Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,177 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 374 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο εξοχικό

panapetr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panapetr
Ο panapetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O panapetr έγραψε στις 10:35, 29-02-12:

Καλημέρα στο site, θέλω να με κατατοπίσετε όσο μπορείτε για το τι πρέπει να κάνω με την γάτα μου όταν φτάσω στο εξοχικό, τα του ταξιδιού τα έχω διαβάσει και έχω κατατοπιστεί πλήρως. Πρόκειται να μείνω εκεί γύρω στις 10 μέρες και δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος να την φροντίσει στην Αθήνα οπότε πρέπει να πάρω την Πεπίτα μαζί μου. Το εξοχικό μου είναι σε ένα ορεινό χωριό μέσα στο δάσος όπου δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα. Όταν φτάσω τι πρέπει να κάνω; Η Πεπίτα δεν έχει ξαναπάει εκεί, υπάρχει πιθανότητα όταν βγει έξω να χαθεί; Πως μπορώ να διασφαλίσω ότι θα μείνει κοντά μου; Το σπίτι δεν έχει περίφραξη αλλά ακόμα και να είχε φαντάζομαι ότι δεν της είναι δύσκολο να βγει έξω. Αν βγει έξω υπάρχει περίπτωση να βγει και να μην ξαναγυρίσει; Είναι έτσι και αλλιώς στειρωμένη και είναι 5 ετών. Παρακαλώ βοηθήστε με, ευχαριστώ! Παναγιώτης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:15, 29-02-12:

Kαλησπερα Παναγιωτη.
Καταρχην εγω στη θεση σου θα την εβαζα καταρχας σε ενα δωματιο,με τα πραγματακια της.Ουτως ή αλλως οταν μια γατα παει σε καινουργιο περιβαλλον,ειναι καλυτερα να μην αφηνεται να κυκλοφορει σε ολο το σπιτι.Αφου ηρεμισει και προσαρμοστει,ανοιξε της την πορτα και αστην μονη της να εξευρευνησει και το υπολοιπο σπιτι.
Τωρα,αν θα πρεπει να βγει εξω.Εγω να σου πω την αληθεια δενν θα το διακινδυνευα.Θα την αφηνα μεσα στο σπιτι.Οκ,το πιο πιθανο ειναι να μην απομακρυνθει,αλλα με τις γατες δεν μπορεις ποτέ να εισαι σιγουρος.Εγγυηση για κατι τεοιο δεν νομιζω να μπορει να δωσει κανεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:47, 29-02-12:

Επειδή σκοπεύω να κάνω το ίδιο πράγμα κι επειδή η Μπριαμίτσα έχει περάσει 2 μετακομίσεις, έχω διαπιστώσει ότι είναι καλό να της έχεις μαζί ένα σακουλάκι από την τροφή της, και ένα από την άμμο της. Εάν για κάποιο λόγο δεν αγοράσεις τα ίδια ακριβώς εκεί που θα είσαι, μπορεί να μπερδευτεί το γατάκι. Η Μπριάμ μύρισε καλά καλά την άμμο, όταν ήρθε σε μένα πια, και είδα ότι στάθηκε αρκετά στο σημείο όπου υπήρχε πιο πολλή από την παλιά της. Δεν ξέρω αν θα είχε κάνει κακάκια εκτός, εάν δεν το είχα κάνει αυτό, αλλά πρόβλημα δεν είχε ποτέ.

Ούτε εγώ δε θα την έβγαζα έξω, ωστόσο. Μόνο με λουρί.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:30, 29-02-12:

Ότι σου έγραψαν η Έφη και Γίδι συμφωνώ απόλυτα. 10 μέρες είναι. Καλύτερα να παραμείνει στο σπίτι γιατί οι πιθανότητες να χαθεί αν βγει σε άγνωστο τοπίο είναι πολύ μεγάλες. Εκτός αν αγοράσεις σαμαράκι και την κάνεις βόλτα 1-2 ώρες τη μέρα (αν κατορθώσεις και της το φορέσεις) Προσοχή στα παράθυρα και τις πόρτες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 20:27, 29-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Kαλησπερα Παναγιωτη.
Καταρχην εγω στη θεση σου θα την εβαζα καταρχας σε ενα δωματιο,με τα πραγματακια της.Ουτως ή αλλως οταν μια γατα παει σε καινουργιο περιβαλλον,ειναι καλυτερα να μην αφηνεται να κυκλοφορει σε ολο το σπιτι.Αφου ηρεμισει και προσαρμοστει,ανοιξε της την πορτα και αστην μονη της να εξευρευνησει και το υπολοιπο σπιτι.
Τωρα,αν θα πρεπει να βγει εξω.Εγω να σου πω την αληθεια δενν θα το διακινδυνευα.Θα την αφηνα μεσα στο σπιτι.Οκ,το πιο πιθανο ειναι να μην απομακρυνθει,αλλα με τις γατες δεν μπορεις ποτέ να εισαι σιγουρος.Εγγυηση για κατι τεοιο δεν νομιζω να μπορει να δωσει κανεις.
Συμφωνώ κι εγώ γενικά.
Το εξοχικό σου βέβαια έχει ιδανικές συνθήκες για να μπορέσει να κυκλοφορήσει κι έξω μετά την 2η-3η μέρα, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να την τρομάξει ή να της τύχει, καλύτερα να μην το διακινδυνεύσεις πριν σιγουρευτείς ότι θα κάνει την βόλτα της και θα επιστρέφει.
Με 2 δικές μου δεν είχα κανένα πρόβλημα, όταν μάθανε το χώρο, κάνανε βόλτες μόνες τους και επέστρεφαν σύντομα σχετικά στο δωμάτιο τους κι απομακρυνόντουσαν ελάχιστα, αν τις φώναζα εμφανιζόντουσαν γιατί ήταν πολύ κοντά τελικά.
Με άλλες ήταν πιό δύσκολο γιατί είχαν επηρεαστεί από την αλλαγή.
Οπως είπε κι η Εφη κάθε γάτα είναι διαφορετική, εσύ θα δεις την συμπεριφορά της και θα πράξεις ανάλογα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 16:36, 24-04-18:

Καλησπέρα σας!!! Οι συμβουλές σας ήταν πολύτιμες!Το update μας είναι ότι ο γατούλης είναι πολύ καλύτερα. Δε βήχει πλέον συχνά, ενώ περιφράξαμε και το μπαλκόνι οπότε βγαίνει και παίζει όταν είμαστε σπίτι. Τώρα σκεφτόμαστε το καλοκαίρι. Πηγαίνουμε σε εξοχικό στους γονείς του αρραβωνιαστικού μου που έχουν 2 σκυλάκια και μια γάτα. Κι ενώ με τα σκυλάκια τα πάνε πολύ καλά, τα φέρνουμε και σπίτι και παίζουν, τη γάτα τη φοβόμαστε λίγο. Πώς θα τα πάνε αλλά κυρίως επειδή ο δικός μας έχει ερπητοιό μην την κολλήσει. Και γενικά είναι ανεμβολίαστος. Του κάναμε τα τεστ για τα λοιμώδη και ήταν αρνητικά, οπότε μας είπε η γιατρός να μην τον επιβαρύνουμε ακόμα με εμβόλια αφού τον έχουμε σπίτι. Η άλλη γάτα είναι 8 ετών, θηλυκό, εμβολιασμένη, στειρωμένη (όπως ο δικός μας) και υπέρβαρη (μπορει και 9 κιλά να είναι!). Είναι καταρχήν ασφαλές να τους έχουμε στον ίδιο χώρο-με προσοχή πάντα να τρώει ο καθένας στο πιάτο του κλπ. Και αν ναι πώς μπορούμε να τους γνωρίσουμε. Την άλλη γάτα τη φοβάμαι να σας πω γιατί από μωρό είναι σε σπίτι, δεν της αρέσουν οι επαφές με άλλες γάτες! Λέμε για αρχή να μείνουμε ένα τριήμερο στο πατρικό του αρραβωνιαστικού ώστε να μάθουν ο ενάς τον άλλον. Δε θα είναι προφανώς τα σκυλιά.. και θα τους προσεχουμε! Είναι ασφαλής επιλογή, λέτε; ευχαριστώ πολύ πραγματικά είναι μοναδική η βοήθεια σας !!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:24, 24-04-18:

Καλησπέρα φίλη μου και χαίρομαι που ο γατούλης πάει πολύ καλύτερα.
Πολύ καλά κάνατε επίσης, που περιφράξατε το μπαλκόνι κι έτσι θα μπορεί άνετα να λιάζεται και να παίρνει τον αέρα του, χωρίς να καρδιοχτυπάτε για την ασφάλειά του.

Τώρα για το θέμα των διακοπών στο σπίτι των πεθερικών και το ενδεχόμενο συμβίωσης με τη γάτα τους, δεν σου κρύβω οτι είμαι αρκετά επιφυλακτική. Κι αυτό γιατί κατ'αρχάς μέσα σε ένα 3ήμερο που λες, δεν βλέπω να υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος για να εξοικειωθεί το ένα γατί με την παρουσία του άλλου, ακόμα και με τις καλύτερες προϋποθέσεις - πόσο μάλλον όταν η άλλη γάτα έχει συνηθίσει να είναι μόνη της κι όπως λες δεν αρέσκεται στην παρουσία άλλων γατιών. Πόσο θα μπορείτε να τους προσέχετε και πόση ετοιμότητα και γρήγορα αντανακλαστικά θα έχετε ώστε να αποτρέψετε αστραπιαίες επιθέσεις, δαγκώματα και τραυματισμούς;
Το γεγονός οτι ο δικός σας γατούλης δεν είναι εμβολιασμένος καν με τα βασικά εμβόλια (κακώς κατά την ταπεινή μου γνώμη, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα), με κάνει να αμφιβάλλω αν είναι ασφαλής αυτή η επαφή με γάτα που μπορεί μεν να είναι υγιής και εμβολιασμένη αλλά άγνωστο αν μένει διαρκώς μέσα στο σπίτι ή βγαίνει π.χ. και στον κήπο απ'όπου θα μπορούσε να μεταφέρει από άλλα γατιά διάφορα νοσήματα από τα οποία η μεν γάτα παραμένει θωρακισμένη, αλλά αμφίβολο αν το ίδιο ισχύει και για τον δικό σου γάτο, όντας ανεμβολίαστος.

Στη θέση σου θα σκεφτόμουν άλλες εναλλακτικές, ανάλογα με τον χρόνο παραμονής στο σπίτι του εξοχικού. Αν μεν είναι για λίγες μέρες, τότε μπορείς να αφήσεις τον γατούλη στο σπίτι σας που είναι τώρα στο οικείο του περιβάλλον, αφού βέβαια βρεις κάποιον έμπιστο δικό σου άνθρωπο να τον επισκέπτεται, να τον ταΐζει και να παίζει μαζί του.
Αν πάλι θα λείψετε για πάνω από 10 ημέρες, μια καλή λύση θα ήταν να τον πάρετε μαζί σας, αλλά με εξασφαλισμένο για κείνον χωριστό δωμάτιο στο πατρικό του αρραβωνιαστικού σου, ώστε να μην έρχεται καθόλου σε επαφή με την άλλη γάτα.

Σκέψου το καλά και πιστεύω οτι θα βρεις τη σωστή λύση για να περάσετε όλοι, δίποδοι και τετράποδοι, διακοπές χωρίς...απρόοπτα.
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 22:10, 24-04-18:

Ευχαριστώ για τη γρήγορη και άμεση όπως πάντα απάντηση!!! Για να πω την αλήθεια κι εμένα αυτό με τα εμβόλια με παραξένεψε. Η άλλη γάτα ναι μεν είναι στο διαμέρισμα αλλά το καλοκαίρι την έχουν στο εξόχικο. Περιφραγμένος μεν ο κήπος αλλά και πάλι έξω. Τώρα για το τριήμερο έλεγα αν το κάναμε για αρχή κ μέχρι το καλοκαίρι το καθιερώναμε. Επειδή φεύγουν τα πεθερικά στο εξοχικό καθε σαββατοκύριακο τώρα την άνοιξη και αφήνουν εδώ τη γατούλα. Λέγαμε να τους έχουμε σε 2 διαφορετικά δωμάτια και μόνο αν είναι σε box ο δικός μας να έρθουν σε επαφή, μεχρι να συνηθίσουν. Αν τελικά είναι ασφαλές.. Έχω επιφυλάξεις γιατί δε ξέρω εαν θα πετύχει κ μήπως στρεσάρω και τον δικό μου με την αλλαγή σπιτιού κάθε σαββατοκύριακο. Σε μας έχει μάθει κ του αρέσει...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:30, 24-04-18:

Μόνο να σου υπενθυμίσω κι αν δεν το ξέρεις να σου συστήσω, οτι η προσέγγιση του ενός με το άλλο γατί δεν πρέπει να γίνει απότομα,
αλλά σταδιακά:
Στην αρχή σε χωριστά δωμάτια και με κλειστές όπου η μόνη αίσθηση επαφής που θα υπάρχει μεταξύ τους, θα είναι η όσφρηση.
Στο επόμενο στάδιο, με μισάνοιχτη πόρτα, να βλέπονται μόνο χωρίς να έρχονται σε άμεση επαφή. Λίγες μέρες μετά (και ανάλογα με την πρόοδο που θα σημειώσουν), θα προχωρήσεις στο "μεγάλο βήμα" και θα ανοίξεις την πόρτα. Αν είναι εφικτό, σήκωσε το ένα γατί στην αγκαλιά σου, χάϊδεψέ το και δείξε στο άλλο οτι είναι φίλος/η φέρνοντας το χέρι σου που το χάϊδεψε να το μυρίσει, ενώ θα είσαι σε επιφυλακή για τυχόν βίαιες αψιμαχίες. Αν περιοριστούν μόνο σε "κχχχχχ!", φυσικό κι αναμενόμενο, δεν χρειάζεται να παρέμβεις, παρά μόνο αν κρίνεις οτι υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού του ενός από τα δυο μέλη.
Στην πορεία, άφησε το φιλοξενούμενο γατί να εξερευνήσει το χώρο, προνοώντας και να έχει ένα χώρο να κρυφτεί για το ενδεχόμενο να πέσει κανα κυνηγητό.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να περάσετε όμορφες διακοπές.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους