Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,710 εγγεγραμμένα μέλη και 714,192 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 308 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να πάρω άλλη γάτα;

Μαριαλενα Μακρη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαριαλενα Μακρη
H Μαριαλενα Μακρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Μαριαλενα Μακρη έγραψε στις 01:58, 24-07-15:

Καλησπέρα σας, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις ανησυχιες μου για το αν πρεπει να παρω άλλο ένα γατακι.
Ειχα μια υπεροχη περσικη γατα, η οποια δυστυχως εφυγε στα 15 της χρονια αφου χασαμε την μαχη με τον καρκινο. Εχουν περασει από τοτε 2 χρονια και μου λειπει ακομη παρα πολύ.
Εχω στο σπιτι κυριως στον κηπο 5 γατες οι οποιες ηταν αδεσποτες (οι 2 πρωτες) γεννησαν και κρατησα οσα μωρα δεν μπορεσα να βρω καταλληλο σπιτι. Ο λογος που οι γατούλες μου είναι στον κηπο είναι επειδή αυτές προτιμουν να είναι εξω (μολις φανε και χαιδευτουν λιγο, πανε και ξυνουν την πορτα παρολο που μεσα στο σπιτι είναι και το φαγητο και το νερο και η αμμος), αλλα εγω θελω να εχω μια γατα αγκαλια που να με αφηνει να την χαιδεψω, να θελει να κοιμηθεί μαζι μου, να καθόμαστε μαζι στον καναπε και να κανουμε οσα κανουν οι γατες μεσα στο σπιτι. Ο κτηνίατρος που το συζητησα μου ειπε πως επειδή είναι αρκετες γατες μαζι, δεν δενονται τοσο μαζι μου, οσο θα δενοταν μια γατα μονη της, επισης εχω μεγαλο προστατευμενο κηπο με πολλα μερη για να <αραζουν>.
Εννοείται ότι σε καμια περπτωση δεν θελω να απομακρυνθουν οι γατες που ηδη εχω, αλλα σκέφτομαι να παρω ένα άλλο περσικο γατακι με την ελπιδα ότι ισως επιτελους καταφερω να κοιμηθώ τις νυχτες αφου ελπιζω ότι θα φερεται περιπου όπως η γατα που εχασα και θα θελει τουλάχιστον να κοιμηθεί μαζι μου.
Η ανησυχια μου είναι για το πως θα υποδεχτουν το νέο γατακι και φοβάμαι κυριως μηπως νομισουν ότι δεν τις θελω πια και φυγουν.
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,417 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:24, 24-07-15:

Καλή μου Μαριαλένα, καλημέρα και καλωσόρισες στη συντροφιά μας

Πιστεύω οτι ο κτηνίατρος που σου έδωσε το "πράσινο φως" για να προχωρήσεις στην υιοθεσία νέου γατιού, μάλλον έχει δίκιο, εφόσον οι υπόλοιπες γάτες σου είναι πιο ανεξάρτητες και προτιμούν να ζουν και να δραστηριοποιούνται στο περιβάλλον του προστατευμένου κήπου σας, απολαμβάνοντας περισσότερο την παρέα η μια της άλλης.
Να "κρατήσουν μούτρα" ή (ακόμα περισσοτερο) να φύγουν επειδή ενδέχεται να ζηλέψουν το νεοφερμένο, λογικά δεν πρόκειται να συμβεί, αφού μια χαρά περνούν στο σπίτι και έχουν όλα τα καλά που θα λαχταρούσαν πολλές γάτες "εκεί έξω", χωρίς, από την άλλη, αυτό να σημαίνει οτι θα το υποδεχτούν ακριβώς με χαρές και πανηγύρια, προσφέροντάς του και το .."κλειδί της πόλης" (εννοώ του σπιτιού). Όμως νομίζω πως αυτό εύκολα διευθετείται με λίγη προσοχή στην αρχή, έτσι ώστε να μην έρχονται σε άμεση επαφή το νεοφερμένο με τις παλιότερες συγκάτοικους.

Οπότε και με αυτές τις προϋποθέσεις, θα έλεγα να αρχίσεις να ψάχνεις για το καινούργιο γατί , που θα είναι το ολοδικό σου, το χαϊδεμένο.
Δεν έχει σημασία αν θα είναι περσικό ή κάποιο άλλο ορφανό που βρέθηκε στους δρόμους χωρίς τίτλους, αλλά με εξίσου καλό και τρυφερό χαρακτήρα. Σημασία έχει οτι θα είναι ολόδικό σου, το φιλαράκι σου, που θα το χαϊδεύεις και θα τρίβεται στα πόδια σου, θα κοιμάστε μαζί, θα συντροφεύει κάθε σου δραστηριότητα και θα δείχνει την αγάπη του με ατελείωτα χουρχουρητά και σταθερή αφοσίωση. Η ψυχούλα που λαχταράς.

Εύχομαι σύντομα να έχεις τη χαρά να την έχεις στην αγκαλιά σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Να πάρω γάτα; - Από mrniceguy
      Το θέμα έχει λάβει 223 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-01-18 στις 20:50.
    • Θέλω να πάρω γάτα - Από xarris21
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-05-14 στις 13:23.
    • Να πάρω τη γάτα μου μαζί μου; - Από miko
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-14 στις 12:39.
    • Πότε να πάρω νέα γάτα; - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-08 στις 11:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους