Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,157 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 384 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμβόλια και αποπαρασιτώσεις

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:22, 21-04-09:

ΑΝ το κάνεις στο ένα, θα πρέπει να το κάνεις και στο άλλο...

Κοίτα και για Λευχαιμία. (εγώ βέβαια, θα σε πώ υπερβολική...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:28, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
ΑΝ το κάνεις στο ένα, θα πρέπει να το κάνεις και στο άλλο...

Κοίτα και για Λευχαιμία. (εγώ βέβαια, θα σε πώ υπερβολική...)
Λευχαιμία έκαναν και τα δύο.Οπως και όλα τα υπόλοιπα.
Της περιτονίτιδας δεν κάναμε ακόμη( και τα δύο φυσικά)
αλλά δεν ήξερα οτι είναι τόσο επώδυνο.Θα το ξανασυζητήσω με τον κτηνίατρο.
Ξέρω οτι μπορεί να μεταδωθεί με μολυσμένα κόπρανα(ή κάνω λάθος?) για αυτό το ξάχνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:34, 21-04-09:

Κολλάει.
Απλά γενικά θα τα κάνεις κάθε χρόνο ΟΛΑ?? Γιατί θέλει επανάληψη...

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:45, 21-04-09:

Κολλάει.
Απλά γενικά θα τα κάνεις κάθε χρόνο ΟΛΑ?? Γιατί θέλει επανάληψη...
Μέχρι τώρα κάναμε το τετραπλό.Φέτος για πρώτη φορά κάναμε και της λευχαιμίας.Ο κτηνίατρος μας, είπε(αν τον κατάλαβα καλά) οτι μέχρι το καλοκαίρι περιμένουν να έρθει στην Ελλάδα το πενταπλό(θα έχει ενσωματωμένο και της λευχαιμίας) και θα βγαίνει και σαν πενταπλό συν ένα(+1) δηλαδή επιπλέον και της περιτονίτιδας.Για αυτό το έθεσα, μήπως ξέρει κανείς τίποτα νεότερο.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:48, 21-04-09:

5πλό υπάρχει ήδη. 4 + λευχαιμία. Το κάνω και εγώ.

Το ενσωματωμένο ΚΑΙ περιτονίτιδα δεν το έχω ακούσει... και ο γιατρός δεν έχει ενημέρωση.

Ξανθιά απορία.
Αφού της περιτονίτιδας το κάνουν στην μύτη... ή θα πρέπει όλα να τα κάνουν στην μύτη... ή να το αλλάξουν και να γίνεται κανονικά. - λέω τώρα εγώ.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:02, 21-04-09:

5πλό υπάρχει ήδη. 4 + λευχαιμία. Το κάνω και εγώ.

Το ενσωματωμένο ΚΑΙ περιτονίτιδα δεν το έχω ακούσει... και ο γιατρός δεν έχει ενημέρωση.

Ξανθιά απορία.
Αφού της περιτονίτιδας το κάνουν στην μύτη... ή θα πρέπει όλα να τα κάνουν στην μύτη... ή να το αλλάξουν και να γίνεται κανονικά. - λέω τώρα εγώ.
Αν θυμάμαι καλά Julia, νομίζω οτι κάτι τέτοιο μου είπε ο κτηνίατρος.
Πάντος αφού βγήκε το πενταπλό, αυτό θα κάνουν και τα δύο σίγουρα.
Για την περιτονίτιδα θα δούμε.Οταν ξαναδώ τον κτηνίατρο θα τον ρωτήσω τι νεότερο υπάρχει και θα σου πώ.
Ευχαριστώ πολύ Julia.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:35, 21-04-09:

Ξανθιά σκέψη Β.
Πόσο θα κάνει??? Αφού το 5πλό ήδη έχει 50-60... πόσο βαρύ θα είναι??? Και τί παρενέργειες θα έχει η νέα μορφή της περιτονίτιδας σε νορμάλ εμβόλιο...

Αναμένουμε, αν και εγώ... χλωμή με βλέπω.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:25, 25-04-09:

καλημερα σε ολη την γατοπαρεα.Αγχωθηκα διαβαζοντας τα παραπανω.Ογατος μου(Μπουγκι~μπουγκι) ειναι 6 χρονων.Τον εμβολιαζω καθε χρονο,και δεν βγαινει ποτε εξω γιατι εχει πολλες αδεσποτες γατες ανεμβολιαστες.Το προβλημα ειναι οτι επειδη ειναι παρα πολυ αγριος,το μονο εμβολιο που δεν μπορουμε να του κανουμε ειναι της περιτονιτιδας,επειδη ψεκαζεται στη μυτη γιαυτο ακριβως κ δεν τον αφηνω εξω.Λετε να κινδυνευει? Υπαρχει περιπτωση να κολλησει απο τα παπουτσια μου που μπορει να μεταφερουν το μικροβιο? Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:30, 25-04-09:

Νομίζω όχι. Αλλά περίμενε να σου πεί και ο γιατρός.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:32, 25-04-09:

Στα ενηλικα γατια ειναι πιο δυσκολο να κολησουν ιδιως αν ειναι περιορισμενα στο σπιτι, συνηθως τον ιο τον κολανε σε μικρη ηλικι και κυριως απο τη μητερα τους. Το να φερουμε εμες τοι ιο ειναι λιγο δυσκολο γιατι αυτος ειναι στα κοπρανα της γατας οποτε δυσκολο να τα πατησουμε αφου τα θαβουν

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:22, 25-04-09:

Σας ευχαριστω πολυ.Ο κτηνιατρος δεν μου το ειχε διευκρινησει,δεν ξερω γιατι.Φιλακια:up::up::up:

Παράθεση

Franky

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Franky
H Franky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Franky έγραψε στις 22:05, 12-05-09:

Δεν θέλω να προκαλέσω πανικό, αλλά επειδή πρόσφατα μάθαμε κάποια πράγματα για την περιτονίτιδα με τον πιο δύσκολο τρόπο (χάσαμε έναν γάταρο 3 ετών, έχουμε ήδη διάγνωση για έναν ακόμη και περιμένουμε τις εξετάσεις για τα υπόλοιπα...), να σας πω ότι πριν γίνει οποιοδήποτε εμβόλιο για την περιτονίτιδα, πρέπει να έχουν γίνει εξετάσεις αίματος για τη συγκεκριμένη λοίμωξη, γιατί αλλίως βάζουμε το γατί μας σε κίνδυνο. Αυτόν τον καιρό μαζεύουμε όσο περισσότερες πληροφορίες μπορούμε για αυτή την ασθένεια και μόλις ολοκληρωθεί η εικόνα, θα ανεβάσουμε σχετικό θέμα. Παρ'όλα αυτά, αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι, ας μου στείλει πμ.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:22, 12-05-09:

Ευχαριστούμε πολύ Franky . Μπορείς να γράψεις από την εμπειρία σου, τι ισχύει για το εμβόλιο στην Ελλάδα?
Πώς γίνετε(στην μυτούλα?) και πόσο κάνει?
Μήπως ξέρεις αν είναι μεμονωμένο εμβόλιο ή έχει βγεί σε συνδυασμό με άλλα σαν πολλαπλό?
Και θέλει ειδικές εξετάσεις αίματος? Δεν αρκεί αν οι εξετάσεις αίματος έχουν φυσιολογικές τιμές και δεν φαίνεται να υπάρχει φλεγμονή?
Αν γνωρίζεις έστω και κάτι ,μπορείς να το μοιραστείς εδώ μαζί μας?
Νίκη

Παράθεση

Franky

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Franky
H Franky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Franky έγραψε στις 21:54, 13-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Ευχαριστούμε πολύ Franky . Μπορείς να γράψεις από την εμπειρία σου, τι ισχύει για το εμβόλιο στην Ελλάδα?
Πώς γίνετε(στην μυτούλα?) και πόσο κάνει?
Μήπως ξέρεις αν είναι μεμονωμένο εμβόλιο ή έχει βγεί σε συνδυασμό με άλλα σαν πολλαπλό?
Και θέλει ειδικές εξετάσεις αίματος? Δεν αρκεί αν οι εξετάσεις αίματος έχουν φυσιολογικές τιμές και δεν φαίνεται να υπάρχει φλεγμονή?
Αν γνωρίζεις έστω και κάτι ,μπορείς να το μοιραστείς εδώ μαζί μας?
Νίκη
Από αυτά που ξέρω μέχρι τώρα, το εμβόλιο γίνεται με έγχυση στη μύτη. Καλύπτει το ζώο σε ποσοστό 75-90% (οι γνώμες των γιατρών είναι ανάμεσα σε αυτά τα ποσοστά). Τιμή γύρω στα 20 ευρώ μόνο του, δεν υπάρχει πολλαπλό. Το εμβόλιο αυτό γίνεται 10 ημέρες μετά τα κανονικά τους εμβόλια. Η εξέταση αίματος για τη λοιμώδη περιτονίτιδα είναι ξεχωριστή από τις γενικές αίματος. Η ασθένεια έχει τρεις τύπους (Α, Β, και Γ), και για κάθε τύπο γίνεται ξεχωριστή εξέταση (με μια αιμοληψία). Πρέπει στις εξετάσεις ο ιός να μην ανιχνεύεται για να μπορούμε να προχωρήσουμε σε εμβόλιο, αλλίως το εμβόλιο μπορεί να κάνει τη γάτα μας να νοσήσει. Αν βρεθεί ο ιός, η γατούλα μας δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με άλλες γάτες (ακόμη κι αν είναι φορέας), γιατί η νόσος μεταδίδεται με τις εκκρίσεις (π.χ. σάλια όταν γλύφονται) και από την τουάλετα τους (ούρα και κόπρανα). Αυτά σε γενικές γραμμές, μέχρι τώρα. Μόλις βγουν και οι εξετάσεις του γάτου μας θα συμβουλευτούμε και μια άλλη γιατρό και τότε, έχοντας πιο ολοκληρωμένη εικόνα, θα ανοίξω κανονικό θέμα. Ισχύει πάντως, πως αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι προσωπικά, ας μου στείλει πμ. Σόρρυ για την μεγάλη απάντηση, αλλά νομίζω πως το θέμα είναι σοβαρό και πρέπει να μοιραζόμαστε τέτοιου είδους γνώση...

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:04, 13-05-09:

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση.
Επειδή οι δύο γάτες μου βγαίνουν τώρα το καλοκαίρι στο οικόπεδο μας στο χωριό, φοβάμαι μην κολλήσουν τίποτα από τα διάφορα αδεσποτάκια που μας επισκέπτονται και ταίζουμε κατά καιρούς.

Παράθεση

gourgourakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gourgourakos
Ο gourgourakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O gourgourakos έγραψε στις 11:54, 25-05-09:

Καλησπέρα!
Θέλω να ρωτήσω αν οι αμπούλες stronghold πιάνουν τελικά και τα ενδοπαράσιτα,γιατί διάβασα μερικές σελίδες ποιό πίσω, όπου η κτηνίατρος αναφέρει πώς δεν πιάνει ενδοπαράσιτα εκτός ελαχίστων. Γιατί με μια κτηνίατρο που μίλησα, μου είπε να χρησιμοποιήσω stronghold για εξω/ενδο/αποπαρασίτωση Εδώ διαβάζω ότι για ενδοαποπαρασίτωση υπάρχει η αμπούλα prefender...
Επίσης πρίν λίγες μέρες που πήγαμε τον μικρό για το πρώτο του εμβόλιο, η κτηνίατρος συνέστησε αποπαρασίτωση με stronghold τον επόμενο μήνα,ο μικρός είναι τώρα 3 μηνών και ζεί αποκλειστικά μέσα στο σπίτι αλλά τον έχω πετύχει να σκοτώνει ζωϋφία (αραχνούλες,μυγάκια) και μετά να τα τρώει Μήπως πρέπει να του δώσω τα αντιπαρασιτικά φάρμακα πρίν τον επόμενο μήνα που θα τον πάω ξανά στο κτηνίατρο για εμβόλιο???
Και κάτι ακόμη, έβαλε και το microchip και σε εκείνο το σημείο όταν τον χαϊδεύω πιάνω ένα μικρό εξόγκωμα... έτσι γίνετε ή είναι κάτι άλλο?
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για τη μακροσκελή ερώτηση..
Ευχαριστώ!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 13:43, 25-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από gourgourakos
Καλησπέρα!
Θέλω να ρωτήσω αν οι αμπούλες stronghold πιάνουν τελικά και τα ενδοπαράσιτα,γιατί διάβασα μερικές σελίδες ποιό πίσω, όπου η κτηνίατρος αναφέρει πώς δεν πιάνει ενδοπαράσιτα εκτός ελαχίστων. Γιατί με μια κτηνίατρο που μίλησα, μου είπε να χρησιμοποιήσω stronghold για εξω/ενδο/αποπαρασίτωση Εδώ διαβάζω ότι για ενδοαποπαρασίτωση υπάρχει η αμπούλα prefender...
Επίσης πρίν λίγες μέρες που πήγαμε τον μικρό για το πρώτο του εμβόλιο, η κτηνίατρος συνέστησε αποπαρασίτωση με stronghold τον επόμενο μήνα,ο μικρός είναι τώρα 3 μηνών και ζεί αποκλειστικά μέσα στο σπίτι αλλά τον έχω πετύχει να σκοτώνει ζωϋφία (αραχνούλες,μυγάκια) και μετά να τα τρώει Μήπως πρέπει να του δώσω τα αντιπαρασιτικά φάρμακα πρίν τον επόμενο μήνα που θα τον πάω ξανά στο κτηνίατρο για εμβόλιο???
Και κάτι ακόμη, έβαλε και το microchip και σε εκείνο το σημείο όταν τον χαϊδεύω πιάνω ένα μικρό εξόγκωμα... έτσι γίνετε ή είναι κάτι άλλο?
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για τη μακροσκελή ερώτηση..
Ευχαριστώ!
Εχω την εντύπωση οτι οι αμπούλες Stronghold είναι για εξωπαράσιτα.
Εγώ για τα δικά μου χρησιμοποιώ μιά φορά τον μήνα σπρευ Frontline.
Για ενδοπαράσιτα χρησιμοποιώ την αμπούλα prefender, κάθε τρίμηνο.
Την αγωγή για τα εξωπαράσιτα εμείς την ξεκινήσαμε νωρίς, από τον δεύτερο μήνα.
Και τα δυό δικά μου έχουν κατά καιρούς φάει μύγες και πεταλούδες που σκότωσαν, αλλά προσωπικά δεν έχω κάνει τίποτα ιδιαίτερο για αυτό, και δεν παρουσιάστηκε ποτέ πρόβλημα.΄
Το microchip και εγώ το ψηλαφώ,χωρίς να πιάνω καμιά φλεγμονή η να δείχνει να πονάει η γάτα.Και μάλιστα στην Μυρτώ το ψηλαφώ και μετά από 5,5 χρόνια που το έκανε.
Υ.Γ Η γατούλα σου είναι αυτή στο avatar?Είναι πολύ όμορφη, ρωσσάκι είναι?
Νίκη

Παράθεση

michaela

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη michaela
H michaela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H michaela έγραψε στις 14:07, 25-05-09:

παιδια εμενα η γατα μου ειναι περιπου 1 χρονου αλλα δεν της εχω κανει τιποτα εμβολια...μπορω να της τα κανω τωρα η ειναι αργα?

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 14:07, 25-05-09:

Το Stronghold έχει ευρύ φάσμα αποπαρασιτικής δράσης, και πιάνει και κάποια από τα ενδοπαράσιτα. Ωστόσο, για εσωτερική αποπαρασίτωση θα πρότεινα κι εγώ την αμπούλα Profender, μία φορά στο τρίμηνο.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 14:08, 25-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από michaela
παιδια εμενα η γατα μου ειναι περιπου 1 χρονου αλλα δεν της εχω κανει τιποτα εμβολια...μπορω να της τα κανω τωρα η ειναι αργα?
Θα έπρεπε να τα είχε αρχίσει από μικρή, αλλά αν είναι υγιής μπορείτε να αρχίσετε και τώρα.

Παράθεση

michaela

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη michaela
H michaela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H michaela έγραψε στις 14:24, 25-05-09:

οκ ευχαριστο!!!για περισσοτερες πληροφοριες θα ρωτησω την κτηνιατρο μου που θα παω τη γατα μου τη μεγαλη επειδη εχει ελκος και κανει θεραπεια και θελει ακομα 2 μερες...και θα παω επισης γιατι ενα απο τα μικρα τα γατακια μου εχει κυλη...και αμα δεν φυγει θα πρεπεινα κανει ενχυριση...το καημενο και ειναι ακομα 1 μηνου(σημερα τα εκλεισαν και τα 4 γατακια)

Παράθεση

gourgourakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gourgourakos
Ο gourgourakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O gourgourakos έγραψε στις 12:02, 26-05-09:

Εχω την εντύπωση οτι οι αμπούλες Stronghold είναι για εξωπαράσιτα.
Εγώ για τα δικά μου χρησιμοποιώ μιά φορά τον μήνα σπρευ Frontline.
Για ενδοπαράσιτα χρησιμοποιώ την αμπούλα prefender, κάθε τρίμηνο.
Την αγωγή για τα εξωπαράσιτα εμείς την ξεκινήσαμε νωρίς, από τον δεύτερο μήνα.
Και τα δυό δικά μου έχουν κατά καιρούς φάει μύγες και πεταλούδες που σκότωσαν, αλλά προσωπικά δεν έχω κάνει τίποτα ιδιαίτερο για αυτό, και δεν παρουσιάστηκε ποτέ πρόβλημα.΄
Το microchip και εγώ το ψηλαφώ,χωρίς να πιάνω καμιά φλεγμονή η να δείχνει να πονάει η γάτα.Και μάλιστα στην Μυρτώ το ψηλαφώ και μετά από 5,5 χρόνια που το έκανε.
Υ.Γ Η γατούλα σου είναι αυτή στο avatar?Είναι πολύ όμορφη, ρωσσάκι είναι?
Νίκη
Ευχαριστώ για την ενημέρωση!
Ούτε ο δικός μου πονάει όταν τον πιάνω στο σημείο που είναι το microchip απλά σκέφτηκα μήπως συμβαίνει τίποτα άλλο. Αυτό το prefender μου ακούγεται πολύ καλό γιατί το drontal είναι λιγάκι πρόβλημα να τους το δώσεις...
Ναί, αυτός στο avatar είναι ο γατούλης μου και είναι βρετανάκος.
Ευχαριστούμε για το κοπλιμάν
Φιλιά στη Μυρτούλα!!!
Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Το Stronghold έχει ευρύ φάσμα αποπαρασιτικής δράσης, και πιάνει και κάποια από τα ενδοπαράσιτα. Ωστόσο, για εσωτερική αποπαρασίτωση θα πρότεινα κι εγώ την αμπούλα Profender, μία φορά στο τρίμηνο.
Ευχαριστώ!!!

Παράθεση

anners

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anners
H anners αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H anners έγραψε στις 18:15, 12-06-09:

σήμερα πήρα το γατάκι μου στον κτηνίατρο και κάναμε το πρώτο της εμβόλιο. έχουν περάσει γύρω στις 6 ώρες και το γατάκι μου εκτός το ότι κοιμάται όλη την ώρα, μου νιαουρίζει όταν πάω να το ξυπνήσω κάτι που έκανε σπάνια και πριν λίγο παρατήρησα ότι σε εκείνο το σημείο έχει ένα καρουμπαλάκι. είναι φυσιολογικό αυτό;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:20, 12-06-09:

Σε καποια γατακια το εμβολιο πεφτει λιγο πιο "βαρυ".Ποσο ειναι;Το ζυγισε πριν το εμβολιασει ο γιατρος;Του εκανε ολο το εμβολιο;Το ογκιδιο μην ανησυχεις,θα διαλυθει οσο περνουν οι μερες.

Παράθεση

anners

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anners
H anners αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H anners έγραψε στις 19:55, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukhlis
Σε καποια γατακια το εμβολιο πεφτει λιγο πιο "βαρυ".Ποσο ειναι;Το ζυγισε πριν το εμβολιασει ο γιατρος;Του εκανε ολο το εμβολιο;Το ογκιδιο μην ανησυχεις,θα διαλυθει οσο περνουν οι μερες.

το ζύγισε ναι είναι σχεδόν 1.5 κιλό, του έκανε όλο το εμβόλιο, αφού συμβαίνει να μην ανυσηχώ... το λυπάμαι το κακόμοιρο δε το έχω ξαναδεί τόσο άκεφο... και δείχνει σα να πονάει...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:57, 12-06-09:

Αφου ειναι πανω απο κιλο θα ελεγα να μην ανησυχεις.Λιγο η ζεστη,λιγο το εμβολιο...αν ομως χειροτερευσει ή συνεχιστει και αυριο παρε ενα τηλεφωνο το γιατρο σας.

Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aelin
H aelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H aelin έγραψε στις 10:51, 14-06-09:

λοιπόν όπως έχω πεί και σε άλλο thread έχω μια μικρή μικρή θεά 3 μηνών.Ξεκίνησα λοιπόν και εγώ σαν καλή μάνα να της κάνω εμβόλια!!!και εκεί το χάος.Ποιά είναι τα πρώτα εμβόλια που πρέπει να κάνει???ο γιατρός μου της έκανε για λευκοπενία αλλά στην αδερφή μου(που ζεί Ηράκλειο)ο γιατρός της έκανε πρώτα το tricat.Ποιά είναι τελικά τα πρώτα εμβόλια και τι θα έπρεπε να είχα κάνει η να κάνω??????

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:56, 14-06-09:

Ριξε μια ματια στα αρθρα,θα βρεις πολλα που θα λυσουν τις αποριες σου.Αυτο ειναι για τα πρωτα εμβολια για παραδειγμα.

Παράθεση

NiaR

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NiaR
H NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

H NiaR έγραψε στις 10:57, 14-06-09:

νομιζω οτι και στο βιβλιαριο της γατας στις πρωτες σελιδες αναφερει τα εμβολια

Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aelin
H aelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H aelin έγραψε στις 11:07, 14-06-09:

σας ευχαριστώ!!!3 μέρες τώρα διάβαζα το forum αλλά δεν μπόρεσα να το βρώ!!!θα το διαβάσω διεξοδικά!!!

Παράθεση

FLOWER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FLOWER
H FLOWER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H FLOWER έγραψε στις 09:40, 16-06-09:

Τελικά τι είναι πιο ασφαλές για το ζώο; Το λουράκι το sprey ή η αμπούλα για τα εξωπαράσιτα; Γιατί ο μπέμπης μου έβγαλε το λουράκι σε δύο μέρες και δεν μπόρεσα να το ξαναβάλω.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:04, 16-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από FLOWER
Τελικά τι είναι πιο ασφαλές για το ζώο; Το λουράκι το sprey ή η αμπούλα για τα εξωπαράσιτα; Γιατί ο μπέμπης μου έβγαλε το λουράκι σε δύο μέρες και δεν μπόρεσα να το ξαναβάλω.
Εξαρτάται, απο τις συνθήκες που ζει η γάτα, μέσα ή έξω, και την ίδια την γάτα.

Οι ψύλλοι, έτσι και αλλιώς όσο ψεκάζουμε ή βάζουμε φάρμακα γίνονται όλο και πιο ανθεκτικοί....

Μια γάτα που ζεί μόνο μέσα, κολλάει δυσκολότερα....

Παράθεση

FLOWER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FLOWER
H FLOWER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H FLOWER έγραψε στις 13:27, 16-06-09:

Όπως έχω ξαναγράψει τον περισσότερο καιρό βρίσκεται έξω στην αυλή και στους γειτονικούς κήπους. Για αυτό ήθελα να του φορώ το λουράκι, όμως είναι ανεξάρτητος τύπος όπως η μαμά του που μου τον έφερε 3 μηνών μαζί με τα αδελφάκια του, τα ποία υιοθετήκαν αμέσως άπο δύο πολύ καλούς γείτονες.Λοιπόν τι είναι καλύτερο;

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 13:36, 16-06-09:

Παιδιά να αναφέρω πως απο πέρυσι υπήρξε και το εξής πρωτοφανές στους πληθυσμους των αδεσποτων γατιών: παρατηρήθηκαν για πρώτη χρονιά (απ΄ό,τι μου είπε και ο κτηνίατρος και η φίλη μου στο πετ σοπ απ΄όπου ψωνίζω) πάρα πολλά περιστατικά με πολλα τσιμπούρια σε γάτες.
Μάλιστα το αντιμετώπισα εγώ προσωπικά στην Τήνο που πήγα για διακοπές και οι γατουλες που φροντίζω τα καλοκαίρια εκτός απο την ρινοτραχειήτιδα ήταν γεμάτες ομάδες τσιμπουριών. Δεν το πίστευα αυτό! Το αντιμετώπισα με σκόνη bolfo και έτσι ανακουφίστηκαν τα καημένα.

Παράθεση

Spooky

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spooky
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Spooky έγραψε στις 12:18, 23-06-09:

Πριν απο μερικους μηνες ο γατουλης μου χειρουργηθηκε για πιθανο σαρκωμα που δημιουργηθηκε απο τα πολλα χρονια εμβολιασμου (ειναι σχεδον 11 ετων). Ο γιατρος συνεστησε στο εξης να κανει καποια νεας τεχνολογιας εμβολια. Γνωριζεται κατι για αυτα και για πιθανες παρενεργειες;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:32, 23-06-09:

Απ' όσο ξέρω, η πιθανότητα εμφάνισης σαρκώματος στο σημείο του εμβολιασμού αφορά κυρίως τα εμβόλια για τη λύσσα και τη λευχαιμία. Δεν έχω ακούσει κάτι για "νέας τεχνολογίας" εμβόλια, μπορώ όμως να σε παραπέμψω στη σχετική ομάδα έρευνας της Αμερικανικής Κτηνιατρικής Ένωσης (Vaccine-Associated Feline Sarcoma Task Force), ίσως να αναφέρεται εκεί κάτι.

Παράθεση

alexia20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexia20
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O alexia20 έγραψε στις 22:44, 23-06-09:

το γατακι μου που πρεπει να ειναι γυρω 2-3 μηνων εχει σκουληκια..του δινω το φαρμακο που λεγεται banminth μια παστα εδω και 2 μερες αλλα μολις του το δινω μετα κανει διαρροια.ειναι φυσιολογικο?σημαινει οτι αποβαλλει τα σκουληκια?

ααα και εχει και ψυλλους και του εβαλα μια αμπουλα και οποτε ξυνεται πεφτουν κατω οι ψυλλοι μισοι πεθαμενοι μισοι ζωντανοι..τι να κανω?κανει δουλεια η αμπουλα??η να του παρω το σπρει?μπορει να κολλησω και εγω,επειδη οταν κοιμαμαι ανεβαινει στο κρεβατι?δεν του εχω κανει ακομα εμβολια

Παράθεση

Spooky

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spooky
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Spooky έγραψε στις 12:13, 24-06-09:

Σε ευχαριστω πολυ. Πολυ χρησιμη η παραπομπη σου.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:15, 25-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από alexia20
το γατακι μου που πρεπει να ειναι γυρω 2-3 μηνων εχει σκουληκια..του δινω το φαρμακο που λεγεται banminth μια παστα εδω και 2 μερες αλλα μολις του το δινω μετα κανει διαρροια.ειναι φυσιολογικο?σημαινει οτι αποβαλλει τα σκουληκια?

ααα και εχει και ψυλλους και του εβαλα μια αμπουλα και οποτε ξυνεται πεφτουν κατω οι ψυλλοι μισοι πεθαμενοι μισοι ζωντανοι..τι να κανω?κανει δουλεια η αμπουλα??η να του παρω το σπρει?μπορει να κολλησω και εγω,επειδη οταν κοιμαμαι ανεβαινει στο κρεβατι?δεν του εχω κανει ακομα εμβολια
Ναι, η διάρροια είναι φυσιολογική, αποβάλλονται τα σκουλήκια.

Η αμπούλα κάνει δουλειά, αν τοποθετήθηκε σωστά, και δεν κάνουμε μπάνιο την γάτα μετά. Υπάρχουν και σπρέυ, αλλά το προτιμότερο είναι ή το ένα ή το άλλο...

Οι ψύλλοι, προτιμούν πιο ζέστη απο την δική μας (36-37 C). Έτσι, μένουν στις γάτες ή τους σκύλους, που καταπολεμούνται με τα κατάλληλα σκευάσματα.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 09:32, 25-06-09:

σε τετοια μεγαλη ηλικια ,ειδικα αν ειναι μεσα το ζωο,δεν χρειαζεται πλεον εμβολια,εχει ολα τα αντισωματα,ασε που στο εξωτερικο,σε μερικες χωρες γινονται καθε 3 χρονια,ενω εδω καθε χρονο,εγω πλεον εχω σταματησει τους εμβολιασμους,με προτροπη της κτηνιατρου ,που εχω πολυ εμπιστοσυνη και δεν εχει και αδικο.σε ενηλικα ζωα ,το καθε χρονο εμβολια,περισσοτερο κακο,παρα καλο κανει.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:43, 25-06-09:

Αγγελική, πόσων χρονών είναι οι γατούλες σου;
Και η μαμά μου σταμάτησε τα εμβόλια στους γάτους της, επίσης μετά από συμβουλή του κτηνιάτρου, αλλά αφού είχαν περάσει τα 10 χρόνια ηλικίας

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 11:32, 25-06-09:

ο ενας μου γατος ειναι 12 χρονων,αλλα τα εχουμε σταματησει πολυ νωριτερα απο τα 10,μπορει 6 χρονων και το σκυλακι μου το ενα ειναι 16 χρονων.στα αλλα γατια μου που ειναι,9,7,5,4,3 και ειναι εκτος σπιτιου εχω κανει μονο της λευχαιμιας,δεν εχουν αρρωστησει ποτε μεχρι τωρα.ισως απο τυχη βεβαια,αλλα η κτηνιατρος μου ειπε οτι αν περασουν τα 1-2 χρονια δεν λεει μετα να τα εμβολιασεις με το ετησιο.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:40, 25-06-09:

Υπάρχει πολύ "διαπλοκή" έχω διαβάσει και εγώ διάφορα για τα εμβόλια και κατα πόσο πρέπει ή δεν πρέπει να γίνονται κάθε χρόνο. Σίγουρα οι φαρμακευτικές και οι Κτηνίατροι, υποστηρίζουν το πρέπει.

Τώρα γιατί εμείς κάνουμε μια φορά τα εμβόλια σαν παιδιά, και τέρμα.. και στις γάτες "πρέπει " κάθε χρόνο ή 3... δεν ξέρω.

Δεν ξέρω φυσικά και πόσο σίγουρη θα είμαι αν δεν το κάνω...
και φυσικά αν θά το κάνω.. πάλι δεν είμαι 100% σίγουρη.

Εγώ προς τα παρόν κάνω σε όλα ( τα ήμερα μέσα έξω) το 4πλο και στον Κίκη το 5πλο, κάθε χρόνο. Στην σκύλα ναι φυσικά, μιας και είναι ακόμα μικρή.

Έχω άγρια γατιά που δεν έχουν αρρωστήσει ποτέ..έχω άγρια άρρωστα μόνιμα, αλλά ΔΕΝ κολλάνε κανένα. Και έχω και εμβολιασμένα που κάπου- κάπου μπορεί να αρπάξουν τίποτα, ή και όχι.

Δεν έχω βγάλει συμπέρασμα, και ούτε πρόκριτε.

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
,αλλα η κτηνιατρος μου ειπε οτι αν περασουν τα 1-2 χρονια δεν λεει μετα να τα εμβολιασεις με το ετησιο.
Ναι, αυτό το έχω ακούσει και εγώ. Έχει πλέον τα αντισώματα. Για γάτα, που πάντα ζεί έξω και έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 13:45, 25-06-09:

Julia χθές που πέρασα από τον κτηνίατρο για να τους πάρω το profender, που πέρνουν κάθε τριμήνο, τον ρώτησα για το ετήσιο εμβόλιο που θα κάνει ο Αρης τον Σεπτέμβριο.
Μου είπε ότι έχει βγεί τώρα και το πενταπλό, δηλαδή προστέθηκε τώρα στο τετραπλό και αυτό της λευχαιμίας.Δηλαδή θα κάνουμε τώρα σε μιά επίσκεψη στο ένα μπουτάκι το πενταπλό και στο άλλο αυτό της λύσσας.Ξέχασα να ρωτήσω την τιμή.
Για το εμβόλιο για την λοιμώδη περιτονίτιδα μου είπε ότι δεν το θεωρεί απαραίτητο, για τον τρόπο ζωής που έχουν τα δικά μου.
Τι λές εσύ?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:00, 25-06-09:

Julia χθές που πέρασα από τον κτηνίατρο για να τους πάρω το profender, που πέρνουν κάθε τριμήνο, τον ρώτησα για το ετήσιο εμβόλιο που θα κάνει ο Αρης τον Σεπτέμβριο.
Μου είπε ότι έχει βγεί τώρα και το πενταπλό, δηλαδή προστέθηκε τώρα στο τετραπλό και αυτό της λευχαιμίας.Δηλαδή θα κάνουμε τώρα σε μιά επίσκεψη στο ένα μπουτάκι το πενταπλό και στο άλλο αυτό της λύσσας.Ξέχασα να ρωτήσω την τιμή.
Για το εμβόλιο για την λοιμώδη περιτονίτιδα μου είπε ότι δεν το θεωρεί απαραίτητο, για τον τρόπο ζωής που έχουν τα δικά μου.
Τι λές εσύ?
Εγώ κάνω το πενταπλό εδώ και 2 χρόνια στον Κίκη . (και αυτό γιατί το άρχισα... και έχει μικρή διαφορά απο την τιμή του 4πλου. Μπορεί και να μήν το κάνω πάλι του χρόνου, δεν ξέρω...)

Τιμή με ενδιαφέρει μόνο για την αγορά του εμβολίου... (την οποία και ξέρω)
Της λύσσας δεν το κάνω, ούτε και τις περιτονίτιδας.

Παράθεση

saloniCAT

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη saloniCAT
H saloniCAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H saloniCAT έγραψε στις 15:34, 13-07-09:

Σήμερα το πρωί καθώς έκανα ζουζουνιές κι αγκαλιές με τη Survi, διαπίστωσα ότι είχε φέρει και... παρέα! Δύο μικρά μαύρα μαμούνια περπατούσαν - δεν πηδούσαν, πάνω της. Τι λέτε να ήταν; Ψείρες; Ψύλλοι; Τσιμπούρια ή κάτι άλλο;
Επειδή το μαγαζί δεν έχει μπαλκόνι (λογικό, ) βγαίνουμε για λίγη ώρα μαζί ή στην πρασιά ή μπροστά στο πεζοδρόμιο όπου παίζει με χαρταράκια, φυλλαράκια κλπ για να ξεμουδιάζει λίγο... Άλλα γατιά δεν την είδα να πλησιάζει, γιατί είναι λίγο "κότα".

Για να μην τα πολυλογώ, με το που αντιλήφθηκα την παρέα της, τη σβέρκωσα αμέσως και την ψέκασα με frontline. Το θέμα είναι ότι τώρα, σχεδόν έξι ώρες μετά, έβγαλα άλλα δύο από αυτα τα μαύρα τερατάκια, ένα ψόφιο, αλλά κι ένα ζωντανό!!!

Επειδή είμαι λίγο υποχόνδρια με αυτά και μ' έχει πιάσει φαγούρα από ιδέα και μόνο... μπορώ να την ξαναψεκάσω;
Αν ναι, πότε και με τη συχνότητα;
Αν όχι, τι άλλες λύσεις υπάρχουν;

Ξέχασα να αναφέρω, μόλις στέγνωσε το frontline την πήρα και λίγο... με την ηλεκτρική (ναι, την γάτα εννοώ.. ) και πριν από λίγο τη βούρτσισα και λίγο, παρόλο που είναι κοντοκουρεμένη... Πειράζει;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:35, 13-07-09:

Το frontline, θέλει κάποιες ώρες να δράσει και να απορροφηθεί απο τον οργανισμό της γάτας, και να εξαπλωθεί σε όλο το δέρμα. Άρα λογικά θα πεθάνει και ο άλλος ψύλλος ή οι ψύλλοι. Μην την ψεκάσεις αμέσως, τον άλλο μήνα θα σου έλεγα εγώ....

Παρόλα αυτά να ξέρεις ότι, ότι και να κάνεις αφού την βγάζεις έξω θα κολλάει πολύ συχνά, όχι απο τις άλλες γάτες απαραίτητα, αλλά απο τα φύλλα, τα λουλούδια, οι ψύλλοι βρίσκονται παντού, και ακόμα και εμείς μεταφέρουμε τα αυγά τους με τα παπούτσια μας και μέσα στο σπίτι....

Για καλύτερη προστασία υπάρχουν οι αμπούλες, την βάζεις στο σβέρκο, και την απορροφά και αυτήν το δέρμα, απλά είναι πιο ισχυρή. Υπάρχουν και λουράκια, αλλά όπως είπα, όλα αυτά δεν εγγυούνται να μην κολλήσει κανέναν ψύλλο ποτέ...
Φυσικά θέλουν κάθε 2 μήνες επανάληψη, ίσως και κάθε μήνα αφού η γάτα βγαίνει έξω.

Τώρα για την ηλεκτρική, αφού δεν σε έφαγε η γάτα ή δεν πήγε απο καρδιά.. είσαι τυχερή τί να πώ!!!... να έκανες κάτι σε ψύλλο πάντως δεν νομίζω.... μία γνωστή μου με την σκούπα ξερίζωσε μια ολόκληρη επιφάνεια τρίχας στην γάτα της, και της έκανε και ερεθισμό στο δέρμα.. εγώ δεν θα το συνιστούσα....

Παράθεση

saloniCAT

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη saloniCAT
H saloniCAT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H saloniCAT έγραψε στις 16:48, 13-07-09:

Το frontline, θέλει κάποιες ώρες να δράσει και να απορροφηθεί απο τον οργανισμό της γάτας, και να εξαπλωθεί σε όλο το δέρμα. Άρα λογικά θα πεθάνει και ο άλλος ψύλλος ή οι ψύλλοι. Μην την ψεκάσεις αμέσως, τον άλλο μήνα θα σου έλεγα εγώ....

Παρόλα αυτά να ξέρεις ότι, ότι και να κάνεις αφού την βγάζεις έξω θα κολλάει πολύ συχνά, όχι απο τις άλλες γάτες απαραίτητα, αλλά απο τα φύλλα, τα λουλούδια, οι ψύλλοι βρίσκονται παντού, και ακόμα και εμείς μεταφέρουμε τα αυγά τους με τα παπούτσια μας και μέσα στο σπίτι....

Για καλύτερη προστασία υπάρχουν οι αμπούλες, την βάζεις στο σβέρκο, και την απορροφά και αυτήν το δέρμα, απλά είναι πιο ισχυρή. Υπάρχουν και λουράκια, αλλά όπως είπα, όλα αυτά δεν εγγυούνται να μην κολλήσει κανέναν ψύλλο ποτέ...
Φυσικά θέλουν κάθε 2 μήνες επανάληψη, ίσως και κάθε μήνα αφού η γάτα βγαίνει έξω.

Τώρα για την ηλεκτρική, αφού δεν σε έφαγε η γάτα ή δεν πήγε απο καρδιά.. είσαι τυχερή τί να πώ!!!... να έκανες κάτι σε ψύλλο πάντως δεν νομίζω.... μία γνωστή μου με την σκούπα ξερίζωσε μια ολόκληρη επιφάνεια τρίχας στην γάτα της, και της έκανε και ερεθισμό στο δέρμα.. εγώ δεν θα το συνιστούσα....
Αχ βρε Julia σ' ευχαριστώ πολύ! Ακόμη μία φορά μας ξελασπώνεις!
Για τις αμπούλες μου είπε και μία φίλη, οπότε θα τις δοκιμάσω σίγουρα, γιατί frontline τις βάζω κάθε μήνα και μάλλον δεν είναι αρκετό..

Όσο για την ηλεκτρική... Διάβασα στο ίντερνετ ότι το κάνουν αρκετοί (έχει και βιντεάκι στο youtube... ) αλλά δεν μπορώ να πω ότι είχε αποτέλεσμα. Πάντως είναι μία διαδικασία που όταν γίνεται στα σωστά σημεία, η Survi μοιάζει να την απολαμβάνει κιόλας - είναι βιτσιόζικο ψιψί .
Πάντως αφού εγκυμονούν κίνδυνοι κατ' αυτόν τον τρόπο, θα αναγκαστώ να της στερήσω την απόλαυση!
Ευχαριστώ και πάλι..

Παράθεση

charm_quark

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charm_quark
H charm_quark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (δε μπορω να τις μετρησω! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H charm_quark έγραψε στις 14:02, 01-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Spooky
Πριν απο μερικους μηνες ο γατουλης μου χειρουργηθηκε για πιθανο σαρκωμα που δημιουργηθηκε απο τα πολλα χρονια εμβολιασμου (ειναι σχεδον 11 ετων). Ο γιατρος συνεστησε στο εξης να κανει καποια νεας τεχνολογιας εμβολια. Γνωριζεται κατι για αυτα και για πιθανες παρενεργειες;
Η μεγάλη μου γάτα, έκλεισε αισίως τα 11 και είναι υγιέστατη. Στην ηλικία των 2 ετών, μετά το εμβόλιο της λύσσας, έκανε ένα "γορμπαλάκι" στο σημείο του εμβολιασμού. Την πήγα στον κτηνίατρο, την ψαχούλεψε και μου είπε ότι δεν είναι σοβαρό και ότι φταίει το εμβόλιο της λύσσας. Σε ένα εξάμηνο περίππου το γορμπαλάκι αυτό (σε μέγεθος φουντουκιού) εξαφανίστηκε.
Απο τότε όμως δεν της ξαναέκανα το συγκεκριμένο εμβόλιο. Εξάλλου το ζώο ζει μέσα στο σπίτι κυρίως, αντε κανα δυο μήνες στο χωριό που βγαίνει μέχρι την αυλή και γυρίζει πίσω.
Αυτό που αναρρωτιέμαι με αυτά που διαβάζω... έχει να κάνει όμως με τον εμβολιασμό της απο εδώ και στο εξής. Πέρυσι της έκανα το τελευταίο εμβολιασμό (εκτός της λύσσας πάντα) μαζί με της ρινικές σταγόνες εμβολιασμού (που δεν ξέρω για τι ακριβώς είναι) και αυτός ο μαζικός εμβολιασμός της έπεσε λίγο βαρύς μάλλον για την ηλικία της και επι 2-3 μέρες είχε ταβλιαστεί και κοιμόταν του καλού καιρού. Μέχρι και το νερό της το πήγαινα δίπλα της.
Ο κτηνίατρος πρότεινε απο φέτος να ακολουθήσουμε την σειρά εμβολιασμών των μικρών γατιων, δηλαδή ένα ανα μήνα καθώς είναι ηλικιωμένη.
Και τελικά αναρρωτιέμαι. Χρειάζεται να εμβολιάζεται πια;
Ποτέ δεν έχει αρρωστήσει (πέρα απο κάτι πρόσφατες ουλίτιδες, χρόνια ψώρα στα αυτιά και κανέναν ψύλλο που αρπάζουμε απο εδώ και απο εκεί... και αντιμετωπίζουμε επιτυχώς με frontline αμπούλες)

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 14:07, 01-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από charm_quark
Ο κτηνίατρος πρότεινε απο φέτος να ακολουθήσουμε την σειρά εμβολιασμών των μικρών γατιων, δηλαδή ένα ανα μήνα καθώς είναι ηλικιωμένη.
Αυτό πρώτη φορά το ακούω
Αρχική Δημοσίευση από charm_quark
Και τελικά αναρρωτιέμαι. Χρειάζεται να εμβολιάζεται πια;
Τους δικούς μας γάτους σταματήσαμε εντελώς να τους εμβολιάζουμε, μετά από συμβουλή του κτηνιάτρου, αφού συμπλήρωσαν τα 10 τους χρόνια. Από αυτούς, ο ένας είναι σήμερα 18 ετών και υγιέστατος, ο άλλος 15 και επίσης μια χαρά, και τον τρίτο δυστυχώς τον χάσαμε σε ηλικία 11,5 ετών, από αιτία όμως που δεν είχε να κάνει με τον εμβολιασμό του ή μη (νεφρική ανεπάρκεια).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους