Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,150 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 154 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λαχάνιασμα

Lula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lula
H Lula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Lula έγραψε στις 12:35, 20-08-10:

Η γατα μου, 12 ετων, ... βασικα η κοιλια της γατας μου ανεβοκαταβαινει με γρηγορο ρυθμο. Πριν απο καμμια ωρα μαλιστα, ειχε ανοιξει το στομα και λαχανιασε για λιγο, χωρις θορυβο. Αυτο εγινε μετα που πηγε στην τουαλεττα της. Και προχθες το βραδυ ειδα καποιο εντονο ανεβοκατεβασμα στην κοιλια της. Χθες μου φαινοταν καλυτερα.

Τον περασμενο Μαιο ειχε κανει γενικες αιματος, γιατι ειχε ιωση με πυρετο. Ολα ηταν καλα, εκτος απο λιγο αυξημενα λευκα. Πηρε αντιβιωση, και δεν εδειχνε να εχει καποιο προβλημα σε σχεση με φαγητο, τουαλεττα, νερο και παιγχνιδι.

Δυστυχως ο κτηνιατρος της ειναι εξωτερικο και επιστρεφει Δευτερα. Τι να κανω; Τι να ειναι; Σκεφτηκα και τη ζεστη, αλλα δεν εχω ξαναδει παρομοιο συμπτωμα....

Κανενας κτηνιατρος στα νοτια προαστεια;

ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:39, 20-08-10:

Για κτηνιάτρους δες εδώ. Όλο και κάποιος θα έχει επιστρέψει από τις διακοπές.
Είναι πιθανό να φταίει κι η ζέστη για τη δύσπνοια, δοκίμασες να τη δροσίσεις λίγο να δεις αν θα συνεχιστεί ή όχι; Μπορείς να τη βάλεις σ' ένα δωμάτιο με κλιματισμό (όχι σε πάρα πολύ χαμηλή θερμοκρασία και ξεπαγιάσει) ή να την περάσεις λίγο με μια βρεγμένη πετσετούλα.
Περαστικά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

H Lula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Lula έγραψε στις 12:47, 20-08-10:

Αλικη, και εσυ λες οτι ειναι δυσπνοια ε; Δοκιμασα και χθες με πετσετα,δεν θα ελεγα οτι καθεται ιδιαιτερα. Δυστυχως δεν εχουμε αιρ κοντισιον, αλλα ανεμιστηρα. Την εβαλα χθες σε δωματιο με ανεμιστηρα και εφυγε. Θελει να ειναι διπλα μου...

Την περασα με πετσετα τωρα.... δεν καθεται σε ενα δροσερο δωματιο ομως

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:51, 20-08-10:

Ε, το λαχάνιασμα και το γρήγορο ανεβοκατέβασμα της κοιλιάς μάλλον δύσπνοια είναι, το θέμα είναι πού οφείλεται. Μπορεί να είναι από εξωτερικό παράγοντα, όπως η ζέστη, μπορεί όμως να είναι και από κάτι παθολογικό. Το κάνει συνέχεια ή σταματάει και το ξαναρχίζει; Παρατήρησέ την λίγο, να δεις πότε ακριβώς το κάνει μήπως καταλάβεις τι φταίει. Κατά τα άλλα, είναι καλά; Τρώει, συμπεριφέρεται κανονικά;
Αν συνεχίσει πάντως, θα έλεγα να την πας σ' έναν κτηνίατρο να τη δει καλού-κακού

Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

H Lula έγραψε στις 13:17, 20-08-10:

αλλωτε το κανει πιο εντονα αλλωτε οχι. μετα την πετσετα μου φαινεται το κανει καπως λιγωτερο εντονα, αλλα μου μοιαζει για ταχεια αναπνοη... το πρωι εφαγε κανονικα (χθες μονο πρωι και λιγο το βραδυ). χθες και τα δυο γατια μου επεφεραν αποτη ζεστη.

ακομα ψαχνω να εντοπισω κτηνιατρο που βρισκεται εδω. Δραμα...

Εχω παρει 6 κτηνιατρους και εχουν ακομα αδεια...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:21, 20-08-10:

Αν δεν βρίσκεις κτηνίατρο, μπορείς να την πας και σε κάποια από τις 24ωρες κλινικές (είναι κι αυτές σημειωμένες στη λίστα των κτηνιάτρων). Είναι ακριβές απ' όσο ξέρω, αλλά τουλάχιστον είναι πάντα ανοιχτές σε περιπτώσεις ανάγκης.

Δοκίμασες να πάρεις τον δικό σου κτηνίατρο στο κινητό; Μήπως μπορέσει τουλάχιστον να σου πει αν είναι όντως επείγον ή αν μπορεί να περιμένει μέχρι τη Δευτέρα....

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 13:24, 20-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lula
αλλωτε το κανει πιο εντονα αλλωτε οχι. μετα την πετσετα μου φαινεται το κανει καπως λιγωτερο εντονα, αλλα μου μοιαζει για ταχεια αναπνοη... το πρωι εφαγε κανονικα (χθες μονο πρωι και λιγο το βραδυ). χθες και τα δυο γατια μου επεφεραν αποτη ζεστη.

ακομα ψαχνω να εντοπισω κτηνιατρο που βρισκεται εδω. Δραμα...

Εχω παρει 6 κτηνιατρους και εχουν ακομα αδεια...
το ιδιο κανει και ο γατος του αγοριου μου και ειναι απο την ζεστη..βγαζει και την γλωσσα εξω οπως τα σκυλια..ομως η δικια σου ειναι και μεγαλη δεν ειναι μωρο

Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

H Lula έγραψε στις 13:41, 20-08-10:

Ηλιαννα,
ναι, δυστυχως δεν ειναι μωρο....
μακαρι να ειναι απο τη ζεστη και οχι τιποτα αλλο.

Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

H Lula έγραψε στις 14:01, 20-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Αν δεν βρίσκεις κτηνίατρο, μπορείς να την πας και σε κάποια από τις 24ωρες κλινικές (είναι κι αυτές σημειωμένες στη λίστα των κτηνιάτρων). Είναι ακριβές απ' όσο ξέρω, αλλά τουλάχιστον είναι πάντα ανοιχτές σε περιπτώσεις ανάγκης.

Δοκίμασες να πάρεις τον δικό σου κτηνίατρο στο κινητό; Μήπως μπορέσει τουλάχιστον να σου πει αν είναι όντως επείγον ή αν μπορεί να περιμένει μέχρι τη Δευτέρα....
Πηρα τη μια κλινικη, αλλα εχουν κλειστα μεχρι τελος του μηνα. οι αλλες ειναι πολυ μακρια και δεν εχω αυτοκινητο.
Δοκιμασα το κινητο του κτηνιατρου μου... δεν πιανει. Η μοναδικη πιθανοτητα που εχω ειναι η κορη του ( μαλλον φετος πηρε πτυχιο...) και ελπιζω να μπορει να συμβουλευτει οτν μπαμπας της. θα την παω το απογευμα. Αλλη λυση δεν εχω..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:07, 20-08-10:

το εκανε και ο δικος μου πριν λιγο καιρο οταν ειχαμε υπερβολικη υγρασια και ζεστη, αλλα ειναι περιπου 2.5 ετων και μακρυτριχος. Οταν τον εβρεχα επανερχοταν. Ειναι μακρυτριχη η γατουλα; Την βρεχεις στο κεφαλι, στις πατουσες και στο στηθος; Παρατηρεις διαφορα στον ρυθμο της αναπνοης μετα το βρεξιμο; Δοκιμασε να βουτηξεις τα πατουσακια της σε κρυο νερο. Δεν θελω να σε ανησυχησω αλλα πιστευω πως πρεπει να την πας συντομα σε κτηνιατρο γιατι απο οτι καταλαβα πρωτη φορα την βλεπεις να κανει ετσι σε περιοδο ζεστης (πχ περυσι το καλοκαιρι ή προπερσι δεν παρατηρησες το ιδιο φαινομενο

Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

H Lula έγραψε στις 22:08, 20-08-10:

Ειναι η πρωτη φορα που την ειδα ετσι, γι αυτο και ανησυχησα, λογω παρατεταμενης ζεστης και ηλικιας.

Λοιπον την πηρα στον κτηνιατρο: Διεγνωσε καποια μικρη αρρυθμια και ενα μικρο-χουρχουρισμα στους πνευμονες. Της εγραψε διουριτικα και αντιβιωση (τεσπα...) και προτεινε να κανει ακτινογραφια για την καρδια και εξετασεις αιματος . Μας επεβαλε δε αυστηρη διαιτα - πρεπει να χασει 4 κιλα, λεει. Ζυγιζει 8.

Εχει ηρεμησει αρκετα, αλλα ειναι ακεφη, λιγο ατονη μου φαινεται, και ψιλο-επιθετικη στην αλλη γατα. Πιστευω δε οτι τα εχει 'παιξει' καπως γιατι επριν απο λιγο ειχε ξαπλωσει στα νερα της βεραντας. Προφανως δεν εχει συνελθει ακομα... Μην επαθε και κανενα εγκεφαλικο;

Ειδωμεν πώς θα παει η κατασταση. Ελπιζω να ειναι κατι που θα μπορουμε να το κοντρολαρουμε

Παράθεση

yusaku

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yusaku
Ο yusaku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O yusaku έγραψε στις 09:24, 26-05-11:

Γεια σας,
δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πρόβλημα, ωστόσο θέλω τη γνώμη σας. Η γατούλα που έχω σε δυο περιπτώσεις μέχρι στιγμής, όταν τρέχει, παίζει και ξεσαλώνει πολύ στο τέλος λαχανιάζει. Με τον τρόπο όπως λαχανιάζουν τα σκυλάκια: δηλαδή με τη γλώσσα έξω και με το λαχάνιασμα να ακούγεται.
Αυτό το φαινόμενο το συναντώ για πρώτη φορά. Παλιότερα οι γάτες που είχα, αλλά και ο δεύτερος γάτος που έχω τώρα δεν έχουν λαχανιάσει κατά αυτόν τον τρόπο. Από την άλλη, η γατούλα μου που λαχανιάζει είναι πολύ δραστήριο και κινητικό γατί.
Πρέπει να ανησυχώ; Έχει κανείς σας κάποια παρόμοια εμπειρία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 09:46, 26-05-11:

Και εμένα ο ένας ο γάτος μου κουράζεται πολύ εύκολα και στις ζέστες έχει μεγάλο πρόβλημα. Τον πήγα στο γιατρό, κάτι ακροάστηκε στους πνεύμονες, έκανε και ακτινογραφία και πηρε μια αντιβιοσούλα. Επίσης, βρέθηκε θετικός στον ιό της ρινοτραχήτιδας. Η ευαισθησία του παραμένει.
Συμπέρασμα, να την πας στον κτηνίατρο, για να βρεθεί η αιτία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yusaku

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yusaku
Ο yusaku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O yusaku έγραψε στις 10:44, 26-05-11:

Έκλεισα κι γω ραντεβού με την κτηνίατρο μου και θα δούμε. Πάντως μου είπε ότι είναι φυσιολογικό μετά από έντονη δραστηριότητα ένα γατί να λαχανιάζει. Ωστόσο δεν απέκλεισε ότι μπορεί να έχει και κάτι....

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hellcat
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H hellcat έγραψε στις 23:00, 22-06-11:

Μετά από πολύ τρέξιμο και κηνυγητο της μπαλας πανω κατω στην σκαλα παρατηρησα οτι το γατακι μου λαχανιάζει...ειναι φυσιολογικο?Δεν εχω δει ποτε γατα να λαχανιαζει γι'αυτο ρωταω..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:22, 22-06-11:

Ναι..λαχανιαζουν οι γατες..ομως σημασια εχει σε ποση ωρα λαχανιαζουν...
Η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες το λαχανιασμα..ειναι ενδειξη καποιου προβληματος,αλλα σιγουρα δεν ειν αι απολυτο.Για αυτο σου λεω...σε ποση ωρα παιχνιδιου;Παλιοτερα..λαχανιαζε στην ιδια ωρα;Καλου κακου..ρωτα και τον κτηνιατρο σου..

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 07:52, 23-06-11:

εμείς, όταν πήγαμε στην κτηνίατρο για εμβόλιο και της είπαμε πως λαχανιάζω μας είπε πως είναι από μια αρρώστια που είχα. (βέβαια κάποιες φορές ήταν και από το παιχνίδι)

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H hellcat έγραψε στις 11:26, 23-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ναι..λαχανιαζουν οι γατες..ομως σημασια εχει σε ποση ωρα λαχανιαζουν...
Η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες το λαχανιασμα..ειναι ενδειξη καποιου προβληματος,αλλα σιγουρα δεν ειν αι απολυτο.Για αυτο σου λεω...σε ποση ωρα παιχνιδιου;Παλιοτερα..λαχανιαζε στην ιδια ωρα;Καλου κακου..ρωτα και τον κτηνιατρο σου..
Μετα απο κανενα 15' αλλα μιλαμε για πολυ τρεξιμο..χωρις να σταματαει δευτερολεπτο! απλα αναπνεει γρηγορα με ανοιχτο το στοματακι για μερικα δευτερολεπτα μην φανταστειτε οτι κρεμαζει και γλωσσιτσα οπως τα σκυλακια... Δεν το εκανε πριν τωρα που επιασαν οι ζέστες το κανει αλλα ετσι κι αλλιως πριν που ηταν πιο μικρη δεν επαιζε με τοση ενταση...Αυριο που θα παμε στον κτηνιατρο για το πρωτο εμβολιο και θα την εξετασει θα του το πω...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:32, 23-06-11:

Καντε εναν ελεγχο στην καρδουλα της,οχι μονο με το στηθοσκοπιο,γιατι ειναι πολυ δυσκολο να πετυχει εκεινη τη στιγμη αρρυθμια κτλ,καλυτερα με ακτινογραφια ή ακομα καλυτερα με υπερηχο.

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hellcat έγραψε στις 11:33, 23-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
εμείς, όταν πήγαμε στην κτηνίατρο για εμβόλιο και της είπαμε πως λαχανιάζω μας είπε πως είναι από μια αρρώστια που είχα. (βέβαια κάποιες φορές ήταν και από το παιχνίδι)
Η μικρη Kitty λαχανιαζει μονο οταν παιζει με πολυ ενταση αλλα οχι οταν δαγκωνει ή παιζει με αρκουδακια η κανει αλματα οταν τρεχει για πολυ ωρα και κηνυγαει διαφορα αντικειμενα ή και εμενα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hellcat : 23-06-11 στις 11:53.
Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hellcat έγραψε στις 11:36, 23-06-11:

Θα το εχω υποψη μου για αυριο...Αλλα δεν ειναι πολυ μικρη (τριων μηνων και 2 εβδομαδων) για να εχει καρδιακό προβλημα..?Πιστευω οτι πρεπει να φταιει η ζεστη γιατι πριν δεν το εκανε...αλλα θα δουμε αυριο..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:49, 23-06-11:

Δεν εχει σημασια,αν ειναι καποιο προβλημα εκ γεννετης,μπορει να παρουσιαστει σε οποιαδηποτε ηλικια.Στο λεω γιατι προσφατα εχασα τον γατουλη μου απο καρδια και το εψαξα πολ το θεμα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hellcat έγραψε στις 11:52, 23-06-11:

Συλλυπητηρια για τον γατουλη
Ευχομαι να μην εχει καποιο προβλημα με την καρδουλα της...Υπαρχουν αλλες ενδείξεις για τετοιου ειδους προβληματα?

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη socially excluded
H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 12:19, 23-06-11:

Δεν πιστεύω να είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα, αλλά καλό θα είναι να το ελέγξεις. Ρώτα καλύτερα τον κτηνίατρο σου που είναι ειδικός. Εμένα ο γάτος μου λαχανιάζει συνήθως όταν παίζει με μεγάλη ένταση, τις ώρες που έχει ζέστη. (ειδικά το καλοκαίρι)

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hellcat έγραψε στις 12:25, 23-06-11:

Και εμενα ακριβως αυτο κανει..Θα το δουμε και αυριο με τον κτηνιατρο...

Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ατσίδας
H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 21:32, 25-06-11:

Κι ο δικός μου όταν πάμε βόλτα και τρέχουμε τώρα με τη ζέστη λαχανιάζει και δεν θέλει ούτε αγκαλιά! Επιστρέφουμε σπίτι, κατασκηνώνει στο μπολ με το νερό και σε λίγο παύει το λαχάνιασμα.

Το γατάκι το κάνει και σε άσχετες στιγμές? Ή μόνο μετά από παιχνίδι?

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 18:00, 03-07-15:

γεια σας... ο γατος μου ειναι σχεδον 3 μηνων... εχει κανει εμβολια και εξετασεις...και παιρνει κανονικα οτι χρειαζεται για τα παρασιτα... μεχρι στιγμης πανε ολα καλα απλα ειναι το πρωτο μου γατακι και ειμαι γενικα αγχωμενη με ολα... οπως για παραδειγμα για το πως αναπνεει. οταν παιζει το βρισκω λογικο να αναπνεει πιο γρηγορα... τωρα ομως το καλοκαιρι και οταν κοιματε αναπνεει μερικες φορες πιο γρηγορα και σαν να δυσκολευεται... μου ειπαν οι δικοι μου ειναι απο την ζεστη και πολλες φορες βλεπουν και αυτα εφιαλτες... τον βρεχω πολλες φορες με πετσετουλα απλα δεν ξερω αν ειναι κατι που πρεπει να κοιταξω ειναι ανησυχω τζαμπα. οσο για το φαγητο του του δινω κροκετες γαλα και λιγες φορες τρωει σπιτικο φαγητο σε μικρη δοση ισα ισα να δοκιμασει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:11, 03-07-15:

Οντως το καλοκαιρι ζεσταινονται παρα πολυ και ναι και εγω εχω παρατηρησει οτι βλεπουν ονειρα και κανουν μορφασμους με το στομα τους ενω λαγοκοιμουνται!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 19:17, 03-07-15:

ναι ακριβως... ο δικος μου τυχαινει να κουναει κ χερια ποδια ουρα ενω κοιματε μετα τον χαιδευω και ηρεμει...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:32, 03-07-15:

Εχω διαβασει οτι ολες οι γατες βλεπουν ονειρα ανεξαρτητου ηλικιας και μαλιστα οι επιστημονες λενε οτι οι περισσοτερες γατες ονειρευνται σκηνες απο την αγαπημενη τους ενασχοληση: το κυνηγι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 18:26, 07-07-15:

να ξαναρωτησω γιατι ανησυχω σαν γατομαμα που ειμαι... εδω και τρεις μερες που κανει πολυ ζεστη ο γατος μου παιρνει γρηγορα ανασες και οταν παιζει λαχανιαζει... τρωει ομως κανονικα και πινει αρκετο νερο... αλλα η ανασα του ειναι αρκετα γρηγορη και οταν κοιματε... συστυχως εγω δεν εχω κληματιστικο και βαζω μονο ανεμηστηρακι και γενικα εχει ζεστη τα μεσημερια ειδικα... λετε να του δημιουργηθει καποιο προβλημα? σε λιγες μερες θα παω βεβαια και στον κτηνιατρο για την δευτερη ενεσουλα και θα τον ρωτησω και γιαυτο.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:44, 07-07-15:

Δεν νομιζω να εχει προβλημα ειναι μικρουλης και παιχνιδιαρης και οι ορμονες του στο φουλ! Λογικο να λαχανιαζει! Μαλλον ονειρευετε οτι κυνηγαει γατουλες !! Αμα στειρωθει θα ειναι πιο ηρεμος .Τωρα με τη ζεστη ολα ειναι ξαπλωμενα φαρδια πλατια.Αλλα για καλο και για κακο ρωτα και το γιατρο οταν πας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 07-07-15 στις 19:32.
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:09, 07-07-15:

ναι και εγω αυτο πιστευω... το ειχα πει στον γιατρο πριν ενα μηνα που το το ειχα παρατηρησει να το κανει λιγο (αρχες ιουνιου) και ειπε δεν ειναι κατι και ειναι πολυ καλο που παιζει και ειναι ατακτος και αμα πινει αρκετο νερο ειναι ολα μια χαρα... ναι σε 2-3 μηνες θα γινει και η στειρωση θα πιασουν και τα κρυα θα εχει ηρεμια πιστευω... ευχαριστω παντως...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 00:19, 29-08-15:

Καλησπέρα! Ο γατούλης μου ο Μαξ, είναι 11 μηνών και 4.5 κιλά. Τον τελευταίο καιρό λαΧανιάζει με το παραμικρό, λίγο να παίξουμε, λίγο να τρέξει αμέσως λαΧανιάζει αρκετή ώρα... Είναι φυσιολογικό? Μήπως είναι παχύς για την ηλικία του? Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο? Λέτε να τον παω στον κτηνίατρο?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:57, 29-08-15:

Παχύς δεν είναι, κάθε άλλο Χριστίνα μου. Εγώ θα έλεγα να τον πας γιατί μπορεί να είναι μεν κάτι απλό, όπως από την ζέστη για παράδειγμα, αλλά μπορεί να είναι και κάτι πιο σοβαρό. ΄Ισως έχει πρόβλημα με την καρδούλα του ή κάποιας μορφής άσθμα.
Το συντομώτερο μάλιστα για να ηρεμίσεις και να ξέρεις τι συμβαίνει και τι ίσως πρέπει να προσέξεις.

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 09:20, 29-08-15:

Σε ευχαριστώ .λες να έχει κάτι ποιο σοβαρό? Ανησύχησα τωρα...Απλά κάθε μέρα παίζουμε καιτρέχει μήπως το παρακάνω?.... πήρα το κτηνίατρο κ μου λέει επειδή ζεσταίνεται και κουραζεται το κάνει... χμ...

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 11:47, 29-08-15:

spongebob21 όλα τα γατιά το κάνουν το καλοκαίρι όταν τρέχουν και κουράζονται. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό .

Παράθεση

Αντζελα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αντζελα
H Αντζελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Αντζελα έγραψε στις 16:54, 23-05-18:

Παιδια ειναι λογικο μια γατουλα που θηλαζει να εχει δυσπνοια; ανεβοκατεβαινει η κοιλιτσα της γρηγορα και μενει καποιες φορες με ανοιχτπ το στα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:42, 24-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Αντζελα
Παιδια ειναι λογικο μια γατουλα που θηλαζει να εχει δυσπνοια; ανεβοκατεβαινει η κοιλιτσα της γρηγορα και μενει καποιες φορες με ανοιχτπ το στα
Καλησπερα φιλη μου.Αν ειναι λογικο δεν το ξερω,ξερω οτι οι γατες λαχανιαζουν για διαφορες αιτιες,και λαχανιαζουν και με τις ζεστες.Ομως λαχανιαζουν και με καρδιακα προβληματα,οποτε το καλυτερο ειναι να επικοινωνησεις με τον κτηνιατρο σου και να τον ρωτησεις και ότι σου πει αυτος/.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Λαχάνιασμα σε γατάκι - Από youla
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-07-10 στις 20:33.
    • Απορία για το λαχάνιασμα - Από aiorasky
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-06-07 στις 13:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους