Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,294 εγγεγραμμένα μέλη και 718,701 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 327 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κρίσεις επιληψίας!

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:14, 18-11-12:

Ένας καλός κτηνίατρος είναι ο καλύτερος σύμμαχος. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για το μικρό σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

georgetsou (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetsou
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O georgetsou έγραψε στις 20:31, 18-11-12:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις υπέροχες ευχές σας. Να είστεπάντα καλά. Το εκτιμώ πολύ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickv (Βίκυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vickv
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H vickv έγραψε στις 19:55, 22-02-15:

Καλησπέρα σας.
Σήμερα συνάντησα την κοινότητα σας και χαίρομαι που βρήκα μια ομάδα που αγαπάει τις γατούλες όσο κι εγώ!!!!!
Έχω πάντα γατούλες σπίτι μου και στην αυλή μου και προσπαθώ να βοηθήσω και όποιοδήποτε πλάσμα πέσει στα χέρια μου που έχει ανάγκη. Κάπως έτσι έπεσε στα χέρια μου η Μπέμπα τον προηγούμενο Οκτώβρη. Ήταν ένα μωρο κοντά 1 - 1,5 μηνών που το βρήκε ένας φίλος κάτω από ένα αυτοκίνητο σε πολυσύχναστο δρόμο. Δεν μπορούσε να το κρατήσει λόγω σκύλου κι έτσι κατέλληξε σε μένα, να το μεγαλώσω και να του βρώ σπιτάκι, αν μπορούσα.
Από την αρχή φαινόταν ότι πεινούσε ... έτρωγε όσο είχε μπροστά του φαί, όσο κι αν ήταν. Λερωνόταν επάνω της και δεν έπαιξε ποτέ, όσο κι αν προσπάθησα. Επειδή όμως φαινόταν ότι δεν έχει θέματα με τα σκυλιά και σιγά σιγά, άρχισε να βρίσκει την άμμο (παρότι δεν τα κάλυπτε) της βρήκα σπιτι. Και πάνω που θα έφευγε, άρχισαν οι κρίσεις... απανωτές και πολλές την ημέρα (τουλάχιστον 5, έβλεπα εγώ). Στην αρχή αγρίευε με τον αέρα, μετά έτρεχε σαν τρελη σ' ένα τοίχο και προσπαθούσε να περάσει από μέσα, μετά έκανε κύκλους γύρω από τον εαυτό της και στο τέλος έπεφτε ανάκελα και έτρεμε ενώ της έπεφταν τα σάλια και τα έκανε επάνω της.
Με τον κτηνίατρο μου καταλήξαμε στο gardenal, που προς το παρον έχει μειώσει τις κρίσεις σε 1 - 2 την εβδομάδα ενώ ακόμα ψάχνουμε τη σωστή δόση, μια που το γατάκι είναι ακόμα στην ανάπτυξη και το σωματικό του βάρος αλλάζει συνεχώς.
Ζητώ συγνώμη για τις λεπτομέριες παραπάνω, αλλά νομίζω ότι είναι καλό να υπάρχουν κάποια στοιχεία από το ιστορικό, σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να βοηθήσει...
Αν κάποιος από σας έχει εμπειρία από επιληψία ή και από κάποια άλλη προσέγγιση (όχι φαρμακευτική) στο θέμα της, θα εκτιμούσα κάποια πρόταση. Και αν έχετε προσέξει πράγματα στο περιβάλον που να προκαλούν ή να αποτρέπουν τις κρίσεις (εγώ π.χ. έχω την εντύπωση ότι τις μέρες που έχει ήλιο και την βγάζω στο μπαλκόνι, δεν έχουμε κρίσεις).
Το άλλο θέμα που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι και το εξής: Η γατούλα τελικά δεν έχει μόνο το πρόβλημα των κρίσεων αλλά η συμπεριφορά της παραπέμπει σε αυτισμό (με ανθρώπινα κριτήρια). Δεν ξέρει που να κάνει την ανάγκη της δεν βρίσκει εύκολα την έξοδο από ένα δωμάτιο, δεν έχει την αίσθηση του ύψους και δεν μπορεί να ανέβει ούτε ένα σκαλί. Και είτε θα κάθεται κοιτώντας το ταβάνι ή θα γυρνάει στο δωμάτιο σε επαναλαμβανόμενο μοτίβο (όπως τα ποντίκια στο λαβύρινθο). Και φυσικά δεν ξέρει τι θα πει παιχνίδι ούτε και ζητάει χάδια. Μόνο τρώει και ευτυχώς, τα πάντα. 'Ετσι δεν δυσκολεύομε να της δώσω το χάπι. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο???
Συγνώμη αν σας κούρασα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vickv : 22-02-15 στις 19:59.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:04, 22-02-15:

Ωωωχ το ψυχάκι μου... Πόσο ταλαιπωρείται... Δυστυχώς δεν έχω κάποια εμπειρία και δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να βοηθήσω, αλλά όλα αυτά που περιγράφεις- όχι καλή αίσθηση του χώρου κλπ με οδηγούν σε σκέψεις για κάποιο πρόβλημα στον εγκέφαλο... Ίσως κάποιος όγκος; Έχει αποκλειστεί τέτοιο ενδεχόμενο; Ειλικρινά εύχομαι ό,τι καλύτερο... Περαστικά να είναι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vickv (Βίκυ)

Νεοφερμένος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H vickv έγραψε στις 20:17, 22-02-15:

Το θέμα του όγκου, απ' ότι μου λέει ο γιατρός δεν είναι πιθανό, αλλά δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε. Έχουμε όμως αποκλείσει, την εγκεφαλίτιδα (στην οποία μας παρέπεμψε η κυκλική κίνηση).

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:22, 24-02-15:

Μήπως δεν βλέπει το γατάκι;
Είχα μια γατούλα που απέκτησε πρόβλημα με επιληπτικές κρίσεις στα 11 χρόνια της από χτύπημα που μάλλον της δημιούργησε κάποιον όγκο ή κάποιο αιμάτωμα. Οι κρίσεις της ήταν ακριβώς όπως περιγράφεις κι εσύ αυτές που παθαίνει το γατάκι σας. Μόνο που εμάς δεν μας είχαν πει ποτέ τίποτα για φαρμακευτική αντιμετώπιση, τουλάχιστον όχι κάποια που να καταπολεμά την επιληψία.
Τον πρώτο καιρό λοιπόν συμπεριφερόταν ακριβώς όπως περιγράφεις και με κάποια τεστ που της κάναμε καταλάβαμε πως δεν έβλεπε πια. Με τον καιρό όμως ξαναέμαθε τον χώρο και κυκλοφορούσε πλέον άνετα. ΄Οταν όμως ήταν να πάθει κρίση το καταλαβαίναμε τις περισσότερες φορές από τις άσκοπες, όπως λες κι εσύ μετακινήσεις της στον χώρο. Και πράγματι τις μέρες με ηλιοφάνεια πάθαινε λιγώτερες κρίσεις γι' αυτό και την αφήναμε αρκετά στο μπαλκόνι.
Δεν ξέρω αν σας ενημέρωσε ο κτηνίατρός σας αλλά είναι πολύ σημαντικό να την προφυλάτε την ώρα της κρίσης γιατί μπορεί να τραυματιστεί άσχημα. Να έχετε πρόχειρη μια πετσετούλα ή κάτι ακόμα πιο χοντρό, για να μην κινδυνέψετε να τραυματιστείτε κι εσείς γιατί την ώρα της κρίσης δεν ελέγχετε η γατούλα και να την ρίχνετε επάνω της και να την κρατάτε όσο γίνεται ακίνητη. Επίσης στον χώρο που ζει καλό είναι να αποφεύγονται οι δυνατοί ήχοι και οι έντονες μυρωδιές. Μου έτυχε να πάθει κρίση η δικιά μου με το που έβαλα αποσμητικό επειδή ήταν στο ίδιο δωμάτιο.
Και πολύ σημαντικό επίσης είναι όταν τελειώνει η κρίση να μην την αφήνετε να γυρνάει άσκοπα μέχρι να περάσει τελείως η επίδραση αλλά να την παίρνεται αγκαλιά και καθυσηχάζοντάς της με τρυφερότητα να την κρατάτε μέχρι να συνέλθει εντελώς.
΄Οσο για το φαγητό, εγώ τουλάχιστον που είχα εικόνα της δικής μου πριν ξεκινήσει η επιληψία και μετά, πράγματι τρώνε τα πάντα και σε ποσότητες, χωρίς όμως αυτό να τους προσθέτει βάρος. ΄Ισως έχει κάτι να κάνει κι αυτό με την πάθηση και καλό θα ήταν να ελέγχετε τακτικά με τον κτηνίατρο τα νεφρά της.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

Παράθεση

vickv (Βίκυ)

Νεοφερμένος

H vickv έγραψε στις 03:09, 25-02-15:

Claire Rentfield

Claire Rentfield, ευχαριστώ πού για την απάντηση.
Ναι, όταν η γατούλα έχει κρίσεις την τυλίγω με μια πετσέτα που έχω κοντά της πάντα. Η κρίσεις περνούν πιο γρήγορα έτσι. Και μετά τις κρίσεις δεν έχει, έτσι κι αλλιώς, δυναμη να πάει πουθενά. Κάθεται τυλιγμένη στην πετσέτα τουλάχιστον για κανένα 10λεπτο. Δεν την πολυκρατάω μετά την κρίση γιατί εκνευρίζεται φοβερά στο άγγιγμα για λίγο μετά.
Όσο για το αν βλέπει, ναι βλέπει, αλλά σίγουρα όχι πολύ καλά... τα μάτια της αντιδρούν στο φως (όταν δεν έχει κρίση) μας βλέπει και αντιδρά. Το ένα της μάτι όμως φαίνεται διαφορετικό στο φως. Οι κόρες έχουν το ίδιο μέγεθος μεταξυ τους, όμως η μια στο φως είναι σκούρη και η άλλη φωτεινή, λίγο σαν θολός καθρέπτης.

Ευχαριστώ πολύ και για τις άλλες προτάσεις, θα τις μεταφέρω και στον κτηνίατρο μας.
Βλέπω κι εγώ αρκετά κοινά στις γατούλες μας. Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιά ήταν η συνέχεια στην ιστορία της δικιά σας γατουλας??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:25, 25-02-15:

Η γατούλα μου όπως είπα ήδη, ξεκίνησε να παθαίνει κρίσεις επιληψίας στα 11 χρόνια της από χτύπημα στο κεφάλι. Για την ακρίβεια από πολλά χτυπήματα στο κεφάλι... ΄Εζησε 3 χρόνια μετά από αυτό.
Πάθανε μεγάλη ζημιά τα νεφρά της με αποτέλεσμα να επηρρεαστούν πολλές λειτουργίες της. Και που έζησε τόσο, εγώ προσωπικά το θεωρώ θαύμα ή ίσως αποτέλεσμα δικών μου συνεχών προσπαθειών.
Δεν εννοώ πώς τα νεφρά της πειράχτηκαν από αυτό γιατί είχε δηλητηριαστεί μικρή, στα 3 της και μπορεί να ευθύνεται κι αυτό. Απλά δεν ξέρω και κρατάω μια υποψία πως ίσως να έφταιγαν και οι επιληπτικές κρίσεις.
΄Οπως και να το κάνεις αν δεις ένα ζώο να παθαίνει κρίσεις επιληψίας, καταλαβαίνεις πως ένας οργανισμός που δουλεύει συνήθως με μια συγκεκριμένη ταχύτητα, στην διάρκεια των κρίσεων αυτή η ταχύτητα πολλαπλασιάσεται πολλές φορές και δεν γίνεται να μην έχει κάποιον αντίκτυπο κι αυτό σε έναν οργανισμό...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 25-02-15 στις 21:02.
Παράθεση

vickv (Βίκυ)

Νεοφερμένος

H vickv έγραψε στις 21:21, 25-02-15:

Σ΄ευχαριστώ πολύ, για την απάντηση!!!
Αχ, φυσικά και καταλαβαίνω ότι όλες αυτές οι κρίσεις έχουν το κόστος τους και όλο και κάποια όργανα θα επιρεάζονται. Γνωρίζω ότι η ζωή της δεν θα έχει το ίδιο μήκος και ποιότητα όπως μιας γάτας χωρίς κρίσεις, αλλά ελπίζω ότι όσο θα ζήσει θα έχει όσο καλύτερη ζωή μπορεί. Εγώ πάντως θα κάνω ότι μπορώ!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:29, 25-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από vickv
Σ΄ευχαριστώ πολύ, για την απάντηση!!!
Αχ, φυσικά και καταλαβαίνω ότι όλες αυτές οι κρίσεις έχουν το κόστος τους και όλο και κάποια όργανα θα επιρεάζονται. Γνωρίζω ότι η ζωή της δεν θα έχει το ίδιο μήκος και ποιότητα όπως μιας γάτας χωρίς κρίσεις, αλλά ελπίζω ότι όσο θα ζήσει θα έχει όσο καλύτερη ζωή μπορεί. Εγώ πάντως θα κάνω ότι μπορώ!!
Αυτό είναι το πιο σημαντικό. Να υπάρχει κάποιος πάντα δίπλα της για ότι χρειαστεί. Αυτό προυποθέτει και κάποιες θυσίες βέβαια...
΄Οσο είχα την δική μου σ' αυτή την κατάσταση δεν φεύγαμε ποτέ όλοι από το σπίτι, κάποιος έμενε πάντα μαζί της μήπως και πάθαινε κρίση.

Παράθεση

Oscar2008

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Oscar2008
H Oscar2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Oscar2008 έγραψε στις 20:51, 29-04-18:

Καλησπέρα.
Το γατάκι μου είναι μόλις 1,5 μήνα.Όταν ξεκίνησε να περπατάει κατάλαβα οτι δεν πατούσε σταθερά τα πίσω του πόδια και υπέθεσα πως επειδή μαθαίνει να περπατάει δεν υπήρχε κάποιο θέμα.
Λίγο καιρό αργότερα συνειδητοποίησα οτι δεν είχε όρεξη να φάει καθώς και πάθαινε κάποιου είδους σπασμούς(τινάγματα) όταν ηρεμούσε και προσπαθούσε να κοιμηθεί. Κάναμε επίσκεψη στον κτηνίατρο και μας είπε για 2 εκδοχές αφού διαπίστωσε οτι έχει επιληπτικές κρίσεις. --->
*Πανλευκοπαινία
*Παρεγκεφαλίτιδα
Μας ανέφερε και λοιμώδη περιτονίτιδα αλλα δεν έδωσε πολλές πιθανότητες σε αυτό.

Μας χορήγησε αντιβίωση augmentin και flagyl.

Το γατάκι με τον καιρό πάει καλύτερα,έχει περισσότερη όρεξη και για φαγητό και για παιχνίδι,όμως οι κρίσεις συνεχίζονται και η διάθεσή της έχει έντονες μεταπτώσεις μέσα στη μέρα.
Μέσα στην εβδομάδα θα επισκεφθούμε και άλλο κτηνίατρο
Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο,ή γνωρίζει μήπως κάνεις κάτι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:22, 29-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Oscar2008
Καλησπέρα.
Το γατάκι μου είναι μόλις 1,5 μήνα.Όταν ξεκίνησε να περπατάει κατάλαβα οτι δεν πατούσε σταθερά τα πίσω του πόδια και υπέθεσα πως επειδή μαθαίνει να περπατάει δεν υπήρχε κάποιο θέμα.
Λίγο καιρό αργότερα συνειδητοποίησα οτι δεν είχε όρεξη να φάει καθώς και πάθαινε κάποιου είδους σπασμούς(τινάγματα) όταν ηρεμούσε και προσπαθούσε να κοιμηθεί. Κάναμε επίσκεψη στον κτηνίατρο και μας είπε για 2 εκδοχές αφού διαπίστωσε οτι έχει επιληπτικές κρίσεις. --->
*Πανλευκοπαινία
*Παρεγκεφαλίτιδα
Μας ανέφερε και λοιμώδη περιτονίτιδα αλλα δεν έδωσε πολλές πιθανότητες σε αυτό.

Μας χορήγησε αντιβίωση augmentin και flagyl.

Το γατάκι με τον καιρό πάει καλύτερα,έχει περισσότερη όρεξη και για φαγητό και για παιχνίδι,όμως οι κρίσεις συνεχίζονται και η διάθεσή της έχει έντονες μεταπτώσεις μέσα στη μέρα.
Μέσα στην εβδομάδα θα επισκεφθούμε και άλλο κτηνίατρο
Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο,ή γνωρίζει μήπως κάνεις κάτι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα... Περαστικά στο γατάκι σου.... Αυτό που θα σε συμβούλεψω είναι οπωσδήποτε και δεύτερη γνώμη - όπως και είπες πως θα πας - από κτηνίατρο έμπειρο και ειδικό σε τέτοιες περιπτώσεις.... Η αστάθεια στο περπάτημα και οι επιληπτικές τάσεις έχουν να κάνουν με νευρολογικο πρόβλημα.... Θα χρειαστούν σίγουρα εξετάσεις.... Εμπειρία από επιληπτικές τάσεις είχα με τον πρώτο μου γατο, και αστάθεια και παράλυση.... Μου είχαν πει τότε πως φάρμακα σε γάτα για επιληψία δε χορηγούνται - όπως στα σκυλιά - γιατί προκαλούνται άλλα προβλήματα... Δε ξέρω αν ισχύει αυτό.... Η εγκεφαλιτιδα προκαλει αυτά τα συμπτώματα, αλλά γνωρίζω γάτα που ενώ την είχαν ξεγραμμενη με τη σωστή θεραπεία έζησε και της έμεινε μόνο μια μικρή αστάθεια στο περπάτημα... Ο δικός μου πέθανε αλλά ήταν διαφορετική περίπτωση... είπαν για όγκο ή βλάβη νωτιαίου μυελού....
Ψάξε πολύ καλά κτηνίατρο ειδικευμένο σε τέτοιες παθήσεις - εφόσον σου το επιτρέπει η περιοχή που μένεις.... Και κάνε ότι εξετάσεις χρειαστούν για να μπορέσει να ζήσει το γατάκι σου....
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,787 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:27, 29-04-18:

Καλησπέρα φίλη μου και καλωσήλθες

Η επιληπτικές κρίσεις οφείλονται σε κάποιο αίτιο και ανάλογα χορηγείται και η κατάλληλη θεραπεία.
Ο κτηνίατρος που επισκεφτήκατε, σας πρότεινε να συνεχίσετε τις εξετάσεις ώστε να καθοριστεί και να επιβεβαιωθεί η διάγνωση, ή απλώς σας χορήγησε την αντιβίωση θεωρώντας οτι θα έχει αποτέλεσμα είτε οφείλεται σε πανλευκοπενία, είτε σε παρεγκεφαλίτιδα;

Όπως και να'ναι και δεδομένου οτι δεν έχω τη σχετική εμπειρία, πιστεύω οτι πολύ καλά αποφάσισες να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Το αν η διάγνωση του πρώτου γιατρού είναι σωστή ή όχι, δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω, αφού ο καθ'ύλην αρμόδιος είναι μόνο ο ειδικός τον οποίον δεν είναι δυνατόν να υποκαταστήσω. Αυτό που μπορώ να πω όμως είναι οτι σε τέτοιες περιπτώσεις η γνώμη και άλλου γιατρού είναι απαραίτητη, αν μη τι άλλο, να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα του πρώτου, οπότε ας περιμένουμε και τη δεύτερη γνωμάτευση.

Πάντως το οτι το γατάκι δείχνει να είναι πολύ καλύτερα, σίγουρα είναι ένα θετικό σημάδι και εύχομαι στο τέλος να πάνε όλα καλά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους