Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,179 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 336 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμετός με αίμα

ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ
Ο ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ έγραψε στις 02:30, 20-11-11:

Πριν λίγο μου έκανε εμετό με αίμα.
Τι χρειάζεται να κάνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:52, 20-11-11:

δεν ξερω ρε γαμωτο,λογικα εναν κτηνιατρο χρειαζεσαι αλλα τετοια ωρα που? βρηκα αυτο ευχομαι να πανε ολα καλα.
http://www.vetnet.gr/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:36, 20-11-11:

Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό του φόρουμ εδώ σε ένα πρώτο στάδιο για να ξέρεις τι να αποφύγεις και τι να προσέξεις αλλά σίγουρα, άμεσα χρειάζεται να δει την γατούλα κτηνίατρος!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 08:40, 20-11-11:

δες και τηνλίστα των κτηνιάτρων της περιοχής σου.

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 15:47, 28-03-19:

Καλησπέρα σας. Από το πρωί ο γατουλης μου κάνει εμετό... Σύνολο 6 φορές. Του έχω χόρτα για γάτες και οπότε τα τρώει τα κάνει εμετό, απλά αυτήν τη φορά έβγαλε το φαγητό του και χόρτα μετά ξανά έφαγε ξηρά τροφή , ξαναέκανε εμετό μόνο ξηρά τροφή, και τώρα κάνει εμετό ροζ! Αίμα λέτε να είναι;;... Λόγω ότι έκανε πολλές φορές ερεθιστικε το στόμαχακι του;...Θα τον πάω στον κτηνίατρο σημερα, αν και πιστεύω ότι δεν είναι κάτι κακο και είναι μόνο από τα χόρτα... Απλά με ανησυχεί το ροζ... Ο Μαξ είναι 4 χρόνων και τρώει μόνο ξηρά τροφή, όποτε τρώει χόρτα πάντα κάνει μια φορά εμετό, σήμερα όμως ανησύχησα που έκανε τόσες φορές... επίσης μην βάλω στο σπίτι κάποιο φυτό πχ φικο τον έχει χλαπακιασει! Έχει μανία με τα φυτά...
Τώρα του έχω κρύψει το φαγητό γιατί διάβασα ότι καλό είναι μετά τον εμετό να μην φάει τίποτα... Ισχύει;;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:24, 28-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από spongebob21
Καλησπέρα σας. Από το πρωί ο γατουλης μου κάνει εμετό... Σύνολο 6 φορές. Του έχω χόρτα για γάτες και οπότε τα τρώει τα κάνει εμετό, απλά αυτήν τη φορά έβγαλε το φαγητό του και χόρτα μετά ξανά έφαγε ξηρά τροφή , ξαναέκανε εμετό μόνο ξηρά τροφή, και τώρα κάνει εμετό ροζ! Αίμα λέτε να είναι;;... Λόγω ότι έκανε πολλές φορές ερεθιστικε το στόμαχακι του;...Θα τον πάω στον κτηνίατρο σημερα, αν και πιστεύω ότι δεν είναι κάτι κακο και είναι μόνο από τα χόρτα... Απλά με ανησυχεί το ροζ... Ο Μαξ είναι 4 χρόνων και τρώει μόνο ξηρά τροφή, όποτε τρώει χόρτα πάντα κάνει μια φορά εμετό, σήμερα όμως ανησύχησα που έκανε τόσες φορές... επίσης μην βάλω στο σπίτι κάποιο φυτό πχ φικο τον έχει χλαπακιασει! Έχει μανία με τα φυτά...
Τώρα του έχω κρύψει το φαγητό γιατί διάβασα ότι καλό είναι μετά τον εμετό να μην φάει τίποτα... Ισχύει;;
Καλό μεσημέρι.... Όταν ένα ζώο κάνει εμετό σταματάμε να το ταιζουμε οτιδήποτε και μαζεύουμε και το νερό. Τίποτα για τουλάχιστον 2 ώρες, ακριβώς όπως στους ανθρώπους..... Κατόπιν του βάζουμε ελάχιστο νεράκι και παρατηρούμε αν το βγάλει.. Εάν περάσει λίγο η ώρα και όλα είναι καλά, ελάχιστο βραστό κοτόπουλο για να συνέλθει το στομάχι. Αν συνεχίσουν όμως οι εμετοι, αφενός πάμε αμέσως στο γιατρό, γιατί πιθανότητα έχει γαδτρεντερικο διαταραχή και αφετέρου νηστικό για 24 ώρες..
Ο καημένος ο Μαξ έκανε εμετό, πήγε έφαγε χόρτα, ξανά εμετό, ύστερα φαγητό, ξανά εμετό. Αυτό έπρεπε να σε υποψιασει λίγο πως δεν είναι πολύ καλά....
Πήγαινε τον γιατρό άμεσα να τον εξετάσει και αν είναι μόνο διαταραχή στο στομάχι θα σου συνιστησει να μην φάει τίποτα απολύτως 1 ημέρα και ύστερα διατροφή 3 μέρες με βραστό κοτόπουλο ελάχιστο στην αρχή και αυξάνεις λίγο λίγο την ποσότητα. Ίσως να δου δώσει και ειδική κονσέρβα ή ξηρά για το γαδτρεντερικο για καμιά εβδομάδα..

Περαστικά του....

Και είπαμε
.
Στον εμετό μαζεύουμε αμέσως τα ΠΆΝΤΑ..... όπως ακριβώς και εμείς!!!! Προς θεού δεν μαλωνω!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:37, 28-03-19:

Καλησπερα φιλη μου.Ναι,και εμενα πολλες φορες ο μπουκακος κυριως που μου εκανε συχνα εμετο,εβγαζε μετα ροζ σαλια.Κυριως δεν ειναι απο το στομαχι,αλλα απο τον οισοφαγο που ερεθιζεται.
Μην φοβασαι,αλλα οκ,κανε μια επισκεψη στον κτηνιατρ να εισαι σιγουρη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 12:23, 31-03-19:

Καλημέρα σας!! Ο γατουλης μου ο Μαξ είναι καλύτερα. Την Πεμπτη που ξεκίνησε όλο αυτό είχε κάνει 7 φορές την Παρασκευή 2 φορές εμετό εχθές μια και σήμερα άλλη μια. Από την Παρασκευή του κάνω όρο αντιβίωση sinoulox, και zadak για το στομαχι του . Μου έχει δώσει w/d hills ,τροφή να του δίνω μόνο , αν και δεν του αρέσει με το ζόρι την τρώει... Μάλλον έπαθε γαστρίτιδα... Διότι έφαγε χόρτα ειδικά για γάτες που του έχω στο μπαλκόνι αλλά! Ήταν γεμάτο γύρη!! Η γύρη είναι τοξική για γάτες;;; Ο Μαξ είναι 4 χρόνων και συνέχεια τρώει χόρτα, πότε δεν του είχε δημιουργηθεί θέμα! Οπότε ίσως η γύρη ήταν αυτή που τον ενοχλεί, προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορεί να εφαγε και να του δημιούργησε όλο αυτό.....
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 12:25, 31-03-19:

Ξέχασα να σας πω ότι ο εμετός ειδικά τα ο τελευταίος είναι αφρός! Σαν σαπουναδα! Τι μπορεί να δείχνει αυτό!!;;
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 12:59, 31-03-19:

Ο Μαξούλης όταν του έκανε όρο... Δεν έβγαινε απ' το καλάθι!!!! ❤️
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190331_135703.jpg
Εμφανίσεις:  18
Μέγεθος:  1,45 MB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 13:02, 31-03-19:

Ο Μαξούλης όταν φύγαμε από τον κτηνίατρο! Λατρεύει βόλτες με το αυτοκίνητο ❤️
Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG_20190331_135722.jpg
Εμφανίσεις:  16
Μέγεθος:  1,19 MB  
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:29, 31-03-19:

Σάλια ίσως??? Ότι και να σου πούμε ψέματα θα είναι!!! Μόνο ο γιατρός θα μπορέσει πιθανώς να σου εξηγήσει....
Δώσε του την τροφή που σου συνέστησε ο κτηνίατρος και εύχομαι γρήγορη ανάρρωση..

Είναι ένας κουκλος ο Μαξ!!!!! Πανέμορφος φουντωτός!!! Και απίστευτο πως κάθεται σαν βασιλιάς στο αυτοκίνητο.
Παρόλα αυτά θα σου συνιστούσα, όσο και αν λατρεύει τις βόλτες, να μην τον αφήνεις ελεύθερο μέσα στο αμάξι γιατί μια φορά αρκεί να γίνει κάποιο κακό . Κάτι να τον τρομάξει ξαφνικά θα πεταχτεί πάνω σου και όπως θα οδηγεις υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να προκληθεί σοβαρό ατύχημα... Και θα κινδυνεύσετε... Πρόσεχε σε παρακαλώ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:59, 31-03-19:

Αμαν,ΘΕΟΣ ειναι ο μαξ!!!!!!!
Κουκλοοοοοοοοοοοος!!!
Περαστικουλια του!
ΥΓ.Αυτο που σου λεει η φιλη μας ηΔημητρα ειναι πολυ σωστο.Οσο εξοικιωμενος και να ειναι,καποια στιγμη μπορει να γινει η στραβη και αυτα τα εχουμε δει,απο γατακια που παντα ηταν ηρεμα στο αμαξι,και η στραβη ομως εγινε.
Παντα τα ζωακια οταν τα μεταφερουμε πρεπει να τα εχουμε στο κλουβακι τους.Καταννοω οτι επειδη ειναι ηρεμος σε παρασυρει,αλλα καλο θα ηταν να μην.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:18, 31-03-19:

Είναι πανέμορφος ο Μαξούλης σου Χριστίνα!
Να προσέχεις να μη τρώει κανένα από τα έξω φυτά, ιδιαίτερα τώρα που γύρη, ψιλή σαν ταλκ πάει και κάθεται παντού. Σ'αυτήν, κατά πάσα πιθανότητα, οφείλεται και η διαταραχή στο στομαχάκι του.
Καλή του ανάρρωση, να μου τον γλυκοφιλήσεις και "σιδερένιος" από δω και πέρα.

Τέλος, μπορεί να είναι μια πραγματικά υπέροχη εικόνα να βλέπεις το καμάρι σου να απολαμβάνει τις τσάρκες του με το αυτοκίνητο, αλλά όπως σου είπαν και τα κορίτσια πιο πριν, προέχει η ασφάλειά σας (στην προκειμένη είναι το, απαραίτητο, κλουβί μεταφοράς).
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 22:10, 31-03-19:

Έχετε δίκιο κορίτσια! Αν και από δυο μηνών τον εχω μάθει με βόλτες στο αυτοκίνητο ελεύθερο. Μέχρι και Κεφαλονιά τον εχω πάει ! Ποτέ δεν έχει τύχει να φρικάρει η αλήθεια είναι! Αλλά μια με μουτζωσε σήμερα στην κατεχακη όταν είδε την γάτο στο αυτοκίνητο... Σήμερα έκανε μια φορά εμετό ο γλυκούλης μου, παίξαμε έφαγε όλα καλά....
Βασικά όλα τα μπαλκόνια είναι πασπαλισμένα με αυτήν την γύρη, ίσως αυτό ήταν τελικά....
Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις
Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 22:15, 31-03-19:

Ο μαξουλης σας καληνυχτιζει!
Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  9A50640A-454F-43E7-A22B-19003A366E7F.jpeg
Εμφανίσεις:  15
Μέγεθος:  2,00 MB  
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 13:06, 03-04-19:

Καλησπέρα! Τα νεότερα του μαξουλη είναι τα εξής!
Συνεχίζει τους εμετούς με έναν η δυο τις πρώτες πρωινές ώρες, γύρω στις 5 με 7 το πρωί. Μόνο!
Του εχω πάρει ειδική κονσέρβα 3 παρακαλώ, για να διαλέξει ποια του αρέσει! Δεν τρώει τίποτα. Ενώ δείχνει ότι πεινάει με το που του βάζω τις κονσέρβες φεύγει. Πήγα σε άλλον κτηνίατρο να πάρω και μια δεύτερη γνώμη , μου είπε ότι φαινετε υγιέστατος..... του έκανε αντιεμετικο και ένεση για το στομάχι... αν συνεχιστούν οι εμετοί αυριο αίμα και υπέρηχο..... ☹️
Διαβασα στο Ίντερνετ ότι Τις πρώτες πρωινές ώρες όταν ένα ζώο κάνει εμετό δηλώνει αφαγια και τα γαστρικά υγρά του στομάχου είναι πολλά, Και για αυτό κάνει εμετό! Έτσι είναι? Αν είναι κάτι τόσο απλό και εγώ τρέχω στους γιατρούς τον μαξ και τον έχουν κάνει σουρωτήρι , απλά είμαι μαλ@κ@ ......
Θα πάω να του πάρω ξηρά τροφική ειδική γιατί τις κονσέρβες ουτε να τις μυρίσει!
Με στεναχωρεί διότι όλο το βράδυ εχθές και προχθές με δαγκώνει για να φάει και όταν του έβαζα τις κονσερβουλες έφευγε!
Ας ελπίσουμε ότι θα φάει την ξηρά τροφή.....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spongebob21 : 03-04-19 στις 13:12.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:26, 03-04-19:

Καλησπέρα Χριστίνα.
Κατ'αρχάς, το οτι μειώθηκαν οι εμετοί είναι μια θετική εξέλιξη. Όχι δεν ταλαιπώρησες άδικα τον Μαξούλη, αφού ήταν ο μόνος και απαραίτητος τρόπος για να σιγουρευτείς οτι δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Σχετικά με αυτό που διάβασες στο διαδίκτυο, ισχύει σε ορισμένες περιπτώσεις και υπό ορισμένες συνθήκες, και ας το εκλάβεις σαν πιθανότητα, όχι ως ασφαλή διάγνωση. Ναι οι πρωινοί εμετοί προέρχονται από την αφαγία, αλλά αυτό που πρέπει να ανιχνευτεί είναι τι τον εμποδίζει να φάει αφού δαγκώνει το χέρι σου από πείνα(που σημαίνει οτι έχει όρεξη).

Με λίγα λόγια, οι έμετοι είναι το σύμπτωμα, όμως σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να βρίσκεται η αιτία. Το λαιμό και τα δοντάκια του τα εξέτασαν οι κτηνίατροι που τον πήγες; Προς το παρόν μη του δίνεις κονσέρβα αφού βλέπεις οτι την απεχθάνεται. Τουλάχιστον τρώει την κροκέτα;
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 08:29, 04-04-19:

Καλημέρα! Ο Μαξ σήμερα δεν έκανε εμετό του πήρα κτηνιατρική ξηρά τροφή και έφαγε με πολύ όρεξη!!! Έμενε νηστικός γιατί πολύ απλά δεν του άρεσε η κονσέρβα! Σε 3 κτηνιάτρους που τον πήγα και οι τρείς μου είπαν πως το γατί είναι υγιέστατο. Ναι το κοίταξαν δόντια το ψαχουλεψαν κτλ.. τώρα πόσες μέρες θα του δίνω την ειδική τροφή;; Καμιά εβδομάδα; Και μετά να ενσωματωθεί η acana λίγο λίγο; Όλα τα φυτά που είχα στο σπίτι τα πέταξα!!!!

Είμαι πολύ χαρούμενη!!!!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-04-19 στις 06:58. Αιτία: συγχώνευση 2 συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 09:08, 04-04-19:

Καλημέρα! Ο Μαξ σήμερα δεν έκανε εμετό του πήρα κτηνιατρική ξηρά τροφή και έφαγε με πολύ όρεξη!!! Έμενε νηστικός γιατί πολύ απλά δεν του άρεσε η κονσέρβα! Σε 3 κτηνιάτρους που τον πήγα και οι τρείς μου είπαν πως το γατί είναι υγιέστατο. Ναι το κοίταξαν δόντια το ψαχουλεψαν κτλ.. τώρα πόσες μέρες θα του δίνω την ειδική τροφή;; Καμιά εβδομάδα; Και μετά να ενσωματωθεί η acana λίγο λίγο; Όλα τα φυτά που είχα στο σπίτι τα πέταξα!!!!
Καλημέρα... Ευχάριστα τα νέα που ο Μαξ δεν έκανε εμετό και τρώει τη ξηρά.. Πολλές γάτες να ξέρεις δεν τρώνε τις ειδικές κονσέρβες γιατί είναι λίγο ανοστες...

Σίγουρα για 1 εβδομάδα να τη δίνεις... Ρώτα όμως τον κτηνίατρο μήπως χρειάζεται και λίγο παραπάνω διάστημα. Αυτός θα σου πει με σιγουριά...
Όταν τον ξαναρχίσεις στην ακανα καλό θα ήταν για 2 - 3μερες να βάζεις και από τις δύο με σταδιακή μείωση της ειδικής. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ στην περίπτωση του δικού μου όταν ξεκίνησε να τρώει τροφή για το συκώτι..

Καλά έκανες και πέταξες ότι φυτό είχες στο σπίτι... Κάποια είναι τοξικά για τις γάτες... Και προκαλούν είτε εμετούς είτε ακόμα και δηλητηρίαση με κίνδυνο της υγείας τους..

Περαστικά του και γρήγορη ανάρρωση
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 14:43, 04-04-19:

Βρε κορίτσια! Τι Εκανα λάθος? Πάλι έκανε εμετό ο μαξ! Όλο το βράδυ μια χαρά μέχρι το πρωί. Στις 10 το πρωί του είχα γεμίσει το μπολ με τροφή, τρώει και μετά από κανα 10 λεπτο τα έβγαλε όλα! Πολύ φαγητό μιλάμε.! και λιωμένα και ολόκληρες κροκέτες! Μήπως φταίει... που έφαγε πολύ ξαφνικά και τον πείραξε? Έπρεπε να του δίνω λίγο λίγο..?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 15:24, 04-04-19:

Βρε κορίτσια! Τι Εκανα λάθος? Πάλι έκανε εμετό ο μαξ! Όλο το βράδυ μια χαρά μέχρι το πρωί. Στις 10 το πρωί του είχα γεμίσει το μπολ με τροφή, τρώει και μετά από κανα 10 λεπτο τα έβγαλε όλα! Πολύ φαγητό μιλάμε.! και λιωμένα και ολόκληρες κροκέτες! Μήπως φταίει... που έφαγε πολύ ξαφνικά και τον πείραξε? Έπρεπε να του δίνω λίγο λίγο..?
Λογικά θα πρέπει να έφαγε πάρα πολύ λαίμαργα καθώς ήταν νηστικός... Οπότε δεν αποκλείεται γιαυτό τον λόγο να έκανε τον εμετό...

Μη του δώσεις τίποτα απολύτως... Άστον να συνέλθει... Μετά από περίπου 4 ώρες, και αν δεν έχει κάνει ξανά, βάλε ΜΌΝΟ 10 γρ.... Να δεις αν θα υπάρξει πρόβλημα... Και τίποτα άλλο...
Αν πάνε όλα καλά, αύριο το πρωί χώρισε την ποσότητα όλης της ημέρας σε 4 γεύματα, έτσι ώστε να τρώει λίγη ποσότητα κάθε φορά... Αν και πάλι πάνε όλα καλά, μεθαύριο κάνε τα γεύματα 3...

Εάν για οποιονδήποτε λόγο ξανακάνει εμετό - εύχομαι οχι- μαζευεις τα πάντα και πας στον κτηνίατρο να κάνετε εξετάσεις αίματος μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δε φαίνεται αλλιώς...

Περαστικά σας...
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 15:31, 04-04-19:

Πήρα τηλέφωνο τον κτηνίατρο και αυτος αυτό μου είπε... έφαγε πολύ συχνά και μεγάλη ποσότητα.. ο μαξ είναι 4.5 κιλά πρέπει να τρώει 50 με 55 γραμμάτια την ημέρα. Τώρα του έδωσα 5 γραμμάρια τα έφαγε με όρεξη και ήπιε και νεράκι. Μετά από 3 ωριτσες αν πάνε όλα καλά να του δώσω αλλά 10 γραμμάρια? Και τίποτα άλλο σήμερα.. και αυριο θα την χωρίσω καλύτερα σε 4 μέρη... αγχώθηκα πάλι.... ελπίζω να φταίω εγώ... και να μην ξανακάνει εμετό.... σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, μου δίνεις κουράγιο ότι ο μαξ δεν έχει τίποτα σοβαρό....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:07, 04-04-19:

Πήρα τηλέφωνο τον κτηνίατρο και αυτος αυτό μου είπε... έφαγε πολύ συχνά και μεγάλη ποσότητα.. ο μαξ είναι 4.5 κιλά πρέπει να τρώει 50 με 55 γραμμάτια την ημέρα. Τώρα του έδωσα 5 γραμμάρια τα έφαγε με όρεξη και ήπιε και νεράκι. Μετά από 3 ωριτσες αν πάνε όλα καλά να του δώσω αλλά 10 γραμμάρια? Και τίποτα άλλο σήμερα.. και αυριο θα την χωρίσω καλύτερα σε 4 μέρη... αγχώθηκα πάλι.... ελπίζω να φταίω εγώ... και να μην ξανακάνει εμετό.... σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, μου δίνεις κουράγιο ότι ο μαξ δεν έχει τίποτα σοβαρό....
Λίγο γρήγορα του τα έδωσες τα 5 γρ... Παρόλο που είναι μικρή η ποσότητα μετά τον εμετό γενικά να μη βιάζεσαι να φάει.. Θα δίνεις πάντα 4 περίπου ώρες περιθώριο για να συνέρχεται τελείως...
Τώρα αν όλα πάνε καλά ναι.. Δώσε του 10 γρ - όχι παραπάνω - μετά 3 ώρες (γύρω στις 8 το βράδυ)... ... Και ίσως γύρω στις 11 αλλά 5 γρ. Όχι όμως παραπάνω... .. Να μην πέσει πάλι τίποτα βαρύ...

Αύριο τάισε τον πρωί μεσημέρι απόγευμα βραδάκι από 15 γρ... Και αν είναι οκ όλα μεθαύριο κάνε τα 3 τα γεύματα...

Οι εμετοι είναι μέσα στο πρόγραμμα... Δεν θέλει άγχος, παρακολουθούμε και αν εινσξ ένας εμετός από λαιμαργία φαίνεται...

Μην αγχωνεσσι
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:49, 04-04-19:

Χριστίνα κάνε ότι σου λέει η Δήμητρα. Χώρισε την ημερήσια ποσότητα σε 4 μικρές μερίδες γευμάτων και τήρησε αυστηρά τη συχνότητα των ωρών, χωρίς να του φορτώνεις το, ούτως ή άλλως, ευαίσθητο στομάχι του με επιπλέον τροφή ενδιάμεσα.
Και βέβαια αν φάει απότομα και αρκετή ποσότητα, επόμενο είναι να κάνει εμετό. Μην ανησυχείς, είναι φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού.
Κι εγώ συμφωνώ με την κίνησή σου να απαλλαγείς από τα φυτά, αφού υπάρχει πιθανότητα κάποιο από αυτά να τον έβλαψε. Κι επειδή κι η δική μου είχε τη μανία να τα πειράζει και ενίοτε να μασάει και τα φύλλα τους, το μπαλκόνι μου έχει πλέον μια και μόνη γλάστρα (και μάλιστα ψηλά) που -πάλι καλά- δεν της κινεί το ενδιαφέρον.

Είναι ευχάριστο που ο Μαξούλης είναι υγιέστατος κι εύχομαι έτσι να παραμείνει.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 21:03, 04-04-19:

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. Του έβαλα να φάει στις 8.30 10 γραμμάρια δεν έκανε εμετό και πήγε κανονικά τουαλέτα και έκανε κακακια. Μετά από μισή ώρα έψαχνε να φάει και άλλο αλλά τα έκρυψα όλα. Τώρα θα του δώσω κατά τις 12 το βράδυ 5 γραμμάρια και τίποτα άλλο. Η αλήθεια είναι όλο το σπίτι είναι με χαλια, όποτε δεν ξέρω και σίγουρα αν έκανε εμετό τις ώρες που έλειπα, διότι θα είχε στεγνώσει!.... σκέφτομαι να βγάλω όλα τα χαλια...... αλλά δεν είδα κάτι..δλδ πρέπει αυστηρά να τρώει κάθε 3 η 4 ώρες? 4 γεύματα την ημέρα σωστά,? Να το κάνω για 2 μέρες και μετά βλέπουμε? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό κτηνίατρο στην αθηνα.. ? Μένω Ηλιουπολη. Ο δικός μου λεει συνέχεια ότι δεν χρειάζεται αίμα και υπέρηχο και ότι είναι υγιέστατος, και έναν άλλο που ρώτησα το ίδιο μ είπε.... αλλά εγώ θέλω να του κάνω για να μου φύγει σαν ιδέα ότι μπορεί να έχει κάτι κακό!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:39, 04-04-19:

Θα σου έλεγα να μείνεις στα 4 καθορισμένα γεύματα την ημέρα, χωρίς ενδιάμεσα τσιμπολογήματα. Απλώς σταδιακά θα αυξάνεις κάθε μέρα την ποσότητα της δόσης, μέχρι να φτάσει την κανονική ολική ποσότητα για τα κιλά και την ηλικία του( που βέβαια θα μοιράζεις στα 4 και θα του δίνεις τις ανάλογες ώρες).
Επίσης και εφ'όσον έχει ομαλοποιηθεί η κατάστασή του, άσε να περάσουν λίγες μέρες να συνέλθει από τις πρόσφατες εξετάσεις κι ύστερα τον πας σε νέο κτηνίατρο για υπέρηχο αν ακόμα το κρίνεις απαραίτητο.
Για Ηλιούπολη δεν ξέρω (μένω κέντρο Αθήνας), αλλά έχουμε μια λίστα κτηνιάτρων καθώς και κτηνίατρους που προτείνουν τα μέλη μας εδώ
που ανάμεσά τους έχει και κάποια για Ηλιούπολη(ποστ αριθμ. 463-467).
Δες κι εδώ.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 23:36, 04-04-19:

Είδα στο χαλί υγρό δεν είμαι σίγουρη αν είναι εμετός δεν μυρίζει άσχημα, τώρα το πήρα είδηση... πάντως από τις 8 και μετά που μπήκα στο σπίτι, δεν έκανε... τεσπα.. θα δω το πρωί τώρα... Μια ερωτησούλα. όταν τρώει φαγητό μετά από πόση ώρα συνήθως αν έχει θέμα θα το βγάλει? Μετά από κανα μισάωρο?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 06:27, 05-04-19:

.δλδ πρέπει αυστηρά να τρώει κάθε 3 η 4 ώρες? 4 γεύματα την ημέρα σωστά,? Να το κάνω για 2 μέρες και μετά βλέπουμε? Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό κτηνίατρο στην αθηνα.. ? Μένω Ηλιουπολη.
Καλημέρα. Θα σου πω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου... Σήμερα και αύριο θα τάιζα 4 γεύματα (πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, και βράδυ) και από Κυριακή 3 γεύματα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ)... Με την προϋπόθεση βέβαια πως δε θα έκανε στο ενδιάμεσο κανέναν εμετό...
Για κτηνίατρο που λες, πέρα από τη λίστα που σου έβαλε η Αλεξάνδρα, έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια (και από εδώ μέσα σε παλιότερα ποστ) για τον Αιλουρο στο παλαιο Φάληρο.. Δε ξέρω βέβαια αν σου πέφτει κοντά σου

Μια ερωτησούλα. όταν τρώει φαγητό μετά από πόση ώρα συνήθως αν έχει θέμα θα το βγάλει? Μετά από κανα μισάωρο?
Συνήθως μέσα στα 10 - 15 λεπτά θα κάνει εμετό αν έχει θέμα ή έχει φάει λαίμαργα... Σχεδόν αμέσως δηλαδη
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 13:48, 05-04-19:

.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 13:49, 05-04-19:

Καλησπέρα στην παρέα! Τα νεότερα του μαξουλη είναι πολύ καλά! Έχει κλείσει 20 ώρες χωρίς εμετό! Ακολουθώ κατά γράμμα τα 10 γραμμάρια κάθε 3.30 με 4 ώρες. Έχει φάει στις 8.30 το πρωί και στις 12 από 10 γραμμάρια. Πήγε στην άμμο του όλα καλά. Παίξαμε πολύ καλοκεφος σήμερα! Θα του δώσω γύρω στις 4 παρά την τριτη ημερήσια ποσότητα και βλέπουμε. Πάντως είναι καλό σημάδι. Τώρα ροχαλίζει!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spongebob21 : 05-04-19 στις 13:52.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 15:20, 05-04-19:

Καλησπέρα Χριστίνα... Πολύ ευχάριστα τα νέα για τον Μαξ.... Η ειδική τροφή που τρώει για το γαστρεντερικο σε συνδυασμό με τα μικρά γεύματα θα τον βοηθήσουν να επανέλθει το στομάχι του από την οποιαδήποτε ανωμαλία...
Θέλει λίγη υπομονή, το ξέρουμε, αλλά θα σκέφτεσαι και θα ενεργείς όπως αν ήταν άνθρωπος στη θέση του... Το ίδιο δεν κάνουμε και εμείς όταν παθαίνουμε γαστρεντεριτιδα? Μικρά και ελαφρά γεύματα στην αρχή και κατόπιν σταδιακά λίγο λίγο αυξάνουμε μέχρι να επανέλθουμε τελείως....
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 17:48, 05-04-19:

Αχ ναι είμαι πολύ χαρούμενη!!! Μόλις μπήκα σπίτι και του έβαλα να φαει και τώρα γλυφεται ο γλυκούλης. Απλα ήθελα να ρωτήσω.. εγώ του βάζω τα 10 γραμμάρια αλλά συνήθως 7 η με 8 τρώει. Πότε και τα 10... Να του τα αφήνω κάνα μισάωρο και τα υπόλοιπα η απλά τα μαζεύω και ότι έφαγε έφαγε;;;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:15, 05-04-19:

Άφησε του τις ελάχιστες κροκέτες για κανένα μισάωρο.. . Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα

Πόσο τρώει συνολικά την μέρα τώρα με τα μικρά και τακτικά γεύματα?
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 18:23, 05-04-19:

Από τις 8 το πρωί έχει φάει 10 γραμμάρια στις 12 το μεσημέρι αλλά 7γραμμ. στις 4 αλλά 7γραμ και τώρα στις 7 αλλά 8γραμ. Γύρω στα 30 με 35 δλδ αλλά θα φάει και στις 11 λογικά και γύρω στις 4 το πρωί... Απλά έχει κάνει μια φορά κακά και καθόλου τσισα....να ανησυχήσω;....

Η είναι λογικό διότι τόσες μέρες ήταν νηστικό......
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-04-19 στις 20:06. Αιτία: συγχώνευση 2 συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:47, 05-04-19:

Πόσες φορές θέλεις να κάνει κακά? Και τα δικά μου 1 φορά την μέρα κάνουν... Νερό πίνει μπόλικο? Φαντάζομαι μέχρι το βράδυ θα κάνει και τσισακια του...
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 21:11, 05-04-19:

Εμένα ο Μαξούλης έκανε πολλά κακά όλη την ημέρα. Διότι του είχα πάντα φαγητό να τρώει όσο θέλει.... Για αυτό τώρα μου φάνηκε περίεργο....
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:59, 05-04-19:

Καθόλου περίεργο. Στην προκειμένη, λιγόστεψαν τα "εισερχόμενα", είναι λογικό ανάλογα να λιγοστέψουν και τα "εξερχόμενα".
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 16:48, 06-04-19:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Ο μαξ δεν χει ξανακάνει εμετό από την Πέμπτη. Όποτε αν είχε κάτι κακό θεωρώ ότι δεν θα του πέρναγε, προφανώς τον ενόχλησε το φυτό και ίσως με την απότομη αλλαγή τροφής, που το έκανα χειροτέρεψε....
Από εχθές είναι πολύ ευδιάθετος παίξαμε έκανε πατουσακια και με δάγκωσε.... Τσισα και κακά φουλ, όποτε είναι μια χαρά... Εχθές τα γεύματα ήταν 5 από 10 γραμμάρια, σήμερα τα εχω κάνει 4 από 15 γραμμάρια, και αυριο θα τα κάνω 3 από 20 γραμμάρια, συμφωνείται? Από Δευτέρα να ξεκινήσω να του έντασω την παλιά ξηρά τροφή με την κτηνιατρική? Τι λετε? Και πως το κάνω?
Επίσης γενικά ο Μαξ είναι ένα γατί που κάνει συχνά εμετό, και όταν λέω συχνά εννοώ 1 φορά στις 15 μέρες και βγάζει τρίχες χόρτα κτλ, όταν κάνει είναι καλό να μην τρώει την τροφή του για λίγες ώρες ?
Και κάτι τελευταίο, ο Μαξ ανέκαθεν του έβαζα περίπου 60 γραμμάρια στο μπολ και τα έτρωγε εκείνος όλη την ημέρα, δεν είναι καθόλου Λιγουρης , επίσης του έδινα 3 φορές την εβδομάδα μια κονσέρβα, λετε να το αλλάξω αυτό και να τρώει 3 γευμάτα , η να το αφήσω όπως τον είχα μάθει?
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, όσο ο μαξ δεν ήταν καλά είχα χάσει τον ύπνο μου και είχα άγχος, δεν περίμενα ότι τον αγαπώ τόσο πολύ...

Ο μαξ με το νέο του κρεβατακι!
Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  D7184E72-7F21-4EE1-8114-4E3471D2EEA6.jpeg
Εμφανίσεις:  11
Μέγεθος:  1,69 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 06-04-19 στις 18:50. Αιτία: merge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:48, 06-04-19:

Αχαχαχαχαχαχα...τι πανεμορφοοοοοοοοοοοος! Και τι πανεμορφο κρεβατακι!!!Δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο..και τι υφος που εχει!!!Λατρευωωω!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:07, 06-04-19:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Ο μαξ δεν χει ξανακάνει εμετό από την Πέμπτη. Όποτε αν είχε κάτι κακό θεωρώ ότι δεν θα του πέρναγε, προφανώς τον ενόχλησε το φυτό και ίσως με την απότομη αλλαγή τροφής, που το έκανα χειροτέρεψε....
Από εχθές είναι πολύ ευδιάθετος παίξαμε έκανε πατουσακια και με δάγκωσε.... Τσισα και κακά φουλ, όποτε είναι μια χαρά... Εχθές τα γεύματα ήταν 5 από 10 γραμμάρια, σήμερα τα εχω κάνει 4 από 15 γραμμάρια, και αυριο θα τα κάνω 3 από 20 γραμμάρια, συμφωνείται? Από Δευτέρα να ξεκινήσω να του έντασω την παλιά ξηρά τροφή με την κτηνιατρική? Τι λετε? Και πως το κάνω?
Επίσης γενικά ο Μαξ είναι ένα γατί που κάνει συχνά εμετό, και όταν λέω συχνά εννοώ 1 φορά στις 15 μέρες και βγάζει τρίχες χόρτα κτλ, όταν κάνει είναι καλό να μην τρώει την τροφή του για λίγες ώρες ?
Και κάτι τελευταίο, ο Μαξ ανέκαθεν του έβαζα περίπου 60 γραμμάρια στο μπολ και τα έτρωγε εκείνος όλη την ημέρα, δεν είναι καθόλου Λιγουρης , επίσης του έδινα 3 φορές την εβδομάδα μια κονσέρβα, λετε να το αλλάξω αυτό και να τρώει 3 γευμάτα , η να το αφήσω όπως τον είχα μάθει?
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, όσο ο μαξ δεν ήταν καλά είχα χάσει τον ύπνο μου και είχα άγχος, δεν περίμενα ότι τον αγαπώ τόσο πολύ...
Καλησπέρα Χριστίνα.. Πολύ ευχάριστα τα νέα του Μαξ... Ότι και να τον πείραξε και του προκάλεσε αυτήν τη γαστρεντερικη ανωμαλία φαίνεται πως πέρασε... Στα γεύματα τώρα...
Αύριο ξεκινα να του δίνεις 3 γεύματα τη μέρα.. Πρωί μεσημέρι και βράδυ...
Θα σου πρότεινα να μη βιαστείς να τον ξαναβάλεις στην παλιά τροφή του.. Συνήθως πρέπει να περάσει 1 εβδομάδα με την ειδική τροφή έτσι ώστε να στρώσει εντελώς το στομάχι... Καλύτερα θα ήταν τη Δευτέρα να μιλήσεις με τον κτηνίατρο, να του πεις πως πηγαίνει, πόσες μέρες ακριβώς τρώει την ειδική τροφή και να τον ρωτήσεις για πόσο διάστημα ακόμα χρειάζεται - αν χρειάζεται φυσικά - να τη δίνεις.. Πιθανόν να σου πει να τη συνεχίσεις όλη την εβδομάδα και ύστερα να την κόψεις... Ρώτα τον μετά πως θα κάνεις την ένταξη στη κανονική τροφή.. Μάλλον θα χρειαστεί 2-3 μέρες να του δίνεις και τις δύο με σταδιακή μείωση της ειδικής...

Στον εμετό καλό θα είναι να μην του δίνεις αμέσως ξανά φαγητό.. Άφηνε 2 ώρες και μετά βάζε 10 γρ να ελέγξεις... Εάν είναι εμετός που προέρχεται από λαιμαργία ή τρίχες με αυτόν τον τρόπο του δίνεις το χρονικό διάστημα να συνέλθει. Αν ο εμετός είναι λόγω αλλού προβλήματος να ξέρεις πως δε θα σταματήσει μόνο στον έναν.. Οπότε θα κάνεις τα βήματα που έχουμε πει..

Όσον αφορά τον τρόπο ταισματος... Μμμ... Καλή ερώτηση... Όταν ένα ζώο δεν είναι λαίμαργο αφήνουμε όλη την ποσότητα. Όμως δεν είναι σωστό. Οι κτηνίατροι προτείνουν να ταιζεται το ζώο 2 φορές τη μέρα... Με αυτόν τον τρόπο τα νεφρά και το συκώτι ξεκουράζονται. Όταν υπάρχει συνεχόμενη τροφή υπάρχει συνεχής λειτουργία των οργάνων με αποτέλεσμα να επιβαρυνονται... Εγώ για να καταλάβεις τα τάιζα 3 φορές την ημέρα και μετά από συζήτηση με τον κτηνίατρο μου τα έχω κάνει 2 γεύματα... Πάρε τη γνώμη του γιατρού σου.. Δες τι θα σου πει και αυτός...

3 φορές την εβδομάδα από μια κονσέρβα και 60 γρ ξηρή??? Νομίζω πως είναι πολύ φαγητο... Ίσως και γιαυτό να σου κάνει συχνούς εμετούς...
Όταν υπάρχει συνδυασμός υγρής και ξηράς τροφής πρέπει η ποσότητα της ξηράς να μειώνεται (δηλ.. Τρώει 60 γρ σύνολο ξηράς τη μέρα.. Όταν έχει το 1 γεύμα κονσέρβα η ξηρά πρέπει να πάει πχ στα 40 - ανάλογα την κονσέρβα).. Κατάλαβες τι εννοώ??

Οι κονσέρβες πάνω γράφουν τη δοσολογία που πρέπει να δίνεται στο ζώο με τον συνδυασμό.. Για δες το...

Το κρεβατάκι είναι απλά ΤΈΛΕΙΟ!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 06-04-19 στις 19:10.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:11, 06-04-19:

Κουκλί ζωγραφιστό είσαι Μαξούλη μ'αυτό σου το έκπληκτο βλέμμα !
Και τι ωραίο, τι πρωτότυπο κρεβατάκι-"κουκούλι"! Με γειές!

Όσο για την τροφή, συμφωνώ να συνεχίσεις έτσι Χριστίνα μου, σταδιακά επιστρέφοντας στην παλιά του.
Κατά τη γνώμη μου τα γεύματα όχι μεμιάς, αλλά ευκαιρία να τα αλλάξεις τώρα που είναι περίοδος επαναπροσαρμογής, να τα μοιράζεις σε 3 μικρά (για να μην κουράζει το στομάχι) την ημέρα. Κονσερβούλα μπορείς να συνεχίσεις να του δίνεις (σαν συμπληρωματική), αφού η υγρή τροφή βοηθάει προληπτικά και στο θέμα του ουροποιητικού, ειδικά των αρσενικών στειρωμένων γάτων.Εννοείται οτι η κονσέρβα όταν θα του δίνεις δεν θα είναι επιπλέον, αλλά θα αφαιρείται ταυτόχρονα η ανάλογη ποσότητα της ξηρής τροφής.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 06-04-19 στις 19:16.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 08:55, 07-04-19:

Καλημέρα, σας ευχαριστώ για τις απάντησεις σας! Θα πάρω αυριο τον κτηνίατρο ν τον ρωτήσω σχετικά με την ειδική τροφη. Θα του έβαζα 3 φορές την ημέρα να φάει, αλλά Το κακό είναι ότι λείπω απ το σπίτι γιατί δουλεύω, ποιος θα του βάζει να φάει το μεσημεράκι? Δεν θέλω να τον αφήνω νηστικό τόσες ώρες... χμμ θα δούμε. Να έχετε μια όμορφη Κυριακή!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 12:44, 07-04-19:

Μπορείς να πάρεις μια αυτόματη ηλεκτρονική ταΐστρα και να ρυθμίσεις τις ώρες. Έχω πάρει κι εγώ (με μπαταρίες, όχι με ρεύμα, για ασφάλεια) και μ'έχει σώσει, σε περιπτώσεις που πρόκειται να λείψω πολλές ώρες από το σπίτι.
Έχω πάρει αυτήν, είναι λίγο "αλμυρή" η τιμή της, αλλά αξίζει.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 06:51, 09-04-19:

Καλημέρα στην παρέα! Ο Μαξ είχε να κάνει εμετό από την Πέμπτη και έκανε σήμερα. Έκανε όμως όχι υγρά η φαγητό αλλά παρά πολλές τρίχες παρά πολλές σαν σκουλίκια . Τι είναι αυτό;;;
Παράθεση

charlie2alpha (Κώστας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charlie2alpha
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O charlie2alpha έγραψε στις 07:15, 09-04-19:

Λογικά τριχόμπαλες είναι. Δεν είναι ανησυχητικό εκτός αν το κάνει συχνά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 07:20, 09-04-19:

Καλημέρα στην παρέα! Ο Μαξ είχε να κάνει εμετό από την Πέμπτη και έκανε σήμερα. Έκανε όμως όχι υγρά η φαγητό αλλά παρά πολλές τρίχες παρά πολλές σαν σκουλίκια . Τι είναι αυτό;;;
Καλημέρα... Μήπως εχει τριχομπαλες???? Όπως καθαρίζεται να ξέρεις καταπίνει τρίχες και κάποιες φορές δεν αποβάλλονται με τα κόπρανα με αποτέλεσμα να μαζεύονται και τελικά να τις κάνει εμετό...
Τα σκουλήκια γνωρίζω πως βγαίνουν με τα κακά.. Με τον εμετό δεν το έχω ακούσει ποτέ!!!!

Τον χτενιζεις καθόλου για να του απομακρύνεις τις νεκρές τρίχες??

Υπάρχει μια ειδικη πάστα που είναι για τις τριχομπαλες... Την έχουν και οι κτηνίατροι... Αγόρασε την αν είναι... Έχει οδηγίες πάνω... Για συντήρηση ύστερα μπορείς να δίνεις 1 φορά την ημέρα...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:27, 09-04-19:

Καλημέρα Χριστίνα.
Προφανώς πρόκειται για τριχόμπαλες, τις οποίες παρασύρει με τη γλωσσίτσα του και καταπίνει καθώς καθαρίζει τη γούνα του. Αρχίζει και η εποχή που αλλάζουν το τρίχωμά τους και η ποσότητα των αποβαλλόμενων τριχών θα αυξάνεται.
Για να αποφύγεις αυτό, μπορείς να του δίνεις 1-2 φορές την εβδομάδα και σε δοσολογία 1/4 κουταλιάς του γλυκού, μια ειδική παστούλα για γάτες, την Defurr-Um, αφού πρώτα πάρεις την έγκριση του κτηνιάτρου σας.
Και βέβαια μη ξεχνάς να τον χτενίζεις συχνά (αν όχι καθημερινά), ώστε να τον βοηθάς να απαλλάσσεται από την ποσότητα των νεκρών τριχών.

Τη δίνω κι εγώ στην Τέρψη μου και μπορώ να πω οτι σε σχέση με πριν, το πρόβλημα έχει μειωθεί στο ελάχιστο. Την έχουν τα περισσότερα pet stores, απ'όπου μπορείς να την προμηθευτείς.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 09-04-19 στις 07:31.
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spongebob21 έγραψε στις 09:26, 09-04-19:

Ααα τέλεια!!! Μίλησα με τον κτηνίατρο μου είναι λέγονται τριχοβεζωαρια και δεν είναι τίποτα μου είπε ... Η αλήθεια είναι ο Μαξ είναι πολύ μαλλιαρός και γλυφεται κάθε μέρα... Θα πάω να του πάρω την παστουλα. Με αυτήν δεν θα κάνει εμετό;;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:15, 09-04-19:

Δεν ξέρω πώς ακριβώς δρα η παστούλα, υποθέτω οτι βοηθάει εσωτερικά να διαλυθούν οι τριχόμπαλες. Πάντως από την εμπειρία μου , είδα στη δική μου γάτα μεγάλη διαφορά. Πριν έκανε εμετό αρκετά συχνά, ενώ με 1 φορά την εβομάδα χορήγηση της πάστας, οι εμετοί άρχισαν να αραιώνουν και τώρα πλέον είναι σπάνιοι. Βέβαια δεν ξεχνάμε οτι είναι φάρμακο, γι αυτό και καλό είναι να μη γίνεται κατάχρηση, αλλά η χρήση του να περιορίζεται μόνο κατά τη διάρκεια των λίγων μηνών που αρχίζει και πέφτει το τρίχωμα.
Και παράλληλα με καθημερινό βούρτσισμα της γούνας, τουλάχιστον τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εμετός! - Από Mitko-Didi
      Το θέμα έχει λάβει 234 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-06-19 στις 15:09.
    • Εμετός και διάρροια! - Από chr1st1na1
      Το θέμα έχει λάβει 84 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-04-18 στις 20:19.
    • Εμετός και διάρροια - Από nena
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-11-12 στις 21:19.
    • Εμετός - Από dimangelid
      Το θέμα έχει λάβει 377 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-10-09 στις 16:34.
    • Κίτρινος εμετός - Από gingin
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-08 στις 16:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους