Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,308 εγγεγραμμένα μέλη και 718,702 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 450 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σειρά τροφής Eukanuba

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nenaki20271
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H nenaki20271 έγραψε στις 18:33, 07-04-10:

Γεια σας και παλι!!Χθες που πγα να παρω τροφη της γατουλας μου ειδα μια μαρκα που δεν την ειχα ξαναδει,eukanuba την ελεγαν.Την εχετε δοκιμασει?Ειναι καλη???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 18:47, 07-04-10:

ναι, ειναι καλη τροφη , αν δεν κανω λαθος ειναι στην κατηγορια premium οπως η royal canin.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 21:36, 09-04-10:

Καλή είναι αλλά και αυτή περιέχει σιτηρά που δεν κάνουν και πολύ καλό στις γάτες.Να προτιμάς τις τροφές που το πρώτο συστατικό να είναι κρέας,κοτόπουλο,ψάρι ή μοσχάρι αλλά όχι σε σκόνη αφυδατωμένο...(fresh meat να λέει και όχι food poultry.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 09:49, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Καλή είναι αλλά και αυτή περιέχει σιτηρά που δεν κάνουν και πολύ καλό στις γάτες.Να προτιμάς τις τροφές που το πρώτο συστατικό να είναι κρέας,κοτόπουλο,ψάρι ή μοσχάρι αλλά όχι σε σκόνη αφυδατωμένο...(fresh meat να λέει και όχι food poultry.
Άννα, έχω την εντύπωση ότι οποιοδήποτε κρέας σε μορφή κροκετών είναι αφυδατωμένο. Το "fresh meat" μου φαίνεται λίγο παραπλανητικό, πώς θα μπορούσε μια κροκέτα να έχει φρέσκο κρέας; Πολλές κροκέτες αναφέρουν ως πρώτο συστατικό το "dehydrated poultry meat", που νομίζω πως είναι το επιθυμητό. Αυτό που ΔΕΝ πρέπει να αναφέρεται ως πρώτο συστατικό είναι τα σιτηρά (καλαμπόκι κλπ) ή ο όρος "meal", που ουσιαστικά υποδηλώνει υποπροϊόντα κρέατος.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:52, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Άννα, έχω την εντύπωση ότι οποιοδήποτε κρέας σε μορφή κροκετών είναι αφυδατωμένο. Το "fresh meat" μου φαίνεται λίγο παραπλανητικό, πώς θα μπορούσε μια κροκέτα να έχει φρέσκο κρέας; Πολλές κροκέτες αναφέρουν ως πρώτο συστατικό το "dehydrated poultry meat", που νομίζω πως είναι το επιθυμητό. Αυτό που ΔΕΝ πρέπει να αναφέρεται ως πρώτο συστατικό είναι τα σιτηρά (καλαμπόκι κλπ) ή ο όρος "meal", που ουσιαστικά υποδηλώνει υποπροϊόντα κρέατος.
πολλες τροφες παιρνουν κατεψυγμενα κρεατα και τα επεξεργαζονται για να γινουν κροκετες. Αλλες τροφες παιρνουν φρεσκα. Αυτο εννοουν οταν λενε fresh meat. Ουτε το dehydrated poultry meat ειναι καλο. Ειναι πολυ γενικο. Το σωστο πρεπει να ειναι ειτε (dehydrated) chicken (or turkey) meat, ειτε chicken (or turkey) meal. Tο meal δεν ειναι απαραιτητα κακο, αρκει να προσδιοριζει η εταιρια απο που προερχεται. Αν ειναι πχ chickey by product meal τοτε προφανως δεν ειναι καλο. Ουτε το meat by product meal ειναι καλο. Τα υποπροιοντα κρεατος ειναι τα "By products". Επισης τα 3 πρωτα συστατικα πρεπει να ειναι κρεας και να μη περιεχει η τροφη καθολου gluten, corn, by products, cellulose, soy, χρωστικες ουσιες, ethoxyquin, BHA/BHT...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:38, 10-04-10:

βρε κοριτσια....η ρουαγιαλ κανιν...εχει αυτα τα συντηρητικα..'η οχι;

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 11:38, 10-04-10:

Δυο χρονια που εχω τη Μπριζιτ,της δινω την Pro Plan housecat,την οποια τρωει και ο μικρουλης 6.5 μηνων .Και τα δυο στειρωμενα σημερα και ο κτηνιατρος μου ειπε να μην την αλλαξω γιατι εχει λιγα λιπαρα και δεν χρειαζεται να παρω ειδικη για στειρωμενα.....Απλα να περιορισω λιγο την ποσοτητα στον μικρο τουλαχιστον ,που εχει ταση παχους.Σαν πρωτο συστατικο της ειναι το κοτοπουλο (20 %) ,λιπαρα-ελαια 14%..κλπ.

Πιστευω οτι απολυτα καλη τροφη συσκευασμενη τουλαχιστον δεν υπαρχει.Καθε εταιρεια βαζει καποιο συστατικο σε μεγαλυτερη η μικροτερη ποσοτητα και επικρατει ενα μπαχαλο στο πια να επιλεξει κανεις.
Καλο ειναι να εχουν μια σταθερη τροφη και οχι αλλαγες τροφων ,αφου φυσικα μια φορα το χρονο γινονται εξετασεις αιματος ,για τσεκαρισμα των τιμων.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:16, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
βρε κοριτσια....η ρουαγιαλ κανιν...εχει αυτα τα συντηρητικα..'η οχι;
Η κτηνιατρικη σειρα της royal canin εχει και BHA και BHT (εδω τουλαχιστον, στην ευρωπαικη version δεν ξερω σιγουρα, αλλα δε νομιζω να διαφερει και πολυ ). Δεν γνωριζω αν η μη κτηνιατρικη εχει αυτες τις ουσιες

Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H nenaki20271 έγραψε στις 14:19, 10-04-10:

Αυτες οι τροφες ειναι μπερδεμα πια!Εχουν βγαλει τοσες πολλες που δεν ξερεις ποια να εμπιστευθεις.Εγω hill's για γατακια επαιρνα πρωτα,αλλα τωρα της πηρα royal για γατακια και τρελαθηκε.Πιστευω οτι ειναι καλη.Αλλα καθε φορα που παω στο μαγαζι για τροφη λεω μπας και ειναι καλυτερη αυτη ή αυτη ή αυτή..πφφφ!!!Λενε και για την orijen καλα πραγματα αλλα δεν την εχει κανενα μαγαζι εδω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nenaki20271 : 10-04-10 στις 14:25. Αιτία: συπληρωση
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:24, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από nenaki20271
Αυτες οι τροφες ειναι μπερδεμα πια!Εχουν βγαλει τοσες πολλες που δεν ξερεις ποια να εμπιστευθεις.Εγω hill's για γατακια επαιρνα πρωτα,αλλα τωρα της πηρα royal για γατακια και τρελαθηκε.Πιστευω οτι ειναι καλη.Αλλα καθε φορα που παω στο μαγαζι για τροφη λεω μπας και ειναι καλυτερη αυτη ή αυτη ή αυτή..πφφφ!!!Λενε και για την orijen καλα πραγματα αλλα δεν την εχει κανενα μαγαζι εδω..
συμφωνω..και εγω εχω μπερδευτει απιστευτα..στο καλο..η μια ειναι καλη σε κατι..αλλα εχει κατι αλλο ασχημο..ασε που ο ενας γοατρος λεει..αυτη ειναι η καλυτερη,ο αλλος δεν την θεωρει καλη....και τρεχα γυρευε!!!

Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H nenaki20271 έγραψε στις 15:42, 12-04-10:

Δεν ξερω,οι κτηνιατροι παιρνουν καποια ποσοστα απο εταιρειες τροφων η οχι?

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 16:15, 12-04-10:

εγω πιστευω οτι παιρνουν, γιαυτο οσες δεν πουλουν τις περισσοτερες τις βγαζουν σκαρτες ..το ιδιο κ τα πετσοπς..προσωπικη μου αποψη..

Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H nenaki20271 έγραψε στις 16:50, 12-04-10:

Ναι ουτε εγω ξερω καθολου.Το συμπερασμα ειναι ενα,πολυ μπερδεμα οι τροφες!

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 22:36, 12-04-10:

Δεν παίρνουν ποσοστά, παίρνουν πολλά δώρα. Ξέρω άτομο που το κτηνιατρείο, από το γραφείο μέχρι τους καναπέδες, είναι εξοπλισμένο με χάρη σ' αυτές τις εταιρίες. Δεν ξέρω... Όλες λίγο πολύ ίδιες τις θεωρώ...

Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H nenaki20271 έγραψε στις 22:58, 12-04-10:

Πλακα κανεις??????Ειναι μια μορφη ποσοστου και αυτη!!!!Εχεις δικιο πανω κατω ιδιες ειναι..

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 13:03, 13-04-10:

Σήμερα που πήγα να παραγγείλω τροφή για τα αγγελούδια μου από το on line pet shop πήρε το μάτι μου μια καινούργια τροφή την Olliver του γνωστού μάγειρα υποθέτω...την έψαξα και βρήκα τα ακόλουθα σχετικά με τα συστατικά της..Μου φαίνεται καλή ..την έχει δοκιμάσει κανείς;
INGREDIENTS
Chicken meal, oats, fresh chicken, chicken fat, potato, peas, complete mineral and vitamin supplements, OLIVERʼS TRIPLE FIBERPLAN™ (pea fibre, beet pulp and rice bran), chicken liver, linseed, OLIVERʼS OMEGA 3 BOOST, fresh whole eggs, OLIVERʼS AURA BOOST™ (blueberry, cranberry, raspberry, apple, carrot, tomato, kelp, parsley, ginseng, green tea, pollen, gingko biloba, marigold extract), OLIVERʼS DIGESTION BOOST™ (mannanoligosaccharides, yeast culture, inulin, yucca shidigera).
KEY FIGURES
Protein 36 %
Fat 20 %
Fibre 2,5 %
Fresh chicken 20 %
Chicken. totally +70 %
Lutein 6 mg/kg
Taurine 0,5 %
Omega 3 0,5 %
Omega 6 2,5 %
Absorption 92 %
Kcal. per kg (ME) 4550

Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

H nenaki20271 έγραψε στις 14:46, 13-04-10:

Χμμ για πες τη διευθυνση του on line pet shop να παρουμε μια γευση!

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 15:21, 13-04-10:

Δεν νομίζω να είναι του γνωστού μάγειρα... Τουλάχιστον δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο από το site της εταιρείας Oliver, η οποία όπως είδα είναι δανική. Πάντως η τροφή φαίνεται ενδιαφέρουσα...
Το site του on line pet shop είναι www.onlinepetshop.gr

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 13:46, 14-04-10:

Και η τιμή είναι καλή αλλά δεν έχει μικρή συσκευασία για δοκιμή...και τα δικά μου είναι πολύ ιδιότροπα και φοβάμαι μην μου μείνουν αμανάτι και δεν ξέρω τι να τις κάνω μετά...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 14:01, 02-07-10:

Καλησπέρα σας! Πριν μερικες μερες δοκιμασαμε την Eukanuba Veterinary Diets Feline Struvite Urinary. Ειναι της κτηνιατρικης σειρας της Eukanuba (πλεον μονο αυτη κυκλοφορει για γατες!) και η συγκεκριμενη ειναι για στειρωμενα γατια. Επισης στην ιδια σειρα κυκλοφορουν τα ακολουθα: Feline Intestinal, Feline Oxalate Urinary, Feline Renal & Feline Restricted Calorie.
Ποιο αναλυτικα για καθε ενα απο αυτα μπορειτε να διαβασετε εδω :
http://www.pet-supermarket.co.uk/pro...&a=resetsearch
Εγω θα σας γραψω τα συστατικα για τα στειρωμενα:

Chicken liver, chicken, rice flour, white fish, chicken meal, dried whole egg, dried beet pulp, fish oil, potassium chloride, brewer's dried yeast, taurine, tricalcium phosphate, DL-methionine, sodium chloride.

Ειναι στην λογικη της orijen, απλα εχει χαμηλοτερο ποσοστο πρωτεινης περιπου οσο και η acana! για την ακριβεια η συγκεκριμενη εχει 33% πρωτεινη! Σαν μυρωδια ειναι ευχαριστη, το σχημα της κροκετας ειναι στρογυλλο σαν μπιλια (προσεξα οτι ο Λουκουμας μασαει περισσοτερο) και σαν γευση τουλαχιστον στον Λουκουμα αρεσει μιας και το τρωει ολο με ευχαριστηση.

Κυκλοφορει σε 2 συσκευασιες: 400γρ και 3 κιλα με κοστος 6 ευρω και 35 ευρω αντιστοιχα!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:14, 02-07-10:

Σιμωνη καλο ειναι να προσεχεις με αυτες τις ειδικες τροφες. Οι γατες παρουσιαζουν 2 μορφες ουρολιθων, στρουβιτη και oxalate. Αν μια γατα ειναι πιο ευαλωτη να παρουσιασει ουρολιθους στρουβιτη θα πρεπει η τροφη της να ριχνει το pH στα ουρα της ωστε να αποτρεπει τον σχηματισμο των κρυσταλλων στρουβιτη. Αν ομως η γατα ειναι πιο ευαλωτη να παρουσιασει κρυσταλλους oxalate, τοτε η τροφη θα πρεπει να ανεβαζει λιγο το pH των ουρων της. Οπως καταλαβαινεις υπαρχουν 2 ειδικες τροφες, μια για κρυσταλλους στρουβιτη και μια για κρυσταλλους oxalate. Απο την στιγμη που ο λουκουμας δεν εχει παρουσιασει προβλημα, πως ξερεις ποια τροφη πρεπει να τρωει; Αν εχει ας πουμε προδιαθεση για κρυσταλλους στρουβιτη και του δινεις τροφη για κρυσταλλους oxalate, τοτε ειναι πιθανο να προκυψει καποιο προβλημα. Αποψη μου ειναι να μη τους δινουμε τροφες για ασθενειες χωρις να εχουν παρουσιασει προβλημα γιατι μπορει με αυτο που κανουμε να δημιουργησουμε προβληματα χωρις λογο. Θα εδινες τροφη για διαρροια σε μια γατα που δεν εχει διαρροια; Θα εδινες τροφη για γατα με νεφρικη ανεπαρκεια σε μια απολυτα υγιεστατη γατα; Υποθετω πως οχι...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 09:06, 05-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Σιμωνη καλο ειναι να προσεχεις με αυτες τις ειδικες τροφες. Οι γατες παρουσιαζουν 2 μορφες ουρολιθων, στρουβιτη και oxalate. Αν μια γατα ειναι πιο ευαλωτη να παρουσιασει ουρολιθους στρουβιτη θα πρεπει η τροφη της να ριχνει το pH στα ουρα της ωστε να αποτρεπει τον σχηματισμο των κρυσταλλων στρουβιτη. Αν ομως η γατα ειναι πιο ευαλωτη να παρουσιασει κρυσταλλους oxalate, τοτε η τροφη θα πρεπει να ανεβαζει λιγο το pH των ουρων της. Οπως καταλαβαινεις υπαρχουν 2 ειδικες τροφες, μια για κρυσταλλους στρουβιτη και μια για κρυσταλλους oxalate. Απο την στιγμη που ο λουκουμας δεν εχει παρουσιασει προβλημα, πως ξερεις ποια τροφη πρεπει να τρωει; Αν εχει ας πουμε προδιαθεση για κρυσταλλους στρουβιτη και του δινεις τροφη για κρυσταλλους oxalate, τοτε ειναι πιθανο να προκυψει καποιο προβλημα. Αποψη μου ειναι να μη τους δινουμε τροφες για ασθενειες χωρις να εχουν παρουσιασει προβλημα γιατι μπορει με αυτο που κανουμε να δημιουργησουμε προβληματα χωρις λογο. Θα εδινες τροφη για διαρροια σε μια γατα που δεν εχει διαρροια; Θα εδινες τροφη για γατα με νεφρικη ανεπαρκεια σε μια απολυτα υγιεστατη γατα; Υποθετω πως οχι...
η ''κλασσικες'' τροφες για στειρωμενα γατια απο ποιον απο τους 2 τυπους ουρολιθιασης προστατευουν??

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:28, 05-07-10:

απο κανεναν. Οι τροφες για στειρωμενα εχουν αυτη την ονομασια επειδη εχουν λιγοτερες θερμιδες. Τα στειρωμενα μπορουν να εχουν εως και 30% μειωμενο μεταβολισμο γι' αυτο και χρειαζονται λιγοτερες θερμιδες. Επισης καποιες τροφες εχουν και λιγοτερο μαγνησιο. Αν φοβασαι για ουρολιθους, η λυση ειναι λιγο πιο απλη απο το να ψαχνεις για διαφορες τροφες... νερο!!! Αν δεν θελεις να δινεις τακτικα κονσερβες, μπορεις να βραζεις κρεας χωρις αλατι και να δινεις λιγο απο το ζουμι για τον Λουκουμα και να μουσκευεις τις κροκετες μεχρι να μαλακωσουν. Εγω στον δικο μου πολλες φορες αραιωνω την κονσερβα με ζουμακι (γυρω στις 4-5 κουταλιες) και γινεται σαν σουπα. Του αρεσει παρα πολυ. Επισης σημαντικο ειναι να πηγαινει συχνα στην τουαλετα και να μην τα κραταει. Αν του βαζεις νερο ή ζουμακι στην τροφη θα παρατηρησεις οτι θα πηγαινει πιο συχνα τουαλετα. Ο δικος μου παει 3-4 φορες τη μερα! Απεφευγε επισης τις τροφες με πολλες ινες και υδατανθρακες. Αν δεν βαριεσαι μπορεις να διαβασεις τα παρακατω αρθρα που πιστευω ειναι αρκετα κατατοπιστικα:
Αρθρο 1
Αρθρο 2

Παντως πιστευω πως αφου δεν εχει παρουσιασει προβλημα ως τωρα δεν θα επρεπε να ανησυχεις και πολυ. Καλο ειναι να προσεχουμε γιατι η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια, αλλα δε νομιζω πως πρεπει να δινουμε τροφες για κατι που δεν εχει. Εγω στη θεση σου θα του εδινα να πινει περισσοτερο νερο

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 10:45, 05-07-10:

απο κανεναν. Οι τροφες για στειρωμενα εχουν αυτη την ονομασια επειδη εχουν λιγοτερες θερμιδες. Τα στειρωμενα μπορουν να εχουν εως και 30% μειωμενο μεταβολισμο γι' αυτο και χρειαζονται λιγοτερες θερμιδες. Επισης καποιες τροφες εχουν και λιγοτερο μαγνησιο. Αν φοβασαι για ουρολιθους, η λυση ειναι λιγο πιο απλη απο το να ψαχνεις για διαφορες τροφες... νερο!!! Αν δεν θελεις να δινεις τακτικα κονσερβες, μπορεις να βραζεις κρεας χωρις αλατι και να δινεις λιγο απο το ζουμι για τον Λουκουμα και να μουσκευεις τις κροκετες μεχρι να μαλακωσουν. Εγω στον δικο μου πολλες φορες αραιωνω την κονσερβα με ζουμακι (γυρω στις 4-5 κουταλιες) και γινεται σαν σουπα. Του αρεσει παρα πολυ. Επισης σημαντικο ειναι να πηγαινει συχνα στην τουαλετα και να μην τα κραταει. Αν του βαζεις νερο ή ζουμακι στην τροφη θα παρατηρησεις οτι θα πηγαινει πιο συχνα τουαλετα. Ο δικος μου παει 3-4 φορες τη μερα! Απεφευγε επισης τις τροφες με πολλες ινες και υδατανθρακες. Αν δεν βαριεσαι μπορεις να διαβασεις τα παρακατω αρθρα που πιστευω ειναι αρκετα κατατοπιστικα:
Αρθρο 1
Αρθρο 2

Παντως πιστευω πως αφου δεν εχει παρουσιασει προβλημα ως τωρα δεν θα επρεπε να ανησυχεις και πολυ. Καλο ειναι να προσεχουμε γιατι η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια, αλλα δε νομιζω πως πρεπει να δινουμε τροφες για κατι που δεν εχει. Εγω στη θεση σου θα του εδινα να πινει περισσοτερο νερο
πινει νερο σε νορμαλ πλαισια..εγω θελω να δινω κονσερβες..απλα με εχουν τρομοκρατησει απο θεμα παχους απο αυτες..συνηθως του δινω μιση κονσερβα μερα παρα μερα και πολλες φορες και καθε μερα..αναλογα..απλα θελω και μια καλη τροφη..η acana και η orijen ειναι πολυ καλες..απλα δεν τις βρισκω ευκολα..σκεφτομουνα να δοκιμασω και την applaws αν θα του αρεσει..απλα επειδη ακουσα απο ατομο γνωστο οτι μετα απο χρηση orijen οι εξετασεις αιματος εδειξαν τσιμπημενες τιμες στο συκωτι φοβαμαι την πολυ πρωτεινη..
βρηκα την schesir αλλα βρηκα μονο μικρη συσκευασια (400 γρ)..γενικα θελω μια τροφη πρωτεινικης μορφης αλλα οχι τοσο πολυ (46%) που εχει η orijen..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:47, 05-07-10:

Αφου δεν θελεις να δινεις τροφη υψηλης περιεκτικοτητας σε πρωτεινη, τοτε μαλλον θα πρεπει να επιστρεψεις σε καποια απο αυτες που ετρωγε και πριν. Royal canin ή καποια αλλη με λιγοτερα σιτηρα και συντηρητικα ισως Να ξερεις παντως πως οι κονσερβες εχουν πιο πολυ πρωτεινη απο την orijen. Οι κονσερβες που δινω στον δικο μου περιεχουν πανω απο 50% πρωτεινη αν αφαιρεσεις το νερο. Εγω παντως που του δινω orijen (περιπου ενα γευμα τη μερα, 2 γευματα κονσερβα) εδω και 1.5 χρονο δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Ειναι και θεμα οργανισμου.
Ο δικος μου μια χαρα ειναι στο βαρος του με τις κονσερβες, ισα ισα τρωει και λιγοτερο ετσι γιατι φουσκωνει αμεσως (ουτε 85γρ δεν μπορει να φαει σε ενα γευμα). Βεβαια παιζει ρολο και η κονσερβα. Να αποφευγεις αυτες με τα ζελεδακια.

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 11:51, 05-07-10:

Αφου δεν θελεις να δινεις τροφη υψηλης περιεκτικοτητας σε πρωτεινη, τοτε μαλλον θα πρεπει να επιστρεψεις σε καποια απο αυτες που ετρωγε και πριν. Royal canin ή καποια αλλη με λιγοτερα σιτηρα και συντηρητικα ισως Να ξερεις παντως πως οι κονσερβες εχουν πιο πολυ πρωτεινη απο την orijen. Οι κονσερβες που δινω στον δικο μου περιεχουν πανω απο 50% πρωτεινη αν αφαιρεσεις το νερο. Εγω παντως που του δινω orijen (περιπου ενα γευμα τη μερα, 2 γευματα κονσερβα) εδω και 1.5 χρονο δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα. Ειναι και θεμα οργανισμου.
Ο δικος μου μια χαρα ειναι στο βαρος του με τις κονσερβες, ισα ισα τρωει και λιγοτερο ετσι γιατι φουσκωνει αμεσως (ουτε 85γρ δεν μπορει να φαει σε ενα γευμα). Βεβαια παιζει ρολο και η κονσερβα. Να αποφευγεις αυτες με τα ζελεδακια.
δεν θελω rc κ τετοια.. φισκα στα σιτηρα.. ουφ αδιεξοδο.. μπρος γκρεμος κ πισω ρεμμα..

Παράθεση

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη socratisv
Ο socratisv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O socratisv έγραψε στις 02:42, 17-08-10:

Η RC, αν και φίσκα στα σιτηρά και στα υποπροϊόντα ή άλλα β' διαλογής συστατικά (αν εξαιρέσεις τις " ειδικές φαρμακευτικές τροφές, την κατατάσω στην κατηγορία λίπασμα για τα λουλούδια) " προσέχει" τα συστατικά της και τις αναλογίες βιταμινών, πρωτεϊνών κλπ ΄λόγω των δικαστικών ιστοριών που διαδραματίστηκαν πριν από μερικά χρόνια. Με άλλα λόγια, ό,τι και νάναι, δεν είναι τελειώς σαβούρα.
Όσον αφορά τη Eukanuba kai την IAMS, δεν θα τις αγόραζα σε καμία περίπτωση αποκλειστικά για ηθικούς λόγους: Έχουν πεθάνει πολλές αθώες ψυχές για να βγουν αυτές οι τροφές στο εμπόριο, Έγινε μεγάλος ντόρος με τα πειράματα που ζήτησε η Eukanuba καθώς και με το " κρέας" που περιέχεται σε ορισμένες της τροφές (δλδ σκύλοι ή γάτες στους οποίους έκαναν ευθανασία και κατέληξαν γεύμα)

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 12:27, 17-08-10:

Αρθρο 1
Αρθρο 2

Hρώ μου συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω... Τα άρθρα που εβαλες ειναι πολύ καλά επίσης....
Κι εμενα ο κτηνίατρος που το συζήτησα μαζί του μου ειπε πως σε καμμια περίπτωση δεν πρέπει να δίνουμε ειδικές τροφές αν δεν έχουν προβλημα τα ζωάκια ...
Επίσης Σιμώνη αυτο που λέει η Ηρώ για το νερό στην τροφή μου το ειπε και εμένα ο κτηνίατρος. ΠΡΕΠΕΙ να παιρνουν τα ζώα μας συχνά ποσότητα υδαρούς τροφής. Ειτε βραστα ψαράκια ή κοτόπουλο είτε κονσέρβα καλής ποιότητος. Εγώ τους δίνω πολύ συχνά applaws κονσέρβες. Και βραστό κοτόπουλο. Και επίσης τα υψηλά ποσοστά πρωτεϊνης στην τροφή δεν νομίζω πως ωφελούν απ την στιγμή που τα γατάκια μας ζουν μέσα σε σπίτια και δεν έχουν δραστηριότητα εκτός. Τουλάχιστον αυτό έχω αποκομίσει και απ΄τους κτηνιάτρους που έχω συζητήσει καθώς και απο εκτροφείς με τους οποίους πάλι έχω μιλήσει.
Φιλάκια στα γατόνια σας!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:44, 17-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από socratisv
Η RC, αν και φίσκα στα σιτηρά και στα υποπροϊόντα ή άλλα β' διαλογής συστατικά (αν εξαιρέσεις τις " ειδικές φαρμακευτικές τροφές, την κατατάσω στην κατηγορία λίπασμα για τα λουλούδια) " προσέχει" τα συστατικά της και τις αναλογίες βιταμινών, πρωτεϊνών κλπ ΄λόγω των δικαστικών ιστοριών που διαδραματίστηκαν πριν από μερικά χρόνια. Με άλλα λόγια, ό,τι και νάναι, δεν είναι τελειώς σαβούρα.
Όσον αφορά τη Eukanuba kai την IAMS, δεν θα τις αγόραζα σε καμία περίπτωση αποκλειστικά για ηθικούς λόγους: Έχουν πεθάνει πολλές αθώες ψυχές για να βγουν αυτές οι τροφές στο εμπόριο, Έγινε μεγάλος ντόρος με τα πειράματα που ζήτησε η Eukanuba καθώς και με το " κρέας" που περιέχεται σε ορισμένες της τροφές (δλδ σκύλοι ή γάτες στους οποίους έκαναν ευθανασία και κατέληξαν γεύμα)
συμφωνω με ολα οσα γραφεις..επισης να προσθεσω οτι η rc εχει επισης τα συστατικα BHA,BHT που εχουν ενοχοποιηθει για καρκινογενεση...
..εχεις απολυτο δικιο οτι δεν πρεπει να αγοραζουμε καποια προιοντα και για ηθικους λογους...ειναιν πολυ σημαντικο αυτο,μπας και δουνε να μειωνονται οι πωλησεις τους και παρουν το μνμ..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σειρά τροφής Pro Plan - Από siam
      Το θέμα έχει λάβει 79 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-19 στις 19:09.
    • Σειρά τροφής Vegan Ami Cat - Από Eva82
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-12-16 στις 22:37.
    • Σειρά τροφής Profine - Από Piwaki
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-16 στις 23:23.
    • Σειρά τροφής Feline - Από Piwaki
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-10-11 στις 16:27.
    • Σειρά τροφής Gourmet - Από Alis19887
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-11-09 στις 17:56.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους