Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,239 εγγεγραμμένα μέλη και 718,329 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 315 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδανικό βάρος

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 15:44, 19-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinak
υπαρχει οδηγος για μικρα γατακια;;;
Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει επειδή τα γατάκια είναι ακόμα στην ανάπτυξη. Το πιο σωστό είναι να πηγαίνουμε το γατάκι στον κτηνίατρο και να μας λέει εκείνος πόση (και ποια) ακριβώς τροφή χρειάζεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:45, 19-08-10:

Ποσο μικρα γατακια εννοεις;Για τι ηλικια και βαρος μιλας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstantinak (κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konstantinak
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H konstantinak έγραψε στις 16:04, 19-08-10:

ειναι 30-35 ημερων και ειναι 500γρ.απλως μου φαινεται πολυ αδυνατος. το προβλημα ειναι οτι δεν τρωει πολυ.πηρα τρωφη ιδικη για γατακια και υποτηθετε οτι η σακουλα κραταει για 8 μερες.εχουν περασει 9 και ακομα εχει φαει μονο τη μιση...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:10, 19-08-10:

Εμενα μια χαρα μου φαινεται,κεραμιδογατακι δεν ειναι;Τι τροφη πηρες που τελειωνει σε 8 μερες,μηπως ειδες λαθος τη δοσολογια;

Παράθεση

Νεοφερμένος

H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H konstantinak έγραψε στις 16:29, 19-08-10:

τη royal canin για γατακια εως 4 μηνων.ειναι μικρη σακουλα 300γρ περιπου.υποτιθεται πρεπει να τρωει 35 γραμμαρια τημερα,ουτε 20 δε τρωει...μπορει να ειναι και ιδεα μου απλως ξαφνικα σταματισε.εκει που ειχε στρογγυλεψει ξαφνικα αρχισε να μειωνει το φαι μονος του.ναι κεραμιδογατος ειναι αυτος στη φωτογραφια!!!!παντως για καλο και για κακο οταν τον παω στον κτηνιατρο θα τον ρωτησω μηπως να του παρω αλλη τροφη.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:37, 19-08-10:

To 35 γραμμαρια την ημερα αναφερεται στην ηλικια του;Μπορει να τρωει λιγοτερο γιατι περασε απο το γαλα στην ξηρα...Δεν του δινεις και λιγη κονσερβουλα που και που,ή κοτοπουλο βραστο;Ο Σειριος μου παντως 45 ημερων ηταν περιπου 700 γραμμαρια.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H konstantinak έγραψε στις 20:03, 19-08-10:

του εδωσα κονσερβα το πρωι την εχει φαει σχεδον ολη...θα του τα δινω μιση κονσερβα μιση ξηρα.ναι στην ηλικια του αφορα εχει δοσολογια στο κουτι.αμα ξυπνησει θα του δωσω γαλα. εφχαριστω πολυ παντως

Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lula
H Lula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Lula έγραψε στις 10:53, 22-08-10:

Για πειτε μου... πώς ειναι δυνατον γατα να 'μοιαζει' με 8 κιλα και τελικα η ζυγαρια να τη δειχνει 5,5;;; Ενταξει, κρεμεται και πηγαινοερχεται χαρωπά ενα μικρο τσουβαλι (λιπους) στην κοιλια οταν τρεχει... και οταν δε ξαπλωνει πλατη-περιφερεια-οπισθια την κανουν να μοιαζει με πατακι μπανιου. Ειναι και ολιγον φουντωτη απο τη φυση της, ειναι 12 χρονων και στειρωμενη απο ενος ετους.

Τεσπα, ειχε προχθες ενα επισοδειο δυσπνοιας - η εξεταξη εδειξε μικρη αρρυθμια και χουρχουριτο στους πνευμονες. Με διουριτικα επανηλθε σημερα η αναπνοη της και το κεφι της. Τεθηκε θεμα βαρους της. Ο γιατρος (πριν κανει περαιτερω εξετασεις) συνεστησε να χασει 4 κιλα, γιατι νομιζε οτι ηταν 8!

της αγορασα τροφη κροκετακια Λαϊτ... Ενα κιλο το πολυ να χασει θα ειναι ΟΚ, πιστευω. Σε ποσο διαστημα μπορει να χασει ενα κιλο; Γυμναζεται καθε βραδυ παιζοντας 10-15 ( λεπτα κυνηγητο με αλλη γατα του σπιτιου.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:18, 22-08-10:

για αρχη αλλαξε κτηνιατρο. Πως ειναι δυνατον να λεει να χασει 4 κιλα χωρις να την ζυγισει; Η γατουλα αν ειναι μεγαλοσωμη μπορει να ειναι και κανονικη στα κιλα της. Μη βασιζεσαι στα κιλα ή στο λιπος που κρεμεται απο την κοιλια της για να της κανεις διαιτα. Δες την απο πανω και αν η κοιλια της προεξεχει τοτε μαλλον πρεπει να κανει διαιτα. Δες αυτο και αν ειναι σαν το 5 τοτε ειναι ενταξει, αν ειναι σαν το 7+ τοτε ξεκινατε διαιτα με προγραμμα απο τον κτηνιατρο: http://www.pet-health-care-gazette.c...on%20chart.jpg

Δοκιμασε να παιζεις περισσοτερη ωρα μαζι της, πχ 30 λεπτα την ημερα αντι για 15.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 12:52, 22-08-10:

επισης οι light τροφες ξερω οτι δεν κανουν καλο γιατι ειναι περισσοτερο επεξεργασμενες..αν κανω λαθος διορθωστε με..εμενα ο δικος μου γατος ειχε φτασειτα 6.500 κιλα και ηταν σαν μπογος..αλλαξα τροφη και του πηρα την acana οπου χωρις να του μετραω την ποσοτητα εχει φτασει τωρα τα 5.400..εχασε ολο το περιττο λιπος(εκτος αυτο κατω στην κοιλια το μικρο το οποιο μειωθηκε αισθητα) και εχει γινει πολυ γεροδεμενος..συζητησε με τον κτηνιατρο σου αν ειναι να παρεις αυτη την τροφη..επισης υπαρχει και της royal τροφη για διαιτα..οταν ο δικος μου γατος ηταν να κανει διαιτα ο γιατρος πρωτα τον ζυγισε και μετα μου ειπε οτι πρεπει να χασει ενα κιλο το πολυ γιατι ειναι αρκετα μεγαλος γατος..και οντως τωρα ειναι μια χαρα..δεν χρειαζεται να χασει αλλο..δεν γινεται να σου λεει αυθαιρετα ποσα κιλα να χασει αν δεν την εχει ζυγισει..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:20, 22-08-10:

και εγω ξερω οτι οι light τροφες ειναι οτι χειροτερο μακροπροθεσμα για την υγεια τους..και εγω Ακανα δινω..και μου φαινεται οτι οντως κατι εχει χασει το βουβαλακι μου ο μπουκακος...

Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

H Lula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Lula έγραψε στις 16:48, 23-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
για αρχη αλλαξε κτηνιατρο. Πως ειναι δυνατον να λεει να χασει 4 κιλα χωρις να την ζυγισει; Η γατουλα αν ειναι μεγαλοσωμη μπορει να ειναι και κανονικη στα κιλα της. Μη βασιζεσαι στα κιλα ή στο λιπος που κρεμεται απο την κοιλια της για να της κανεις διαιτα. Δες την απο πανω και αν η κοιλια της προεξεχει τοτε μαλλον πρεπει να κανει διαιτα. Δες αυτο και αν ειναι σαν το 5 τοτε ειναι ενταξει, αν ειναι σαν το 7+ τοτε ξεκινατε διαιτα με προγραμμα απο τον κτηνιατρο: http://www.pet-health-care-gazette.com/cat%20body%20condition%20chart.jpg

Δοκιμασε να παιζεις περισσοτερη ωρα μαζι της, πχ 30 λεπτα την ημερα αντι για 15.
Ευχαριστω για το διαγραμμα... Την τσεκαρα και μαλλον για 6,1 μου κανει . Της πηρα Hill's Light τα οποια τα τρωει -τρωει πολυ λιγωτερα ομως απο την δοση που λεει το πακετο. Μαζι της κανει και η μικρη γατα διαιτα βεβαια (3,5 ετων, 4,5 κιλα). Αυριο θα την παω στον κανονικο γιατρο της να δουμε τι θα μας πει.

Εκει που την πηγα ηταν 'πρωτο-πτυχιουχος' αλλα δεν ειχα αλλη λυση λογω του επειγοντος της δυσπνοιας αφου δεν εβρισκα κανενα αλλο ακομα και στις πιο μακρυνες περιοχες λογω αδειων. Απο τοτε που ηρθαμε Ελλαδα εχουμε αλλαξει ηδη 3 κτηνιατρους.... Αναγκαστικα βαζουμε πια προτεραιοτητες.

Αθληση και διαιτα: μου ειπε ή διαιτα ή αθληση με εμενα. Οποτε συμφωνησαμε διαιτα και τρεξιμο με την αλλη γατα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lula : 23-08-10 στις 16:59.
Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

H Lula έγραψε στις 16:53, 23-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
επισης οι light τροφες ξερω οτι δεν κανουν καλο γιατι ειναι περισσοτερο επεξεργασμενες..αν κανω λαθος διορθωστε με..εμενα ο δικος μου γατος ειχε φτασειτα 6.500 κιλα και ηταν σαν μπογος..αλλαξα τροφη και του πηρα την acana οπου χωρις να του μετραω την ποσοτητα εχει φτασει τωρα τα 5.400..εχασε ολο το περιττο λιπος(εκτος αυτο κατω στην κοιλια το μικρο το οποιο μειωθηκε αισθητα) και εχει γινει πολυ γεροδεμενος..συζητησε με τον κτηνιατρο σου αν ειναι να παρεις αυτη την τροφη..επισης υπαρχει και της royal τροφη για διαιτα..οταν ο δικος μου γατος ηταν να κανει διαιτα ο γιατρος πρωτα τον ζυγισε και μετα μου ειπε οτι πρεπει να χασει ενα κιλο το πολυ γιατι ειναι αρκετα μεγαλος γατος..και οντως τωρα ειναι μια χαρα..δεν χρειαζεται να χασει αλλο..δεν γινεται να σου λεει αυθαιρετα ποσα κιλα να χασει αν δεν την εχει ζυγισει..
Ε... αμα δεν κανουν καλο τι να δινουμε; κοτοπουλο στηθος βραστο; Την Ακανα που την βρισκουμε; Πρωτα ομως πρεπει να φαει (φανε) την Χιλλς... τι στο καλο θα την κανουμε; Να την πεταξουμε;

Παντωε αρνειται να παιξει με εμενα. Οποτε θα παραμεινει στα 15 λεπτα με αλλη γατα. Μηπως να της παρω διαδρομο;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 18:43, 23-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lula
Ε... αμα δεν κανουν καλο τι να δινουμε; κοτοπουλο στηθος βραστο; Την Ακανα που την βρισκουμε; Πρωτα ομως πρεπει να φαει (φανε) την Χιλλς... τι στο καλο θα την κανουμε; Να την πεταξουμε;

Παντωε αρνειται να παιξει με εμενα. Οποτε θα παραμεινει στα 15 λεπτα με αλλη γατα. Μηπως να της παρω διαδρομο;
δεν θυμαμαι το σαιτ της ακανα..ελπιζω να σε βοηθησει καποιος που το ξερει..γραφει τα σημεια πωλησης πανω

Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

H Lula έγραψε στις 09:58, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
δεν θυμαμαι το σαιτ της ακανα..ελπιζω να σε βοηθησει καποιος που το ξερει..γραφει τα σημεια πωλησης πανω
Eυχαριστω! Θα δω αν μπορω να το βρω.
Τί το ιδιαιτερο εχει η τροφη Ακανα;

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

H Hlianna έγραψε στις 11:25, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lula
Eυχαριστω! Θα δω αν μπορω να το βρω.
Τί το ιδιαιτερο εχει η τροφη Ακανα;
εχει καθαρη πρωτεινη και δεν εχει σιτηρα(τα οποια δεν πρεπει να τρωει η γατα) σε αντιθεση με τις αλλες τροφες που περιεχουν σιτηρα..ετσι η γατα τρωει λιγοτερη ποσοτητα τροφης και χορταινει..εμενα ο γατος μου εχασε σχεδον ολο του το λιπος και πλεον εχει μονο μυες..η ιδια εταιρια βγαζει και την οριτζεν εξισου καλη αλλα με περισσοτερη πρωτεινηαπο την ακανα

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 17:07, 25-08-10:

Στο παρακάτω site μπορείς να δεις ποια πετ σοπ πουλάνε ακάνα και όριτζεν. www.kompa.gr:)
Εγώ τους δίνω όριτζεν και πραγματικά έχουν χάσει βάρος και έχουν αποκτήσει μύες!!

Παράθεση

xrivla (ΧΡΗΣΤΟΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrivla
Ο ΧΡΗΣΤΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O xrivla έγραψε στις 00:50, 12-11-10:

γειας σας κ από εμένα.ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα κιλά του γάτου..έχω έναν γάτο είναι περίπου 7,5 με 8 μηνών κ είναι 4 κιλά.ο κτηνίατρος μου είπε πως θα γίνει τεράστιος και πως δίχνει για 5 μηνών παραπάνω και πως δεν είναι χοντρός.μήπως δεν είναι σωστό να έχει συνέχεια στο μπωλ φαγητό?είναι καλά τα 4 κιλά για έναν γάτο στην ηλικία του? ευχαριστώ..
γενικότερα πάντως για τον κυριάκο μετά από 6 μήνες συγκατoίκησης έχουμε αναπτύξει μια τέλεια σχέση.κοιμάται πάντα μαζί μου (κ ποτέ δεν με ενοχλεί το πρωί,συνήθως όταν ξυπνάω είναι πάντα δίπλα μου) και στο καναπέ όταν είμαι του αρέσει να ξαπλώνει πάνω στο θώρακα για ύπνο. όταν του μιλάω θα νιαουρίσει και πάντα ακούει στο όνομά του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:02, 12-11-10:

Καλησπερα..μαλλον..καλημερα.
Εχει πολυ μεγαλη σημασια,αν ειναι στειρωμενος ο γατος.Μεχρι τη στειρωση..ή το ανωτερο μεχρι ενος ετους..τα γατακια θα πρεπει να εχουν παντα φαγακι στο μπωλακι τους.Οταν ομως στειρωθουν,ή μεχρι την ηλικια του ενος ετους..θα πρεπει να περιοριζονται τα γευματα σε 3 το πολυ,και τα γραμμαρια εξαρτιωνται απο την τροφη(αλλο ειναι να δινεις των σ/μαρκετ..και αλλο τις κτηνιατρικες),απο τον σωματοτυπο του γατου και τις δραστηριοτητες του.Αυτα θα πρεπει να τα συζητησετε με τον γιατρο σας.(Το να ειναι 3 το πολυ τα γευματα ειναι σημαντικο γιατι αλλιως υπαρχει προβλημα στα νεφρα.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xrivla (ΧΡΗΣΤΟΣ)

Νεοφερμένος

Ο ΧΡΗΣΤΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O xrivla έγραψε στις 01:23, 12-11-10:

καλημέρα..όχι δεν του έχω κάνει ακόμα στείρωση..σε κάνα μήνα πάντως θα του την κάνω και σκεφτόμουν τα κιλά του γιατί έχω ακούσει πως παχαίνουν πολύ εύκολα μετά την στείρωση.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:32, 12-11-10:

ωραια..οταν τον στειρωσεις..καλο θα ειναι να αρχιζεις να του περιοριζεις το φαγητο..παντα αναλογα με ολα αυτα που σου ανεφερα πριν..και παντα με τη συμβουλη του γιατρου.Εφοσον τωρα σου λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα..ειναι οκ.Ουτως ή αλλως τον περιορισμο τον ξεκιναμε με την στειρωση..και το ανωτερο στην ηλικια του ενος ετους.
ΥΓ..μην κοιτας ποτε τι γραφουν οι συσκευασιες των τροφων...για τα γραμμαρια.Ο γιατρος θα σου πει ποσα γραμμαρια την ημερα θα πρεπει να τρωει.Να ξερεις επισης οτι οταν στειρωθει ο γατος..θα πρεπει να τρεφεται με ειδικη διατροφη για στειρωμενα..ή τροφες τυπου ακανα και οριτζεν,που παρολο που δεν εχουν ειδικη σειρα για στειρωμενες γατες,ειναι καταλληλες.Ολα αυτα βεβαια..μετα την στειρωση..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:55, 12-11-10:

ανηκει σε καποια ρατσα ο γατουλης; Ο δικος μου ηταν γυρω στα 6 στην ηλικια του γατου σου και του εδινα 3 γευματα την ημερα (κονσερβα) και του αφηνα μονιμα εξω ενα μπολ γεματο κροκετες να τρωει οποτε πειναει. Δινε του να τρωει οσο θελει και οταν τον στειρωσεις βλεπεις. Δεν θα γινει χοντρουλης, μην ανησυχεις. Απλα ειναι μεγαλοσωμος!!!

Παράθεση

xrivla (ΧΡΗΣΤΟΣ)

Νεοφερμένος

O xrivla έγραψε στις 02:04, 12-11-10:

ok κατάλαβα.απλά κ οι γιατροί είναι που θα πέσεις.όταν ρώτησα τον γιατρό να μου πει για την ποσότητα μου είπε κ αυτός ότι λέει η συσκευασία να κάνω,ίσως κ να βαριόταν να μου εξηγήσει..αυτό για την τροφή για στειρωμένους γάτους δεν το ξερα.αν συνεχίσει με αυτές των σουπερ μάρκετ τι πρόβλημα υπάρχει?(βέβαια αρκετά συχνά παραγγέλνω του κυριάκου μια βιολογική τροφή,γερμανική) τις τροφές ακανα κ οριτζεν που ανέφερες δεν τις ξέρω αλλά θα τις ψάξω.και να φανταστώ τις τροφές για τους στειρωμένους θα τις βρίσκω μόνο σε κτηνιατρία ή από ίντερνετ,οπότε κ μεγαλύτερο κόστος?

Παράθεση

xrivla (ΧΡΗΣΤΟΣ)

Νεοφερμένος

O xrivla έγραψε στις 02:12, 12-11-10:

΄ρατσα?όχι δεν νομίζω..κοίταξε και λίγο χοντρούλης να γίνει και λίγο τεράστιος ωραία θα ναι..απλά για να μην ξεφύγει το θέμα φοβάμαι..
ούτως η αλλως ο μοναδικός τετράποδος φίλος του κυριάκου είναι ένα τσοπανόσκυλο 40 κιλά οπότε αν γίνει τεράστιος ακόμα καλύτερα!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:26, 12-11-10:

εμενα μου αρεσουν πολλοι οι τεραστιοι γατοι Απλα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις πραγματα γι αυτους (πχ τουνελ για γατες, δεντρα που να μη σπανε οταν πηδανε) και επισης ειναι δυσκολοι στην μεταφορα τους στον κτηνιατρο

Παράθεση

catgirlbarbara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάνω από 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 16:12, 29-05-12:

η γατα μου ειναι main coon και 6 χρονων. Μεχρι τωρα ηταν υπερβολικα αδυνατη, κοκαλιαρα. Ομως τους τελευταιους 2 μηνες εχει παχυνει πολυ. Την παιρνω αγκαλια και ειναι πολυ βαρια. Που οφειλεται αραγε; Η αληθεια ειναι πως τρωει περισσοτερο απο πριν, αλλα παλι, εχει παχυνει πολυ. Υπαρχει περιπτωση να εχει κατι σοβαρο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:07, 29-05-12:

Καλησπερα.Ποσο περισσοτερο τρωει;Με λιγο περισσοτερο μου φαινεται περιεργο τοσο αποτομη αλλαγη.Βεβαια,οκ ,οταν αυξανεται η προσληψη τριοφης,αυξανεται και το βαρος βεβαια.
Ομως αν ειναι τοσο αποτομη η αυξηση,ισως εχει να κανει με τον θυροειδη αδενα.Εννοειται εικασιες κανω τωρα,γιατρος δεν ειμαι,ομως καλο θα ηταν να την πας σε εναν κτηνιατρο για να εισαι σιγουρη.
ΥΓ.Παντως συνηθως,το αντιθετο ειναι πολυ ανησυχητικο,το να χασει αποτομα βαριος δηλαδη.Ολη η ουσια ειναι στο ποσο παρταπανω τρωει.Τεσπα,καλο θα ηταν να την δει ενας κτηνιατρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dpa2007
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O dpa2007 έγραψε στις 18:09, 29-10-12:

Καλησπέρα,έχουμε μια θηλυκή γάτα 15 μηνών περίπου,
παρατηρήσαμε ότι έχει πολύ μεγάλη όρεξη.
επίσης είναι 4.5 Kg περίπου
είναι ανησυχητικό;
ποιό πρέπει να είναι το σωστό βάρος ανάλογα την ηλικία;
είναι βέβαια αρκετά ψηλή αν αυτό έχει σημασία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 14:07, 31-01-13:

Καλησπέρα. Είμαι καινούργιο μέλος στην ομάδα και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος πίνακας με τα ιδανικά βάρη ανά ηλικία. Έχω μια θηλυκή γατούλα στειρωμένη 10 μηνών και της δίνω την ημερήσια ποσότητα που προτείνει η τροφή που της δίνω (royal canin kitten sterilised). Δηλαδή περίπου 80γρ. Όμως έχω την εντύπωση πως έχει παχύνει λίγο. Θέλω λοιπόν να τη ζυγίσω αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το βάρος που πρέπει να έχει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 14:14, 31-01-13:

Καλησπέρα. Τί ράτσα είναι η γάτα σου ? Το ιδανικό βάρος ποικίλει απο ράτσα σε ράτσα. Εγώ θα υποθέσω πως είναι κεραμιδόγατα. Υπάρχει ένας εμπειρικός τρόπος πάντως. Αν βλέπεις τα πλευρά της έχουμε θέμα υποσιτισμού. Αν ψηλαφείς τα πλευρά εύκολα αλλά δε τα βλέπεις είμαστε οκ και αν ούτε τα βλέπεις ούτε τα ψηλαφείς έχουμε παχυσαρκία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 14:20, 31-01-13:

Όντως είναι κεραμιδόγατο και είμαι στη δεύτερη περίπτωση οπότε είμαστε οκ. Μπορεί όμως όταν δω κάποια οπτική διαφορά να είναι αργά; Δηλαδή να έχει ξεπεράσει το ιδανικό βάρος;

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 14:31, 31-01-13:

Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί κατα τη γνώμη μου. Αν συνεχίσεις να υπολογίζεις την ημερήσια ποσότητα και δεν της σερβίρεις στα κουτουρού δε θα ξεφύγει τόσο εύκολα.Πρέπει να υπολογίσεις και τον κληρονομικό παράγοντα, η μητέρα της ήταν μεγαλώσωμη γάτα ή όχι ? Παίζει και αυτό ρόλο.
Δοκίμασε επίσης περισσότερο παιχνίδι ή λιγότερη τροφή πχ απο 80γρ. σε 70 γρ.

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 15:00, 31-01-13:

Την είχα βρει μωρό παρατημένη από τη μαμά της στο δρόμο και δεν γνωρίζω καθόλου πως ήταν. Πάντως σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, θα την ακολουθήσω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους