Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,495 εγγεγραμμένα μέλη και 718,123 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 290 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στείρωση εγκύου. Ναι ή όχι;

rire

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rire
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O rire έγραψε στις 11:18, 15-02-10:

Θέλω να στειρώσω 2 θηλυκές που έχουν ζευγάρωσει εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Κάποιοι λένε οτι η γάτα δεν πρεπει να στειρώνεται όταν είναι εγκυος, ενω αλλοι λένε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και ειδικα αν δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο. Θέλω αν έχετε άποψη για το θέμα να μου απαντήσετε, λαμβάνοντας υπόψιν οτι προτιμώ μια στείρωση που θα φέρει πχ. προσωρινές και ακίνδυνες διαταραχές στον οργανισμό της γάτας, παρά τόσα πολλά γατάκια ταυτόχρονα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:37, 15-02-10:

Δεν είναι απαγορευτική η εγκυμοσύνη για να γίνει στείρωση. Απλώς η επέμβαση είναι κάπως πιο βαριά για τη γάτα, η τομή μεγαλύτερη και ο χρόνος ανάρρωσης επίσης λίγο μεγαλύτερος. Και πάλι όμως, αν ο κτηνίατρος που θα την κάνει είναι έμπειρος, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αν κατάλαβα καλά, οι γατούλες ζουν έξω. Θα ήταν καλύτερα να τις κρατήσεις μέσα για λίγες μέρες μετά την επέμβαση, για να αναρρώσουν καλύτερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 13:21, 15-02-10:

Είχα στειρώσει την αδεσποτούλα μητέρα του Άρη μου, όταν μετά την γέννα του Άρη και των άλλων αδερφών του, ξαναέμεινε έγκυος.
Η επέμβαση είχε πάει μια χαρά.
Τις ίδιες απορίες είχα και εγώ και αν θυμάμαι καλά, ο κτηνίατρός μας τότε μου είχε πει τα εξής.
Μπορεί να γίνει στείρωση στην αρχή της εγκυμοσύνης.Δεν υπάρχει ιδιαίτερη τεχνική δυσκολία, ίσα ίσα που όλα τα ενδιαφερόμενα ανατομικά στοιχεία είναι πολύ πιο ευδιάκριτα.Και δεν συντρέχει φόβος για την υγεία της γάτας.
Το πρόβλημα υπάρχει σε πολύ πιο προχωρημένο στάδιο( δεν θυμάμαι ακριβώς το όριο που έβαζε) και αυτό επειδή με την απότομη διακοπή της εγκυμοσύνης παθαίνει ένα είδος σοκ η γάτα, από την ξαφνική ορμονική μεταβολή.Και αυτό είναι επικίνδυνο.
Το καλύτερο θα ήταν να το συζητούσες πρώτα με τον κτηνίατρο σας να δεις την δική του γνώμη και αν θες μπορείς να πάρεις γνώμες και από άλλους κτηνίατρους. Μπορείς να κάνεις μια ερώτηση και στον κτηνίατρο του φόρουμ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:42, 15-02-10:

Είμαι υπέρ.
Το να είναι 2 εβδομάδων ειναι πολύ αρχικό στάδιο...
Με κάλυψαν οι παραπάνω, και να προσθέσω... ότι έχουμε αρκετά αδέσποτα...ενώ σπίτια ελάχιστα.

Ναι είναι σκληρό, ναι είναι κάπως... το αλλά, όμως είναι μεγάλο και τεράστιο..

Αν ο γιατρός έχει πείρα... η γάτα αναρρώνει όπως σε νορμάλ στείρωση.
Όριο δεν υπάρχει (είναι περισσότερο ηθικό το θέμα δικό μας)... είναι ανάλογα με την γάτα την ηλικία της, την ανάπτυξή της, τα πόσα έχει, την εμπειρία του γιατρού κλπ.
Έτσι και αλλιώς στα αδέσποτα σπάνια γνωρίζουμε τον χρόνο ζευγαρώματος.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 20:10, 15-02-10:

Και εγώ στείρωσα τη Remi μου όταν ήταν έγκυος και μάλιστα ήταν στις 5-6 βδομάδες! Όλα πήγαν όμως μια χάρά, η Remi την επόμενη μέρα χοροπηδούσε και δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Η αλήθεια είναι πως η στείρωση σε έγκυο ζώο είναι πιο δύσκολη, λόγω της αυξημένης αιμάτωσης που δέχεται η μήτρα. Όσο πιο νωρίς γίνει, τόσο το καλύτερο και πιο εύκολο.

Οπότε μην ανησυχείς reri! Και μπράβο σου που το σκέφτεσαι σαν λύση! Γιατί το τι ακούω από άλλους δήθεν φιλόζωους (όχι μόνο για τη στείρωση σε έγκυο, αλλα για τη στείρωση των ζώων γενικά) δεν περιγράφεται! Δεν λέω πως είναι μια εύκολη απόφαση, αλλά είναι αναγκαίο κακό, δυστυχώς...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CoffeeBlack : 15-02-10 στις 20:11. Αιτία: Ορθογραφικό
Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gelly01
H gelly01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H gelly01 έγραψε στις 22:25, 15-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από rire
Θέλω να στειρώσω 2 θηλυκές που έχουν ζευγάρωσει εδώ και 2 εβδομάδες περίπου. Κάποιοι λένε οτι η γάτα δεν πρεπει να στειρώνεται όταν είναι εγκυος, ενω αλλοι λένε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και ειδικα αν δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο. Θέλω αν έχετε άποψη για το θέμα να μου απαντήσετε, λαμβάνοντας υπόψιν οτι προτιμώ μια στείρωση που θα φέρει πχ. προσωρινές και ακίνδυνες διαταραχές στον οργανισμό της γάτας, παρά τόσα πολλά γατάκια ταυτόχρονα...
Ειναι παρα πολλες οι φορες που χρειαστηκε να στειρωσω εγκυες αδεσποτες γατουλες. Ποτε μα ποτε δεν θυμαμαι να υπηρξε κανενα πραγματικα προβλημα ακομη και οταν η εγκυμοσυνη ηταν προχωρημενη.
Οπως εγραψαν και τα υπολοιπα μελη εκεινο που ειναι πολυ σημαντικο ειναι η εμπειρια του κτηνιατρου. Αν ο κτηνιατρος ειναι εμπειρος η τομη ειναι ελεχιστα πιο μεγαλη απο την τομη που γινεται στις γατουλες που δεν ειναι εγκυες. Ποτε δεν διαπιστωσα καποιο σοκ σε στειρωση γατουλας ακομη και σε πολυ προχωρημενη εγκυμοσυνη. Ο χρονος αναρρωσης ειναι σχεδον ιδιος η το πολυ μια μερα περισσοτερο.
Τωρα στην κατασταση που περιγραφεις για εγκυμοσυνη δυο εβδομαδων δεν υπαρχει πραγματικα κανενα μα κανενα προβλημα.
Αντιθετα το προβλημα θα ειναι τα τοσα αδεσποτα γατακια που θα γεννηθουν.

Παράθεση

yuuki21

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη yuuki21
H yuuki21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H yuuki21 έγραψε στις 17:03, 16-02-10:

Εγω ειμαι υπερ της στειρωσης σε εγκυο...μαλιστα το σαββατο στειρωσα μια εγκυο γατουλλα και μετα απο λιγες ωρες η γατουλλα ηταν ακριβως οπως πριν, νομιζω οτι δεν καταλαβε και πολλα πραγματα

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 17:12, 16-02-10:

Θα συμφωνήσω με όλα τα μέλη που γράψανε πιο πάνω. Και εγώ πριν 1 εβδομάδα στείρωσα μια αδεσποτούλα που ήταν έγκυος στην 2η εβδομάδα και όλα πήγαν τέλεια.
Δεν έχω κάνενα ενδοιασμό με την στείρωση σε έγκυο γατούλα και εδικά όταν είναι αδέσποτη..Τόσα αδέσποτα γατάκια υπάρχουν δεν χρειάζεται να υπάρξουν και άλλα...

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 14:59, 17-02-10:

Ρε παιδιά έχω την εξής απορία ...
οκ όταν είναι σε πρώτη φάση εγκυμοσύνης δεν υπάρχει θέμα.Εμείς έχουμε μια αδεσποτούλα η οποία εδώ και 1 χρόνο έχει γεννήσει 3 φορές και πραγματικά δεν την προλαβαίνω << ολίγον έγκυο>> ώστε να γίνει η στείρωση.Περίπου 2 μήνες είναι έγκυος και περίπου 2 μήνες κάνουν τα μωρά να απογαλακτιστούν να ο ένας χρόνος,αυτή έιναι μονίμως τούρλα ......Όσο θηλάζει δεν κάνει απ'ότι ξέρω να στειρωθεί κ αυτή λογικά πρέπει να μένει έγκυος εκείνο το διάστημα...(μας βγήκε πεταχτούλα!!!) πραγματικά ανησυχώ γιατί η κακομοίρα με τόσες απανωτές γέννες έχει εξαντληθεί

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 15:01, 17-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Όλγα
οκ όταν είναι σε πρώτη φάση εγκυμοσύνης δεν υπάρχει θέμα.Εμείς έχουμε μια αδεσποτούλα η οποία εδώ και 1 χρόνο έχει γεννήσει 3 φορές και πραγματικά δεν την προλαβαίνω << ολίγον έγκυο>> ώστε να γίνει η στείρωση.Περίπου 2 μήνες είναι έγκυος και περίπου 2 μήνες κάνουν τα μωρά να απογαλακτιστούν να ο ένας χρόνος,αυτή έιναι μονίμως τούρλα ......Όσο θηλάζει δεν κάνει απ'ότι ξέρω να στειρωθεί κ αυτή λογικά πρέπει να μένει έγκυος εκείνο το διάστημα...(μας βγήκε πεταχτούλα!!!) πραγματικά ανησυχώ γιατί η κακομοίρα με τόσες απανωτές γέννες έχει εξαντληθεί
συν του ότι στερέψαν πια οι γατογονείς ...τι θα γίνουν τα μικρά

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:03, 17-02-10:

Μπορεί να στειρωθεί ενώ θηλάζει... απλά να έχουν μεγαλώσει λίγο, να έχουν ανοίξει τα μάτια κλπ...
Βέβαια θα πρέπει η τομή να είναι μικρή, και να την προσέχετε διαρκώς...

Αλλιώς μόλις γίνουν 2 μηνών τα μικρά την στειρώνετε. ΔΕΝ θα είναι τούρλα με τίποτα...

2 μήνες θέλουν τα μικρά για να απογαλακτισούν
2 μήνες είναι η εγκυμοσύνη. (επι 3) 2+2 είναι ταυτόχρονα....

σας μένουν 6 μήνες περίπου πάνω κάτω...ελεύθεροι...

ΔΗΛ. Μόλις γίνουν τα μικρά 2 μηνών στειρώνετε την μάνα, και τα ταΐζετε τροφή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη julia : 17-02-10 στις 15:13.
Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H gelly01 έγραψε στις 15:23, 17-02-10:

Αγαπητη Ολγα

Η γατουλα μπορει πολυ πολυ ανετα να στειρωθει οταν τα μικρα της ειναι πανω απο 40 ημερων και εχουν ξεκινησει εκτος απο τον θηλασμο να τρωνε και αλλη τροφη. Η γατουλα μετα την στειρωση της εξακολουθει να εχει γαλλα και να μπορει να θηλασει τα μωρα της κανονικα για οσο διαστημα αυτα θελουν.
Επισης οι κτηνιατροι που διαπιστωνουν οτι μια γατουλα εχει γαλα και θηλαζει κανουν πολυ καλο κλεισιμο της τομης και η γατουλα μπορει να γυρισει στα μωρα της σε εικοσιτεσσερεις ωρες η και λιγοτερο αφου πρωτα εχει διαπιστωθει οτι εχει συνελθει τελειως απο την ναρκωση.
Σκεψου τα αδεσποτα μικρουλια στον δρομο και αποφασισε την στειρωση της γατουλας οσο το δυνατον νωριτερα.

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 17:14, 17-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από gelly01
Αγαπητη Ολγα

Η γατουλα μπορει πολυ πολυ ανετα να στειρωθει οταν τα μικρα της ειναι πανω απο 40 ημερων και εχουν ξεκινησει εκτος απο τον θηλασμο να τρωνε και αλλη τροφη. Η γατουλα μετα την στειρωση της εξακολουθει να εχει γαλλα και να μπορει να θηλασει τα μωρα της κανονικα για οσο διαστημα αυτα θελουν.
Επισης οι κτηνιατροι που διαπιστωνουν οτι μια γατουλα εχει γαλα και θηλαζει κανουν πολυ καλο κλεισιμο της τομης και η γατουλα μπορει να γυρισει στα μωρα της σε εικοσιτεσσερεις ωρες η και λιγοτερο αφου πρωτα εχει διαπιστωθει οτι εχει συνελθει τελειως απο την ναρκωση.
Σκεψου τα αδεσποτα μικρουλια στον δρομο και αποφασισε την στειρωση της γατουλας οσο το δυνατον νωριτερα.
Εννοείται ότι σκέφτομαι τα αδέσποτα κ αυτή η γάτα που αναφέρω δεν είναι δικιά μου καν απλά γέννησε στον κήπο μου την τελευταία φορά και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ,Απλά δεν μπορώ να την βάλω μέσα στο σπίτι μετά την επέμβαση και αυτό είναι που με τρομάζει μην πάθει τίποτα εκτός απο όλα τα άλλα που προενέφερα

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 17:16, 17-02-10:

Εννοείται ότι σκέφτομαι τα αδέσποτα κ αυτή η γάτα που αναφέρω δεν είναι δικιά μου καν απλά γέννησε στον κήπο μου την τελευταία φορά και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ,Απλά δεν μπορώ να την βάλω μέσα στο σπίτι μετά την επέμβαση και αυτό είναι που με τρομάζει μην πάθει τίποτα εκτός απο όλα τα άλλα που προενέφερα
Δεν μπορεί ο γιατρός που θα την στειρώσει να την φιλοξενήσει 4 μέρες???

Παράθεση

yuuki21

Δραστήριο Μέλος

H yuuki21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H yuuki21 έγραψε στις 17:19, 17-02-10:

'Η να ειναι σε ενα μεγαλο κλουβι μεχρι να αναρρωσει οπως εκανα εγω?

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 17:22, 17-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από natalouko
Δεν μπορεί ο γιατρός που θα την στειρώσει να την φιλοξενήσει 4 μέρες???
Δεν έχω καταφέρει να βρω κτηνίατρο που να μπορεί να το κάνει αυτό και να μην ζητάει μια περιούσία.....Αυτός που έιναι κοντά μας 9που πήγα και τη Μπιζού0 δεν μπορεί και ζητάει και 120?...Και τώρα έιμαι στο ψάξιμο να βρω κάποιον κοντά μου και πιο φθηνό που ν α μπορεί να κρατήσει και τη γατούλα μέχρι να συνέλθει λίγο

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 17:25, 17-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από yuuki21
'Η να ειναι σε ενα μεγαλο κλουβι μεχρι να αναρρωσει οπως εκανα εγω?
καλό αυτό και δεν το έιχα σκεφτεί....Που βρήκες μεγάλο κλουβί?

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 17:25, 17-02-10:

Δεν έχω καταφέρει να βρω κτηνίατρο που να μπορεί να το κάνει αυτό και να μην ζητάει μια περιούσία.....Αυτός που έιναι κοντά μας 9που πήγα και τη Μπιζού0 δεν μπορεί και ζητάει και 120?...Και τώρα έιμαι στο ψάξιμο να βρω κάποιον κοντά μου και πιο φθηνό που ν α μπορεί να κρατήσει και τη γατούλα μέχρι να συνέλθει λίγο
Σε ποια περιοχή μένεις? Γιατί μπορούμε να την πάμε στην δική μου κτηνίατρο που το κάνει..

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 έγραψε στις 17:26, 17-02-10:

Μα δεν θα χρειασθει να βα,εις την γατουλα μεσα στο σπιτι. Η κτηνιατρος που στειρωνω τα αδεσποτα φιλοξενει στο ιατρειο της τα ζωακαι για τις δυο επομενες μερες και μετα τα απελευθερωνω χωρις κανεναν μα κανεναν κινδυνο στο φυσικο τους περιβαλλον. Αυτο δεν το κανει μονο η συγκεκριμενη κτηνιατρος αλλα και αλλοι στην πολη μας.
Στις δυο μερες η γατουλα ειναι τελειως μα τελειως καλα αν η τομη που εχει γινει δεν ειναι τεραστια οποτε και σημαινει οτι ο η η κτηνιατρος δεν ειχε εμπειρια απο στειρωσεις, Σε πολυ ακραιες καταστασεις χρειαστηκε να φιλοξενηθει ζωο περισσοτερες μερες και αυτο μονο οταν το ζωο ειχε καποιο αλλο προβλημα πριν την στειρωση.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 17:27, 17-02-10:

Μα δεν θα χρειασθει να βα,εις την γατουλα μεσα στο σπιτι. Η κτηνιατρος που στειρωνω τα αδεσποτα φιλοξενει στο ιατρειο της τα ζωακαι για τις δυο επομενες μερες και μετα τα απελευθερωνω χωρις κανεναν μα κανεναν κινδυνο στο φυσικο τους περιβαλλον. Αυτο δεν το κανει μονο η συγκεκριμενη κτηνιατρος αλλα και αλλοι στην πολη μας.
Στις δυο μερες η γατουλα ειναι τελειως μα τελειως καλα αν η τομη που εχει γινει δεν ειναι τεραστια οποτε και σημαινει οτι ο η η κτηνιατρος δεν ειχε εμπειρια απο στειρωσεις, Σε πολυ ακραιες καταστασεις χρειαστηκε να φιλοξενηθει ζωο περισσοτερες μερες και αυτο μονο οταν το ζωο ειχε καποιο αλλο προβλημα πριν την στειρωση.
Η δική μου γιατρός κρατάει τα θηλυκά (τα αδέσποτα) 4 μέρες. Τα αρσενικά μπορούν να βγουν μόλις συνέλθουν από την νάρκωση.

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 17:28, 17-02-10:

Σε ποια περιοχή μένεις? Γιατί μπορούμε να την πάμε στην δική μου κτηνίατρο που το κάνει..
Απότι βλέπω μένεις Περιστέρι σωστά?Εγώ μένω Πόρτο Ράφτη .....Να σου πω πόσο παίρνει η κτηνίατρός σου?

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 17:30, 17-02-10:

Απότι βλέπω μένεις Περιστέρι σωστά?Εγώ μένω Πόρτο Ράφτη .....Να σου πω πόσο παίρνει η κτηνίατρός σου?
Ναι στο περιστέρι μένω. Θα μας πάρει 60 ευρώ και με τις μέρες φιλοξενείας.

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 17:31, 17-02-10:

Αυτός που στείρωσε τη δικιά μου εκτός του ότι δεν ήταν έγκυος της έκανε μια τεράστια τομή στην κοιλίτσα της και καμιά 15αριά ράμματα λες και έιχε μαντάρει κάλτσα αφού ακόμα και εγώ καλύτερα θα τα έκανα.....Οπότε γι'αυτό και σκέφτομαι όλα ξαυτά.

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 17:33, 17-02-10:

Ναι στο περιστέρι μένω. Θα μας πάρει 60 ευρώ και με τις μέρες φιλοξενείας.
Μια χαρά το βλέπω θα σου στείλω σε πμ το τηλ μου ή αν θες στείλε μου και εσύ το δικό σου να το κανονίσουμε .Ευχάριστώ πάρα πολύ!!!!!Με συγκινείς αλήθεια!

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 17:33, 17-02-10:

Αυτός που στείρωσε τη δικιά μου εκτός του ότι δεν ήταν έγκυος της έκανε μια τεράστια τομή στην κοιλίτσα της και καμιά 15αριά ράμματα λες και έιχε μαντάρει κάλτσα αφού ακόμα και εγώ καλύτερα θα τα έκανα.....Οπότε γι'αυτό και σκέφτομαι όλα ξαυτά.
Δεν είναι όλοι οι γιατροί το ίδιο...

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 17:34, 17-02-10:

Μια χαρά το βλέπω θα σου στείλω σε πμ το τηλ μου ή αν θες στείλε μου και εσύ το δικό σου να το κανονίσουμε .Ευχάριστώ πάρα πολύ!!!!!Με συγκινείς αλήθεια!
Θα στο στείλω τώρα..

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 έγραψε στις 17:37, 17-02-10:

Η δική μου γιατρός κρατάει τα θηλυκά (τα αδέσποτα) 4 μέρες. Τα αρσενικά μπορούν να βγουν μόλις συνέλθουν από την νάρκωση.
Οταν η τομη ειναι μικρη και η ραφη ειναι με ραμματα αποροφησιμα και γινεται ενδοδερμικα και οι δυο μερες ειναι πολυ, Απλα προκειμενου να μην εχουμε εμεις οι φιλοζωοι τους ενδοιασμους μας γιαυτο και παρεχεται αυτη η φιλοξενεια των δυο ημερων.
Στο προγραμμα των στειρωσεων στο Πηλιο που ημουν μεσα στα χειρουργεια καποια πολυ πολυ χαδιαρικα ζωα τα βγαλαμε απο τις γατοφορυς μετα τρεις ωρες απο την επεμβαση τους και η συμπεριφορα των ζωων ηταν σαν να μην τους ειχε συμβει τιποτα προηγουμενως. Καθοριστικοι παραγοντες ειναι τα φαρμακα της αντιβιωσης καθως και τα αντιφλεγμωνοδη καθως και η ποιοτητα στα ραμματα.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 17:40, 17-02-10:

Οταν η τομη ειναι μικρη και η ραφη ειναι με ραμματα αποροφησιμα και γινεται ενδοδερμικα και οι δυο μερες ειναι πολυ, Απλα προκειμενου να μην εχουμε εμεις οι φιλοζωοι τους ενδοιασμους μας γιαυτο και παρεχεται αυτη η φιλοξενεια των δυο ημερων.
Στο προγραμμα των στειρωσεων στο Πηλιο που ημουν μεσα στα χειρουργεια καποια πολυ πολυ χαδιαρικα ζωα τα βγαλαμε απο τις γατοφορυς μετα τρεις ωρες απο την επεμβαση τους και η συμπεριφορα των ζωων ηταν σαν να μην τους ειχε συμβει τιποτα προηγουμενως. Καθοριστικοι παραγοντες ειναι τα φαρμακα της αντιβιωσης καθως και τα αντιφλεγμωνοδη καθως και η ποιοτητα στα ραμματα.
Προφανώς κάθε γιατρός έχει την δική του άποψη. Σίγουρα κάνει μικρή τομή, απορροφήσιμα ράμματα και δίνει αντιβίωση μακράς διαρκείας. Φαντάσου η δικιά μου η γάτα, έκανε την στείρωση το πρωί και το απόγευμα σκαρφάλωνε στα ντουλάπια της κουζίνας χωρίς πρόβλημα.

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 έγραψε στις 17:53, 17-02-10:

Προφανώς κάθε γιατρός έχει την δική του άποψη. Σίγουρα κάνει μικρή τομή, απορροφήσιμα ράμματα και δίνει αντιβίωση μακράς διαρκείας. Φαντάσου η δικιά μου η γάτα, έκανε την στείρωση το πρωί και το απόγευμα σκαρφάλωνε στα ντουλάπια της κουζίνας χωρίς πρόβλημα.
Nataluko εχεις απολυτο δικιο οτι ο καθε γιατρος εχει την δικη τουν αποψη. Και να σου οτι προτιμω οταν δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο τον η την κτηνιατρο τους κτηνιατρους με την επιφυλακτικη σταση στα αδεσποτα που τα κρατουν παραπανω για φιλοξενεια αποτι τους κτηνιατρους που τα βγαζουν στον δρομο χωρις να ειναι σιγουροι για την εκβαση της επεμβασης.
Πριν καταληξω στην συνεργασια με τους συγκεκριμενους κτηνιατρους και πριν δω με τα ματια μου η ιδια μεσα στα χειρουργεια την δουλεια, ημουν και εγω πολυ πολυ επιφυλακτικη.
Προτιμω εννοειτε την ταλαιπωρια του ζωου μια η δθο μερες παραπανω απο το να θεσω σε κινδυνο το ζωο.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 17:56, 17-02-10:

Nataluko εχεις απολυτο δικιο οτι ο καθε γιατρος εχει την δικη τουν αποψη. Και να σου οτι προτιμω οταν δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο τον η την κτηνιατρο τους κτηνιατρους με την επιφυλακτικη σταση στα αδεσποτα που τα κρατουν παραπανω για φιλοξενεια αποτι τους κτηνιατρους που τα βγαζουν στον δρομο χωρις να ειναι σιγουροι για την εκβαση της επεμβασης.
Πριν καταληξω στην συνεργασια με τους συγκεκριμενους κτηνιατρους και πριν δω με τα ματια μου η ιδια μεσα στα χειρουργεια την δουλεια, ημουν και εγω πολυ πολυ επιφυλακτικη.
Προτιμω εννοειτε την ταλαιπωρια του ζωου μια η δθο μερες παραπανω απο το να θεσω σε κινδυνο το ζωο.
Έχεις απόλυτο δίκιο!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:46, 17-02-10:

Τα πάντα είναι ο γιατρός να έχει εμπειρία... Όλγα, προφανώς ο δικός σου ΔΕΝ.....

Και εγώ έφριξα με έναν γιατρό μόλις μου άνοιξε όλη την γάτα για στείρωση, και δεν κουνήθηκε η γάτα ούτε για τουαλέτα 4 μέρες μετά. Μετά άλλαξα γιατρό, και είδα το φώς...

Παράθεση

yuuki21

Δραστήριο Μέλος

H yuuki21 έγραψε στις 20:21, 17-02-10:

καλό αυτό και δεν το έιχα σκεφτεί....Που βρήκες μεγάλο κλουβί?
Εμενα μου το ειχε δανείσει ενας φιλος και ηταν δικης του κατασκευης...δεν εχω ιδεα για το που μπορεις να βρεις μεγαλα κλουβια

Παράθεση

yuuki21

Δραστήριο Μέλος

H yuuki21 έγραψε στις 20:30, 17-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Τα πάντα είναι ο γιατρός να έχει εμπειρία... Όλγα, προφανώς ο δικός σου ΔΕΝ.....

Και εγώ έφριξα με έναν γιατρό μόλις μου άνοιξε όλη την γάτα για στείρωση, και δεν κουνήθηκε η γάτα ούτε για τουαλέτα 4 μέρες μετά. Μετά άλλαξα γιατρό, και είδα το φώς...
Συμφωνώ μαζι σου...μετρα η εμπειρια και η αγαπη για την δουλεία που κανει. Εμενα ο γιατρος που μου στειρωσε ολα μου τα γατια στην μιση μερα ηταν περδικακια! και η τομη τους πολυ μικρη...ακομα και η γατουλλα που ηταν εγκυος στις 5 ωρες ηταν και μια χαρα και εφαγε και ηπιε και μου εκανε και γουρου γουρου

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:48, 17-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από yuuki21
Εμενα μου το ειχε δανείσει ενας φιλος και ηταν δικης του κατασκευης...δεν εχω ιδεα για το που μπορεις να βρεις μεγαλα κλουβια
Μπορείς απλά να πάρεις και μια μεγάλη γατοφόρο.. ή μάλλον σκυλοφόρο. Είναι μεγάλα κουτιά πλαστικά με πορτάκι, και χωράει και μέσα κασονάκι με άμμο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yuuki21

Δραστήριο Μέλος

H yuuki21 έγραψε στις 20:52, 17-02-10:

Μπορείς απλά να πάρεις και μια μεγάλη γατοφόρο.. ή μάλλον σκυλοφόρο. Είναι μεγάλα κουτιά πλαστικά με πορτάκι, και χωράει και μέσα κασονάκι με άμμο.
πολυ καλη ιδεα , δεν το ειχα σκεφτει αυτο

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 10:34, 18-02-10:

Παιδιά έκανα χθες μια προσπάθεια να μιλήσω με μια κτηνίατρο που χθες την πήρε το μάτι μου στην περιοχή κ δεν είχα επικοινωνήσει ως τώρα.Της εξήγησα την κατάσταση και μου είπε πως αν είναι ήδη έγκυος δεν στειρώνει και πως αν θέλω να φιλοξενήσει την γατούλα μετά την εγχείρηση εκτός των 80? της στείρωσης θέλει και άλλα χρήματα...Και λέω εγώ τώρα, εγώ που ήθελα να γίνω κτηνίατρος τόσο πολύ και δεν τα κατάφερα βέβαια για άλλους λόγους,πως είναι δυνατόν να μην κάνουν κάτι για να βοηθήσουν ανθρώπους που προσπαθούν για το καλύτερο???Και οκ αδιαφορούν για τους ανθρώπους , το ότι θα βοηθήσουν ζωάκια και πάλι αδιάφορο τους είναι????
Εγώ θα επιμείνω και θα την βρω την άκρη.....

Παράθεση

gelly01

Δραστήριο Μέλος

H gelly01 έγραψε στις 10:57, 18-02-10:

Παιδιά έκανα χθες μια προσπάθεια να μιλήσω με μια κτηνίατρο που χθες την πήρε το μάτι μου στην περιοχή κ δεν είχα επικοινωνήσει ως τώρα.Της εξήγησα την κατάσταση και μου είπε πως αν είναι ήδη έγκυος δεν στειρώνει και πως αν θέλω να φιλοξενήσει την γατούλα μετά την εγχείρηση εκτός των 80? της στείρωσης θέλει και άλλα χρήματα...Και λέω εγώ τώρα, εγώ που ήθελα να γίνω κτηνίατρος τόσο πολύ και δεν τα κατάφερα βέβαια για άλλους λόγους,πως είναι δυνατόν να μην κάνουν κάτι για να βοηθήσουν ανθρώπους που προσπαθούν για το καλύτερο???Και οκ αδιαφορούν για τους ανθρώπους , το ότι θα βοηθήσουν ζωάκια και πάλι αδιάφορο τους είναι????
Εγώ θα επιμείνω και θα την βρω την άκρη.....
Αγαπητη μου Ολγα
Σε καθε επαγγελματικο κλαδο υπαρχουν ανθρωποι που βλεπουν το επαγγελμα τους σαν καθαρα βιοποριστικο μεσο και υπαρχουν αλλοι που το αγαπουν και το υπηρετουν. Αυτο ειναι δικαιωμα και επιλογη τους. Δεν νομιζω οτι πρεπει να τους κρινουμε. Εκεινο που εμεις εχουμε να κανουμε ειναι οι σωστες επιλογες.
Δεν χρειαζεται να προσπαθησεις και πολυ για να βρεις την ακρη. Υπαρχουν αρκετοι κτηνιατροι στην Θεσσαλονικη που εχουν πολυ φιλικες τιμες για την στειρωση των αδεσποτων γατιων. Και ειναι σε ολες τις περιοχες ,ανατολικα, δυτικα, κεντρο και σε προαστεια της πολης. Ακομη και στην κλινικη της Κτηνιατρικης υπαρχει ευνοικοτερη μεταχειρηση για τα αδεσποτα.
Αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου στειλω μια λιστα με κτηνιατρους με φιλικες τιμες για την στειρωση αδεσποτης γατας.

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 11:14, 18-02-10:

Αγαπητη μου Ολγα
Σε καθε επαγγελματικο κλαδο υπαρχουν ανθρωποι που βλεπουν το επαγγελμα τους σαν καθαρα βιοποριστικο μεσο και υπαρχουν αλλοι που το αγαπουν και το υπηρετουν. Αυτο ειναι δικαιωμα και επιλογη τους. Δεν νομιζω οτι πρεπει να τους κρινουμε. Εκεινο που εμεις εχουμε να κανουμε ειναι οι σωστες επιλογες.
Δεν χρειαζεται να προσπαθησεις και πολυ για να βρεις την ακρη. Υπαρχουν αρκετοι κτηνιατροι στην Θεσσαλονικη που εχουν πολυ φιλικες τιμες για την στειρωση των αδεσποτων γατιων. Και ειναι σε ολες τις περιοχες ,ανατολικα, δυτικα, κεντρο και σε προαστεια της πολης. Ακομη και στην κλινικη της Κτηνιατρικης υπαρχει ευνοικοτερη μεταχειρηση για τα αδεσποτα.
Αν ενδιαφερεσαι μπορω να σου στειλω μια λιστα με κτηνιατρους με φιλικες τιμες για την στειρωση αδεσποτης γατας.
Σε ευχαριστώ πάαααααααρα πολύ αλλά μένω Αθήνα .....
Κάποια άκρη βρήκα με τη Ναταλία οπότε θα έχουμε κάποιες εξελίξεις σύντομα!Μάλλον όπως τα λες είναι απλά ξέρεις είμαι μάλλον πολύ ρομαντική για να σκεφτώ ότι μπορείς να είσαι γιατρός (λειτούργημα) απλά για να βγάζεις χρήματα χωρίς να "το" έχεις και μέσα σου...κάποια στιγμή θα μεγαλώσω και ίσως το δω αλλιώς .Πάντως ευχαριστώ

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:09, 18-02-10:

Ναι, το καλό το μονοπάτι ξέρει και άλλο παλικάρι...και λύσεις υπάρχουν πολλές και καλές.
Απλά θέλουν ψάξιμο...

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 13:11, 25-02-10:

Ναι, το καλό το μονοπάτι ξέρει και άλλο παλικάρι...και λύσεις υπάρχουν πολλές και καλές.
Απλά θέλουν ψάξιμο...
Ναι σίγουρα θέλει ψάξιμο....Χθες στο τσατ είδες τιμές που μου δίνει ο κτηνίατρος της περιοχής για εμβόλια???
Ο λησταρχος νταβέλης μπροστά του είναι πρόβατο!!!

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 14:00, 25-02-10:

και εγω υπερ ειμαι, μονο μως αν εχεις καλο κ εμπειρο γιατρο. πριν μερικες μερες πηγα για στειρωση 2 θηλυκα γατια και η μια μαλιστα ηταν 40 ημερων εγκυος, σχετικα προχωρημενη δηλαδη, αλλα ολα πηγαν καλα....πηζουμε απο αδεσποτα, δεν ειναι αναγκη να γεννιουνται συνεχεια..καλη τυχη

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 11:51, 26-02-10:

Προχθές πήγα με την αγαπητή Ναταλία μια "ολίγον" έγκυο για στειρωση δηλαδή υποθέτω ότι ήταν έγκυος γιατί είχε λουντρουκέψει λίγο....
Δεν ξέρουμε αν όντως ήταν σήμερα θα μάθουμε,που θα την πάρουμε από τη γιατρό.
Απ'ότι μου είπε χθες η ανταποκρίτρια Ναταλία που πήγε να την δει στο κτηνιατρείο ήταν λίγο ζαλισμένη αλλά κατά τα άλλα μια χαρα..

Παράθεση

sayelmar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sayelmar
H sayelmar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H sayelmar έγραψε στις 21:59, 01-04-10:

Κ εγώ στείρωσα μια γατούλα μου πριν απο μερικές μέρες η οποία ήταν 3 εβδομάδων έγκυος (ηληκία 7 μηνών!!!) Τώρα βέβαια έχει πάθει ένα μικρό σοκ κ νομίζει ότι τα γατάκια της μαμάς της (τα οποια είναι 1,5 μηνός-δυστυχώς δεν ήξερα ότι κ έγκυος στειρώνεται η γάτα...)είναι δικά της! Είναι απίστευτο αυτό το θέαμα! Ενώ πριν από 1 βδομάδα όταν έβλεπε γατάκι του έκανε πχχχχχχχχχχχχχχ, τώρα αν απομακρυνθεί κανένα την πιάνει πανικός βγαίνει έξω κ το ξαναβάζει στο κουτι!
Τελικά η στείρωση ήταν η καλύτερη λύση, γιατί η γατούλα θα μας έκανε 5 γατάκια!

Παράθεση

Τσαμπικος (Νενα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσαμπικος
H Νενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H Τσαμπικος έγραψε στις 20:52, 02-04-10:

Ουτε καν να το σκεφτεσαι, ειναι λιγο μεγαλυτερη η τομη, αλλα ολα τα αλλα ειναι οκ, εχω διακοψει πολλες ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες αλλες νωρις, και αλλες αρκετα προχωρημενες, πριν απο κανα μηνα περιπου, στειρωσα μια γατα που επιτελους μετα απο 1 χρονο την επιασα, η γατα παραδοξως πως ειναι 1, 5 ετους, και ηδη περσυ ειχε γεννησει 3 φορες ηδη απο 5 γατουνια και τωρα που τελικα και τη επιασα θα σε γενουσε το πολυ σε 3βδομαδες 6!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ψιψινια!!!!

Η γατα ειναι μια χαρα τωρα....μακαρι να μπορυσα να πιασω και την αλλη τσουλ.....τσα της γειτονιας η οποια καπου εχει γεννησει και αναμενω πως και πως να δω τα μωρα που καποια στιγμη θα εμφανισει...και θα τα δειτε και εσεις στην συνεχεια να βγαινουν στα χαριζονται!!!!!!!!

Παράθεση

Staxtaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Staxtaki
H Staxtaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Staxtaki έγραψε στις 14:21, 31-03-11:

Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να αναφέρω ένα περιστατικό και να ζητήσω τη γνώμη σας. Μια φίλη έχει μια γατούλα στην αυλή της περίπου ένα χρόνο. Η γατουλα έμεινε έγκυος πρίν περίπου 2 μήνες. Πρίν από 3 μέρες εξαφανίστηκε. Υποθέσαμε οτί ήθελε να βρεί ένα μέρος να γεννήσει. Χθές το βράδυ γυρνόντας η φίλη στο σπίτι, βρήκε 2 τύπους παραδίπλα να παίρνουν μια γάτα και να τη βάζουν σε μία κούτα. Πήγε και τους ζήτησε το λόγο. Της είπαν οτι κάνουν στειρώσεις αδέσποτων. Τους είπε οτι έχασε τη γάτα της που έχει τα τάδε χαρακτηριστηκά και της είπαν οτι την είχαν πάρει πρίν από 2 μέρες και τη στείρωσαν!
Έχουμε παγώσει όλοι.
Διάβασα σε ένα ανάλογο θέμα που έχετε οτι μπορεί να γίνει στείρωση σε έγκυο γατούλα (παρόλο που είναι πιό δύσκολο για το ζώο) αλλά όχι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη. Κάποιος μάλιστα έγραψε οτι μπορεί να είναι και επικύνδυνο λόγω του οτι αλλάζουν ξαφνικά οι ορμόνες της.
Δυστυχώς δεν δράσαμε άμεσα, μάλλον έπρεπε επι τόπου να τους ρωτήσουμε πού την έχουν και να πάμε να την πάρουμε.
Αυτοί δήλωσαν οτί είναι από το Πανεπηστίμιο και ότι θα τη φέρουν πίσω την Κυριακή. Δεν ξέρω πραγματικά αν πρέπει να τους πιστέψουμε, αν όλο αυτό είναι "νομιμο", αν υπάρχουν ανάλογα περιστατικά, τί πρέπει να κάνουμε...
Προφανώς αυτοί υποστηρίζουν οτι το πήραν για αδέσποτο και ρίχνουν το βάρος στην κοπέλα που δεν της είχε φορέσει λουράκι. Αλλά οποιοδήποτε ζωάκι δεν έχει "ιδιοκτήτη", πρέπει να υποστεί τέτοια σφαγή?
Να προσθέσω μόνο οτι πολυ κυνικά ο τύπος τόλμισε και ξεστόμισε οτι είχε 9γατάκια!! Εάν είχαν γεννηθεί, που ήταν θέμα χρόνου να συμβεί, θα θεωρούνταν δολοφόνος. Τώρα ποιά είναι η διαφορά?

Έχω στεναχωρεθεί πολυ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:28, 31-03-11:

Καλησπερα.
Καταλαβαινω την αγωνια της φιλης σου,αλλα απο τη στιγμη που η γατουλα δεν ειναι οικοσιτη,δε μπορει να κανει κατι...Κι εμενα δε μου αρεσει να στειρωνονται γατες σε προχωρημενη εγκυμοσυνη,αλλα προφανως οταν εχεις μαζεψει τα απειρα γατακια απο τα σκουπιδια,τα βλεπεις να τα πατανε στους δρομους,να υποφερουν απο θανατηφορες ασθενειες,αλλαζει η αποψη σου.Το θεμα ειναι οτι η γατουλα προφανως ειναι αδεσποτη,οποτε κι ο Δημος θα μπορουσε να την περισυλλεξει για στειρωση,και εθελοντες,και ο οποιοσδηποτε.Και καλα που τη μαζεψαν για στειρωση,και δεν της συνεβη κατι χειροτερο,απο αυτα που βλεπουμε να παθαινουν δεκαδες αλλα αδεσποτα γατακια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 14:34, 31-03-11:

Λυπαμαι πολυ για τη γατουλα της φιλης σου, αλλα:
γατα που μενει μονιμα στην αυλη, και δε φερει λουρακι με στοιχεια (να μην πω τσιπ) δε μπορει να θεωρηθει ιδιοκτητη.
Μπορει να γινει στειρωση σε εγγυο γατα, δεν γνωριζω λεπτομερειες, αλλα γνωριζουν σιγουρα οι γιατροι που στειρωνουν.
Οντως τρεχουν προγραμματα στην πολη και το πανεπιστημιο (η κτηνιατρικη κλινικη δηλαδη) συμμετεχει, εαν ειχατε καποιες αμφιβολιες θα μπορουσατε να ειχατε δρασει ετσι ωστε να το εξακριβωσετε.
Απο εκει και περα φυσικα οι στειρωσεις των αδεσποτων ειναι νομιμες και η συγκεκριμενη γατα σε αυτην την κατηγορια θα ενταχθει ποσο μαλλον αφου η φιλη σου δεν ειχε προνοησει να τη στειρωσει η ιδια.
Τα εννεα γατακια τι ακριβως θα τα κανατε το ειχατε σκεφτει αυτο?
Γιατι δε θα γεννιοντουσαν σε σπιτι αλλα εξω.
Γνωριζεις ποια ειναι τα ποσοστα επιβιωσης?
Καταλαβαινω οτι εχετε στεναχωρεθει, αλλα οταν ενα ζωο ειναι κατοικιδιο οφειλουμε να το φροντιζουμε (και βαση νομου).

Παράθεση

Staxtaki

Νεοφερμένος

H Staxtaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Staxtaki έγραψε στις 15:13, 31-03-11:

Δε νομίζω πως ανέφερα στο κείμενό μου, οτι η γάτα έπρεπε να θεωρηθεί κατοικίδιο. Η γάτα ήταν έξω και φυσικά θα μπορούσε να θεωρηθεί αδέσποτη.
Το τί θα έκανε με τα γατάκια, ναι, το είχε σκεφτεί η κοπέλα, είχε σε κάποιους ανθρώπους να δώσει κάποια. Δεν ξέρω αν είχε σκεφτεί οτι θα ήταν 9, άλλα όπως και να έχει δεν είμαστε ανέυθυνοι, όπως αφήνει να εννοηθεί το τελευταίο μήνυμα. Λουράκι 2 φορές της βάλαμε και το έβγαλε (όσο στενό και να ήταν) και στείρωση θα έκανε εάν ξέραμε οτί ήταν θυλικιά. Το μάθαμε αυτό όταν την είδαμε κάτω από έναν αρσενικό (!). Είχε κάνει εμβόλιο, αλλά και ο γιατρός δεν μας είπε οτι είναι θυλικιά, προφανως γιατί θα θεώρησε οτι το ξέραμε. Είχε πάρει και τα χαπάκια της.
Ξέρεις όταν κάποιος είναι ανεύθυνος δεν ψάχνει τρόπους να λύσει ένα πρόβλημα που προκύπτει και ούτε στεναχωριέται. Λέει οκ, παμε για άλλα και όλα καλά.
Γενικά τώρα, αυτό στο οποίο εστιάζω γνωρίζοντας πολύ καλά οτι γίνονται στειρώσεις αδέσποτων (έχω πάει και γώ αδέσποτα για στείρωση), είναι πώς γίνεται αν όντως αυτή η διαδικασία είναι επώδυνη και ίσως βλαβερή για το ζώο να γίνεται σε τέτοια προχωρημένη εγκυμοσύνη. Και μάλιστα τέτοια εποχή. Αυτή την εποχή όλες οι γάτες είναι έγκυες.

Παράθεση

Staxtaki

Νεοφερμένος

H Staxtaki έγραψε στις 15:26, 31-03-11:

Δεν είναι ο σκοπός μας να ζητήσουμε το δίκιο μας από τους ανθρώπους αυτούς. Αλλά πιστεύω οτί πρέπει να διαμαρτυρηθούμε για τον τρόπο που επέλεξαν να κάνουν μια τόσο σοβαρή δουλειά. Σκέφτομαι οτί αν κανείς δεν αντιδράσει η κατάσταση θα διαιωνίζεται. Πέρασα από τον κτηνίατρο της δικιάς μου το πρωί και μου είπε οτι είναι απαράδεκτο και καλό θα είναι να ζητήσουμε στοιχεία και τηλέφωνα για να διμαμαρτυρηθούμε. Όχι για τη συγκεκριμενη γάτα. Αλλά με αφορμή αυτή, ίσως για τις επόμενες. Γνωρίζω πολύ καλά τουε κινδύνους που διατρέχουν έξω, μου έχει "φύγει" γατάκι μέσα απ' τα ίδια μου τα χέρια, έχω σώσει γατάκι που το πάτησε αυτοκίνητο και φυσικά το εγκατέλειψε. Αλλά όχι να κινδυνεύουν και από τους ίδιους τους ανθρώπους που υποτίθεται οτί θέλουν το καλό τους. Αυτό δεν το καταλαβαίνω και αυτό κατα τι γνώμη μου είναι στα χέρια μας. Και εγώ δε θέλω να το καταπιώ αυτό.
Ελπίζω τώρα να έγινα λίγο πιο σαφής. Ίσως το πρώτο μήνυμα ήμουν πολύ συναισθηματικά φορτησμένη και ακόμα είμαι δηλαδή... απλά όλη μέρα με αυτές τις σκέψεις είμαι.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 15:30, 31-03-11:

Staxtaki το αν η συγκεκριμενη γατα μπορει να θεωρηθει κατοικιδια δεν πηγαινε μονο στο πως την βλεπετε εσεις αλλα πως την ειδαν προφανως και αυτοι που την μαζεψαν.
Συνεχιζοντας δεν ειπα ουτε εσενα ουτε τη φιλη σου ανευθυνη, αλλα εθεσα καποια ερωτηματα.
Το μυνημα σου δεν εστιαζε μονο στο αν η διαδικασια στειρωσης ειναι επωδυνη, τουλαχιστον ετσι το εξελαβα εγω, εαν το εξελαβα λαθος σου ζητω συγνωμη.
Και συγνωμη αλλα δεν μπορω να μην σχολιασω οτι δεν γνωριζατε το φυλο της γατας
Οταν κανουμε εμβολια στους κτηνιατρους συνηθως παιρνουμε και το βιβλιαριο υγειας της γατας που αναγραφεται το φυλο η εστω το ονομα της...
Αφου πας και εσυ αδεσποτα για στειρωσεις θα γνωριζεις πολυ καλα οτι γινονται και στις θυληκες οσο και στις αρσενικες, οποτε δεν καταλαβαινω την αιτιολογια περι του φυλου της γατας και τη σχεση του με τη στειρωση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αρσενικός εναντίον εγκύου - Από κζ8
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-10 στις 20:20.
    • Αιμορραγία εγκύου... Βοήθεια! - Από saloniCAT
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-10-09 στις 20:50.
    • Στείρωση; - Από Lins
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-09 στις 11:34.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους