Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,173 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 399 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Παρενέργειες από εμβόλιο

natalo9

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη natalo9
H natalo9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H natalo9 έγραψε στις 18:12, 18-02-08:

Γειά σας γατόφιλοι.. Εδώ και κανά δυο βδομάδες υιοθετήσαμε μια γατούλα σκέτη γλύκα.
Ερχόταν το κακόμοιρο στο περβάζι του παραθύρου μου και καθόταν κουλουριασμένο μέχρι να του δώσω κροκετούλες και κοτοπουλάκι..
Αφού περάσαμε μια δύσκολη εβδομάδα προσαρμογής του Λαζαρούλη (ο οποίος ζήλευε απίστευτα) αποφασίσαμε να το κρατήσουμε. Ήρθε ο κτηνιατρός το εξέτασε, μας είπε οτι είναι καλά στην υγεία του-αν και λίγο εξασθενημένο- και αυριο έχουμε ραντεβού για εμβόλιο.
Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν τα εμβόλια έχουν παρενέργειες και αν ναι, καλύτερα να περιμένω λίγο να δυναμώσει ? ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 18:20, 18-02-08:

Καλησπερα τα συγχρονα εμβολια εχουν ελαχιστες η και καθολου παρενεργειες Σπανια εμφανιζεται ενα ογκιδιο στην περιοχη που εγινε η ενεση, μπορει να νιωθει ενα μικρο τσουξιμο ή πονο στην περιοχη αλλα οχι πανω απο μια ημερα και επισης μπορει να ειναι λιγο κακοκεφο για την μερα που εγινε το εμβολιο. Ολα αυτα ειναι περαστικα και σε λιγοτερο απο 24 ωρες εχουν εξαφανιστει. στην μεγαλη πλειοψηφια παντως δεν συμβαινει τιποτα μονο ενα ελεφρο τσουξιμο οταν γινεται το εμβολιο και αν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natalo9

Δραστήριο Μέλος

H natalo9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H natalo9 έγραψε στις 19:21, 18-02-08:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και για τις πληροφορίες..

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 20:37, 18-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Καλησπερα τα συγχρονα εμβολια εχουν ελαχιστες η και καθολου παρενεργειες Σπανια εμφανιζεται ενα ογκιδιο στην περιοχη που εγινε η ενεση, μπορει να νιωθει ενα μικρο τσουξιμο ή πονο στην περιοχη αλλα οχι πανω απο μια ημερα και επισης μπορει να ειναι λιγο κακοκεφο για την μερα που εγινε το εμβολιο. Ολα αυτα ειναι περαστικα και σε λιγοτερο απο 24 ωρες εχουν εξαφανιστει. στην μεγαλη πλειοψηφια παντως δεν συμβαινει τιποτα μονο ενα ελεφρο τσουξιμο οταν γινεται το εμβολιο και αν
Αχ βρε γιατρέ τι θα κάναμε χωρίς εσένα πάντα έτοιμος να μας δίνεις της συμβουλές σου!!!! να είσαι καλά:up::up::up::up::up::up:

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 20:49, 18-02-08:

Καλώς τη δεχτήκατε! Είμαι σίγουρη ότι θα του αρέσει πολύ του Λάζαρου η παρέα, κι ας έκανε ζηλίτσες στην αρχή (είναι για το φαίνεσθαι αυτά ).
Όπως σου είπε κι ο γιατρός, μην ανησυχείς για τα εμβόλια. Κι εγώ είχα περάσει μια αγωνία με την Αρήθα μου όταν ήταν μικρή, γιατί έκανε λίγο πυρετό σε αντίδραση στο εμβόλιο, της πέρασε όμως γρήγορα.
Να μας βάλεις και φωτογραφίες να τη δούμε τη μικρούλα σας!!

Παράθεση

natalo9

Δραστήριο Μέλος

H natalo9 έγραψε στις 13:28, 19-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Καλώς τη δεχτήκατε! Είμαι σίγουρη ότι θα του αρέσει πολύ του Λάζαρου η παρέα, κι ας έκανε ζηλίτσες στην αρχή (είναι για το φαίνεσθαι αυτά ).
Όπως σου είπε κι ο γιατρός, μην ανησυχείς για τα εμβόλια. Κι εγώ είχα περάσει μια αγωνία με την Αρήθα μου όταν ήταν μικρή, γιατί έκανε λίγο πυρετό σε αντίδραση στο εμβόλιο, της πέρασε όμως γρήγορα.
Να μας βάλεις και φωτογραφίες να τη δούμε τη μικρούλα σας!!

Eυχαριστώ πολύ aretha.. Το καημένο ακόμη δεν έχει συνηθίσει και ο Λαζαράκος πάει και το πειράζει όλη την ώρα..Ζηλιαρόγατος πολύ! Μη δεί να την χαιδεύω..!
Φωτογραφίες θα ανεβάσω απο βδομάδα γιατί τώρα δεν μου ποζάρει καθόλου!!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 13:58, 19-02-08:

Εμένα ο δικός μου κάθε φορά που κάνει εμβόλιο για μια μέρα δε μιλιέται! Είναι κακόκεφος και δεν έχει πολλή όρεξη για φαγητό, αλλά η ηρεμία αυτή κρατάει (δυστυχώς ) μέχρι την επόμενη. Μετά είναι πάλι ο ίδιος γνωστός ζορζόβιλος (λέξη που με πολλή επιτυχία εφηύρε ο αδερφός μου για να περιγράψει το εμμμ.... δραστήριο γατί μου)

Παράθεση

natalo9

Δραστήριο Μέλος

H natalo9 έγραψε στις 22:18, 19-02-08:

Πρίν λίγο γυρισαμε από τον κτηνίατρο..
Η κακομοίρα μου φοβήθηκε πολύ, πρώτη φορά δεν μπορούσα να την συγκρατήσω.Μας έβγαλε και νυχάκια και μας έκανε παράπονα..Αλλά εντάξει πήγε το πρώτο μας εμβόλιο!!
Τώρα πήγε κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι και έχει τον Λαζαράκο δίπλα της να της κάνει παρέα.. Μια βδομάδα τις κάνει ζήλιες και τώρα πάει και κάθεται δίπλα της. Το μανάρι μου!!

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 22:20, 19-02-08:

έτσι ειναι στα δυσκολα συμπαραστέκονται το ένα στο άλλο... ο Τσε μόλις γυρίσαμε με το Φαλντί μας από τη στείρωσή της, την περιτριγύρισε λιγο ανήσυχα και μετά ξάπλωσε δίπλα της τοσο όμως όσο να μην την ενοχλεί..

Παράθεση

Βενέτα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βενέτα
. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Βενέτα έγραψε στις 22:22, 03-09-15:

Καλησπέρα,
Σημερα πήγαμε τον γατουλη μας για εμβολιο (ειναι 5 χρονων). Τωρα ομως συμπεριφερεται περιεργα... Καθεται για λιγο κάπου και αμεσωσ αλλαζει θέση, τιναζει συνεχεια το αριστερο του ποδι και το αριστερο του χερι, αναπνεει γρηγορα...
Εχει κανεις ιδεα τι του συμβαινει??? Μπορει να ειναι απο το εμβολιο? Δεν το εχει ξαναπαθει....

Ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:10, 04-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Βενέτα
Καλησπέρα,
Σημερα πήγαμε τον γατουλη μας για εμβολιο (ειναι 5 χρονων). Τωρα ομως συμπεριφερεται περιεργα... Καθεται για λιγο κάπου και αμεσωσ αλλαζει θέση, τιναζει συνεχεια το αριστερο του ποδι και το αριστερο του χερι, αναπνεει γρηγορα...
Εχει κανεις ιδεα τι του συμβαινει??? Μπορει να ειναι απο το εμβολιο? Δεν το εχει ξαναπαθει....

Ευχαριστω!
Είναι πιθανόν να είναι από το εμβόλιο, είτε από την ένεση αν του χτύπησαν κατά λάθος κάποιο νεύρο, είτε ακόμα και από κάποια αλλεργία. Θα συμβούλευα να τον δει κτηνίατρος και αν είναι δυνατόν, όχι αυτός που του έκανε το εμβόλιο γιατί αν έκανε κάποιο λάθος δεν θα το παραδεχτεί ποτέ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τζερρυ (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη τζερρυ
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H τζερρυ έγραψε στις 23:11, 09-02-16:

Καλησπέρα σας,
Στις 12 Ιανουαρίου έκανε ο γάτος μου το τετραπλό και της λύσσας(το δεύτερο γιατί υιοθετήσαμε ένα αδέσποτο και το έκανα και στους δύο) και μόλις εχτές εμφανίστηκε ένα γρομπαλάκι στο σημείο που έγινε το εμβόλιο.Όλα καλά μέχρι εδώ(το γρομπαλάκι το είχε βγάλει και πέρυσι που έκανε το τετραπλό για πρώτη φορά).Αυτό που με προβληματίζει είναι πως από χτες είναι ιδιαίτερα ανήσυχος.Έχει πολύ μουρμούρα και πρέπει οπωσδήποτε να ασχολούμαι μαζί του και να παίζουμε.Μόνο έτσι σταματάει την κλάψα.Ακόμη και τώρα που γράφω μου μιλάει...Νωρίτερα που έκανα μπάνιο και τόλμησα να κλείσω την πόρτα έγινε ο κακός χαμός....Δεν τον πονάει το σημείο,με αφήνει και το ακουμπάω,τρώει κανονικά,κανένα πρόβλημα με την τουαλέτα κλπ...και από παιχνίδια άλλο τίποτα σήμερα.Υπάρχει περίπτωση να συνδέεται η ανησυχία με το γρομπαλάκι?Έχει τύχει και σε κάποιον άλλον?Να προσθέσω ότι το μέγεθός του απτο μεσημέρι και μετά έχει μειωθεί κατά πολύ.Φαντάζομαι το πολύ μέχρι αύριο το βράδυ θα έχει φύγει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:54, 10-02-16:

Αγαπητή Δήμητρα καλημέρα

Το γρομπαλάκι τείνει να εξαφανιστεί και αυτό καθαυτό δεν νομίζω να εμπνέει κανενός είδους ανησυχία. Να έχεις υπ'όψη σου όμως οτι το εμβόλιο της λύσσας θεωρείται από τα "βαριά" εμβόλια - προσωπικά δεν θα το έκανα στη γατούλα μου, παρά μόνο αν συνήθιζε να τριγυρίζει σε δρόμους και χωράφια και σε μέρη όπου υπάρχει έξαρση αυτής της ασθένειας.
Αν και θεωρητικά, είναι δυνατόν το συγκεκριμένο εμβόλιο να φέρει νευρολογικές παρενέργειες, είναι αμφίβολο οτι ευθύνεται για την ανησυχία και το διαρκές "παράπονο" του γατούλη σου.
Ωστόσο, αν δεις οτι επιμένει σ'αυτή τη συμπεριφορά, μια δεύτερη επίσκεψη στον κτηνίατρο για να επιβεβαιώσει οτι οργανικά είναι εντάξει όλα, δεν θα έβλαπτε.

Επειδή δεν αναφέρεις πόσο πρόσφατα αποκτήσατε και τον δεύτερο γατο-συγκάτοικο, υπάρχει ενδεχόμενο να ζηλεύει το νεοφερμένο και να αντιδρά έτσι?

Εύχομαι οτιδήποτε είναι, προσωρινό να είναι και σύντομα να πάψει να σε προβληματίζει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη garfeild '15
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 08:01, 10-02-16:

Καλημέρα Δήμητρα. Το γρομπαλακι που ανέφερες οφείλεται στο αντιλυσσικό. Μιας και ανέφερες όμως ότι έχει τάση μείωσης μην ανησυχείς, εάν και κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν να τον δει ένας γιατρός, περισσότερο για να σου φύγει το άγχος. Είχα παρόμοια εμπειρία τον Νοέμβριο που μας πέρασε με την Lagertha. Ο γιατρός μας είπε ότι εμφανίζεται μέχρι και 4 μήνες μετά τον εμβολιασμό και συνήθως υποχωρεί, μας συνέστησε δε, να μην το ζουπάμε ή οποιαδήποτε άλλη ενόχληση. Το θέμα είναι ότι σε ελάχιστες αλλά όχι αμελητέες περιπτώσεις το αντιλυσσικό προκαλεί ινώδες σάρκωμα που είναι επιθετικότατο και δυστυχώς μη θεραπεύσιμο. Αυτό οφείλεται στα ενεργοανοσοποιητικα του εμβολίου (εάν θυμάμαι καλά την ορολογία). Επειδή ήταν αρκετές οι περιπτώσεις οι εταιρίες το τελευταίο διάστημα έβγαλαν καινούργιο αντιλυσσικό χωρίς τις συγκεκριμένες παρενέργειες. Εμείς στην Lagertha επειδή στο πρώτο αντιλυσσικό εμφάνισε το γρομπαλακι πλέον πρέπει να τις κάνουμε μόνο το νέο εμβόλιο. Αλλά και στον Garfeild που πέρυσι όταν είχε κάνει το αντιλυσσικό δεν είχε κανένα πρόβλημα, πριν από 20 ημέρες που του κάναμε το αναμνηστικό πάνω στο χρόνο, τον εμβολιάσαμε με το νέο, γιατί απλά δεν θέλω να ρισκάρω. Το κόστος από 15 ευρώ που είχε το παλιό (εδω στα Ιωάννινα) είναι στα 30 ευρώ για το καινούργιο χωρίς τις παρενέργειες, κόστος αμελητέο μπροστά στην υγεία τους. Σε κάθε περίπτωση όταν πας στον γιατρό ρώτησε τον για τα νέα εμβόλια και να επιμείνεις εάν σου πει ότι δεν τα γνωρίζει γιατί παίζονται και παιχνίδια με τις φαρμακευτικές.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 09:42, 10-02-16:

garfeild έχεις το αυτοκόλλητο στο βιβλιάριο για να με πεις ποιο είναι το εμβόλιο?

Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 10:05, 10-02-16:

Καλημερα pepper.
PUREVAX® Feline Rabies 3 YR. Τελικά η σωστη ορολογία είναι "μη ανοσοενισχυμένο εμβόλιο". Βγήκε στο εμποριο στις 28 Ιουλιου 2014 απο την Merial και ηρθε και στην Ελλάδα αρχές φθινοπωρου 2015.
http://merial.com/en/press-releases/...-3-yr-vaccine/

Παράθεση

τζερρυ (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη τζερρυ
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H τζερρυ έγραψε στις 12:20, 10-02-16:

Καλημέρα σας,
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.Τα νέα μας λοιπόν...Το γρομπαλάκι πλέον δεν υπάρχει(ευτυχώς!!!) και ο γάτος μου είναι ήρεμος.Δεν έχω ακούσει τη φωνή του απτο πρωί παρά μόνο την ώρα του φαγητού.Επιτέλους μπορώ να ησυχάσω γιατί ανυσήχησα πάρα πολύ.Ακόμη βέβαια δεν είμαι σίγουρη αν συνδέονται η ανησυχία του με το γρομπαλάκι αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να τον επηρέασε τις 2 προηγούμενες μέρες.Και ο γιατρός πάντως όταν του τηλεφώνησα μου είπε αν δεν ηρεμούσε σήμερα να του τον πήγαινα.Και ναι, το αντιλυσσικό δεν πρόκειται να τους το ξανακάνω μετά από αυτά που διάβασα.Με την ευκαιρία μας έκανε το nobivac για τη λύσσα και το fevaxyn(τετραπλο).Σας εύχομαι μια όμορφη μέρα!!!!

Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O garfeild '15 έγραψε στις 12:41, 10-02-16:

Τζερρυ συμφωνώ με την Αλκυόνη, ότι εάν το γατονι δεν βγαίνει έξω δεν χρειάζεται εμβολιασμό. Έχε υπόψη σου όμως ότι εάν χρειαστεί να ταξιδέψεις μαζί τους με πλοίο ή αεροπλάνο θα σου ζητήσουν το βιβλιάριο υγείας τους. Εμείς δυστυχώς δεν έχουμε κανέναν που να μπορούμε να τα αφήσουμε όταν πηγαίνουμε διακοπές ούτε καν για τρεις μέρες, οπότε ο πλήρης εμβολιασμός είναι μονόδρομος.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 14:05, 10-02-16:

Και εμείς κάναμε το αντιλυσσικό τον προηγούμενο μήνα και δεν εμφανίστηκε γρομπαλάκι. Πρώτη φορά τους το έκανα και δεν είχα σκοπό να το κάνω. Όμως άλλαξε ο νόμος και δεν ταξιδεύουν τα ζώα με πλοίο αν ειναι ατσιπάριστα ή ανεμβολίαστα. Και εμείς που δεν έχουμε κτηνίατρο στο νησί,πρέπει να μπούμε σε πλοίο για άλλο νησί για να τα δει κτηνίατρος.

Παράθεση

izabo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη izabo
H izabo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (24 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H izabo έγραψε στις 21:47, 10-02-16:

Εγώ επειδή έχασα το γάτο μου από το σάρκωμα που προκαλεί το εμβόλιο,πλέον σε ζώα που δεν βγαίνουν εκτός σπιτιού κάνω μόνο τα δύο πρωτα χρόνια.Ήταν τραγική η εμπειρία που έζησα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:13, 10-02-16:

Δυστυχώς ορισμένοι γιατροί ακόμα επιμένουν οτι δεν βλάπτει (μάλιστα υπήρξε και περίπτωση που διάβασα εδώ στο φόρουμ, οτι το έκανε εν αγνοία του ιδιοκτήτη του ζώου, μαζί με τα κλασικά εμβόλια, μόνο και μόνο επειδή εκείνος έκρινε οτι είναι απαραίτητο).
Προσωπικά δεν θέλησα να το ρισκάρω, όταν η δική μας κτηνίατρος μου είπε οτι "πρέπει". Κι αφού της έθεσα το (ακλόνητο) επιχείρημα οτι η δική μου γατούλα ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και μόνο σε περίπτωση ταξιδιού με μέσα μαζικής μεταφοράς (οπου είναι υποχρεωτικό) θα συναινούσα σ'αυτό, έπαψε να επιμένει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:05, 11-02-16:

Ναι κι εμάς έτσι μας το κοπάνησε, μαζί με τα άλλα εμβόλια, και μετά όταν είπα "ώπα τι ήταν αυτό;", είπε ήρεμα "α το αντιλυσσικό" και ήθελα να τον κοπανήσω. Φταίω κι εγώ που καθόμουν σα χάνος δίπλα και δε ρωτούσα, καλά να πάθω. Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα ποτέ από αυτό το εμβόλιο αν και την έκανε και εκείνη χάλια, πολύ χάλια. 3 μέρες δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου και καθόταν σε μια γωνιά σα παραλυτικό και έκανε και πυρετό. Έκτοτε δεν το ξαναέκανα, ούτε θα το ξανακάνω ποτέ. Αν χρειαστεί να ξαναταξιδέψει μόνο, που θα προσπαθήσω να το αποφύγω όσο γίνεται.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 15:53, 11-02-16:

Και μας ετσι το εκανε στα μικρα χωρις να ρωτησει,μαζι με το τριπλο και οταν του ειπα οτι εχω ακουσει για τα σαρκωματα που δημιουργει μου ειπε οτι" ειναι βλακειες και να μην ακουω αυτα που λενε".Βεβαια δεν ξαναπηγα σε αυτον το γιατρο,ειχα παει γιατι ηταν καλοκαιρι και ελειπε o γιατρος μας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria0483
H Maria0483 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 23:58, 22-11-17:

καλησπέρα σε όλους και όλες!
Έχω έναν μικρό πρίγκιπα 3 μηνών και σήμερα τον πήγα για το δεύτερο εμβόλιό του μετά το τριπλό της γάτας! Από όταν τον εφερα σπιτι ομως εχει αλλαξει η συμπεριφορα του. Αρχικά, παω να τον παρω αγκαλια και φωναζει σαν να ποναει, μετα τον ακουμπησα απαλα στο σημειο που του εκαναν το εμβολιο και δεν εκανε τιποτα. Κοιμαται ολη μερα σχεδον απο την στιγμη που τον εφερα σπιτι -υπνο σε βαθια φαση που φαινεται οτι ειναι κουρασμενος-. Ωστοσο ξυπνησε σε καποια φαση και ριξαμε ενα τρελο παιχνιδι κλπ αλλα μετα αμεσως κουρνιασε και αποκοιμηθηκε παλι. Πηρα τηλ και τον κτηνιατρο να ρωτησω μηπως ειναι απο το εμβολιο, εαν επιασε καποια φλεβα κλπ αλλα μου ειπε οτι αποκλειται και οτι δεν συμβαινει αυτο με τα συγχρονα εμβολια και οτι μαλλον καπου χτυπησε. Εν τω μεταξυ ο μικρος δεν χτυπησε πουθενα ουτε κουτσαινει ουτε τιποτα παραπλησιο. Το φαγητο του το ψιλοαγγιξε αλλα απο κει και περα βασικα υπνος.
Εχει συμβει σε καποιον κατι παρομοιο;;;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:09, 23-11-17:

Κι όμως είναι μια συνήθης παρενέργεια των εμβολίων, για την οποία η δική μας κτηνίατρος μας προειδοποιεί οτι για λίγες ώρες μετά, ενδέχεται το γατί να είναι υποτονικό (ακόμα και λίγο πυρετό μπορεί να ανεβάσει).

Συνέχισε να το παρακολουθείς κι άμα περάσει 24ωρο και δεις να συνεχίζει η ίδια κατάσταση, μάλλον δεν θα πρόκειται για παρενέργεια του εμβολίου και θα πρέπει να ξανα-επισκεφτείτε τον γιατρό.

Εύχομαι να μη χρειαστεί η επίσκεψη και ο αγαπημένος σου γατο-πρίγκηπας να επανέλθει σύντομα, υγιής και ορεξάτος.
Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria0483
H Maria0483 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 10:40, 23-11-17:

Όλα καλά τελικά με τον μικρο!!!! Ξυπνησα σημερα το πρωι και τον βλεπω να τρεχει πανω κατω στο σπιτι και να παιζει με τις μπαλιτσες του! Γουργουριζει,εφαγε κ ολας και τωρα που γραφω τσουλατσαρει πανω στο γραφειο μου
Θα το εχω υπ οψην μου για την επομενη φορα για να ξερω τι ενδεχεται να συμβει!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:01, 23-11-17:

Οι περισσότερες γάτες έχουν κάποιου βαθμού ευαισθησία στα εμβόλια.Ο Μπίλης μου 2 μέρες ήταν κακόκεφος και ανέβαζε πυρετο,ο Ρούλης απλά κοιμάται για καμιά 12αριά ώρες
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:03, 23-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Maria0483
Όλα καλά τελικά με τον μικρο!!!! Ξυπνησα σημερα το πρωι και τον βλεπω να τρεχει πανω κατω στο σπιτι και να παιζει με τις μπαλιτσες του! Γουργουριζει,εφαγε κ ολας και τωρα που γραφω τσουλατσαρει πανω στο γραφειο μου
Θα το εχω υπ οψην μου για την επομενη φορα για να ξερω τι ενδεχεται να συμβει!!

Απλώς έτυχε να πέσει λίγο "βαρύ" το εμβόλιο στον τον οργανισμό του. "Σιδερένιος" από δω και πέρα!
Παράθεση

Lucy_Lou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lucy_Lou
H Lucy_Lou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Lucy_Lou έγραψε στις 07:23, 08-12-17:

Καλημέρα είμαι καινούργια στο forum! Εχω ένα γατάκι τη Lucy είναι γύρω στα 4 μηνών. Εδώ και μια βδομάδα έκανε το πρώτο της εμβόλιο. Πριν το εμβόλιο έτρωγε αρκετά είχε πάντα όρεξη. Μετά το εμβόλιο τη βλέπω πως έχει όρεξη να φάει αλλά είναι σαν να μην μπορεί. Πάει με χαρά στο πιάτο της μυρίζει το φαγητό και φεύγει μετά ξαναπάει τρώει με το ζόρι μια μπουκιά και πάλι φεύγει. Η διάθεση της δεν έχει αλλάξει είναι ζωηρή όπως ήταν. Μόνο μετά από 3-4 μέρες από το εμβόλιο προσπάθησε να κάνει εμετό αλλά δεν έκανε. Ο γιατρός της ειχε δώσει και μια πάστα για σκουλήκια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? Πρώτη φορά έχω γάτα και δεν γνωρίζω πολλά. Ευχαριστώ!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:05, 08-12-17:

Καλή σου μέρα Lycy_Lou και καλωσόρισες στην παρέα μας!

Κατ'αρχήν το οτι δεν είναι υποτονική και η διάθεσή της είναι γεμάτη ενέργεια (ως είθισται στα μικρά γατιά), όπως κι οτι έχει όρεξη για φαγητό, είναι δυο ενθαρρυντικά σημάδια οτι δεν συμβαίνει κάτι το σοβαρό.
Το να τρώει όμως αποσπασματικά, δηλώνει μια αλλαγή που θεωρώ πιθανότερο να οφείλεται σε κάτι άλλο, εκτός του εμβολίου και που ενδέχεται να βρίσκεται είτε μέσα στο στόμα της (π.χ.σε κάποιο δοντάκι προβληματικό που ανατέλλει), είτε κάποιος ερεθισμός στο πεπτικό της σύστημα.
Μήπως μαζί με το εμβόλιο, πήρε και χάπι αποπαρασίτωσης και της ερέθισε το στομαχάκι;

Όπως και να'ναι, δεις οτι συνεχίζεται η ίδια κατάσταση, μια εκ νέου επίσκεψη στον κτηνίατρο θα είναι καλό να γίνει, καθότι όσο και όρεξη να έχει, δεν θα πρέπει επ ουδενί να υποσιτίζεται , πόσο μάλλον όταν βρίσκεται στην περίοδο της ανάπτυξης που χρειάζεται ο οργανισμός της να χτίζεται σε γερά θεμέλια.

Περαστικά και σύντομα εύχομαι.
Παράθεση

Lucy_Lou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lucy_Lou
H Lucy_Lou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Lucy_Lou έγραψε στις 15:49, 10-12-17:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! Οχι δεν πήρε χαπάκι μόνο μια πάστα που την έφαγε. Ηδη είναι καλύτερα και άρχισε να τρώει!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους