Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,224 εγγεγραμμένα μέλη και 718,326 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 365 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενδοπαράσιτα

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:37, 13-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από kaith18927
Καλημέρα σας!
Έχω ένα γατάκι το οποίο έσωσα από τη λ.Αμφιθέας.Ήταν στο διάζωμα και έκλαιγε.Στην πορεία διαπιστώθηκε πως ήταν χτυπημένο από αυτοκίνητο με ραγισμένη λεκάνη ,εξάρθρωση και πληγή στο πόδι.Περπάταγε όμως.Ο γιατρός μου είπε πως η λεκάνη θα έδενε και το ποδαράκι του.Έτσι και έγινε.
Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τα παράσιτα.Έχουμε κάνει 4 αποπαρασιτώσεις,τις 2 πρώτες με bandmith λόγω ηλικίας,ήταν 2 μηνών και τις άλλες 2 με milbemax.Στην πρώτη δεν έβγαλε τίποτα.Στη 2η άρχισε να βγάζει ζωντανά σκουλήκια.Στην 3η δε σταμάταγαν τα νεκρά σκουλήκια και στην 4η τελίτσες τελίτσες άσπρες και διάρροια.Έχουμε και το πρόβλημα με την αφόδευση λόγω λεκάνης.Πάω να αντιμετωπίσω τη διάρροια και ύστερα έρχεται η δυσκοιλιότητα και αυτά τα ασπράκια δεν σταματούν.Πώς είναι δυνατόν τόσο μικρό γατί να βγάζει τόσα πολλά;Με 4 αποπαρασιτώσεις ανα 10ήμερο δε θα έπρεπε να έχει καθαρίσει;
Καλό μεσημέρι.... Τι μου θύμησες τώρα!!!! Ακριβώς το ίδιο με τον Ραμόν μου όταν το βρήκα... Τόσα πολλά σκουλήκια πρώτη φορά έβλεπα.... Οι πάστες γενικά είναι Light... Θα χρειαστεί σίγουρα να του κάνετε αποπαρασιτωση με αμπούλα... Ρώτα το γιατρό αν γίνεται τώρα - αν επιτρέπουν τα κιλά και η ηλικία - να βάλετε μισή αμπούλα και ύστερα από 15-20 ημέρες την υπόλοιπη μισή... Αυτα τα βήματα τουλάχιστον ακουληθησαμε εμείς... Πρώτα πάστα (δε βγήκε τίποτα) ανά 5 μέρες 1 γραμμή, ύστερα αμπούλα (με τον τρόπο που έγραψα) και μετά άλλη μια δόση αμπούλας και καθάρισε... Με κενά διαστήματα ημερών που έπρεπε... Δε μπορείς να φανταστείς την πρώτη φορά ΤΙ ΒΓΉΚΕ... τα πρώτα κακά του αμέσως μετά την εφαρμογή της ήταν μια μάζα μπάλας ΌΛΟ ΣΚΟΥΛΉΚΙΑ....

Δυστυχώς κάποια γατάκια είναι τόσο πολύ μολυσμένα από την μάνα τους που θέλει πολλή θεραπεία... Θα καθαρίσει όμως...

υπομονή....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaith18927

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kaith18927
H kaith18927 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H kaith18927 έγραψε στις 17:08, 13-08-18:

Έχει ο φουκαράς αρκετά προβλήματα.Λόγω του τραυματισμού του από το αυτοκίνητο δε λειτουργεί ακόμα καλά η λεκάνη του και δεν μπορεί να κάνει εύκολα κακά του ή του φεύγουν ακόμα και όταν κοιμάται.
Αυτά τα ασπράκια λέτε νά΄ναι αυγά;
Τι αμπούλα βάζατε και κάθε πότε;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:29, 13-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από kaith18927
Έχει ο φουκαράς αρκετά προβλήματα.Λόγω του τραυματισμού του από το αυτοκίνητο δε λειτουργεί ακόμα καλά η λεκάνη του και δεν μπορεί να κάνει εύκολα κακά του ή του φεύγουν ακόμα και όταν κοιμάται.
Αυτά τα ασπράκια λέτε νά΄ναι αυγά;
Τι αμπούλα βάζατε και κάθε πότε;
Αχ ο γλυκός μου.... Εύχομαι μέρα με την μέρα να γίνεται και καλύτερα.... Και το πρόβλημα με την λεκάνη του να πάψει να υπάρχει....

Λοιπόν... Μετά την πάστα εμείς βάλαμε μισή αμπούλα profendrer, ύστερα από 15 μέρες την υπόλοιπη αμπούλα και μετά από 1 μήνα επαναλάβαμε με αμπούλα broadline... Όπου πλέον καθάρισε εντελώς..
Στην αρχή με την πάστα βγήκε ένα σκουλήκι από το πισινό του μακρύ... Σαν λάστιχο ένα πράγμα... Δεν είχα ξαναδεί ποτέ μου!!!! Αηδίασα ομολογώ... Ύστερα με την πρώτη δόση μια μπάλα από τέτοια σκουλήκια... Χριστέ μου!!!! Άσπρα μακρυά λάστιχα δεμένα μεταξύ τους... Εφόσον έχω ακόμη την εικόνα ζωντανή μπροστά μου... Κακά δεν έβλεπες πουθενά... Μόνο αυτή την μάζα... Μετά μια πιο μικρή... Ύστερα κάτι μικρά άσπρα σουσαμια και τέλος τα εξολοθρεύσαμε..

Τα άσπρα - αν είναι κάτι μικρά σαν σουσάμι - ναι είναι σκουλήκια - θα σε γελάσω αν αυτά είναι τα αυγά.!!!!

Δεν θα βάλεις τίποτα μόνη σου... Μόνο με συνεννόηση με το γιατρό σου... Πρέπει να δώσει την ακριβή δοσολογία για το μικρό σου... Αυτός θα κρίνει πόσο τι και κάθε πότε θα επαναληφθεί η θεραπεία για να απαλλαγεί από τα παράσιτα χωρίς κίνδυνο για την υγεία του....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaith18927

Νεοφερμένος

H kaith18927 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H kaith18927 έγραψε στις 18:53, 13-08-18:

Το θέμα είναι πως ο γιατρός μας γυρνάει σε 2 εβδομάδες.
Στις 2 τελευταίες αποπαρασιτώσεις βγάζει τα κακά του γεμάτα με μικρά ασπράκια σαν τελίτσες,όχι όπως είναι ο κόκκος του ρυζιού που είναι τα συνηθισμένα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:33, 13-08-18:

Φαντάζομαι ότι σκουλήκια ειναι όλα... Τώρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εφόσον του έχεις ήδη δώσει... Αν θέλεις επικοινώνησε με το γιατρό σου, πες του πως συνεχίζει και βγάζει αυτα τα άσπρα, και ζητά του να σε παραπέμψει σε κάποιον άλλον με τον οποίο συνεργάζεται.... Αν η θεραπεία που έχετε ξεκινήσει δεν έχει τελειώσει ακόμα συνέχισε την και ύστερα πάρε τον τηλέφωνο...

Πάντως δε θα δώσεις τίποτα από μόνη σου....
Παράθεση

kaith18927

Νεοφερμένος

H kaith18927 έγραψε στις 20:27, 13-08-18:

Nαι δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω από μόνη μου κάτι,γιατί η κατάστασή του είναι ήδη περίπλοκη.Σας ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

kaith18927

Νεοφερμένος

H kaith18927 έγραψε στις 10:40, 15-08-18:

Καλημέρα!

Φιλοξενω 3 γατάκια που τα είχαν πετάξει στα σκουπίδια.
Τους έκανα εσωτερική αποπαρασιτωση με bandmith και εξωτερική με σπρέι.Τη δεύτερη μέρα το ένα αρχίζει να κάνει λίγο εμετό και διαρροια και στα κακα τους βρήκα 2 φορές τεραστια μαύρα σκουλήκια.Τι ειναι;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:00, 15-08-18:

Προφανώς τα σκουλήκια που βρήκες στα κόπρανά τους είναι αποτέλεσμα του περιεχόμενου που απέβαλαν λόγω του αποπαρασιτικού φαρμάκου που τους χορήγησες. Δεν αναφέρεις αν τα σκουλήκια αποβλήθηκαν ζωντανά ή νεκρά, αφού έχει σημασία σχετικά με το κατά πόσο το συγκεκριμένο φάρμακο έχει καλύψει πλήρως το σκοπό του.
Ο εμετός κι η διάρροια που εμφάνισε το ένα δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό επακόλουθο ή παρενέργεια που πρέπει να αντιμετωπιστεί, οπότε σε κάθε περίπτωση θα σου συνιστούσα να δει τα γατάκια κτηνίατρος.
Παράθεση

kaith18927

Νεοφερμένος

H kaith18927 έγραψε στις 00:05, 16-08-18:

Νεκρά ήταν. Δεν ήταν όμως τα γνωστά άσπρα.Αυτα είχαν χρώμα μαύρο και ήταν πλατιά.Ειχαν μπροστά και κάτι σαν τη μύτη του κουνουπιου.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,637 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:45, 16-08-18:

Δεν μου έχει τύχει να δω ή να ακούσω γι αυτό το είδος σκουληκιών.
Όπως και να'χει, ένας κτηνίατρος θα απαντήσει με βεβαιότητα και υπευθυνότητα, καθώς και θα δώσει τη σωστή αγωγή για την αντιμετώπισή τους.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:23, 16-08-18:

Καλημερα φιλη μου.Δεν υπαρχει μονο ενα ειδος ενδοπαρασιτων,αλλα πολλα.Τα πιο κοινα ειναι τα γνωστα ασπρα μικρα,αλλα υπαχρουν και πολλα αλλα.
Εσυ παρακοουθα τα κακακια τους,συμβουλεψου και τον κτηνιατρο αν χρειαζται κατι αλλο και ολα καλα θα πανε.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    akpe, Demetra, ritad

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους