Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,308 εγγεγραμμένα μέλη και 718,703 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 510 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοτραχείτιδα

koneko78

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη koneko78
H koneko78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H koneko78 έγραψε στις 12:49, 24-03-14:

Καλησπέρα σε όλους,

θα χρειαστώ τη βοήθεια σας σε κάτι, μέχρι να καταφέρω να πάω τη γατούλα στο γιατρό.

οι γονείς μου στο χωριό έχουν μια γατούλα από αυτές που κυκλοφορούν στην αυλή, αλλά είναι από τα χαϊδεμένα τους και το πιο καλό γατάκι του κόσμου, μπαινοβγαίνει στο σπίτι κλπ κλπ.

το θέμα είναι ότι δυστυχώς οι γονείς μου δεν οδηγούν και το χωριό είναι σε υψόμετρο και καμια ώρα από τη Σπάρτη, όπου το μόνο μέσο που μπορούν να μετακινηθούν είναι λεωφορείο και δεν επιτρέπουν στο γατάκι να μπει μέσα.

το γατάκι λοιπόν για κακή του ή καλή του τύχη είναι έγκυος και πρέπει να είναι στις μέρες του για να γεννήσει. Τις τελευταίες 5 μέρες όμως δεν τρωει σχεδόν καθόλου και με το ζόρι πίνει νερό. Είναι πάρα πολύ πεσμένη και δεν έχει διάθεση για τίποτα.

επίσης όταν ήταν μωράκι είχε ρινοτραχείτιδα βαρβάτη η οποία θεραπεύτηκε με φάρμακα (κορτιζόνη, αντιβίοση, σταγόνες - την είχα πάει εγώ σε κτηνίατρο) αλλά παρόλα αυτά της έμεινε μια μικρή βραχνάδα, όπου αυτές τις μέρες το γατί, με το ζόρι παίρνει ανάσα και έχει γεμίσει μύξες και τσίμπλες.

Την καθαρίζουν οι δικοί μου με χαμομήλι, αλλά επειδή είναι έγκυος φοβούνται να τις δώσουν το οποιοδήποτε σκεύασμα.

Έχω κανονίσει τη Παρασκευή μετά τη δουλεία να φύγω να πάω στο χωριό και Σάββατο πρωί να την πάω στο γιατρό, αλλά σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορεί να γίνει μέχρι τότε γιατί είναι κρίμα το κακομοιράκι να είναι σε αυτή τη κατάσταση. Τι μπορούν να τις κάνουν;

Επίσης επειδή εγώ είμαι εντελώς υπέρ της στείρωσης (έχω κ εγω 2 γατάκια στο σπίτι που τα λατρεύω, εμβολιασμένα, στειρωμένα και σαν βασίλισσες), μετά το τοκετό, πόσος καιρός θα πρέπει να έχει περάσει για να στειρωθεί, γιατί δεύτερη φορά δεν θα το αφήσω το μικρούλι να τη πατήσει.

Σας ευχαριστώ όλους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 01:17, 25-03-14:

Δυστυχως δεν εχω καμια γνωση σχετικα με την ρινοτραχειτιδα, αυτο ομως που με σιγουρια μπορω να σου πω ειναι πως πλεον βαση νομου, τα ζωα μπορουν να μεταφερθουν στο λεωφορειο με ειδικο κουτακι μεταφορας και δεν μπορει να στο απαγορευσει κανεις αυτο, οποτε μπορειτε να το πατε το γατακι αυριο κιολας στον γιατρο.
Ευχομαι να γινει γρηγορα καλα και να σε ενημερωσει σχετικα με το θεμα καποιος που να ξερει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

patousitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη patousitsa
H patousitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H patousitsa έγραψε στις 22:36, 30-03-14:

Αν είναι στις μέρες της να γεννήσει σίγουρα θα έχει βαρύνει, και μια από τις δικές μου γάτες που είναι να γεννήσει δεν τρώει όπως παλιά που έτρωγε πολύ. Εννοώ ότι ίσως και γι αυτό το λόγο να έχει δυσφορία η γατούλα, κι εγώ έχω άγχος με αυτή τη γάτα, είναι η πιο καλή γάτα του κόσμου και δεν θέλω να πάθει τίποτα, είναι αδέσποτο και σκέφτομαι σοβαρά να την στειρώσω αν μπορέσω αν και δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους κτηνιάτρους της περιοχής μου

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

phantom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη phantom
H phantom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H phantom έγραψε στις 12:50, 22-06-14:

Αγαπητοί μου φίλοι,
Έχω ένα αδεσποτάκι πανέμορφο το οποίο έχει ρινοτραχείτιδα σε προχωρημένο σημείο. Πήγε στον άλλο κόσμο και γύρισε πάλι σε μένα ...εδώ και δύο χρόνια έρχεται καθημερινά και τον ταίζω του έχω μόνιμα πιατάκι και νεράκι ...είναι κούκλος και πανέξυπνος όμως δυστυχώς επειδή έχω ήδη δύο στειρωμένους γατούληδες στο σπίτι δεν μπορώ να τον βάλω μέσα αν και πολύ θα το ήθελα....
Την Πέμπτη μετά από θεραπεία 8 ημερών με vibramicyn του κόπηκε η όρεξη ούτε νερό δεν μπορούσε να πιει.... τον πήγα στο γιατρο του έκανε μια ένεση αντιβιώσης η οποία μου είπε ότι διαρκεί για 15 μέρες και μια ένεση θεωρω τονωτικη.....
Από χθες τον ταίζω με την AD Hills την κονσέρβα με σύριγγα (σε ολη την διάρκεια της μερας του εδωσα μια ολοκληρη κονσέρβα με ενδιαμεσα νερακι και αυτο με συριγγα για να μ ην αφυδατωθει.....
Απο χθες το απογευμα δειχνει βελτιωση και σημερα ειδικα με περιμενε ορθιος.....
Ήθελα να ρωτησω κάποιον απο τους γατοφιλους αν ξερει ποσο πρεπει να του δινω απο την κονσερβα μη τυχον και το ζοριζω το καημενο και αν κανει να του δινω ενδιαμεσα γαλατακι ζεστο .....
επίσης του καθαρίζω την μυτούλα συνεχεια με φυσιολογικο ορο και εχει καθαρισει σημαντικα απο οτι πριν .....

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 17:47, 28-06-14:

Καλησπέρα σας,

πριν 4 μήνες βρήκα κοντά στο σπίτι μου μία γατούλα, η οποία ήταν σε άσχημη κατάσταση: υπερβολικά αδύνατη, με τσίμπλες και μύξες και χάλια τρίχωμα. Και δυστυχώς υπερβολικά φοβισμένη για να μπορέσω να την πιάσω. Ξεκίνησα λοιπόν να την ταϊζω και παράλληλα της έδωσα και αντιβίωση vibramicin για 2 βδομάδες. Τα συμπτώματα βελτιώθηκαν αρκετά αλλά ποτέ δεν πέρασαν τελείως και όταν σταμάτησα την αντιβίωση μετά από λίγο διάστημα εμφανίστηκαν κανονικά ξανά. Πριν κάνα μήνα κατάφερα να την πιάσω με γατοπαγίδα και την πήγα στο γιατρό για στείρωση. Εκεί ο γιατρός της έκανε μακράς διαρκείας αντιβίωση σε ένεση για τα αναπνευστικά προβλήματα και τα συμπτώματα κόπηκαν μαχαίρι. Όμως μου είπε ότι κανονικά έπρεπε να κάνει άλλη μία ένεση σε 10 μέρες, αλλά το θέμα ήταν ποιος την ξαναπιάνει σε 10 μέρες; Και έτσι δεν έγινε η δεύτερη ένεση και τα συμπτώματα σιγά σιγά επανήλθαν. Τώρα η γατούλα έχει αρχίσει να βελτιώνεται, το τρίχωμά της έχει φτιάξει και έχει αρχίσει να παχαίνει, όμως οι μύξες και τα φταρνίσματα συνεχίζουν ακάθεκτα.
Κάπου διάβασα ότι επειδή η ρινοτραχείτιδα προκαλείται από ιό, τα αντιβιοτικά δεν κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο, όμως το σίγουρο είναι πως με την ένεση του γιατρού η κατάσταση βελτιώθηκε θεαματικά. Τι μπορώ εγώ να της δώσω έτσι ώστε να έχει το ίδιο αποτέλεσμα με την ένεση; Ο γιατρός μου λέει vibramicin, μα όταν το είχα κάνει ναι μεν είχε βελτιώσει την κατάσταση αλλά δεν θεράπευσε τη γατούλα. Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, επειδή η γατούλα ήταν τότε πολύ φοβισμένη και εμφανιζόταν σπάνια, δεν της έδινα την αντιβίωση εντελώς τακτικά.
Τελικά ισχύει ότι η ρινοτραχείτιδα είναι χρόνια ασθένεια που δεν φεύγει ποτέ; Έχει κάποιος κάποια παρόμοια εμπειρία για να μου δώσει συμβουλές;
Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

CaneSenpai

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 19:35, 23-07-14:

Καλησπερα στο forum! Λοιπον απο εχθες άρχισε η ιστορια ... Με ειδοποιει η μητερα μου οτι ο γατος δεν μπορει να κουνηθε,ειναι πολυ αδυναμος και δεν τρωει τιποτα! Σημερα το πρωι που ηρθα λοιπον ο γατος ηταν στο μαυρο του το χαλι! Πηραμε τηλεφωνο εναν κτηνιατρο λοιπον και ηρθε περιπου στις 4 το μεσημερι! Τον εξεταζει και μας λεει οτι εχει ρινοτραχειτιδα ! Τι ειναι αυτο δεν καταλαβα γιατι ειχα ανεβει πανω.. Επινε νερο σηνεχεια ο γατος διοτι οπως μας ειπε ο κτηνιατρος ειχει 40 πυρετό ο γατος.. Του εκανε λοιπον μια ενεση λοιπον με καποια φαρμακα μεσα..μας ειπε οτι θα δουμε διαφορα κατα 70% στην υγεια του στις επομενες 8 ωρες! Η αληθεια οτι μετα απο 2 ωρες αρχισε να τρωει λιγο! Επισης μας εδωσε μια λιστα με φαρμακα που πρεπει να του δωσουμε ! Μας ειπε οτι ειναι σε επικίνδυνη κατασταση ο γατος και οτι μπορει να πεθανει ( πολυ μικρη πιθανοτητα) ,τωρα εγω δεν ξερω τι προκαλει αυτη η ασθένεια .. Εσεις τι λετε? Ειναι θανατηφορα αυτη η ασθένεια ? Επιπλεον,μας ειπε οτι πεθαινουν καθημερινα πολλες γατες απο αυτην την αρρωστια και οτι αν αργουσαμε μια μερα ο γατος θα ηταν νεκρος! Εσεις τι γνωμη εχετε? Εχετε γατα με αυτην την αρρωστια? Ευχαριστω για τον χρονο σας

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:17, 23-07-14:

Πράγματι πεθαίνουν αρκετές γάτες από αυτό. Γάτες όμως αδέσποτες και άγριες που δεν μπορείς να τις πιάσεις για να τους δώσεις θεραπεία. Επικίνδυνο ακόμα και με θεραπεία είναι μόνο για μωρά γατάκια.
Συνήθως οι οικόσιτες γάτες ξεκινάνε θεραπεία αρκετά νωρίς γιατί βλέπουμε τα πρώτα συμπτώματα, όπως φτερνίσματα, καταρροή, τσιμπλίτσες στα μάτια. Σε προχωρημένο στάδιο σταματάνε να τρώνε όπως ο δικός σας από τον πυρετό.
Πιστεύω πως αν ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες του κτηνίατρου και του δώσετε την θεραπεία του θα γίνει καλά.
Αν τυχόν ο γάτος σας βγαίνει και έξω, κρατήστε τον μέσα μέχρι να γίνει καλά γιατί και ο ίδιος θα επιβαρυνθεί αλλά μπορεί να κολλήσει και άλλα γατιά και εκείνα να μην είναι τόσο τυχερά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CaneSenpai

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 20:27, 23-07-14:

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Θα επρεπε να ειχα πει οτι μενει εξω σχεδον ολη την ζωη του! Μεσα στο σπιτι τον βαζουμε για να φαει,οταν εχει πολυ κρυο και φυσικα για τα καθημερα μας παιχνιδια . Τωρα τρωει κανονικα.πριν λιγο πηγαμε στο φαρμακειο και πηραμε οτι χρειαζομαστε ! Μας ειπε να βαζουμε τα φαρμακα μεσα στο φαι για να τα φαει και να γινει καλα. Πριν δεν ειχε καθολου μυξουλες μονο τσιμπλες νομιζω ειχα παρατηρησει!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mikro_30fillaki
H Mikro_30fillaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 18:21, 24-05-18:

Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum! Πριν από ακριβώς 4 εβδομάδες βρήκα κάτω από το σπίτι μου 2 νεογέννητα γατάκια 1-2 ημερών περίπου! Τα πήγα στην κτηνίατρο αμέσως και όλα έδειχναν καλά μέχρι που το ένα από τα δύο το πιο μικρούλι παρουσιάσε έντονη διάρροια και ένα δερματικό σύγκαμα και άρχιζε να ξεφλουδίζει και πρίν λίγες μέρες δυστυχώς έφυγε... Το άλλο το γατάκι ενώ έπαιρνε βάρος καθημερινά και έπινε όλο του το γάλα πριν από 1 εβδομάδα δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά γιατί η μυτούλα της ήταν μπουκωμένη! Την πήγα στην κτηνίατρο και μου είπε πως έχει ρινοτραχείτιδα και μου έδωσε για 5 μέρες αντιβίωση augmentin κάθε 12 ώρες 3 σταγόνες! Μετά τις 5 μέρες την πήγα πάλι στην κτηνίατρο και μου είπε πως συνεχίζουμε για άλλες 5 μέρες γιατί δεν της πέρασε αλλά με 4 σταγόνες αυτή τη φορά!Τώρα είμαστε στη δεύτερη μέρα αλλά δεν βλέπω βελτίωση! Η μικρή είναι 250 γραμμάρια και ακριβώς 1 μήνα! Ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό που δεν της πέρασε με την πρώτη αντιβίωση και αν είναι τόσο επικίνδυνη ασθένεια που -χτύπα ξύλο- μπορεί να την χάσω; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:47, 24-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Mikro_30fillaki
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum! Πριν από ακριβώς 4 εβδομάδες βρήκα κάτω από το σπίτι μου 2 νεογέννητα γατάκια 1-2 ημερών περίπου! Τα πήγα στην κτηνίατρο αμέσως και όλα έδειχναν καλά μέχρι που το ένα από τα δύο το πιο μικρούλι παρουσιάσε έντονη διάρροια και ένα δερματικό σύγκαμα και άρχιζε να ξεφλουδίζει και πρίν λίγες μέρες δυστυχώς έφυγε... Το άλλο το γατάκι ενώ έπαιρνε βάρος καθημερινά και έπινε όλο του το γάλα πριν από 1 εβδομάδα δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά γιατί η μυτούλα της ήταν μπουκωμένη! Την πήγα στην κτηνίατρο και μου είπε πως έχει ρινοτραχείτιδα και μου έδωσε για 5 μέρες αντιβίωση augmentin κάθε 12 ώρες 3 σταγόνες! Μετά τις 5 μέρες την πήγα πάλι στην κτηνίατρο και μου είπε πως συνεχίζουμε για άλλες 5 μέρες γιατί δεν της πέρασε αλλά με 4 σταγόνες αυτή τη φορά!Τώρα είμαστε στη δεύτερη μέρα αλλά δεν βλέπω βελτίωση! Η μικρή είναι 250 γραμμάρια και ακριβώς 1 μήνα! Ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό που δεν της πέρασε με την πρώτη αντιβίωση και αν είναι τόσο επικίνδυνη ασθένεια που -χτύπα ξύλο- μπορεί να την χάσω; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Καλησπερα καλη μου φιλη.Καταλαβαινω την αγωνια σου.
Δεν μου εχει τυχει σε τοσο μικρο γατακι να εχει ρινοτραχειριδα,οποτε απο προσωπικη εμπειρια δεν ξερω.Ομως φανταζομαι οτι συμβαινει.Δεν μου λες,το γατακι τρωει;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 20:13, 24-05-18:

Πουπουλίνα σ´ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! Ναιι αρκετά θα έλεγα! Τις πρώτες μέρες μόνο που το έπαθε επειδή δεν ανέπνεε δεν μπορούσε να πιει πολύ γάλα από το μπιμπερό και για αυτό δεν αναπτύχθηκε τόσο όσο θα έπρεπε αλλα η γιατρός απο προχθές μας ξεκίνησε τροφή σε κονσέρβα που της αρέσει πολύ οπότε είμαστε σε φάση που κόβουμε το γάλα! Να φανταστείς κάθε μία ώρα τρώει ένα κουταλάκι του γλυκού κονσέρβα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:32, 24-05-18:

Αυτο ειναι πολυ θετικο σημαδι!
Το σημαντικο ειναι να τρωει,να παιρνει την αντιβιωσουλα του κανονικα,αν δινεις σε μορφη χαπιου..να εισαι σιγουρη οτι το καταπινει,διοτι ειναι και σκασμενα...το κρατανε κατω απο την γλωσσα και μετα τον φτυνουν,αν ειναι υγρο..καλυτερα...και επισης προσεχε παρα πολυ τα ρευματα.Ακομα και με ζεστη οταν φυσαει αερας....ΜΑΚΡΙΑ.Καθολου κοντα σε παραθυρα και ρευματα γενικα.
Γραφε μας τα νεα σας αν θες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 20:36, 24-05-18:

Σε μορφή σιροπιού είναι 4 σταγόνες κάθε 12 ώρες και της το βάζω κατευθείαν στο στόμα με σταγονόμετρο οπότε το παίρνει σίγουρα! Την έχω με θερμοφόρα και σκεπασμένη! Πάντως πεινάει και είναι δραστήρια! Ελπίζω να της περάσει το συντομότερο! Εννοείται πως θα σας ενημερώνω!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:38, 24-05-18:

Σε μορφή σιροπιού είναι 4 σταγόνες κάθε 12 ώρες και της το βάζω κατευθείαν στο στόμα με σταγονόμετρο οπότε το παίρνει σίγουρα! Την έχω με θερμοφόρα και σκεπασμένη! Πάντως πεινάει και είναι δραστήρια! Ελπίζω να της περάσει το συντομότερο! Εννοείται πως θα σας ενημερώνω!
Τελεια αφου ειναι σιροπακι.Την θερμοφορα η γιατρος στο ειπε;Θελει προσοχη και αυτη.Γενικα,ακολουθα κατα γραμμα οδηγιες γιατρου.
Ευχομαι να πανε ολα καλα για το ζουζουνακι σου!
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 20:40, 24-05-18:

Ναι η γιατρός μου είπε για τη θερμοφόρα! Όχι καυτή εννοείται απλά να του παρέχει θερμότητα! Γιατί μπορεί να είναι επικίνδυνη; Μακάριι να πάνε όλα καλά!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:41, 24-05-18:

Θα της περάσει.. Μην ανησυχείς.... Η αντιβίωση σε τέτοιες περιπτώσεις δίνονται για 10 μέρες σίγουρα και μετά επανεκτιμαται η κατάσταση από το γιατρό... Τα περισσότερα γατάκια που βρίσκονται στο δρόμο πάσχουν από ρινοτραχειτιδα λόγω μη εμβολιασμού της μάνας.... Φροντίδα θέλει και θα γίνει καλά.... Το ότι είναι δραστήρια και τρώει είναι ευχάριστο και θετικό.... Συνέχισε να της δίνεις την αγάπη σου και τη φροντίδα σου...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:44, 24-05-18:

Ναι η γιατρός μου είπε για τη θερμοφόρα! Όχι καυτή εννοείται απλά να του παρέχει θερμότητα! Γιατί μπορεί να είναι επικίνδυνη; Μακάριι να πάνε όλα καλά!
Γιατί μπορεί να πάθει έγκαυμα....
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 20:48, 24-05-18:

Dimitradra σ´ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Εύχομαι όλα να πάνε καλά γιατί ανησύχησα ιδιαίτερα! Η κτηνίατρος μου ειπε οτι επρεπε να της περάσει στις 2-3 μέρες για αυτό ανησύχησα περισσότερο! Βέβαια έχει βελτίωση αλλά δεν είναι τελείως καλα!

Δεν της την έχω τόσο ζεστή ίσα ίσα για να μην είναι σε κρύο περιβάλλον! Βέβαια τη τελευταία εβδομάδα τα ποδαράκια της έχουν ξεφλουδίσει και έχει σαβν ξηροδερμία! Φαίνεται το ροζ δερματάκι της από μέσα! Μπορεί να είναι από την θερμοφόρα;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 24-05-18 στις 20:58. Αιτία: merge.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,788 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:56, 24-05-18:

Δεν νομίζω φίλη μου να είναι από τη θερμοφόρα. Πιθανολογώ αντίδραση του οργανισμού της από την αντιβίωση, όπου όταν θα τελειώσει η θεραπεία της θα επανέλθει. Πάντως ρώτα και την κτηνίατρο σχετικά.
Τις καλύτερες ευχές μου για πλήρη ανάρρωση και σύντομα.
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 20:59, 24-05-18:

Alcyone σ´ευχαριστώ πολύ για τη θετική σου ενέργεια! Τα είχε πριν την αντιβίωση και μου είπε οτι είναι ξηροδερμία! Της βάζω μια επουλωτική κρεμούλα και ελπίζω να επανέλθει το συντομότερο! Και πάλι σ´ευχαριστώ πολύ! ❤️
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,788 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:23, 24-05-18:

Να'σαι καλά κι εσύ και η μικρούλα σου.

Υπάρχει κάποια βελτίωση με την αλοιφούλα που της βάζεις; Πάντως θέλει υπομονή με το θέμα της ξηροδερμίας.
Έχω διαβάσει οτι η ξηροδερμία στις γατούλες μπορεί να οφείλεται είτε σε λοίμωξη, είτε σε κάποιας μορφής αλλεργία, ή και σε άλλα αίτια.
Όπως και να'ναι, η αναζήτηση ποιοτικής τροφής έχει μεγάλη σημασία. Όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα και περάσει από την τροφή για γατάκια σε τροφή για ενήλικες γάτες, αναζήτησε κάποια πλούσια σε λιπαρά οξέα και βιταμίνες, που βοηθάει αρκετά στα δερματικά προβλήματα (πάντα με την συναίνενση κτηνιάτρου φυσικά).
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 21:25, 24-05-18:

Ναι έχει βελτίωση αργή μεν αλλά σταθερή! Τέλεια θα προσπαθήσω να βρώ την καλύτερη! Σ´ευχαριστώ και πάλι!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:32, 24-05-18:

Καλη μου φιλη,μακαρι να πανε ολα καλα...και να εχεις το γατακι σου πολλα πολλα χρονια και να μας γραφετε και εδω τα νεα σας.Τις καλυτερες ευχες μου,μεσα απο την καρδια μου!
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 21:44, 24-05-18:

Μακάρι το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι γερή! Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας! ❤️ Θα σας ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη!
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 17:47, 28-05-18:

Παιδιά καλήσπέρα και πάλι! Η μικρούλα μου είναι πολύ καλύτερα με το θέμα της ρινοτραχείτιδας! Επίσης η κονσέρβα της αρέσει πολύ και τρώει αρκετά! Το γάλα το κόψαμε γιατί πια δεν μας άρεσει! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση όμως! Το γατάκι μου σήμερα είναι 32 ημερών! Είναι φυσιολογικό που κοιμάται όλη μέρα; Το ξυπνάω εγώ κάθε 4 ώρες για να φάει γιατί μόνο του δεν ξυπνάει αλλά όταν τη βάζω στο φαί τρώει με πολύ όρεξη και μπαίνει όλη μέσα στο πιατάκι της! Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι παιχνιδιάρα ή είναι πολύ μικρή ακόμα;
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:19, 28-05-18:

Παιδιά καλήσπέρα και πάλι! Η μικρούλα μου είναι πολύ καλύτερα με το θέμα της ρινοτραχείτιδας! Επίσης η κονσέρβα της αρέσει πολύ και τρώει αρκετά! Το γάλα το κόψαμε γιατί πια δεν μας άρεσει! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση όμως! Το γατάκι μου σήμερα είναι 32 ημερών! Είναι φυσιολογικό που κοιμάται όλη μέρα; Το ξυπνάω εγώ κάθε 4 ώρες για να φάει γιατί μόνο του δεν ξυπνάει αλλά όταν τη βάζω στο φαί τρώει με πολύ όρεξη και μπαίνει όλη μέσα στο πιατάκι της! Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι παιχνιδιάρα ή είναι πολύ μικρή ακόμα;
Κάθε ζώο έχει τον χαρακτήρα του,σου έτυχε τεμπελούλικο αλλά το καημενούλι έχει ανάγκη από ύπνο,έτσι θα πάρει τα πάνω του.
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 18:27, 28-05-18:

Ρούλης και Μπία σ´ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Χαχαχα μακάρι να είναι τεμπελούτσικο γιατί εγώ ανησύχησα μήπως έχει κάτι! Η αλήθεια είναι οτι ειναι λιγο πιο μικρόσωμο για την ηλικία του οπότε μάλλον προσπαθεί να εκπικονομησει ενέργεια
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:40, 28-05-18:

Ρούλης και Μπία σ´ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Χαχαχα μακάρι να είναι τεμπελούτσικο γιατί εγώ ανησύχησα μήπως έχει κάτι! Η αλήθεια είναι οτι ειναι λιγο πιο μικρόσωμο για την ηλικία του οπότε μάλλον προσπαθεί να εκπικονομησει ενέργεια
Καλησπέρα.... Μην σε ανησυχεί που κοιμάται αρκετές ώρες από την στιγμή που έχει όρεξη και τρώει... Είναι πολύ μικρό ακόμα και χρειάζεται ύπνο... Για να ξέρεις οι γάτες κοιμούνται μέσα στην μέρα μέσο όρο γύρω στις 16 ώρες, ίσως λίγο λιγότερο δεν θυμάμαι με ακριβεια - πόσο αυτό που είναι μωράκι ακόμα....(οι δικές μας κοιμούνται σχεδόν όλη μέρα, και το βράδυ αρχίζουν τα τρελά τους και ύστερα πάλι ξάπλα... Αυτή είναι ζωη) Το παιχνίδι θα αρχίσει από τον 1,5 μήνα και ύστερα.... Σκεψου το σαν ένα μωρό παιδί που τους πρώτους μήνες είναι μαμ κακά και νάνι!!!!!!
Εφοδιάσου με παιχνιδάκια μαλακά που να έχουν κορδόνια για να μπορείς να το κρατάς και να το κουνας- προσοχή μόνο γιατί μπορεί να τα φάνε) και αποφευγε να παίζει με τα χέρια σου αν θέλεις να μην γίνουν σουρωτήρι..... Η ρινοτραχειτιδα πάει καλύτερα?

Επίσης να ξέρεις πως ο καιρός τα επηρεάζει ιδιαίτερα... Μια πολύ κρύα μέρα ή βροχερή ή όταν έχει πολύ ζέστη χουζουρευουν περισσότερο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 28-05-18 στις 18:47.
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 18:53, 28-05-18:

Dimitradra ουφφ με καθησύχασες! Ουυυ από μαμ, κακά και νάνι άλλο τίποτα! Και μας βγήκε και πολύ χαδιάρα! Σ´ευχαριστώ για τις συμβουλές για τα παιχνίδια θα τις εφαρμόσω όλες! Η ρινοτραχείτιδα πάει πολύ καλύτερα! Δεν ρουθουνίζει καθόλου, μυρίζει το φαγητό της κανονικά βέβαια οταν αναπνέει ο λαιμουδάκος της μπαίνεο ελάχιστα προς τα μέσα αλλά φαντάζομαι μολις τελειώσουμε την αντιβίωση θα περάσει! Παίρνει και βαρος πια κάθε μέρα έχει κάνει μια κοιλίτσα στρουμπουλη στρουμπουλη!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:17, 28-05-18:

Dimitradra ουφφ με καθησύχασες! Ουυυ από μαμ, κακά και νάνι άλλο τίποτα! Και μας βγήκε και πολύ χαδιάρα! Σ´ευχαριστώ για τις συμβουλές για τα παιχνίδια θα τις εφαρμόσω όλες! Η ρινοτραχείτιδα πάει πολύ καλύτερα! Δεν ρουθουνίζει καθόλου, μυρίζει το φαγητό της κανονικά βέβαια οταν αναπνέει ο λαιμουδάκος της μπαίνεο ελάχιστα προς τα μέσα αλλά φαντάζομαι μολις τελειώσουμε την αντιβίωση θα περάσει! Παίρνει και βαρος πια κάθε μέρα έχει κάνει μια κοιλίτσα στρουμπουλη στρουμπουλη!
Μόλις τελειώσετε με την αντιβίωση - αλήθεια πόσες μέρες εχει ακόμα?? - να πάτε στο γιατρό να τη δει και να την εξετάσει και αν όλα είναι πλέον καλά να ρωτήσεις σε πόσο καιρό θα πρέπει να κάνει αποπαρασιτωση εσωτερική για τα σκουλήκια και τα έμβολια.... Και για ψύλλους.... Για να έχεις ένα υγιές γατάκι χωρίς προβλήματα - όσο περνάει από το χέρι σου - θα πρέπει όλα αυτά να γίνονται και να επανσλαμβανονται όταν είναι η ώρα τους.... Επίσης μόλις αρχίσει να τρώει κροκέτες, όπως σου είπε και η Αλεξάνδρα να επιλέξεις μια καλή ποιοτική τροφη... Και ότι απορία έχεις εδώ ειμαστε....
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 19:24, 28-05-18:

Την Τετάρτη τελείωνουμε με το καλό την αντιβίωση! Ναί το έχω στα υπόψιν να ρωτήσω τα παντά! Η κτηνίατρος μας είπε την αλλη εβδομαδα ξεκιναμε και κροκετούλες σιγά σιγά και μάλλον θα αμς υποδείξει καποια μάρκα οπως εκανε και με την κονσέρβα! Αλήθεια πότε θα μπορώνα του δινω να δοκιμάζει οτι τρώω και εγώ;;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:55, 28-05-18:

Ευχάριστα τα νέα σας, με το καλό και η αποθεραπεία της.
Όμως το να αρχίσεις να της δίνεις να δοκιμάζει ότι τρως εσύ, δεν το βρίσκω καθόλου καλή ιδέα, αφού η ανθρώπινη τροφή δεν είναι κατάλληλη και για τις γάτες. Άλλες διατροφικές ανάγκες έχουν οι γάτες, άλλες εμείς και το δικό μας φαγητό μπορεί να αποδειχτεί για εκείνες από ανώφελο μέχρι κι επικίνδυνο. Με εξαίρεση το βραστό κοτόπουλο και λίγο κιμά πότε-πότε, ψημένο καλά χωρίς καθόλου αλάτι ή άλλα μπαχαρικά, ότι άλλο εκτός από τις τροφές που είναι ειδικά για γάτες, καλύτερα να αποφεύγεις εντελώς να δίνεις να τρώει.
Ωστόσο, αν δεν επιθυμείς να τρέφεται αποκλειστικά με κονσέρβες και κροκέτες, μπορείς να της ετοιμάζεις ξεχωριστά, όπως προτείνεται σ'αυτό το θέμα μας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:19, 28-05-18:

Χαιρομαι παρα πολυ για τα καλα σας νεα!

Αλήθεια πότε θα μπορώνα του δινω να δοκιμάζει οτι τρώω και εγώ;;
Καλη μου φιλη,αυτο θα σου ελεγα να μην το κανεις.Ειναι λαθος να δινουμε στα ζωα μας οτι τρωμε εμεις.Ειδικα στος γατες που ειναι καθαρα σαρκοφαγα,ενω εμεις ειμαστε παμφαγοι,επισης υπαρχουν και απαγορευμενες τροφες,δες εδω.Και εννοειται ο καταλογος ειναι ελειπης..ειναι και αλλα που δεν πρεπει να τους δινουμε.

Αργοτερα ,αφου κλεισει κανεναν χρονο...αν θες που και που μπορεις να του δινεις λιγο νεροβραστο ψαρακι ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ,χωρις λαδια και αλατια,το ιδιο και με κοτοπουλο.Εγω κατι αλλο δεν της δινω.Ομως αυτα,απλα ΩΣ ΛΙΧΟΥΔΙΑ.Πρεπει να τρωει κανονικα την ξηρη και μπορεις και υγρη τροφη ΕΙΔΙΚΗ ΓΑ ΓΑΤΕΣ.
Δωσε τωρα ενα φιλακι στο μωρουδακι σου απο μενα!
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 20:41, 28-05-18:

Κορίτσιαα σας ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές σας! Δεν είχα ξανά κατοικίδιο οπότε δεν ήξερα οτι δεν κάνει να τρώει ανθρώπινη τροφή! Δεν πειράζει εξάλλου τρελένεται για την κονσέρβα της! Εννοείται πως θα της δώσω και ένα και δύο και 10 φιλάκιαααα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:43, 28-05-18:

Κορίτσιαα σας ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές σας! Δεν είχα ξανά κατοικίδιο οπότε δεν ήξερα οτι δεν κάνει να τρώει ανθρώπινη τροφή! Δεν πειράζει εξάλλου τρελένεται για την κονσέρβα της! Εννοείται πως θα της δώσω και ένα και δύο και 10 φιλάκιαααα
Μην ευχαριστεις καθολου καρδουλα μου,για αυτο ειμαστε εδω.Και εμεις οταν πρωτοπηραμε γατακι..την τυφλα μας δεν ξεραμε οι περισσοτεροι,ολα εδω τα μαθαμε...
Ρωτα ότι θες....
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 20:47, 28-05-18:

Και πάλι σας ευχαριστώ!! Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφία της!! Θα επανέλθω με νεώτερες απορίες ❤️
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:51, 28-05-18:

Και πάλι σας ευχαριστώ!! Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφία της!! Θα επανέλθω με νεώτερες απορίες
Αν θες.μπορεις να ανοιξεις ενα νεο θεμα εδω....,στην συγκεκριμενη κατηγορια δηλαδη...να μας συστησεις και επισημα την γατουλα σου,να μας λες τα νεα της,να μας βαζεις και φωτο...θα ειναι το δικο σας θεμα.
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 21:23, 28-05-18:

Τέλεια αυτό θα κάνω!!
Παράθεση

klairi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη klairi
H klairi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H klairi έγραψε στις 10:53, 11-10-18:

καλημερα!! χθες βρηκα ενα γατακι στο δρομο που νιαουριζε μες τη μεση του πεζοδρομιου, αρρωστουλη, το πηγα σε ενα κτηνιατρο κοντα μου ειπε οτι εχει ρινοτραχειτιδα και μαλιστα βαρια αλλα ευτυχως χωρις πυρετο!! το πηρα σπιτι για να του κανω τη θεραπεια αντιβιωση κλπ. Του χω βαλει τροφη και νερο και δεν εχει αγγιξει τιποτα απο τα δυο. Νερο του δινω με συριγγα, γιατι ο γιατρος μου ειπε οτι ηταν αφυδατωμενο. Σκεφτηκα οτι ισως να θελει λιγο το χρονο του να συνηθισει το σπιτι για να φαει, αλλα μπηκα στην σελιδα και απο ο,τι καταλαβα δεν εχει ορεξη λογικα επειδη ειναι αρρωστουλη. Προσπαθησα να το ταΪσω με το ζορι αλλα το φτυνει. Ειναι αρκετα μικρο δεν ξερω ακριβως αλλα λογικα κατω απο 2 μηνων. Ο γιατρος μου ειπε ομως οτι ξηρα πολτοποιημενη τρωει κανονικα. Το χω μια μερα σχεδον και δεν εχει φαει τιποτα, και μ' ολα τα φαρμακα που παιρνει δεν ξερω... Οποιος εχει βρεθει σε παρομοια κατασταση μια συμβουλη πως να καταφερω να το ταισω και με τι!1 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
Παράθεση

Mikro_30fillaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mikro_30fillaki έγραψε στις 11:02, 11-10-18:

Κλαίρη καλημέρα! Καλώς δέχτηκες το μικρούλι σου! Σίγουρα το οτι δεν τρωει οφείλεται και στην αλλαγή περιβάλλοντος αλλά μάλλον δεν έχει και πολλή όρεξη από την ασθένεια! Να του καθαρίζεις 3-4 φορές την ημέρα τη μυτούλα με φυσιολογικό ορό και να προσπαθήσεις πάλι να το ταίσεις με το ζόρι! Δοκίμασε και καμιά άλλη τροφή μήπως δεν του αρέσει! Αν μένεις στην Αθήνα θα σου πρότεινα να το πας στο κτηνιατρείο Αίλουρος! Προσωπικά το δικό μου το γατάκι, η Μπουμπού μου, επαθε ρινοτραχείτιδα 20 ημερών η οποία εξελίχθηκε αμέσως σε πνευμονία και αν δεν ηταν η γιατρός αυτή η Μπουμπού μου τώρα δν θα ήταν ένα υγιέστατο γατάκι! Εύχομαι όλα να πάνε καλά με το μικρούλι σου! Ο,τι χρειαστείς είμαστε εδω
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 11:15, 11-10-18:

Κλαίρη μου κάνε αυτό που σου συστήνει η φίλη πιο πάνω. Αν όχι στον "Αίλουρο", σε κάποιον άλλο καλό κτηνίατρο. Μια δεύτερη γνώμη είναι απαραίτητο σε τέτοιες περιπτώσεις κι εφ'όσον το γατάκι έχει σταματήσει να τρώει.

Εύχομαι κι εγώ σύντομα να το ξεπεράσει και να χαρείς ένα υγιέστατο γατάκι.
Παράθεση

ΝΟΝΗ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΝΟΝΗ
H ΝΟΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H ΝΟΝΗ έγραψε στις 09:23, 12-10-18:

κανονικά ο γιατρός πρέπει να το βάλει σε ορό και να του παρέχει αντιβίωση ενδοφλέβια . Χωρίς φαγητό και αφυδατωμένο δεν νομίζω να τα καταφέρει . Πρέπει να του βάλει φλεβοκαθετήρα άμεσα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    διονυσια-κε

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους