Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,255 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 322 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Baycox 2,5 % - Κοκκιδίωση sos!

alkistis20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alkistis20
H alkistis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H alkistis20 έγραψε στις 13:38, 21-03-19:

Καλησπέρα σε όλους τους γατοφιλους..! Θα ηθελα τα φωτα σας γιατι εχω ταλαιπωρηθει πάαααααρα πολυ με τον κουκλο μου..του καναμε εξετασεις κοπρανων γιατι ειχε συνεχως διαρροιες (μια φορα την ημερα αλλα καθε μερα) και βρέθηκε μια μικρη αποικια isospora spp. Ο γιατρος του ομως μου ειπε οτι μπορει να μην οφειλεται στα παρασιτα η διαρροια, λογω μικρου αριθμου αποικιας, αλλα σε τροφικες αλλεργιες γιατι εμφανισε και κατι σπυρακια. Του δινω ειδικη υποαλλεργικη τροφη. Τα σπυρακια και το ξυσιμο υποχωρησαν αλλα η διαρροια συνεχιζεται. Μου ειπε λοιπον να κανουμε θεραπεια και μετα απο πολυ ψαξιμο (το ενα φαρμακο δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα , το αλλο εχει παρενεργειες) κατεληξε στο baycox 2,5% το οποιο ειναι για πουλια αλλα το δινουν και στις γατες. Λοιπον...δεν ξερω αν το εχει δωσει καποιος στη γατα του αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει πιο πικρο φαρμακο απο αυτο. Εν τω μεταξυ δεν μου εξηγησε και ποσο επικινδυνο ειναι για τη βλεννογονο και του το εδωσα σκετο χωρις να βαλώ λιγο γαλατακι στην συριγγα. (νομιζω πρεπει να αλλαξω κτηνιατρο). Υπάρχει καποιος που εχει καταφερει να κανει την θεραπεια χωρις να κανει εμετο το γατακι? Γιατι πρεπει να παρει και 6 ml για τρεις μερες και επαναληψη μετα απο 1 εβδομαδα.. Μηπως καποιος εχει εμπειρια με γατακι που ειχε κοκκιδιωση? Εχω πελαγωσει...Θα ξαναπροσπαθησω βαζοντας γαλα ή υγρο απο τροφη στην συριγγα αλλα δεν νομιζω.. ειναι σουπερ πικρο..Παλι καλα που δεν εκανα αθελα μου ζημια στον κουκλο μου..

Οποιος μπορει να βοηθησει plzzzzzzzzz..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:24, 21-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από alkistis20
Καλησπέρα σε όλους τους γατοφιλους..! Θα ηθελα τα φωτα σας γιατι εχω ταλαιπωρηθει πάαααααρα πολυ με τον κουκλο μου..του καναμε εξετασεις κοπρανων γιατι ειχε συνεχως διαρροιες (μια φορα την ημερα αλλα καθε μερα) και βρέθηκε μια μικρη αποικια isospora spp. Ο γιατρος του ομως μου ειπε οτι μπορει να μην οφειλεται στα παρασιτα η διαρροια, λογω μικρου αριθμου αποικιας, αλλα σε τροφικες αλλεργιες γιατι εμφανισε και κατι σπυρακια. Του δινω ειδικη υποαλλεργικη τροφη. Τα σπυρακια και το ξυσιμο υποχωρησαν αλλα η διαρροια συνεχιζεται. Μου ειπε λοιπον να κανουμε θεραπεια και μετα απο πολυ ψαξιμο (το ενα φαρμακο δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα , το αλλο εχει παρενεργειες) κατεληξε στο baycox 2,5% το οποιο ειναι για πουλια αλλα το δινουν και στις γατες. Λοιπον...δεν ξερω αν το εχει δωσει καποιος στη γατα του αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει πιο πικρο φαρμακο απο αυτο. Εν τω μεταξυ δεν μου εξηγησε και ποσο επικινδυνο ειναι για τη βλεννογονο και του το εδωσα σκετο χωρις να βαλώ λιγο γαλατακι στην συριγγα. (νομιζω πρεπει να αλλαξω κτηνιατρο). Υπάρχει καποιος που εχει καταφερει να κανει την θεραπεια χωρις να κανει εμετο το γατακι? Γιατι πρεπει να παρει και 6 ml για τρεις μερες και επαναληψη μετα απο 1 εβδομαδα.. Μηπως καποιος εχει εμπειρια με γατακι που ειχε κοκκιδιωση? Εχω πελαγωσει...Θα ξαναπροσπαθησω βαζοντας γαλα ή υγρο απο τροφη στην συριγγα αλλα δεν νομιζω.. ειναι σουπερ πικρο..Παλι καλα που δεν εκανα αθελα μου ζημια στον κουκλο μου..

Οποιος μπορει να βοηθησει plzzzzzzzzz..
Μήπως θα ήταν καλό να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλον γιατρό????

Το φάρμακο δε το γνωρίζω καθόλου.. Ίσως αν το έβαζες μέσα σε ελάχιστη κονσέρβα (διάλεξε μια που ξέρεις ότι τρώει με ορεξη) και το ανακατεύες τον ξεγελαγες με αυτόν τον τρόπο????

Γενικά είναι πολύ δύσκολο για όλους μας όταν πρέπει να χορηγησουμε φάρμακο στις γατούλες μας. Προσπάθησε επίσης (αν τελικά χρησιμοποιήσεις τη σύριγγα) να του το δίνεις λίγο λίγο και όχι με την μια για να αποφύγεις τον εμετό....

Καλή επιτυχια
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:28, 21-03-19:

Φιλη μου καλησπερα.Επειγοντως σε δευτερο κτηνιατρο,διοτι αυτα που σου ειπε φαινονται πολυ περιεργα,επισης οσο και αν εψαξα,πουθενα δεν βρηκα κοκκιδιωση σε γατες.ΜΟΝΟ σε πουλερικα το βρηκα!
Σε παρακαλω θερμα,μην το αφηνεις ετσι, παρε και γνωμη δευτερου γιατρου!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:32, 21-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Φιλη μου καλησπερα.Επειγοντως σε δευτερο κτηνιατρο,διοτι αυτα που σου ειπε φαινονται πολυ περιεργα,επισης οσο και αν εψαξα,πουθενα δεν βρηκα κοκκιδιωση σε γατες.ΜΟΝΟ σε πουλερικα το βρηκα!
Σε παρακαλω θερμα,μην το αφηνεις ετσι, παρε και γνωμη δευτερου γιατρου!
Έφη μου μαλλον αναφέρεται στα κοκκιδια.

https://www.mycat.gr/protozoa/

Πάντως μθα δεύτερη γνώμη γιατρού καλό θα ήταν πάρει γιατί πιθανόν να υπάρχει και κάποιο άλλο φάρμακο για τη θεραπεία...

Τώρα που διάβασα το φυλλάδιο του φαρμάκου λέει να χορηγείται μέσα στο νερό....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 21-03-19 στις 21:29.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:42, 21-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Έφη μου μαλλον αναφέρεται στα κοκκιδια.

https://www.mycat.gr/protozoa/

Πάντως μθα δεύτερη γνώμη γιατρού καλό θα ήταν πάρει γιατί πιθανόν να υπάρχει και κάποιο άλλο φάρμακο για τη θεραπεία...

Τώρα που διάβασα το φυλλάδιο του φαρμάκου λέει να χορηγείται μέσα στο νερό....
Μαλιστα,μπραβο δημητρα και ευχαριστουμε για το λινκ,ομολογω δεν το ηξερα παρολα αυτα,το φαρμακο αυτο που της εδωσε ειναι για πουλια και επισης καν δεν της ειπε πως να το δινει,γενικα εμενα δεν μου αρεσει ολο αυτο,θα πηγαινα οπωσδηποτε και σε δευτερο κτηνιατρο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:56, 21-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Μαλιστα,μπραβο δημητρα και ευχαριστουμε για το λινκ,ομολογω δεν το ηξερα παρολα αυτα,το φαρμακο αυτο που της εδωσε ειναι για πουλια και επισης καν δεν της ειπε πως να το δινει,γενικα εμενα δεν μου αρεσει ολο αυτο,θα πηγαινα οπωσδηποτε και σε δευτερο κτηνιατρο.
Και εγώ που διάβασα το φυλλάδιο του φαρμάκου είδα πως αναφέρεται σε πτηνά (βεβαια της το είπε της φίλης ο γιατρός όπως έγραψε) αλλά δεν αναφέρει και άλλα ζώα. Ούτε όμως αναγράφεται μέσα να μη χορηγείται σε άλλα ζώα. Αυτα μόνο οι κτηνίατροι τα ξέρουν με σιγουριά.

Θεωρώ και εγώ πως ήταν μεγάλο λάθος αν δεν της είπε τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να το παίρνει.. Μια δεύτερη γνώμη πάντα είναι χρήσιμη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους