Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,618 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 353 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σκυλί & παραλία

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 08:27, 10-08-09:

Καλημερα!δεν ξερω αν εχει γραφτει καποιο παρομοιο θεμα και αν ναι ζητω συγνωμη που ξαναανοιξα και εγω.. θελω να ρωτησω αν κανεις γνωριζει αν επιτρεπονται τα σκυλια στις κοινοχρηστες παραλιες..γιατι θελω να ξερω τι μπορω η δεν μπορω να κανω..ειδικα αν καποιος μου κανει παρατηρηση για το σκυλι..ευχαριστω προκαταβολικα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:49, 10-08-09:

Δες εδώ.
Αν κατάλαβα καλά, ο νόμος επιτρέπει τα σκυλιά στις παραλίες εφόσον είναι δεμένα με λουρί και δεν μπαίνουν στη θάλασσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 08:56, 10-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Δες εδώ.
Αν κατάλαβα καλά, ο νόμος επιτρέπει τα σκυλιά στις παραλίες εφόσον είναι δεμένα με λουρί και δεν μπαίνουν στη θάλασσα.
σ'ευχαριστω παρα πολυ!!γιατι θελω να τον παρουμε με το αγορι μου μαζι μας αλλα φοβαμαι για τον κοσμο..κριμα ομως που δεν θα μπορει να μπει στη θαλασσα...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:02, 10-08-09:

εχω δει σκυλο σε παραλια και μαλιστα τον ειχαν βαλει και στην θαλασσα (πανω σε μια σανιδα για παιδακια)

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:18, 10-08-09:

Κι εγώ έχω δει πολλές φορές σκυλιά να κάνουν μπάνιο μια χαρά, μια φορά μάλιστα στην Κρήτη είχαν φέρει και άλογο και το έκαναν μπάνιο κανονικότατα!
Άλλο τι προβλέπει το γράμμα του νόμου κι άλλο τι γίνεται στην πράξη. Εξαρτάται από το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά του σκύλου, από το πόσος (και τι είδους) κόσμος υπάρχει στην παραλία, κ.λπ., κ.λπ.
Αν είχα πάντως σκυλάκι δεν ξέρω αν θα το είχα όλη μέρα στην παραλία χωρίς να το αφήνω να βουτήξει στη θάλασσα, δεν θα σκάνε απ'τη ζέστη τα καημένα;

Παράθεση

saloniCAT

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη saloniCAT
H saloniCAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H saloniCAT έγραψε στις 16:00, 10-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Δες εδώ.
Δυστυχώς, ακριβώς έτσι είναι. Έχει περίπου δύο εβδομάδες που μια φίλη μου διηγήθηκε το πάθημά της. Είχε πάει με την οικογένειά της και το σκύλο για μπάνιο σε απόμακρη παραλία (για να μην ενοχλεί τον κόσμο).

Δυστυχώς, όμως, την είδε μια "κυρία" η οποία άρχισε να ουρλιάζει υστερικά και κάλεσε και... το λιμενικό!

Το λιμενικό της έκανε τις απαραίτητες συστάσεις (καθώς ήταν η πρώτη φορά που υπήρξε καταγγελία εις βάρος της), ενώ η "τρελή" - που να της δαγκώσει σκυλόψαρο τον πάτο - επέμενε να πάνε την κοπέλα αυτόφωρο!!!

Τώρα ο αγαπημένος μου τετράποδος γείτονάς περιμένει το Σεπτέμβρη μήπως μπορέσει να χαρεί λίγο τη θάλασσα και την παραλία...

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 22:46, 10-08-09:

επειδη φοβηθηκα τις αντιδρασεις των ανθρωπων στις παραλιες και δεν ξερω κατα ποσο εχω δικαιωμα να δικαιολογησω το σκυλι στην παραλια, πηγαμε σε μια σχετικα ερημικη παραλια για να μην εχουμε προβληματα!!
γιατι δεν γινεται τα δυσμοιρα σκυλακια να ειναι δεμενα εξω και να μην μπορουν να χαρουν τη θαλασσα και τα παιχνιδια στην αμμο...
και κριμα που δεν υπαρχει καποιος νομος να επιτρεπει και αυτα να ειναι ελευθερα στη παραλια...
το καημενο ετρεχε στην αμμο και επαιζε σαν παιδακι...τετοια χαρα δεν εχω ξαναδει!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:53, 10-08-09:

ελεος με αυτες τις κυρατσες που δεν θελουν ζωα στην παραλια...λες και τα παιδακια που κανουν την αναγκη τους στην αμμο και μεσα στην θαλασσα ειναι ενταξει. Ετυχε να δω μια μερα περιπτωση που μια τετοια "κυρια" εβαζε το παιδι της να κατουρησει και κατοπιν να *μπιιιπ* στην αμμο και μετα τα σκεπαζε σαν κυρια. Επρεπε να καλεσω και εγω λιμενικο τοτε και το αυτοφωρο για τις πραξεις της γιατι την επομενη μερα σε εκεινο το σημειο θα παιζει καποιο αλλο παιδακι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

strayshelp

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη strayshelp
H strayshelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 607 μηνύματα.

H strayshelp έγραψε στις 00:52, 22-08-09:

δείτε κ αυτό:
Επιτρέπεται να πάρω το σκύλο μου στην παραλία για μπάνιο;
http://www.adespoto.gr/index.php?opt...news&Itemid=67
Σας παρακαλώ ψάχνω να βρω το νόμο που επιτρέπει το κολύμπι του σκυλου σε μη οργανωμένη παραλία. αντιμετώπισα μεγάλο πρόβλημα στην Μεσσηνία. Παρ' όλο που είμασταν πάντα σε απομακρυσμένη παραλία λιμενικό και κάτοικοι έτρεχαν να μας διώξουν. το λιμενικό ισχυρίζεται ότι υπάρχει νόμος που απαγορεύει ακόμη και σε μη οργανωμένη παραλία, αλλά εγώ ξέρω ότι επιτρέπεται από το νόμο να κολυμπάει ο σκύλος και φυσικά στην παραλία να είναι δεμένος με το λουρί του.
θα βοηθούσε πολλούς αν μπορούσατε να αναρτήσετε αυτό το νόμο στην ιστοσελίδα σας.
σας ευχαριστώ
Σύμφωνα με το Νόμο 3170/2003 ο σκύλος μπορεί να μας ακολουθεί σε υπαίθριους χώρους - άρα και στην παραλία – αρκεί να είναι δεμένος, να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες του και να έχουμε μαζί το βιβλιάριο υγείας του για να αποδείξουμε ότι είναι εμβολιασμένος αν μας ζητηθεί.

Το επόμενο ερώτημα είναι αν επιτρέπεται ο σκύλος να μπει στη θάλασσα.

Στο άρθρο 230, παραγρ. Ζ του Γενικού Κανονισμού Λιμένων (ΦΕΚ 912/11-10-99) ορίζεται ότι: « Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Η παράβαση τιμωρείται με 50-150 ? πρόστιμο (το ύψος του προστίμου καθορίζει ο λιμενάρχης).

Ωστόσο βρήκαμε ένα διακριτικό παραθυράκι για κείνους που δεν θέλουν να στερήσουν τη δροσιά και τη άσκηση του θαλάσσιου μπάνιου στο σκύλο τους. Η εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ διευκρινίζει πως η παραπάνω απαγόρευση δεν περιλαμβάνει απομακρυσμένες τοποθεσίες ακόμα κι αν εκεί συχνάζουν λουόμενοι.

Πηγή :www.zawf.gr

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 09:24, 22-08-09:

σ'ευχαριστω παρα πολυ!!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 11:58, 22-08-09:

στην κύπρο πριν κανενα δυο χρόνια έκανε ένας δήμος την πρώτη παραλία για σκύλους. καλό θα ήταν να γίνει κάτι αντίστοιχο και στην ελλάδα..

Παράθεση

angela_110

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angela_110
H angela_110 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H angela_110 έγραψε στις 15:40, 22-08-09:

Έχω την εντύπωση, οτι η απαγόρευση ισχύει σε οργανωμένες παραλίες (οργανωμένες είναι αυτές που έχουν ναυαγοσώστη) που υπάρχει και η σχετική σήμανση από τον δήμο. Σε όλες τις άλλες επιτρέπεται ανεξάρτητα από την κάθε κυράτσα που παθαίνει εγκεφαλικό όταν βλέπει σκύλο στην θάλασσα. 'Οπως όλοι οι νόμοι στην Ελλάδα έτσι και αυτός σηκώνει βέβαια ερμηνία,οπότε μια πιό απομακρυσμένη παραλία ίσως σε σώσει απο την επίθεση της εν λόγω κυράτσας

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 16:00, 22-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από angela_110
Έχω την εντύπωση, οτι η απαγόρευση ισχύει σε οργανωμένες παραλίες (οργανωμένες είναι αυτές που έχουν ναυαγοσώστη) που υπάρχει και η σχετική σήμανση από τον δήμο.
Συμφωνώ. Όταν λέει "χώροι λουομένων" προφανώς εννοεί οργανωμένες πλαζ.

Παράθεση

Χριστιάννα Γερακαρίτη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα Γερακαρίτη
H Χριστιάννα Γερακαρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (πάάάρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Χριστιάννα Γερακαρίτη έγραψε στις 09:43, 26-08-09:

Τώρα διάβασα το θέμα και το ίδιο θα σας απαντούσα και εγώ γιατί τον ξέρω τον νόμο αυτό.
Μία μέρα ήταν μία φίλη μου στην παραλία η οποία ήταν σχεδόν ερημική μαζί με το σκυλάκι της και ήρθε ένας τύπος με τον γιό του και καθισε σχεδόν δίπλα της.Με τα πολλά άρχισε να την κράζει για το σκυλί, όταν εκείνη έβγαλε το βιβλιάριο του σκυλιού και του το κόλλησε κυριολεκτικά στην μάπα.Του είπε ότι το σκυλί της ήταν εμβολιασμένο, είχε τσιπάκι,είχε και όλες τις εξετάσεις του σκυλιού γραμμένες και του ζήτησε να της δώσει το δικό του βιβλιάριο που φαίνεται ότι είναι οκ απο αρρώστιες γιατί κολυμπάει δίπλα της και μπορεί να κόλαγε κάτι απο αυτόν,τότε αυτός τα μάζεψε και έφυγε.Ειλικρινά γέλαγα με την ψυχή μου όταν μου το είπε.
Πάντα χρεάζεται να έχεις το βιβλιάριο μαζί σου...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:19, 29-07-13:

Καλημέρα,
Ψάχνω τον ακριβή νόμο που αφορά την παρουσία κατοικίδιων στην παραλία. Στο ίντερνετ κυκλοφορούν ένα σωρό νόμοι, με νούμερα κι ονόματα, αλλά το ΦΕΚ 912 του 1999 που δίνουν δεν υπάρχει στη βάση δεδομένων της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως.
Επίσης, δεν έχω βρει τίποτα για την εγκύκλιο Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93...
Γνωρίζει κάποιος κάτι; Θέλω το νόμο τον ίδιο.

Αρχική Δημοσίευση από strayshelp
δείτε κ αυτό:
Επιτρέπεται να πάρω το σκύλο μου στην παραλία για μπάνιο;
http://www.adespoto.gr/index.php?opt...news&Itemid=67
Σας παρακαλώ ψάχνω να βρω το νόμο που επιτρέπει το κολύμπι του σκυλου σε μη οργανωμένη παραλία. αντιμετώπισα μεγάλο πρόβλημα στην Μεσσηνία. Παρ' όλο που είμασταν πάντα σε απομακρυσμένη παραλία λιμενικό και κάτοικοι έτρεχαν να μας διώξουν. το λιμενικό ισχυρίζεται ότι υπάρχει νόμος που απαγορεύει ακόμη και σε μη οργανωμένη παραλία, αλλά εγώ ξέρω ότι επιτρέπεται από το νόμο να κολυμπάει ο σκύλος και φυσικά στην παραλία να είναι δεμένος με το λουρί του.
θα βοηθούσε πολλούς αν μπορούσατε να αναρτήσετε αυτό το νόμο στην ιστοσελίδα σας.
σας ευχαριστώ
Σύμφωνα με το Νόμο 3170/2003 ο σκύλος μπορεί να μας ακολουθεί σε υπαίθριους χώρους - άρα και στην παραλία – αρκεί να είναι δεμένος, να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες του και να έχουμε μαζί το βιβλιάριο υγείας του για να αποδείξουμε ότι είναι εμβολιασμένος αν μας ζητηθεί.

Το επόμενο ερώτημα είναι αν επιτρέπεται ο σκύλος να μπει στη θάλασσα.

Στο άρθρο 230, παραγρ. Ζ του Γενικού Κανονισμού Λιμένων (ΦΕΚ 912/11-10-99) ορίζεται ότι: « Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Η παράβαση τιμωρείται με 50-150 ? πρόστιμο (το ύψος του προστίμου καθορίζει ο λιμενάρχης).

Ωστόσο βρήκαμε ένα διακριτικό παραθυράκι για κείνους που δεν θέλουν να στερήσουν τη δροσιά και τη άσκηση του θαλάσσιου μπάνιου στο σκύλο τους. Η εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ διευκρινίζει πως η παραπάνω απαγόρευση δεν περιλαμβάνει απομακρυσμένες τοποθεσίες ακόμα κι αν εκεί συχνάζουν λουόμενοι.

Πηγή :www.zawf.gr

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:39, 29-07-13:

Γαμώτο, το "Σκύλος και Γάτα" είχε εκτενές αφιέρωμα σ' αυτό το θέμα, στο προηγούμενο τεύχος του. Ουσιαστικά, έλεγε ότι είναι πολύ μπερδεμένο το όλο θέμα, με αντικρουόμενες και αλληλοσυμπληρούμενες και ό,τι να 'ναι νομοθετικές πράξεις και παρέθετε παραδείγματα. Το ψάχνω να στο σκανάρω γιατί ήταν ενδιαφέρον και δεν μπορώ με τίποτα να το βρω.

Αυτό ήταν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:42, 29-07-13:

Σ'ευχαριστώ καλό μου, υπάρχει ένα κείμενο που αναμασάται από όλες τις φιλοζωικές και τα ΜΜΕ, με πρόσφατο παράδειγμα τα Νέα... αλλά ο ίδιος ο νόμος πουθενά...!

Βάσει του νόμου 3170/2003 για τα ζώα συντροφιάς, ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος για το ζώο σε κάθε περιοχή του δημόσιου χώρου (και να μαζεύει περιττώματα, κρατάει αποστάσεις, κλπ κλπ). Ωραία. Οι παραλίες είναι δημόσιος χώρος, τέλεια.
ΑΛΛΑ: Πού είναι αυτός ο Γενικός Κανονισμός Λιμένα;; Το έχω βρει ακριβώς όπως το παραθέτει η Ισμήνη το κείμενο, και ΠΟΥΘΕΝΑ την πηγή. Το Φύλλο 912 του '99 δεν υπάρχει.

Το μόνο άλλο πλαίσιο είναι ο Νόµος 2971/2001 «Αιγιαλός, παραλία και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ Α' 285/19.12.2001)
"1. Ο αιγιαλός, η παραλία, η όχθη και η παρόχθια ζώνη είναι πράγματα κοινόχρηστα και ανήκουν
κατά κυριότητα στο Δημόσιο, το οποίο τα προστατεύει και τα διαχειρίζεται σύμφωνα με τις αρχές
της αειφορίας και του χωροταξικού σχεδιασμού."

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:25, 01-08-13:

Λοιπόν, με βάση το νόμο του 2003 και την παράγραφο 1 του άρθρου 230 του ΦΕΚ 460/1978, δεν επιτρέπεται το μπάνιο ζώων σε παραλίες με λουόμενους, αλλά δεν υπάρχει περιορισμός για ερημικές παραλίες (κι εννοείται ότι όλα είναι σχετικά)

Καλά τα εξηγεί αυτός:
http://www.kostasbeys.gr/articles.ph...mnu=3&id=22860

Και ο ακριβής νόμος είναι εδώ:
http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...lus73Rt9s1dHb5

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Marinaskymn, mathewoz4, Melvingon

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • SOS!! Παραλία Αυλίδος - Από Pocahontas
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σκύλοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-12-10 στις 17:40.
    • Παραλία και γάτα πάνε μαζί; - Από Dimiris_LD
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-06-10 στις 08:01.
    • Σκύλος στην παραλία - Από Αθανασία
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-10-06 στις 00:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους