Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,252 εγγεγραμμένα μέλη και 718,331 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 383 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αρρωστήσαμε από το εμβόλιο

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 17:49, 19-07-07:

Η Αρήθα δεν είχε πρηστεί (τουλάχιστον όχι εμφανώς), αλλά σίγουρα είχε κάποια μικρή φλεγμονή σ' εκείνο το σημείο γιατί πονούσε και δεν μας άφηνε να την αγγίζουμε.
Νομίζω ότι η φλεγμονή είναι γενικά ανάμεσα στις αναμενόμενες παρενέργειες του εμβολίου, επομένως δεν είναι ανησυχητικό. Δώσε του το αντιφλεγμονώδες και λογικά θα του περάσει.
Ανησυχητικό είναι να δημιουργηθεί στο σημείο του εμβολίου ένα μόνιμο πρήξιμο που δεν τον πονάει καθόλου, κάτι σαν ένα "μπαλάκι" κάτω απ'το δέρμα. Αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, ο δικός σου δεν έχει κάτι τέτοιο.
Η "ακεφιά" του μπορεί να οφείλεται σε πόνο ή σε πυρετό, λόγω της φλεγμονής.
Περαστικά σας!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη siam
H siam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H siam έγραψε στις 22:18, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Η Αρήθα δεν είχε πρηστεί (τουλάχιστον όχι εμφανώς), αλλά σίγουρα είχε κάποια μικρή φλεγμονή σ' εκείνο το σημείο γιατί πονούσε και δεν μας άφηνε να την αγγίζουμε.
Νομίζω ότι η φλεγμονή είναι γενικά ανάμεσα στις αναμενόμενες παρενέργειες του εμβολίου, επομένως δεν είναι ανησυχητικό. Δώσε του το αντιφλεγμονώδες και λογικά θα του περάσει.
Ανησυχητικό είναι να δημιουργηθεί στο σημείο του εμβολίου ένα μόνιμο πρήξιμο που δεν τον πονάει καθόλου, κάτι σαν ένα "μπαλάκι" κάτω απ'το δέρμα. Αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, ο δικός σου δεν έχει κάτι τέτοιο.
Η "ακεφιά" του μπορεί να οφείλεται σε πόνο ή σε πυρετό, λόγω της φλεγμονής.
Περαστικά σας!!!
Εμένα ο δικός μου δε δείχνει να πονάει στο σημείο που του έκανε το εμβόλιο. Τον άγγιξα απαλά και δεν διαμαρτυρήθηκε, ξαπλώνει από τη μεριά που έχει το πρήξιμο και μου τρίβεται επομένως πιθανότατα δε θα πονάει πολύ, ίσως και καθόλου.
Εσύ δηλαδή της είχες δώσει αντιφλεγμονώδες; Εάν υποχωρήσει το πρήξιμο από αύριο (αύριο θα πάρω το χάπι) να του το δώσω;
Όχι, δεν ψηλαφίζω κανένα “μπαλάκι” κάτω από το δέρμα, εάν υπήρχε τι θα σήμαινε;
Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι το πρώτο εμβόλιο που έκανε στη ζωή του ήταν αυτό και τότε δεν του έκανε κανένα πρόβλημα…
Σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, και για τα περαστικά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη chrisidor
H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 23:03, 19-07-07:

Ανησυχητικό είναι να δημιουργηθεί στο σημείο του εμβολίου ένα μόνιμο πρήξιμο που δεν τον πονάει καθόλου, κάτι σαν ένα "μπαλάκι" κάτω απ'το δέρμα.
Ωχ σοβαρά; Ξέρεις μήπως τι είναι αυτό;
Γιατί ο Ισίδωρος χρόνια τώρα έχει κάτι σαν μπαλάκι εκεί που γίνεται το εμβόλιο, αλλα δεν πονάει καθόλου.
Τρεις κτηνίατροι που τον έχουν εξετάσει μου είπαν πως δεν είναι τίποτα. Απλώς πρέπει μετά το εμβόλιο να γίνεται ένα μασάζ σε αυτή την περιοχή για να απορροφηθεί. Τι στο καλό...και οι 3 βλακείες μου είπαν;
Εσένα σου το έχει πει αυτό ο κ.Πάνος;
Ανησύχησα τώρα.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 01:23, 20-07-07:

Αυτο δεν γινεται και σε ανθρωπους μερικες φορες;;;;

Δεν ειμαι σιγουρη, αλλα νομιζω το ιδιο συστηνουν. Μασαζ για να απορροφηθει. Αληθεια τι ειπε ο κ Πανος;;

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 08:09, 20-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από chrisidor
Γιατί ο Ισίδωρος χρόνια τώρα έχει κάτι σαν μπαλάκι εκεί που γίνεται το εμβόλιο, αλλα δεν πονάει καθόλου.
Τρεις κτηνίατροι που τον έχουν εξετάσει μου είπαν πως δεν είναι τίποτα. Απλώς πρέπει μετά το εμβόλιο να γίνεται ένα μασάζ σε αυτή την περιοχή για να απορροφηθεί. Τι στο καλό...και οι 3 βλακείες μου είπαν;
Εσένα σου το έχει πει αυτό ο κ.Πάνος;
Ανησύχησα τώρα.
ψαχτο αυτο, chrisidor.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:31, 20-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από chrisidor
Δε θέλω να σε ανησυχήσω χωρίς λόγο Χριστίνα, φαντάζομαι ότι το πιθανότερο είναι να έχει κάνει κάποιου τύπου τοπική αντίδραση στο σημείο του εμβολίου. Απλώς είχα διαβάσει ότι σε κάποιο μικρό ποσοστό γατών, στο σημείο του εμβολιασμού μπορεί να αναπτυχθεί μετεμβολιακό σάρκωμα. Δες λίγο αυτό το σχετικό ποστ του isavva, αλλά αν σε έχουν καθησυχάσει ήδη τρεις κτηνίατροι, δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας!

Παράθεση

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H siam έγραψε στις 11:00, 20-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από siam
Εσύ δηλαδή της είχες δώσει αντιφλεγμονώδες; Εάν υποχωρήσει το πρήξιμο από αύριο (αύριο θα πάρω το χάπι) να του το δώσω;
Τελικά το πρήξιμο δεν υποχώρησε, η διάθεση του όμως σταδιακά επανέρχεται. Διάβασα στο site του Αίλουρου για τα εμβόλια, συγκεκριμένα ότι: <<Ακατάλληλος χειρισμός των εμβολίων ή της σύριγγας μπορεί να προκαλέσει μολύνσεις στο σημείο της έγχυσης.>> δηλαδή η μόλυνση που έχει δημιουργηθεί στο σημείο είναι από σφάλμα του γιατρού; Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το ιατρείο του Αίλουρου και θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη αλλά δυστυχώς μένω πολύ μακριά και δεν έχω τη δυνατότητα να τον μεταφέρω. Εσύ Aretha τελικά της είχες δώσει αντιφλεγμονώδες ή αντιβίωση;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:05, 20-07-07:

Όχι, δεν της είχα δώσει τίποτα γιατί συνήλθε από μόνη της (γύρω στις 36 ώρες είχε κρατήσει η αδιαθεσία της). Η κτηνίατρος μου είχε πει να της την πάω αν συνέχιζε και πέρα απ' το 48ωρο (οπότε υποθέτω ότι μάλλον θα της έδινε κάτι).
Χαίρομαι που είναι καλύτερα ο γατούλης σου!!

Παράθεση

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H siam έγραψε στις 11:13, 20-07-07:

Σ’ ευχαριστώ!

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη chrisidor
H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 13:57, 20-07-07:

Δε θέλω να σε ανησυχήσω χωρίς λόγο Χριστίνα, φαντάζομαι ότι το πιθανότερο είναι να έχει κάνει κάποιου τύπου τοπική αντίδραση στο σημείο του εμβολίου. Απλώς είχα διαβάσει ότι σε κάποιο μικρό ποσοστό γατών, στο σημείο του εμβολιασμού μπορεί να αναπτυχθεί μετεμβολιακό σάρκωμα. Δες λίγο αυτό το σχετικό ποστ του isavva, αλλά αν σε έχουν καθησυχάσει ήδη τρεις κτηνίατροι, δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας!
Ευχαριστώ!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 19:08, 23-08-07:

παντως εμεις εχουμε κανει κ της λυσσας το εμβολθιο κ μας ειχαν κρεμμασει κ ταυτοτητα

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 19:11, 23-08-07:

εμείς θα παμε να το κάνουμε αύριο...

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 18:46, 24-08-07:

Εγώ του το έκανα πριν 1.5 μήνα. Έβγαλε ενα πρηξιματάκι που δεν πονούσε στο σημείο. Αρχικά δεν έδωσα πολύ σημασία, φαντάστηκα οτι θα είναι απο το εμβόλιο, αλλά χθες τρόμαξα που διάβασα εδώ για τις παρενέργειες των εμβολίων οπότε τον πήγα σήμερα,αν και είχε μικρύνει.
Μου είπε οτι συμβαίνει καμιά φορά αυτό με το εμβόλιο της λύσσας γιατί έχει κάποια ουσία που αργεί να αποροφηθεί ή κάτι τέτοιο.

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 02:17, 25-08-07:

Ευτυχώς παιδιά που έμαθα από εδώ για το εμβόλιο της λύσσας, γιατί Δευτέρα που πάμε για το τρίτο μας εμβόλιο είναι ευκαιρία να ρωτήσω κι εγώ τον κτηνίατρό μου!
Πάντως το γατί μου δεν χαμπαριάζει από εμβόλια... Το μόνο που θυμάμαι σαν παρενέργεια ήταν μία μικρή διάρροια (που μάλλον προερχόταν από το αποπαρασιτικό). Κατά τα άλλα... κελαηδούσε η μικρή!!
Αυτή τη στιγμή που γράφω έχει πολύ πλάκα - κοιμάται σε στάση μουσούδing με τον μπαμπά της!!! (τον φίλο μου δηλαδή) Μιλάμε για πολύ γέλιο!!:up:

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 10:08, 25-08-07:

Πέρα απο το θέμα αυτό με το αντιλυσσικο πάντως δεν μου είχε κάνει ποτέ πρόβλημα κι εμένα με τα εμβόλια. Μόνο οταν τον γύρναγα σπίτι λαχάνιαζε.
Αλλα χθες που τον πήγα απλά να τον δει διαπίστωσα οτι δεν λαχάνιαζε απο το εμβόλιο αλλά προφανώς από την φρίκη που πέρασε!

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 13:56, 29-08-07:

Χθες πήγα το δεύτερο για το πρώτο του εμβόλιο.. Δεν γκρίνιαξε ιδιαίτερα, και αμέσως μετά έπαιζε με το κορδόνι του παντελονιού μου! Όμως όταν γυρίσαμε σπίτι πήγε και κλείστηκε στο σπιτάκι του και κοιμόταν συνέχεια... Το ξύπνησα, προσπάθησα να παίξουμε, τίποτα εκείνο. Σκέφτηκα ότι θα είναι αδιαθεσία από το εμβόλιο (πυρετό ιδιαίτερα υψηλό δεν είχε) και το άφησα στην ηρεμία του. Σήμερα είναι ήδη πολύ καλύτερα και παίζει και με την άλλη (λιγόστεψαν τα "χου"), τα ακούω να κουτρουβαλάνε από εδώ κι απο εκεί!

Όσον αφορά το εμβόλιο της λύσσας, ρώτησα 2 κτηνιάτρους. Μου είπανε ότι βλάπτει τα γατουλάκια όταν τους το κάνουν ενδομυικά. Γιατί έτσι, μπορεί να προκύψει μια ασθένεια (νομίζω καρκίνος, αν δεν κάνω λάθος).
Όταν γίνεται υποδόρια, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 17:23, 28-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Λέων
Τι είναι η αναζωπύρωση και πόσο συχνά χρειάζεται
Η προστασία που παρέχουν τα περισσότερα εμβόλια κατά των μολύνσεων, δεν είναι εφ όρου ζωής και γι αυτό χρειάζεται να γίνονται συχνές επαναλήψεις εμβολιασμών (αναζωπυρώσεις) για να διατηρηθεί η καλή προστασία.
Η γάτα πρέπει να λαμβάνει την πρώτη επανάληψη σε ένα χρόνο -από τότε που έλαβε σαν γατάκι τον πρώτο της εμβολιασμό- και να τον επαναλαμβάνει κάθε χρόνο, γιατί τόσο ισχυρίζονται οι κατασκευαστές εμβολίων πως έχουν ισχύ τα εμβόλιά τους.
Εντούτοις μερικά εμβόλια φαίνεται να παρέχουν προστασία που κρατάει περισσότερο από ένα χρόνο. Μερικοί ερευνητές συμβουλεύουν για λιγότερο συχνές επαναλήψεις, συνήθως κάθε 2 ή 3 χρόνια, εκτός και αν υπάρχει ειδικός αυξημένος κίνδυνος για μόλυνση.
Συζητήστε με τον γιατρό, τι είναι καλλίτερο για την δική σας γάτα στην περιοχή σας!
Πηγή:
http://www.ailouros.gr/Γιατρός/ΙατρικέςΠορείες/tabid/93/Default.aspx
κλικ στα "εμβόλια".
διαβασα την σελιδα και η απορια μου ειναι:στην πρωτη παραγραφο που λεει για την πρωτη επισκεψη στον γιατρο,ολες αυτες τις εξετασεις που λεει για τα εσωτ. και εξωτ. παρασιτα γνονται ουτως η αλλως απο τον κτηνιατρο 'η πρεπει να του ζητησουμε εμεις τι θελουμε να γινει? Γιατι θελω να τις παω για το πρωτο τους εμβολιο και να δω και για παρασιτα.μονο το drontal εχουν παρει.

Παράθεση

Gloriana

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Gloriana
H Gloriana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.

H Gloriana έγραψε στις 17:26, 28-10-07:

Ωραία, τέτοια να διαβάζω, αύριο πάω τη φοβισμένη ΗΔΗ Μπία για εμβόλιο γιατί από βδομάδα θα ταξιδέψει Γερμανία. Έχω χεστεί πάνω μου...
Το καημενάκι, μόλις συνήλθε πάλι να κυλήσει?

Παράθεση

Gloriana

Αποκλεισμένος χρήστης

H Gloriana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.

H Gloriana έγραψε στις 22:30, 29-10-07:

Γύρισα από το κτηνίατρο.
Πως ΔΕ λιποθύμησα ο Θεός μόνο το ξέρει. Δεν αντέχω, πάει και τελείωσε!!! Η Μπια να τρέμει, να κλαίει να της έχει βάλει ο γιατρός στον κώλο ένα ματσούκι θερμόμετρο, ενέση στο σβέρκο, βελόνα στην κοιλιά, drontal στο λάρυγγα! ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΣΕ 20'!!!
Του πουλάκι μου όταν γυρίσαμε πήγε και κρύφτηκε και μετά πήγε και κάθισε εκεί που άφησα τα ρούχα μου, και πριν λίγο μου έκανε τουμπίτσες! Έλιωωωωσαααααααα!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 10:01, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από ELENIP
διαβασα την σελιδα και η απορια μου ειναι:στην πρωτη παραγραφο που λεει για την πρωτη επισκεψη στον γιατρο,ολες αυτες τις εξετασεις που λεει για τα εσωτ. και εξωτ. παρασιτα γνονται ουτως η αλλως απο τον κτηνιατρο 'η πρεπει να του ζητησουμε εμεις τι θελουμε να γινει? Γιατι θελω να τις παω για το πρωτο τους εμβολιο και να δω και για παρασιτα.μονο το drontal εχουν παρει.
το drontal ειναι για τα εσωτερικα παρασιτα και να του πεις οτι το εχεις δωσει,μπορει και να σε ρωτησει εκεινος βεβαια.οταν πας μικρο γατακι το δινουν αυτοι αν δεν το εχεις δωσει εσυ.για τα εξωτερικα μπορεις να του πεις να βαλει αμπουλα ,αν δεν εχεις βαλει εσυ.π.χ την frontline,στο σβερκο μπαινει,παραμεριζοντας τις τριχες.

Παράθεση

Gloriana

Αποκλεισμένος χρήστης

H Gloriana έγραψε στις 10:50, 30-10-07:

frontline πήρε η Μπία για τα εσωτερικά δεν πήρε.
Τώρα είναι ΚΥΡΙΑ!
θενκς για την πληροφορία!!!

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 18:44, 28-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
το drontal ειναι για τα εσωτερικα παρασιτα και να του πεις οτι το εχεις δωσει,μπορει και να σε ρωτησει εκεινος βεβαια.οταν πας μικρο γατακι το δινουν αυτοι αν δεν το εχεις δωσει εσυ.για τα εξωτερικα μπορεις να του πεις να βαλει αμπουλα ,αν δεν εχεις βαλει εσυ.π.χ την frontline,στο σβερκο μπαινει,παραμεριζοντας τις τριχες.
μου εδωσε το frontline σε σπρει αλλα δεν με βολεψε καθολου.μου εδωσε μια βουρτσα για γατες και μου ειπε να ψεκασω με το φαρμακο πανω στη βουρτσα και να το χτενισω.ενω της αρεσε δεν με αφηνε να την χτενισω στην κοιλιτσα της και πιστευω οτι δεν γινεται καλη δουλεια γιατι δεν παει παντου.πηγα σε πετ σοπ να παρω αμπουλα frontline και η μια εκανε 6 ευρω.δεν ειναι θεμα τα λεφτα αλλα θελει καθε μηνα και εχω και 2 γατες.τι να κανω.ειμαι σε απογνωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gloriana

Αποκλεισμένος χρήστης

H Gloriana έγραψε στις 18:51, 28-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από ELENIP
μου εδωσε το frontline σε σπρει αλλα δεν με βολεψε καθολου.μου εδωσε μια βουρτσα για γατες και μου ειπε να ψεκασω με το φαρμακο πανω στη βουρτσα και να το χτενισω.ενω της αρεσε δεν με αφηνε να την χτενισω στην κοιλιτσα της και πιστευω οτι δεν γινεται καλη δουλεια γιατι δεν παει παντου.πηγα σε πετ σοπ να παρω αμπουλα frontline και η μια εκανε 6 ευρω.δεν ειναι θεμα τα λεφτα αλλα θελει καθε μηνα και εχω και 2 γατες.τι να κανω.ειμαι σε απογνωση.
Υπάρχει αμπούλα frontline με 3 ευρώ που είναι 24ωρης δράσης. πάρε αυτήν.
Και εγώ 2 γάτες έχω. Αλλά ρε συ αν τις έχεις μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει λόγο να τις δίνεις τόσο τακτικά frontline.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 00:55, 29-11-07:

Καλύτερη αμπούλα από τη frontline είναι η stronghold. Η stronghold καλύπτει και κάποια ενδοπαράσιτα συν την ψώρα. Το μόνο που δεν καλύπτει είναι τα τσιμπούρια, τα οποία από ό,τι μου είπε ο κτηνίατρος μου, είναι δύσκολο να τα πιάσει η γάτα.
Stronghold απαραιτήτως κάθε μήνα και drontal (εφόσον μιλάμε για οικόσιτη) κάθε 2-3 μήνες. Οτιδήποτε παραπάνω καταντάει υπερβολή.
Όσο για το σπρέι, δεν είναι καθόλου πρακτικό για τα επαναληπτικά. Το είχα αγοράσει μόνο για έκτακτης ανάγκης ξεφόρτωμα διαφόρων ζουζουνιών από ένα κακόμοιρο αδέσποτο που ήταν γεμάτο το καημένο....

Παράθεση

Gloriana

Αποκλεισμένος χρήστης

H Gloriana έγραψε στις 08:06, 29-11-07:

παιδιά αν η γάτα είναι ΜΕΣΑ στο σπίτι είναι λίγο υπερβολή να τις κάνουμε κάθε μήνα αποπαρασιτισμό εξωτερικό... είμαι λάθος?

Παράθεση

lalenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lalenia
H lalenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H lalenia έγραψε στις 16:47, 29-11-07:

Δείτε κ αυτά τα site, που βέβαια αφορούν κυρίως εμβολιασμούς σε παιδιά, αλλά αφορούν προφανώς κ εμβολιασμούς γενικότερα. Ίσως να υπάρχουν κ site σχετικά με ζώα στο Iντερνετ, απλά δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα κ στη δουλειά, όπου βρίσκομαι αυτή τη στιγμη. έχουμε ΠOΛY αργό Iντερνετ. Πάντως η αφεντικίνα μου, που είναι ομοιοπαθητικός, όσα χρόνια έχει γάτες, δεν τα εμβολιάζει ποτέ. Ένας γατούλης της μάλιστα, που είχα την τύχη κ την τιμή να γνωρίσω, έφτασε υγιέστατος τα 19 χρόνια.
Eγώ επίσης δεν θα κάνω εμβόλια στις γατούλες μου, ούτε όταν αποκτείσω παιδιά θα κάνω σε εκείνα.

UK:
www.whale.to/vaccines.html
www.vaccine-info.com
www.theinformedparent.co.uk
www.iven.org.uk
www.wddty.co.uk/ What Doctors Don't Tell You

International Links
US: www.thinktwice.com
European Forum on vaccine vigilance: www.users.pandora.be/vaccine.damage.
prevention/

Παράθεση

valia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη valia
. Έχει γράψει 178 μηνύματα.

O valia έγραψε στις 17:37, 29-11-07:

Καλησπέρα! Εμεις θα π.αε αυτές τις μέρες για το πρώτο μας εμβόλιο και είμαστε λίγο αγχωμένες... Έχω μία απορία, ο γιατρός μου είπε ότι το πρώτο εμβόλιο χρείαζεατι δύο δόσεις. Εσείς τι εννοείται όταν λέτε τριπλο? Και ειπλέον μου είπε ότι υπάρχουν και άλλα δύο προαιρετικά για τις γατούλες που ζον μέσα στο σπίτι και μόνο. Δώστε μου τα φώτα σας!!

Παράθεση

argiro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη argiro
H argiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H argiro έγραψε στις 21:34, 29-11-07:

Καλησπερα!Εμενα η κτηνιατρος μου ανεφερε 3 εμβολια για 3 αρρωστιες!Τα γατακια μου θα τα εχω συνεχεια μεσα στο σπιτι!Ποια ειναι τα αλλα 2 προαιρετικα και πρεπει να τους τα κανω και αυτα?Επισης μου ειπε οτι το εμβολιο της λυσσας δεν χρειαζετε να τους το κανω γιατι θα τα εχω μεσα στο σπιτι!Τωρα εγω να τους το κανω η οχι?Εχω μπερδευτει!

Παράθεση

Gloriana

Αποκλεισμένος χρήστης

H Gloriana έγραψε στις 22:56, 29-11-07:

Να ξεκινήσουμε μια κουβέντα περί εμβολιασμού?
Γιατί έχω ακούσει ειδικό να λέει ότι τα εμβόλιο είναι και λίγο ένα παιχνίδι των φαρμακ. εταιρειών και κτηνιάτρων. ΞΕΡΕΤΕ... Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει...

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 07:48, 30-11-07:

Gloriana, NAI είσαι λάθος!
Ο καθένας μας μπορεί και είναι δικαίωμά του να υιοθετεί ό,τι άποψη θέλει περί "συμφερόντων" και "εταιριών". Όμως, όταν κάποιοι από εμάς φροντίζουν να βρίσκουν σωστούς και καταρτισμένους κτηνιάτρους, όταν ψάχνεις πραγματικά και δεν επαναπαύεσαι σε δικές σου φιλοσοφίες (τη στιγμή μάλιστα που δεν έχεις ιδέα από θέματα κτηνιατρικά), πιστεύω πως τότε μόνο μπορείς να λες ότι ασχολείσαι σοβαρά με το κατοικίδιό σου.
Δε νόμιζες ότι αν το άφηνες πχ και τελείως ανεμβολίαστο με το επιχείρημα "ε, στο σπίτι μένει μόνο, οικόσιτο, από πού να κολλήσει όλα αυτά;;;" θα αναλάμβανες μία τεράστια ευθύνη;;; Όχι μόνο απέναντι στο ζωντανό, αλλά και ως προς τους υπόλοιπους ανθρώπους γύρω σου.
Επιτέλους, κάποια πράγματα να τα βλέπουμε με σοβαρότητα.
Και για να μην παρεξηγούμαι, ο κτηνίατρός μου είναι από αυτούς που λένε ΟΧΙ σε υπερβολές και γενικότερα μου εξηγεί τι παίζει με συμφέροντα σε κάθε θέμα. (ισχύει ως ένα βαθμό). Όμως, πολλά πράγματα δεν είμαστε σε θέση να τα καταλάβουμε, παρά μόνο πειραματισμούς μπορούμε να κάνουμε! Πχ δε νομίζω να ξέρεις ότι το θέμα των εξωπαρασίτων είναι και θέμα καιρού και εποχής. Και επειδή είχα κι εγώ την απορία, ΝΑΙ, ψύλλους κολλάει άνετα ακόμη και αν μένει μόνο μέσα στο σπίτι και δεν την αφήνεις ποτέ έξω. Και μάλιστα αν δεν κάνεις κάθε μήνα stronghold ή frontline αμπούλα, μπορούν κάλλιστα να δημιουργηθούν και φωλιές ψύλλων σε διάφορα μέρη του σπιτιού σου. Με την αμπούλα σκοτώνονται όμως ΚΑΙ αυτά!

Θέλεις κι άλλα;

Είναι θετικό να είσαι επιφυλακτικός, είναι θετικό να μη "μασάς" σε ό,τι σου πλασάρουν. Όμως, είναι και θέμα του κατά πόσο εμπιστεύεσαι τον κτηνίατρο που έχεις επιλέξει. Αν ΔΕΝ τον εμπιστεύεσαι, ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ!
Όμως ψευτο-σοφιστικέ στάσεις τύπου "έλα μωρέ, δεν είναι απαραίτητο το τάδε ή το δείνα, συμφέροντα παίζουν από πίσω" και να μην παίρνεις τα απαιτούμενα μέτρα....κάπου καταντάει "επικίνδυνη αμέλεια" όπως λέμε και στη δικηγορική. Και να μην ξεχνάς ότι για κπ εμβόλια υποχρεούσαι από το νόμο (πχ αντιλυσσικό)- σε περίπτωση που, ο μη γένοιτο, το γατί σου δαγκώσει κπ, το θέμα του αντιλυσσικού ψάχνεται πάντα και ενέχεσαι απέναντί του, οφείλοντας μέχρι και αποζημίωση.

Ας σοβαρευτούμε λιγάκι λοιπόν...
Δεν μπορούμε να το παίζουμε "γιατροί" και "επί παντός επιστητού", τη στιγμή που θέτουμε σε κίνδυνο έννομα αγαθά πέρα από την ιδιωτική μας σφαίρα.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 07:58, 30-11-07:

λοιπον,τα ετησια εμβολια τις γατας ειναι 4.τα 3 (τριπλο)γινονται με μια ενεση και την πρωτη φορα γινονται σε 2 δοσεις και μετα γινεται της λυσσας.καθε χρονο μετα κανεις σε μια δοση το τριπλο και της λυσσας.τα προεραιτικα ειναι της λευχαιμιας και αλλο ενα που δεν το θυμαμαι τωρα,αυτες τις δυο της αρρωστιες της κολλαει η γατα αν βγει εκτος σπιτιου και γι αυτο λεγονται προεραιτικα!.βασικα εγω εχω διαβασει οτι τα εμβολια στην ουσια κρατανε 3 χρονια περιπου και οχι καθε χρονο που μας υποχρεωνουν να τα κανουμε.εδω και χρονια δεν κανω της λυσσας ,η λυσσα δεν υπαρχει στην χωρα μας τα τελευταια 50 χρονια και δεν υπαρχει περιπτωση να παθει καμια γατα ή σκυλος(ποσο μαλλον μεσα στα σπιτια)το εμβολιο της λυσσας πρεπει να το κανεις βαση του νομου αμα θελεις να ταξιδεψεις εκτος ελλαδας με το ζωακι για να εισαι νομικα καλυμενος.βεβαια αν ο σκυλος σου δαγκωσει,μπορει να εχεις προβλημα με το νομο αν δεν το εχεις κανει...
αλλα εγω δεν το κανω.

Παράθεση

Gloriana

Αποκλεισμένος χρήστης

H Gloriana έγραψε στις 11:34, 30-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Julian
Gloriana, NAI είσαι λάθος!
Ο καθένας μας μπορεί και είναι δικαίωμά του να υιοθετεί ό,τι άποψη θέλει περί "συμφερόντων" και "εταιριών". Όμως, όταν κάποιοι από εμάς φροντίζουν να βρίσκουν σωστούς και καταρτισμένους κτηνιάτρους, όταν ψάχνεις πραγματικά και δεν επαναπαύεσαι σε δικές σου φιλοσοφίες (τη στιγμή μάλιστα που δεν έχεις ιδέα από θέματα κτηνιατρικά), πιστεύω πως τότε μόνο μπορείς να λες ότι ασχολείσαι σοβαρά με το κατοικίδιό σου.
Δε νόμιζες ότι αν το άφηνες πχ και τελείως ανεμβολίαστο με το επιχείρημα "ε, στο σπίτι μένει μόνο, οικόσιτο, από πού να κολλήσει όλα αυτά;;;" θα αναλάμβανες μία τεράστια ευθύνη;;; Όχι μόνο απέναντι στο ζωντανό, αλλά και ως προς τους υπόλοιπους ανθρώπους γύρω σου.
Επιτέλους, κάποια πράγματα να τα βλέπουμε με σοβαρότητα.
Και για να μην παρεξηγούμαι, ο κτηνίατρός μου είναι από αυτούς που λένε ΟΧΙ σε υπερβολές και γενικότερα μου εξηγεί τι παίζει με συμφέροντα σε κάθε θέμα. (ισχύει ως ένα βαθμό). Όμως, πολλά πράγματα δεν είμαστε σε θέση να τα καταλάβουμε, παρά μόνο πειραματισμούς μπορούμε να κάνουμε! Πχ δε νομίζω να ξέρεις ότι το θέμα των εξωπαρασίτων είναι και θέμα καιρού και εποχής. Και επειδή είχα κι εγώ την απορία, ΝΑΙ, ψύλλους κολλάει άνετα ακόμη και αν μένει μόνο μέσα στο σπίτι και δεν την αφήνεις ποτέ έξω. Και μάλιστα αν δεν κάνεις κάθε μήνα stronghold ή frontline αμπούλα, μπορούν κάλλιστα να δημιουργηθούν και φωλιές ψύλλων σε διάφορα μέρη του σπιτιού σου. Με την αμπούλα σκοτώνονται όμως ΚΑΙ αυτά!

Θέλεις κι άλλα;

Είναι θετικό να είσαι επιφυλακτικός, είναι θετικό να μη "μασάς" σε ό,τι σου πλασάρουν. Όμως, είναι και θέμα του κατά πόσο εμπιστεύεσαι τον κτηνίατρο που έχεις επιλέξει. Αν ΔΕΝ τον εμπιστεύεσαι, ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΝ!
Όμως ψευτο-σοφιστικέ στάσεις τύπου "έλα μωρέ, δεν είναι απαραίτητο το τάδε ή το δείνα, συμφέροντα παίζουν από πίσω" και να μην παίρνεις τα απαιτούμενα μέτρα....κάπου καταντάει "επικίνδυνη αμέλεια" όπως λέμε και στη δικηγορική. Και να μην ξεχνάς ότι για κπ εμβόλια υποχρεούσαι από το νόμο (πχ αντιλυσσικό)- σε περίπτωση που, ο μη γένοιτο, το γατί σου δαγκώσει κπ, το θέμα του αντιλυσσικού ψάχνεται πάντα και ενέχεσαι απέναντί του, οφείλοντας μέχρι και αποζημίωση.

Ας σοβαρευτούμε λιγάκι λοιπόν...
Δεν μπορούμε να το παίζουμε "γιατροί" και "επί παντός επιστητού", τη στιγμή που θέτουμε σε κίνδυνο έννομα αγαθά πέρα από την ιδιωτική μας σφαίρα.

ΛΙΓΗ ΕΥΓΕΝΙΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΟΦΡΑ ΣΟΥ.
ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΩ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Παράθεση

NiaR

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NiaR
H NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

H NiaR έγραψε στις 11:43, 30-11-07:

Νομιζω οτι εδω κανουμε ερωτησεις για να μαθουμε 2 πραγματα ...οχι για να μας απαντούν ειρωνικά μερικοι που ξερουν-ή νομιζουν οτι ξερουν- πεντε πραγματα παραπάνω και να καταλήγουμε σε καβγαδες...
Λυπάμαι οταν συμβαινουν τετοια περιστατικα και επειδη εχω γνωρίσει την Σοφία και τις γατούλες τις απο κοντα εχω να πω οτι μονο αδιαφορη δεν ειδα να ειναι απεναντι τους...

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 11:47, 30-11-07:

gloriana,δεν υπαρχει λογος να αποχωρισεις.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 11:52, 30-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Gloriana
παιδιά αν η γάτα είναι ΜΕΣΑ στο σπίτι είναι λίγο υπερβολή να τις κάνουμε κάθε μήνα αποπαρασιτισμό εξωτερικό... είμαι λάθος?
να πω την αληθεια ,στον γατο που εχουμε μεσα στο σπιτι ,μονο,εχουμε να κανουμε αποπαρασιτωση δεν ξερω και εγω ποσα χρονια.την κτηνιατρο την εμπιστευομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .και ποτε δεν εχω δει το παραμικρο πανω του,ουτε ξυνεται ποτε.τον ελεγχω και αμα ποτε δω κατι θα του κανω.

αυτα ειναι απο την προσωπικη μου πειρα,τωρα καποιος αλλος μπορει να εχει πολλα π.χ περιστερια στο μπαλκονι του και συνεχεια η γατα να κολλαει ψυλλους.τι να πω ,τιποτα δεν ειναι σιγουρο,βλεπουμε και κανουμε!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:21, 30-11-07:

Οι θεωρίες συνωμοσίας για τα συμφέροντα που μας εξαναγκάζουν σε μη απαραίτητους εμβολιασμούς αφθονούν στο ιντερνετ και αναφέρονται τόσο σε παιδιά όσο και σε ζώα.
Προφανώς υπάρχουν συμφέροντα φαρμακευτικών εταιρειών, αυτά όμως θα θίγονταν πολύ περισσότερο αν, ας πούμε, αποδεικνυόταν ότι το Χ εμβόλιο προκαλεί μόνιμες βλάβες ή θάνατο. Ας μη χάνουμε την κοινή λογική.

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία όμως είναι το εξής: οι άνθρωποι που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους (ή τα ζώα τους) στηρίζονται στην ανοσία του γενικότερου πληθυσμού. Δηλαδή, αν όλοι οι συμμαθητές του παιδιού μου έχουν εμβολιαστεί για την ευλογιά, τότε ο γιος μου δεν κινδυνεύει να την κολλήσει, ακόμα κι αν τον αφήσω ανεμβολίαστο. (Το αυτό και για τα ζώα βέβαια: η λύσσα έχει εκλείψει από την Ελλάδα επειδή οι ιδιοκτήτες εμβολιάζουν τα ζώα τους, άρα αν αφήσω εγώ -που είμαι πιο έξυπνος απ'όλους τους άλλους- το δικό μου ανεμβολίαστο δεν κινδυνεύει να κολλήσει). Αν όμως διαδοθεί και επικρατήσει αυτή η άποψη, τότε όλο και μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού θα μένει ανεμβολίαστο, η γενική ανοσία θα χαθεί και οι ασθένειες που έχουμε καταφέρει να ελαχιστοποιήσουμε ή και να εξαφανίσουμε μέσω των εμβολιασμών, θα επανεμφανιστούν.

Όσο για τη συχνότητα των επαναλήψεων στις γάτες, είναι αλήθεια ότι η επανάληψη κάθε χρόνο δεν είναι τόσο απαραίτητη (κάθε 2 ή 3 ανάλογα με το εμβόλιο είναι πιο κοντά στην αλήθεια) Ωστόσο, οι κτηνίατροι δε συνιστούν τον ετήσιο εμβολιασμό επειδή τα παίρνουν απ'τις φαρμακευτικές, ή επειδή θέλουν το κακό των ζώων μας. Το κάνουν γιατί έτσι εξασφαλίζουν την ετήσια επίσκεψη στον κτηνίατρο και τον ετήσιο έλεγχο της γενικής υγείας του ζώου. Αν δεν υπήρχε το κίνητρο του εμβολιασμού, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δε θα πήγαιναν τα ζώα τους στο γιατρό, παρά μόνο όταν αντιλαμβάνονταν κάποιο πρόβλημα. Τότε όμως, μπορεί και να είναι πολύ αργά.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 12:31, 30-11-07:

Οι θεωρίες συνωμοσίας για τα συμφέροντα που μας εξαναγκάζουν σε μη απαραίτητους εμβολιασμούς αφθονούν στο ιντερνετ και αναφέρονται τόσο σε παιδιά όσο και σε ζώα.
Προφανώς υπάρχουν συμφέροντα φαρμακευτικών εταιρειών, αυτά όμως θα θίγονταν πολύ περισσότερο αν, ας πούμε, αποδεικνυόταν ότι το Χ εμβόλιο προκαλεί μόνιμες βλάβες ή θάνατο. Ας μη χάνουμε την κοινή λογική.

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία όμως είναι το εξής: οι άνθρωποι που δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους (ή τα ζώα τους) στηρίζονται στην ανοσία του γενικότερου πληθυσμού. Δηλαδή, αν όλοι οι συμμαθητές του παιδιού μου έχουν εμβολιαστεί για την ευλογιά, τότε ο γιος μου δεν κινδυνεύει να την κολλήσει, ακόμα κι αν τον αφήσω ανεμβολίαστο. (Το αυτό και για τα ζώα βέβαια: η λύσσα έχει εκλείψει από την Ελλάδα επειδή οι ιδιοκτήτες εμβολιάζουν τα ζώα τους, άρα αν αφήσω εγώ -που είμαι πιο έξυπνος απ'όλους τους άλλους- το δικό μου ανεμβολίαστο δεν κινδυνεύει να κολλήσει). Αν όμως διαδοθεί και επικρατήσει αυτή η άποψη, τότε όλο και μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού θα μένει ανεμβολίαστο, η γενική ανοσία θα χαθεί και οι ασθένειες που έχουμε καταφέρει να ελαχιστοποιήσουμε ή και να εξαφανίσουμε μέσω των εμβολιασμών, θα επανεμφανιστούν.

Όσο για τη συχνότητα των επαναλήψεων στις γάτες, είναι αλήθεια ότι η επανάληψη κάθε χρόνο δεν είναι τόσο απαραίτητη (κάθε 2 ή 3 ανάλογα με το εμβόλιο είναι πιο κοντά στην αλήθεια) Ωστόσο, οι κτηνίατροι δε συνιστούν τον ετήσιο εμβολιασμό επειδή τα παίρνουν απ'τις φαρμακευτικές, ή επειδή θέλουν το κακό των ζώων μας. Το κάνουν γιατί έτσι εξασφαλίζουν την ετήσια επίσκεψη στον κτηνίατρο και τον ετήσιο έλεγχο της γενικής υγείας του ζώου. Αν δεν υπήρχε το κίνητρο του εμβολιασμού, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δε θα πήγαιναν τα ζώα τους στο γιατρό, παρά μόνο όταν αντιλαμβάνονταν κάποιο πρόβλημα. Τότε όμως, μπορεί και να είναι πολύ αργά.
γενικα συμφωνω,αλλα τι λυσσα μπορει να κολλησει μια γατα μονιμα μεσα στο σπιτι??
η αληθεια ειναι πως αν δεν ειχα διαβασει γαι το πως μπορουν να βλαψουν καποιια εμβολια δεν θα ειχα κανενα προβλημα να τα κανω ολα και συνεχεια.
η κτηνιατρος βασικα μου ειπε οτι δεν χρειαζεται και διαβαζοντας καποιο αρθρο εδω ,σταματησα

οσο για την τελευταια παραγραφο,διαφωνω,σε μερικα μερη.αλλος κτηνιατρος επισης που εμπιστευομαι,μου ειπε οτι στην Δανια και Γερμανια και σε μια αλλη χωρα ο εμβολιασμος ειναι υποχρεωτικος ανα 2-3 χρονια και οχι ανα ετος.αυτο βεβαια δεν εχει βγει στην Ελλαδα επισημα γιατι δεν συμφερει τους κτηνιατρους.
και δεν νομιζω οτι αν καποιος ενδιαφερεται για το ζωακι του δεν θα το πηγαινε για ενα τσεκ απ αν του ελεγε ο γιατρος.σιγουρα ο εμβολιασμος ειναι ενα κινητρο μεγαλυτερο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι λογος αυτος να γινονται εμβολια ,ενω δεν χρειαζεται και στην τελικη να υπαρχει πιθανοτητα να βλαψουν το ζωακι περισσοτερο....

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:35, 30-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
δεν νομιζω οτι αν καποιος ενδιαφερεται για το ζωακι του δεν θα το πηγαινε για ενα τσεκ απ αν του ελεγε ο γιατρος.
Αυτό είναι όμως το θέμα, ότι πολλοί δεν ενδιαφέρονται τόσο ώστε να τρέχουν μια φορά το χρόνο στον κτηνίατρο, αν δεν υπάρχει εμφανές πρόβλημα. Σίγουρα εσύ κι εγώ θα το κάνουμε (και γι' αυτό μπορούμε να συνεννοηθούμε για αραιότερες επαναλήψεις των εμβολιασμών). Αλλά ο κτηνίατρος πώς μπορεί να ξέρει αν ο κάθε πελάτης του θα είναι εξίσου συνεπής;

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 00:33, 03-12-07:

Κακώς ερμηνεύσατε το ύφος μου ως ειρωνικό.
Άλλοι μπαίνουν εδώ μέσα με το πρόσχημα "να εκφράσω μια απορία", θεωρώντας όμως ειδήμονα τον εαυτό τους (παιδιά αν η γάτα είναι ΜΕΣΑ στο σπίτι είναι λίγο υπερβολή να τις κάνουμε κάθε μήνα αποπαρασιτισμό εξωτερικό...) ----> το έβγαλε το συμπέρασμα! Σου λέει "μέσα στο σπίτι δεν κυκλοφορεί οτιδήποτε που να δικαιολογεί αποπαρασιτισμό"
Καλό θα ήταν λοιπόν, για να μη γίνεται κατάχρηση εννοιών που έχουν ξεφτίσει από ανάλογες περιπτώσεις ανθρώπων, όπως "δημοκρατία", "ελευθερία του λόγου", "πλουραλισμός" .... κλπ να ρωτάμε και κανέναν κτηνίατρο πού και πού για τα βασικά.
Γιατί το θέμα του αποπαρασιτισμού (εσωτερικού και εξωτερικού) δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς από εδώ ότι είναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ και δεν πρέπει κανείς να είναι μη πληροφορημένος. Πόσο μάλλον όταν αυτός είχε και συνολικά.... ΟΚΤΩ ΓΑΤΕΣ στη ζωή του.
Εδώ δεν υπάρχει "δεν ήξερα".

Δεν απάντησα με κακία και ζητώ συγγνώμη για άλλη μία φορά από τα μέλη, απλώς έχω την τάση να παρεξηγούμαι από το ύφος μου. Στη γραπτή version δε βγαίνει ακριβώς όπως είναι στην πραγματικότητα.
Εϊναι άλλο να είσαι αυστηρός (γιατί η αλήθεια είναι ότι είμαι σαν άνθρωπος, και πρώτα από όλα με τον εαυτό μου) και άλλο είρων.
Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να δημιουργήσω προσωπική κόντρα με την Gloriana, απλώς βαρέθηκα να ακούω τέτοιες απόψεις και αντέδρασα έτσι όταν είδα στο προφίλ της ότι είχε 8 γάτες... Αν είχε μία ή δύο δε θα μιλούσα έτσι.

Ελπίζω να σας κάλυψα.
Και εύχομαι στην Gloriana να ενημερώνεται ενδελεχέστερα από εδώ και στο εξής για το καλό των γατιών της...
Και όταν κάποιος της λέει την αλήθεια (έστω και με αυτό τον απότομο -παρεξηγημένα- τρόπο) να μη θίγεται ο εγωισμός της. Είναι άσχημο να μη δεχόμαστε την κακή, ωστόσο αιτιολογημένη, κριτική. Εξάλλου είναι σπουδαιότερη από την καλή, αφού η πρώτη αποσκοπεί στο να μας κάνει καλύτερους.

Παράθεση

valia

Δραστήριο Μέλος

O valia έγραψε στις 17:51, 04-12-07:

Καλησπέρα..
Σήμερα πήγαμε και κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο και με ενημέρωσε ο γιατρός και γενικά για τα εμβόλια.. Μου είπε λοιπόν (και τον εμπιστεύομαι) ότι αυτό απλά θα κάνει την επανάληψή του σε ένα μήνα και μετά θα το κάνει μία φορά τον χρόνο. Επίσης μου είπε ότι υπάρχουν και άλλα δύο, προαιρετικά και επειδή είναι και ακριβά και της ταλαιπωρίας, με συμβούλεψε ότι δεν υπάρχει λόγος ιδιαίτερος να τα κάνει, αλλά μπορώ να κάνω ότι θέλω. Όσον αφορά το αντιλυσικό μου είπε ότι προς το παρόν δεν χρειάζεται και μόνο αν ταξιδέψω, αλλά και αυτό άμα θέλω το κάνω εννοείται...
Τέλος για την αποπαρασίτωση, με ενημέρωσε ΄τοι εσωτερική θέλει μίαφορά τον μήνα και εξωτερική, εφόσον είναι μέσα στο σπίτι, μία φορά στους τρεις μήνες..
Αυτά από μένα! Ησύχασα σήμερα γιαυτό και αποφάσισα να σας τα γράψω..

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 18:02, 04-12-07:

Γραψε ομως και κανενα νεο για την μικρη στο θέμα που είχες ανοιξει για αυτην! Και καμια φωτογραφία!

Παράθεση

valia

Δραστήριο Μέλος

O valia έγραψε στις 18:05, 04-12-07:

Θα το κανω σημερα κιολας!!! Stay online!!!χαχαχα

Παράθεση

lalenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lalenia
H lalenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H lalenia έγραψε στις 23:17, 05-12-07:

δεν είναι οι εμβολιασμοί που έχουν μειώσει την εμφάνιση διάφορων ασθενειών σε ανθρώπους κ ζώα, αλλά η βελτίωση των συνθηκών ζωής τους (καλύτερη τροφή, υγειηνή κ.ο.κ). Τώρα θα μου πεις, αν το ζώο μου έρθει σε επαφή με ένα αδέσποτο, που δεν είχε αυτές τις πολυτέλειες. Τότε κ πάλι έχω εμπιστοσύνη καταρχάς στην καλή φυσική κατάσταση του ζώου μου κ την δυνατότητα του ανοσοποιητικού του συστήματος να ανταπεξέλθει. Αν δε συμβεί αυτό, μπορούμε να φροντίσουμε εγκαίρως να το πάμε σ'έναν κτηνίατρο της εμπιστοσύνης μας. Επιτέλους, ας έχουμε κ λίγη εμπιστοσύνη στη φύση κ τις απαντήσεις που μπορεί να δώσει σε διάφορες δύσκολες περιστάσεις, αντί να εμπιστευόμαστε μόνο τα σκευάσματα των φαρμακοβιομηχανιών κ τα λεγόμενα των κτηνιάτρων κ των κάθε λογής επιστημόνων που δημοσιεύουν πληρωμένες έρευνες προς όφελος των προαναφερόμενων (φαρμακοβιομηχανιών κ κτηνιάτρων).[ Aretha, σε προηγούμνο post αναφέρω site πληροφόρησης για τους εμβολιασμούς. Κάνε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά]

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 10:53, 06-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από lalenia
δεν είναι οι εμβολιασμοί που έχουν μειώσει την εμφάνιση διάφορων ασθενειών σε ανθρώπους κ ζώα, αλλά η βελτίωση των συνθηκών ζωής τους (καλύτερη τροφή, υγειηνή κ.ο.κ).
Δεν συμφωνώ. Δες, για παράδειγμα, τα στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ή πληρώνεται κι αυτός απ'τις φαρμακευτικές; ) σχετικά με την εξαφάνιση της θανατηφόρου ασθένειας της ευλογιάς, χάρη στο συστηματικό παγκόσμιο εμβολιασμό:

Smallpox is an acute contagious disease caused by Variola virus, a member of the orthopoxvirus family. It was one of the world's most feared diseases until it was eradicated by a collaborative global vaccination programme led by the World Health Organization. The last known natural case was in Somalia in 1977. Since then, the only known cases were caused by a laboratory accident in 1978 in Birmingham, England, which killed one person and caused a limited outbreak. Smallpox was officially declared eradicated in 1979.
(Πηγή)

Αρχική Δημοσίευση από lalenia
[ Aretha, σε προηγούμνο post αναφέρω site πληροφόρησης για τους εμβολιασμούς. Κάνε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά]
Τα έχω ήδη δει! Αλλά, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι ίδια η αξιοπιστία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας και των πηγών που αναφέρονται εκεί (σε ποιους οργανισμούς, εταιρείες ή ιδιώτες ανήκουν τα sites στα οποία παραπέμπεις;; )

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:25, 04-04-08:

Σήμερα το απόγευμα η Αρήθα πάει για το πρώτο επαναληπτικό της εμβόλιο.
Ευχηθείτε μας καλή τύχη, να μην έχουμε τις περσινές περιπέτειες...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:29, 04-04-08:

Καλή τύχη Αρήθα με το ωραίο μπικινάκι!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 13:31, 04-04-08:

Καλή τύχη, Αρηθάκι!

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 13:37, 04-04-08:

Καλή τύχη!!!!!

Παράθεση

marylooo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marylooo
Ο marylooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O marylooo έγραψε στις 13:44, 04-04-08:

Κατι μου λεει οτι δεν θα εχετε παρατραγουδα αυτη τη φορα.Καλη επιτυχια.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 14:37, 04-04-08:

Όλα καλά θα πάνε! Καλή επιτυχία Αρηθούλα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εμβόλιο λευχαιμίας - Από Mariel
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-03-11 στις 14:37.
    • Εμβόλιο λευχαιμίας. - Από Ducati
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-06-10 στις 08:27.
    • Εμβόλιο - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-09 στις 17:32.
    • Εμβόλιο - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-08-08 στις 11:12.
    • Θέλω τη συμβουλή σας… μάλλον αρρωστήσαμε! - Από toulis
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-11-07 στις 10:47.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους