Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,062 εγγεγραμμένα μέλη και 718,627 μηνύματα σε 22,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 459 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κρίσεις επιληψίας!

roulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη roulis
Ο roulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (αρκετες ακριβως δεν θυμαμαι έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

O roulis έγραψε στις 11:04, 12-06-09:

κριμα για το γατακι. πολυ στεναχωρεθηκα. ευχωμαι να πανε ολα καλα και να αναρωση και να γυρισει γρηγορα στην ζεστη αγκαλια της οικογενεια σας.προσπαθησε σε παρακαλω να αποφηγεις την ευθανασια.ρωτησε και κανεναν αλλο γιατρο γιατι ορισμενοι κτηνιατροι την ευθανασια την εχουν ψωμοτυρι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη progvamp
H progvamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H progvamp έγραψε στις 11:20, 12-06-09:

Πάντως από αυτά που γράφουν τα παιδιά και στο άλλο θέμα το λινκ του οποίου παραθέτω στην αρχή του πρώτου μηνύματός μου για την κρίση επιληψίας, τα ζωάκια δεν πονάνε κατά τη διάρκεια της κρίσης. Εγώ τον άκουγα πώς φώναζε και πώς έκανε και μου έδειχνε ότι πονάει. Δεν ξέρω. Θα ρωτήσω πάλι το γιατρό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H progvamp έγραψε στις 11:27, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από roulis
κριμα για το γατακι. πολυ στεναχωρεθηκα. ευχωμαι να πανε ολα καλα και να αναρωση και να γυρισει γρηγορα στην ζεστη αγκαλια της οικογενεια σας.προσπαθησε σε παρακαλω να αποφηγεις την ευθανασια.ρωτησε και κανεναν αλλο γιατρο γιατι ορισμενοι κτηνιατροι την ευθανασια την εχουν ψωμοτυρι
Σ' ευχαριστώ πολύ. Όχι, εκεί που το έχουμε τώρα, δεν μου πρότειναν ευθανασία, απλά μου είπαν ότι είναι μια επιλογή, αν κρίνω ότι δεν μπορώ να αντιμετωπίσω την κατάσταση, ότι δηλαδή το γατάκι δεν θα γίνει ποτέ καλά, αλλά με φαρμακευτική αγωγή ίσως είναι πολύ καλά. Συζητήσαμε πολύ ώρα με την γιατρό και μας εξήγησε κάποια πράγματα και της δώσαμε κι εμείς να καταλάβει πόσο αγαπάμε το γατούλη και τι σημαίνει για μας και αν υπάρχει έστω και μία περίπτωση να ζήσει καλά, έστω και με φαρμακευτική αγωγή, θα το παλαίψουμε.

Απλά, προσπαθώ να το δω πιο ψύχραιμα (χθες δεν μπορούσα, αλλά σήμερα είμαι και πιο αισιόδοξη!) και δεν θέλω να ταλαιπωρείται το ζώο. Έτσι σε περίπτωση που πάει καλά, έρθει σπίτι, συνεχίσουμε αγωγή, κ.λπ. και παρουσιάσει συνεχόμενα επεισόδια για πολύ καιρό και δεν γίνεται καλά, ίσως χρειαστεί να... δεν θέλω ούτε να το λέω. Μόνο, όμως, εάν το ζώο πρόκειται να υποφέρει.

Θα κάνω ό,τι μπορεί να γίνει! Παιδιά, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε, πιστεύω πως ναι, σε γατοφόρουμ είμαστε, αυτό το γατί είναι η ζωή μου! Και είναι το καλύτερο γατί από χαρακτήρα που είχα ποτέ!! Είμαι πολύ στενοχωρημένη, αλλά προσπαθώ να μην σκέφτομαι αρνητικά.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:29, 12-06-09:

Απ' όσο ξέρω, κατά τη διάρκεια της επιληπτικής κρίσης τα ζώα, όπως και οι άνθρωποι, δεν έχουν συνείδηση, επομένως και δεν πονάνε, άσχετα αν στους παρατηρητές φαίνεται διαφορετικά.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά για το γατάκι σου. Θα σου πρότεινα, επίσης, πριν καταλήξεις σε θεραπευτική αγωγή, να μιλήσεις και με 2-3 κτηνιάτρους ακόμα, δείχνοντάς τους τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Όταν πρόκειται για σοβαρά θέματα υγείας, συνήθως τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχεις μαζεύοντας πολλές γνώμες (και διαβάζοντας αρκετά), πριν καταλήξεις.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 11:31, 12-06-09:

progvamp στεναχωρήθηκα πάρα πολύ με τη γατούλα σου κ με τα όσα πέρασε, ελπίζω τα πράγματα να γίνουν καλύτερα από εδώ κ πέρα κ να μπορέσετε να διαχειριστείτε αυτή την κατάσταση. Υπάρχει κάποιο μέλος που η γάτα του παθαίνει επιληψίες ίσως αυτή σε βοηθήσει περισσότερο με την πείρα της για το τι πρέπει να κάνεις κ πως να τις αντιμετωπίσεις τις κρίσεις. Δεν θυμάμαι όμως πια είναι Θα ρωτήσω όμως κ θα σου πω

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 11:53, 12-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
progvamp στεναχωρήθηκα πάρα πολύ με τη γατούλα σου κ με τα όσα πέρασε, ελπίζω τα πράγματα να γίνουν καλύτερα από εδώ κ πέρα κ να μπορέσετε να διαχειριστείτε αυτή την κατάσταση. Υπάρχει κάποιο μέλος που η γάτα του παθαίνει επιληψίες ίσως αυτή σε βοηθήσει περισσότερο με την πείρα της για το τι πρέπει να κάνεις κ πως να τις αντιμετωπίσεις τις κρίσεις. Δεν θυμάμαι όμως πια είναι Θα ρωτήσω όμως κ θα σου πω
Ευχαριστώ, όλους!

Βρήκα πολλές πληροφορίες στο διαδίκτυο, δείτε και στο σάιτ μιας άλλης κλινικής που γράφει αναλυτικά για την επιληψία των ζώων και τη θεραπεία που συνήθως ακολουθείται: http://www.vethospital.gr/

Τα αποθήκευσα σε δυο αρχεία word και τα επισυνάπτω.

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Νεώτερα δεδομένα για τη διάγνωση.zip (24,3 KB, 81 αναγνώσεις)
Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Υακίνθη
H Υακίνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 23:28, 13-06-09:

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με ενα σκυλακι , εμφανισε επιληπτικες κρισεις περιπου στα 8 της χρονια και εφτασε 17 και κατι , επαιρνε μισο χαπακι την ημερα , δεν θυμαμαι πως το λενε , και οταν εκανε επιληπτικη κριση της διναμε στεντον προληπτικα για να μην κανει επαναλαμβανομενες κρισεις που ειναι επικυνδυνες , η πρωτη φορα που το ειδα ηταν πραγματι τρομακτικο νομιζα οτι ηταν κατι σαν εγκεφαλικο και πεθανε μετα ομως μαθαμε να ζουμε με αυτο και ολα ηταν μια χαρα ,ειναι πολυ σημαντικο οταν τελειωνει η κριση να προσεχεις γιατι για ενα αρκετο διαστημα δεν εχουν πληρη συνειδηση , οραση κλπ μηπως πεσει και χτυπησει ... ειχα παρατηρησει οτι οταν ερχοταν καποιο ζωο στο σπιτι , οταν ειχα ξενους τοτε η ζιζη μου εκανε κρισεις , ο κτηνιατρος βεβαια με ελεγε τρελλη, οτι δεν ειναι ετσι αλλα εγω ποτε δεν πεισθηκα
βεβαια εσεις ισως και να μην ξανακανετε κριση και να μην ξαναχρειαστει καν να ασχοληθειτε με το θεμα , σας το ευχομαι ολοψυχα !!!!

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 23:57, 13-06-09:

Ευχομαι ολόψυχα να είναι όλα περαστικά για τον γατούλη σας!
Να μας ενημερώνεις για την υγεία του.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:03, 14-06-09:

Να εχεις υποψην οτι στη γατοομαδα υπαρχει σε σπιτι εθελοντη γαουλης με επιληψια και εχει αποδωσει πολύ καλα σε αυτον η ομοιοπαθητική οι κρισεις εχουν μειωθει κατα πολύ εχει μια δυο φορες το μηνα πια. Εξισου καλο ειναι να τον στειρωσεις παρ αυτα θα ελεγα.

Παράθεση

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Σίγουρα πάνω από 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 00:15, 14-06-09:

Εύχομαι περαστικά στον γατούλη σου.Συμφωνώ κι εγώ αν μπορείς, να πάρεις κι άλλες γνώμες.Εχε αισιοδοξία κι όλα θα πάνε καλά.

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 11:13, 14-06-09:

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση!

Αυτή τη στιγμή τον έχουμε σπίτι, από χτες το μεσημέρι, δεν έχει πάθει κάτι. Βέβαια είναι και υπό την επήρεια των ηρεμιστικών. Από σήμερα του ξεκινήσαμε θεραπεία με αντιβίωση για τοξοπλάσμωση και άλλες πιθανές λοιμώξεις. 'Ενα χαπάκι το πρωί κι ένα το βράδυ για έναν μήνα και συγχρόνως ξεκινάμε και κορτιζόνη (Πρεζολόν), τρία χαπάκια την ημέρα για την πρώτη εβδομάδα,λιγότερη δόση τη δεύτερη, λιγότερη την τρίτη και ακόμα λιγότερη την τέταρτη εβδομάδα και θα δούμε πώς θα πάει.

Δεν μου έδωσαν κάτι σε ηρεμιστικό για πιθανές κρίσεις και θα το ρωτήσω αυτό.

Πάντως είναι λίγο ζαλισμένος και πολύ φοβισμένος. Ψάχνει συνεχώς κάπου να κρυφτεί. Κουνά το κεφάλι του πάνω κάτω σαν να μυρίζει τον αέρα και κάποιες άλλες κινησούλες που δεν έκανε πριν φοβάμαι μην εξελιχθούν σε κρίση, αλλά προσπαθώ να τον ηρεμώ και να του βρίσκω κρυψώνες που τον κάνουν να νιώθει ασφαλής. π.χ. όπως είπε και η φίλη πιο πάνω, όταν ερχόταν σπίτι ξένος, πάντα κρυβόταν κάτω από έπιπλα και συνήθως, το πιο απλό, κάτω απ'τα σκεπάσματά μου. Έτσι και τώρα μόλις που τον είδα ανήσυχο να ψάχνεται τον έβαλα κάτω από το πάπλωμα και τώρα νομίζω κάθεται.

Από μικρό ήταν πολύ φοβισμένο με κάθε θόρυβο, απότομη κίνηση, με το κουδούνι της κάτω πόρτας και τους ξένους. Δεν ξέρω αν τελικά ήταν γι' αυτό.

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη που τρώει φαγάκι, έστω και λίγο τώρα στην αρχή. Ποτέ δεν έτρωγε πολύ με μιάς, τρώει λίγο και συνέχεια. Ανέβηκε στα πόδια μου όπως έκανε πάντα όταν πήγα στην κουζίνα να φάω και μου ζήταγε από αυτό που έτρωγα. Οκ, του έδωσα ένα ψίχουλο από το ψωμί μου... Σόρι, δεν άντεχα να μην του κάνω το χατήρι!! Μετά του έβαλα και λίγη κονσέρβα και έφαγε. Επίσης από χτες πηγαίνει κανονικά στην άμμο του, που έχω στο δωμάτιό μου σε μια γωνιά για να μην βγαίνει στη βεράντα και χαθεί. Έχει κάνει δυο τρεις φορές τσίσα του και το πρωί έκανε και κακά του.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σας ευχαριστώ και πάλι.
Όσο για τη στείρωση, ό,τι μας πουν οι γιατροί. Τώρα θα τον πηγαίνω μόνο στην κλινική. Τελικά δεν ήταν μεγάλο το κόστος νοσηλείας όπως περιμέναμε γιατί δεν έγιναν όλες οι εξετάσεις καθώς μας είπε ο γιατρός ότι δεν χρειάζονται προς το παρόν (μαγνητική, αξονική, εγκεφαλογράφημα). Επίσης δεν χρειάστηκε να τον ναρκώσουν με αναισθησία για να ηρεμήσει γιατί τελικά παρέμεινε ήρεμος σ' όλη τη διάρκεια νοσηλείας του εκτός από δυο κρίσεις που παρουσίασε το πρωί που τον πήγαμε.

Απέκλεισαν την ιδιοπαθή επιληψία και υποθέτουν ότι μπορεί να είναι νεόπλασμα.

Παράθεση

roulis

Δραστήριο Μέλος

Ο roulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (αρκετες ακριβως δεν θυμαμαι έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

O roulis έγραψε στις 11:19, 14-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από progvamp
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση!

Αυτή τη στιγμή τον έχουμε σπίτι, από χτες το μεσημέρι, δεν έχει πάθει κάτι. Βέβαια είναι και υπό την επήρεια των ηρεμιστικών. Από σήμερα του ξεκινήσαμε θεραπεία με αντιβίωση για τοξοπλάσμωση και άλλες πιθανές λοιμώξεις. 'Ενα χαπάκι το πρωί κι ένα το βράδυ για έναν μήνα και συγχρόνως ξεκινάμε και κορτιζόνη (Πρεζολόν), τρία χαπάκια την ημέρα για την πρώτη εβδομάδα,λιγότερη δόση τη δεύτερη, λιγότερη την τρίτη και ακόμα λιγότερη την τέταρτη εβδομάδα και θα δούμε πώς θα πάει.

Δεν μου έδωσαν κάτι σε ηρεμιστικό για πιθανές κρίσεις και θα το ρωτήσω αυτό.

Πάντως είναι λίγο ζαλισμένος και πολύ φοβισμένος. Ψάχνει συνεχώς κάπου να κρυφτεί. Κουνά το κεφάλι του πάνω κάτω σαν να μυρίζει τον αέρα και κάποιες άλλες κινησούλες που δεν έκανε πριν φοβάμαι μην εξελιχθούν σε κρίση, αλλά προσπαθώ να τον ηρεμώ και να του βρίσκω κρυψώνες που τον κάνουν να νιώθει ασφαλής. π.χ. όπως είπε και η φίλη πιο πάνω, όταν ερχόταν σπίτι ξένος, πάντα κρυβόταν κάτω από έπιπλα και συνήθως, το πιο απλό, κάτω απ'τα σκεπάσματά μου. Έτσι και τώρα μόλις που τον είδα ανήσυχο να ψάχνεται τον έβαλα κάτω από το πάπλωμα και τώρα νομίζω κάθεται.

Από μικρό ήταν πολύ φοβισμένο με κάθε θόρυβο, απότομη κίνηση, με το κουδούνι της κάτω πόρτας και τους ξένους. Δεν ξέρω αν τελικά ήταν γι' αυτό.

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη που τρώει φαγάκι, έστω και λίγο τώρα στην αρχή. Ποτέ δεν έτρωγε πολύ με μιάς, τρώει λίγο και συνέχεια. Ανέβηκε στα πόδια μου όπως έκανε πάντα όταν πήγα στην κουζίνα να φάω και μου ζήταγε από αυτό που έτρωγα. Οκ, του έδωσα ένα ψίχουλο από το ψωμί μου... Σόρι, δεν άντεχα να μην του κάνω το χατήρι!! Μετά του έβαλα και λίγη κονσέρβα και έφαγε. Επίσης από χτες πηγαίνει κανονικά στην άμμο του, που έχω στο δωμάτιό μου σε μια γωνιά για να μην βγαίνει στη βεράντα και χαθεί. Έχει κάνει δυο τρεις φορές τσίσα του και το πρωί έκανε και κακά του.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σας ευχαριστώ και πάλι.
Όσο για τη στείρωση, ό,τι μας πουν οι γιατροί. Τώρα θα τον πηγαίνω μόνο στην κλινική. Τελικά δεν ήταν μεγάλο το κόστος νοσηλείας όπως περιμέναμε γιατί δεν έγιναν όλες οι εξετάσεις καθώς μας είπε ο γιατρός ότι δεν χρειάζονται προς το παρόν (μαγνητική, αξονική, εγκεφαλογράφημα). Επίσης δεν χρειάστηκε να τον ναρκώσουν με αναισθησία για να ηρεμήσει γιατί τελικά παρέμεινε ήρεμος σ' όλη τη διάρκεια νοσηλείας του εκτός από δυο κρίσεις που παρουσίασε το πρωί που τον πήγαμε.

Απέκλεισαν την ιδιοπαθή επιληψία και υποθέτουν ότι μπορεί να είναι νεόπλασμα.
περαστικα στον γατουλι σου. τωρα ειναι και εκεινος ευτυχησμενος που γειρησε στο σπιτι. ευχωμαι καλα να ειναι παντα

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 18:33, 16-06-09:

Τελικά ο γάτος παρουσίασε πάλι κρίσεις ανά μισάωρο και τον πήγαμε πάλι στην κλινική για να του κάνουν τη δόση εφόδου και να ηρεμήσει.

Του κάναμε και μαγνητική και βγήκε καθαρή και αφού έχουν αποκλείσει τώρα τον όγκο στον εγκέφαλο, η τελική διάγνωση είναι ιδιοπαθής επιληψία...

Θα τον πάρουμε αύριο σπίτι και θα του δίνουμε φάρμακο για την επιληψία εφ όρου ζωής. Ο γιατρός περιμένει ότι θα πάει καλά και θα είμαστε ευχαριστημένοι να μην παρουσιάσει ξανά κρίσεις, όχι πολύ συχνά τουλάχιστον.

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και εύχομαι σε όλους καλή υγεία και μακροζωία στα γατουλίνια σας!

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 14:09, 18-06-09:

Η περιπέτεια του υπομονετικού πλην φοβιτσιάρη γατούλη Φρόντου συνεχίζεται, ευτυχώς όλα δείχνουν ότι πλησιάζει στο τέλος της και η υγεία του καλυτερεύει!

Χθες που πήγαμε να τον πάρουμε απ' την κλινική, ο γιατρός μας είπε ότι στις τελευταίες εξ. αίματος που έγιναν παρατήρησαν απότομη πτώση του αιματοκρίτη του και καθώς είχε και λίγο πυρετό το προηγούμενο βράδυ, άρχισαν να υποψιάζονται ότι δεν είναι επιληψία, αλλά κάποια άλλη ασθένεια.

Είναι ένας μικροοργανισμός που πιθανόν πέρασε στο αίμα του γάτου από κατάποση ψύλλου!! Μάλλον λέγεται αιμομπαρτονέλλωση, δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία, αλλά αυτό προκαλεί την αναιμία. Με θεραπεία για αυτό το παράσιτο ο γατούλης θα γίνει εντελώς καλά και δεν θα ξαναπαρουσιάσει κρίσεις. Σήμερα μας είπαν ότι πηγαίνει ήδη καλύτερα και του έκαναν και στείρωση και έχει συνέλθει, αλλά θα τον πάρουμε το Σάββατο.

Έχω πολλή αγωνία και ελπίζω να είναι αυτό τελικά και να γίνει τελείως καλά.

Έχετε ακούσει εσείς για αυτό το μικρόβιο - παράσιτο;

Δεν μου είχε εξηγήσει ποτέ κανένας γιατρός ότι μπορεί να προκληθεί τόσο σοβαρό πρόβλημα από ψύλλο και ότι γι' αυτό πρέπει να αποπαρασιτώνεται το ζώο είτε βγαίνει έξω από το σπίτι είτε όχι και το έχω πάνω από 6 μήνες χωρίς να του είχα βάλει κάποιο φάρμακο για ψύλλους, αλλά δεν είχα προσέξει να ξύνεται και συνεχώς το χτενίζω, κ.λπ.

Ο γιατρός είπε ότι μπορεί να ήταν ένας μόνο ψύλλος και τον έφαγε ο γάτος και έκανε αυτό το πρόβλημα! Μπορεί να τον φέραμε εμείς στο σπίτι τον ψύλλο με τα παπούτσια μας από τον δρόμο! Ή να υπήρχε σε κάποιο από τα φυτά μας στο μπαλκόνι. Γι' αυτό πολλή προσοχή στα ζωάκια σας και στους βρομο-ψύλλους!

Πάντως από ό,τι κατάλαβα αυτή η περίπτωση και εφόσον θεραπεύεται πλήρως είναι καλύτερη από το να είχε επιληψία.

Ευχαριστώ και πάλι όσους μου στέλνουν πι εμ συμπαράστασης! Να είστε καλά, παιδιά!

Κατερίνα

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:15, 18-06-09:

Η περιπέτεια του υπομονετικού πλην φοβιτσιάρη γατούλη Φρόντου συνεχίζεται, ευτυχώς όλα δείχνουν ότι πλησιάζει στο τέλος της και η υγεία του καλυτερεύει!

Χθες που πήγαμε να τον πάρουμε απ' την κλινική, ο γιατρός μας είπε ότι στις τελευταίες εξ. αίματος που έγιναν παρατήρησαν απότομη πτώση του αιματοκρίτη του και καθώς είχε και λίγο πυρετό το προηγούμενο βράδυ, άρχισαν να υποψιάζονται ότι δεν είναι επιληψία, αλλά κάποια άλλη ασθένεια.

Είναι ένας μικροοργανισμός που πιθανόν πέρασε στο αίμα του γάτου από κατάποση ψύλλου!! Μάλλον λέγεται αιμομπαρτονέλλωση, δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία, αλλά αυτό προκαλεί την αναιμία. Με θεραπεία για αυτό το παράσιτο ο γατούλης θα γίνει εντελώς καλά και δεν θα ξαναπαρουσιάσει κρίσεις. Σήμερα μας είπαν ότι πηγαίνει ήδη καλύτερα και του έκαναν και στείρωση και έχει συνέλθει, αλλά θα τον πάρουμε το Σάββατο.

Έχω πολλή αγωνία και ελπίζω να είναι αυτό τελικά και να γίνει τελείως καλά.

Έχετε ακούσει εσείς για αυτό το μικρόβιο - παράσιτο;

Δεν μου είχε εξηγήσει ποτέ κανένας γιατρός ότι μπορεί να προκληθεί τόσο σοβαρό πρόβλημα από ψύλλο και ότι γι' αυτό πρέπει να αποπαρασιτώνεται το ζώο είτε βγαίνει έξω από το σπίτι είτε όχι και το έχω πάνω από 6 μήνες χωρίς να του είχα βάλει κάποιο φάρμακο για ψύλλους, αλλά δεν είχα προσέξει να ξύνεται και συνεχώς το χτενίζω, κ.λπ.

Ο γιατρός είπε ότι μπορεί να ήταν ένας μόνο ψύλλος και τον έφαγε ο γάτος και έκανε αυτό το πρόβλημα! Μπορεί να τον φέραμε εμείς στο σπίτι τον ψύλλο με τα παπούτσια μας από τον δρόμο! Ή να υπήρχε σε κάποιο από τα φυτά μας στο μπαλκόνι. Γι' αυτό πολλή προσοχή στα ζωάκια σας και στους βρομο-ψύλλους!

Πάντως από ό,τι κατάλαβα αυτή η περίπτωση και εφόσον θεραπεύεται πλήρως είναι καλύτερη από το να είχε επιληψία.

Ευχαριστώ και πάλι όσους μου στέλνουν πι εμ συμπαράστασης! Να είστε καλά, παιδιά!

Κατερίνα
Φυσικα και καλυτερα απο επιληψια!Προσωπικα δεν εχω ακουστα αυτο το μικροβιο αλλα σιγουρα παρουσιαζει κρισεις αυτη η ασθενεια?Δεν εχω ξαναξουσει κατι παρομοιο... Περαστικα στο γατουλη σου και σιδερενιος!

Παράθεση

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Σίγουρα πάνω από 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 00:15, 20-06-09:

url=http://forum.mycat.gr/gallery/showimage.php?i=9924&c=favorites][/url]Πολύ ευχάριστα τα νέα του γατούλη σου.Ταλαιπωρήθηκε ο καημενούλης αλλά τέλος καλό όλα καλά.Εύχομαι στο εξής να είναι γερός και σιδερένιος:up::up:.

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 08:54, 20-06-09:

Ευχαριστώ, αν και μας έκανε πάλι κρίσεις στην κλινική και τον κρατάνε ακόμα... Φοβάμαι πως δεν θα 'χουμε καλά ξεμπερδέματα, αλλά ελπίζω ακόμα.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 20:07, 20-06-09:

Πώς τα πάτε;;;;

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 20:03, 21-06-09:

Χάλια... Το γατί κάνει ακόμα κρίσεις παρότι βρίσκεται σε συνεχή καταστολή με ισχυρά ηρεμιστικά...! Πήγα και το είδα προχθές, δεν άντεχα, κι όταν με είδε παρά τα ηρεμιστικά, ξύπνησε κι άρχισε πάλι να φωνάζει όπως όταν κάνει κρίση και πήγα και φώναξα τις γιατρούς και με έπιασε η καρδιά μου να το βλέπω έτσι στο κλουβάκι με τον ορό αβοήθητο... Δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω... Ο γιατρός είπε ότι θα περιμένει και ώς αύριο το πολύ μεθαύριο και αν κάνει ακόμα κρίσεις, θα πρέπει να το κοιμίσουμε.

Πήρα τηλέφωνο και στον Αίλουρο και είπα όλη την ιστορία και μου είπαν κι από 'κει ότι μάλλον είναι κάτι πολύ σπάνιο που το έχει το γατί στο DNA του και δεν γίνεται καλά...

Είναι πολύ δύσκολο να χάνω έναν τέτοιο γάτο και τόσο νωρίς και βασικά, έτσι ξαφνικά! Χωρίς να έχει δείξει πριν κάνει τις πρώτες κρίσεις ότι ήταν άρρωστος! Προσπαθώ από τότε που μας είπε ο γιατρός ότι δεν βελτιώνεται, να το συνειδητοποιήσω ότι θα τον χάσω, αλλά δεν μπορώ. Δεν μπορώ να έρθω σπίτι και να μην είναι αυτός εδώ. Είναι ό,τι χειρότερο έχω περάσει στη ζωή μου ώς τώρα και συγγνώμη αν παρεκκλίνω του θέματος, αλλά δεν ξέρω τι άλλο να πω.

Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Υακίνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 00:56, 22-06-09:

μην απελπιζεσαι , και εμενα στη ζιζη μου στην αρχη δεν μπορουσαμε να ελεγξουμε τις κρισεις τις , αργησαμε λιγο αλλα τα καταφεραμε ,ειμαι σιγουροι οτι θα τα καταφερετε και εσεις , να σκεφτεσαι θετικα οτι ολα θα πανε καλα θα τα καταφερετε

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 07:14, 22-06-09:

Υακίνθη, για πες μου λεπτομέρειες, αν θες. Δηλαδή πόσες κρίσεις έκανε το δικό σας και με τι συχνότητα; Μόνοι σας το ρυθμίζατε τη δόση ή σε συνεργασία με το γιατρό και πώς; Τι ακριβώς του δίνατε; Εμάς είναι ακόμα στην κλινική πάνω από μια εβδομάδα και όταν πάνε να του μειώσουν τη δόση κάνει κρίσεις, ενώ όταν του την αυξάνουν είναι συνεχώς ναρκωμένο. Επίσης έχουν δοκιμάσει και συνδυασμό φαρμάκων από ό,τι μου είπε ο γιατρός.

Κι εγώ διαβασα σε ξένα σάιτ ότι είναι πολύ δύσκολο να ρυθμιστεί η δόση της φαινοβαρβιτάλης στις γάτες, και ότι είναι πολύ σπάνιο σε γάτες το όλο θέμα γενικότερα και ότι πολλές γάτες δεν αντιδρούν σ' αυτό το φάρμακο και τότε χρειάζεται να πάρουν άλλο, το diazepam (Valium).

Σήμερα που θα μιλήσω με τον γιατρό θα του το πω... να του το πω; Μα θα του πω εγώ πώς να κάνει τη δουλειά του;

Ευχαριστώ όλους όσους μου στέλνουν πι εμ συμπαράστασης.

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 07:20, 22-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Υακίνθη
μην απελπιζεσαι , και εμενα στη ζιζη μου στην αρχη δεν μπορουσαμε να ελεγξουμε τις κρισεις τις , αργησαμε λιγο αλλα τα καταφεραμε ,ειμαι σιγουροι οτι θα τα καταφερετε και εσεις , να σκεφτεσαι θετικα οτι ολα θα πανε καλα θα τα καταφερετε
Επίσης, βρήκατε τελικά αν ήταν (Primary) ιδιοπαθής ή (secondary) δευτερογενής; Αν ήταν το δεύτερο βρήκατε την αιτία που το προκαλούσε;

εμάς του κάνουν ήδη παράλληλη θεραπεία για την άλλη περίπτωση που υποπτεύονται.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 08:20, 22-06-09:

Κρίμα μωρέ, τί να πω.
Ελπίζω πραγματικά να γίνει ότι καλύτερο για τον γατούλη, για να μην ταλαιπωριέται χωρίς νόημα. Ψάξτο όσο μπορείς και αν δεις ότι δεν έχει γιατρειά, τότε δυστυχώς θα πρέπει να το απαλλάξεις απ'τον πόνο.
Απ'ότι κατάλαβα δεν είναι σίγουροι για το τί έχει, οπότε ίσως με παραπάνω εξετάσεις να βρουν και να γίνει καλά ο μικρός σου

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 09:02, 22-06-09:

Βρε παιδιά, του έχουν κάνει όλες τις εξετάσεις που έπρεπε να γίνουν! Από ό,τι μου είπαν δεν είναι πάντα εύκολο να βρεθεί η αιτία παρά τις εξετάσεις. Κι εμένα αυτό με προβληματίζει, μα δεν μπορώ να κάνω τον γιατρό.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 14:54, 22-06-09:

Φανταστιτε να το παθαινε ενα αδεσποτο γατακι στο δρομο αυτο....Πολυ κριμα....Μα τι μπορει να ειναι αυτη η καταρα ρε παιδια? Ψαξτε το λιγο ακομα παντως....

Παράθεση

Υακίνθη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Υακίνθη Η ανθρώπινη κακία δεν έχει όρια..... έγραψε στις 22:01, 22-06-09:

η ζιζη μου ηταν σκυλος , πρωτη φορα που το επαθε νομιζα οτι πεθαινε και την πηρα αγκαλια και την πηγα στο γιατρο ,μου εδωσε ενα φαρμακο ειδικο για επιληψιες ανθρωπινο δεν το θυμαμαι και στεντον επαιρνε ενα χαπι απο αυτο καθε μερα και συμπληρωματικα στεντον και στην αρχη εκανε κρισεις μολις μειωναμε λιγο το στεντον ,σιγα σιγα ομως καθιερωσαμε να παιρνει μονο το χαπι και επαιρνε στεντον μονο οταν εκανε κρισεις και ταυτοχρονως αυξαναμε την δοση του χαπιου για την επιληψια , εγω ποτε δεν δινω ουτε χαμομηλι αν δεν μου το πει ο γιατρος , θα ρωτησω αυριο την μαγισα κτηνιατρο που εχω, σου στελνω pm το τηλεφωνο μου να μου πεις λεπτομερειες και να σου πω την γνωμη της , εγω παντως πιστευω οτι δεν θα επρεπε το ζωο να μενει στην κλινικη, στρεσαρετε περισσοτερο μακρια απο το σπιτι του και απο εσας και ξερεις οτι εγω πιστευω οτι η ζιζη εκανε κρισεις οταν ταραζοταν απο κατι , δεν υπαρχει τροπος να τον νοσηλευσεις στο σπιτι σε ενα απολυτα ημερο περιβαλλον για λιγο να δεις πως θα αντιδρασει ?? σκεψου και αυτην την πιθανοτητα και τα λεμε αυριο

Παράθεση

roulis

Δραστήριο Μέλος

O roulis έγραψε στις 22:28, 22-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Υακίνθη
η ζιζη μου ηταν σκυλος , πρωτη φορα που το επαθε νομιζα οτι πεθαινε και την πηρα αγκαλια και την πηγα στο γιατρο ,μου εδωσε ενα φαρμακο ειδικο για επιληψιες ανθρωπινο δεν το θυμαμαι και στεντον επαιρνε ενα χαπι απο αυτο καθε μερα και συμπληρωματικα στεντον και στην αρχη εκανε κρισεις μολις μειωναμε λιγο το στεντον ,σιγα σιγα ομως καθιερωσαμε να παιρνει μονο το χαπι και επαιρνε στεντον μονο οταν εκανε κρισεις και ταυτοχρονως αυξαναμε την δοση του χαπιου για την επιληψια , εγω ποτε δεν δινω ουτε χαμομηλι αν δεν μου το πει ο γιατρος , θα ρωτησω αυριο την μαγισα κτηνιατρο που εχω, σου στελνω pm το τηλεφωνο μου να μου πεις λεπτομερειες και να σου πω την γνωμη της , εγω παντως πιστευω οτι δεν θα επρεπε το ζωο να μενει στην κλινικη, στρεσαρετε περισσοτερο μακρια απο το σπιτι του και απο εσας και ξερεις οτι εγω πιστευω οτι η ζιζη εκανε κρισεις οταν ταραζοταν απο κατι , δεν υπαρχει τροπος να τον νοσηλευσεις στο σπιτι σε ενα απολυτα ημερο περιβαλλον για λιγο να δεις πως θα αντιδρασει ?? σκεψου και αυτην την πιθανοτητα και τα λεμε αυριο
ζητω συγνωμη που επεμβενω αλλα πειστευω πως εχει δηκιο η ΥΑΚΙΝΘΗ. το βρισκω πολλυ λογικο αυτο που λεει.αν και δεν εχω ευτυχος προσωπικη εμπηρια για την ασθενια και γιαυτο ζητω συγνωμη και παλι για την παρεμβαση μου στο σχολιο της φιλης μας ΥΑΚΙΝΘΗ

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

H progvamp έγραψε στις 16:30, 23-06-09:

Παιδιά, τον έχασα τελικά. Πρέπει να είχε αιμοραγία στον εγκέφαλο γι' αυτό και δεν γινόταν κάτι παραπάνω. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες. Μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα, αλλά τώρα έτσι είναι. Μου είναι ήδη αρκετά δύσκολο να το αντιμετωπίσω, παρακαλώ μην το κάνετε ακόμα πιο δύσκολο με τι "θα μπορούσε να είχε γίνει" και γιατί δεν έκανα το ένα ή το αλλο. Ήταν μια δύσκολη περίπτωση, έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου. Τον γατούλη μου τον αγαπούσα σαν παιδί μου και θέλω να πιστεύω ότι δεν έκανα κάτι λάθος και ότι και οι γιατροί έκαναν τα πάντα για να το σώσουν. Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και ακόμα και αν κάποιοι άλλοι με κρίσεις κατάφεραν να σώσουν τις γάτες τους, στη δική μου περίπτωση δεν τα κατάφερα.

Ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές.

Κατερίνα

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 16:36, 23-06-09:

Κρίμα...
Καλό ταξίδι στον γατούλη.
Κουράγιο Κατερίνα

Παράθεση

roulis

Δραστήριο Μέλος

O roulis έγραψε στις 17:10, 23-06-09:

κριμα για το γατακι σου ΚΑΤΕΡΙΝΑ πολλυ στεναχωριθηκα. η αληθεια ειναι οτι πραγματικα εκανες οτι μπωρουσες και οτι ηταν ανθρωπηνος δυνατον.να τον θυμασε παντα με αγαπη. τα ειληκρηνη συληπητηρια μου. εχω βρεθει στην θεση σου πριν 2 μηνες και ξερω πως νοιωθεις.κανε κουραγιο

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:45, 23-06-09:

Παιδιά, τον έχασα τελικά.
Κουράγιο εύχομαι, και για σένα και για μένα, διότι κι εγώ έχασα το Ασπροπουλίνι μου μια βδομάδα πριν.
Να είσαι σίγουρη πως έκανες για τον γατούλη ό,τι περνούσε από το χέρι σου και μην αφήνεις κανέναν να σου βάζει κακές σκέψεις στο μυαλό. Καλό κατευόδιο στον γατουλίνο και να τον θυμάσαι πάντα με αγάπη...

Παράθεση

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 23:01, 23-06-09:

Σίγουρα έκανες αυτό που έπρεπε να κάνεις και με το παραπάνω.Πολλές φορές όμως αυτό δυστυχώς,δεν σώζει τα ζωάκια μας.Καλό του ταξίδι και να τον θυμάσαι πάντα.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 23:12, 23-06-09:

Ax Kατερινα μου,πολυ στεναχωρηθηκα,κατα βαθος πιστευα οτι θα τα καταφερνε το μικρο σου.
Καταλαβαινω ποσο πολυ στεναχωριεσαι.Μακαρι να μην χανοταν κανενα γατακι απο αρρωστιες,αλλα δυστυχως αυτο δεν γινεται.Το μονο που μπορω να πω ειναι να εισαι δυνατη.Σε νιωθω απολυτα.
Καλο ταξιδι γατουλη

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 07:33, 24-06-09:

Λυπάμαι πολύ, Κατερίνα... Να τον θυμάσαι.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:35, 24-06-09:

Κριμα Κατερινα,εκανες ο,τι μπορουσες κι ο γατουλακος σου το ξερει αυτο.Καλο ταξιδι στο αγγελακι σου...

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans έγραψε στις 07:49, 24-06-09:

Κανείς δεν μπορεί να σου πει τίποτα, μιας και έκανες πραγματικά ότι μπορούσες. Τελικά όμως το καντηλάκι του ήθελε να σβήσει.
Κουράγιο κι από εμένα και καλό ταξίδι στο γατουλίνι σου

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 16:14, 24-06-09:

Λυπάμαι πολύ.
Καλό ταξίδι στον γατουλάκο σου και καλή δύναμη σε εσένα.

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 16:54, 06-09-09:

Η Λουσίτσα μου έπαθε 2η φορά κρίση επιληψίας. Εκεί που κοιμόταν άρχισε να γυρνάει γύρω γύρω, μετά την έπιασαν σπασμοί και έτρεχαν σάλια από το στόμα της. Δεν καταλάβαινε τίποτα για όση ώρα διήρκησε και μας έκανε χρρ, δεν μας αναγνώριζε... Σκέφτομαι μήπως είναι από τα ματάκια της που έχουν μείνει υπολείματα και της τα καθαρίζουμε καθημερινά και μήπως πρέπει να την πάω στον γιατρό να της τα καθαρίσει. Αλλά πριν 2 μήνες περίπου της έκανα στείρωση και σκέφτομαι πως είναι νωρίς για να τη ναρκώσουμε πάλι. Είμαι πολύ ταραγμένη και στεναχωρημένη, είναι πολύ σοκαριστικό.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 17:02, 06-09-09:

Πρώτα-πρώτα, να πας οπωσδήποτε την ψιψίνα στον κτηνίατρο για εξετάσεις. Σε κάθε περίπτωση, διάβασα πως για την επιληψία στα μικρά ζώα υπάρχουν αποτελεσματικά φάρμακα. Δηλαδή, η κατάσταση αντιμετωπίζεται, φτάνει να τη δει ο κτηνίατρος το γρηγορότερο! :up:
Καλά αποτελέσματα εύχομαι, και γρήγορα περαστικά της!

Παράθεση

SweetyCat

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SweetyCat
H SweetyCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (καμια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H SweetyCat έγραψε στις 17:19, 06-09-09:

Τι ειναι αυτο?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:25, 06-09-09:

Και εγώ πιστεύω ότι μια επίσκεψη στον γιατρό είναι αναγκαία. Υπάρχει διαφορά απο κρίση σε κρίση.. και στον βαθμό της επιληψίας μιας γάτας. Κάθε περίπτωση θέλει και την ανάλογη αντιμετώπιση.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 17:35, 06-09-09:

Δεν ξέρω καταρχήν αν για τις γάτες ισχύει ότι και για τον άνθρωπο.Οτι δηλαδή υπάρχει κίνδυνος να γυρίσει η γλώσσα προς τα πίσω.
Σίγουρα θα πρέπει να ζητήσεις την γνώμη του κτηνιάτρου σας, για την θεραπεία που πρέπει να ακολουθήσει και αν υπάρχει ειδική μέριμνα όταν παθαίνει κρίση.

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 19:44, 06-09-09:

Καταρχήν ο γιατρός μας είναι ο Αίλουρος, τον οποίο πήραμε τηλέφωνο την πρώτη φορά και μας είπε πως μπορούμε να της δώσουμε φάρμακα, αλλά αφού δεν γίνεται συχνά είναι κρίμα να την χαπακώνουμε. κι εγώ φοβήθηκα μην πνιγεί με την γλωσσίτσα της αλλά ήμασταν πάνω της, αν συνέβαινε αυτό θα την τραβάγαμε.

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 00:51, 07-09-09:

Της εχετε κανει εξετασεις αιματος?Λογικα περα απο εξετασεις αιματος θα χρειαζεται και παραπανω διερευνηση για να μπορεσει να βρεθει η αιτια που προκαλουνται οι κρισεις.Προσωπικα δεν εχω πολλες γνωσεις πανω στο θεμα,αλλα γνωριζω οτι σιγουρα χρειαζονται εξετσεις αιματος πρωτου χορηγηθει οποιοδηποτε φαρμακο.

Παράθεση

avvavo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avvavo
H avvavo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 με λατρεμένη την Ιουλία :( έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H avvavo έγραψε στις 18:23, 31-10-09:

Πρόπερσι το καλοκαιρι ειχαμε βρει την Ιουλία.
Την καλύτερη, ισως, γατα που ειχα ποτέ...
Η Ιουλία φετος το καλοκαιρι πέθανε. Αναγκαστηκα να της κανω ευθανασία δλδ...
Ειχε παρουσιασει βαριας μορφής επιληψία, και δεν αντιδρουσε σε καμια φαρμακευτική αγωγη. Τιε τελευταιες μερες, πιστεψτε με, η κατασταση ηταν τραγικη...
Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι παρουσίασε επιληψία κληρονομικής μορφής, η οποια παρουσιάζεται γυρω στον πρωτο χρονο ζωής του ζώου.

Η ερωτηση μου, προς οποιον μπορει να μου απαντησει ειναι η εξης:
Στην ιουλία, για καποιους λόγους δικους μου, δεν ειχα κανει στειρωση, αλλα 2 φορές της ειχα βαλει μια ενεση που κανει την ιδια δουλεια (δεν ξερω πως αλιως να την περιγραψω
Η κορη μου λοιπον αναρωτηθηκε το εξής (και μου εβαλε κι εμενα την ιδεα....) υπάρχει πιθανότητα, αυτες οι ενεσεις να "δημιουργησαν" την επιληψία?????
Να ξερω δλδ τι να κανω ή να μην κανω για την ασπασια...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:36, 31-10-09:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτή η ένεση κάνει καρκίνο....
αν τώρα είχε καρκίνο στον εγκέφαλο, και πίεζε ο όγκος κάποιο τμήμα του, θα έλεγα με όση γνώση έχω, γιατί δεν είμαι Κτηνίατρος, με την λογική το πάω, ότι ΝΑΙ θα μπορούσε να έχει σχέση.

Αν θέλεις τώρα να διαβάσεις περισσότερα για το απαράδεκτο αυτό σκεύασμα, που ακόμα κυκλοφορεί, και το κάνουν και οι Κτηνίατροι δες παρακάτω.
http://forum.mycat.gr/showthread.p...t=delvosterone

Φυσικά θα μπορούσε η επιληψία να είχε και άλλους λόγους εμφάνισης. Νομίζω αν δεν κάνω λάθος μπορεί να είναι και απο κληρονομικότητα, και απο χτύπημα, και απο άγνωστες γενικά αιτίες....

Εξαρτάται πάντα την γάτα, την ηλικία της κλπ...

Αν η Ασπασία είναι γάτα, θα σου έλεγα να την στειρώσεις.
Αναφορικά με την στείρωση μπορείς να δείς παρακάτω.
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22063&garpg=2
(υπάρχουν πολλά πράγματα που πιστεύουμε λανθασμένα για την στείρωση...)

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:40, 31-10-09:

Καταρχήν λυπάμαι πολύ για την απώλεια της αγαπημένης σας γατούλας.
Ξέρω ότι είναι δύσκολη και γενναία η απόφαση της ευθανασίας.
Τώρα αν οι ενέσεις προκαλούν επιληψία, ειληκρινά δεν γνωρίζω να απαντήσω.Μάλλον ο κτηνίατρος του φόρουμ μας ο JohnDVM , στο θέμα του, είναι ο κατεξοχήν αρμόδιος να σου απαντήσει υπεύθυνα.
Μπορώ να πώ μόνο ότι οι ενέσεις αυτές δημιουργούν πολλά προβλήματα υγείας στα ζώα και μεταξύ άλλων θεωρούνται καρκινογόνες.
Υπάρχει γενικά πνεύμα αποτροπής αυτής της μεθόδου από την πλειονότητα των κτηνιάτρων.
Χωρίς να θέλω να "κάνω την έξυπνη", γιατί δεν κάνετε κανονική στείρωση στην γατούλα σας? Είναι πιά εντελώς ακίνδυνη για το ζώο και το γλυτώνει πέρα από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και μετέπειτα από διάφορα προβλήματα υγείας.

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 η Ρόζα και η Σίμπα και άλλες αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,961 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 18:48, 31-10-09:

Λυπάμαι και εγώ πολύ για τη γατούλα σας.Θέλω να θέσω μία άλλη περίπτωση.
Ανέφερε η γιατρός σας κάτι για νεφρική ανεπάρκεια;
Στις γάτες με νεφρική ανεπάρκεια δεν αιματώνεται ο εγκέφαλος εξαιτίας της υψηλής ποσότητας κρεατινίνης,ουρίας κλπ που καταστρέφουν τα νεφρά και έτσι δεν κυκλοφορεί το αίμα και δημιουργουνται εγκεφαλικά πρόβληματα(κρίσεις επιληψίας,όχι επικοινωνία,δεν μπορεί να σταθεί κλπ).

Παράθεση

avvavo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avvavo
H avvavo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 με λατρεμένη την Ιουλία :( έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H avvavo έγραψε στις 18:56, 31-10-09:

Πρωτ απ ολλα να σημειώσω οτι ειμαι φανατικά υπέρ των στειρωσεων.
Την τριτη θα στειρωσω τον Περικλη (σκυλος), παρ ολο που ειναι αρσενικος.
Το σκεπτικό μου, περαν του οτι αποφευγεις στο μέλλον πολλα προβλήματα υγειας, ειναι οτι αρκετα αδεσποτα κυκλοφορουν, δεν θελω να ειμαι υπευθυνη για μερικα ακομα.
Την Ιουλία δεν την ειχα στειρωσει, επειδή πρωτ απ ολλα ο κτηνιατρος μου ειπε, οτι πρεπει να ειναι τουλάχιστον 6-7 μηνων πριν το επιχειρησει, επειδη σε μικρότερη ηλικια, πιθανων να μην γινει καλή δουλεια, επειδη τα οργανα της ακομα θα ειναι πολύυυυυ μικρα. Όμως αδιαθετησε πιο νωρις, οποτε.....
Την επομενη ενεση την εκανα επειδη το καλοκαιρι θα πηγαιναμε στο εξοχικο μας, κι εκει δυστυχως, εχω χασει γατα, οποτε (επειδη δεν εχω και μεγαλη οικονομική ανεση) ήθελα να περασουμε πρωτα το πρωτο μας καλοκαιρι και μετα να την στειρωσω.

Η διαγνωση για την επιληψία ηταν οτι επροκειτω για κληρονομική μορφη.
Να σημειωσω οτι το γατακι το βρηκα με κλειστα ματια, εγκαταλλελημένο απο την μητέρα του και γενικα ηταν ενα εξαιρετικά ηρεμο γατι.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:13, 31-10-09:

Αν σου ξανατύχει γάτα η σκύλος σε οίστρο, θα μπορούσες, να τα κρατήσεις απλά μέσα στο σπίτι όσο διαρκεί. ...
Γίνεται και στείρωση με οίστρο... απλά θέλει έμπειρο γιατρό...

Ο Κτηνίατρος ας πούμε ότι είχε δίκιο για την ηλικία, αν και στο εξωτερικό τα στειρώνουν και κάτω των 7 μηνών, θα έπρεπε όμως να σε ενημερώσει για τις παρενέργειες της ένεσης, ανεξάρτητα της επιληψίας ή όχι...

Μπράβο που θα στειρώσεις το αρσενικό σκυλάκι... εγώ δεν θα είχα κανένα κόλλημα..αλλά ξέρω, και καταλαβαίνω πως το λές..

Λυπάμαι για την γατούλα, αλλά και εγώ θα σου έλεγα να ρωτήσεις τον Κτηνίατρο του φόρουμ για ότι άλλο θέλεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους