Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,494 εγγεγραμμένα μέλη και 718,122 μηνύματα σε 22,531 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 337 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Για την Ελλάδα ρε γαμώτο

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 21:45, 12-11-07:

H ιστορία ενός αδέσποτου.
Γεννήθηκα μέσα σε ένα σαλόνι, από μια μάνα που κάθε χρόνο την οδηγούσαν στα καλλιστεία σκύλων χωρίς να την ρωτήσουν. Μια φορά θέλησε να βγει κρυφά από το «χρυσό κλουβί» της και γνώρισε τον αδέσποτο πατέρα μου. Έτσι ήρθα στον κόσμο μαζί με άλλα έξη αδερφάκια μου. Όταν ήρθα στον κόσμο δεν μπορούσα να δω τίποτα, μόνο άκουγα και μύριζα, άκουγα τον αφέντη της μάνας μου που έλεγε συνέχεια. «Το βρομόσκυλο, μα να πάθουμε τέτοια λαχτάρα; Τι θα τα κάνω εγώ τώρα επτά κουτάβια;» Το κοριτσάκι του πάλι έκλεγε και του έλεγε να τα κρατήσει. Τίποτα εκείνος ήταν ανένδοτος. Τελικά μόλις ανοίξαμε τα μάτια μας, και πέρασαν άλλες έξη ή επτά εβδομάδες, ένοιωσα ένα χέρι να μας αρπάζει από την αγκαλιά της μάνας και να μας πετά σε ένα κουτί. Εκείνη —η μάνα— γρύλιζε αλλά κανείς δεν της έδινε σημασία. Το κοριτσάκι φώναζε και έκλεγε αλλά και σʼ αυτό δεν έδινε κανείς σημασία. Τελικά με τα πολλά βρεθήκαμε, εγώ και τα αδέρφια μου μαζί με το κουτί σε κάποιο μαγαζί που είχε και άλλα ζώα. Το αφεντικό της μαμάς μας άφησε εκεί για λίγες μόνο δραχμές —δεν υπήρχαν ακόμη τα Euro στην ζωή μας— και έφυγε. Βρέθηκα μακριά από τα αδερφάκια μου, μέσα σε ένα κλουβί γεμάτο με χαρτιά και τον ήλιο να με χτυπάει στα μάτια. Η ζέστη ήταν αφόρητη, το νερό ζεστό, καυτό και με λίγη ξηρά τροφή δίπλα μου, που ακόμη δεν ήξερα να την μασάω. Πέρασαν μέρες τα αδερφάκια μου τα είχαν αγοράσει κάποιοι, εμένα κανείς. Ήμουνα βλέπετε το πιο μεγαλόσωμο από τα άλλα και έτσι έλεγαν ότι δεν κάνω για διαμέρισμα. Είχα πια μεγαλώσει αρκετά και άρχισα να μη χωράω μέσα στο κλουβί του μαγαζιού. Κάποια μέρα ένα χέρι —του καταστηματάρχη— με βούτηξε μέσα από το κλουβί και με έβαλε σε ένα άλλο μεγαλύτερο και με αυτό πια βρέθηκα στο αυτοκίνητο του. Δεν ήξερα που με πήγαινε. Τελικά όταν αρκετή ώρα μετά σταμάτησε το αυτοκίνητο, με έβγαλε μαζί με το κλουβί, κοίταξα γύρω μου και είδα παντού δένδρα. Δεν ήξερα που βρισκόμουνα. Είδα την πόρτα του κλουβιού να ανοίγει. Βγήκα δειλά–δειλά έξω. Το αφεντικό μου πέταξε ένα ξύλο και εγώ έτρεξα να το πιάσω. Το ξύλο ήταν πίσω από ένα θάμνο. Το πήρα στο στόμα και χαρούμενος γύρισα πίσω, αλλά στην θέση του κλουβιού δεν υπήρχε τίποτα, δεν ήταν κανείς εκεί. Έμεινα με το ξύλο στο στόμα. Το άφησα και κάθισα κάτω, περιμένοντας χωρίς να ξέρω τι. Ήμουνα μόνος πλέον μέσα στην απεραντοσύνη. Πέρασαν μέρες και μέρες χωρίς φαγητό, περπατούσα δίπλα στον δρόμο με τα αυτοκίνητα να περνάνε δίπλα μου σφυρίζοντας. Τελικά βρέθηκα σε μια πόλη γεμάτη ανθρώπους και σκουπίδια. Είχα πλέον να τρώω κάτι. Πέρασαν χρόνια από τότε, όλο και κάποιος με κλωτσούσε, αλλά δεν το έβαζα κάτω. Άλλως με προκαλούσε, αλλά δεν ήθελα να δαγκώσω κανέναν. Είχα πια φτιάξει την δικιά μου γωνιά. Τώρα τελευταία όμως όλο και κάτι γινόταν και οι άνθρωποι μας έδιωχναν πότε από εδώ και πότε από εκεί. παντού άνοιγαν τρύπες, Τελικά μια μέρα με πλησίασε ένας παράξενος τύπος με ένα κοντάρι στο χέρι που κατέληγε σε ένα συρματόσχοινο. Με κοίταξε περίεργα και λίγο μετά και ενώ εγώ κουνούσα την ουρά, μου πέρασε το σύρμα στο λαιμό μου. Πόνεσα πνιγόμουν αλλά εκείνος με πέταξε μέσα σε ένα φορτηγό σαν σακί. Λίγες ώρες μετά βρέθηκα σε ένα παράξενο θάλαμο με σιδερένια κρεβάτια. Ένας τύπος με άσπρα ρούχα με ακούμπησε εκεί επάνω. Τον άκουσα να λέει για κάποιους Ολυμπιακούς αγώνες και άλλα που δεν καταλάβαινα, απλά κοιτούσα και τα μάτια μου είχαν αρχίσει να γεμίζουν δάκρια και η μύτη μου άρχισε να ξεραίνετε. Τον είδα να κρατάει μια βελόνα γεμάτη υγρό και να μου την καρφώνει. Αυτό ήταν σε λίγο η ανάσα μου έγινε αργή και εγώ έχανα τον κόσμο, πριν ακόμη φύγω με πέταξαν στα σκουπίδια που κάποτε έτρωγα, όλα άρχισαν να σκοτεινιάζουν και εγώ με δάκρυα στα μάτια πρόλαβα να φωνάξω δυνατά : «ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ». Τώρα από εδώ πάνω βλέπω τους ανθρώπους να είναι ευτυχισμένοι που δεν θα έχουν εμένα στα πόδια τους να τους εμποδίζω και να τους ντροπιάζω στους ξένους που θα έρθουν για να δουν τους Ολυμπιακούς αγώνες.
πηγη: zoofilia.gr

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:22, 13-11-07:

Μπραβο μελινακι ειναι μια πικρη αληθεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

patousaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη patousaki
H patousaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 295 μηνύματα.

H patousaki έγραψε στις 03:03, 13-11-07:

αχ!ρε μελινάκι η αλήθεια πονάει

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:43, 13-11-07:

:cry::cry::cry::cry:

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 19:58, 13-11-07:

θα αρχισω να δρω θα γραψω ενα μηνυμα πολυ κατατοπιστηκο για τις στειρωσεις στο κινητο και θα το στειλω σε ολους τους γνωστους μου.:cool: κι ενα αλλο για τα καθαροαιμα.:cool: τελος η αδρανεια! καντε ακομα και το ελαχιστο ολοι!:up::up::up:

Παράθεση

ioanna_g

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna_g
H ioanna_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H ioanna_g έγραψε στις 20:48, 13-11-07:

Μπράβο Μελινάκι! Μακάρι να κάνεις κάτι γιατί εγώ όσες φορές προσπάθησα να κινητοποιήσω τον περίγυρό μου λίγα αποτελέσματα είχα... Δεν το μετανιώνω όμως!

Κι εδώ στο Ηράκλειο τα ίδια έκαναν. Εγώ ήρθα εδώ τον επόμενο χρόνο κι ακόμα το συζητούσαν, γιατί εδώ την "εκκαθάριση" την έκαναν με φόλες και πήρε η μπάλα και πολλά κατοικίδια

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marfot75
H marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πάρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H marfot75 έγραψε στις 22:16, 13-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από ioanna_g
Κι εδώ στο Ηράκλειο τα ίδια έκαναν. Εγώ ήρθα εδώ τον επόμενο χρόνο κι ακόμα το συζητούσαν, γιατί εδώ την "εκκαθάριση" την έκαναν με φόλες και πήρε η μπάλα και πολλά κατοικίδια
Πάντως στη γειτονιά μου το 2004, πήραν τον Πολύδωρο και τη παρέα του, τα στείρωσαν και τα εμβολίασαν και τα έφεραν πίσω. Θα έτυχαν σε καλό άνθρωπο, μάλλον.

Παράθεση

Tara

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tara
H Tara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (ΕΧΩ ΓΑΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

H Tara έγραψε στις 10:29, 14-11-07:

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 22:10, 16-01-08:

μελινακι πολυ ωραιο αυτο που εγραψες , μακαρι να απηχε απο την πραγματικοτητα αλλα δυστηχως ειναι πολυ κοντα....
εμεις η φιλοζωοι δεν μπορουμε τελο παντων να απιτησουμε καποιους νομους που να προστατευουν τα αδεσποτα??
ειμαστε πολλοι, δε μπορουμε να οργανωθουμε καπως???

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 22:30, 16-01-08:

:cry::cry::cry::cry::cry::cry:
τοσα κανουμε για την Ελλαδα. Ας κανει και αυτη κατι για μας ... ρε γμτ!!!!!

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 22:39, 16-01-08:

Είναι συνταρακτικό όταν τα γεγονότα περιγράφονται από το στόμα των ζώων....όταν το ακούς σαν περιγραφή σε πρώτο πόσο πιο δυνατά ακούγεται μπράβο κοριτσάκι μου!!! μπράβο σου!!! Μακάρι κάποια στιγμή να βγούμε από την μακαριότητά μας και να δούμε ότι δεν είμαστε τα κυρίαρχα όντα που δεν υπολογίζουν κανένα και πως ή ζωή είναι πολύτιμή σε όποια μορφή της!!!!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 01:23, 17-01-08:

Μακάρι κάποια στιγμή έστω και αργά να μπορούσα να έχω ένα κοριτσάκι σαν το μελινάκι. Μπράβο κοριτσάκι. Αν ήταν οι ψυχούλες τόσο αγνές σαν την δικιά σου θα ήταν καλύτερος ο κόσμος.
Όσο για τα ζωάκια όταν ήταν να γίνουν οι Ολυμπιακοί και μετά από φόλες που είχαν πετάξει κάποιοι "άνθρωποι" οι φιλοζωϊκές οργανώσεις εδώ στην Αθήνα βγήκαμε φωνάξαμε συνοδεία των ΜΑΤ πάντα μας διαβεβαίωσαν ότι τα ζωάκια δεν πρόκειται να θανατωθούν αλλά από εκεί και πέρα ο Θεός και η ψυχή τους. Η Καισαριανή στην οποία μένω γενικά έχει σε κάθε γωνία και ένα πιατάκι με τροφή για γατάκια και σκυλάκια. Υπάρχει και η φιλοζωική οργάνωση στην οποία είμαι γραμμένη "Όλγα Μάλλη" η οποία έχει ιδρυθεί το 1995 στην μνήμη μιας κοπέλας η οποία σκοτώθηκε για να σώσει ένα ζωάκι από τον δρόμο. Στειρώνουν και ταϊζουν τα σκυλάκια με τις εισφορές όλων μας. Φτάνουν μέχρι το βουνό. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι αλήτες που τους ενοχλούν τα άμοιρα τα ζωάκια και βασανίζουν και φολιάζουν κάποιες ψυχούλες των μικρών μας φίλων. Τι να πω βρε παιδιά αυτή είναι η σημερινή Ελλάδα αποτελούμενοι από ευαίσθητους ανθρώπους που σέβονται και προστατεύουν την ζωή και κάποιους άλλους τριτοκοσμικούς που αν τους το επέτρεπε ο νόμος θα έβαζαν φόλα και σε εμάς. Όλα είναι θέμα παιδείας και ξεκινούν από το σπίτι μας. Εγώ έμαθα από μικρή να αγαπάω και να βρίσκομαι με ζωάκι έστω κι αν ήταν ένα πουλάκι αυ

Παράθεση

NiaR

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NiaR
H NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

H NiaR έγραψε στις 08:57, 17-01-08:

:cry::cry::cry:
Μπραβο Μελινακι μου.... πραγματικα πολυ συγκινητικο κειμενο...

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

H μελινάκι έγραψε στις 22:24, 17-01-08:

ευχαριστωωωω
μετα θελουν να δειξουν και τον πολιτισμο μας στους ξενους! ποιον πολιτισμο;;;; ποιον ε;;;; εγω ξερω πως ο πολιτισμος φαινεται απο το πως φαιρεσαι στον κατοτερο σου οποιος κι αν ειναι αυτος ειτε ενας φτωχος ανθρωπος, ειτε ενας ταλαιπορος σκυλακος, ειτε ενα πουλακι, ειτε ενα μυρμιγκι...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ελλάδα vs Αργεντινή!!! - Από γιουλακι
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-06-10 στις 19:27.
    • Οχι τσίρκο με ζώα στην Ελλάδα - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ελπιδοφόρες εμπειρίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-09 στις 02:23.
    • Ερχόμαστε Ελλάδα! - Από kiska
      Το θέμα έχει λάβει 51 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-07-08 στις 18:20.
    • Θλιβερή Ελλάδα... - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 84 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-07 στις 22:05.
    • Μένουμε Ελλάδα... - Από Mici
      Το θέμα έχει λάβει 43 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-12-06 στις 15:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους