Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,088 εγγεγραμμένα μέλη και 718,650 μηνύματα σε 22,687 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 801 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Γιατρέ, αρρώστησε;

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 12:09, 01-01-09:

ολα μπορουν να αντιμετωπιστουν εγκαιρα και ολα μπορει να εξελιχθουν πολυ γρηγορα και να μην προλαβει να κανει κατι. Να σημειωσω οτι λες οι παραπανω καταστασεις συμβαινουν αρκετα σπανια στην πραξη και ιδιως σε υπερηλικα η ταλαιπωρημενα ζωα Με την καταληλη υποδομη και προληψη μπορει να αποφευχθουν ή αν συμβουν να αντιμετωπιστουν επιτυχως

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 13:15, 01-01-09:

Γιατρέ μας, σου εύχομαι καλή χρονιά με υγεία, αγάπη και πολλή υπομονή και κουράγιο ώστε να κάνετε καλά πολλά -πολλά ακόμη ζωάκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:58, 01-01-09:

OΚ Ευχαριστώ, και Χρόνια Πολλά κιόλας!!

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:49, 02-01-09:

καλη χρονια με λιγοτερες ασθενειες για ανθρωπους και ζωα!:up::up::up::up::up:

darkjudith

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη darkjudith
H darkjudith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H darkjudith έγραψε στις 12:11, 02-01-09:

Γιατρέ καλησπέρα και καλή χρονιά και από μένα! Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με μύκητες. Περίπου τέλη Νοέμβρη η γατούλα μου είχε μύκητες. Ξεκινήσαμε θεραπεία με intrafungol με τον εξής τρόπο : πήρε 10 μέρες, μετά σταμάτησε 10 και μετά ξαναπήρε άλλες 10. Χοντρικά δηλαδή έχει περάσει πάνω από ένας μήνας θεραπείας. Το θέμα μου είναι ότι οι τρίχες της γάτας (στα σημεία που είχαν φύγει) δεν έχουν ξεκινήσει να φυτρώνουν ακόμα. Περίπου πόσο καιρό θα πάρει? Επίσης, θα πρέπει να απολυμάνω και όλους τους χώρους του σπιτιού?

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 13:09, 02-01-09:

θα πρεπει να εχει και αλλη μια περιοδο θεραπειας , κανονικα οι τριχες θα αρχισουν να φυτρωνουν απο τωρα και εξαρταται και απο την εκταση που ειχε ο μυκητας πριν αρχισει η θεραπεια. καλο ειναι να απολυμανθουν τουλαχιστον οι χωρου που περναει περισσοτερο καιρο η γατα για να αποφυγουμε επαναμολυνση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Thea
H Thea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Thea έγραψε στις 00:32, 04-01-09:

καλησπέρα παιδιά.... έχω τεράστιο πρόβλημα...βρήσκομαι στη Βιέννη και η Καλυψώ δεν είναι καλά! προχθές, παραμονή πρωτοχρονιάς, η περιοχή της μύριζε τόσο έντονε και είχε διαρκώς ένα καφέ ζουμί που αναγκάστηκα να την πάω σε κτηνίατρο! η κτβνίατρος εδώ της έκανε μία ένεση και μου έδωσε κάτι χάπια τα οποία έπρεπε να της δώσω για δύο μέρες. επιπλέον μου έδωσε και δείγματα τροφής για αδυνάτισμα και μου είπε να τις δοκιμάσω! εγώ της έβαλα από τα δείγματα δυο μέρες τώρα. Το θέμα είναι πως για κάποιο λόγο έχασε λίγο το κέφι της σήμερα και κουρνιάζει περισσότερο δίπλα στο καλοριφέρ ΚΑΙ τα κακά της είναι εντελώς νερουλά με ένα περίεργο κίτρινο οχρέ χρώμα! μήπως φταίει η τροφή που της έδωσα? όταν πήγε στην τουαλέτα εγώ βρησκόμουν στην κουζίνα και άκουσα αέρια και πήγα να δω και έβγαινε ένα ζουμί, ουτε καν κάτι στητό! αύριο είναι κυριακή και εδώ οι κτηνίατροι δεν έρχονται έστω και για έκτακτα περιστατικά!

ΥΓ: πρέπει να έφαγε ή να έγλυψε σοκολάτα γιατί το μεσημέρι μου έπεσε ένα κομμάτι και έτρεξε και πριν προλάβω να το σκουπίσω είχε γλύψει λίγο!

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 20:54, 04-01-09:

Πρέπει να βρεθεί η αιτία της διάρροιας. Μέχρι να γίνει αυτό άφησέ την και για μια ημέρα χωρίς τροφή, μόνο νεράκι, και μετά, αν έχεις τέτοια δυνατότητα, βραστό κοτοπουλάκι και ζουμάκι με ρυζάκι χωρίς αλάτια κλπ Η κονσέρβα μπορεί να είναι καλή, αλλά, καλύτερα σε μια γατούλα με άρρωστο έντερο να μην αλλάζουμε απότομα κονσέρβες. Νομίζω ότι καλύτερα θα είναι να της δώσεις τις κροκέτες i/d της Hills, που είναι για γατάκια με διάρροια. Προ πάντων, όμως, αν γίνεται εκεί που είστε, να εντοπίσετε το αίτιο και, αν χρειάζεται, να αρχίσει θεραπεία.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 10:06, 05-01-09:

Η κτηνιατρος εκει τι σου ειπε οτι εχει? οπως το περιγραφεις προκειται για εντεριτιδα με βακτηριδιακη υπεραναπτυξη, θελει αντιβιωση και καποια χαπια για να φτιαξει το εντερακι της.

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Thea
H Thea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Thea έγραψε στις 15:01, 05-01-09:

η κτηνίατρος μου είπε πως ήταν ένα φυσικό φαινόμενο εξ αιτίας του ότι δεν μπορει να πληθει σωστα στην περιοχή φούσκωσαν πίσω κάτι αδένες και μου έδωσε χάπια μετα από την ένεση που της έκανε. αλλά επιπλέον μου έδωσε και τροφή για αδυνάτισμα..τώρα είναι καλύτερα. το σάββατο κατεβαίνω αθήνα οπότε από βδομάδα θα την πάω στον κτηνίατρο να την κοιτάξει γιατί εδώ δεν μπορείσ να συνενοηθείς εύκολα λόγω της γλώσσας. δεν μιλάνε και ξεκάθαρα και σωστά αγγλικά οπότε μου ήταν δύσκολο να καταλάβω τι ακριβώς μου έλεγε και τι μου εξηγούσε γιατί τα έλεγε σε δυο γλώσσεσ!!!!! οπότε φέξε μου και γλύστρησα...

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 18:41, 05-01-09:

Μαλλον ειναι πρησμενοι οι περιπρωκτικοι της αδενες και για αυτο τοση μποχα

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη goutouna
H goutouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H goutouna έγραψε στις 19:43, 07-01-09:

Hello γιατρε. Εχω ενα γατουλι αρσενικο, στειρωμενο 4ων ετων περιπου (δεν γνωριζω ακριβως, γιατι οταν τον βρηκα ηταν ηδη 2 ετων). Ζυγιζει 8,5 κιλα και εχει ζαχαρο κ ουρια. Ειμαστε στον 1ο μηνα της διαιτας. Θελω να ρωτησω το εξης.... Το βραδυ κοιμαται στο μαξιλαρι μου και ακουγεται πολυ εντονα η αναπνοη του. Θα ελεγα οτι ροχαληζει αλλα αναπνεει ετσι και κατα την διαρκεια της ημερας. Η γιατρος του, λεει οτι ειναι απο το παχος του, αλλα θα μπορουσε να ειναι και ασθμα?

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 20:36, 07-01-09:

γιατρε να ρωτησω κατι η μικρη μου εχει οιστρο!!!! την τριτη θα στειρωθει..πριν λιγο εκανε εμετο!!!!!! ειναι φυσιολογικο αυτο???????θα φυγω αυριο ταξιδι και θα γυρισω την παρασκευη και εχω λιγο αγχος!!!!!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:18, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ria23
γιατρε να ρωτησω κατι η μικρη μου εχει οιστρο!!!! την τριτη θα στειρωθει..πριν λιγο εκανε εμετο!!!!!! ειναι φυσιολογικο αυτο???????θα φυγω αυριο ταξιδι και θα γυρισω την παρασκευη και εχω λιγο αγχος!!!!!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!
Εκανε μονο εναν εμετο? η διαθεση της πως ειναι? αν συνεχιζει να ειναι η ιδια οπως και πριν δεν υπαρχει λογος ανησυχιας , αν εχει αλλαξει ειναι δηλαδη κακκοκεφη, δεν τρωει πινει πολυ ναρεο και κανει συχνους εμετους τοτε ειναι ανησυχιτικο και πρεπει να τη δι κτηνιατρος. Τα υγρα που βγαζει ειναι φυσιολογικα, δηλαδη διαφανει με κολλωδη υφη ? αν μυριζουν ασχημα τοτε ειναι ανησυχιτικο

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:19, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από goutouna
Hello γιατρε. Εχω ενα γατουλι αρσενικο, στειρωμενο 4ων ετων περιπου (δεν γνωριζω ακριβως, γιατι οταν τον βρηκα ηταν ηδη 2 ετων). Ζυγιζει 8,5 κιλα και εχει ζαχαρο κ ουρια. Ειμαστε στον 1ο μηνα της διαιτας. Θελω να ρωτησω το εξης.... Το βραδυ κοιμαται στο μαξιλαρι μου και ακουγεται πολυ εντονα η αναπνοη του. Θα ελεγα οτι ροχαληζει αλλα αναπνεει ετσι και κατα την διαρκεια της ημερας. Η γιατρος του, λεει οτι ειναι απο το παχος του, αλλα θα μπορουσε να ειναι και ασθμα?
θα μπορουσε να ειναι και ασθα αλλα θα ειχε και κρισεις βηχα και δυσπνοιας το πιο πιθανο ειναι να ειναι απο το παχος του απο καρδια πως ειναι?

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H goutouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H goutouna έγραψε στις 11:56, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
θα μπορουσε να ειναι και ασθα αλλα θα ειχε και κρισεις βηχα και δυσπνοιας το πιο πιθανο ειναι να ειναι απο το παχος του απο καρδια πως ειναι?
Η γιατρος λεει οτι ειναι καλα, βεβαια, την ακουγε μεσα απο στρωματα λιπους (οπως μου ειπε). Αρα να υποθεσω οτι ειναι τα παχακια του που τον κανουν να δυσκολευεται στην αναπνοη. Ομως δεν βλεπω να χανει ευκολα τα κιλα του μονο με ξηρη τροφη, μιας και δεν ειναι ιδιαιτερα ενεργητικο γατακι. Κουραζεται πολυ ευκολα στο παιχνιδι.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 12:55, 08-01-09:

Χρειαζεται υπομονη για να χασει τα κιλα του ειδικα αν ειναι και τεμπελακος και αρκετο χρονο

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H goutouna έγραψε στις 12:59, 08-01-09:

Χρειαζεται υπομονη για να χασει τα κιλα του ειδικα αν ειναι και τεμπελακος και αρκετο χρονο
Ok doc. Απο υπομονη αλλο τιποτα!! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες παντως. (Παρεπιμπτοντως σε ποια περιοχη εχετε το ιατρειο σας?)

ΕΙΡΗΝΗ11729

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΙΡΗΝΗ11729
H ΕΙΡΗΝΗ11729 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (32 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ΕΙΡΗΝΗ11729 έγραψε στις 14:50, 08-01-09:

Ταϊζω αρκετές γάτες στη γειτονιά μου και εδω και κάποιες μέρες έχει εμφανιστεί ένας γατούλης που έχει μάλλον ρινοτραχίτιδα (φτερνίζεται τρέχει συνέχεια η μύτη του) με έντονη μυρωδιά. Μιας και οι καιροί είναι λίγο δύσκολοι..αποφάσισα για πιο οικονομικά να τον πάω στη φιλοζωική στη Ν. Χαλκηδώνα. Μου είπε επι λέξη:Δεν μπορούμε να του κάνουμε κάτι, με αυτό θα ζει, δε θεραπεύεται και το παθαίνουν επειδή δεν κάνουν εμβόλια. Του έκανε 2 ενέσεις να αισθανθεί λίγο καλύτερα και αυτό είναι όλο. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν δεν θεραπεύεται?? Γιατί εγώ είχα αντίθετη γνώμη!Να το ψάξω περεταίρω??.. Μην μείνει έτσι το γατάκι είναι κρίμα, θα πεθάνει! Σχεδόν δεν τρώει!

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 17:19, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από goutouna
Ok doc. Απο υπομονη αλλο τιποτα!! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες παντως. (Παρεπιμπτοντως σε ποια περιοχη εχετε το ιατρειο σας?)
Το ιατρειο μου ειναι στο Λουτρακι Κορινθιας

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 17:21, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΙΡΗΝΗ
Ταϊζω αρκετές γάτες στη γειτονιά μου και εδω και κάποιες μέρες έχει εμφανιστεί ένας γατούλης που έχει μάλλον ρινοτραχίτιδα (φτερνίζεται τρέχει συνέχεια η μύτη του) με έντονη μυρωδιά. Μιας και οι καιροί είναι λίγο δύσκολοι..αποφάσισα για πιο οικονομικά να τον πάω στη φιλοζωική στη Ν. Χαλκηδώνα. Μου είπε επι λέξη:Δεν μπορούμε να του κάνουμε κάτι, με αυτό θα ζει, δε θεραπεύεται και το παθαίνουν επειδή δεν κάνουν εμβόλια. Του έκανε 2 ενέσεις να αισθανθεί λίγο καλύτερα και αυτό είναι όλο. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν δεν θεραπεύεται?? Γιατί εγώ είχα αντίθετη γνώμη!Να το ψάξω περεταίρω??.. Μην μείνει έτσι το γατάκι είναι κρίμα, θα πεθάνει! Σχεδόν δεν τρώει!
για να θεραπευτει θελει αντιβιωση για μεγαλο χρονικο διαστημα , πανω του μηνα εαν η κατασταση αυτη υπαρχει για μεγαλο χρονικο διαστημα. Μπορει να εξαλειφθει πληρως αλλα μπορει και να εμφανιζεται περιοδικα

ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ (Λύδια Λεκ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ
H Λύδια Λεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ έγραψε στις 22:38, 09-01-09:

Καλησπέρα γιατρέ, θέλω να σε ρωτήσω κάτι γιατί την γατούλα μου την Κάσυ.
Ιστορικο: ήταν αδέσποτο με ενδοπαράσσητα και ταινία όταν την βρήκα έκανε συνέχεια δυαρροιες. ήταν 3 μηνών και της έδωσα 1/4 drontal, μετά απο 1 ώρα βγήκε η ταινία. Συνέχησα την θεραπεία δύνοντάς της 1/4 πάλι μετα απο 2 εβδομάδες και επειδή δεν έφευγαν μου είπε η γιατρός ολόκληρο το χάπι.
Όταν την πήγα για να δώ αν έχει ενδοπαρασσιτα πιά η γιατρός την εξέτασε και είπε ότι είναι καλά αλλά οι δυάρροιες συνέχησαν κάναμε θεραπεία με αντιβίωση και για λίγο καιρό σταμάτησαν.
Τώρα είναι 8-9 μηνών και συνεχίζει να έχει δυάρροια συχνά όταν δεν έχει, τα κακά της είναι πολύ μαλακά.
Τροφή της δίνω την pro plan για στειρωμένες μιας και που είναι στειρωμένει.
Και δεν πιστεύω ότι τρώει κάτι ακατάλληλο γιατί είναι μέσα στο σπίτι και είναι λίγο δύσκολο γιατί την προσέχω πολύ.
Αν φάει σπιτικό φαγητό όπως χειλοπήτες ή κοτόπουλο κάνει νερό δυαρροια.
Τι μπορεί να έχει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:37, 10-01-09:

Καταρχην θα πρεπει να ακνετε και εξεταση κοπρανων για να δειτε αν εχει ακομα παρασιτα. Τα συμπτωματα οπως τα περιγραφεις δειχνουν ευαισθησια στο εντερο, ισως για μερικες μερες να της αλλαξεις τροφη και να τις δοχεις καποια για εντερικα προβληματα τις οποιες θα τις προμηθευτεις απο κτηνιατρεια, και ισω χρειαστει και καποια θεραπεια με κορτιζονη και καποια αντιβιωση και σιγουρα θα βοηθουσε και καποιο σκευασμα που να επαναφερει την φυσιολογικη χλωριδα του εντερου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ (Λύδια Λεκ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ
H Λύδια Λεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ έγραψε στις 13:03, 10-01-09:

Καταρχην θα πρεπει να ακνετε και εξεταση κοπρανων για να δειτε αν εχει ακομα παρασιτα. Τα συμπτωματα οπως τα περιγραφεις δειχνουν ευαισθησια στο εντερο, ισως για μερικες μερες να της αλλαξεις τροφη και να τις δοχεις καποια για εντερικα προβληματα τις οποιες θα τις προμηθευτεις απο κτηνιατρεια, και ισω χρειαστει και καποια θεραπεια με κορτιζονη και καποια αντιβιωση και σιγουρα θα βοηθουσε και καποιο σκευασμα που να επαναφερει την φυσιολογικη χλωριδα του εντερου
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, το έντσικτό μου σαν μάμα, μου λέει ότι μάλλον είναι το δεύτερο (ευαισθησία στο έντερο).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 15:33, 10-01-09:

ο εμετος ειναι φυσιολογικος μετα τη στειρωση ετσι δεν ειναι??????επισης εχει κανει την αναγκη της εκτος αμμολεκανης 2 φορες..λογικα δεν εχει συνελθει απο την ναρκωση αρα δεν κρατιεται?????

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:25, 11-01-09:

Αναλογα με τον οργανισμο της γατας θελει γυρω στις 24 ωρες να συνελθει απο τις επιπτωσεις της αναισθησιας, οποτε αστην σε ηρεμο μερος και σιγα σιγα θα συνερθει

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη LILY
H LILY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H LILY έγραψε στις 22:30, 11-01-09:

Kαλησπέρα, δεν ξέρω πως δουλευει ακριβώς αυτό μου είπε όμως μια άλλη κοπέλα ότι μπορώ να ρωτήσω εδώ κάτι που θέλω απο κτηνίατρο.
Η γάτα μου έχει οίστρο, την πηγα σε αρσενικό για ζευγάρωμα, έμεινε 4 ημέρες στο άλλο σπίτι, ζευγάρωσε 3-4 φορές μου είπαν και την πήρα πίσω χτες.
Σήμερα εξακολουθεί να νιαουρίζει σαν τρελή, προφανώς ο οίστρος συνεχίζεται και η ερώτηση μου είναι αν αυτό σημαίνει ότι δεν έχει μείνει έγκυος?!
Ευχαριστώ πολύ

penny Chatzidaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny Chatzidaki
H penny Chatzidaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H penny Chatzidaki έγραψε στις 02:17, 12-01-09:

Γιατρέ καλησπέρα,

θα ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας για τη γατούλα μας. Η Μία είναι οκτώ μηνών. Την Παρασκευή το βράδυ, έσκισε ένα μπαλάκι που ήταν ενσωματωμένο στο κρεβάτι της και προσπάθησε να φάει το υλικό που είχε μέσα ( μάλλον υαλοβάμβακας ). Άρχισε να πνίγεται αλλά τελικά το βγάλαμε. Το Σάββατο έκανε τρεις φορές εμετό, οπότε και την πήγαμε στο γιατρό μας, ο οποίος μας σύστησε μία θεραπεία για γαστρίτιδα για αρχή και βλέπουμε. Της έβαλε ορό και της έκανε και δύο ένέσεις. Μας έδωσε ένα σιρόπι που σταματάει τον εμετό, το οποίο παίρνει 2 φορές την ημέρα πριν από το φαγητό και ένα τέταρτο από ένα χάπι. Το θέμα είναι ότι δεν τρώει την ειδική τροφή για το στομάχι με τίποτα! Δε μπορέσαμε να της δώσουμε το χάπι και αφού δεν είχε φάει τίποτα από το Σάββατο, της έδωσα λίγη από την κανονική τροφή της, να δω αν έχει όρεξη και την έφαγε. Μετά από 2 ώρες έκανε πάλι εμετό. Είναι τελείως ανόρεκτη και γενικά δεν ξέρω τι να κάνω τέτοια ώρα. Να περιμένω μέχρι αύριο το πρωί ή να την πάω σε κάποιο νοσοκομείο επειγόντως?

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:18, 12-01-09:

Μπορεις να δοκιμασεις και λιγο βραστο κοτοπουλο με λιγο ρυζακι αν δεν τρωει την ειδικη τροφη. Επειδη δεν εχει λιπος δεν ειναι τοσοσ ευγευστη οσο η κανονικη της και για αυτο δεν της αρεσεις, η ανορεξια και η κακοκεφια ειναι απο την γαστριτιδα αν συνεχισει να μην τρωει και να μην πινει νερο χρειαζεται να της βαλετε παλι ορο

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:20, 12-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από LILY
Kαλησπέρα, δεν ξέρω πως δουλευει ακριβώς αυτό μου είπε όμως μια άλλη κοπέλα ότι μπορώ να ρωτήσω εδώ κάτι που θέλω απο κτηνίατρο.
Η γάτα μου έχει οίστρο, την πηγα σε αρσενικό για ζευγάρωμα, έμεινε 4 ημέρες στο άλλο σπίτι, ζευγάρωσε 3-4 φορές μου είπαν και την πήρα πίσω χτες.
Σήμερα εξακολουθεί να νιαουρίζει σαν τρελή, προφανώς ο οίστρος συνεχίζεται και η ερώτηση μου είναι αν αυτό σημαίνει ότι δεν έχει μείνει έγκυος?!
Ευχαριστώ πολύ
εφοσον την ειδαν να ζευγαρωνει λογικα θα πρεπει να εχει μενει εγγυος, μπορει να ψαχνει το αρσενικο και να νιαουριζει, η φυσιολογικη εξελιξη ειναι μετα το ζευγαρωμα να ηρεμουν σιγα σιγα. Με εξετασεις αιματος μπορεις δε 25 μερες να ξερεις αν ειναι εγγυος

penny Chatzidaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny Chatzidaki
H penny Chatzidaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H penny Chatzidaki έγραψε στις 09:28, 12-01-09:

Μπορεις να δοκιμασεις και λιγο βραστο κοτοπουλο με λιγο ρυζακι αν δεν τρωει την ειδικη τροφη. Επειδη δεν εχει λιπος δεν ειναι τοσοσ ευγευστη οσο η κανονικη της και για αυτο δεν της αρεσεις, η ανορεξια και η κακοκεφια ειναι απο την γαστριτιδα αν συνεχισει να μην τρωει και να μην πινει νερο χρειαζεται να της βαλετε παλι ορο

Ευχαριστώ πολύ γιατρέ.
Σήμερα ξύπνησε με πολύ όρεξη για φαγητό και τρέχει κιόλας, κάτι που είχαμε να δούμε μέρες...Θα το δοκιμάσω αυτό με το κοτόπουλο και το ρύζι!

LILY

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη LILY
H LILY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H LILY έγραψε στις 10:12, 12-01-09:

εφοσον την ειδαν να ζευγαρωνει λογικα θα πρεπει να εχει μενει εγγυος, μπορει να ψαχνει το αρσενικο και να νιαουριζει, η φυσιολογικη εξελιξη ειναι μετα το ζευγαρωμα να ηρεμουν σιγα σιγα. Με εξετασεις αιματος μπορεις δε 25 μερες να ξερεις αν ειναι εγγυος

ευχαριστώ πολύ! ελπίζω να είναι...

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roulsydney
H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 10:32, 14-01-09:

Για γάτο που ζει μέσα στο σπίτι 5 περίπου κιλά και 18 μηνών τι δόση του πιο πάνω φαρμάκου συνίσταται?Είναι καλά ανεκτό ή δημιουργεί παρενέργειες και ποιές είναι αυτές?

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 11:41, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από roulsydney
Για γάτο που ζει μέσα στο σπίτι 5 περίπου κιλά και 18 μηνών τι δόση του πιο πάνω φαρμάκου συνίσταται?Είναι καλά ανεκτό ή δημιουργεί παρενέργειες και ποιές είναι αυτές?
Το milbemax ειναι ενα αντιπαρασιτικο ευρεως φασματος για γατες που περιεχει 2 δραστικες ουσιες την μιλμπεμυκινη και την πραζικουαντελη, η γενικη δοση για αυτες ειναι 2mg/kg μιλμπεμυκινη και 5mg/kg πραζικουαντελη. στο εμποριο κυκλοφορει σε 2 συσκευασιες εσυ χρειαζεσαι αυτη που ειναι για μεγαλοσωμες γατες και του δινεις περιπου 1+1/4 του χααπιου. Για να το καταλαβεις το χαπι πρεπει να γραφει επανω 16mg milbemycin oxime , 40mg praziquantel. Ειναι γενικα καλα ανεκτο και δεν δημιουργει ιδιατερα προβληματα . Σε περιπτωσεις υπερδοσολογιας μπορει να παρατηρηθουν γαστρεντερικα προβληματα ή/και νευρικα συμπτωματα

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 11:50, 14-01-09:

Το milbemax ειναι ενα αντιπαρασιτικο ευρεως φασματος για γατες που περιεχει 2 δραστικες ουσιες την μιλμπεμυκινη και την πραζικουαντελη, η γενικη δοση για αυτες ειναι 2mg/kg μιλμπεμυκινη και 5mg/kg πραζικουαντελη. στο εμποριο κυκλοφορει σε 2 συσκευασιες εσυ χρειαζεσαι αυτη που ειναι για μεγαλοσωμες γατες και του δινεις περιπου 1+1/4 του χααπιου. Για να το καταλαβεις το χαπι πρεπει να γραφει επανω 16mg milbemycin oxime , 40mg praziquantel. Ειναι γενικα καλα ανεκτο και δεν δημιουργει ιδιατερα προβληματα . Σε περιπτωσεις υπερδοσολογιας μπορει να παρατηρηθουν γαστρεντερικα προβληματα ή/και νευρικα συμπτωματα
Ευχαριστώ πολύ γιατρέ μας.Αυτό που έχω είναι κεραμιδί χρώματος και αν θυμάμαι καλά είναι 4g (δεν είμαι σπίτι να το τσεκάρω).Είναι πρώτη φορά που θα το δώσω και μου είπαν ότι είναι καλλίτερο απο άλλα και μάλιστα σε οικόσιτες γάτες δίνεται μόνο 2 φορές τον χρόνο αλλά δημιουργεί παρενέργειες (κυρίως εμετούς).Τι γνώμη έχετε?

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 12:17, 14-01-09:

εχει το ιδιο φασμα με το ντρονταλ και την ιδια αποτελεσματικοτητα, δεν εχουν αναφερθει παρενεργειες οταν δινεται στη σωστη δοση και μαλιστα μπορει να δινεται και καθε μηνα χωρις προβλημα. Η συνηθης περιοδος ειναι καθε 3 μηνες για προφυλακτικους λογους ασχετα αν το ζωο μενει μεσα στο σπιτι η οχι

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

H roulsydney έγραψε στις 12:24, 14-01-09:

εχει το ιδιο φασμα με το ντρονταλ και την ιδια αποτελεσματικοτητα, δεν εχουν αναφερθει παρενεργειες οταν δινεται στη σωστη δοση και μαλιστα μπορει να δινεται και καθε μηνα χωρις προβλημα. Η συνηθης περιοδος ειναι καθε 3 μηνες για προφυλακτικους λογους ασχετα αν το ζωο μενει μεσα στο σπιτι η οχι
Ευχαριστώ θερμότατα!

happy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη happy
H happy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H happy έγραψε στις 16:14, 14-01-09:

Καλησπερα.Χτες το βραδυ η γατα μου νιαουριζε περιεργα,σα να ηταν βραχνιασμενη.Σημερα το πρωι δε μπορει να νιαουρισει καθολου και ανοιγει το στομα της σα να θελει να κανει εμετο,μονο που δε κανει τιποτα.Εχει κρυωσει η ειναι κατι αλλο ανυσηχιτικο?

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 16:16, 14-01-09:

Καλησπέρα!!!
Εδώ και κάποιες μέρες έχω παρατηρήσει 2 σημαδάκια σαν σπυράκια, το ένα πάνω στο κεφάλι και το άλλο χαμηλότερα στο σβέρκο. Είναι κοκκινωπά και σαν να σπάνε κάπως. Είναι κάτι δερματολογικό που πρέπει να κοιτάξω? Παρατήρησα ότι τα έχουν και οι 2 γάτες μου(όχι στα ίδια σημεία), είναι μήπως κάτι κολλητικό?

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 17:39, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από happy
Καλησπερα.Χτες το βραδυ η γατα μου νιαουριζε περιεργα,σα να ηταν βραχνιασμενη.Σημερα το πρωι δε μπορει να νιαουρισει καθολου και ανοιγει το στομα της σα να θελει να κανει εμετο,μονο που δε κανει τιποτα.Εχει κρυωσει η ειναι κατι αλλο ανυσηχιτικο?
Μπορει να ειναι κατι απλο οπως μια λαρυγγιτιδα αλλα καλυτερα να το δει κτηνιατρος για την ακροαστει και να την ψηλαφισει και μετα να δωσει τηνκαταληλη αγωγη

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 17:40, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από konstans
Καλησπέρα!!!
Εδώ και κάποιες μέρες έχω παρατηρήσει 2 σημαδάκια σαν σπυράκια, το ένα πάνω στο κεφάλι και το άλλο χαμηλότερα στο σβέρκο. Είναι κοκκινωπά και σαν να σπάνε κάπως. Είναι κάτι δερματολογικό που πρέπει να κοιτάξω? Παρατήρησα ότι τα έχουν και οι 2 γάτες μου(όχι στα ίδια σημεία), είναι μήπως κάτι κολλητικό?
Μπορει να ειναι και σημαδια που εγινανα απο δαγκωνιες στο παιχνιδι. Παρατηρησε αν μεγαλωνουν η αν αλλαζει η συμπεριφορα στο γατι

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 00:59, 16-01-09:

Καλησπέρα.
Επειδή τα γατιά μου βγαίνουν έξω και άρχισαν να φεύγουν εκτός των ορίων του σπιτιού, με ανησυχεί το γεγονός ότι η γειτόνισσα ( και παπαδιά παρακαλώ)! που μένει δίπλα, φολιάζει τις γάτες και φοβάμαι για το τι μπορεί να συμβεί και στα δικά μου.

Έτσι πήρα προληπτικά για να έχω στο σπίτι, FΙLTALON εμετικό και Ατροπίνη.
Στο εμετικό δεν γράφει συγκεκριμένη δοσολογία αλλά 2-5mg για γάτες. Πόσo πάει /κιλό βάρους;

Και η ένεση γίνεται στο "σβέρκο" ενδομυικά ή ενδοδερμικά; Δηλ. με κάθετη φορά και εισάγουμε όλη τη βελόνα ή με λοξή κατεύθυνση και μερική εισαγωγή της; Η έγχυση και των 2 σκευασμάτων πρέπει να γίνεται γρήγορα, αργά ή κανονικά;

Φυσικά αυτά θα γίνουν μόνο εφ΄όσων είναι παράξενες ώρες και δεν βρίσκω την κτηνίατρο και ωσότου βρω κάποιον, (για να μη χάσω πολύτιμο χρόνο).

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και ευχαριστώ.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 10:23, 16-01-09:

στις γατες δεν παει με το κιλο μπορεις να κανεις απο 0,5 εως 1 ml απο το φιαλιδιο του Filtalon , οσο πιο μεγαλη δοση τοσο πιο γρηγορος ο εμετος. Θα τραβηξεις λιγο το δερμα και θα βαλεις παραλληλα τη βελονα με το σωμα του γατιου μεχρι να μπει η μιση της μυτη μεσα στο δερμα και κανεις κανονικα την ενεση. Αν εχει αρχισει σπασμους δεν θα κανεις το εμετικο γιατι αντεδεικνυται. Την ατροπινη την κανεις απο 0,2 εως 1 mg/kg ενδομυϊκα

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo

H zoo έγραψε στις 23:18, 16-01-09:

Αγαπητέ γιατρέ, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και ελπίζω οι οδηγίες σας, να είναι αχρείαστες.

Τώρα είδα ότι αντί για εμετικό, έγραφα αντιεμετικό στο μήνυμά μου και το διόρθωσα. Άτιμη νύστα...τι μου κάνεις!!!

KostasTheGreek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KostasTheGreek
Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε στις 17:36, 17-01-09:

Καλησπέρα αγαπημενε μου γιατρε.Εδώ και και 3 ημέρες ο γάτος μου δεν σηκωνότανε καθόλου απο το κρεββάτι του παρά μονο μια φορά την ημέρα για να πιει νερό.Κατά τα άλλα δεν έτρωγε τίποτα.Πιάνοντας τον να τον σηκώσω παρατηρω οτι πονάει στα ποδια του τα μπροστινα,σε ποιο δεν μπορεσα να προσδιορισω και φανταστηκα ειναι παλι τα αρθριτικα του διοτι τον ειχαμε παει ενα μηνα πιο πριν στον κτηνιατρο παλι επειδη ητανε αδιαθετος και μας ειπε πως ισως ειναι τα αρθριτικα του μιας και ειναι στα 7-8 χρόνια του και ειναι και λιγο υπερβαρούλης 8 κιλα ενω δεν κανει εφοσον ειναι στηρομενος.Τελος παντων πιστευοντας πως ειναι παλι τα αρθριτικα του ξεκινησαμε να του δινουμε παλι το συροπι που μας ειχε χορηγησει ο κτηνιατρος για την αρθριτιδα..

Πεμπτη βραδυ παω να τον πιασω στο ενα ποδι του παλι εκει που ειναι η αρθρωση να δω αν ποναει και ξαφνικα παταω ενα σημειο του δερματος και ητανε σαν κουφιο δηλαδη βουλιαζε και πηγε το μυαλο μου πως εβγαζε καποιο υγρο η αρθρωση και τωρα ξεραθηκε και εγινε ετσι...
Παρασκευη πρωι σηκωνομαι και βλεπω να εχει μια πληγη τεραστια,να του τρεχει αιμα και πυον απο εκεινο το ''σακουλακι'' το κουφιο υποτιθετε και να ειναι φαγωμενος ο ζωικος ιστος του δηλαδη ενα σημειο που φαινονταν το δερμα και ο ιστος του δερματος..Πηγαμε στον κτηνιατρο αμμεσα και του χορηγηθηκαν φαρμακα αμμεσα φυσικα...Εχω και φωτογραφια να παραθεσω αν χρειαστει αλλα ειναι λιγο τραγικη η εικονα

Τον παμε στον γιατρο και μας λεει οτι ειχε καποιο μυκητα στο δερμα του και προσβληθηκε και εγινε αυτο ενω ο γατος μου δεν βγαινει εξω γενικα παρα μονο καμια βολτα στο μπαλκονι και μονο στα σκαλια της πολυκατοικιας...για να μπορει να κολλησει κατι...

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον αλλον??Ξερετε πως και απο που μπορει να εγινε αυτο??

Ευχαριστώ πολυ.Κωστας
Να σημειωσω πως ο γατος ειναι πληρως εμβολιασμενος,στηρομενος με τα παρασιτικα και ολα τα απαραιτητα...

Παραθετω φωτογραφια

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ορφεας.jpg
Εμφανίσεις:  144
Μέγεθος:  340,9 KB  

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 10:16, 19-01-09:

Νοιαζει με αποστημα που εχει σκασει, η πληγη θελει καθαρισμο και περιποιηση και ο γατος πρεπει να παρει αντιβιωση απο το στομα για αρκετο διαστημα τουλαχιστον 8-10 μερες

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 10:44, 19-01-09:

Γιατρέ καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω και την δική σου γνώμη σε κάτι. Από τις 6 το πρωϊ ο Αιμιλιάκος μου έχει κάνει 4 εμετούς. Στον πρώτο έβγαλε όλη την κροκέτα του και στους 3 μόνο υγρά. Τώρα είναι τελείως κακόκεφος και κοιμάται είναι μαζεμένος και δείχνει σαν να έχει πυρετό.Μέχρι χτες βράδι ήταν στα κέφια του. Υπάρχει περίπτωση να κρύωσε?
Να προσθέσω ότι την Παρασκευή στειρώθηκε αλλά ήταν αμέσως ζωηρός

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 10:52, 19-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Γιατρέ καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω και την δική σου γνώμη σε κάτι. Από τις 6 το πρωϊ ο Αιμιλιάκος μου έχει κάνει 4 εμετούς. Στον πρώτο έβγαλε όλη την κροκέτα του και στους 3 μόνο υγρά. Τώρα είναι τελείως κακόκεφος και κοιμάται είναι μαζεμένος και δείχνει σαν να έχει πυρετό.Μέχρι χτες βράδι ήταν στα κέφια του. Υπάρχει περίπτωση να κρύωσε?
Να προσθέσω ότι την Παρασκευή στειρώθηκε αλλά ήταν αμέσως ζωηρός

αφησε τον λίγο χωρις φαγητο και νερο...να ηρεμησει γιατι τωρα εχει μια ελαφρια γαστρίτιδα και μετα ξεκίνα με λίγο νεράκι και αργότερα το βράδυ με φαγητό...αν κάνει πάλι εμετους πιθανον να πρέπει να πας να του κάνει κάποια θεραπεία ο κτηνιατρος σου...βέβαια αν συνεχισει να είναι κακοκεφος να τον πας αμεσα...

KostasTheGreek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KostasTheGreek
Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε στις 14:46, 19-01-09:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση γιατρε.Το κομματακι καθαρισμος και περιποιηση της πληγης ειναι ολιγον δυσκολον εφοσον οτι και να του βαλουμε ειτε αλοιφη ειτε υγρο στην πληγη το γλειφει.Επειτα καναμε αποπειρα να του το τυλιξαμε με γαζες αλλα την εβγαλε την γαζα σε χρονο ντετε.
Η μονη λυση ητανε να του βαλει κολαρο ο γιατρος μας αλλα αυτο δεν επροκειτο να συμβει εφοσον θα μας διελυε το σπιτι αν του βαζαμε κολαρο

Παρολα αυτα σημερα παρατηρησα οτι η πληγη αρχισε να κλεινει...Καλο αυτο.

Φαρμακα παιρνει ναι..Του χορηγηθηκαν απο την πρωτη στιγμη απο τον κτηνιατρο της περιοχης μου.

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 01:48, 20-01-09:

Ομοιοπαθουσα!Θελω κι εγω ΒΟΗΗΗΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!! Σημερα στειρωσα τον γατουλη μου κ εχω προβλημα!!!Γλειφει ΣΥΝΕΧΕΙΑ την πληγη κ μαλιστα τραβαει τα ραμματα!Καποιοι μου ειπαν οτι δεν ειναι φυσιολογικο να εχει πληγη!(φυσικα δεν τρεχει αιμα αλλα φαινεται μια κοκκινη πληγουλα)... Τωρα για τα ραμματα ειναι σαν να τα εχει δεσει ο κτηνιατρος κ "ξεχασε" να κοψει την ακρη...Δηλ υπαρχει ενα μικρο ραμματακι που εξεχει(διαφανες,ομοιο με πετονια) κ που ο γατος μου το βρησκει κ το τραβαει!Βεβαια τον κυνηγαω παντου να του αποσπασω την προσοχη αλλα το μυαλο τ ειναι εκει! Τι να κανω? Εναι φυσιολογικη η τομη κ τα ραμματα?? Α!Ξεχασα να πω οτι το σημειο εκεινο δεν ειναι επιπεδο(οπως περιμενα),αλλα φαινεται σαν να εχει τα "μπαλακια ακομη"...!Μπορει να ειναι κ πρηξιμο,δεν ξερω... Ο γατουλης τρωει,κανει τισ αναγκες του,πινει νερο κανονικα... Ποτε ομως θα θρεψει η τομη κ θα σταματησει να ασχολειται?Υπαρχει περιπτωση να κανει ζημια τραβοντας τα ραμματα? Βοηθειστε με!!!:cry:

γιατρε θελω και τη δικη σου γνωμη.........

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    EasyRiding, lina136, βερικοκακι 17

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους