Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,255 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 320 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Θρομβοεμβολή!

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:49, 10-05-18:

Σημειωμα συντονιστη:Αγαπημενοι μου φιλοι,καποια μηνυματα επεξεργαστηκαν και αφαιρεθηκαν ονοματα κλινικων και ακομα και μικρα ονοματα γιατρων,καθως σε μια πολη μπορει να φωτογραφηθει ενας γιατρος,εφοσον εχει αναφερθει η πολη.

Για να μην μπερδευεστε,θα σημειωσω πότε μπορουμε να αναφερουμε ονοματα γιατρων και πότε οχι:

-Μπορουμε να αναφερουμε ονοματα γιατρων,οταν ειμαστε ευχαριστημενοι και λεμε καλη κριτικη.Εξαλλου εχουμε και το θεμα:Προτεινετε εναν κτηνιατρο.Αυτο δεν το κανουμε για διαφημιση,αλλα για να βοηθαμε αλλους χρηστες.ΕΙναι δεδομενο οτι αν καποιος χρηστης μπει με σκοπο την ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ,εκει γινονται οι αναλογες ενεργειες απο την ΟΔ.

-Μπορουμε να βαζουμε ονομα οταν ζηταμε κριτικη....ΑΛΛΑ με την προυποθεση οτι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ γραφουμε στο μηνυμα μας,ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΜ/
Οπως καταλαβαινετε,δεν μπορουμε να κραταμε τις θετικες κριτικες και να διαγραφουμε τις αρνητικες.Και αν γραφτουν αρνητικες,εκει πλεον εχουμε να κανουμε με τον νόμο με περι δυσφημισης και συκοφαντικης δυσφημισης,που αφορα και το σαιτ αλλα και τον χρηστη που το γραφει .
Οποτε ζηταμε αποψη με ονοματεπωνυμο για γιατρο,αλλα ΠΑΝΤΑ με την σημειωση οτι ΑΠΑΝΤΗΣΕΙς ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΜ.
Σε πμ ανταλλαξτε οτι θελετε.
-Δεν μπορει να μπει ονομα γιατρου ή κλινικης ή οτιδηποτε τον φωτογραφιζει,για ασχημη κριτικη.Ειτε δικια μας, ειτε αλλου.
Δεν ειναι θεμα ορων χρησης του σαιτ μας,αλλα ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ.Υπαρχει ο νομος περι δυσφημισης και συκοφαντικης δυσφημισης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-05-18 στις 20:56.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Argy
H Argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:06, 10-05-18:

Γειά σου πουπουλίνα,ναι μεν μου είπαν πως θα είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά επίσης μου έδωσαν και μια ελπίδα πως ίσως να πάει κάποιους μήνες συντηρητικά καλά,αλλά σίγουρα θα ξαναπάθει θρομβοεμβολή.....το ζώο ναι,ταλαιπωρείται...αλλά δεν είναι και λίγο νωρίς για μια τέτοια απόφαση;;;μόλις σήμερα τον πήρα σπίτι...έπειτα γίνεται ευθανασία στο σπίτι..;;το χει κάνει κάποιος/α..;;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:13, 10-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Argy
Γειά σου πουπουλίνα,ναι μεν μου είπαν πως θα είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά επίσης μου έδωσαν και μια ελπίδα πως ίσως να πάει κάποιους μήνες συντηρητικά καλά,αλλά σίγουρα θα ξαναπάθει θρομβοεμβολή.....το ζώο ναι,ταλαιπωρείται...αλλά δεν είναι και λίγο νωρίς για μια τέτοια απόφαση;;;μόλις σήμερα τον πήρα σπίτι...έπειτα γίνεται ευθανασία στο σπίτι..;;το χει κάνει κάποιος/α..;;
Εγω σου ειπα....δες τι θα σου πουν οι γιατροι.Προσεξε τι σου γραφω.
Ειναι δεδομενο βεβαια οτι καισυ θα βλεπεις αν υποφερει το γατακι σου.Και δεν μιλησα να γινει αποψε η ευθανσια.ΑΛΛΑ....ΑΝ ΥΠΟΦΕΡΕΙ;ΧΩΡΙΣ ΓΙΑΤΡΕΙΑ;ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ;
Ομως....οι γιατροι δνε λενε ευκολα ευθανασια.Και δεν εννοω οταν ΔΕΝ πρεπει να γινει,αλλα οταν ΠΡΕΠΕΙ να γινει.Ευτυχως οχι ολοι.Διοτι το βλεπουν σαν χρημα.
Απο εκει και περα,ειναι 16 χρονων,ποσο περιμενεις να φτασει;Τοσα χρονια ζουνε οι γατες.ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.Οι περισσοτερες δεν φτανουν τα 16 χρονια.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕς ΕΞΑΙΡΕΣΕΙς,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΕς..και ηταν υγειεις γατες.
Εσυ ρωτα,οσο ζησει..αν θα ποναει.ΑΥΤΟ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.Διοτι μπορει να παρατηνουν την ζωη της,αλλα ΤΙ ΖΩΗ;ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ;Αυτο θα κοιταξεις καλη μου φιλη.ΑΙΩΝΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΕΑΡΟ ΓΑΤΙ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΕΙς ΗΜΕΡΩΝ.
Και ναι.εμενα την πουπυ μου,8 χρονων επασχε απο ανιατο καρκινο,.ηρθε η κτηνιατρος μου σπιτι..και της εκανε στο σπιτακι της ευθανασια.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:53, 10-05-18:

.έπειτα γίνεται ευθανασία στο σπίτι..;;το χει κάνει κάποιος/α..;;
Αυτό έχει να κάνει καθαρά με τον κτηνίατρο... Άλλοι πηγαίνουν άλλοι όχι... Όταν αποφάσισα να κοιμησω τον αξελουκο μου 3 γιατρούς που ρώτησα κανένας δεν το έκανε στο σπίτι.... Η αδελφή μου, από την άλλη, στην Αθήνα όταν κοιμησαν το σκυλί τους που είχε πλέον από τα γεράματα καταπεσει έγινε στο σπίτι τους.... Οι περισσότεροι πάντως - τουλάχιστον εδώ - τη κάνουν στο ιατρείο τους....
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 22:01, 10-05-18:

είναι παρήγορο που έφυγε η πούπυ σε οικείο χώρο....τώρα του έδωσα τα χάπια για τη καρδούλα του και κοιμήθηκε...θα δω τι θα μου πει και αύριο η κτηνίατρος...αν και ο γατούλης δεν είναι σε θέση απ'ότι βλέπω να μπει στο αμάξι και να τον αφήσω πάλι στην κλινική...ας ελπίσουμε να ξημερώσει μια καλή μέρα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:13, 10-05-18:

είναι παρήγορο που έφυγε η πούπυ σε οικείο χώρο....τώρα του έδωσα τα χάπια για τη καρδούλα του και κοιμήθηκε...θα δω τι θα μου πει και αύριο η κτηνίατρος...αν και ο γατούλης δεν είναι σε θέση απ'ότι βλέπω να μπει στο αμάξι και να τον αφήσω πάλι στην κλινική...ας ελπίσουμε να ξημερώσει μια καλή μέρα...
Και μονο που το ειδα αυτο...εκλαψα....δενε χω ξεπερασει ακομα τον θανατο της.Ομως ειπα καλη μου φιλη...δεν θελω ουτε λεπτο να βασανιζεται....οταν σταματησει να τρωει,και δεν το ειπα εγω βασικα,αλλα η γιατρος....πλεον αιμοραγει ο ογκος....εχει καποιες μερες ζωης....αλλα μαρτυρικες μερες,γιατρεια δεν υπαρχει...οταν σταματησει να τρωει....την λυτρωνω.
Ετυχε δε,πριν κανα δυο μερες να ξανακανω εξετασεις αιματος..διοτι πραγματικα ετρωγε,και ελεγα μηπως εχουμε καμια ελπιδα,οι εξετασεις ηταν αισχρες.Ολα στα πατωματα,εδειχνε πλεον οτι ηταν στα τελειωματα.Γιατι να την βασανιζω;Εχουν ενα χαραξτηριστικο οι γατες.Μεχρι τελευταια στιγμη....νομιζεις οτι εχουν ελπιδα.Κρατανε τον πονο μεσα τους.
Αυτο ειναι το ζητουμενο.Να μην βασανιζονται.ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΟ ΑΥΤΟ.Αν ειναι να βασανιστουν ΜΕΡΕΣ...και να γλυτωσω λεπτα απο την ευθανασια,δενε χιε κανενα νοημα.Σημασια εχει..να μην βασανιστει σχεδον καθολου,οταν ειναι δεδομενος ο θανατος.
Τεσπα...εγω δεν σου λεω αυριο κανε ευθανασια.Εγω σου λεω,δες καταρχην τι θα σου πουν οι γιατροι.Αλλα..δες εκαι εσυ το ζωακι σου.Κια αποφασισε.Απλα να ξερεις....αν βασανιζεται....δενε χιε κανενα νοημα να το λυτρωσουμε καποιες μερες πριν, ..αν εχει βασανιστει ποσες βδομαδεςή ακομα χειοροτερα μηνες.Ευθανασια εντελως στα τελευταια τους..δενε χει κανενα νοημα,με την εννοια οτι εχει πλεον περασει ολο αυτο το βασανο.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 22:36, 10-05-18:

Κανένας σώφρων άνθρωπος δεν αρέσκεται στο να βλέπει κάποιον να υποφέρει και να τον κρατά στη ζωή για εγωιστικούς λόγους..πάντα κοιτάμε για το καλύτερο που μπορεί να γίνει...η απώλεια είναι απώλεια,τι να λέμε τώρα....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:42, 10-05-18:

Κανένας σώφρων άνθρωπος δεν αρέσκεται στο να βλέπει κάποιον να υποφέρει και να τον κρατά στη ζωή για εγωιστικούς λόγους..πάντα κοιτάμε για το καλύτερο που μπορεί να γίνει...η απώλεια είναι απώλεια,τι να λέμε τώρα....
Ετσι καρδουλα μου.Βεβαια,.το παντα..μην το λες.Υπαρχουν ανθρωποι που δικαιολογουν τςι πραξεις τους,με το σκεπτικο οτι θελω να το σωσω...ενω βασικα δεν θελουν να παραδεχτουν οτι κοιτανε την δικια τους ψυχολογια.Προσεξε..δεν το λεω για σενα,διοτι εσυ το ψαχνεις.Αλλα αυτα τα εχουμε δει εδω..δυστυχως.
Οπως και να εχει...να ξερεις οτι συμπασχουμε ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...και ο καθενας,προσπαθει συμφωνα με το δικο του σκεπτικο να σε βοηθησει..Εσυ σκεψου τα ολα αυτα,δες τι σου λενε οι γιατροι...ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΣ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΣΟΥ...και αποφασισε.
Απλα παντα ο γνωμονας σου πρεπει να ειναι....το καλυτερο για το ζωακι σου...και οχι η δικια μας ψυχολογια.
Μεσα απο την καρδια μου,σου ευχομαι το καλυτερο.
Αν θες...γραφε μας νεα σας.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 07:10, 11-05-18:

Καλημέρα,Πουπουλίνα η γιαγιά μου έλεγε..κουρτσούδι μ υπάρχει κόοοσμος και κοσμάκης...πολλοί δεν έχουν την ταπείνωση να κοιτούν το συμφέρον του άλλου...τι να κάνουμε...κατανόηση μέχρι να ενεργοποιηθεί και σε εκείνους το φιλότιμο κάποια στιγμή...ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας την κάθε μια σας ξεχωριστά για το ενδιαφέρον που δείξατε στη τραγική για μένα αυτή περίσταση,τη συμπαράσταση,τις συμβουλές....για όλα..οι πνευματικοί νόμοι λειτουργούν κάπως έτσι:κάνεις καλό ανταμείβεσαι με καλό...ε σε εσάς εύχομαι να έρθουν διπλάσια και τριπλάσια τα καλά....πολύ σας ευχαριστώ...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 09:47, 11-05-18:

και τα σημερινά νέα μας είναι τα εξής:δεν μπορεί να γίνει παρακέντηση γιατί είναι ακόμα λίγο το υγρό...μου είπε πως ο καρδιολόγος που τον είδε που είναι και καθηγητής στο ΑΠΘ εαν ήταν να προτείνει ευθανασία θα μου το έλεγε...και οι δύο κτηνίατροι που τον βλέπουν στη κλινική μου είπαν να του δώσω χρόνο και τη Δευτέρα να κλείσουμε νέο ραντεβού για να δούμε αν έχει αυξηθεί η ποσότητα του υγρού..επίσης μου έδωσαν ένα διατροφικό συμπλήρωμα που πρέπει να το παίρνει πρωί βράδυ Nutri-plus gel λέγεται για διατροφική αποκατάσταση και ανάρρωση...στον γυρισμό στο αμάξι έπαιζε το τραγούδι του Σιδηρόπουλου..το να μ'αγαπάς,όσο μπορείς να μ'αγαπάς...μαζί στη ζωή,στην αρρώστια,στον θάνατο..ΜΑΖΙ...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:01, 11-05-18:

και τα σημερινά νέα μας είναι τα εξής:δεν μπορεί να γίνει παρακέντηση γιατί είναι ακόμα λίγο το υγρό...μου είπε πως ο καρδιολόγος που τον είδε που είναι και καθηγητής στο ΑΠΘ εαν ήταν να προτείνει ευθανασία θα μου το έλεγε...και οι δύο κτηνίατροι που τον βλέπουν στη κλινική μου είπαν να του δώσω χρόνο και τη Δευτέρα να κλείσουμε νέο ραντεβού για να δούμε αν έχει αυξηθεί η ποσότητα του υγρού..επίσης μου έδωσαν ένα διατροφικό συμπλήρωμα που πρέπει να το παίρνει πρωί βράδυ Nutri-plus gel λέγεται για διατροφική αποκατάσταση και ανάρρωση...στον γυρισμό στο αμάξι έπαιζε το τραγούδι του Σιδηρόπουλου..το να μ'αγαπάς,όσο μπορείς να μ'αγαπάς...μαζί στη ζωή,στην αρρώστια,στον θάνατο..ΜΑΖΙ...
Με κανες και δακρυσα. Το nutri-gel το χρησιμοποιω και εγω. Βοηθα να ανοιγει και η ορεξη. Ευχομαι να πανε ολα καλα.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 10:19, 11-05-18:

Αμην Nicole μ,αμην,αμην....ελπίζω και γω να ανοίξει η όρεξη με αυτό,να χαμογελάσει λίγο το χειλάκι μας...
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:27, 11-05-18:

Με συγκίνησες ...
Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:34, 11-05-18:

Αμην Nicole μ,αμην,αμην....ελπίζω και γω να ανοίξει η όρεξη με αυτό,να χαμογελάσει λίγο το χειλάκι μας...
Καλημέρα... Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το γατουλη σου.... Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα... Βλέπε πως πηγαίνει και δινε του τη βιταμίνη (είδες που σου είχα πει αμέσως πως θα έπρεπε να πάρει και κακώς δεν στο πρότειναν από την ίδια στιγμή?)... Θα τον βοηθήσει να ανοίξει η όρεξη του και να τρώει καλύτερα...
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 10:35, 11-05-18:

Ξερω πως νοιωθεις. Και μεις περασαμε ασχημα. Εκλαιγα μερα νυχτα και δεν μπορουσε κανενας κτηνιατρος να βρει τι ειχε η γατα. Τελικα σαν θαυμα επανηλθε και ποτε δεν μαθαμε τι ειχε. Ξερω τι σημαινει να παρακαλας να φαει εστω και μια μπουκια, να σκεφτεσαι αν ποναει.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 10:44, 11-05-18:

Καλε ναι...βασικά δεν μου το πρότειναν, χάρη στη συζήτηση που είχαμε(merci)το ανέφερα και με παρέπεμψαν να πάρω απο το φαρμακείο τους το συγκεκριμένο....

Ομοιοπαθείς όλες τελικά...έτσι ακριβώς Nicole μου,λίιιγο έφαγε μόνος του το πρωί και έκανα σαν παιδί σε λούνα παρκ ένα πράγμα....χαρά μεγάλη...αλλά μετά απο λίγο Μ.Παρασκευή...αφού έγινε το θαύμα,πάντα γερές να είστε..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 11-05-18 στις 12:42. Αιτία: merge
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 10:56, 11-05-18:

1000 ευχαριστώ και πάλι Ολυμπία μου...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:23, 11-05-18:

Εφοσον ο γιατρος σου ειπε οτι αν ηταν για ευθανασια θα στο ειχε πει,ακομα δεν στο λεει,παρα πολυ καλα κανεις και περιμενεις καλη μου φιλη.
Μακαρι,μακαρι να πανε ολα καλα για την ψυχουλα σου!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:36, 11-05-18:

Κοίτα το μοιραίο είναι αναπόφευκτο..είναι σαν να έχει χτυπήσει καρκίνος κάποιον και οι γιατροί να σου λένε θα υπάρξει μετάσταση αλλά δεν ξέρουν που και πότε...έτσι και σε αυτή τη περίπτωση,τον θρόμβο τον αναμένουμε σύντομα αλλά που και πότε άγνωστο..το σύντομα που μου είπαν μπορεί να είναι και τρεις και έξι μήνες ή δύο μέρες,2βδομάδες κτλ..μπορεί πχ.να πάει στην καρδιά ή στον εγκέφαλο και να είναι ακαριαίο ή ξανά στα πίσω άκρα και να χουμε τα ίδια: πόνο,νοσηλεία κτλ.Η ψυχραιμία και στις πιο δύσκολες περιστάσεις βοηθά στο να παρθούν ώριμες και συνειδητοποιημένες αποφάσεις...εγώ εχμμ θέλω ακόμη δουλείτσα σε αυτόν τον τομέα γιατί παρασύρομαι καμιά φορά απο το συναίσθημα..Θα δώσω χρόνο λοιπόν στο φιλαράκι μου να μου δείξει και εκείνος τι θέλει στις επόμενες ημέρες..ενώ στην αρχή ήταν πολύ αρνητικός στο φαγητό σήμερα έδειξε να συνεργάζεται...και τη κονσερβούλα μας τη φάγαμε και τις βιταμινούλες μας τις πήραμε και χαδάκια άρχισε να δέχεται αμεεεεε....μακάρι..γι αυτό όσοι έχετε ζωάκια μην περιμένετε για αύριο, βουρρρρ για σβουρηχτά φιλιά..σκάστε τους και ένα χαμόγελο και δηλώστε παρών...η αγάπη μας τους δίνει μεγάλο θάρρος...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:51, 11-05-18:

Οπως τα λες αγαπουλα μου,οπως τα λες!Να ξερεις.,ποσο μα ποσο πολυ σε νιωθουμε;Παρα πολυ καρδουλα μου γλυκια!Και ειναια πολυτα ειλικρινες αυτο που λεω.Δυστυχως οταν εχουμε ζωακια,ξερουμε οτι θα πονεσουμε κιολας..Απλα το σημαντικο ειναι να βρουμε το κουραγιο και να κανουμε αυτο που πρεπει την καταλληλη στγμη,ετσι ωστε να κανουμε το καλυτερο για το ζωακι μας και κυριως να μην βασανιστει.
Ομως...η αγαπη που πηρε απο εμας ειναι δεδομενη...και τιποτα δεν ειναι αιωνιο.
Να ξερεις,να το ξερεις αυτο...σε νιωθουμε απολυτα!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:59, 11-05-18:

Όλοι κούκλα μου παρασυρομαστε από το συναίσθημα όταν εμπλεκομαστε άμεσα σε ένα πρόβλημα, και ιδίως όταν αυτό είναι πάρα πολύ σοβαρό... Δεν είσαι μόνο εσύ... Και πως άλλωστε μπορούμε να το αποφύγουμε? Δεν είμαστε ρομποτακια.. Άνθρωποι με ψυχή και καρδιά είμαστε όλοι μας, που αγαπάμε και ποναμε...και εμείς που τώρα μιλάμε με τη λογική όταν βρεθήκαμε στη θέση σου νιώθαμε ακριβώς τα ίδια με σένα...
Δίνε την αγάπη σου στο φιλαράκι σου... Από σένα παίρνει δύναμη και εσύ από αυτόν... Φρόντιζε τον κάθε μέρα όσο περισσότερο μπορείς και μην σκέφτεσαι πότε μπορεί να φύγει.... Οταν θα φτάσει εκείνη η ώρα θα έχεις για παρηγοριά πως πέρασε μαζί σου ΠΟΛΛΆ και ΥΠΈΡΟΧΑ χρόνια.... Άλλωστε τίποτα και κανένας δεν ζει αιώνια... Μόνο μέσα στην καρδιά μας παραμένουν ζωντανοί για παντα... Αυτό....
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:47, 11-05-18:

Πόσο συμφωνώ με όσα λέτε...πόσο όμως...και ότι είναι αληθινό δεν περνάει στη λήθη γιατί ακουμπά στην καρδιά...η αγάπη μου για εκείνον είναι βήμα αιωνιότητος γιατί υπήρξε μετάφραση ζωής και μυστήριο αγάπης επι 16χρόνια.. και έχουμε ακόμη....άλλο νωρίτερα άλλο αργότερα,η βάση, η ρίζα είναι κοινή (ο πόνος)....όμως τείνεις και ένα χέρι στον άλλον και λες όπως εσείς τώρα:γεια χαρά,ζούμε μαζί,στην ίδια πραγματικότητα...όσο σκληρή κι αν είναι...και παίρνει άλλο χρώμα η μέρα..καλό ξημέρωμα σε όλους ...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:53, 11-05-18:

Πόσο συμφωνώ με όσα λέτε...πόσο όμως...και ότι είναι αληθινό δεν περνάει στη λήθη γιατί ακουμπά στην καρδιά...η αγάπη μου για εκείνον είναι βήμα αιωνιότητος γιατί υπήρξε μετάφραση ζωής και μυστήριο αγάπης επι 16χρόνια.. και έχουμε ακόμη....άλλο νωρίτερα άλλο αργότερα,η βάση, η ρίζα είναι κοινή (ο πόνος)....όμως τείνεις και ένα χέρι στον άλλον και λες όπως εσείς τώρα:γεια χαρά,ζούμε μαζί,στην ίδια πραγματικότητα...όσο σκληρή κι αν είναι...και παίρνει άλλο χρώμα η μέρα..καλό ξημέρωμα σε όλους ...
Με αγγιζουν απιστευτα αυτα που γραφεις καλη μου φιλη!Απιστευτα ομως!
Μυστηριο η ζωη,μυστηριο ο θανατος,μυστηριο η αγαπη....μυστηριο τι ειμαστε και γιατι ειμαστε εδω;
Καποιος σκοπος υπαρχει για μενα.Αλλα.το μονο σιγουρο ειναι οτι...ολα τα πλασματα εχουν την αξια τους,και εγω δεν ξερεις ποσα εχω μαθει απο τα ζωακια μου!Ποσα ομως;Για αυτο και τα σεβομαι.Κια τα αγαπω/Και ολα τα ζωα γενικα.
Αγαπουλα μου,να εισαι καλα,να προσεχεις τον εαυτο σου και το πλασματακι σου,και εδω θα ειμαστε παρεουλα,να ανταλασσουμε αποψεις,και να παρηγορει ο ενας τον αλλον.Ολοι ενα πραγμα ειμαστε.Απλα..δεν το εχουμε καταλαβει.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 09:54, 15-05-18:

Τσούπρες τι μου κάνετε;;;εμείς μόλις γυρίσαμε απο τη κλινική όπου η κτηνίατρος μας βρήκε σφυγμό...!!^-^...και οι πατουσίτσες επιστρέφουν σιγά σιγά απο το μελανί στο ροζουλί..πήρανε αίμα, το υγρό περιορίστηκε και αύριο αναμένουμε τα αποτελέσματα...τώρα χαλαρώνουμε ακούγοντας ήχους της φύσης απο το tv voion...καλημέρεεες...°°*°°☆
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 10:41, 15-05-18:

Τσούπρες τι μου κάνετε;;;εμείς μόλις γυρίσαμε απο τη κλινική όπου η κτηνίατρος μας βρήκε σφυγμό...!!^-^...και οι πατουσίτσες επιστρέφουν σιγά σιγά απο το μελανί στο ροζουλί..πήρανε αίμα, το υγρό περιορίστηκε και αύριο αναμένουμε τα αποτελέσματα...τώρα χαλαρώνουμε ακούγοντας ήχους της φύσης απο το tv voion...καλημέρεεες...°°*°°☆
Άντε μπράβο... Ευχάριστα νέα... Με το καλό τα αποτελέσματα των εξετάσεων... Καλή ανάρρωση στο γατο σου... Να μου τον φιλήσεις
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 11:02, 15-05-18:

Φιλί εστάλη..!!!ευχαριστούμε για την ευχή..°*°°°*
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:24, 15-05-18:

Χαίρομαι με τη χαρά σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!Φιλιά στο αγοράκι μας και μάλιστα ζβουριχτά
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 15:10, 15-05-18:

Έννοια σου Ολυμπία μου και το χω ταράξει το καημενούλι άλλοτε στη μουσουδίτσα,άλλοτε στα πατουσάκια,άλλοτε κουτουλιές απ'όλα..!!!....το μόνο που με στεναχωρεί είναι όταν έρχεται η ώρα που πρέπει να πάρει τα χάπια του..η τραγωδία ξεκινά ένα πράγμα..μάχη κανονική.....
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:30, 15-05-18:

Όταν χρειαστεί να τα δώσω χάπια ,με το αριστερό χέρι τα πιάνω γερά από το σβέρκο και με το δεξί χώνω το χάπι στο στόμα από τα πλάγια.Προσπαθώ να μπει βαθειά για να μη το φτύσουν.Μετά βάζω το νερό και πίνουν.Στα αδέσποτα κάνω το χάπι τρίματα και το ανακατεύω με μία λιχουδιά,όποια αρέσει το ζώο.Σαλάμι,τυρί,κασέρι?κάνω ένα μπαλάκι και αναμειγνύω το χάπι.Το κάνουν άμεσα μιά μπουκιά.
Άλλος τρόπος (σε μένα δεν έπιασε ποτέ) το κάνεις σκόνη και πασαλείβεις εξωτερικά και εσωτερικά το στόμα.Θέλει δε θέλει να γλυφτεί και θα το καταπιεί.
Καλή συνέχεια
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:02, 15-05-18:

Το κάνεις σκόνη...α πα πα παααα...εδώ δυο,τρεις φορές που δεν τα κατάπιε αλλά τα μάσησε άρχισε να βγάζει σάλια και αφρούς...κόντεψα να τρελαθώ,είπα πάει,το σκότωσα!!δοκίμασα αυτό που προτείνουν οι κτηνίατροι αλλά και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες στο you tube που κρατάς με το ένα χέρι το κεφαλάκι γερά κοντά στα σαγόνια και με το άλλο απαλά ανοίγεις το κάτω μέρος του στόματος,ρίχνεις βαθιά το χάπι και μετά φυσάς στη μυτούλα ή ρίχνεις λίγο νερό με μια σύριγγα ή χαιδεύεις τον λαιμό..πως στο καλό τα καταφέρνουν αυτοί στα βίντεο;;ναρκωμένα τα έχουν;;μοιάζει εύκολο αλλά καμία σχέση αν έχεις να κάνεις με ζόρικο γατούλη....και ο κτηνίατρος είπε πως πρέπει να τα παίρνει απο το στόμα..δοκίμασα και με τροφή,δεν έπιασε....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:41, 15-05-18:

Αν το λιώσεις μέσα σε ελάχιστο νερό και το τραβήξεις μέσα σε μια σύριγγα μικρή - αυτή της ινσουλίνης - και του το ρίξεις στο στόμα από το πλάι?
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:51, 15-05-18:

Το δοκίμασα Δήμητρα,άφρισε το στόμα και άρχισε να φτύνει σάλια...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:53, 15-05-18:

κάτι είχε καταλάβει μάλλον η κτηνίατρος γιατί μου το ρώτησε αρκετές φορές αν τα καταφέρνω με τα χάπια του..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:21, 15-05-18:

Τρώει καλύτερα τώρα? Αν έχει περισσότερη όρεξη ίσως να το ελιωνες και να το έβαζες μέσα σε ελαχιστη κονσέρβα με λιγοστό ζουμί... Να φάει πρώτα αυτό και μετά συνεχίζεις κανονικά τη μερίδα του... Ή το δοκίμασες και αυτό και δεν έπιασε?
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 18:38, 15-05-18:

Δυστυχώς όχι...τρώει πολύ λίγο...πολύ πολύ λίγο..βίντεο να τραβούσα όταν του δίνω το nutrigel,το σιχαίνεται..πάντα προτιμούσε τη ξηρά τροφή και τώρα δεν πρέπει καθόλου να τρώει ξηρά...το δοκίμασα και με τροφή και με ζουμάκι-ζελέ της κονσέρβας και κάνει λες και τρώει σαλιγκάρι..Το στόμα του αρχίζει να βγάζει σάλια και να γίνεται κολλώδες..δε νομίζω να ξαναεπιχειρήσω να του δώσω λιωμένο χάπι..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:40, 15-05-18:

Ωωωωωω..χαιρομαι που ειμαστε καλυτερα!
Οσον αφορα το χαπι,ισως αν το εγκρινει και ο γιατρος σου,να παρεις μια δυναμωτικη παστουλα.Αυτη ειναι σαν τζελ,κολλωδες συνηθως.Κανεις το χαπι σκονη,σε μια μικρη ποσοτητα παστας,περιπου οση ενα φασολι γιγας ας πουμε,το ανακατευεις...ή οσο λεει η δοσολογια για την παστα,το βαζεις στο δαχτυλο σου και πιο ευκλολα το χωνεις στοματακι του,και να κολλησει στην μουσουδα,αυτο θα καθαριστει,θα το γλυψει και ετσι θα το φαει.Υπαρχει και το αναλογο κολπο,απλα την κολλωδη παστα με το τριμενο χαπι το κολλας στην πατουσα του,απο την επανω μερια,στα μπροστινα ποδαρακια του.Επειδη θελουν να ειναι καθαρα,το γλυφουν,ΑΛΛΑ μερικα τιναζουν το ποδι...η τρεχουν και χανεται η παστα με την αντιβιωση,δεν ειναι σιγουρο./
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 18:44, 15-05-18:

Προσπαθώ τώρα να σηκώνω πιο ψηλά το κεφαλάκι του ώστε να μη μου τα ξαναμασήσει και έχουμε ιστορίες,αλλά πάλι βρίσκει τρόπο και τα βγάζει με τη γλώσσα του προς τα έξω....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:45, 15-05-18:

Με ποιον τρόπο τη δίνεις τη βιταμίνη? Γενικά την τρώνε ευχάριστα γιατί έχει ωραία γεύση.... Εγώ όταν έδινα στον Ραμόν τις πρώτες φορές τον έβαζα να το μυρίζει και του έβαζα το δάχτυλο μου στον ουρανίσκο... Μετά όμως άρχισε να τη τρώει από το κουταλάκι... Μάλιστα μόλις έβλεπε ότι ήταν η ώρα έκανε σαν τρελό για να τη φάει.... Αν δυσκολεύεσαι πολύ θα βάζεις την ποσότητα πάνω στο ποδαράκι του, στην πατούσα... Οπότε αναγκαστικά θα το γλείψει.... (η Σούκι μου είναι έτσι δύσκολη ενώ τα άλλα δύο γλείφουν ΌΛΟ το κουτάλι)....
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 18:52, 15-05-18:

Πουπουλίνα αυτό που λες δυναμωτική παστούλα είναι το nutrigel που χρησιμοποιώ και που δυστυχώς αναγκάζομαι και του δίνω λίγο με το ζόρι γιατί ούτε που να το μυρίσει....το δοκίμασα ΚΑΙ ΑΥΤΟ,ο οργανισμός του αντιδρά πολύ άσχημα στο λιωμένο χάπι..μα τι στο καλό περιέχουν κι αυτά..;,και το nutrigel το σιχαίνεται τόσο πολύ που ούτε καν το γλείφει..!!!!απο εκεί που του έδινα πρωί βράδυ τώρα του δίνω πολύ λίγο,ούτε μισό κουταλάκι και ελπίζω μέχρι το τέλος της ημέρας να φάει έστω μισό κονσερβάκι πατέ...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:58, 15-05-18:

Προσπαθώ τώρα να σηκώνω πιο ψηλά το κεφαλάκι του ώστε να μη μου τα ξαναμασήσει και έχουμε ιστορίες,αλλά πάλι βρίσκει τρόπο και τα βγάζει με τη γλώσσα του προς τα έξω....
Ακου,θα προσπαθεις να το στριμωξεις πχ σε εναν καναπε,ο ενας τροπος.Εγω εχω πλαστικα γαντια,αυτα της κουζινας,που το δεξι,επειδη ειμαι δεξιοχειρας,εχω κοψει τις ακρες τους,ξερεις..σαν τα γαντια με κομμενα δαχτυλα,για να μπορω να πιανω το χαπι,αλλα να με προστατευει και απο τις γρατζουνιες.Λοιπον...την στριμωχνω στον καναπε,δηλαδη η ραχη της ακουμπα στην πλατη του καναπε,και εγω ειμαι επανω στον καναπε και εχω τα ποδια μου στο υπολοιπο σωμα της,για να μην μπορει να μου φυγει ευκολα.Με το αριστερο χερι,πιανω το στοματακι της και το ανοιγω,και εχω ακομα μεσα τα δαχτυλα μου,με το δεξι ριχνω το χαπι μεσα,προσπαθω στο κεντρο της γλωσσας και οχι στις ακρες,και οσο πιο βαθια.Και μετα της κλεινω το στοματακι(προσεξε μην κλεισεις και τις τρυπουλες τις μυτης της,να αναπνεει το ζωντατο..) και το κραταω κλεισμενο για να το καταπιει.Παραλληλα,κανε ενα ελαφρο χτυπηματακι προς τα επανω,στο σαγονακι της για να το καταπιει πιο ευκολα.Την κτηνιατρο μου εχω δει να το κανει.Που και που ανοιγω το στοματακι της να δω αν ειναι στο πλαι,ή αν το καταπιε.Πιστεψε με...τις μισες φορες δεν το καταπινουν αμεσως,αλλα αυτο κυριως εξαρταται απο το που θα κατσει το χαπι.
Η αλλη ενναλακτικη ειναι παλι να το στριμωξεις,αλλα αναμεσα στα ποδια σου.Αυτο σημαινει οτι θα εισαι γονατιστη βεβαια,και το κεφαλι της θα βλεπει αντιθετα απο σενα,στον τοιχο ας πουμε.Δηλαδη θα βλεπεις εσυ την ραχουλα της.Εκει,πιανεις το κεφαλακι και το γυρνας προς τα πανω,αλλα οκ..νορμαλ...μην σπασει κανενα σβερκο...και ριχνεις γρηγορα στο κεντρο το χαπι.Παντα ομως θα κλεινεις το στοματακι για λιγο,και μετα θα τσεκαρεις αν το εχει καταπιει.Αν δεν το εχει..περιμενεις με κλειστο το στομα.Ε....λιωνει αυτο κιολας,σιγα σιγα το καταπινουν.
Δεν μπορω να στο περιγραψω καλυτερα....εκανα οτι μπορουσα.

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Με ποιον τρόπο τη δίνεις τη βιταμίνη? Γενικά την τρώνε ευχάριστα γιατί έχει ωραία γεύση.... Εγώ όταν έδινα στον Ραμόν τις πρώτες φορές τον έβαζα να το μυρίζει και του έβαζα το δάχτυλο μου στον ουρανίσκο... Μετά όμως άρχισε να τη τρώει από το κουταλάκι... Μάλιστα μόλις έβλεπε ότι ήταν η ώρα έκανε σαν τρελό για να τη φάει.... Αν δυσκολεύεσαι πολύ θα βάζεις την ποσότητα πάνω στο ποδαράκι του, στην πατούσα... Οπότε αναγκαστικά θα το γλείψει.... (η Σούκι μου είναι έτσι δύσκολη ενώ τα άλλα δύο γλείφουν ΌΛΟ το κουτάλι)....
Αφου δνε τρωει φαγητο,αποκλειεται να την φαει.Εμενα που ετρωγαν φαγητο,οχι...καταλαβαιναν παντα οτι δεν ειναι φαγητο και δεν την αγγιζαν,στο στομα την εβαζα εγω.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 18:58, 15-05-18:

Δήμητρα του είχα δώσει αρχικά να το γλείφει απο ένα κουταλάκι αλλά όταν δεν του αρέσει κάτι στρέφει το κεφάλι του αλλού και παίρνει γκριμάτσα απέχθειας σηκώνοντας τα μουστάκια του...πάντα το είχε αυτό με τροφές που δεν του άρεζαν..οπώτε επειδή φοβόμουν μη μου πεθάνει απο ασυτία και ήταν και η τρίτη μέρα όταν ξεκίνησα,τον πίεζα στο στόμα με το σωληνάκι που έχει...τώρα πάλι τον πιέζω απο τα πλάγια με πολύ μικρή ποσότητα όμως...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 19:04, 15-05-18:

πουπουλίνα δίνεις μάχη και συ ε;;καναπέδες,στριμώγματα...είδα αρκετά βίντεο στο you tube πατώντας cat pill και κάποιοι τα τυλίγουν και σε πετσέτα...ο δικός μου είναι πολύ αδύναμος για να βγάλει νυχιές απλά στρέφει με όλη του τη δύναμη αλλού το κεφάλι ή κλείνει πεισματικά το στόμα...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:05, 15-05-18:

Δήμητρα του είχα δώσει αρχικά να το γλείφει απο ένα κουταλάκι αλλά όταν δεν του αρέσει κάτι στρέφει το κεφάλι του αλλού και παίρνει γκριμάτσα απέχθειας σηκώνοντας τα μουστάκια του...πάντα το είχε αυτό με τροφές που δεν του άρεζαν..οπώτε επειδή φοβόμουν μη μου πεθάνει απο ασυτία και ήταν και η τρίτη μέρα όταν ξεκίνησα,τον πίεζα στο στόμα με το σωληνάκι που έχει...τώρα πάλι τον πιέζω απο τα πλάγια με πολύ μικρή ποσότητα όμως...
Πιο πανω σου εχω γραψει καποιες οδηγιες για το χαπι κανονικα.
Οσον αφορα την παστα,οχι..δεν θα περιμενεις να την φαει μονος του...ουτε εμενα το εκαναν ποτε.Τριψε το χαπι,ανακατεψε το...σε ενα αλουμινοχαρτο ας πουμε,οχι τεραστια ποσοτητα,οσο να μπορει να ανακατευθει το τριμμενο χαπι,πχ ενα φασολι γιγας,και μετα αυτο θα το τοποθετησεις με ενα κουταλακι στο δαχτυλο σου.Ε..θα του ανοιξεις το στομα,δες παραπανω τι εγραψα..και θα του βαλεις ΕΣΥ την παστα στο στομα.Και παλι κλεισε το στοματακι του για λιγο.Ισως ειναι πιο ευκολο να το καταπιει,απο οτι το χαπακι.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:11, 15-05-18:

Το χάπι είναι όντως μεγάλη πληγή!!!!! Νομίζω ότι τα περισσότερα γατιά έχουν δυσκολία στο να το φάνε... Δεν έχω δώσει ποτέ στα δικά μου - εκτός της σουκι 1 μόνο φορά όταν την πρώτο πήρα σπίτι για την αποπαρασιτωση... Το έλιωσα το έβαλα σε κονσέρβα και ΟΥΤΕ που την άγγιξε...... - και δε ξέρω τι αντίδραση θα μπορούσαν να έχουν.... Πάντως την πάστα την τρώνε - τουλάχιστον τα δύο αρσενικα - και από το σωληνάριο!!!!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:15, 15-05-18:

πουπουλίνα δίνεις μάχη και συ ε;;καναπέδες,στριμώγματα...είδα αρκετά βίντεο στο you tube πατώντας cat pill και κάποιοι τα τυλίγουν και σε πετσέτα...ο δικός μου είναι πολύ αδύναμος για να βγάλει νυχιές απλά στρέφει με όλη του τη δύναμη αλλού το κεφάλι ή κλείνει πεισματικά το στόμα...
Με την μαγια ειμαστε οκ.Τα κανω ολα αυτα,αλλα δεν με βασανιζει.Το χειροτερο ηταν ο μπουκακος μου,μιλαμε ΛΙΟΝΤΑΡΙ....ευτυχως δεν ειχε τυχει ποτε να του δωσω αντιβιωση,μια και καλη την επαθε ο δυσμοιρος,στα 11 απο ογκο στον εγκεφαλο ,ή εγκεφαλικο,και ακριβως επειδη δεν γινοταν το χαπι...τον πηγαινα καθε μερα για ενεση κορτιζονης,μπας και ειναι εγκεφαλικο και καλυτερευσει/.Δεν καλυτερευσε ποτε....προφανως ηταν ογκος στον εγκεφαλο,καναμε ευθανασια.
Ομως....οταν του εδινα χαπι πχ αποπαρασιτωσης....δεν μπορεις να φανταστεις τι επιχειρηση γινοτανε.Ερχοταν ο φιλος μου,τον εντυνα με γυαλια,γαντια χοντρα κηπου,καθοταν στο κρεβατι....του εβαζα επανω του μια χοντρη πετσετα,εγω παλι φοραγα γαντια,αρπαζα τον μπουκακο,τον εναποθετα στην αγκαλια του,με ταχυδακτηλουργικες κινησεις,τον τυλιγε ο φιλος μου μαζι με εμενα με την χοντρη πετσετα,ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙ Ο ΑΤΙΜΟΣ ...,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ να του ανοιξω το στομα να του πεταξω το χαπι.Ενα θα σου πω.Με χοντρα γαντια,και ξεσκιζε και τα γαντια και εμενα!Παιδια,σκεφτομε την εικονα και γελαω!Πως ηταν η κορινα στα εγκληματα,που την εβαλε η σωσω με πανοπλια να μπει να δει το μωρο της;Ε..ετσι ειμασταν και εμεις...καλα ο φιλος μου δε,επρεπε να τον παρω φωτο γμτ!

Αυτο βεβαια δεν γινοταν να συνεχιστει.Του πηρα μια πιπετα την που εκανε και για εξωπαρασιτα και για ενδοπαρασιτα,την προφεντερ,ΑΛΛΑ....μετα απο κανα δυο φορες,του παρουσιασε νευρολογικο προβλημα....ασε...ηταν ο λογος που γραφτηκα εδω!Δεν ετρωγε για μια βδμαδα,διοτι ΦΟΒΟΤΑΝ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ!και δεν ξεραμε τι ειχε!
ε....δεν του την ξαναεδωσα βεβαια,απλα δεν του ξαναεδωσα χαπι για σκουλικακια,καθως βεβαια δεν εβγαινε ουτε μπαλκονι και επειδη εν γινοταν κιολας,εννοειται ο ερμος δεν μου επαθε ποτε σκουλικακια.
Πουφ..τεσπα...
Δες λιγο αν μπορεις να κανεις αυτα που λεω.
Και η πουπυ μου με δυσκολευε.Η μαγια που εχω τωρα,οχι το ερμο,ευκολη ειναι,αλλα κανω αυτα τα βηματα,διοτι τις μισες φορες δεν το καταπινουν αμεσως,και το φτυνουν/
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 15-05-18 στις 19:19.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 19:25, 15-05-18:

Πωωω....τι λες τώρα;;;μα ναι ρινγκ κανονικό έχουμε και εμείς στο θέμα χάπι...κατα τ'άλλα συνεργαζόμαστε άψογα πχ.μου δείχνει εκείνος πότε θέλει να φάει και πότε να πάει τουαλέτα...16χρόνια είναι αυτά,μια ματιά μου ρίχνει και συννενοούμαστε...και πολύ στεναχωριέμαι που τον αναγκάζω να κάνει κάτι που δε θέλει, όμως είναι για το καλό του...ελπίζω με τις μέρες να το συνηθίσει και να μην αντιδρά τόσο...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:52, 15-05-18:

Καλά έφη μου τι πέρναγατε καλέ???? Χριστέ μου!!!!!

Να είσαι σίγουρη κούκλα μου πως όσο και αν αντιδραει καταλαβαίνει απόλυτα ο γάτος σου πως ότι κάνεις γίνεται για το καλό του και μόνο....
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:53, 15-05-18:

λες μωρε Δήμητρα;;γιατί μόλις δόθηκε άλλη μια μάχη με τα χάπια και με κοιτάζει με δολοφονικό βλέμμα...χώρια που λόγω της καρδούλας του δεν πρέπει να στρεσάρεται κιόλας...nightmare!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:01, 15-05-18:

λες μωρε Δήμητρα;;γιατί μόλις δόθηκε άλλη μια μάχη με τα χάπια και με κοιτάζει με δολοφονικό βλέμμα...χώρια που λόγω της καρδούλας του δεν πρέπει να στρεσάρεται κιόλας...nightmare!!
Ναι... Στο λέω με απόλυτη σιγουριά πως νιώθει πως θέλεις να τον φροντίσεις και το κάνεις για το καλό του.... Απλά προσπάθησε να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη όταν φτάνει η ώρα για το χάπι και τη βιταμίνη... Να του μιλάς συνέχεια με απαλή φωνή, να τον χαϊδεύεις και να λες κουβέντες "έλα αγόρι μου... Εγώ που σε αγαπώ.... Το χάπι θα σε κάνει καλά... Έλα να δυναμώσεις... Μπράβο το μωρο μου" για να του μεταδίδεις ηρεμία... Αν έχεις άγχος θα το νιώσει και θα αντιδράσει....
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:32, 15-05-18:

συνήθως μετά το βλέμμα του 'παράτα με ήσυχο'του βάζω ήχους τους δάσους,πουλιά κ.α και τον αφήνω να ηρεμήσει απο μόνος του γιατί πιο πολύ θυμώνει όταν του μιλώ κιόλας....είναι μαχητής όμως και τον θαυμάζω...χαλάλι και τα νευράκια του και όλα..°*°°
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους