Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,088 εγγεγραμμένα μέλη και 718,650 μηνύματα σε 22,687 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 838 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αιμομπαρτονέλωση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoria.84
H Viktoria.84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 20:25, 25-02-16:

Καλησπέρα!
Μολις επέστρεψα απο τον κτηνίατρο, ο γατούλης μου έχει αιμομπαρτονέλλα, μας έδωσε vibramycin και κορτιζόνη, καθώς κ βιταμίνες.
Έχει κανείς εμπειρία σχετικά με αυτή την ασθένεια;μου ειπε οτι καποια γατάκια δεν τα καταφέρνουν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:28, 25-02-16:

Καλησπέρα Victoria
Αν και δεν έχω τη σχετική εμπειρία, καταλαβαίνω την ανησυχία σου. Από τα λίγα που γνωρίζω, μεταδίδεται μέσω εξωτερικών παράσιτων (ψύλλοι, τσιμπούρια κλπ) και εφ'όσον πήγατε έγκαιρα στο γιατρό και με εξέταση αίματος ανίχνευσε τη συγκεκριμένη ασθένεια και σας έδωσε τα κατάλληλα φάρμακα, ο γατούλης θα το ξεπεράσει.
Έχει μεγάλη σημασία να ανταποκριθεί στη φαρμακευτική αγωγή, γι αυτό και η προσεκτική του παρακολούθηση και η συνεχής εγρήγορση από μέρους σου είναι απαραίτητη. Σε περίπτωση δε που δεις επιδείνωση ή οτι περνούν 3-4 μέρες χωρίς ουσιαστική βελτίωση, θα πρέπει να επισκεφτείτε εκ νέου τον κτηνίατρο, ενδεχομένως να του τροποποιήσει το φαρμακευτικό σχήμα ή/και να του χορηγήσει μια πιο ισχυρή θεραπεία.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα περαστικά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 22:05, 25-02-16:

Απο οταν τον πηρα απο τη φιλοζωική δεν μου εχει κολλήσει ποτε!
Ωστοσο μπορεί να ηταν φορέας απο πριν :/
Ασε, απο πάνω του συνέχεια ειμαστε, γιατι ειναι αρκετά πεσμένος!
Ελπιζω να παμε καλά το ΠΣΚ και απο Δευτερα θα παμε μια επίσκεψη στο γιατρό παλι .
Οχι απλά ανησυχώ, εχω σκάσει παιδιά...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:34, 25-02-16:

Δεν ξέρω αν ισχύει για τη συγκεκριμένη ασθένεια δηλαδή οτι δύναται να είναι εκ γενετής φορέας, αλλά όταν θα ανανήψει θα γίνει φορέας χωρίς να ξαναρρωστήσει ποτέ από αιμομπαρτονέλωση.
Επίσης δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να κόλλησε από άλλογατί-φορέα που φιλοξενούσε η φιλοζωική και εφ'όσον οι απαραίτητες αποπαρασιτώσεις του γίνονταν τακτικά
Όπως και να'ναι, καλή δύναμη και καλή του ανάρρωση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 23:37, 25-02-16:

Ευχαριστώ παρα πολύ!ελπιπζω να πάμε καλά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:41, 25-02-16:

Περιμένουμε σύντομα, νέα σας καλά

Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 17:00, 12-03-16:

Ευχάριστα ειναι τα νέα μας, με τους ορούς ανοίξαμε τα ματια μας, με μικρές αλλαγές στο είδος της κορτιζόνης βοηθηθήκαμε,αντιβιοτικά φουλ, και σιγά σιγά το ροζ επανέρχεται σε αυτιά, ούλα, μύτη,πατούσια, τα ματάκια μας ασπρίζουν ξανά, σημάδι οτι ξεφορτωνόμαστε τον ίκτερο, γλιτώνουμε τη χολαγγειιτιδα-επιπτώσεις της αιμομπαρτονέλλας.
Πλέον τρωει σαν τρελός, κι ειμαι πολύ ευτυχισμένη γι αυτό, πίνει νεράκι κ βρίσκει τον παλιό καλό του εαυτό.
Θέλω να πω λοιπόν σε όλες τις γατομαμαδες, να ακολουθούν το ένστικτό τους - οπως εκανα εγώ- κατι δε μου πηγαινε καλα με τον παλιό μας γιατρό, ένιωθα οτι δεν γίνόταν οτι ηταν δυνατόν από πλευράς του, κ αποφάσισα να απευθυνθώ σε αλλον, ο οποίος έσωσε μια ψυχούλα από βέβαιο θάνατο, λόγω αδιαφορίας...
Καθότι ο μεγαλος μου γατος δεν εχει αρρωστήσει ποτέ, οταν αρρώστησε ο μικρός δεν ηξερα καθόλου πως να το διαχειριστώ, δεν ηξερα πως να αντιμετωπίσω το άρρωστο γατοπαιδάκι μου στο σπιτι, και ημουν σε μια συνεχή απελπισία, άυπνη για 18 μερες μες το αγχος και το φόβο.Ωστοσο, τα καταφέραμε, τη Δευτέρα σταματάμε την αντιβιωση και σε μια βδομαδα θα μειώσουμε τη κορτιζονη.
Εχουμε κανει κορμί...φιδίσιο και τρωμε όσο μπορούμε για να γίνουμε φουντωτοί γατοι σπιρουνατοι ξανα!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:08, 12-03-16:

Σιδερένιο να είναι το αγοράκι σου και να είναι η τελευταία φορά που αρρωσταίνει έτσι σοβαρά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 20:27, 12-03-16:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:57, 12-03-16:

Μπράβο το μωρούλι!Γερά και δυνατά να είναι από δω και πέρα και τα δυο αγόρια σου
και οι επισκέψεις στον κτηνίατρο, μόνο για πρόληψη

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 21:05, 12-03-16:

Ετσι, ετσι!!Ποτέ ξανα!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:54, 13-03-16:

Περαστικα στον γατουλη σου!! Να ειναι και τα δυο αγορακια σου παντα υγιη και να ειστε ολοι μαζι ευτυχισμενοι .Να τα χαίρεσαι!!

Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 20:58, 13-03-16:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Όλονων μας τα γατοπαιδακια να ειναι παντα γερά!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους