τραφεί από τη μανούλα του ή δεν είχε μανούλα και είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα στο να το ταΐσουμε με μπιμερό ή να το δώσουμε σε μια άλλη λεχώνα γάτα θα επιλέγαμε το 2ο ως καλύτερη λύση, γιατί είναι πιο κοντά στη φύση τους και μάλιστα το δέχτηκε κιόλας η άλλη μανούλα. Όσον αφορά τώρα τη γατούλα που έπαθε μαστίτιδα, πρέπει να είναι επώδυνο και για αυτήν, πολλά περαστικά της εύχομαι και όλα να πάνε καλά...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:21, 21-03-14:

Ναι θα την ξαναπαω σε 5 μερες μου ειπε να δει αν περασε. Ποναω που την βλεπω ετσι ουτε πολλη ορεξη εχει να φαει. Επειδη ειχα βαλει το γατακι στο αυτοκινητο να το παω καθε φορα που ακουει αυτοκινητο να πλησιαζει η καημενουλα τρεχει. Ερχεται και τριβεται πανω μου λες και με παρακαλαει να της το φερω πισω. Δυστυχως δεν ειχα καταλαβει οτι δεν το θηλαζε ετσι μια μερα θα ειχε μεινει νηστικο και δεν αντεξε

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:01, 21-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Ναι θα την ξαναπαω σε 5 μερες μου ειπε να δει αν περασε. Ποναω που την βλεπω ετσι ουτε πολλη ορεξη εχει να φαει. Επειδη ειχα βαλει το γατακι στο αυτοκινητο να το παω καθε φορα που ακουει αυτοκινητο να πλησιαζει η καημενουλα τρεχει. Ερχεται και τριβεται πανω μου λες και με παρακαλαει να της το φερω πισω. Δυστυχως δεν ειχα καταλαβει οτι δεν το θηλαζε ετσι μια μερα θα ειχε μεινει νηστικο και δεν αντεξε
Βέβαια είναι σπαραχτική η εικόνα της μάνας-γάτας που ψάχνει απεγνωσμένα το μωρό της το οποίο δεν επέζησε τελικά
Όμως μην αυτομαστιγώνεσαι, δεν είναι δικό σου το φταίξιμο
Απλώς είναι φορές στη ζωή, που ούτε το καλύτερο που κάνουμε φαίνεται να είναι αρκετό..
Δέξου το αυτό και συνέχισε να φροντίζεις τη γατούλα.. Πολλά περαστικά της!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 00:30, 22-03-14:

ειναι πολυ στεναχωρο το ολο σκηνικο.

απλα ειναι πανω κατω δεδομενο οτι οι περισσοτερες γατουλες στην πρωτη τους γεννα και ποσω μαλλον οι αδεσποτες δε θα μπορεσουν να προστατεψουν και να φροντισουν σωστα τα μωρα τους, αν ολα πανε καλα με τη γεννα. οποτε και μαστιτιδα να μην ειχε αμφιβαλλω απο αυτα που λες αν θα καταφερνε να ζησει το μικρο... ηταν καταδικασμενο δυστυχως οπως και τοσα αλλα καθε μερα

περαστικα στη γατουλα και καλη στειρωση!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:19, 22-03-14:

Ευχαριστω για τη συμπαραςταση.Δυστυχως ακομα και αν καταλαβαίνω αυτα που λέτε και ξερω πως έχετε δικαιο την βλεπω και στεναχωριέμαι. Κλαιει λιγοτερο, ελπίζω σιγά σιγά να το ξεχασει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicole1987 : 22-03-14 στις 01:24.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 01:35, 22-03-14:

Προσπάθησε να μη στεναχωριέσαι... Θα το ξεπεράσει. Η φύση έχει τους τρόπους της. Υποθέτω επειδή η γατούλα δεν ξέρει ότι το μωρό της δε ζει γι'αυτό το αναζητά μάλλον. Αν π.χ. είχε χαθεί όσο ήταν μαζί της, θα αντιλαμβανόταν καλύτερα τι συμβαίνει... Δυστυχώς, δε μπορεί να καταλάβει ότι της το πήρες για να έχει μια ελπίδα. Την οποία και είχε χάρη σ'εσένα!
Να σκέφτεσαι ότι επειδή τη φροντίζεις θα γίνει καλά. Αν δεν ήσουν εσύ, ποιος ξέρει τι θα απογινόταν...

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 18:41, 22-03-14:

Ευχαριστω Ειρήνη μου. Μακάρι τουλαχιστον να γινει καλα. Θα την παω σε 5 μερες που μου ειπε ξανα να την δει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:33, 23-03-14:

Κουκλίτσα μου, λυπάμαι πολύ γι' αυτό που συνέβηκε. Δεν φταις εσύ όμως, έκανες ότι καλύτερο μπορούσες.. Η φύση είναι πολύ σκληρή, η γατούλα όμως θα το ξεπεράσει.

Παράθεση

kiki21111972

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kiki21111972
H kiki21111972 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kiki21111972 έγραψε στις 21:18, 22-04-14:

η γατα μου ειναι εγκυος,σημερα τοι πρωι ξεκινησαν τα πρωτα σημαδια της γεννας κατα της 10 ακομα ειχε αιμα στη περιοχη των γενετικων οργανων.απο εκει και περα η κοιλια της σκληρενε χωρις να γεννησει ειναι η πρωτη της γεννα και ειναι περιπου 9 μηνων...Βρισκεται συνεχεια στην μητερα του και δειχνει αδυναμη
Επισης η μητερα του εχει γεννησει προσφατα και τα μικρα της θυλαζουν απο την εγκυο γατα.τωρα ειναι10:20 και εχω χεστει πανω μου

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γέννα με 7 γατάκια - Από Antony21
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-02-12 στις 20:45.
    • SOS! Βοήθεια με γέννα!!! - Από Ninja
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-01-10 στις 15:21.
    • Help!!! Πρώτη μας γέννα! - Από cordelia
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-03-08 στις 09:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους