Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,177 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 377 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν με αφήνει να τον προσεγγίσω

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 16:19, 20-04-13:

καλησπερα σας!εδω κ δυο μηνες περιπου εχω εναν γατο,τον Παμπλο.Μου τον εδωσαν για 3 χρονων αλλα πιστευω οτι ειναι παραπανω τελικα!Αναφερω την ηλικια του γιατι ειναι αρκετα μεγαλος και χρειαστηκε να αλλαξει περιβαλλον( και να μεινει μαζι μου) γιατι στο παλιο του σπιτι τον ταλαιπωρουσαν.Το θεμα ειναι οτι δεν με αφηνει με τιποτα να τον χαιδεψω,ουτε καν να τον ακουμπησω!Και καποια στιγμη πρεπει να του κανω εμβολια (γιατι δεν του εχουν κανει ποτε) και δεν ξερω πως. Εννοειται οτι δεν μπαινει σε κλουβι μεταφορας.Επισης ακομα και το φαγητο του οταν του βαζω μου κανει το χαρακτηριστικο κχχχχ σαν να επιτιθεται.Το γατι δεν εχει ιδεα απο παιχνιδια με ανθρωπο ουτε απο χαδια.Δεν ξερω πως να τον πλησιασω. Και ειναι κ το θεμα υγιειας που δεν ξερω αν εχει κατι αλλα και αν θα παρουσιασει πως θα τον δει κτηνιατρος. Το μονο καλο που αποκτησαμε στη σχεση μας ειναι οτι κοιμαται πανω μου το βραδυ!Αλλα φυσικα περιμενει να βεβαιωθει οτι ξαπλωσα μηπως και του επιτεθω!χαχα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 16:26, 20-04-13:

Καλως την.Το οτι κοιμαται πανω σου το βραδυ μολις κοιμηθεις,παει να πει οτι θελει να αποκτησει περισσοτερη οικειοτητα μαζι σου,απλα φοβαται.Σιγα σιγα θα γινει κι αυτο.Αυτοι που στον εδωσαν δε σου ειπαν τιποτα?Πως ηταν το γατι με αυτους?Που τον ειχαν?Σε τι περιβαλλον?Ειναι πολλες οι αποριες που εχω επι του θεματος ετσι ωστε να μπορεσω να σου δωσω παραπανω συμβουλες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 16:55, 20-04-13:

Αχου τον καημενουλη θα πρεπει να μςγαλωσε τελειως αποξενωμενος..να οπλιστεις με υπομονη κ το μονο που μπιρω να σε συμβουλεψω ειναι να προσπαθεις να τον χαιδεψεις αλλα οχι συνεχεια αφηνε του τον χωρο του κ εφοσον ειναι μεγαλωμενος σε αποξενωση απ οτι καταλαβα θα,παρει λιγο χρονο παραπανω..οταν λες πανω σ δηλαδη αν κανεις οτι τον πιανεις εκεινη τξν ωρα τι κανει;με ηρεμες κινησεις κ γλυκολογα φυσικα..κ οταν λες δεν παιζει αν παρεις σκινακι κ το σερνεις μπροσυα τ δεν το κυνηγαει;;προσπαθησε με σκοινι γιατι δεν κανει θορυβο κ ειναι οτι πρεπει για ενα φοβικο γατουλη..παρε κ ενα τηλ αυτους τους ανθρωπους κ ρωτα κανενα εμβολιο αποπαρασιτ ση του χουν κανει;κ μετα αναλογως περνεις ενα κτηνιατρο τηλ να σε συμβουλεψει βαλε μας κ φωτο αν μπορεις να τον θαυμασουμε

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 20:02, 22-04-13:

πρωτα πρωτα αυτη η κυρια που τον ειχε τα ειχε λιγο χαμενα,συγνωμη για την εκφραση,αλλα μαζι μαυτον ειχε και αλλες 20 γατες το λιγοτερο.οποτε δεν ειχε και πολλες επαφες μαζι του.απλα ο καημενος τρεφοταν σεκεινο το σπιτι,δεν ειχε χαιδευτει ποτε ουτε επαιξε ποτε με ανθρωπο.με λιγα λογια το περιβαλλον ηταν χαλια.η κυρια αυτη επισης τα πρωτα χρονια δεν ειχε καν αμμολεκανες οποτε τα γατια πηγαιναν οπου ναναι και φυσικα καποια στιγμη εχασε τον ελεγχο και δεν τα καθαριζε καν.

αααα!ξεχασα να σας πω οτι οταν κοιμαται και εγω ξυπνησω και ειναι πανω μου παω να τον χαιδεψω και μες στον υπνο του καμια φορα δεν το καταλαβαινει και καθεται αλλα μολις ξυπνησει καλα και το καταλαβει πετιεται απτο κρεβατι.επισης μπορω να κανω κατι με το φαγητο του?καθε φορα που το βαζω μου αγριευει, λεμε τωρα!, με το κχχχχ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 22-04-13 στις 20:11. Αιτία: merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:26, 23-04-13:

Γεια σου xontrogato μου
Ο γατούλης αυτός προφανώς έχει θέμα εμπιστοσύνης καθώς δεν μεγάλωσε πραγματικά κοντά σε αυτή την κυρία.. δεν έμαθε δηλαδή να εμπιστεύεται τους ανθρώπους. Πραγματικά θα πάρει καιρό αλλά δεν θέλω να στενοχωριέσαι, αλλά να χαίρεσαι την κάθε μικρή νίκη!
Ο γατούλης χρειάζεται μικρές εμπειρίες εμπιστοσύνης κι εσύ θα του τις δίνεις με την πρώτη ευκαιρία, καθημερινά:
Δεν θα τον πιέζεις ποτέ για τίποτα. Δεν θα τον παίρνεις αγκαλιά, δεν θα τον πλησιάζεις. Θα τον αφήνεις να σε πλησιάσει εκείνος και τότε μόνο εσύ μπορείς να δοκιμάσεις ελάχιστα να τον χαϊδέψεις. Έπειτα, επιβράβευσέ τον με ένα σνακ (γατολιχουδιά). Με αυτό τον τρόπο θα σε συνδέσει με κάτι θετικό.
Φαγητό μην του αφήνεις σε μπωλ, ακόμη κι αν λείπεις ώρες από το σπίτι. Μην ανησυχείς, καλό του κάνεις, κακο όχι. Θα σου πω μόνο αυτό: Οι γάτες στη φύση δεν τρέφονται κάθε μέρα την ίδια ώρα όπως κάνουμε εμείς οι άνθρωποι. Δεν έχουν δηλαδη σταθερές ώρες φαγητού. Τρέφονται όταν βρουν φαγητό. Οι μικρές περίοδοι νηστείας που διανύουν ανάμεσα στα γεύματα ωφελούν τον οργανισμό τους καθώς του επιτρέπουν να καθαρίσει και να αυτοθεραπευτεί. Θα δίνεις φαγητό λοιπόν κάποιες ώρες τη μέρα και δεν θα αφήνεις το μπωλ του γεμάτο, εκεί. Μόνο νερό θα αφήνεις.
Ετσι θα συνδέσει την άφιξή σου με το φαγητό. Ένα άλλο πράγμα που επιβάλλεται να κάνεις για να ενισχύσεις σταδιακά το μεταξύ σας δέσιμο είναι να τον παρασύρεις σε παιγνίδι.
Πάρε παιγνιδια ειδικά για γάτες (δεμένα σε σκοινί ή καλάμι) και παίζε μαζί του για 10 λεπτά κάθε φορά.
Γνώμη μου πάντα, εκτός και αν είναι πραγματικά επείγον, επέτρεψε να περάσει ένας μήνας πριν επιχειρήσεις να τον βάλεις σε γατοφόρο για επίσκεψη στον κτηνίατρο. Ούτως ώστε να αρχίσει να κτίζεται εμπιστοσύνη στη σχέση σας.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 14:08, 23-04-13:

Συμφωνω με την Ριανα προσπαθησε να μην τον πιεζεις σε τιποτα κ σιγα σιγα οσο σ αφηνει εκεινος εσυ θα το εκμεταλευεσαι προσπαθησες με το σκοινακι;απλα να το περνας απο μπροστα τ;ή πισω απο καποιο καναπε να το κουνας χωρίς να του μιλας ή να τον καλείς δηλ να κουνας το σχοινι χωρίς να κανεις ψιψι..είχε καθολου αποτελεσμα;οσο για το φαγητο απλα θα διαλεξεις ενα μερος για φαγητο κ οταν ερχεσαι κ του βαζεις κροκετες φωναζε τον η κουνα το μπολ να κανουν θορυβο οι κροκετες κ φωναζε τον κ αν δεν εμφανιστεί αφηνε το μπολ κ θα ρθει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 21:22, 30-04-13:

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες καταρχην!το θορυβο με τις κροκετες τον κανω ετσι κ αλλιως και μολις τον ακουσει τρεχει αλλα ετσι κ ερθουμε πολυ κοντα κανει τα γωστα,να μη τα λεω και κατανταω βαρετη!επισης και το σκοινακι το χρησιμοποιω και παιζει λιγο λιγο!αλλα πως...το κουναω μπροστα του και δεν κανει τιποτα,απλα το παρατηρει, καμια φορα κανει πως δεν το βλεπει κιολας αλλα το κοιταει με την ακρη του ματιου του και μολις σταματησω να το κουναω περιμενει λιγο και επιτιθεται στο σκοινακι.μονο ετσι παιζουμε,περιμενει να σταματησει και μετα το πειραζει.πιστευω κατα καποιο τροπο οτι το φοβαται.γενικα οτι κινειται το φοβαται!του αγορασα τισ προαλλες ενα ποντικακι που το κουρδιζεις και τρεχει και το εβαλα να τρεξει προς το μερος του....κ αυτος ετρεξε να κρυφτει..!!!!!!!ο γατος μου μαλλον ειναι περιπτωση, χαχα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:25, 30-04-13:

Δυο μήνες είναι λίγοι για να προσαρμοστεί σε καινούργιο περιβάλλον,ένα γατί που ζούσε στην ουσία εγκατελειμένο.
Δώστ'του χρόνο και, όπως είπε και η Ριάνα που θα συμφωνήσω απόλυτα με ό,τι σε συμβουλεύει,
να χαίρεσαι την κάθε μικρή νίκη.
Ένα βήμα τη φορά! Μπορεί να αργήσει λίγο περισσότερο και επιπροσθέτως λόγω ηλικίας (δεν είναι βρέφος, ούτε μηνών), αλλά
αισιοδοξώ οτι με πολλή αγάπη και υπομονή θα τα καταφέρεις! 'Ηδη το οτι κοιμάται πάνω σου
(άσχετα αν μετά σπεύδει να απομακρυνθεί) είναι ένα θετικό σημάδι.
Αν σου κάτσει να τον τραβήξεις και καμιά φωτο, θα χαρούμε να τον δούμε

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 13:04, 15-05-13:

τα πραγματα με τον παμπλο πανε καλυτερα!δεν υπαρχουν τρομερες αλαγες αλλα ωιωθω την αυρα του πιο οικεια.και τολμαει να με πλησιασει και κανει καποιες μικρες κινησεις.βεβαια πιστευω οτι θαργησει πολυ να καθεται διπλα μουκαι να τον χαιδευω,ισως και ποτε..αλλα τι να κανουμε.θελω σιγα σιγα να του κανω κανενα
εμβολιακι και τσεκ απ αλλα πιστευω οτι παλι θα απομακρυνθει λογω φοβου.τι λετε?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:06, 15-05-13:

Θα πρότεινα να βρεις κάποιον κτηνίατρο που να κάνει επισκέψεις και κατ' οίκον, για να μη στρεσαριστεί πολύ ο Παμπλίτο σου... Να γίνουν λίγο πιο ομαλά γι΄αυτόν οι απαραίτητες εξετάσεις, μέχρι να κερδίσεις την απόλυτη εμπιστοσύνη του!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stathisnew

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stathisnew
Ο stathisnew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O stathisnew έγραψε στις 12:06, 05-06-14:

Είμαι ο Στάθης και μαζί με την αδελφή μου ταίζουμε τα αδέσποτα γατάκια της γειτονιάς, έχουμε βέβαια και τις δικές
μας γατούλες που ζούν μέσα στο σπίτι και δεν βγαίνουν ποτέ εξώ.
Ενα από τα αδέσποτα που μας προβλημάτισε είναι ο " Πορτοκάλης ".
Επί μήνες άρρωστος μας περίμενε πολλά πρωϊνά να τον ταίσουμε, στην αρχή δεν μας πλησίαζε μετά μόλις του βάζαμε
φαί στο μπώλ ερχόταν τρέχοντας.
Η κατάσταση της υγείας του χειροτέρευε, τον χάσαμε για 20 ημέρες (δεν ερχόταν να φάει). Πιστέψαμε ότι τελείωσαν
τα βάσανα του και ξαφνικά έρχεται σε άθλια κατάσταση και γεμάτος αίματα με μία πολύ άσχημη πληγή.
Αμέσως τον πάμε στον κτηνίατρο και αποφασίζουμε να τον κρατήσουμε σε έναν χώρο ώστε να μπορέσουμε να τον
φροντίσουμε σωστά.
Τον έχουμε ήδη 4 εβδομάδες και πιστεύω ότι απαιτείται τουλάχιστον 1 μήνας ακόμη για να γίνει καλά.
Μας προβληματίζει όμως η επιθετική συμπεριφορά του, επέλεξε την γωνιά του από την οποία δεν βγαίνει παρά μόνο
για να φάει. Αν προσπαθήσουμε να τον χαϊδέψουμε επιτίθεται, δεν παίζει, δεν κάνει τίποτα, απλά κάθεται. Πολλές
φορές αφήνω ανοιχτή την πόρτα εξόδου για να δώ αντιδράσεις, δεν κάνει τίποτα !!!!!! δεν αντιδρά, δεν κάνει την
παραμικρή κίνηση !!!!!!!!
Εχουμε αποκτήσει μια μορφή επικοινωνίας " το φαί ". Μόλις μπαίνω στο χώρο σηκώνεται και πάει στο πιατάκι για να
φάει, πατάει μέσα στο πιάτο κάνει πατουσάκια από χαρά και με αφήνει καθώς τρώει να τον χαϊδέψω. Μερικές φορές
καθώς τον χαϊδεύω γυρνάει το κεφάλι του πρός το μέρος μου και εκεί που αρχίζω να πιστεύω ότι τα πάμε καλά με
δαγκώνει, με γρατζουνάει και φεύγει για την γωνιά του.
Μετά από 2 δυνατές δαγκωνιές και 3-4 γρατζουνιές που έχω δεχτεί αναγκάζομαι κάθε φορά που γυρνάει πρός το μέρος
μου να τραβάω το χέρι μου. Αυτή είναι η μοναδική μορφή επικοινωνίας που έχουμε " Ανέχεται να τον χαϊδέψω λίγο
καθώς τρώει ". Εχει ζήσει χρόνια στους δρόμους πρέπει να είναι φοβισμένος και δεν εμπιστεύεται. Πηγαίνω 5-6 φορές
την ημέρα και 1-2 φορές η αδελφή μου κάθε μέρα επί 3 εβδομάδες χωρίς να διακρίνουμε κάποια βελτίωση στην
συμπεριφορά του.
Μετά από αυτές τις 4 εβδομάδες κατάλαβα ότι η μορφή επικοινωνίας που πίστευα ότι είχαμε " το φαί " ήταν λάθος.
Απλά βγαίνει έξω για να προστατέψει το φαί του " να μην του το πάρουμε ", μια συμπεριφορά που είχε και στον
δρόμο, πολλές φορές δεν άφηνε τις άλλες γατούλες να φάνε από το πιάτο που βάζουμε για να τις ταίσουμε.
ΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΤΑΙΖΕΙ ?????????
Προσπάθησα να του δείξω ότι εμείς του βάζουμε το φαγητό, πήρα το κουτί που βάζω το φαγητό του, πλησιάζω το
πιατάκι του και του βάζω μια χούφτα ξηρή τροφή.
Για πρώτη φορά βγαίνει τρέχοντας και δέχομαι αλλή μια γρατζουνιά.
Εχω αγανακτήσει .........
Μας προβληματίζει το μέλλον του αλλά αυτή η επιθετική συμπεριφορά δεν μας βοηθάει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:43, 05-06-14:

Η συμπεριφορα του καλε μου φιλε,πιστεψε με ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικη.Ο γατουλης εχει ζησει χρονια αδεσποτος,οπως και εσυ λες.Και περιμενεις να εξοικιωθει και να σε εμπιστευτει μεσα σε ενα μηνα;
Εδω ο δικος μου γατος που τον εχω 11 χρονια και τον πηρα απο μωρο,μιλαμε για μωρο που μπουσουλαγε,και ακομα και παντα οταν δεν θελει χαδια θα με γρατζουναει και επισης με δαγκωνει κιολας οταν δεν θελει κατι,και παραξενευεσε για εναν γατο αδεσποτο και μαλιστα μεγαλωμενο εξω;

Ισα ισα,απο αυτα που εχω δει εγω,ειναι πολυυυυυυυυυ προσαρμοστικος ο γατος και πολυ συνεργασιμος.Συνηθως μεγαλοι γατοι ,χρονια αδεσποτοι θα χτυπιοντουσαν.
Οσον αφορα το αν καταλαβαινει ποιος τον ταιζει,σαφως και το καταλαβαινει αλλα αυτο τι σημαινει;Τα ζωα δεν εχουν συνειδητοτητα σε τετοια θεματα να ξερουν αν θελουμε το καλο τους η οχι,νι οκ..του δινειος φαγητο ..ε και;;Δεν μπορει να ξερει αν θα κινδυνεψει απο σενα η οχι.Δεν γνωριζει τις προθεσεις σου.Απλα τοιν ταιζεις. Και ειδικα η γατα απολυτα συνηθως δεν εμπιστευεται ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.
Οποτε μην εκπλησεσαι και μην απαιτεις τοσα πολλα απο ενα ζωο αδεσποτο για χρονια,ταλαιπωρημενο και ηδη μεγαλο.
Ξαναλεω ειναι απολυτα φυσιολογικη η συμπεριφορα του και μαλίστα ειναι και ηπια κιολας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:50, 05-06-14:

Κι εμένα μου ακούγεται τελείως φυσιολογική η συμπεριφορά του και όντως είναι πολύ ήπια, πολύ ήρεμη και πολύ καλή η προσαρμογή του γάτου στη νέα πραγματικότητα. Ειδικά αν σκεφτείς τον πόνο που πέρασε και την ταλαιπωρία, και μόνο αυτά δηλαδή είναι αρκετά για να κάνουν ένα γάτο να ενοχλείται εύκολα.

Αντίθετα θα επισημάνω ότι η δική σας συμπεριφορά ακούγεται πιεστική και βιαστική. Θα πρότεινα να εγκαταλείψετε κάθε προσπάθεια να τον χαϊδεύετε, αφού βλέπετε ότι δεν το θέλει. Σίγουρα σας αναγνωρίζει, σίγουρα ξέρει ότι τον ταΐζετε και ότι τον σώσατε, αλλά δείχνει ότι δε θέλει χάδια. Μπορεί να πονάει, μπορεί να ενοχλείται, μπορεί να φοβάται, χίλια δυο. Αφήστε τον ήσυχο και ίσως αρχίσει να ανέχεται τα χάδια περισσότερο με τον καιρό, ίσως όχι. Όσο τον φροντίζετε και όσο η κατάστασή του βελτιώνεται, με την πάροδο χρόνου δηλαδή, ίσως σας εμπιστευτεί περισσότερο και ίσως σας πλησιάσει και ο ίδιος Προς το παρόν θα πρότεινα μόνο τάισμα και φροντίδα, όχι προσπάθεια για χάδια.

Καλή επιτυχία και περαστικά στον γατούλη!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:26, 05-06-14:

Συνηθως τα αδέσποτα ετσι ειναι. Και μενα ολα τα γατια που ταιζω ετσι ειναι. Πολλες φορες τα πλησιάζω να τα χαϊδεψω και δεν με αφήνουν παρα μονο οταν τρώνε. Μια γατούλα την αλλη φορα ειχε εμφανιστεί με μεγαλη πληγή και δεν πιανοταν να την παω στον κτηνιατρο. Οποτε ήτανε να φαει και με άφηνε να την χαϊδεψω την έβγαζα μπετατιν και με γρατσουναγε. Ευτυχως έκλεισε η πληγή. Χρειαζεται πολύς χρονος να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους. Δεν εμπιστεύονται οποιο τους βάζει ενα πιάτο φαί. Ηταν εξω ελεύθερος και ξαφνικα βρεθηκε κλεισμένος. Εύχομαι να γινει συντομα καλα

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:44, 06-06-14:

Συμφωνώ με τα κορίτσια. Για αδεσποτούλης και ταλαιπωρημένος, μια χαρά συμπεριφορά έχει
Πιστεύω οτι με τον καιρό θα γίνει πιο ήμερος και εκδηλωτικός. ..Απλά δώστε του "ελευθερία", χωρίς πιέσεις, να σας "γνωρίσει" και να σας εμπιστευτεί.
Θέλει το χρόνο του κι εκείνος, που θα είναι αρκετός όπως και η υπομονή και η αγάπη η δική σας
Περαστικά και γρήγορα στο γατούλη

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mairou
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 11:22, 06-06-14:

Γεια σας κι από μένα. Να σύστηθώ πρόχειρα, είμαι η Μαίρη η αδερφή του Στάθη -συγνώμη που δεν σύστησα επίσημα τις 3 γατούλες μου, αμέλεια αλλά και πολύ πολύ δουλειά, θα επανορθώσω άμεσα -.
Περίμενα τα σχόλιά σας τα οποία είναι πολύτιμα, υπέθετα τι θα πείτε αλλά ήθελα να μιλήσετε εσείς ώστε να μπορέσει ο Στάθης να το καταλάβει και να μην θυμώνει. Κοινώς να τον επηρεάσετε.., γιατί και ο χώρος που φιλοξενείται ο Πορτοκάλης του ανήκει αλλά κυρίως γιατί αυτός τον φροντίζει μια που εγώ λείπω σχεδόν όλη την ημέρα.

Σήμερα πάλι το πρωί, πήγε να του βάλει αντιβίωση σε κονσέρβα και έτρεξε ο Πορτοκάλης και του έριξε 2 γραντζουνιές χωρίς να έχει κάνει προσπάθεια για χάδια ή κάτι. Δεν ξέρω βέβαια τι ένοιωσε ή φοβήθηκε ο γατούλης, θεωρητικά δεν θα έπρεπε .

'Οταν είδα το Στάθη να θυμώνει με το γάτο, τον προκάλεσα ρωτώντας τον πολύ απλά αν θέλει να νοιώσει αφέντης!!
Οχι όμως , θέλει να τον βοηθήσει ουσιαστικά και όχι μόνο προσωρινά.
Το πρόβλημα πηγαίνει λίγο πιο μακριά απο το να νοιώσει κάποιος την ευγνωμοσύνη ενός ζώου.
Τον παρότρυνα λοιπόν να σας γράψει γιατί χρειαζόμαστε μια γνώμη από ανθρώπους με εμπειρία και αγάπη για τα ζώα.

Ο γατούλης αυτή τη στιγμή βρίσκεται απομονωμένος σε ένα χώρο και σίγουρα δεν μπορεί να μείνει εκεί επ'αόριστον. Ακόμα και γι αυτόν δεν ξέρω αν είναι καλό να ζει έτσι σαν φυλακισμένος. Το πλάνο λοιπόν ήταν μια που δεν μπορούμε ούτε να τον κρατήσουμε, ούτε προφανώς να υιοθετηθεί απο κάποιον, αλλά ούτε να τον εγκαταλείψουμε, να συνεχίσει να ζει έξω και να έχει την φροντίδα μας.
Να τον βάλουμε ίσως όχι εκεί που είναι τώρα, αλλά από κάτω στο υπόγειο που θα μπορεί να μπαινοβγαίνει και να έχει
το καταφύγιό του και το φαγητό του. Είναι ένας τεράστιος χώρος με σπασμένα παραθυράκια για να μπαινοβγαίνει με διάφορα έπιπλα και .. χαμό! Δεν τον βάλαμε εκεί ακόμα λόγω των τζαμιών, γιατί είναι βρώμικα, σκόνες , χώμα και για να μην τον ψάχνουμε. Εκεί που είναι τώρα ο Στάθης σφουγγαρίζει τρεις φορές την ημέρα για να απολυμαίνει το χώρο.

Εμείς κάνουμε σχέδια, όμως ο Πορτοκάλης κάνει τα δικά του και αποφασίζει αυτός!

Πως θα γίνει αυτό όταν είναι τόσο φοβισμένος και επιθετικός? Εκτός απο το τραύμα που θα γίνει καλά έχει τη γνωστή Λοιμώδη ρινοτραχειϊτιδα που απ'ότι μας είπε ο γιατρός, στην περίπτωσή του τουλάχιστον δεν θα περάσει ποτέ.
Κάναμε αγωγή για το τραύμα και για την ρινοτραχειτιδα , αντιβίωση, αντιβίωση με κορτιζόνη που τον πείραξε, ενέσεις
απο το γιατρό (αλλη δυσκολία κι αυτό), και τώρα πάλι αντιβίωση.
Και παει λέγοντας....
Γι αυτό έγραψε ο Στάθης οτι δεν βοηθάει η συμπεριφορά του. Αν τον αφήσεις, θα εξαφανιστεί ή και να μην εξαφανιστεί, θα του βάζουμε φαγητό αλλά δεν θα μπορούμε να του δώσουμε φάρμακα. Η αρρώστεια του μόνιμη

Μπερδευτήκαμε νομίζω!
Οποιοδήποτε σχόλιο, ευπρόσδεκτο. Βοηθάει !!!!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:49, 06-06-14:

Δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο να απαντήσω αναλυτικά, ειδικά σχετικά με το ιατρικό κομμάτι, απλά θα παραθέσω αυτό το άρθρο μήπως θέλετε να ενημερωθείτε λίγο περισσότερο σχετικά με τη λοιμώδη ρινοτραχεΐτιδα κλικ! Δε γνωρίζω τίποτα σχετικά με την ασθένεια αυτή, αξίζει όμως να ψάξετε λίγο στο ιντερνετ και να δείτε τι επιλογές υπάρχουν. Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν είναι αρρώστια χρόνια και αθεράπευτη, αλλά ότι θεραπεύεται. Επίσης καλό είναι να μάθετε αν μπορείτε να τον εμβολιάσετε αφού γίνει καλά, ώστε να μην ξανακολλήσει, μιας και είναι αρρώστια-μάστιγα των αδέσποτων.

Αναφορικά με το ότι ο γάτος γρατζούνισε τον αδερφό σου, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το άγχος του γάτου, το ότι νιώθει μπερδεμένος, έχει αλλάξει περιβάλλον και έχει τρομάξει, συν το ότι είναι άρρωστος και πέρασε τραυματισμό. Δε θεωρώ δηλαδή ότι έχει κάποια έμφυτη επιθετικότητα, απλά η ασθένεια και το ότι είναι καταβεβλημένος και σε άγνωστο περιβάλλον τον αναστατώνουν. Και τα ζώα δεν μπορούν να πουν "Πού στο καλό είμαι; Τι μου κάνετε; Γιατί είμαι εδώ;", μπορούν μόνο να γκρινιάξουν και να γρατζουνίσουν.

Τέλος η μοναξιά που βιώνει θεωρώ ότι τον κάνει ακόμα πιο φοβισμένο.

Κάτι που δε διευκρινίζεις είναι αν είναι στειρωμένος. Αν όχι, αν δηλαδή είναι ακόμα αστείρωτος, αυτό συμβάλει πάρα πάρα πολύ στην επιθετικότητα που δείχνει. Αν στειρωθεί θα ηρεμήσει πολύ ταχύτερα, οι ορμόνες του δε θα τρελαίνονται σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο κάνοντάς τον όλο και πιο εκνευρισμένο που δε βρίσκει θηλυκιά.

Επίσης τα οφέλη για την υγεία του είναι πολλαπλά καθώς αποφεύγει τους καυγάδες με τους αντίζηλους αρσενικούς, μειώνονται οι πιθανότητες να κολλήσει άλλες αρρώστιες καθώς και ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες να κολλήσει κάποιο σεξουαλικά μεταδιδόμενο νόσημα. Επίσης, φυσικά, με τη στείρωσή του θα συμβάλετε στον περιορισμό των αδέσποτων γατιών που είναι ήδη πολλά και ζουν στους δρόμους.

Ένας άλλος τρόπος να τον ηρεμήσετε, που τον θεωρώ κυρίαρχο μετά τη στείρωση, είναι να του κάνετε λίγη περισσότερη παρέα. Αν δεν υπάρχει χρόνος για περισσότερη παρέα, τότε απλά έστω να παίζετε λίγο μαζί του με κάποια μπαλίτσα, κάποιο καλαμάκι, κάτι. Αφήστε του 2 μπαλίτσες από αλουμινόχαρτα, αφήστε του 1 καλαμάκι, παίξτε λίγο (διακριτικά, ήρεμα και μόνο αν του αρέσει) με κάτι. Ένα αυτοσχέδιο παιχνιδάκι που θα κρατάει εσάς ασφαλείς απ' τα νύχια του και αυτόν χαρούμενο είναι να δέσετε ένα σχοινάκι στην άκρη ενός λεπτού ξύλου και στο σχοινάκι να δέσετε κάτι που θα θέλει να κυνηγήσει. Ένα φτερό, ένα κλαδάκι, δεν έχει σημασία. Ακόμα κι αν δεν ενδιαφερθεί στην αρχή, και μόνο που θα το βλέπει να κινείται και θα αναρωτιέται "τι είναι αυτό;" είναι αρκετό για αρχή.

Θα είναι κάπως σαν ένα πνευματικό παιχνίδι γι' αυτόν, γιατί εκεί που είναι τώρα σίγουρα βαριέται και νιώθει περιορισμένος και μόνος. Και για μια γάτα αυτά τα συναισθήματα είναι πολύ πολύ σοβαρά, γιατί ταυτόχρονα δεν αντιλαμβάνεται γιατί του έχει συμβεί αυτό κι έτσι νιώθει απειλή και φόβο.

Αναφορικά με το υπόγειο με τα σπασμένα τζάμια όπως ανέφερες, καλά θα είναι αν τον μεταφέρετε εκεί να μαζέψετε πρώτα (αν υπάρχει τρόπος) ό,τι θα μπορούσε να τον τραυματίσει. Ναι μεν οι γάτες αποφεύγουν τις κακοτοπιές, αλλά καλά είναι αν υπάρχουν σπασμένα γυαλιά που προεξέχουν να απομακρυνθούν. Κατά τα άλλα, αν από εκεί έχει πρόσβαση και έξω όπως λες, θεωρώ ότι είναι αρκετά καλή λύση γιατί θα μπορεί να κρύβεται στο υπόγειο όταν ο καιρός έξω είναι χάλια. Βέβαια αν τυχόν μπορείτε να κάνετε έστω ένα πρόχειρο καθάρισμα και να του βάλετε ένα καθαρό κρεβατάκι, αυτό θα είναι ακόμα καλύτερο. Ο μόνος λόγος που το λέω είναι γιατί αν όντως το ανώτερο αναπνευστικό του γάτου είναι τόσο επιβαρυμένο, τότε ίσως να μην είναι ό,τι καλύτερο να είναι σε ένα χώρο με τόση σκόνη όση περιέγραψες. Βέβαια, εντάξει, θα μπορεί να βγαίνει και έξω, αλλά αν το υπόγειο γίνει καταφύγιό του όταν πχ έξω βρέχει πολύ, θα ήταν καλύτερα να είναι στοιχειωδώς ασφαλές. Δε χρειάζεται να είναι καθαρό με τα ανθρώπινα στανταρ, ας είναι απλά καθαρό για τα στανταρ ενός αδέσποτου γατούλη που κρύβεται απ' τη βροχή

Αν θέλετε, δώστε μας λίγες περισσότερες ιατρικές λεπτομέρειες για το γατούλη για να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε

Χίλια μπράβο σας που τον βοηθάτε. Πραγματικά. Δε θα νοιαζόταν πολύς κόσμος για ένα ακόμα άρρωστο αδέσποτο όμως εσείς το κάνατε και κάνετε διαφορά στη ζωή του γατούλη.

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 15:39, 06-06-14:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Για το ιατρικό κομμάτι μπορώ μόνο να πω για τα φάρμακα που του έδωσε ο γιατρός που δεν τα έχω όλα τώρα -είμαι στη δουλειά- θυμάμαι μόνο το Ceclor και το Zinadol που προσπαθούμε να του δώσουμε τώρα και του έκανε και ισχυρές ενέσεις . Τα έχω σπίτι και αυτά , μπορώ να σας τα γράψω το βράδυ που θα πάω.
Φτερνίζεται συνέχεια και πετάει ..μίξες παντού (για αυτό και το συχνό σφουγγάρισμα).
Δεν είναι στειρωμένος , ποιος να τον στειρώσει άλλωστε? Ρώτησα το γιατρό γι αυτό -και ας μη σχολιάσω το κόστος που είναι μεγάλο- τις δικές μου γάτες τις στείρωσα και τις 3 το τελευταίο εξάμηνο- και έχω και θέμα με τη μια μου γατούλα τώρα .
Ο γιατρός όμως μου είπε πως δεν είναι δυνατόν να
στειρωθεί στην κατάσταση που είναι αλλά αν είναι να μείνει στο δρόμο ,δεν συμφωνεί με τη στείρωση του αρσενικού γιατί "θα τον φάνε λάχανο" όπως είπε χαρακτηριστικά . Θα του επιτεθεί άλλος αρσενικός και δεν θα μπορεί να αμυνθεί το ίδιο μου είπε. Η μεγάλη πληγή στο πρόσωπό του πάντως είναι απο δάγκωμα άλλου γάτου. ΤΟυ κατέβασε το σαγόνι, τεράστια πληγή και όλη η αριστερή πλευρά του άδεια απο τρίχωμα και πληγωμένη.
Ενα μήνα τώρα με τα αντιφλεγμονώδη αυτό πάει καλά. Γιατρεύεται. Με τη γρίπη έχουμε θέμα καθώς μου λεει ο γιατρός οτι η ζημιά έχει γίνει,
πάντα θα έχει πρόβλημα, άσχετα που με τις αντιβιώσεις βελτιώνεται και πως το καλοκαίρι θα νοιώθει μεν ενόχληση αλλά δεν θα κινδυνεύει
η ζωή του. Το χειμώνα όμως αν δεν προστατευτεί καλά, κινδυνεύει. Με λίγα λόγια θέλει φροντίδα και κατά διαστήματα συνέχεια αντιβιώσεις γιατί
θα του γυρίζει η γρίπη.
Εννοείται πως το υπόγειο αν τελικά τον κατεβάσουμε κάτω, θα προσπαθήσουμε να το καθαρίσουμε και θα του έχουμε καθαρό κρεβάτι.
Δύσκολο βέβαια εγχείρημα γιατί δεν απομονώνεται και είναι ενιαίος χώρος περίπου 300 τμ.

Κι εκεί έρχεται το ερώτημα του προβληματισμού μας και του άγχους και του Στάθη.
Απομονωμένος, στο υπόγειο, μπορεί να βγει και να μην ξανάρθει γιατί δείχνει πως δεν μας μαθαίνει , δεν μας συνηθίζει ένα μήνα τώρα.
οκ ας μην είμαι τόσο υπερβολική, έχει κάνει βήματα, εννοείται είναι πιο ήρεμος απ'οτι στην αρχή, αλλά δεν ξέρω τι σχέδια να κάνουμε.
Δύσκολη περίπτωση νομίζω και μάλλον αυτός κάνει σχέδια. Οχι εμείς.
Ευχαριστώ είναι σημαντικό να έχεις κάποιον να σου πει μια κουβέντα. Προβληματίζεσαι, φιλτράρεις τα πράγματα, εξετάζεις τις συνθήκες. Στον περίγυρό μας απλά μας θεωρούν γραφικούς και δεν μπορούμε καν να μιλήσουμε .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mairou : 06-06-14 στις 16:22.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 16:44, 06-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από mairou
Ο γιατρός όμως μου είπε πως δεν είναι δυνατόν να στειρωθεί στην κατάσταση που είναι αλλά αν είναι να μείνει στο δρόμο ,δεν συμφωνεί με τη στείρωση του αρσενικού γιατί "θα τον φάνε λάχανο" όπως είπε χαρακτηριστικά . Θα του επιτεθεί άλλος αρσενικός και δεν θα μπορεί να αμυνθεί το ίδιο μου είπε. Η μεγάλη πληγή στο πρόσωπό του πάντως είναι απο δάγκωμα άλλου γάτου. ΤΟυ κατέβασε το σαγόνι, τεράστια πληγή και όλη η αριστερή πλευρά του άδεια απο τρίχωμα και πληγωμένη.
Επειδή άκουγα κι εγώ παρόμοια πράματα από τον δικό μας κτηνίατρο στο νησί και βασανίστηκα να πείσω τους γονείς μου να στειρώσουν τα δύο αρσενικά που έχουμε (τα οποία ζουν έξω κυρίως αλλά όταν είναι άσχημος ο καιρός καταφεύγουν στην πυλωτή) ένα έχω να σου πω. Έχω δει ΠΟΛΛΑ αρσενικά στειρωμένα που ζουν στο δρόμο και κανένα δεν είχε πρόβλημα τέτοιο. Κανένα δεν το κυνηγούσαν οι άλλοι να το δείρουν επειδή ήταν στειρωμένο ούτε είχε θέμα επιβίωσης. Το ακριβώς αντίθετο. Βλέπω πολλά αρσενικά στειρωμένα που κυκλοφορούν στη γειτονιά μας (Θεσσαλονίκη) και αν έβλεπες πόσο καλά και πόσο όμορφα είναι θα νόμιζες ότι είναι γατιά από σπίτι. Προφανώς η στείρωση μόνη της δεν κάνει θαύματα και η γειτονιά που μένουμε είναι ιδιαίτερα φιλόζωη, έχουν αναλάβει δεκάδες στειρώσεις γατιών (πάνω από 50-60), τα ταΐζουν, τους δίνουν νερό, τους παρέχουν πρόχειρο κατάλυμα. Οπότε τα αδεσποτάκια μας περνάνε καλά.

Τα δικά μας δε, τα αρσενικά στο νησί, επίσης περνάνε πολύ πολύ καλύτερα και δεν τρώνε ξύλο από άλλους γάτους λόγω της στείρωσης. Σου μιλάω με το χέρι στην καρδιά, αυτό είναι μύθος. Ένας γάτος άμα είναι μαμούχαλος πριν τη στείρωση, θα παραμείνει μαμούχαλος και μετά και θα συνεχίσει να τρώει ξύλο. Αν είναι νταής, θα παραμείνει νταής και μετά τη στείρωση, ο χαρακτήρας του δε θα αλλάξει, δε θα γίνει δειλός ούτε αδύναμος. Απλά θα ηρεμήσουν οι ορμόνες του.

Απόδειξη αυτών που σου λέω; Το ότι του καημένου του γάτου του κατέβασαν το σαγόνι. Αυτό πιθανότατα έγινε σε μάχη για θηλυκιά. Τα περισσότερα τραύματα και το περισσότερο ξύλο πέφτει για θηλυκιές, σε αναπαραγωγικές περιόδους κυρίως. Φυσικά δεν είναι ο μόνος λόγος που γίνεται αυτό, και να στειρωθεί πάλι θα μπλέκει σε καυγάδες αλλά σε σαφώς λιγότερους.

Πληροφορίες

http://www.vmth.ucdavis.edu/home/beh/feline_behavior/spay.html

http://www.bluecross.org.uk/1957-95256/neutering-your-cat.html

What happens after the surgery?
Some people worry that their cat’s personality will change. This isn’t true but you might see a fall in certain behaviour – roaming, mounting, fighting or spraying urine.

People also worry that their pet will get fat. Neutered animals might have slightly lower food requirements so you just need to feed them a little less.
Δυστυχώς θα δώσω έμφαση μόνο σ' αυτό τώρα γιατί είμαι κι εγώ στο γραφείο και ήδη το έχω παραχ*σει σήμερα Αλλά ειλικρινά, όταν γίνει καλά ο γάτος (γιατί όντως τώρα δε γίνεται) πρέπει να στειρωθεί, χωρίς κανένα φόβο. Αν συντρέχουν άλλοι λόγοι πέραν του οικονομικού, μπορούμε σίγουρα να κουβεντιάσουμε περισσότερο αν θες έξτρα πληροφορίες. Αναφορικά με το οικονομικό, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Σίγουρα θα μπορείς να βρεις οικονομικές τιμές όμως εφόσον πρόκειται για αδέσποτο γάτο. Και πάλι ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε ψάχνοντας στο ιντερνετ σχετικά.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 16:49, 06-06-14:

Αν στειρωθει, δεν θα μπλεκεται σε καυγαδες, γιατι δεν θα τον νοιαζει να ζευγαρωσει. Θα ειναι ηρεμος και μπορει μετα απο λιγο καιρο να μην απομακρυνεται καν απο το σπιτι σας. Αν δεν στειρωθει ειμαι σιγουρη οτι θα τον ξαναδειτε πολυ συντομα με κατεβασμενη μουρη. Εχουμε στειρωσει πολλα αρσενικα κι εγω προσωπικα δεν βρηκα ποτε κανενα απο αυτα με κατεβασμενη μουρη απο τσακωμο με αλλο αρσενικο, πολυ απλα γιατι δεν τους νοιαζει να τσακωθουν, αφου ηρεμουν απο την αναζητηση ζευγαρωματος κλπ.

Δυσκολη περιπτωση, προσωπικα θα προσπαθουσα να τον εκανα οσο καλυτερα μπορουσα, θα τον στειρωνα και θα τον ξανα αφηνα ελευθερο. Η αντιδραση του παντως μου φαινεται φυσιολογικοτατη, μη σας πω οτι ειναι και αρκετα ηρεμος με τον ξαφνικο περιορισμο του και τις τοσες αλλαγες που εχει δεχτει σε συντομο χρονικο διαστημα.

Καλη επιτυχια και χιλια μπραβο για την προσπαθεια σας

Παράθεση

stathisnew

Νεοφερμένος

O stathisnew έγραψε στις 20:57, 06-06-14:

Θεωρητικά συμφωνούμε ότι μια επιθετική συμπεριφορά αντιμετωπίζεται με αγάπη και υπομονή.
Πρακτικά όμως ???????????
1) Δεν υιοθέτησα τον " Πορτοκάλι ", προσπάθησα να σώσω ένα γατούλι που βρισκόταν σε άθλια κατάσταση, όλη η γειτονιά τον έβλεπε και μόνο εμείς αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι.
2) Ο κτηνίατρος μας ανακοίνωσε ότι η γρίπη που έχει είναι πολύ πιθανόν να μην του περάσει ποτέ και ο χειμώνας θα είναι πολύ δύσκολος για αυτόν.
3) Είναι αδύνατον να υιοθετηθεί, άρρωστος, επιθετικός και μεγάλος σε ηλικία.
4) Εστιάζω στην επιθετικότητα διότι αν μπορούσε να μας μάθει και να μας εμπιστευτεί θα τον φροντίζαμε καλύτερα όταν θα ερχόταν η στιγμή να βγεί έξω.
Επί 2 μέρες του βάζω φαί και φεύγω, σήμερα καθώς του δίνω την κονσέρβα με την αντιβίωση του χωρίς λόγο επιτίθεται, άλλες 2 γρατζουνιές.
Οσον αφορά την στείρωση η γνώμη του κτηνιάτρου παρόλο που θα πληρωθεί είναι αρνητική.
Δύσκολη περίπτωση ο Πορτοκάλης και αυτή την στιγμή την βλέπω αδιέξοδη.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 00:47, 07-06-14:

Δεν είμαι σίγουρη ότι αντιλαμβάνομαι με τι διάθεση γράφετε τα παραπάνω. Αν όμως δεν κάνω τραγικό λάθος, "βλέπω" έναν άνθρωπο ξενερωμένο με το γάτο, που δεν έχει πλέον ιδιαίτερη διάθεση να αποκρυπτογραφήσει τη συμπεριφορά του γάτου και να τον κάνει να τον εμπιστευτεί.

Προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο καθώς έγραψα ήδη 2-3 μεγάλα μηνύματα όπου κατέθεσα όλα όσα ξέρω, όλα όσα έχω ζήσει και όλα όσα πιστεύω όπως διαβάζω την κατάστασή σας.

Επίσης δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς θέλετε από τον γάτο. Θέλετε να σας εμπιστευτεί; Θέλετε να είναι πιο ήρεμος; Θέλετε να σας πλησιάζει; Ή απλά θέλετε να γίνει καλά, να μην πονάει, να μην είναι άρρωστος; Το να θέλετε μόνο το δεύτερο είναι απόλυτα θεμιτό και κατανοητό και εξακολουθεί να κάνει τεράστια διαφορά στη ζωή και την υγεία του γάτου. Ωστόσο αν θέλετε να σας πούμε την άποψή μας, θεωρώ ότι πρέπει να κατασταλλάξετε στο τι θέλετε να πετύχετε. Τελείως απλοϊκά θα σας πω ότι το πρώτο σας μήνυμα αλλά και το μήνυμα της αδερφής σας, φανερώνουν μια διάθεση να προσεγγίσετε το γάτο και να τον κάνετε χαρούμενο και άνετο, ενώ το τελευταίο σας μήνυμα βγάζει μια παραίτηση και μια διάθεση "ο γάτος είναι αχάριστος και εκνευριστικός".

Σε περίπτωση που επιθυμείτε και το πρώτο, δηλαδή να σας εμπιστευτεί ο γάτος, πρέπει να προσπαθήσετε λίγο περισσότερο. Ωστόσο δεν είναι σίγουρο ότι θα το επιτύχετε διότι οι γάτες είναι επιφυλακτικά ζώα (συνήθως) και ο γάτος αυτός είναι ιδιαίτερα σοκαρισμένος και τρομαγμένος οπότε ακούγεται δύσκολο το να ανοιχτεί. Η φροντίδα σας και η περιποίησή σας θεωρώ ότι αρκούν.

Το να υιοθετηθεί (σημείο 3) είναι το τελευταίο αυτή τη στιγμή και το πιο μακρινό. Ας γίνει καλά και βλέπετε πώς θα πράξετε. Ο γάτος σώθηκε χάρη στις προσπάθειές σας αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα η επανατοποθέτησή του ή η υιοθεσία του. Σε κάθε περίπτωση δε βλέπω γιατί είναι ακατάλληλος για υιοθεσία, οι λόγοι που αναφέρατε δεν είναι ουσιαστικά λόγοι ενάντια στην υιοθεσία αλλά υπέρ της.

Το σημείο της στείρωσης μου φαίνεται επίσης μακρινό καθώς είναι κάτι που θα το κάνατε αφού γίνει καλά ο γάτος. Ωστόσο και πάλι δεν αντιλαμβάνομαι το εξής. Ενώ πολλά έμπειρα μέλη στο σάιτ σας είπαν τη γνώμη τους για το θέμα, ενώ υπάρχει το ιντερνετ που έχει αμέτρητες πληροφορίες για τη στείρωση, εσείς μας παραθέτετε έναν "τοίχο" που λέει "ο κτηνίατρος αυτό είπε και τελείωσε". Εν προκειμένω, όμως, ο κτηνίατρος έχει λάθος. Και δυστυχώς πέφτει στη δική σας σφαίρα αρμοδιοτήτων και υποχρεώσεων να ρυθμίσετε το να γίνει το σωστό. Μπορείτε να καλέσετε άλλους κτηνιάτρους οι οποίοι θα σας πουν την άποψή τους επί του θέματος. Ωστόσο, ξαναλέω, είναι ένα μελλοντικό/μακρινό θέμα το οποίο προς το παρόν μπαίνει στην άκρη. Προς το παρόν προέχει να ζήσει ο γατούλης.

Δυστυχώς οι απορίες μου όπως καταλαβαίνετε είναι πολλές, για παράδειγμα αναρωτιέμαι γιατί βρίσκετε την περίπτωση του γάτου "αδιέξοδη" και πώς το εννοείτε αυτό; Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι ο γάτος σιγά σιγά να γίνει καλά, με τη συνεχή φροντίδα και περιποίησή σας και στη συνέχεια να εμβολιαστεί (αν γίνεται αυτό, δεν το γνωρίζω, αξίζει να το ερευνήσετε) και να επανατοποθετηθεί.

Ειλικρινά συγγνώμη που απαντάω με ποστ-σεντόνι θέτοντας ερωτήσεις αντί παρέχοντας απαντήσεις. Είδα το ποστ σας την ώρα που το δημοσιεύσατε, περίμενα απαντήσεις άλλων χρηστών για να κυλήσει η συζήτηση και να λυθούν οι απορίες μου αλλά δυστυχώς δεν ακολούθησαν απαντήσεις. Μένω λοιπόν ακόμα με μια αίσθηση μπερδέματος και με μια αμφιβολία αν μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο, καθώς η αίσθηση που αποκομίζω απ' την τελευταία σας απάντηση είναι απογοήτευση και κούραση. Δε βλέπω όμως το λόγο να νιώθετε έτσι. Δε χρειάζεται να γίνετε φίλοι με τον γατούλη. Αρκεί που τον κρατήσατε στη ζωή και του δίνετε μια ευκαιρία να ζήσει.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 02:15, 07-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από stathisnew
Θεωρητικά συμφωνούμε ότι μια επιθετική συμπεριφορά αντιμετωπίζεται με αγάπη και υπομονή.
Πρακτικά όμως ???????????
1) Δεν υιοθέτησα τον " Πορτοκάλι ", προσπάθησα να σώσω ένα γατούλι που βρισκόταν σε άθλια κατάσταση, όλη η γειτονιά τον έβλεπε και μόνο εμείς αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι.
2) Ο κτηνίατρος μας ανακοίνωσε ότι η γρίπη που έχει είναι πολύ πιθανόν να μην του περάσει ποτέ και ο χειμώνας θα είναι πολύ δύσκολος για αυτόν.
3) Είναι αδύνατον να υιοθετηθεί, άρρωστος, επιθετικός και μεγάλος σε ηλικία.
4) Εστιάζω στην επιθετικότητα διότι αν μπορούσε να μας μάθει και να μας εμπιστευτεί θα τον φροντίζαμε καλύτερα όταν θα ερχόταν η στιγμή να βγεί έξω.
Επί 2 μέρες του βάζω φαί και φεύγω, σήμερα καθώς του δίνω την κονσέρβα με την αντιβίωση του χωρίς λόγο επιτίθεται, άλλες 2 γρατζουνιές.
Οσον αφορά την στείρωση η γνώμη του κτηνιάτρου παρόλο που θα πληρωθεί είναι αρνητική.
Δύσκολη περίπτωση ο Πορτοκάλης και αυτή την στιγμή την βλέπω αδιέξοδη.
Ειναι οντως δυσκολη περιπτωση, αλλα απο εσας εξαρταται πως θα κινηθειτε. η δικη μου αποψη ειναι η εξης:
ναι μεν δεν τον υιοθετησατε ολοι το καταλαβαινουμε αυτο, αλλα οταν αναλαμβανεις ενα ζωο αρρωστο για να το βοηθησεις εχεις καποια ευθυνη.

στη θεση σας θα εκανα αυτο που λεει και η ηλιαννα δλδ θα εκανα ο,τι μπορουσα με τη θεραπεια, μεχρι να γινει οσο πιο καλα γινεται και μετα θα τον στειρωνα και θα τον επανατοποθετουσα. η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη για οσα περναει, αυτο ειναι σιγουρο. αλλα εφοσον δεν προκειται να τον υιοθετησετε, δεν χρειαζεται να σας ανησυχει αυτο, εσεις κανετε ο,τι καλυτερο μπορειτε. ναι σιγουρα θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα αλλιως, αλλα δεν ειναι, τι να κανουμε, ετσι εχει η κατασταση.

πραγματικα αυτοι οι κτηνιατροι με αυτες τις αποψεις ειναι επικινδυνοι... μιλαμε για εναν γατο που ειναι ηδη αρρωστος και με προοπτικη να επανατοποθετηθει ο κτηνιατρος λεει να μην στειρωθει? μα και υγιης να ηταν θα αρρωσταινε απο τις μεταξυ τους μαχες και τις κακουχιες στις περιοδους αναπαραγωγης! ποσω μαλλον ενας ηδη αρρωστος γατος! τι να πω, ολοι οσοι εχουμε στειρωμενα αρσενικα που ζουνε μαλιστα σε αυλες ξερουμε πολυ καλα οτι αυτο που λεει ο κτηνιατρος δεν ισχυει. ισα ισα απεχουν απο καθε ειδους καυγαδες, ουτε ξυλο τρωνε (αφου οι αλλοι δεν τους βλεπουν ανταγωνιστικα) ουτε τιποτα...

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 10:27, 07-06-14:

Αν ο γατος δεν στειρωθει πολυ φοβαμαι οτι οσες προσπαθειες κι αν κανατε για να γινει καλα σε συντομο χρονικο διαστημα θα πεσουν στο κενο. Ειμαι 100% σιγουρη οτι οταν θα ξαναβγει εξω θα γυρισει με κατεβασμενη μουρη.

Να ρωτησω κατι αλλο.. το ενδεχομενο αντι για ληψη αντιβιωσης απο το στομα να γινεται ενεσιμη αντιβιωση το εχετε σκεφτει? Ο γιατρος σας το προτεινε? Συνηθως οι ενεσιμες αντιβιωσεις ειναι μακρας διαρκειας και δεν θα χρειαζεται καθε μερα να στρεσσαρεται ουτε ο ιδιος, ουτε εσεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:41, 07-06-14:

Θα σας πω και γω τη γνώμη μου, ελπίζοντας να βοηθήσω λιγάκι. Η άποψη του κτηνιάτρου περί στείρωσης είναι όντως επικίνδυνη.. Ο γάτος μου, στειρωμένος εδώ και χρόνια, φρουρεί την αυλή του με υπερβολικό ζήλο. Κι ενώ την περίφραξα ειδικά για γάτους, μετά από χρόνια, κατάφερε να βγει απλά για να επιτεθεί σε άλλο αρσενικό γάτο που γυρόφρενε εκεί έξω. Κατάφερα να τον μαζέψω το βράδυ, αφού έριξε ακόμα δύο καβγάδες με τον συγκεκριμένο αρσενικό. Αυτή και μόνο η εμπειρία μου, αναιρεί τη θεωρία του συγκεκριμένου κτηνιάτρου. Για να μην φέρω ως παράδειγμα και τον στειρωμένο αρσενικό της μαμάς μου, που στα 12 του χρόνια ακόμα επιτήθεται σε όποιο αρσενικό πλησιάσει στο σπίτι. Η στείρωση βελτιώνει τη ζωή ενός γάτου γιατί τον προστατεύει από αρρώστιες και άσκοπες περιπλανήσεις που μπορεί να επιφέρουν το θάνατο. Ένα τόσο ταλαιπωρημένο γατάκι δεν θα έπρεπε να υποφέρει και από ορμές..
Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα το γατάκι αυτό να μείνει περιορισμένο εκεί που είναι , τουλάχιστον προς το παρόν. Προέχει η υγεία του και όχι η κοινωνικοποίησή του. Ένα γατάκι αρχίζει να κοινωνικοποιείται όταν είναι ακόμα εβδομάδων. Αν λοιπόν ο συγκεκριμένος γάτος δεν έμαθε να εμπιστεύεται τους ανθρώπους από μωρό, δεν θα σας εμπιστευτεί απλά επειδή το επιθυμείτε ή τον πιέζετε. Είμαι βέβαιη ότι το κάνετε από ενδιαφέρον. Θέλετε να του δείξετε αγάπη, εκείνος να σας εμπιστευτεί και να σας επιτρέψει να τον πλησιάσετε περισσότερο για να μπορέσετε να βοηθήσετε. Μην πέφτετε όμως στην παγίδα να ανθρωποποιείτε τις πράξεις του. Να περιμένετε δηλαδη να εκτιμήσει την προσφορά σας και να σας δώσει με τη σειρά του την εμπιστοσύνη του. Οι γάτες δεν σκέφτονται όπως εμάς. Θα σας βοηθούσε η μελέτη της ψυχολογίας/συμπεριφοράς μιας γάτας. Υπάρχουν άνθρωποι που ειδικεύονται σ' αυτό. Οι γνωστοί ως Cat behavior counselors. Ένα πρόγραμμα που ασχολείται με προσβληματικές σχέσεις ανθρώπων γάτας, είναι το "My cat from hell" (Η γάτα μου από την κόλαση). O Jackson Galaxy (cat behavior counselor) επισκέπτεται αυτά τα σπίτια, αποδεικοποιεί τη συμπεριφορά της γάτας και προσφέρει λύσεις στους "ιδιοκτήτες". (κανείς δεν ανήκει σε κανέναν, γι' αυτό βάζω τη λέξη ιδιοκτήτες σε " " ). Οι λύσεις αυτές είναι συνήθως αρκετά χρονοβόρες. Το πρώτο συστατικό που χρειάζεται να έχει κάποιος είναι υπομονή.
Τέλος, φίλοι μου, να θυμάστε ότι είναι καλά όταν προσφέρουμε να μην περιμένουμε τίποτα ως αντάλλαγμα... κυρίως από ένα ζωάκι κατατρομαγμένο και ταλαιπωρημένο. Δεν ξέρετε τι παίζει στη ψυχούλα του. Σταματάτε κάθε προσπάθεια προσέγγισής του προς το παρόν. Μπορείτε απλά να του μιλάτε ενθαρρυντικά καθώς τρώει. Μην απλώσετε το χέρι σας ακόμα, γιατί το εκλαμβάνει ως απειλή και αμυνεται με επίθεση. Φροντίστε το όσο πιο καλά μπορείτε. Μελετήστε παράλληλα και προσπαθήστε να βρείτε κάποια λύση από ειδικούς. Μπορεί να παρακολουθήσετε αρκετά προγράμματα στο youtube που να αφορούν σε aggressive cats. (επιθετικές γάτες), ή να διαβάσετε άρθρα. Μόνον έτσι θα καταφέρετε κάτι όσον αφορά την κοινωνικοποίησή του. Η εμπιστοσύνη χρειάζεται χρόνο για να κτιστεί. Και σε γάτες που δεν αντιλαμβάνονται την έννοια "εμπιστοσύνη", ακόμα πιο πολύ..

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 22:57, 07-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Δεν είμαι σίγουρη ότι αντιλαμβάνομαι με τι διάθεση γράφετε τα παραπάνω. Αν όμως δεν κάνω τραγικό λάθος,"βλέπω" έναν άνθρωπο ξενερωμένο με το γάτο, που δεν έχει πλέον ιδιαίτερη διάθεση να αποκρυπτογραφήσει τη συμπεριφορά του γάτου και να τον κάνει να τον εμπιστευτεί.

Έχεις απόλυτο δίκιο (επιτρέψτε μου τον ενικό) ! Όπως κι αν "ακούγεται" ξενέρωσε με τον γατούλη. Ήρθε και μου είπε: δεν αντέχω άλλο, δεν τον κάνω καλά! Αναλαμβάνεις εσύ! Είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα, δεν μας έχει ξανασυμβεί και δεν το περιμέναμε τόσο δύσκολο.
Ο Στάθης δεν το εννοεί πραγματικά. Ανέλαβα για πρώτη μέρα -μια που δεν δουλεύω σήμερα- και τον κατάλαβα. Όλη την ώρα ερχόταν ο Στάθης και με ρωτούσε τι κάνει ο Πορτοκάλης. Παραφυλούσε και κοίταζε στα κρυφά, -γιατί αν δει δυο μαζί άτομα μέσα στο χώρο, κρύβεται στη γωνιά του-.2-3 φορές μπήκε βέβαια μέσα να με "τσέκαρει" αν τα κάνω καλά νομίζω, και μου άρχισε τις παρατηρήσεις. Όχι σε αυτό το πιατάκι, το άλλο , πέταξε τώρα την κονσέρβα, έχει μείνει πολλές ώρες δεν κάνει.......
Ψυχοφθόρο είναι, χώρια απο κουραστικό και απαιτεί πολύ χρόνο. Προσπαθούμε να δώσουμε την αντιβίωσή του σε κονσέρβα, δοκιμάσαμε καμιά δεκαριά. Οχι, ΔΕΝ τρώει καμία κονσέρβα!!!!!! Αδέσποτος γάτος να μην τρώει κονσέρβα !!!!!Κάθεται νηστικός.
Τα δικά μου τους δίνω Royal ξηρή τροφή και με παρακαλάνε για κονσέρβα, ακόμα και "σαβούρα" και αποφεύγω να τους δίνω.
Μόνο ξηρή τροφή τρώει. Πώς να δώσεις αντιβίωση με ξηρή τροφή? Λέω αύριο να του φτιάξω κεφτεδάκια, μπας και...

Προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο καθώς έγραψα ήδη 2-3 μεγάλα μηνύματα όπου κατέθεσα όλα όσα ξέρω, όλα όσα έχω ζήσει και όλα όσα πιστεύω όπως διαβάζω την κατάστασή σας.

Επίσης δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς θέλετε από τον γάτο. Θέλετε να σας εμπιστευτεί; Θέλετε να είναι πιο ήρεμος; Θέλετε να σας πλησιάζει; Ή απλά θέλετε να γίνει καλά, να μην πονάει, να μην είναι άρρωστος; Το να θέλετε μόνο το δεύτερο είναι απόλυτα θεμιτό και κατανοητό και εξακολουθεί να κάνει τεράστια διαφορά στη ζωή και την υγεία του γάτου. Ωστόσο αν θέλετε να σας πούμε την άποψή μας, θεωρώ ότι πρέπει να κατασταλλάξετε στο τι θέλετε να πετύχετε. Τελείως απλοϊκά θα σας πω ότι το πρώτο σας μήνυμα αλλά και το μήνυμα της αδερφής σας, φανερώνουν μια διάθεση να προσεγγίσετε το γάτο και να τον κάνετε χαρούμενο και άνετο, ενώ το τελευταίο σας μήνυμα βγάζει μια παραίτηση και μια διάθεση "ο γάτος είναι αχάριστος και εκνευριστικός".

Θέλουμε να τον κάνουμε όσο γίνεται καλά και να επανενταχθεί στη ζωή του και να μπορεί να βρίσκει καταφύγιο και φυσικά φαγητό.
Μια όσο γίνεται ποιοτική ζωή
Η απογοήτευση και παραίτηση του Στάθη -η οποία είμαι σίγουρη είναι προσωρινή- οφείλεται στο ότι δεν μπορούμε να τον προσεγγίσουμε ώστε να μας εμπιστευθεί,πως θα τον μεταφέρουμε στο υπόγειο κάποια στιγμή που θα στρεσαριστεί σε καινούριο χώρο πάλι, άρα θα φύγει μόλις τον πάμε και βρει διέξοδο, άρα πως θα έρχεται στο "καταφύγιό του". Και αν πάλι χρειαστεί να μείνει εκεί που είναι απομονωμένος 6 μήνες για παράδειγμα πως θα ξαναβγεί στο δρόμο? Θα τα καταφέρει μετά? Σίγουρα είπε πως ο γάτος είναι "αχάριστος". Και "χαζό" μου τον είπε. Πως δεν έχει ελπίδα και δεν θα σωθεί μου είπε. Είναι πολύ δύσκολο νομίζω και τώρα καταλαβαίνουμε και οι δύο ότι οι γάτες που έχουν ζήσει έξω στο δρόμο είναι τόσο φοβισμένες και "δύσκολες". Τις τρεις μου γάτες τις μάζεψα από το δρόμο το ίδιο και ο Στάθης τη δική του (εγώ του τη "φόρτωσα" , ήταν άρρωστα , αλλά ήταν μικρά και τα κρατήσαμε και μόνιμα μέσα στο σπίτι, πολύ διαφορετικό. Απογοητεύτηκε, αυτό είναι. Δεν το περιμέναμε τόσο δύσκολο.
Κακώς απαντάω εγώ [/U]και για λογαριασμό του Στάθη, αλλά αυτός μου το ζήτησε. Απογοητεύτηκε και στενοχωρήθηκε πάρα πολύ.
Θα του περάσει σιγά σιγά.

Σε περίπτωση που επιθυμείτε και το πρώτο, δηλαδή να σας εμπιστευτεί ο γάτος, πρέπει να προσπαθήσετε λίγο περισσότερο. Ωστόσο δεν είναι σίγουρο ότι θα το επιτύχετε διότι οι γάτες είναι επιφυλακτικά ζώα (συνήθως) και ο γάτος αυτός είναι ιδιαίτερα σοκαρισμένος και τρομαγμένος οπότε ακούγεται δύσκολο το να ανοιχτεί. Η φροντίδα σας και η περιποίησή σας θεωρώ ότι αρκούν.

Το να υιοθετηθεί (σημείο 3) είναι το τελευταίο αυτή τη στιγμή και το πιο μακρινό. Ας γίνει καλά και βλέπετε πώς θα πράξετε. Ο γάτος σώθηκε χάρη στις προσπάθειές σας αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα η επανατοποθέτησή του ή η υιοθεσία του. Σε κάθε περίπτωση δε βλέπω γιατί είναι ακατάλληλος για υιοθεσία, οι λόγοι που αναφέρατε δεν είναι ουσιαστικά λόγοι ενάντια στην υιοθεσία αλλά υπέρ της.

Και ποιός δεν θα ήθελε να υιοθετηθεί?? Είναι δυνατόν? Απ' ότι ξέρω, οι γάτες στο δρόμο έχουν ένα μέσο όρο ζωής συνήθως 2-3 χρόνια.
Αλλά πραγματικά πόσες ελπίδες έχουμε για κάτι τέτοιο, όταν ο γάτος δεν φαίνεται ότι θα μπορέσει να είναι δεκτικός στην ανθρώπινη επαφή και όταν ο περισσότερος κόσμος τουλάχιστον, ψάχνει για "ξανθιά γαλανομάτα" γάτα όπως συνηθίζω να λέω εγώ και φυσικά μωράκι για να είναι και πιο χαριτωμένο?

Το σημείο της στείρωσης μου φαίνεται επίσης μακρινό καθώς είναι κάτι που θα το κάνατε αφού γίνει καλά ο γάτος. Ωστόσο και πάλι δεν αντιλαμβάνομαι το εξής. Ενώ πολλά έμπειρα μέλη στο σάιτ σας είπαν τη γνώμη τους για το θέμα, ενώ υπάρχει το ιντερνετ που έχει αμέτρητες πληροφορίες για τη στείρωση, εσείς μας παραθέτετε έναν "τοίχο" που λέει "ο κτηνίατρος αυτό είπε και τελείωσε". Εν προκειμένω, όμως, ο κτηνίατρος έχει λάθος. Και δυστυχώς πέφτει στη δική σας σφαίρα αρμοδιοτήτων και υποχρεώσεων να ρυθμίσετε το να γίνει το σωστό. Μπορείτε να καλέσετε άλλους κτηνιάτρους οι οποίοι θα σας πουν την άποψή τους επί του θέματος. Ωστόσο, ξαναλέω, είναι ένα μελλοντικό/μακρινό θέμα το οποίο προς το παρόν μπαίνει στην άκρη. Προς το παρόν προέχει να ζήσει ο γατούλης.

Είναι πράγματι μακρινό το θέμα της στείρωσης. Κι έχω αρχίσει να προβληματίζομαι με τον κτηνίατρο. Τον εμπιστευόμουν, ίσως λάθος μου, γιατί με ενέπνευσε που πάντα έδειχνε να νοιάζεται πραγματικά για τα ζώα κι όχι για την "βολή" του "ιδιοκτήτη".
Έχω πολλά παραδείγματα γι αυτό. Όπως η πίεσή του πως δεν δέχεται να κάνει στείρωση στο γάτο μου -που μου κατουρούσε όλο το σπίτι και τον πίεζα-, αν δεν πάει εννέα μηνών τουλάχιστον για να ολοκληρωθεί η ανάπτυξή του κλπ. Θα το δω, μάλλον πρέπει να τον αλλάξω τελικά ...

Δυστυχώς οι απορίες μου όπως καταλαβαίνετε είναι πολλές, για παράδειγμα αναρωτιέμαι γιατί βρίσκετε την περίπτωση του γάτου "αδιέξοδη" και πώς το εννοείτε αυτό; Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι ο γάτος σιγά σιγά να γίνει καλά, με τη συνεχή φροντίδα και περιποίησή σας και στη συνέχεια να εμβολιαστεί (αν γίνεται αυτό, δεν το γνωρίζω, αξίζει να το ερευνήσετε) και να επανατοποθετηθεί.

Ειλικρινά συγγνώμη που απαντάω με ποστ-σεντόνι θέτοντας ερωτήσεις αντί παρέχοντας απαντήσεις. Είδα το ποστ σας την ώρα που το δημοσιεύσατε, περίμενα απαντήσεις άλλων χρηστών για να κυλήσει η συζήτηση και να λυθούν οι απορίες μου αλλά δυστυχώς δεν ακολούθησαν απαντήσεις. Μένω λοιπόν ακόμα με μια αίσθηση μπερδέματος και με μια αμφιβολία αν μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο, καθώς η αίσθηση που αποκομίζω απ' την τελευταία σας απάντηση είναι απογοήτευση και κούραση. Δε βλέπω όμως το λόγο να νιώθετε έτσι. Δε χρειάζεται να γίνετε φίλοι με τον γατούλη. Αρκεί που τον κρατήσατε στη ζωή και του δίνετε μια ευκαιρία να ζήσει.
Όχι και "συγνώμη", και μόνο για το χρόνο που διέθεσες να απαντήσεις, σε υπερευχαριστούμε πραγματικά !!!!!!!
Στρεσαριστήκαμε πολύ με τον γάτο. Χρειάζεται υπομονή, χρόνο και μεγάλο κόστος, να το πω κι αυτό. Με δυσκολία αντιμετωπίζουμε τα καθημερινά έξοδα. Το κόστος μόνο για φάρμακα και γιατρό που εννοείται χρεώνει κανονικότατα, έχει πάει ήδη γύρω στα € 150,00.
Δεν μιλάω για φαγητό και άμμο και τα σχετικά.
Εγώ καθυστέρησα 2 μήνες να κάνω τα ετήσια εμβόλια στη μια μου γατούλα γιατί δεν μου έβγαιναν τα χρήματα και προτίμησα να τα δώσω για τον Πορτοκάλη. Και απ'ότι φαίνεται υπάρχει μεγάλη συνέχεια....

Δεν μας νοιάζει να γίνουμε φίλοι με το γατούλη, απλά θεωρήσαμε ότι αυτό θα διευκόλυνε την επιβίωσή του.
Βέβαια σκεφτήκαμε όπως σκέφτεται ο άνθρωπος. "Γιατί δεν αρπάζει την ευκαιρία που του δίνουμε?"
Προφανώς λάθος

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 23:06, 07-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
Αν ο γατος δεν στειρωθει πολυ φοβαμαι οτι οσες προσπαθειες κι αν κανατε για να γινει καλα σε συντομο χρονικο διαστημα θα πεσουν στο κενο. Ειμαι 100% σιγουρη οτι οταν θα ξαναβγει εξω θα γυρισει με κατεβασμενη μουρη.

Να ρωτησω κατι αλλο.. το ενδεχομενο αντι για ληψη αντιβιωσης απο το στομα να γινεται ενεσιμη αντιβιωση το εχετε σκεφτει? Ο γιατρος σας το προτεινε? Συνηθως οι ενεσιμες αντιβιωσεις ειναι μακρας διαρκειας και δεν θα χρειαζεται καθε μερα να στρεσσαρεται ουτε ο ιδιος, ουτε εσεις.

Και βέβαια κάνουμε και ενέσιμη αντιβίωση. Τον έχουμε πάει ήδη 4 φορές. Απλά ανεβάζει πολύ το "κόστος" και το κυριότερο ζορίζουμε έτσι το γάτο πιο πολύ και φοβάται περισσότερο μετά. Μπορεί να μείνει στη γωνιά του και δύο μέρες νηστικός. Οπότε καλό θα ήταν να τα καταφέρναμε καλύτερα με μια κονσέρβα. Τελικά σήμερα αφού έμεινε νηστικός απο χθες το βράδυ έφαγε ξηρή τροφή λουσμένη με αντιβίωση Έμεινε στο πιατάκι βέβαια περίσσευμα, ξαναέβαλα λίγη ξηρή τροφή και την πασάλειψα και ξανά και ξανά και είχα βάλει αντί για 2 ml 2,5 για τις απώλειες!! Άντε να δούμε....

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 23:29, 07-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Θα σας πω και γω τη γνώμη μου, ελπίζοντας να βοηθήσω λιγάκι. Η άποψη του κτηνιάτρου περί στείρωσης είναι όντως επικίνδυνη.. Ο γάτος μου, στειρωμένος εδώ και χρόνια, φρουρεί την αυλή του με υπερβολικό ζήλο. Κι ενώ την περίφραξα ειδικά για γάτους, μετά από χρόνια, κατάφερε να βγει απλά για να επιτεθεί σε άλλο αρσενικό γάτο που γυρόφρενε εκεί έξω. Κατάφερα να τον μαζέψω το βράδυ, αφού έριξε ακόμα δύο καβγάδες με τον συγκεκριμένο αρσενικό. Αυτή και μόνο η εμπειρία μου, αναιρεί τη θεωρία του συγκεκριμένου κτηνιάτρου. Για να μην φέρω ως παράδειγμα και τον στειρωμένο αρσενικό της μαμάς μου, που στα 12 του χρόνια ακόμα επιτήθεται σε όποιο αρσενικό πλησιάσει στο σπίτι. Η στείρωση βελτιώνει τη ζωή ενός γάτου γιατί τον προστατεύει από αρρώστιες και άσκοπες περιπλανήσεις που μπορεί να επιφέρουν το θάνατο. Ένα τόσο ταλαιπωρημένο γατάκι δεν θα έπρεπε να υποφέρει και από ορμές..
Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα το γατάκι αυτό να μείνει περιορισμένο εκεί που είναι , τουλάχιστον προς το παρόν. Προέχει η υγεία του και όχι η κοινωνικοποίησή του. Ένα γατάκι αρχίζει να κοινωνικοποιείται όταν είναι ακόμα εβδομάδων. Αν λοιπόν ο συγκεκριμένος γάτος δεν έμαθε να εμπιστεύεται τους ανθρώπους από μωρό, δεν θα σας εμπιστευτεί απλά επειδή το επιθυμείτε ή τον πιέζετε. Είμαι βέβαιη ότι το κάνετε από ενδιαφέρον. Θέλετε να του δείξετε αγάπη, εκείνος να σας εμπιστευτεί και να σας επιτρέψει να τον πλησιάσετε περισσότερο για να μπορέσετε να βοηθήσετε. Μην πέφτετε όμως στην παγίδα να ανθρωποποιείτε τις πράξεις του. Να περιμένετε δηλαδη να εκτιμήσει την προσφορά σας και να σας δώσει με τη σειρά του την εμπιστοσύνη του. Οι γάτες δεν σκέφτονται όπως εμάς. Θα σας βοηθούσε η μελέτη της ψυχολογίας/συμπεριφοράς μιας γάτας. Υπάρχουν άνθρωποι που ειδικεύονται σ' αυτό. Οι γνωστοί ως Cat behavior counselors. Ένα πρόγραμμα που ασχολείται με προσβληματικές σχέσεις ανθρώπων γάτας, είναι το "My cat from hell" (Η γάτα μου από την κόλαση). O Jackson Galaxy (cat behavior counselor) επισκέπτεται αυτά τα σπίτια, αποδεικοποιεί τη συμπεριφορά της γάτας και προσφέρει λύσεις στους "ιδιοκτήτες". (κανείς δεν ανήκει σε κανέναν, γι' αυτό βάζω τη λέξη ιδιοκτήτες σε " " ). Οι λύσεις αυτές είναι συνήθως αρκετά χρονοβόρες. Το πρώτο συστατικό που χρειάζεται να έχει κάποιος είναι υπομονή.
Τέλος, φίλοι μου, να θυμάστε ότι είναι καλά όταν προσφέρουμε να μην περιμένουμε τίποτα ως αντάλλαγμα... κυρίως από ένα ζωάκι κατατρομαγμένο και ταλαιπωρημένο. Δεν ξέρετε τι παίζει στη ψυχούλα του. Σταματάτε κάθε προσπάθεια προσέγγισής του προς το παρόν. Μπορείτε απλά να του μιλάτε ενθαρρυντικά καθώς τρώει. Μην απλώσετε το χέρι σας ακόμα, γιατί το εκλαμβάνει ως απειλή και αμυνεται με επίθεση. Φροντίστε το όσο πιο καλά μπορείτε. Μελετήστε παράλληλα και προσπαθήστε να βρείτε κάποια λύση από ειδικούς. Μπορεί να παρακολουθήσετε αρκετά προγράμματα στο youtube που να αφορούν σε aggressive cats. (επιθετικές γάτες), ή να διαβάσετε άρθρα. Μόνον έτσι θα καταφέρετε κάτι όσον αφορά την κοινωνικοποίησή του. Η εμπιστοσύνη χρειάζεται χρόνο για να κτιστεί. Και σε γάτες που δεν αντιλαμβάνονται την έννοια "εμπιστοσύνη", ακόμα πιο πολύ..
Ευχαριστούμε πολύ για την απάντησή σου. Εννοείται πως βοηθάς!!
Ασφαλώς και δεν περιμένουμε αντάλλαγμα. Να ζήσει μια έστω ψυχούλα ακόμα που βρέθηκε στο δρόμο μας, θέλουμε.
Ναι, πέσαμε στην παγίδα να "ανθρωποποιούμε" τις πράξεις του και τη στάση του.
Η αλήθεια είναι πως δεν το περιμέναμε τόσο δύσκολο. Σκεφτήκαμε πως δεν έχει μέλλον αν δεν μας εμπιστευτεί.Εμένα προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο και το αν με αναγνωρίζει. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου , ειλικρινά. Ακόμα και να καταλάβω τη συμπεριφορά του δεν είναι απαραίτητο πέρα από το να με βοηθήσει αυτό μόνο και μόνο για να τον βοηθήσω.
Ο κτηνίατρος για να καταλάβεις μου είπε χαρακτηριστικά "πως ο κόσμος των ζώων δεν δέχεται το τρίτο φύλο, και μόνο ο άνθρωπος το κάνει αυτό. Θα τον φάνε ζωντανό και με τίποτα να μην αφήσω στειρωμένο αρσενικό γάτο έξω"
Αν και μου λες πως και στειρωμένος ο γάτος σου, πάλι τσακώνεται! Υποθέτω λιγότερο επειδή δεν έχει ορμές? Αυτό κάνει τη διαφορά?

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 23:36, 07-06-14:

Μια καλή ιδέα θα ήταν το βραστό κοτόπουλο με λίγο ελάχιστο ζουμάκι (όπου θα βάλεις την αντιβίωση). Πολλές γάτες δεν τρώνε κονσέρβες, κι εγώ σοκάρομαι κάθε φορά αλλά τελικά είναι αρκετές! Η δική μας η γάτα πχ τις φτύνει τελείως. Δεν τις θέλει. Κι ας της παίρνουμε απ' τις πιο καλές και ακριβές

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 00:09, 08-06-14:

Ο κτηνίατρος για να καταλάβεις μου είπε χαρακτηριστικά "πως ο κόσμος των ζώων δεν δέχεται το τρίτο φύλο, και μόνο ο άνθρωπος το κάνει αυτό. Θα τον φάνε ζωντανό και με τίποτα να μην αφήσω στειρωμένο αρσενικό γάτο έξω"
Αν και μου λες πως και στειρωμένος ο γάτος σου, πάλι τσακώνεται! Υποθέτω λιγότερο επειδή δεν έχει ορμές? Αυτό κάνει τη διαφορά?
αυτο που εχω δει εγω απο τα δικα μας στειρωμενα αρσενικα που ζουνε σε αυλη στο πατρικο μου(γιατι ο δικος μου ειναι σε διαμερισμα) ειναι οτι οταν στειρωνονται τα αρσενικα, δεν φευγουν απο το σπιτι για μερες με σκοπο να ζευγαρωσουν, δεν εχουν αυτο το "μπελα" στο μυαλο τους, με αποτελεσμα να αποφευγουν ενα σωρο κινδυνους. γιατι τα αρσενικα οταν φευγουν απο τα σπιτια τους δεν ειναι μονο οτι κινδυνευουν απο τροχαια, σκυλια κλπ αλλα παλευουν μεταξυ τους, ενιοτε μεχρι θανατου, για να διεκδικησουν περιοχες και θηλυκες. αυτος γινεται ο μοναδικος σκοπος της ζωης τους, δεν τους νοιαζει τιποτα αλλο. γιαυτο και δεν παιζει να βρεις αστειρωτο αρσενικο μεγαλης ηλικιας που να ζει εξω. τραυματιζονται πολυ ασχημα, κολλανε αρρωστιες πχ AIDS.

απο εκει και περα μια γατα ειτε αρσενικη ειτε θηλυκια εχει την ταση να υπερασπιζεται την περιοχη της, ανεξαρτητα απο τις ορμες. αυτο βεβαια εχει να κανει και με τον χαρακτηρα της (κυριαρχικη, φοβικη κτλ). αυτο δεν αλλαζει με την στειρωση, αλλα δεν ενεχει την επικινδυνοτητα την προηγουμενη γιατι συνηθως αυτο που κανουν ειναι απλα να κυνηγησουν πχ αν δουν ξενη γατα στην περιοχη τους για να φυγει, να της δειξουν οτι ειναι δικη τους η περιοχη. και απ' οσο εχω δει ειναι πολυ light οι καυγαδες αυτοι, καμια σχεση με τα αρσενικα που πλακωνονται αγρια και ξεσκιζονται. ασε που συνηθως οι αστειρωτοι αρσενικοι, που ειδικα σε περιοδο ζευγαρωματος θα καυγαδισουν με οποιο αρσενικο βρεθει μπροστα τους, αυτους (τους στειρωμενους) δεν τους δινουν σημασια, δεν τους επιτιθενται οταν θα τους συναντησουν τυχαια σε κοινα λημερια.

η ριανα θα απαντησει για τον disney, απλα ειπα να σου πω τι εχω παρατηρησει εγω!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 00:16, 08-06-14:

Μια καλή ιδέα θα ήταν το βραστό κοτόπουλο με λίγο ελάχιστο ζουμάκι (όπου θα βάλεις την αντιβίωση). Πολλές γάτες δεν τρώνε κονσέρβες, κι εγώ σοκάρομαι κάθε φορά αλλά τελικά είναι αρκετές! Η δική μας η γάτα πχ τις φτύνει τελείως. Δεν τις θέλει. Κι ας της παίρνουμε απ' τις πιο καλές και ακριβές
Ναι, γιατί δεν το σκέφτηκα? Δεν έχω πολλές ελπίδες με κεφτεδάκια. Θα δοκιμάσω το κοτόπουλο, ευχαριστώ.

Οφείλω να δηλώσω πως με πείσατε σχετικά με τη στείρωση και θα αλλάξω γιατρό. Είναι μακρινό το θέμα ακόμα βέβαια -έχω καιρό να μαζέψω λεφτά δηλαδή -.
Παλεύουμε για την υγεία του προς το παρόν και βλέπουμε. Εννοείται θα σας ενημερώσω για την πορεία του.
Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και το ενδιαφέρον σας..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 08-06-14 στις 21:09. Αιτία: merge posts-συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 01:31, 08-06-14:

Ο γιατρός σου είναι απαράδεκτος. 'Οχι μόνο για αυτά που λέει για τη στείρωση (στα είπαν ήδη οι προλαλήσασες), αλλά και από αυτά που καταλαβαίνω ότι χρεώνει για τη θεραπεία. Δεν είναι δυνατόν να χρεώνει τέτοια ποσά για αδέσποτάκι. Βρες κάποιον αξιόπιστο γιατρό στην περιοχή σου που να ασχολείται με αδέσποτα να του κάνει μια σούπερ αντιβίωση να έρθει ο γάτος στα σωστά του.

Για όλα τα υπόλοιπα επίσης απάντησαν ήδη πολύ ωραία. Εγώ θέλω μόνο να προσθέσω το εξής. Εφόσον έχετε ήδη γάτες και δεν υπάρχει περίπτωση υιοθεσίας από μέρους σας, μη σκάτε τόσο και μην "ασχολείστε" τόσο με τον γάτο. Δεν το λέω φυσικά με την έννοια της αδιαφορίας. Απλά είναι ένας αδεσποτάκος ταλαιπωρημένος και σε ημιάγρια κατάσταση. Κάντε ό,τι καλύτερο μπορείτε γι' αυτόν (θεραπεία και ενδεχόμενη μελλοντική στείρωση) και αν αρχίσει να γίνεται λίγο πιο κοινωνικός κάντε και κοινοποιήσεις αγγελιών για υιοθεσία και από κει και πέρα ό,τι γίνει. Αυτό που έχετε κάνει ήδη είναι υπεραρκετό (ειδικά αν ακολουθήσει στείρωση - που είναι και το πιο σημαντικό) και δεν υπάρχει λόγος να νιώθετε "υπόλογοι" για τον γατούλη. Ναι μεν είναι πλέον "ευθύνη" σας, εφόσον επιλέξατε να τον βοηθήσετε, αλλά μέχρι ενός λογικού σημείου. Και φυσικά μην ασχολείστε με το αν ο γάτος είναι "συνεργάσιμος" ή "αχάριστος". Δείτε το λίγο πιο ψυχρά και υπολογιστικά για το καλό του γάτου. Αυτό μας ενδιαφέρει!

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 09:40, 08-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Eddard Stark
Ο γιατρός σου είναι απαράδεκτος. 'Οχι μόνο για αυτά που λέει για τη στείρωση (στα είπαν ήδη οι προλαλήσασες), αλλά και από αυτά που καταλαβαίνω ότι χρεώνει για τη θεραπεία. Δεν είναι δυνατόν να χρεώνει τέτοια ποσά για αδέσποτάκι. Βρες κάποιον αξιόπιστο γιατρό στην περιοχή σου που να ασχολείται με αδέσποτα να του κάνει μια σούπερ αντιβίωση να έρθει ο γάτος στα σωστά του.

Για όλα τα υπόλοιπα επίσης απάντησαν ήδη πολύ ωραία. Εγώ θέλω μόνο να προσθέσω το εξής. Εφόσον έχετε ήδη γάτες και δεν υπάρχει περίπτωση υιοθεσίας από μέρους σας, μη σκάτε τόσο και μην "ασχολείστε" τόσο με τον γάτο. Δεν το λέω φυσικά με την έννοια της αδιαφορίας. Απλά είναι ένας αδεσποτάκος ταλαιπωρημένος και σε ημιάγρια κατάσταση. Κάντε ό,τι καλύτερο μπορείτε γι' αυτόν (θεραπεία και ενδεχόμενη μελλοντική στείρωση) και αν αρχίσει να γίνεται λίγο πιο κοινωνικός κάντε και κοινοποιήσεις αγγελιών για υιοθεσία και από κει και πέρα ό,τι γίνει. Αυτό που έχετε κάνει ήδη είναι υπεραρκετό (ειδικά αν ακολουθήσει στείρωση - που είναι και το πιο σημαντικό) και δεν υπάρχει λόγος να νιώθετε "υπόλογοι" για τον γατούλη. Ναι μεν είναι πλέον "ευθύνη" σας, εφόσον επιλέξατε να τον βοηθήσετε, αλλά μέχρι ενός λογικού σημείου. Και φυσικά μην ασχολείστε με το αν ο γάτος είναι "συνεργάσιμος" ή "αχάριστος". Δείτε το λίγο πιο ψυχρά και υπολογιστικά για το καλό του γάτου. Αυτό μας ενδιαφέρει!

Ευχαριστώ ιδιαίτερα και για αυτό το μήνυμα
Κατάλαβες τη ψυχολογία μας. Από τη μια υπεύθυνοι να τον φροντίσουμε και από την άλλη .. ανεπαρκείς. Κάποιες στιγμές ένοιωσα πως έκανα λάθος που προσπάθησα να τον βοηθήσω και δεν γύρισα την πλάτη. Όμως δεν το αντέχω να τον εγκαταλείψω, άρα δεν μετανοιώνω.
Να προσθέσω και κάποιο αδικαιολόγητο θυμό προς το γατούλη αρχικά , που δεν φταίει φυσικά και προς τη γειτονιά που όχι μόνο αδιαφορεί, αλλά ακούμε και σχόλια ότι τους ενοχλεί που ταϊζουμε τα αδεσποτάκια. Ο χώρος λάμπει γιατί τα πλένω όλα κάθε ημέρα πριν τους βάλω φαγητό πριν φύγω για τη δουλειά μου, οπότε δεν μπορούν να διαμαρτυρηθούν για αυτό. Αλλά ο ένας γιατί μαζεύονται γάτες στην περιοχή και χτυπάει στην αυλή του εύκολα ο συναγερμός, ο άλλος γιατί μαζεύονται πουλιά να τρώνε φαγητό και πάει λέγοντας...
Δυστυχώς δεν μπορώ να τον κρατήσω μόνιμα τον Πορτοκάλη, ήδη έχω πολλά πολλά προβλήματα στο σπίτι με τον τρίτο μικρό γατούλη που μάζεψα και μου ζητούν να τον δώσω για υιοθεσία. Είναι ήδη πολλά για τα δεδομένα της ζωής μου τουλάχιστον.

Όσον αφορά το γιατρό μου φαινόταν κάτι σαν "επαναστάτης ιδεολόγος" υπέρ των γατιών και τον εμπιστευόμουν απόλυτα . Ποτέ δεν πήγε να με εκμεταλλευτεί για χρήματα, δηλαδή να μου πει έλα να κάνεις στις γάτες εξετάσεις για εκείνο και το άλλο χωρίς λόγο. Το δε τρίτο και τελευταίο μου γατούλη μου έλεγε να τον αφήσω πρώτα να ζευγαρώσει με τη μια μου γατούλα και μετά να τα στειρώσει και τα δύο. Όταν τον ρώτησα γιατί, μου απάντησε ότι αυτός είναι με το μέρος των ζώων και πως όταν θα πάει στον άλλο κόσμο θα τον βρουν και θα τον ρωτήσουν "γιατί" και θα νοιώθει πολύ άσχημα που παριστάνει το Θεό στη γη και κάνει στειρώσεις, επεμβάσεις, ευθανασίες κλπ. Μπούρδες ε?
Πρώτη φορά κλονίστηκα όμως .
Και με τα λόγια σας περί στείρωσης αλλά και με τις χρεώσεις. Δεν θεωρείται ακριβός στις τιμές του γενικά, υπάρχουν πολύ ακριβότεροι, όμως κι εγώ δεν το περίμενα για αυτά που ζητάει για τον αδεσποτούλη. Κι ενώ έχει τις τρεις μου γάτες για παρακολούθηση, τις εμβολιάζει και τις έχω στειρώσει και τις τρεις σε αυτόν.
Δεν δουλεύει δωρεάν εντάξει, αλλά δεν του πήγα έναν αδέσποτο γάτο μόνο, και να ζητήσω καλύτερες τιμές.
Θα ψάξω αλλού.
Και πάλι ευχαριστώ

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:51, 08-06-14:

Το δε τρίτο και τελευταίο μου γατούλη μου έλεγε να τον αφήσω πρώτα να ζευγαρώσει με τη μια μου γατούλα και μετά να τα στειρώσει και τα δύο. Όταν τον ρώτησα γιατί, μου απάντησε ότι αυτός είναι με το μέρος των ζώων και πως όταν θα πάει στον άλλο κόσμο θα τον βρουν και θα τον ρωτήσουν "γιατί" και θα νοιώθει πολύ άσχημα που παριστάνει το Θεό στη γη και κάνει στειρώσεις, επεμβάσεις, ευθανασίες κλπ.
Τουλάχιστον μέσα στο όλο κλίμα του άγχους έχεις κι αυτά τα αποφθέγματα για να γελάς λίγο

Δεν μπορώ να τον απορρίψω σα γιατρό, μπορεί να είναι καλός στην πρακτική (χειρουργεία κλπ) αλλά δυστυχώς αυτή η νοοτροπία είναι απαράδεκτη για τη σημερινή Ελλάδα, με τα σημερινά δεδομένα στον αριθμό των αδέσποτων που κυκλοφορούν και (στη συντριπτική τους πλειοψηφία) υποφέρουν στους δρόμους. Ίσως σε σαράντα χρόνια, αν οι στειρώσεις γίνονται πλέον στο 80% των γάτων, αν ο αριθμός των αδέσποτων περιοριστεί δραματικά κι αρχίσουμε να το θεωρούμε δαχτυλοδεικτούμενο σε φάση "α κοίτα, μια αδέσποτη γάτα!! ", ίσως τότε έχουν ένα νόημα οι απόψεις αυτές.

Κι εγώ έχω ιδεολογική αναταραχή με το θέμα των στειρώσεων, μη νομίζεις ότι όσοι υπερασπιζόμαστε σθεναρά τις στειρώσεις δεν το σκεφτόμαστε και λίγο ιδεολογικά. Αλλά αυτό ακριβώς δείχνει το πόσο κρίσιμη και απαραίτητη τη θεωρούμε. Εφόσον σώζει από καρκίνους, πυομήτρες, ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή, καυγάδες, AIDS, τότε προς το παρόν πρέπει να γίνεται σε κάθε περίπτωση. Ίσως, όπως προείπα, σε 40 χρόνια να το επαναπροδιορίσουμε, αν έχουμε καταφέρει έλεγχο του αριθμού των αδέσποτων ως τότε. Αλλά δυστυχώς το αποκλείω. Ειδικά αν κυκλοφορούν επιστήμονες κτηνίατροι οι οποίοι ενθαρρύνουν το ζευγάρωμα ακόμα και των κατοικίδιων ζώων. Έχουμε πολύ πολύ δρόμο ακόμα.

Αναφορικά με τα άλλα τώρα. Δυστυχώς το πόσα λεφτά θα πάρει ο κάθε επαγγελματίας, το κρίνει και το αποφασίζει ο ίδιος (όπου είναι νόμιμο εννοώ και πάλι σε νόμιμα πλαίσια). Αλλά παρόλο που είναι νόμιμο, παρόλο που ο συγκεκριμένος αντλεί προφανώς τις τιμές του από αυτές που έχει θέσει ο Κτηνιατρικός Σύλλογος, θεωρώ ότι έπρεπε να το σκεφτεί λίγο περισσότερο όταν του πας και του ξαναπας αδεσποτάκο και μάλιστα όταν είσαι ήδη "πελάτης" του, με τις 3 δικιές σου γάτες. Όμως αυτό έγκειται στη δική του ευχέρεια, δεν μπορείς δυστυχώς να το απαιτήσεις. Μπορείς όμως να κάνεις έρευνα αγοράς. Και στη χειρότερη περίπτωση, αν δε βρεις κάποιον που να αναλαμβάνει αδέσποτα με κάπως χαμηλότερες τιμές, τουλάχιστον αν χρυσοπληρώνεις μια υπηρεσία, αυτή να γίνεται σωστά, να σε ενημερώνουν σωστά και να σε κουράρουν σωστά.

Ενημέρωσέ μας για το αν έφαγε το κοτοπουλάκι, πιστεύω θα το φάει. Έχω απορία όμως, γενικώς τρώει κανονικά; Πίνει νερό; Πάει στην τουαλέτα κανονικά;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:34, 08-06-14:

Μαίρη μου, αυτό που κατάλαβα προσωπικά, είναι ότι ο χαρακτήρας ενός γάτου δεν αλλάζει με τη στείρωση. Η προσωπικότητα ενός γάτου καθορίζεται από κληρονομημένα χαρακτηριστικά και το περιβάλλον στο οποίο έχει μεγαλώσει. Μια πολύπλοκη αλληλεπίδραση ορμόνων, γονηδίων και πρώιμων εμπειριών, συμβάλλει στην δημιουργία της. Πως μπορεί η στείρωση να αναιρέσει τα πάντα; Από τη στιγμή που ο Disney, βιώνει μια σχεδόν συνεχή "απειλή" από γάτες που εισβάλλουν στην περιοχή του, αντιδρά με το να βρίσκεται σε συνεχή επιφυλακή, κάτι που έχει επιπτώσεις στην διάθεση και συμπεριφορά του. Ψεκάζει στο σπίτι, για να ορίσει την περιοχή του, άμα δει γάτο από την παραθυρόπορτα. Επιτίθεται άμα μπορεί, ακόμα και μέσα από την περίφραξη προσπαθεί να το κάνει. Αυτό δεν μπορεί να το αλλάξει η στείρωση! Οι γάτες είναι "εδαφικά" όντα, τελεία. Τα αρσενικά βέβαια, τσακώνονται μεταξύ τους και για τα θηλυκά! Όταν ένας γάτος είναι στειρωμένος, δεν μπορεί να αποτελέσει απειλή για έναν αστείρωτο, ούτε και ο ίδιος ενδιαφέρεται για μια θηλυκιά, έτσι προκύπτουν λιγότεροι καβγάδες. Πως είναι δυνατόν να τον "φαν λάχανο" τα άλλα αρσενικά, από τη στιγμή που δεν ενδιαφέρεται να προσεγγίσει τις θηλυκές που τα άλλα διεκδικούν; Η μόνη αλλαγή που παρατηρούν κάποιοι, είναι ότι ο γάτος μοιάζει να "τεμπελιάζει". Στην ουσία απλά παύει να θέλει να περιπλανηθεί όπως πρώτα. Πιο μικρή περιοχή θέλει να οριοθετήσει και δεν ψάχνει για θηλυκιές. Το ίδιο παιγνιδιάρης παραμένει, το ίδιο θέλει να κυνηγίσει, η ενέργεια του είναι εκεί.

Τώρα θα ήθελα να προσθέσω μερικά πράγματα που αφορούν στην επιθετικότητα που επιθυμώ να διαβάσει ο Στάθης. Η επιθετικότητα είναι μια ενστικτώδης πτηχή της στρατηγικής ενός γάτου για επιβίωση. Κι ενώ ο Στάθης κάθεται και στενοχωριέται που ο γατούλης είναι αχάριστος, (κ.α ανθρώπινα τονίζω χαρακτηριστικά), ο γάτος πολυ πιθανόν να φοβάται, επιδή αισθάνεται ότι βρίσκεται σε ευάλωτη θέση και απειλείται. Πως μπορούμε να τον αδικήσουμε; Πρώτ' απ' όλα είναι άρρωστος και υποφέρει. Αυτό από μόνο του, αρκεί, γιατί όπως εξήγησα και πιο πριν, τον βάζει σε μια θέση ευάλωτη. Οι γάτες όταν δεν αισθάνονται καλά, κρύβονται! Αυτός, που δεν έμαθε και τι είναι άνθρωπος, φοβάται (ή ίσως και να έμαθε κιόλας, αν είχε άσχημη εμπειρία στο παρελθόν). Όπως και να χει, είναι άρρωστος και δεν μπορεί να κρυφτεί! Βρίσκεται σε άγνωστο περιβάλλον χωρίς επιλογή διαφυγής.
Δεύτερον, πολλοί γάτοι που στερήθηκαν την κοινωνικοποίηση με τον άνθρωπο νωρίς, παραμένουν φοβισμένοι στην παρουσία του. Ανεπιθύμητα βήματα από την πλευρά του ανθρώπου για προσέγγισή τους, επιφέρουν τη χρήση επιθετικής συμπεριφοράς από την πλευρά του γάτου, για να τους διώξει στην καλύτερη των περιπτώσεων. Αν εσάς τώρα σας έχει συνδέσει και με το άγνωστο περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται καθώς και με επώδυνες θεραπείες ή καταστάσεις, πως είναι δυνατόν να αντιδράσει διαφορετικά;
Είναι ωστόσο κάποιες φορές επικίνδυνο να κάνουμε εμείς μια διάγνωση. Η επιθετικότητα στις γάτες μπορεί να έχει πάντα την ίδια εικόνα, ωστόσο κρύβει πολλές πτυχές. (Π.χ. επιθετικότητα που προκύπτει από την ανάγκη άμυνας της περιοχής, επιθετικότητα από φόβο, επιθετικότητα απέναντι σε νεογέννητο γατάκι, επιθετικότητα για εξασφάλιση τροφής, επιθετικότητα όταν η γάτα πονά, επιθετικότητα ως σύμπτωμα ασθένιας, επιθετικότητα εκ μαθήσεως κτλ Υπάρχει επίσης επιθετικότητα άγνωστης αιτιολογίας). Να θυμάστε όμως ότι η επιθετική συμπεριφορά ταλαιπωρεί πρώτα εκείνον, με στρες. Μάλλον, ο γατούλης αυτός αισθάνεται στρεσαρισμένος και φοβισμένος..
Αν υποθέσουμε ότι ο γάτος αυτός όντως φοβάται, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι από ένστικτο, επιθυμεί άμεσα να δραπετεύσει. Αν η διαφυγή δεν είναι δυνατή, τότε πιθανόν να κρατήσει μια στάση οπισθοχώρησης και επίθεσης. Δηλαδή μπορεί να σας κάνει "ΚΧΧχχχχχχ!!" με το πατούσι ανασηκωμένο, ενώ παράλληλα να κάνει βήματα προς τα πίσω. Η αδρεναλίνη εκείνη τη στιγμή βρίσκεται σε ψηλά επίπεδα. Εάν δεν οπισθοχωρήσετε, θα επιτεθεί. Στην περίπτωση που πρέπει άμεσα να τον πιάσετε, φορέστε χοντρά γάντια και τα ρούχα σας να καλύπτουν όλο σας το κορμί. Μια δαγκωνιά από γάτο, μπορεί να μην αιμορραγήσει, καθώς τα δόντια του δημιουργούν βαθιές τρύπες που εύκολα θεραπεύονται. Παρ' όλ' αυτά, βακτήρια από το στόμα ενός γάτου θα παγιδευτούν στον ιστό κάτω από το δέρμα, κάτι που μπορεί να επιφέρει μόλυνση. Αν χρειαστεί να τον μεταφέρετε άμεσα στον κτηνίατρο, καλύψτε του τα μάτια ή την γατοφόρο. Αυτό θα τον ηρεμήσει κάπως.
Τώρα, εσείς χρειάζεται να οπλιστείτε με υπομονή. Αν σταδιακά τον εκθέτετε στην παρουσία σας, θα μάθει πως δεν είστε όσο επικίνδυνοι πίστευε. "Αγνοείστε" τον φοβισμένο αυτό γάτο, με το να αποφεύγετε να τον κοιτάζετε στα μάτια (οι γάτες το εκλαμβάνουν αυτό ως απειλή, ενώ οι άνθρωποι ως ενδιαφέρον). Αποφύγετε τις πολλές ομιλίες καθώς και τις άμεσες κινήσεις προς εκείνον. Έτσι θα αισθανθεί λιγότερη απειλή. Συνεχίστε ωστόσο να τον φροντίζετε. Ο γάτος έχει μυαλό! Έχει ένστικτο! Θα καταλάβει, θα εκτιμήσει, (μάλλον ήδη εκτιμάει αλλά είναι τρομερά φοβισμένος και δεν μπορεί να διαχειριστεί αυτό τον φόβο). Ο γάτος θα έρθει κοντά σας όταν εκείνος είναι έτοιμος! Ακόμα και οι οικόσιτοι γάτοι έρχονται κοντά μας όταν εκείνοι το θέλουν! Ο γάτος της μαμάς μου τώρα παίρνει αντιβίωση και την ταλαιπωρεί αφάνταστα, γιατί διαισθάνεται ότι κάτι προσπαθεί να του δώσει, έτσι φεύγει. Ακόμα κι όταν ο Disney βγήκε από την περίφραξη, 8 ωρες προσπαθούσα να τον πιάσω, είχα απελπιστεί. Μέχρι που σταμάτησα ν' απλώνω τις χερούκλες μου και τον άφησα να έρθει εκείνος. Ε, αυτό μου πήρε δευτερόλεπτα.
Αφήστε την ανθρωποκεντρική μετάφραση του γατούλη στην άκρη, φροντίστε τον και δώστε του την ευκαιρία να έρθει κοντά σας όταν εκείνος είναι έτοιμος. Δεν ξέρω πότε θα γίνει αυτό. Θαυμάστε αυτό το απίστευτο πλάσμα, σεβαστείτε την διαφορετικότητά του. Όταν είχα επαφή με μια κορυφαία Αγγλίδα Cat behavior counselor πριν από μερικά χρόνια, που ασχολείται καθημερινά με τη συμπεριφορά των γάτων και τη ψυχολογία τους, μου είπε:
"Οι γάτες είναι τόσο συναρπαστικές και αινιγματικές που δεν θα τις καταλάβουμε ποτέ 100%!". Συνεχείς έρευνες, αποκαλύπτουν νέα πράγματα. Εμείς, ας αρχίσουμε, με το να προσπαθήσουμε να μάθουμε τη γλώσσα τους: Talking in cat!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 08-06-14 στις 11:40.
Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 16:29, 08-06-14:

Το δε τρίτο και τελευταίο μου γατούλη μου έλεγε να τον αφήσω πρώτα να ζευγαρώσει με τη μια μου γατούλα και μετά να τα στειρώσει και τα δύο.

Και τα γατάκια που θα γεννούσε η γατούλα φαντάζομαι θα τα μεγάλωνε/φρόντιζε/υιοθετούσε ο ίδιος ε; Δεν είμαστε καλά.

Επίσης αν σου φαίνεται η στείρωση (όπως και στον γιατρό σου) παρέμβαση στη φύση και playing god, σκέψου τη απλά σαν προληπτική θεραπεία. Ένα αστείρωτο γατί θα ζήσει χ χρόνια, ενώ ένα στειρωμένο 3χ και χωρίς συγκεκριμένες αρρώστιες και ταλαιπωρίες που 100% θα υφίστατο χωρίς στείρωση. Στην τελική δεν πιάνουμε αντιλόπες στο φυσικό τους περιβάλλον να τους κάνουμε σνιπ σναπ. Είναι ζώα που υποφέρουν σε ένα περιβάλλον ξένο προς τη φύση τους εξαιτίας μας και είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ μας να κάνουμε τη ζωή τους έστω και λίγο καλύτερη. Για γατιά που ζουν στην εξοχή (π.χ. σε μικρά χωριά που κυκλοφορούν ελεύθερα μακριά από δρόμους και αυτοκίνητα) είμαι της σκληρής άποψης "όσα ζήσουν κι όσα πεθάνουν", επειδή αυτά όντως είναι στο φυσικό τους περιβάλλον και όντας γεννημένα εκεί έχουν μάθει και να κυνηγάνε και να επιβιώνουν.

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 01:54, 09-06-14:

Ενημέρωσέ μας για το αν έφαγε το κοτοπουλάκι, πιστεύω θα το φάει. Έχω απορία όμως, γενικώς τρώει κανονικά; Πίνει νερό; Πάει στην τουαλέτα κανονικά;
Δυστυχώς δεν το έφαγε. Και όχι μόνο δεν το έφαγε, αλλά όταν πήγα να του προσθέσω από πάνω λίγη ξηρή τροφή στο πιατάκι του μήπως και δελεαστεί , βγήκε από τη γωνιά του τρέχοντας και στο απλωμένο μου χέρι (διευκρινίζω απλωμένο χέρι στο πιάτο του, όχι σε κείνον) έριξε μια περιποιημένη νυχιά και ξαναμπήκε στη γωνιά του. Τώρα αυτός νόμιζε πως πάω να πάρω το φαγητό του που -δεν το τρώει κιόλας- ή με τιμώρησε που του δίνω φαγητά που δεν τα θέλει? Από τη μια φοβάται και από την άλλη τσαμπουκάς άνευ λόγου . Λόγου που να μπορώ να καταλάβω τουλάχιστον. Κάποιες φορές την ώρα που έτρωγε και έκανε πατουσάκια πάνω στο πιάτο του κι εμείς δεν είχαμε πάρει είδηση ότι είναι επιθετικός, τον ψιλοχαϊδεύαμε την ώρα που έτρωγε και καθόταν. Έσπρωχνε το χέρι μας με το κεφάλι του κι εγώ νόμιζα πως θέλει χάδια. Ίσως τελικά να ήθελε να προστατέψει το φαγητό του και μας έσπρωχνε (?) , γιατί ξαφνικά σου έριχνε και μια νυχιά ή και δάγκωμα. Εννοείται το κόψαμε το χάδι.
Θα μας τρελάνει ο γάτος αυτός . Αύριο θα τον πάμε μάλλον σε μια κτηνίατρο που μου σύστησαν για ενέσιμη αντιβίωση εκτός κι αν δοκιμάσω να τον αφήσω νηστικό κανά δυό ημέρες για να μάθει το φαγητό που του δίνω εγώ. Δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα γιατί ξέρω πως οι γάτες είναι πεισματάρικα πλάσματα και μπορεί να μείνουν πολλές ημέρες χωρίς φαγητό.
Αφού έμεινε ως το απόγευμα νηστικός, υπέκυψα και έγινε το δικό του.Του έβαλα ξηρή τροφή που λατρεύει και πλακώθηκε στο φαγητό.
Γενικά τρώει, πίνει νερό και πάει τουαλέτα κανονικά.

Αρχική Δημοσίευση από Eddard Stark
Και τα γατάκια που θα γεννούσε η γατούλα φαντάζομαι θα τα μεγάλωνε/φρόντιζε/υιοθετούσε ο ίδιος ε; Δεν είμαστε καλά.

Σε αυτό δεν μπορώ να τον κατηγορήσω γιατί μου ξεκαθάρισε ότι θα στείρωνε τη γάτα μου πριν σχηματιστούν μωράκια, όχι να γεννήσει κιόλας. Αυτό δεν θα το δεχόμουν ποτέ έτσι κι αλλιώς κι εγώ. Εδώ μαζεύω αδέσποτα και λέω μείον ένα τώρα από το δρόμο , μείον δύο..
θα άφηνα να γεννηθούν άλλα γατιά? Με τίποτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 10-06-14 στις 10:09. Αιτία: merge posts-συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων/διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 02:08, 09-06-14:

Δυστυχώς δεν το έφαγε. Και όχι μόνο δεν το έφαγε, αλλά όταν πήγα να του προσθέσω από πάνω λίγη ξηρή τροφή στο πιατάκι του μήπως και δελεαστεί , βγήκε από τη γωνιά του τρέχοντας και στο απλωμένο μου χέρι (διευκρινίζω απλωμένο χέρι στο πιάτο του, όχι σε κείνον) έριξε μια περιποιημένη νυχιά και ξαναμπήκε στη γωνιά του. Τώρα αυτός νόμιζε πως πάω να πάρω το φαγητό του που -δεν το τρώει κιόλας- ή με τιμώρησε που του δίνω φαγητά που δεν τα θέλει?
Δε νομίζω ότι φοβάται μήπως του πάρετε το φαγητό. Απλά ο γάτος είναι εξαιρετικά φοβισμένος και πιεσμένος λόγω της αλλαγής περιβάλλοντος και της ασθένειας. Πιστεύω ότι νιώθει καταβεβλημένος, τρομαγμένος και απειλούμενος.

Αυτό που θα προσπαθούσα να κάνω είναι να κάθομαι μακριά του, 10 μέτρα μακριά αν γίνεται. Απλά να κάθομαι λιγάκι, μισή ώρα τη μέρα. Χωρίς να τον κοιτάω, απλά θα διάβαζα πχ ένα βιβλίο ήσυχα. Ώστε να συνηθίσει την παρουσία μου και να μη με εκλαμβάνει ως απειλή γιατί, θεωρώ, ότι αυτό πιστεύει τώρα, ότι απειλείται και αυτό τον κάνει να νιώθει ευάλωτος και αδύναμος και ο μόνος τρόπος να αμυνθεί είναι τα νύχια και η γρατζουνιά.

Το μόνο που θα συμβούλευα και πάλι παρόλο που έχει αναφερθεί πολλάκις, είναι το να προσπαθήσετε να σταματήσετε να ανθρωποποιείτε το γάτο. Ο γάτος δε θα τρέξει ποτέ να σε τιμωρήσει γρατζουνώντας σε για το φαΐ που δεν του αρέσει ούτε που του παίρνεις το φαγητό. Ειδικά αφού το φαγητό ήταν εκεί τόση ώρα και δεν το έτρωγε. Αυτό που του συμβαίνει είναι ότι έχει χάσει τον κόσμο κάτω απ' τα πόδια του. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ακριβώς σας γρατζουνάει; Αφού ξέρετε ότι είναι τρομαγμένος και επιτίθεται, δεν παίρνετε το πιατάκι του μακριά από κει που βρίσκεται ο γάτος, δεν πάτε παραδίπλα να το γεμίσετε μακριά του; Γονατίζετε κοντά του, σε απόσταση που βγαίνει λίγο απ' το ραφάκι του και σας επιτίθεται;

Ξέχασα να αναφέρω το ότι να τον αφήσεις νηστικό δεν έχει νόημα αυτή τη στιγμή που ο γάτος πρέπει να τρώει. Είναι διαφορετική κατάσταση απ' τη δική μου κακομαθημένη γάτα, που ΔΕΝ πεινάει ΟΥΤΕ είναι άρρωστη αλλά μου κάνει νάζια με το φαΐ. Εγώ έχω την πολυτέλεια να την "τιμωρήσω" και να της πω "κοίτα να δεις, αν δεν το φας θα στο πετάξω στο κεφάλι" και να προσπαθήσω να της επιβάλλω την τροφή που δεν τρώει. Και φυσικά αυτό όχι με το να την ξενηστικώσω, αλλά με το να προσπαθήσω να την κάνω να φάει την κονσέρβα που απορρίπτει. Ταυτόχρονα δε θα την αφήσω χωρίς φαγητό όμως.

Η μόνη λύση όπως το βλέπω εγώ, είναι η ενέσιμη αντιβίωση μακράς διαρκείας, όχι κάθε δύο μέρες ενέσιμη αντιβίωση. Και στη συνέχεια διατροφή με κάτι που δοκιμασμένα του αρέσει, ώστε ο γάτος να τρέφεται και να μη μένει νηστικός.

Κάτι που ήθελα να ρωτήσω είναι πόσο καιρό παίρνει αντιβίωση ο γάτος; Δεν υπάρχει πιθανότητα να έχουν επιβαρυνθεί τα νεφρά του από τόση αντιβίωση; Μήπως να παίρνατε μια δεύτερη γνώμη αναφορικά με το αν πρέπει να παίρνει αντιβίωση τόσο καιρό σερί; Στο αναφέρω γιατί στη δική μας γάτα δε δώσαμε ποτέ αντιβίωση για περισσότερες από 4 μέρες σερί, με οδηγία της κτηνιάτρου. Στη συνέχεια κάναμε διάλειμμα κάποιες μέρες και συνεχίσαμε μετά με αντιβίωση ξανά, σε περίπτωση που χρειάστηκε. Σίγουρα η πάθηση/περίσταση είναι διαφορετική, οπότε δεν προσυπογράφω αυτό που λέω, αλλά όπως ξαναείπα μια δεύτερη γνώμη νομίζω είναι καλή ιδέα.

Μήπως τρέχει κι επιτίθεται στο απλωμένο σου χέρι, παρόλο που είναι απλωμένο προς το πιάτο του, ακριβώς επειδή η αντιβίωση τον έχει βαρύνει πολύ και δεν την αντέχει άλλο; Δεν ξέρω αν αυτό ακούγεται σαν κάτι ρεαλιστικό, όμως σε κάθε περίπτωση θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη γιατί μου φαίνεται ότι παραπήρε πολλή αντιβίωση.

edit/off-topic: Τελευταίο σχόλιο για τον κτηνίατρο. Δηλαδή θα τη στείρωνε πριν γεννήσει. Άρα θα την άφηνε να ζευγαρώσει μόνο και μόνο για να κάνει σεξ...; Προφανώς θεωρεί ότι οι γάτες κάνουν σεξ επειδή ερωτεύονται, επειδή τρελαίνονται με τα μουστάκια του σέξι κανελί γάτου του δίπλα κήπου ή κάπως έτσι. Τέλος πάντων, οκ αρκετά, δεν αναφέρομαι στο θέμα ξανά, θα ήταν αρκετά κωμικό αν δεν ήταν τραγικό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 09-06-14 στις 02:26.
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 02:26, 09-06-14:

Ριάνα σ΄ευχαριστώ για την απάντησή σου. Φοβερή η ανάλυση και οι συμβουλές . που εννοείται θα διαβάσω κι άλλες φορές.

Να σχολιάσω δυο σημεία μόνο

Αν υποθέσουμε ότι ο γάτος αυτός όντως φοβάται, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι από ένστικτο, επιθυμεί άμεσα να δραπετεύσει.

Δεν δείχνει πάντως καμία διάθεση να φύγει. Έχουμε αφήσει την πόρτα ανοιχτή κάποιες ώρες κι εμείς καθόμαστε απ'έξω στα σκαλάκια κάπου ενάμισι μέτρο απόσταση από την πόρτα και δεν δείχνει καμία διάθεση να την κοπανήσει. Ίσως φοβάται πολύ, αλλά δείχνει πως μάλλον εισβολείς στο χώρο του μας θεωρεί. Ο χώρος είναι δικός του, αυτός τον βρήκε και το φαγητό δικό του είναι και να μην πλησιάσουμε.
Συγνώμη black χιούμορ κάνω, αλλά μας έχει τρελάνει ο τρελόγατος

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
"Οι γάτες είναι τόσο συναρπαστικές και αινιγματικές που δεν θα τις καταλάβουμε ποτέ 100%!". Συνεχείς έρευνες, αποκαλύπτουν νέα πράγματα. Εμείς, ας αρχίσουμε, με το να προσπαθήσουμε να μάθουμε τη γλώσσα τους: Talking in cat!
"]Είναι πράγματι συναρπαστικές και μου αρέσει που δεν θα τις χαϊδέψω όταν θέλω εγώ ή δεν θα έρθουν στην αγκαλιά μου όταν το ζητάω εγώ και που τελικά αυτές κάνουν το κουμάντο κι ας γκρινιάζω

Να τις καταλάβουμε 100%? Εγώ πάντως ούτε στο 50% δεν τα καταφέρνω. Για τον Πορτοκάλη άσε δεν θα πω ποσοστά .....

Η αλήθεια είναι πως μαθαίνουμε κι εμείς σιγά σιγά. Μας σόκαρε γιατί δεν είχαμε ξανά τέτοια εμπειρία με αδέσποτη μεγάλη γάτα και
δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε πως γίνεται ένα μήνα τώρα να μην μπορεί να μας συνηθίσει. Η δυσκολία της κατάστασης βέβαια δεν αλλάζει ως προς το να μπορεί να γίνει καλά και να παραμείνει όσο γίνεται υγιής . Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο και όχι το να μας συνηθίσει. Το να εξοικειωθεί μαζί μας το θέλαμε μόνο και μόνο για να μας επιτρέψει να τον φροντίσουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 10-06-14 στις 10:10. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 03:07, 09-06-14:

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ακριβώς σας γρατζουνάει; Αφού ξέρετε ότι είναι τρομαγμένος και επιτίθεται, δεν παίρνετε το πιατάκι του μακριά από κει που βρίσκεται ο γάτος, δεν πάτε παραδίπλα να το γεμίσετε μακριά του; Γονατίζετε κοντά του, σε απόσταση που βγαίνει λίγο απ' το ραφάκι του και σας επιτίθεται;

Αν μπορείς σε παρακαλώ, δες στην προηγούμενη σελίδα τη δεύτερη φωτογραφία που φαίνεται η απόσταση που βάζουμε το φαγητό του.Του το βάζουμε στη ρηχή πιατελίτσα κυρίως γιατί δεν μπορούσε να αναπνεύσει στην αρχή και νομίζω πως δυσκολευόταν απο το μπολ . Από το μπολ προσπαθούσε να παίρνει το φαγητό με το πόδι του έξω και να τρώει, δεν έβαζε το πρόσωπό του μέσα. Με τη ρηχήπιατελίτσα λύθηκε το θέμα και πατάει και κάνει πατουσάκια μέσα σ'αυτή και ΑΥΤΟ είναι το πιάτο του.Είναι ξεκάθαρο, μας το έδειξε.
Είχα λοιπόν βάλει το κοτοπουλάκι με το ζουμάκι σε αυτή και η αλήθεια είναι πως δεν ήθελα να την μετακινήσω για να μην χυθεί το φαγητό και πήγα με το τάπερ που έχω βάλει τη ξηρή τροφή να προσθέσω από πάνω στην πιατελίτσα χωρίς να γονατίσω, έσκυψα λίγο και έριξα τη ξηρή τροφή. Μπορεί να μην πρέπει να εξηγώ την συμπεριφορά του με την ανθρώπινη λογική,έχεις δίκιο, αλλά ειλικρινά αυτό δεν το καταλαβαίνω με τίποτα. Όταν του βάζω ξηρή τροφή είναι πολύ πιο ήρεμος. Δεν επιτίθεται. Ε, πως να το καταλάβω αυτό και να μην βγάζω τέτοια συμπεράσματα?

Κάτι που ήθελα να ρωτήσω είναι πόσο καιρό παίρνει αντιβίωση ο γάτος; Δεν υπάρχει πιθανότητα να έχουν επιβαρυνθεί τα νεφρά του από τόση αντιβίωση; Μήπως να παίρνατε μια δεύτερη γνώμη αναφορικά με το αν πρέπει να παίρνει αντιβίωση τόσο καιρό σερί; Στο αναφέρω γιατί στη δική μας γάτα δε δώσαμε ποτέ αντιβίωση για περισσότερες από 4 μέρες σερί, με οδηγία της κτηνιάτρου. Στη συνέχεια κάναμε διάλειμμα κάποιες μέρες και συνεχίσαμε μετά με αντιβίωση ξανά, σε περίπτωση που χρειάστηκε. Σίγουρα η πάθηση/περίσταση είναι διαφορετική, οπότε δεν προσυπογράφω αυτό που λέω, αλλά όπως ξαναείπα μια δεύτερη γνώμη νομίζω είναι καλή ιδέα.

Μήπως τρέχει κι επιτίθεται στο απλωμένο σου χέρι, παρόλο που είναι απλωμένο προς το πιάτο του, ακριβώς επειδή η αντιβίωση τον έχει βαρύνει πολύ και δεν την αντέχει άλλο; Δεν ξέρω αν αυτό ακούγεται σαν κάτι ρεαλιστικό, όμως σε κάθε περίπτωση θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη γιατί μου φαίνεται ότι παραπήρε πολλή αντιβίωση.

Ίσως, δεν το ξέρω αυτό. Στην αρχή πήρε μια βδομάδα, μετά λίγες ημέρες διάλειμμα, έπειτα ενέσιμη που κράτησε για δέκα ημέρες, λίγες ημέρες πάλι διάλειμμα κλπ. Θα πάρω δεύτερη γνώμη , βασικά θα αλλάξω κτηνίατρο.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:15, 09-06-14:

Μαίρη μου, όταν δεν μπορείς να τον μεταφράσεις, διάβασε, διάβασε, διάβασε. Πάρε βιβλία από το ίντερνετ, ψάξε το στο ίντερνετ, μόνο μην φτάσεις σε συμπεράσματα. Γιατί τα συμπεράσματα μας είναι συνήθως λανθασμένα. Μιλάμε για ένα διαφορετικό είδος απο το δικό μας, τόσο απλά.
Αν πήγε να σε γρατσουνίσει όταν άπλωσες το χέρι σου προς το πιάτο, πολύ πιθανόν, έμαθε να διεκδικεί μια ζωή για το φαγητό του, να διώχνει τα άλλα γατιά, να το παίρνει και να τρέχει, ή να επιτίθεται. Μίλησε το ένστικτο.
Θετικό το ότι δεν θέλει να φύγει, μάλλον θέλει να συνυπάρχει μαζί σας χωρίς όμως εκείνος προς το παρόν να επιθυμεί κατι περισσότερο από αυτό. Φοβάται και είναι στρεσαρισμένος, να το θυμάσαι συνέχεια αυτό. Επίσης όταν έγραψα ότι θέλει να δραπετεύσει, εννοούσα ότι είναι η ενστικτώδης κίνηση ενός γάτου, τη στιγμή που τον πλησιάζει κάποια απειλή. Και ότι αν δεν καταφέρει να φύγει, επιτήθεται για να ωπισθοχωρήσει η απειλή.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:50, 09-06-14:

Ο γάτος δεν φαινεται οτι θα ημερέψει απο τη μια στιγμη στην αλλη. Θα παρει καιρο. Οποτε το καλυτερο που έχετε να κάνετε αφου οπως λες σε γρατζουναει χωρις να προσπαθήσεις να τον πλησιάσεις ειναι οταν πηγαίνεις να του βάλεις το φαγητο του να φοράς γάντια. Εχει γάντια του κήπου, εγω αυτα χρησιμοποιώ όσες φορες χρειάστηκε να φροντίσω καποιο αδεσποτο γιατι αυτα δεν ειναι συνηθισμένα να τα πλησιάζουν ανθρωποι.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 11:33, 09-06-14:

Ειχα μωρο που το μεγαλωνα απο 15 ημερων, οταν εφτασε η ωρα κι ετρωγε απο κανονικο πιατο και πλησιαζε καποιο απο τα αδερφακια του, τα ταραζε στα χου, στις σφαλιαρες κι εβαζε με δυναμη το ποδι του μεσα στο μπωλ μη του παρουν το φαι. Ενα μωρο πολυ τρυφερο που γουργουριζε ολη την ωρα και ηταν σε σπιτι απο 15 ημερων, μεγαλωμενο με μπιμπερο.

Ειναι επισης, φυσιολογικοτατη η συμπεριφορα αυτη. Οπως σου ειπε η Nicole1987 φορα γαντια

Παράθεση

stathisnew

Νεοφερμένος

O stathisnew έγραψε στις 21:07, 11-06-14:

Χάρη σε σας αποφασίσαμε να πάμε τον Πορτοκάλι σε άλλον κτηνίατρο.
Η διαφορά του ένος κτηνιάτρου με τον άλλον ήταν εμφανής σε όλα, εξέταση, διάγνωση, ενημέρωση, τιμές, πραγματικά μας κέρδισε.
Βέβαια δεν έχουμε τόσα ευχάριστα νέα, η υγεία του πάει πολύ καλά και με την καινούργια αντιβίωση θα καθαρίσει εντελώς αλλά έχει AIDS ( του έκανε εξέταση αίματος αρνητικό για λευχαιμία θετικό για AIDS ).
Η γνώμη της κτηνιάτρου είναι οπωσδήποτε στείρωση και μετά το 4απλό εμβόλιο για να είναι όσο τον δυνατόν προστατευμένος. Εννοείται ότι θα τον κρατήσουμε 1-2 μήνες ακόμα και μετά θα δούμε.
Δεν εστιάζω πλέον στην συμπεριφορά του θα τον βοηθήσουμε όσο μπορούμε.
Παραμένει πολύ φοβισμένος, μόλις τον έβγαλα απο το κλουβί μεταφοράς για να τον εξετάσει η κτηνίατρος κατουρήθηκε από φόβο, η γιατρός τον νάρκωσε προσωρινά για να τον εξετάσει.
Ενα μεγάλο ευχαριστώ στην καινούργια κτηνίατρο, μας χρεώνει 50€ την στείρωση και 40-50% έκπτωση για τα υπόποιπα που θα χρειαστούν.
Μας είπε χαρακτηριστικά " κάνω αυτές τις τιμές γιατί είναι καρα-αδέσποτος ". Επίσης μας είπε ότι η δική μας φροντίδα και μάζεμα από τον δρόμο βοήθησε το ανοσοποιητικό του σύστημα.
Ευχαριστούμε και όλους εσάς γιατί σε κάποιο σημείο απογοητεύτηκα δεν ήξερα τι άλλο να κάνω. Ελπίζω ο Πορτοκάλης να ζήσει χωρίς να βασανίζεται.
Μεγάλο πρόβλημα τα αδέσποτα, μια γατούλα όπου νάναι θα γεννήσει γατάκια από τον Πορτοκάλη, προφανώς όλα θα είναι άρρωστα, κρίμα........
Στεναχωρηθήκαμε με τον Πορτοκάλη .................
Τα δικά σχόλια και γνώμες πραγματικά μας βοήθησαν.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:15, 11-06-14:

Παρ' όλο το πρόβλημα υγείας του οι εξελίξεις είναι ωστόσο θετικές! Και η στείρωση είναι σημαντική για να μη γεννηθούν κι άλλα αδεσποτάκια με aids, όπως λες κι εσύ! Μπράβο σας και πάλι μπράβο για ό,τι κάνατε και εξακολουθείτε να κάνετε!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:56, 11-06-14:

Μέσα σε σπίτι και με μια καλή ζωή, ο Πορτοκάλης μπορεί κάλλιστα να ζήσει πολλά χρόνια,
χωρίς ποτέ να εκδηλώσει την ασθένεια
Μακάρι να είχαν όλοι τη δική σας υπευθυνότητα.. Να φρόντιζαν τα κατοικίδιά τους, να μην εγκληματούσαν πετάγοντάς τα αστείρωτα στους δρόμους..Πόσα τέτοια προβλήματα θα είχαν αποφευχθεί να διαιωνίζονται...

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

H mairou έγραψε στις 18:20, 15-06-14:

Δεν έχουμε και πολύ καλά νέα για τον Πορτοκάλη. Τρώει ελάχιστα και μόνο τη νύχτα. Προσπαθούμε να του δώσουμε την αντιβίωση που χρειάζεται αλλά δεν.... Η νέα κτηνίατρος μας είπε πως η ενέσιμη αντιβίωση δεν τον καλύπτει σωστά και πρέπει οπωσδήποτε να του δώσουμε και εμείς σε σιρόπι. Έχουμε δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν την παίρνει και όχι μόνο αυτό, δεν τρώει κιόλας . Έχει δε σταματήσει να σηκώνεται από τη γωνιά του όταν μπαίνουμε. Κάθεται και μας κοιτάζει ανέκφραστος.Πισωγύρισμα μεγάλο είναι πάλι αυτό.
Νομίζω πως έχει σοκαριστεί πάλι από τη γιατρό και φοβάται τρελά. Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ πως θα μπορούσε να φοβάται τόσο πολύ κάποιο γατί. Αφού είπα πια πως δεν θα τον ξαναπάμε στο γιατρό για κανένα λόγο. Είναι δυνατόν μετά από τόσο καιρό? Απογοητευτήκαμε πάλι και μέχρι που σκεφτήκαμε να τον αφήσουμε έξω στην τύχη του. Δεν τρώει, αν είναι δυνατόν. Κοτοπουλάκι με ζουμάκι ή χωρίς, διαφορετικές κονσέρβες , ξηρή τροφή..
Δεν φταίει το φαγητό

Φταίει το σοκ ? Ο τόσο μεγάλος φόβος? Του βάλαμε μέσα στο χώρο κι ένα παλιό ντουλάπι που δεν κλείνει καλά το πορτάκι του μήπως και πάει μέσα εκεί σαν φωλίτσα και πάρει τη μυρωδιά του ώστε αν αναγκαστούμε να τον βγάλουμε έξω να το βάλουμε στην αυλή , μήπως πηγαίνει εκεί και προστατεύεται. Ναι, αλλά έχει aids πως θα βγει έξω χωρίς στείρωση? Δεν μπορούμε να τον πλησιάσουμε, δεν παίρνει την αντιβίωσή του και δεν τρώει.
Έρχονται όλες οι γατούλες της γειτονιάς στην αυλή μας, τρώνε και ακόμα και οι πιο φοβισμένες σιγά σιγά μας πλησιάζουν για να ζητήσουν φαγητό και ξεθαρεύουν και αυτός τίποτα. Πουφ! έχω απογοητευτεί.
Θα περιμένουμε κι άλλο εννοείται. Σταματήσαμε να προσπαθούμε να του δώσουμε αντιβίωση μήπως ηρεμήσει, μήπως φάει, μήπως ξαναπροσπαθήσουμε, μήπως ...... Πουφ! πολύ δύσκολο είναι

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 18:29, 15-06-14:

Συγγνώμη που ενδεχομένως να ακουστώ απότομη, αλλά μου έκανε αρκετή εντύπωση όπως το έθεσες. Επειδή ο γάτος πάει χειρότερα και δεν τρώει, σκεφτήκατε να τον αφήσετε στην τύχη του; Το αντίθετο θα μου ακουγόταν πιο λογικό, αν καλυτέρευε δηλαδή να το σκεφτόσασταν να τον αφήσετε έξω, θα έβγαζε περισσότερο νόημα.

Μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε την κονσέρβα a/d της hill's.

Τέλος, μήπως έχει σκουλήκια ο γάτος και γι' αυτό δεν έχει όρεξη; Όχι δηλαδή ότι γενικώς είναι καλά στην υγεία του, είναι άρρωστο χάλια το γατί, γι' αυτό δεν έχει όρεξη, απλά μήπως έχει και σκουλήκια; Ή κάτι άλλο, πχ πυρετό;

Η κτηνίατρος μήπως σας είπε αν χρειάζεται να του βάλει ορό ή κάτι τέτοιο; Δηλαδή ο γάτος υποσιτίζεται;

Για την αντιβίωση, δεν μπορείτε να τον πιάσετε με γάντια και να του τη δώσετε με σύριγγα; Είναι δυνατός/άγριος; Θα ήταν επικίνδυνο για σας δηλαδή να του τη δώσετε την αντιβίωση με αυτόν τον τρόπο;

Όπως ακούγεται πάντως η συμπεριφορά του, πιστεύω έχει χειροτερέψει η υγεία του περισσότερο. Δεν μπορεί να είναι ψυχολογικό και να μην τρώει επί 4 μέρες, έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον. Θα είχε πεινάσει στο μεταξύ, θα ήθελε να φάει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 15-06-14 στις 18:34.
Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Eddard Stark έγραψε στις 18:56, 15-06-14:

Λοιπόν παιδιά, δεν είναι λιοντάρι ο γάτος! Βάλτε κει χάμω ένα χοντρό ζευγάρι γάντια κήπου ή κάτι τέτοιο, βάλτε την αντιβίωση σε μια σύριγγα, αρπάξτε τον με προσοχή και δώστε του τη με το ζόρι. Η μοναδική περίπτωση που μια γάτα δεν τρώει καθόλου είναι όταν είναι άρρωστη. Ο πορτοκάλης δεν κάνει ούτε πείσματα, ούτε δεν τρώει επειδή φοβήθηκε από την επίσκεψη στο ιατρείο. Είτε έχει πυρετό ή σκουλήκια ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Δεν ξέρω γιατί η γιατρός λέει πως δεν τον καλύπτει η ενέσιμη αντιβίωση, αλλά αφού είπε και για λήψη από το στόμα σε μορφή σιροπιού πρέπει να ακολουθήσετε τις οδηγίες της.

Λοιπόν, με αποφασιστικότητα και χωρίς άγχος και τύψεις, αρπάξτε το γάτο και πράξτε τα δέοντα. Μην το πολυσκέφτεστε, μην πελαγώνετε και μην απογοητεύεστε. Κάντε ό,τι συμβουλεύει η γιατρός, όπως μπορείτε και αν γίνει καλά, έγινε. Δυστυχώς είναι άλλο ένα "αναλώσιμο" γατί του δρόμου και το μόνο που μπορεί να γίνει στην παρούσα φάση είναι να φροντίσετε απλά για την επιβίωσή του.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 19:32, 15-06-14:

Αγαπητέ Ned εγώ έχω άλλη γνώμη, από τη δική μου εμπειρία, όντως υπάρχουν ορισμένα γατιά που αντιδρούν πολύ άσχημα όταν τα ζορίζεις και είναι αδύνατον να τους χορηγήσεις αντιβίωση είτε με σύριγγα είτε με άλλο τρόπο, παρά μόνο με το φαγητό τους αλλά δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση του Πορτοκάλη, ούτε αυτό λειτουργεί πια...Όσον αφορά όμως στην ενέσιμη αντιβίωση, που θεωρώ ότι είναι ιδανική λύση, μου κάνει κι εμένα εντύπωση που είπε η κτηνίατρος ότι δεν τον καλύπτει πλήρως...Εγώ ξέρω ότι υπάρχει πολύ δραστική ενέσιμη αντιβίωση που είναι υπεραρκετή, αλλά ωστόσο αρκετά ακριβή..Μήπως γι΄αυτό την απέφυγε η γιατρός, αφού πρόκειται για αδέσποτο γατο; Δε ξέρω...Καλό θα ήταν για μένα να επιμείνετε στη γιατρό ώστε να του χορηγήσει ενέσιμα μια ισχυρή αντιβίωση για να ηρεμήσετε..Το γεγονός ότι μένει πάντως νηστικός ο γατούλης για μέρες σίγουρα δεν οφείλεται στο άγχος του ή σε σοκ αλλά σε πρόβλημα υγείας...Επίσης σκέφτομαι, όπως τον είδα, ότι μπορεί να είναι και αρκετά γεράκος ή κάνω λάθος;
Όπως και να χει μπράβο σας παιδιά για ό,τι κάνετε και εύχομαι να χει καλή εξέλιξη ο Πορτοκάλης!
Προς το παρόν προέχει να αρχίσει πάλι να τρώει, οπότε δοκιμάστε να του δώσετε κάτι χωρίς να ναι πασαλειμμένο με σιρόπι και του κακοφαίνεται, μήπως και το φάει...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους