Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,620 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 360 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια - Φροντίδα νεογέννητου

raccoon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raccoon
H raccoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H raccoon έγραψε στις 22:12, 06-08-16:

Καλησπέρα,
να πω κ εγώ την ιστορία μας.
Δευτέρα πρωί ακούω νιαουρίσματα δεν δίνω σημασία λέω κάπου θα είναι η μαμά,Τρίτη πάλι το ίδιο έψαχνα λιγο οπου έβλεπα δεν είδα τπτ. Ολη την Τρίτη κλάμα ,Τρίτη βράδυ ακουγόταν πλέον διπλο το κλάμα. Επειδή κοιμόταν το ανθρώπινο μωρό μου δεν μπορούσα να φυγω μέσα στη νύχτα να τα βρω.
Τετάρτη πρωί με το που άνοιξα τα μάτια μου πετάχτηκα πάνω πήρα ένα κουτι παπουτσιών και αποφασισμένη πήγα να τα βρω, τα βρηκα σίγουρα φωλια της μάνας (δεν μπορούσε ανθρώπινο χέρι να τα βάλει εκεί δεν φαινόταν καν το σημείο) και βρίσκω 2 λιχουδάκια με το λώρο ακόμα πάνω.
Πήγαμε παρέα πηραμε γατογαλα σκόνη που έδωσα με σύριγγα γιατι αυτό είχα ευκαιρο. Πήγαμε κτηνιατρο που έβαλε frontline στο γαντι της κ τους εβαλε λιγο γιατί ήταν μεσα στους ψυλλους.

Απο τότε έδινα και λιγο almora και γάλα (μετά ανακαλυψα οτι δεν κάνει μαζι να δινονται.... ) γιατι κανανε διαρροιες . Εκοψα το almora χθες και δινω μονο το γαλα. 2-4ml πινουν ανα 2-2.5ωρες . Η Τελα 120 γρ εχει κανει κ πιο στερεα κακακια κ συνεχιζει να κανει 1 φορα τη μερα τουλαχιστον ειτε λιγοο πιο νερουλα ειτε πιο κανονικα. Ο Τικ 110γρ μετα την διακοπη του συνδυασμου γαλα και almora κ πινωντας μονο γαλα 24ωρες δεν εχει κανει τπτ ουτε διαρροια ουτε σφιχτα. Τσισα κανουν και τα δυο κανονικα μετα απο καθε γευμα. Λεω να περιμένω για τον Τικ κ αν δεν κανει κ για αλλες 2ωρες να του δώσω duphalac .

Δεν ξυπνανε μονα με κλαμα παρα μονο αν τυχει κ περασει καποιος κοντα απο τον χωρο που τα εχω αλλιως απο μονα τους δυσκολα καθε φορα εγω τα ξυπναω. Δεν ξερω αν αυτο ειναι καμμια ανησυχητική ένδειξη ή ειναι το φυσιολογικο για αυτη την ηλικια.
Τους αρεσει το χαιδεμα παρα πολυ κ θελουν να σκαρφαλωνουν στο χερι μου καθε φορα οποτε θεωρω πως ειναι ζωηρα .

Εχω την αισθηση πως τα φυλα τα εχω πετυχει γιατι το ενα ειναι λιγο πιο πρισμενο πισω κ αν κ το πηγα κ στην κτηνιατρο ξανα κ το ειδε γιατι ανησύχησα μηπως εχει κατι μου ειπε ειναι μια χαρα. Αρα το ενστικτο μου λεει πως ειναι αγορακι.

Παραυτα ψαχνω για γατομανα μιας και αυτο ειναι το ιδανικο σε καθε περιπτωση τα δυο αυτα τα θεωρουμε τα γατομωρακια μας και θα προσπαθήσω οσο γίνεται με οσο κοπο κ αν θελει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 03:25, 07-08-16:

Ο τικ είναι σχετικά ανήσυχος. Είναι αυτό που δεν έχει κάνει κακά. Έχει πιει γάλα δεν θέλει άλλο έχει κάνει τσισα κ μόνο στη χούφτα μου κάθεται κ γουργουριζει. Με το που τον αφήσω νιαουριζει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:50, 07-08-16:

Φιλη μου καλημερα.Πρεπει οπωσδηποτε μετα το φαγητο,να τριβεις χαμηλα στην κοιλιτσα,,,και στο πωπουδακι τους,για να ενεργοποιηθει το εντερακι τους.Εννοω με ενα μαλακο πανακι τριβεις απαλα εκεινο το σημειο,χαμηλα στην κοιλιτσα και πωπουδακι.
Μακαρι να πανε ολα καλα για τα δυο μικρουλια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 10:23, 07-08-16:

Το κάνω κ στα δύο το ίδιο ακριβώς,με λίγο βαμβάκι χλιαρό νεράκι κ τριβω τριβω. Τσισα κάνουν κ τα δύο. Το ένα μόνο όμως κάνει κακά εδώ κ 1.5μερα το άλλο τίποτα. Μέχρι κ την Παρασκευή (από τέταρτη δηλαδή που τα εχω) κάνανε διάρροια . Θεωρω απτη διάρροια καλύτερα να μη κάνει αλλά αυτό που δεν κάνει τρωει κ λιγότερο. Έχει διάθεση ψάχνεται δηλαδή στο χέρι μου σε ένα αρκουδάκι αλλά μόνο την πρώτη φορά στο τάισμα πιάνει το μπιμπερο κ πινει κανα 1-2ml μετά δεν θέλει άλλο οσο κ να προσπαθώ. Τριβω κοιλιτσα κάνει τσισα προσπαθώ ξανά με το μπιμπερο αλλά δεν θέλει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:35, 07-08-16:

΄Ισως θα έπρεπε να επιμείνεις περισσότερο στο τρίψιμο, μήπως κάνει και κακάκια. Πάντως εγώ θα πρότεινα αν δεν κάνει ως αύριο το πρωί να πας σε κάποιον κτηνίατρο να σου δώσει κάποιο φαρμακάκι για να ενεργηθεί, αλλιώς είναι επικίνδυνο για την ζωή του ξέρεις. ΄Ηδη δεν τρώει όπως έτρωγε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 13:58, 07-08-16:

Ευτυχως έκανε μόνος του σήμερα.βασικά ενιωσα κ στις 2κτηνιατρους που πηγα ότι με αντιμετώπισαν σαν την "κακομοίρα που πιστεύει πως θα τα σώσει".
Θα μπω μετά να δω τη λίστα κτηνιατρων εδώ μήπως παω κ σε κανένα αλλον.

Το duphalac όμως είδα κ σε άλλες αναζητήσεις το δίνουν αρκετά μελη από δω. Πιο πολύ να το τρίβω δεν με αφήνει γιατί γκρινιαζει νιαουριζει κ προσπαθεί να φύγει απτα χέρια μου.

Όπως κ ναχει σε τόσο μωρουλινια από αλλαγή μητρικού γατησιου σε σκόνη για γατάκια απτη διάρροια δεν είναι καλύτερα το να μη κάνει καθόλου κακα? Δεν εννοώ για μέρες εννοω για αυτό το ένα 24ωρο που δεν είχε κάνει τίποτα!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:07, 07-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από raccoon
Ευτυχως έκανε μόνος του σήμερα.βασικά ενιωσα κ στις 2κτηνιατρους που πηγα ότι με αντιμετώπισαν σαν την "κακομοίρα που πιστεύει πως θα τα σώσει".
Θα μπω μετά να δω τη λίστα κτηνιατρων εδώ μήπως παω κ σε κανένα αλλον.

Το duphalac όμως είδα κ σε άλλες αναζητήσεις το δίνουν αρκετά μελη από δω. Πιο πολύ να το τρίβω δεν με αφήνει γιατί γκρινιαζει νιαουριζει κ προσπαθεί να φύγει απτα χέρια μου.

Όπως κ ναχει σε τόσο μωρουλινια από αλλαγή μητρικού γατησιου σε σκόνη για γατάκια απτη διάρροια δεν είναι καλύτερα το να μη κάνει καθόλου κακα? Δεν εννοώ για μέρες εννοω για αυτό το ένα 24ωρο που δεν είχε κάνει τίποτα!
Ε ναι για κανένα 24ωρο, ακόμα και για δυό μέρες δεν είναι θέμα, εκτός και αν έχει κι άλλα θέματα το γατάκι και είναι αδύναμο.
Κι εγώ ντουφαλάκ έδινα αλλά πήγαινα πάντα στην κτηνίατρό μου για να μου καθορίσει την δόση, μεγαλύτερη απ' ότι πρέπει ανάλογα με το πόσων ημερών είναι, μπορεί να κάνει ζημιά.
Και ναι, αρκετοί κτηνίατροι μας αντιμετωπίζουν έτσι επειδή προσπαθούμε να σώσουμε κάποιες ζωούλες.
Μην τους δίνεις σημασία κορίτσι μου και συνέχισε την ζωή σου όπως ακριβώς την ζεις, είσαι σωστή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 14:11, 07-08-16:

Καλα αν εδινα duphalac από μόνη μου θα εδινα ακριβώς μία σταγόνα με τη σύριγγα ισα ισα. Ευτυχως μου έκανε όμως την χάρη κ λεω μηπως του δινω λίγο νωρίτερα να τρωει μιας κ αφού στην αρχη πινει με το μπιμπερο όσο πινει μπας κ πάρει λίγο τα πάνω του. Σευχαριστω πολυ κ για οποία εξέλιξη θα σας ενημερωσω. (Μπαίνω από το κινητό κ με ζοριζει λίγο στο ποντάρισμα :p )

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 22:21, 07-08-16:

Πράσινα δυσοσμα κακακια πριν λίγο από την Τελα διάβασα ότι αυτό σημαίνει μόλυνση . Που σημαίνει αύριο πρωί πρωί κτηνιατρο? Ή παρακολουθώ κ αλλά σημάδια? Μέχρι στιγμής έκανε κανονικά η Τελα

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:28, 07-08-16:

Πράσινα δυσοσμα κακακια πριν λίγο από την Τελα διάβασα ότι αυτό σημαίνει μόλυνση . Που σημαίνει αύριο πρωί πρωί κτηνιατρο? Ή παρακολουθώ κ αλλά σημάδια? Μέχρι στιγμής έκανε κανονικά η Τελα
Κτηνίατρο θα έλεγα κι εγώ, εκτός και αν έχεις σχέση χρόνων με την κτηνίατρό σου οπότε θα μπορούσες πρώτα να ρωτήσεις τηλεφωνικά και αν σου πει φέρτα, τα πας. Μπορεί όμως να σου δώσει οδηγίες και από το τηλέφωνο αν καταλάβει τη σημαίνει αυτό.

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 08:44, 10-08-16:

Λοιπόν, τα ψιψινια μου έχουν πάρει σε 3μερςς 30γρ το καθένα περίπου 10 την μέρα(έχω μία ζυγαριά κουζίνας κ τα ζυγιζω το πρωί πριν το τάισμα).
Το αγοράκι κάνει πιο συχνά μουσταρδι κακακια ,το κοριτσάκι συνεχίζει πράσινα κ δυσοσμα αλλά έχει όρεξη κ φαίνονται κ τα δύο ευδιαθετα.
Θα δοκίμασω στο κοριτσάκι μόνο λίγο πιο πολύ αραιωμένο το γαλα μηπως κ θέλει κιαλλο αραιωμα (μιας κ μου πε η κτηνίατρος που τα είδε ότι λόγω ηλικίας δεν μπορούμε να δώσουμε κάτι)
Τα ταιζω ανα 2ωρες κ το βραδυ κ τη μέρα με μπιμπερακι κ ειδικό γάλα από όταν τα βρήκα.

Ή ώρα που θα αυξηθεί σε ανά 3ωρες το γεύμα παίζει ρόλο με το πότε θα αυξήσουν τα ml που πίνουν? Πίνουν τώρα 2-4ml .
Περιμενω να αυξήσουν κ μετά ταιζω ανσ 3ωρες? Ή πρώτα ανσ 2.5 ώρες?
Ή αρχίζω εγω κ τους δίνω ανα 2.5ωρες κ θα αρχίσουν να πίνουν παραπάνω?
Το κοριτσάκι έχει ανοίξει σχεδόν τελείως ματάκια το αγοράκι τώρα ξεκίνησε

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:30, 10-08-16:

Πολύ ευχάριστο που έχουν πάρει βάρος, σημαίνει πως πάνε καλά τα πράγματα.
Επίσης πολύ θετικό είναι που έχουν όρεξη και φαίνονται ευδιάθετα και τα δυό.
Ή ώρα που θα αυξηθεί σε ανά 3ωρες το γεύμα παίζει ρόλο με το πότε θα αυξήσουν τα ml που πίνουν? Πίνουν τώρα 2-4ml .
Περιμενω να αυξήσουν κ μετά ταιζω ανσ 3ωρες? Ή πρώτα ανσ 2.5 ώρες?
Ή αρχίζω εγω κ τους δίνω ανα 2.5ωρες κ θα αρχίσουν να πίνουν παραπάνω?
Αυτό που έγραψες ομολογώ πως με μπέρδεψε λίγο. Ποτέ δεν κάθησα να μετρήσω ποσότητες και τα άφηνα να τρώνε μέχρι να χορτάσουν, τον ενδιάμεσο χρόνο ανάμεσα στα ταίσματα, τον μεγάλωνα αυθαίρετα σχεδόν και βλέποντας πότε πεινούσαν και πότε είχαν διάθεση για ύπνο.
Χοντρικά μπορώ να σου πω πως μέχρι και την 3η εβδομάδα τα τάιζα ανά 3 ώρες, μέρα-νύχτα. Μετά συνήθως το έκανα ανά 4 ώρες μέχρι να φτάσουν στο σημείο να καταφέρουν να φάνε στερεή τροφούλα, οπότε έτρωγαν όποτε πείναγαν μια και τους είχα πάντα φαγητό στην διάθεσή τους και να κοιμούνται επίσης το ίδιο.
Τελικά δεν νομίζω να σε βοήθησα και πολύ.

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 12:03, 10-08-16:

Με βάση τον λώρο κ τα ματάκια είναι ορφανα από 1-2ημερων εγω τα βρήκα 3-4 κ τα εχω μια εβδομάδα άρα υπολογιζω πως είναι 8-9 ημερών.
Λόγω του ότι δεν έχουν αντισώματα κ φοβάμαι μην αφυδατωθουν τα ξυπναω.
Τα ζυγισα Δεύτερα 120γρ κ 110 γρ αντίστοιχα οπότε φαντάζομαι τις προηγούμενες μέρες ήταν ακόμα πιο μικρά σε βάρος. Από Δεύτερα παίρνουν κάθε μέρα περίπου 10γρ.
Στο μπιμπερο πάντα αφήνουν κ κατά προσέγγιση λεω πως πίνουν 2-4μl.

Ή κτηνίατρος μου είπε σήμερα αύριο να ξεκίνησω να δίνω βρεφικες(για ανθρώπους) βιταμίνες σε σταγόνες μία την μέρα αλλά σκεφτομαι μιας κ είναι γατάκια μηπως πάρω κάτι τέτοιο "Anima strath" που βρήκα στο internet.
Δεν είναι καλύτερα να είναι βιταμίνες για ζώα παρά για ανθρώπους?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:10, 10-08-16:

Ή κτηνίατρος μου είπε σήμερα αύριο να ξεκίνησω να δίνω βρεφικες(για ανθρώπους) βιταμίνες σε σταγόνες μία την μέρα αλλά σκεφτομαι μιας κ είναι γατάκια μηπως πάρω κάτι τέτοιο "Anima strath" που βρήκα στο internet.
Δεν είναι καλύτερα να είναι βιταμίνες για ζώα παρά για ανθρώπους?
Μμμμ δεν ξέρω, εγώ στην θέση σου θα ακολουθούσα κατά γράμμα τις οδηγίες της κτηνιάτρου εκτός και αν το συζητούσες μαζί της και συμφωνούσε.
Στο μπιμπερο πάντα αφήνουν κ κατά προσέγγιση λεω πως πίνουν 2-4μl.
Πάντα αφήνουν, ή ίσως εμείς να παραείμαστε αισιόδοξες πως θα φάνε περισσότερο. Σημαντικό εδώ να σου πω, αν τυχόν και δεν το ξέρεις, αυτό που αφήνουν το πετάμε. Δεν το φυλάμε για μετά γιατί μπορεί να πιάσει τίποτα μικρόβια ακόμα και στο ψυγείο. Πετάμε ότι άφησαν, πλένουμε και αποστειρώνουμε το μπιμπερώ και την επόμενη φορά φτιάχνουμε καινούργιο γαλατάκι.

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 12:29, 10-08-16:

Βασικά φτιάχνω τη μικρότερη δυνατή ποσότητα για να καταφέρω να κάνω τις μετρήσεις,1κουταλακι με 4κουταλακια νερό. Αν μπω στη διαδικασία μισό κουταλάκι θα χαθω
Εννοειται το πετάω το γαλα που περισσεύει .
Αν κ μέχρι πριν 2μερες εφτιαχνα τα μισά γεύματα του 24ωρου κ τάχα σε βαζακι στο ψυγείο γιατί στις οδηγίες της σκόνης λέει πως μπορεί να μείνει έως 24ωρες ψυγείο. Βεβαια κ τότε ότι περίσσευε στο μπιμπερο το πέταγα δεν το συζητώ.
Αποστείρωση τα πάντα κάνω μετά το γεύμα.

Θα την πάρω τηλέφωνο να την ρωτησω για τις βιταμίνες

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 13:54, 08-09-16:

Τελικά το κορίτσι δεν αντεξε κ εφυγε πριν 2 Σάββατα
Έτσι το αγόρι μετονομάστηκε σε Φανούρης λόγο ημερας. Κ συνεχίζουμε την προσπάθεια μας.
Έκανα διαφορες αλχημίες για να καταφέρω να επιβιώσει απο συμβουλές 2 άλλων γατομαμάδων μιας και οι 4 κτηνίατροι που τα είχα πάει ως εκείνη τη περίοδο δεν με βοηθησαν καθόλου (ήμουν και εκτός Αθηνών και τηλεφωνικά τρεχα γύρευε)
Πλέον ο Φανούρης πήγε σε άλλο κτηνίατρο εδώ στην Αθήνα πήρε και δείγμα απο τις τρίχες του για να δει αν έχει μύκητες και ως τότε είναι περιορισμένος μέσα σε ένα τεράστιο crate με σπίτι μαλακο τύπου igloo και μια αμμοδόχο ντεκορ χαχαχαχαχα βεβαια όταν τον σκουπίζω με το βρεγμένο βαμβάκι για να ουρήσει τον βάζω μέσα στην αμμοδόχο για να συνηθίζει οτι εκει θα πηγαίνει. Άσχετα που εκείνος εχει αλλη άποψη και πάει διπλα απο την αμμοδόχο χαχαχα.

Αυτα τα νέα και τώρα θα ανοίξω νέο thread για την μετάβαση απο το μπιμπερό χαχαχααα μπας κ βοηθηθούμε λίγο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

H raccoon έγραψε στις 14:33, 08-09-16:

Εδω και η αφεντια του Φανουρη πριν 1.5βδομάδα τώρα ειναι πολύ καλύτερα έχει αρχίσει και βγάζει ένα χνούδι στο σώμα του!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους