Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 293 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ινοσάρκωμα

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 20:14, 29-11-11:

ημουν στο σπιτι της μαρως,καλα φαινεται ο νινο,εκτος του οτι εχει βραχνιασει λιγο,η μαρω κανει οτι μπορει,τα ραμματα σχεδον εφυγαν και το τριχωμα μεγαλωσε,η βραχναδα με τρομαζει λιγο,αλλα ο γατος δειχνει μια χαρα κατα τ αλλα,αυτο το διαστημα εχουμε φρηκαρει με τη μαρω και οι δυο μας,δεν περασαμε και λιγα!πλεον η μαρω εχει στο σπιτι της 5 γατες κι εγω το ιδιο συν μια λευκη περσικη που βρηκα υιοθεσια και ξεκιναμε διαδικασια!αν ολα πανε καλα,γενικως και στο νινο,και στην περσικη και στ αλλα που εχει η μαρω και στα 4 τα δικα μου που θα της αφησω τα χριστουγεννα,θ ανοιξω σαμπανια το ενοω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 19:31, 30-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
!αν ολα πανε καλα,γενικως και στο νινο,και στην περσικη και στ αλλα που εχει η μαρω και στα 4 τα δικα μου που θα της αφησω τα χριστουγεννα,θ ανοιξω σαμπανια το ενοω!
μακάρι να πάνε όλα καλά!!! ανυπομονούμε να ανοίξεις σαμπάνια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 12:33, 01-12-11:

Τί γίνεται βρε κορίτσια με το Νίνο?
Πως πάει?

Παράθεση

patmos (ΜΑΡΩ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη patmos
H ΜΑΡΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ!!!! ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΖΩ ΜΕ ΓΑΤΟΥΛΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H patmos Ποτε χαριζουμε ζωακι; έγραψε στις 00:04, 03-12-11:

Καλησπερα.Ειμαι αρκετα κουρασμενη με πολλα και διαφορα.Ο Νιναρας μου φαινεται καλα!!! Ειναι βραχνος αλλα μηπως οταν μεγαλωνουν αλλαζει η φωνη τους ???Νομιζω εχει αλλαξει και στον Μπιανκο.Τωρα τι να πω συνεχεια τις τουαλετες τους καθαριζω.Λιγο τα αγορια μου εχουν φρικαρει με την οικογενεια .Φανταζομαι οτι στρεσαρωνται τα αγορια .Δεν θελω να σκεφτομαι τις αρνητικες πιθανοτητες.Θελω να πιστευω οτι τελειωσε και οτι θα γερασει και θα φυγει!!!!Ειναι τωρα 13 ετων .Η Μαγια μια γατουλα που ειχαμε πεθανε στα 18 της σε βαθια γεραματα.Τα αλλα πεθαιναν απο χερι ανθρωπου....Ας το βοηθησει ο Πλαστης μας να μη ξαναβγει.Εσεις μου γραψατε οτι αργα ή γρηγορα βγαινει ......το αποθω...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:52, 03-12-11:

Χαίρομαι που είσαι θετική. Αυτή τη θετικότητα σίγουρα την μεταδίδεις και στο γατάκι σου και με αυτό τον τρόπο τον κάνεις πιο δυνατό. Σας εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

grizoulaa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη grizoulaa
H grizoulaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (μια που την λατρευω οσο τιποτα αλλο!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H grizoulaa έγραψε στις 10:49, 03-12-11:

διαβασα ολα τα μηνυματα , δεν ξερω πολλα για αυτο που επαθε ο γατουλις σου , ωστοσο θυμαμαι και ενα αλλο θεμα , που ειχε γραψει ενα μελος.. ευχομαι να πανε ολα καλα στο τελος , να μην ξανα εμφανιστει ποτε ξανα και ο νινο να φτασει τα 20 κρατα μας ενημερους !

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:57, 18-01-12:

δεν έχω λόγια.... ο Δίας απο τότε που αρρώστησε η Ήρα μένει με την αδερφή μου Πάτρα. τον είχε ψιλαφίσει πριν απο καιρό και είχε πιάσει 1 πολύ μικρό όγκο στην κοιλίτσα του, με βελόνα που εξετάσε ο γιατρός το δείγμα δεν φάνηκε κάτι κακό, μετά απο 1 μήνα μεγάλωσε λίγο και πρίν απο 1 1/2 εβδομάδα το αφαίρεσαν για να δούνε τι είναι. την δευτέρα κόψανε τα ράμματα και σήμερα με πήρε η αδερφή μουγιατί βγήκε η διάγνωση. αδιαφοροποίητο σάρκωμα. πολύ επιθετικό (είπε ο γιατρός).... τρέμω, δεν έχω λόγια....δεν μπορώ να το καταλάβω, να το πιστέψω.... ο γιατρός είπε οτι είναι πολύ συχνό απλά οι περισσότεροι δεν το καταλαβαίνουν, τι πιθανότητες υπάρχουν .... εχω κάνει κάτι λάθος; τα εμβόλια για λίσσα και λευχαιμία δεν τα έκαναν ποτέ........τι πιθανότητες υπάρχουν........
Υ.Γ. εννοείται οτι ο Δίας μοιάζει υγιέστατος σαν την Ήρα.......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rodirdi : 18-01-12 στις 13:12.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:42, 18-01-12:

Δεν το πιστευω ουτε εγω..
Τονια..εχεις ρωτησει το γιατρο,τι ειναι αυτο που προκαλει το ινοσαρκωμα;Οκ...εκτος απο την κλασικη απαντηση..κληρονομικοτητα κλπ.;;

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:02, 18-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
τι ειναι αυτο που προκαλει το ινοσαρκωμα;Οκ...εκτος απο την κλασικη απαντηση..κληρονομικοτητα κλπ.;;
ο δικό μου κτηνίατρος είχε πει τυχαίο, άγνωστοι οι λόγοι....
ο γιατρός που πήγε η αδερφή μου τον Δία, όταν ήταν άρρωστη η Ήρα της είχε πεί... τυχαίο...., τώρα για τον Δία δεν τον ρώτησε. τα αποτελέσματα της τα είπε τηλεφωνικά καθώς η βιοψία έγινε στο πανεπιστήμιο θεσσαλονικής απο λέκτορα ( μου την έστειλε σε mail). πραγματικά η αδερφή μου είχε άσχημο προαίσθημα απο την αρχή, καθώς ήξερε πως είναι οι όγκοι απο την Ήρα αλλά δεν το πιστεύαμε ( γιαυτό και δεν έγραψα για το θέμα νωρίτερα γιατί πίστευα οτι είμαι υπερβολική.....αφου οι πιθανότητες....... έπρεπε να είναι πολύ λίγες...... απορώ με την ίδια και με μένα.... τόση ψυχραιμία..... ξέρουμε τι θα ακολουθήσει και οτι ..... θα πρέπει να γίνει ... όπως και στην Ήρα, χωρίς πόνο .... πραγματικά είμαι σοκαρισμένη.....σκέφτηκα μήπως φταίμε εμείς..... δεν ξέρω.... τι τα ταϊζουμε τόσα χρόνια;;; τόσα συντηρητικά.... σκέφτομαι αυτά που έλεγε ceres victoria...... ή μήπως είναι η ¨φυσική¨ φθορά των χρόνων; με τρελαίνει που δεν υπάρχει απάντηση.....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:03, 18-01-12:

Ρε γμτ..ειναι πραγματικα απιθανη συμπτωση αυτη.Να σε ρωτησω κατι αλλο.Εκτος απο τα εμβολια της λυσσας και λευχαιμιας που λες οτι ΔΕΝ τους τα εκανες,τα αλλα εμβολια καθε ποτε τα εκανες;Και ποσο χρονων ειναι ο Διας;

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:19, 18-01-12:

ο Δίας είναι 11 χρονών, όσο και η Ήρα, πρώτα πήραμε την Ήρα και μετά απο κάποιες μέρες τον Δία για να έχουν παρέα το ένα το άλλο.... έχω το βιβλιάριο της Ήρας, έκανε 1 φορά τον χρόνο εμβόλιο εως το 2004 και μετά το 2007-09 επίσης 1 εμβόλιο ( δεν έβγαιναν απο το σπίτι ποτέ, μόνο στη βεράντα)
δεν μπορώ να βρώ απάντηση, δεν γίεται να είναι τυχαίο....... δεν γίνεται..... αν έχω φταίξει σε κάτι....
σε καμία απο τις 2 περιπτώσεις η μικροβιολογική εξέταση, είτε αίματος, είτε δείγμα σε μικροσκόπιο δεν έδειξε καρκίνο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:31, 18-01-12:

Αδελφια ηταν;;Ή ασχετα μεταξυ τους Τονια μου;

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:40, 18-01-12:

την Ήρα την είχα πάρει απο τα τρίκαλα, καλοκαίρι ήταν, αύγουστος και τον Δία τον πήρε η αδερφή μου λίγες μέρες μετά απο petshop στην αθηνάς... δεν είχαν συγγένεια ... όπως ήρθαν στην ζωή μας έτσι έφυγε η Ήρα πρώτα και μετά ο Δίας, αλλά τυχαίο..... πιθανότητες.....

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 16:03, 18-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
την Ήρα την είχα πάρει απο τα τρίκαλα, καλοκαίρι ήταν, αύγουστος και τον Δία τον πήρε η αδερφή μου λίγες μέρες μετά απο petshop στην αθηνάς... δεν είχαν συγγένεια ... όπως ήρθαν στην ζωή μας έτσι έφυγε η Ήρα πρώτα και μετά ο Δίας, αλλά τυχαίο..... πιθανότητες.....
Τόνια μου τι να πω? Δεν έχω λόγια πραγματικά...
Το σάρκωμα πραγματικά θερίζει..Και η γατούλα της ξαδέρφης μου από αυτό πέθανε πριν 2 μήνες, 13 χρονών..
Δεν ξέρω γιατί..Εμβόλια δεν έκανε από 5χρονών και μετά
Όπως λες και εσύ..Η διατροφή τελικά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο..Όπως ακριβώς και στους ανθρώπους..

Δε θα κάνετε εγχείρηση? Δεν έχει πιθανότητες? Τι είπαν οι γιατροί?

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:17, 18-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Όπως λες και εσύ..Η διατροφή τελικά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο..Όπως ακριβώς και στους ανθρώπους..

Δε θα κάνετε εγχείρηση? Δεν έχει πιθανότητες? Τι είπαν οι γιατροί?
τα 5 πρώτα χρόνια της ζωής τους τρώγανε φρισκις( όταν είμασταν φοιτήτριες) μετά ρόιαλ κάνιν ξηρά τροφή και κονδέρβες γκουρμέ (κυρίως ο Δίας)..... τί να πώ.....
έκανε εγχείρηση πρίν απο 15 μέρες περίπου και το αφαιρέσανε... σήμερα βγήκε η βιοψία. ο γιατρός είπε οτι είναι πολύ επιθετικό και θα εξελιχθεί γρήγορα (μάλλον το κατάλαβε απο τα αποτελέσματα της βιοψίας, τα οποία είναι σχεδόν ίδια με της Ήρας) ... μετά την εμπειρία μου και με την Ήρα δεν θα του ξαναέκανα εγχείρηση (όπως αποφάσισε και η αδερφή μου).... είναι άδικος κόπος....το χειρότερο είναι οτι δεν σου δίνουν ελπίδα....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 16:23, 18-01-12:

τα 5 πρώτα χρόνια της ζωής τους τρώγανε φρισκις( όταν είμασταν φοιτήτριες) μετά ρόιαλ κάνιν ξηρά τροφή και κονδέρβες γκουρμέ (κυρίως ο Δίας)..... τί να πώ.....
έκανε εγχείρηση πρίν απο 15 μέρες περίπου και το αφαιρέσανε... σήμερα βγήκε η βιοψία. ο γιατρός είπε οτι είναι πολύ επιθετικό και θα εξελιχθεί γρήγορα (μάλλον το κατάλαβε απο τα αποτελέσματα της βιοψίας, τα οποία είναι σχεδόν ίδια με της Ήρας) ... μετά την εμπειρία μου και με την Ήρα δεν θα του ξαναέκανα εγχείρηση (όπως αποφάσισε και η αδερφή μου).... είναι άδικος κόπος....το χειρότερο είναι οτι δεν σου δίνουν ελπίδα....

Γαμώτο! Πώς γίνεται αυτό???Και οι 2? Και μάλιστα την ίδια περίοδο? Πολύ περίεργο αυτό πραγματικά..

Κουράγιο και υπομονή σας εύχομαι..
Πάνω που πήγαινες να ηρεμήσεις και εσύ μετά την Ήρα και τώρα......

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:28, 18-01-12:

όταν αγαπάς ποτέ δεν ηρεμείς... όταν θυμάσαι πάντα υπάρχει πόνος... μόνο η ¨ανακούφισή¨ τους είναι που γαληνεύει λίγο την καρδιά μας.... μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε λύσεις στα ερωτήματά μας αλλά......... δεν υπάρχουν, τίποτα δεν υπάρχει.....μόνο η αγάπη μας για αυτά.......

Παράθεση

sophiak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophiak
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O sophiak έγραψε στις 18:49, 19-04-12:

Το Φρούλι μου είναι 6 ετών. Παρουσίασε ένα ογκάκι στο πάνω μέρος της ωμοπλάτης, πήγαμε στον ιατρό και στις 27/03 αφαιρέσαμε 2 ογκάκια που είχαν εμφανιστεί. Η Βιοψία έδειξε Ινοσάρκωμα με σχόλιο: Η συγκεκριμένη νεοπλασία ήταν μέτρια διαφοροποιημένη, με αποτέλεσμα να υπάρχει αυξημένος κίνδυνος υποτροπών και λιγότερο μεταστάσεων.
Ο Γιατρός το καθάρισε εκτεταμένα αλλά μου είπε οτι το 65% το ξαναεμφανίζουν σε 6 μήνες με 12 μηνες...

Ερώτηση 1η: Να της κάνω εμβόλια φέτος? Διάβασα στο διαδύκτιο οτι ευθύνονται και αυτά!!
Ερώτηση 2η: Υπάρχει περίτπωση να μην ξαναεμφανιστεί το ινοσάρκωμα και αν ξαναεμφανιστεί ξανά χειρουργείο?

Θεωρώ οτι είναι πολύ μικρή και έχουμε ελπίδες...Περιμένω δικές σας εμπειρίες...
Ευχαριστώ
Σοφία

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:00, 19-04-12:

Είτε προκλήθηκε από τα εμβόλια, είτε όχι, εγώ δεν θα της έκανα στην παρούσα φάση. Άφησε την να αναρρώσει πλήρως και αργότερα βλέπεις. Μην επιβαρύνεις τον οργανισμό της περισσότερο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την γατούλα σου. Καλη ανάρρωση

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sophiak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophiak
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O sophiak έγραψε στις 01:04, 20-04-12:

Ευχαριστω για την απάντηση. Και γω εκεί πήγαινα στον μη εμβολιασμο. <<εχω και αλλη μια γατούλα το Μητσάκι. Να της κάνω εμβόλια φέτος?? Τα κάνω όλα by the book και το κορίτσι μου έπαθε το ινοσάρκωμα και η γειτόνισσα εχει έναν γάτο 13 ετών που δεν τον έχει πάει ποτέ για εμβόλια και ειναι υγιειλεστατος!!! Εχω μπλοκάρει....

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 08:58, 20-04-12:

Υπάρχει ολόκληρος διάλογος μεταξύ των κτηνιάτρων για το πόσο συχνά πρέπει να γίνονται τα εμβόλια. Πάντως σε κάποια ξένα sites που διάβασα στο internet τα εμβόλια καλύπτουν τουλάχιστον για μια τριετία. Αν οι γατούλες σσου έχουν κάνει τον πρώτο κύκλο των εμβολίων (δυο με διαφσορά ένα μήνα και το τρίτο μετά από ένα χρόνο) περίμενε τουλάχιστον 3 χρόνια. Κι εγώ by the book τα έκανα όλα μέχρι που έχασα τον γάτο μου από άγνωστης αιτίας νευρολογική ασθένεια. Δυστυχώς, οι κτηνίατροι επιβιώνουν με τα εμβόλια και τις στειρώσεις γι'αυτό και δε σου λένε 100% την αλήθεια.
Προσωπικά στο γατάκι με το ινοσάρκωμα θα έκανα στο εξής πολύ σπάνια εμβολιασμό και καθόλου εμβόλια που σχετίζονται με ινοσάρκωμα (λευχαιμίας, λύσσας)
Περαστικά του!!!

Παράθεση

vasgial (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasgial
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O vasgial έγραψε στις 09:43, 20-04-12:

Ειναι ασχημο να χανεις το ζωακι σου. Πριν 10 περιπου χρονια εχασα την ΜΙνου, ηταν περιπου 7 χρονων. Η μικρη μου εφυγε απο λευχαιμια. Ποτε δεν ειχε βγει εξω απο το σπιτι. Απ' οτι μου ειπε ενας γιατρος πολλα χρονια αργοτερα θα πρεπει να το ειχε στον οργανισμο της απο την μανα της. Τωρα εχουμε την Μασκα.

Η Μασκα κοιμαται και ζει στο σπιτι αλλα αρκετες ωρες της μερας τις περναει εκτος σπιτιου. Ειναι σχεδον τεσσαρων ετων και της κανω το εμβολιο της λευχαιμιας απο την αρχη. Για λυσσα δεν εχω κανει ποτε και ουτε προκειται. Η λευχαιμια ομως για τις γατες που βγαινουν εκτος σπιτιου ειναι απο τις πρωτες αιτιες θανατου μαζι με το εϊτζ.

Οταν εχασα την Μινου δεν υπηρχε το εμβολιο της λευχαιμιας. Το γατι ποναγε απιστευτα. Δεν θα ξεχασω ποτε το κλαμα της που απο την μια σε τρομαζε, γιατι ηταν τελιως αποκοσμο, και απο την αλλη σου ραγιζε την ψυχη. Ο γιατρος μας ειχε δωσει ενεσεις buscopan για να της απαλυνουν τον πονο. Μετανιωνω που δεν εδωσα ενα γρηγορο τελος στην μικρη μου αλλα μεχρι τελευταια στιγμη δεν πιστευα οτι θα εφευγε ετσι.

Τωρα πλεον μετα απο τοσο χρονια και βλεποντας τα πραγματα πολυ διαφορετικα εβαλα τα πραγματα σε μια ζυγαρια και απο οσα διαβασα και ακουσα απο γιατρους κατεληξα στο οτι για τις γατες που βγαινουν και εκτος σπιτιου, το εμβολιο ειναι μονοδρομος γιατι ειναι πολυ περισσοτερες οι πιθανοτητες να προσβληθει απο λευχαιμια παρα να παρουσιασει σαρκομα. Το κανω καθε χρονο και ελπιζω....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:10, 23-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από sophiak
Ευχαριστω για την απάντηση. Και γω εκεί πήγαινα στον μη εμβολιασμο. <<εχω και αλλη μια γατούλα το Μητσάκι. Να της κάνω εμβόλια φέτος?? Τα κάνω όλα by the book και το κορίτσι μου έπαθε το ινοσάρκωμα και η γειτόνισσα εχει έναν γάτο 13 ετών που δεν τον έχει πάει ποτέ για εμβόλια και ειναι υγιειλεστατος!!! Εχω μπλοκάρει....
εγώ προσωπικά δεν θα του έκανα εμβόλια.... και ειδικά σε περίπτωση που είναι μέσα στο σπίτι! το έχω πεί πολλές φορές οτι στην δική μου περίπτωση δεν ήταν αποτέλεσμα εμβολίων καθώς της λύσσας και της λευχαιμίας δεν τα κάναμε ποτέ ούτε στην Ήρα ούτε στον Δία. ζούσαν μαζί τόσα χρόνια δεν τρώγανε συνεχώς και τα 2 τις ίδιες τροφές αλλά εμφανίστηκε..... ο Δίας προς το παρών είναι καλά, έχει ξαναβγάλει βέβαια αλλά η απόφασή μας είναι να μήν το πειράξουμε... καθώς ο κίνδυνος της μετάστασης ούτως ή άλλως είναι πολύ μεγάλος.... προς το παρόν όλα καλά

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:13, 23-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από vasgial
Ειναι ασχημο να χανεις το ζωακι σου. Η λευχαιμια ομως για τις γατες που βγαινουν εκτος σπιτιου ειναι απο τις πρωτες αιτιες θανατου μαζι με το εϊτζ.
Τωρα πλεον μετα απο τοσο χρονια και βλεποντας τα πραγματα πολυ διαφορετικα εβαλα τα πραγματα σε μια ζυγαρια και απο οσα διαβασα και ακουσα απο γιατρους κατεληξα στο οτι για τις γατες που βγαινουν και εκτος σπιτιου, το εμβολιο ειναι μονοδρομος γιατι ειναι πολυ περισσοτερες οι πιθανοτητες να προσβληθει απο λευχαιμια παρα να παρουσιασει σαρκομα. Το κανω καθε χρονο και ελπιζω....
πιστεύω οτι έχεις δίκιο, οι γάτες που ζούν και εκτός πρέπει να προφυλάσσονται διαφορετικά καθώς διατρέχουν πολύ μεγαλύτερους κινδύνους...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:43, 23-04-12:

εγώ προσωπικά δεν θα του έκανα εμβόλια.... και ειδικά σε περίπτωση που είναι μέσα στο σπίτι! το έχω πεί πολλές φορές οτι στην δική μου περίπτωση δεν ήταν αποτέλεσμα εμβολίων καθώς της λύσσας και της λευχαιμίας δεν τα κάναμε ποτέ ούτε στην Ήρα ούτε στον Δία. ζούσαν μαζί τόσα χρόνια δεν τρώγανε συνεχώς και τα 2 τις ίδιες τροφές αλλά εμφανίστηκε..... ο Δίας προς το παρών είναι καλά, έχει ξαναβγάλει βέβαια αλλά η απόφασή μας είναι να μήν το πειράξουμε... καθώς ο κίνδυνος της μετάστασης ούτως ή άλλως είναι πολύ μεγάλος.... προς το παρόν όλα καλά
Ήταν αδέρφια η Ήρα και ο Δίας;

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:30, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Ήταν αδέρφια η Ήρα και ο Δίας;
όχι, τους γεννητικούς παράγοντες τους αποκλείουμε. έχω γράψει κάποια πράγματα για την τροφή τους, τις συνήθειές τους σε προηγούμενο post.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:52, 26-06-12:

τέλος της εβδομάδας, αρχή της άλλης ο Δίας θα κάνει την 2η του εγχείρηση, όλες οι εξετάσεις του είναι καλές. βέβαια ο σπλήνας του έχει 2 όγκους, για τους οποίους η γιατρός μας είπε οτι πρέπει να είναι καλοήθης αλλιώς θα είχε άσχημα αποτελέσματα στις αιματολογικές του. αυτό που θέλουμε είναι απλά να πάνε όλα καλά!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:01, 26-06-12:

Τόνια, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:03, 26-06-12:

Και εγω να σου ευχηθω καρδια μου να πανε ολα καλα,και να ειναι περαστικα.Αν θες..ενημερωσε μας.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 20:52, 26-06-12:

ευχαριστούμε πολύ! όλα θα πάνε καλά! τελικά η εγχείρηση θα γίνει την ερχόμενη τρίτη ή τετάρτη. θα σας κρατάω ενήμερους.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 16:37, 05-07-12:

όλα πήγαν καλά! ο Ζουπάκο μας τα κατάφερε! αφαιρέθηκε, αρκετά μεγάλη η τομή αλλά όλα καλά... περιμένουμε να ξυπνήσει και να αναρρώσει. πολύ σημαντικό, η κτηνίατρος - γνωστή της αδερφή μου- πήγε απο το σπίτι για την νάρκωση καθ'οτι ο Δίας είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση - αγριεύει και στρεσάρεται πάρα πολύ, αυτό πιστεύω οτι τον βοήθησε πολύ να είναι ήρεμος και καθόλου αγχωμένος!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:58, 05-07-12:

Μπραβο αγαπούλα μου,δεν ξέρειςν πόσο πολύ χαίρομαι!!Περαστικά να είναι!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:26, 05-07-12:

Άντε, περαστικά του και σιδερένιος!

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:09, 05-07-12:

ο Ζουπάκος μας ξύπνησε και είναι καλά! τον βλέπω μέσω skype και νιώθω σαν να είμαι δίπλα του, ανυπομονώντας να έρθει η κυριακή ή η δευτέρα να πάω κοντά του! σας ευχαριστώ πάρα πολύ μέσα απο την καρδιά μου! η στήριξή σας κάθε φορά είναι πάρα πολύ σημαντική!

Παράθεση

DxL

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DxL
Ο DxL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O DxL SIMBA - The Lion King... έγραψε στις 15:32, 29-11-18:

Καλησπέρα σας,

βρήκα το topic κάνοντας αναζήτηση για το ινοσάρκωμα.

Από αρχές καλοκαιριού περίπου ο Σιμπάκος μας (7 ετών) αρχικά φταρνιζόταν και νομίζαμε ότι κρύωσε, μετά όμως άρχισε να ρουθουνίζει, σταδιακά όλο και περισσότερο. Στην αρχή νόμιζα ότι επιδεινώθηκε επειδή μια μέρα είχα ανοίξει το κλιματιστικό κ καθόταν ακριβώς απέναντι. Επί 2-3 μήνες οι γιατροί (τόσο στη γειτονιά όσο και στην Πλακεντία) μου λέγανε για λοίμωξη άνω και κάτω αναπνευστικού, κάναμε και αιματολογικές και ακτινογραφίες, και τον είχαμε τρελάνει στις αντιβιώσεις όλο αυτό το διάστημα χωρίς αποτέλεσμα, και τελικά διαπιστώσαμε ότι μόνο η ενέσιμη κορτιζόνη (depo medrol) τον έπιανε για 15 μέρες και μετά πάλι τα ίδια. Οι αιματολογικές είναι όλες άριστες, και μέχρι και περιτονίτιδα κάναμε και βγήκε αρνητική.

Τελικά, επειδή όταν σταματήσαμε τις κορτιζόνες και ξεκινήσαμε εξετάσεις για την αναζήτηση της αιτίας, το ρουθούνισμα επιδεινώθηκε πολύ και σταμάτησε να τρώει και να πίνει νερό, κάναμε εσπευσμένα ρινοσκόπηση (19/10) όπου βρέθηκε και αφαιρέθηκε ένας μεγάλος πολύποδας που είχε φράξει όλη τη ρινική κοιλότητα, τα συμπτώματα έφυγαν και ο Σιμπάκος συνήλθε και από την επέμβαση, όμως σιγά σιγά άρχισε να ξαναφταρνίζεται -κάποια στιγμή και με σταγόνες αίμα- και σιγά σιγά ξεκινάει και πάλι το ρουθούνισμα 1,5 μήνα μετά.

Εχθές έλαβα τη βιοψία και αναφέρει ινοσάρκωμα. Όλοι μου τα μασάνε και μου λένε ότι μόνο αφαίρεση δεν θα το βγάλει τελείως, χημειοθεραπεία ίσως βοηθήσει αλλά πολύ λίγο, και ότι το ιδανικό θα ήταν αφαίρεση και ακτινοβολίες που όμως δεν γίνονται στην Ελλάδα (ίσως στη Σλοβακία μου είπαν).

Επίσης μου είπαν να κάνουμε πρώτα μια αξονική για να δούμε την κατάσταση, την οποία έπρεπε να την έχουμε κάνει από πριν την επέμβαση και κακώς δεν μας το είπανε εκεί, αλλά μπήκαμε εκτάκτως τότε γιατί είχε χειροτερέψει το ρουθούνισμα και δεν έτρωγε. Επίσης έχω στείλει τις εξετάσεις σε κάποιον ογκολόγο που μου σύστησαν, και αναμένω και από εκεί οδηγίες απόψε.

Ο Σιμπάκος βρέθηκε το 2011 αργά τη νύχτα να κλαίει μέσα σε μηχανή αυτοκινήτου, ήταν 1 εβδομάδας. Ήρθε η αστυνομία και βρήκε τον ιδιοκτήτη και τον βγάλαμε. Ζει μόνιμα μέσα στο σπίτι και είναι στειρωμένος. Έχει κάνει τα πρώτα εμβόλια και ακόμη ένα το 2016 όταν ήταν 5.

Εσείς που πήγατε το ζωάκι σας για την επέμβαση?

Υπάρχει κάτι που έχετε να μου προτείνετε όσοι το έχετε περάσει και το έχετε ψάξει περισσότερο? Οποιαδήποτε πληροφορία ή παραπομπή σε γιατρό θα ήταν πολύτιμη.

Υ.Γ: Ο Δίας τι κάνει, έγινε τελικά καλά?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DxL : 29-11-18 στις 15:40.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:46, 29-11-18:

Ο Δίας κατάφερε να ξεπεράσει το ινοσαρκωμα με δύο επεμβάσεις μέσα σε 4 περιπου μηνες. Έζησε έως τα 17+.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:04, 29-11-18:

Ο Δίας κατάφερε να ξεπεράσει το ινοσαρκωμα με δύο επεμβάσεις μέσα σε 4 περιπου μηνες. Έζησε έως τα 17+.
Τονια μου ξαναδιαβαζα τα μηνυματα σου εδω,τι ωραια που απαντησες για τον Δια,πραγματικα ποσο χαιρομαι που το ξεπερασε και εφτασε τα 17 του!
Να εισαι καλα τονια μου.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:05, 29-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από DxL
Καλησπέρα σας,

βρήκα το topic κάνοντας αναζήτηση για το ινοσάρκωμα.

Από αρχές καλοκαιριού περίπου ο Σιμπάκος μας (7 ετών) αρχικά φταρνιζόταν και νομίζαμε ότι κρύωσε, μετά όμως άρχισε να ρουθουνίζει, σταδιακά όλο και περισσότερο. Στην αρχή νόμιζα ότι επιδεινώθηκε επειδή μια μέρα είχα ανοίξει το κλιματιστικό κ καθόταν ακριβώς απέναντι. Επί 2-3 μήνες οι γιατροί (τόσο στη γειτονιά όσο και στην Πλακεντία) μου λέγανε για λοίμωξη άνω και κάτω αναπνευστικού, κάναμε και αιματολογικές και ακτινογραφίες, και τον είχαμε τρελάνει στις αντιβιώσεις όλο αυτό το διάστημα χωρίς αποτέλεσμα, και τελικά διαπιστώσαμε ότι μόνο η ενέσιμη κορτιζόνη (depo medrol) τον έπιανε για 15 μέρες και μετά πάλι τα ίδια. Οι αιματολογικές είναι όλες άριστες, και μέχρι και περιτονίτιδα κάναμε και βγήκε αρνητική.

Τελικά, επειδή όταν σταματήσαμε τις κορτιζόνες και ξεκινήσαμε εξετάσεις για την αναζήτηση της αιτίας, το ρουθούνισμα επιδεινώθηκε πολύ και σταμάτησε να τρώει και να πίνει νερό, κάναμε εσπευσμένα ρινοσκόπηση (19/10) όπου βρέθηκε και αφαιρέθηκε ένας μεγάλος πολύποδας που είχε φράξει όλη τη ρινική κοιλότητα, τα συμπτώματα έφυγαν και ο Σιμπάκος συνήλθε και από την επέμβαση, όμως σιγά σιγά άρχισε να ξαναφταρνίζεται -κάποια στιγμή και με σταγόνες αίμα- και σιγά σιγά ξεκινάει και πάλι το ρουθούνισμα 1,5 μήνα μετά.

Εχθές έλαβα τη βιοψία και αναφέρει ινοσάρκωμα. Όλοι μου τα μασάνε και μου λένε ότι μόνο αφαίρεση δεν θα το βγάλει τελείως, χημειοθεραπεία ίσως βοηθήσει αλλά πολύ λίγο, και ότι το ιδανικό θα ήταν αφαίρεση και ακτινοβολίες που όμως δεν γίνονται στην Ελλάδα (ίσως στη Σλοβακία μου είπαν).

Επίσης μου είπαν να κάνουμε πρώτα μια αξονική για να δούμε την κατάσταση, την οποία έπρεπε να την έχουμε κάνει από πριν την επέμβαση και κακώς δεν μας το είπανε εκεί, αλλά μπήκαμε εκτάκτως τότε γιατί είχε χειροτερέψει το ρουθούνισμα και δεν έτρωγε. Επίσης έχω στείλει τις εξετάσεις σε κάποιον ογκολόγο που μου σύστησαν, και αναμένω και από εκεί οδηγίες απόψε.

Ο Σιμπάκος βρέθηκε το 2011 αργά τη νύχτα να κλαίει μέσα σε μηχανή αυτοκινήτου, ήταν 1 εβδομάδας. Ήρθε η αστυνομία και βρήκε τον ιδιοκτήτη και τον βγάλαμε. Ζει μόνιμα μέσα στο σπίτι και είναι στειρωμένος. Έχει κάνει τα πρώτα εμβόλια και ακόμη ένα το 2016 όταν ήταν 5.

Εσείς που πήγατε το ζωάκι σας για την επέμβαση?

Υπάρχει κάτι που έχετε να μου προτείνετε όσοι το έχετε περάσει και το έχετε ψάξει περισσότερο? Οποιαδήποτε πληροφορία ή παραπομπή σε γιατρό θα ήταν πολύτιμη.

Υ.Γ: Ο Δίας τι κάνει, έγινε τελικά καλά?
Φιλε μου,μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι τα καλυτερα.Αν θες γραφε μας την πορεια του.
ΥΓ.Ελπιζω η τονια να πει σε ποιον γιατρο πηγε.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 20:46, 29-11-18:

Όλα τα γατάκια που υιοθετούμε είναι τόσο τυχερα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Για τη κτηνίατρο του έστειλα προσωπικό μήνυμα, δεν ξέρω αν επιτρεπόταν να το γράψω σε post.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:54, 29-11-18:

Όλα τα γατάκια που υιοθετούμε είναι τόσο τυχερα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Για τη κτηνίατρο του έστειλα προσωπικό μήνυμα, δεν ξέρω αν επιτρεπόταν να το γράψω σε post.
Τα θετικα και για τετοιου τοσο σοβαρων θεματων ζητηματα,σαφως καλο ειναι να γραφουμε το ονομα του κτηνιατρου που εσωσε το ζωακι μας.Αν θες,καλο θα ηταν να το γραψεις,οπως και πολη.Να βλεπουνε και αλλοι που τυχον αντιμετωπισουν παρομοιο προβλημα.
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 22:02, 29-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Τα θετικα και για τετοιου τοσο σοβαρων θεματων ζητηματα,σαφως καλο ειναι να γραφουμε το ονομα του κτηνιατρου που εσωσε το ζωακι μας.Αν θες,καλο θα ηταν να το γραψεις,οπως και πολη.Να βλεπουνε και αλλοι που τυχον αντιμετωπισουν παρομοιο προβλημα.
Η κτηνίατρος λέγεται Βάσια Γεωργοπούλου και είναι στην Πάτρα.
Παράθεση

DxL

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DxL
Ο DxL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O DxL SIMBA - The Lion King... έγραψε στις 23:13, 29-11-18:

Θα την πάρω αύριο.

Σύντομα θα κάνουμε αξονική που θα δείξει τα πάντα και ελπίζουμε να μην έχει κάνει διήθηση εκεί γύρω ούτε μεταστάσεις.

Αν και είχα ψιλοαπογοητευτεί με όσα διάβασα και όσα μου είπανε οι γιατροί, σήμερα από το διαγνωστικό που κάνουν τις αξονικές με παρέπεμψαν σε κάποιον ογκολόγο που μου έδωσε λίγο κουράγιο, ότι αν και είναι πολύ δύσκολο το σημείο, το σάρκωμα αυτό δεν είναι ιδιαίτερα μεταστατικό, και αν δεν έχει κάνει διήθηση εκεί γύρω σε κόκκαλα κτλ, θα μπορούσε να στηθεί κάποιο χειρουργείο σε συνεργασία με κάποιους συναδέλφους του καθηγητές από το πανεπιστήμιο, οπότε αναμένουμε το αποτέλεσμα της αξονικής με αγωνία...

Θα σας ενημερώσω όταν έχω νέα...

ΣΙΜΠΑ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DxL : 30-11-18 στις 00:06.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:32, 29-11-18:

Εύχομαι τα νέα σας να είναι καλά και ελπιδοφόρα και η πορεία της υγείας του Σιμπάκου, να διαψεύσει κάθε δυσοίωνη διάγνωση.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:43, 30-11-18:

Εύχομαι και εγώ ο σιμπακος να γίνει γρήγορα καλά και να το ξεπεράσει... Εμείς θα σας στέλνουμε τη θετική μας σκέψη και ενέργεια.... Να μας ενημερώνεις για την πορεία της υγείας του...
Παράθεση

DxL

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DxL

O DxL SIMBA - The Lion King... έγραψε στις 12:48, 30-11-18:

Ευχαριστούμε πολύ για τη στήριξη. Αύριο θα γίνει η αξονική, το αποτέλεσμα της οποίας θα μας δείξει τι επιλογές και τι ελπίδες έχουμε για θεραπεία. Ας ελπίσουμε και ας ενώσουμε όλοι τις δυνάμεις μας και τη θετική μας σκέψη για το καλύτερο
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:21, 30-11-18:

Φίλε, στη φωτογραφία είναι σαν να με κοιτάζει στα μάτια...Τον κοιτάζω και γω στα μάτια και του λέω <<Σίμπα είσαι λιοντάρι και θα νικήσεις>>...(Είναι φανερό ότι τον αγαπάς πολύ. Τα καλύτερα από καρδιάς.)
Παράθεση

DxL

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DxL

O DxL SIMBA - The Lion King... έγραψε στις 21:41, 30-11-18:

Ισχύει. Πάντα έτσι σε κοιτάζει ο Σίμπα. Μιλάει με τα μάτια. Επίσης, όταν κάθεται δίπλα μου στον καναπέ και γυρίζω να τον κοιτάξω, γυρίζει κι αυτός και με κοιτάει
Παράθεση

DxL

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DxL

O DxL SIMBA - The Lion King... έγραψε στις 00:08, 04-12-18:

Καλησπέρα παιδιά,

σήμερα λάβαμε το αποτέλεσμα της αξονικής του Σιμπάκου. Ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά γιατί από τις 14.30 που ήταν το ραντεβού, μπήκαμε 16.30 λόγω φόρτου (μας είχαν βάλει εκτάκτως Σάββατο γιατί ζητήσαμε το συντομότερο), και τελειώσαμε νύχτα μέχρι να συνέλθει από τη νάρκωση και να ανεβάσει λίγο θερμοκρασία γιατί είχε υποθερμία, για να φύγουμε.

Το ευχάριστο είναι ότι ενώ έχει και στα 2 ρουθούνια το σάρκωμα, περίπου 1,8cm, δεν έχει κάνει διηθήσεις ή μεταστάσεις.

Το δυσάρεστο είναι ότι ενώ μίλησα και με την κα Γεωργοπούλου που μου σύστησε η Τόνια και με τον ογκολόγο που μου συστήσανε στην αξονική, στους οποίους και απέστειλα τα αποτελέσματα, δεν έχουμε ακόμα κάποια θετική εξέλιξη. Σε ένα κορυφαίο χειρουργό από το πανεπιστήμιο που απευθυνθήκαμε μας είπε ότι δεν γίνεται τίποτα σε εκείνο το σημείο στις γάτες (μόνο σε σκύλους μπορεί να γίνει τέτοια επέμβαση), και η μόνη λύση είναι ακτινοβολίες στο εξωτερικό, οι οποίες όμως από μόνες τους δεν έχουν και πολύ καλή ανταπόκριση στο σάρκωμα και το μόνο που μπορούμε να καταφέρουμε είναι 10 μήνες παράταση και αυτό με τεράστιο κόστος και ταλαιπωρία.

Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε ή μπορεί να βοηθήσει, ας με ενημερώσει, έχω ανεβάσει όλες τις εξετάσεις σε ένα φάκελο και μπορώ να του τις στείλω άμεσα. Το ιδανικό θα ήταν χειρουργική αφαίρεση και μετά ακτινοβολίες για πιθανότητα πλήρους ίασης, όμως δεν έχω βρει κανέναν που να μπορεί να το χειρουργήσει με καλές πιθανότητες δυστυχώς, και η βιβλιογραφία είναι περιορισμένη για το σημείο αυτό που είναι το σάρκωμα... Έχω σκάσει...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DxL : 04-12-18 στις 01:05.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:20, 04-12-18:

Μη χάνεις τις ελπίδες σου..
Το οτι δεν έχει επεκταθεί είναι κάτι θετικό, που θα σου δώσει το κουράγιο και την επιμονή να συνεχίσεις να ψάχνεις.
Κι εύχομαι σύντομα να έχεις ελπιδοφόρα νέα από τις πληροφορίες που ζητάς και να βρεθεί κάποιος χειρουργός να γιατρέψει τον γλυκύτατο Σιμπάκο.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:50, 04-12-18:

Επειδη εχω δει σε ανθρωπο τι μπορει να σου κανει το σαρκωμα και ποσο εκτεταμενα ειναι τα χειρουργεια για την αφαιρεση του, θα σου προτεινα πριν παλεψεις για θεραπεια, να ρωτησεις τι ποιοτητα ζωης θα εχει μετα το χειρουργειο. Στα χερια που εχω δει σαρκωμα (2-3εκ διαμετρο) γινεται ακρωτηριασμος τμηματος του χεριου και reconstruction με μοσχευματα οστου, δερματος και τενοντων. Ειναι εκτεταμενα χειρουργεια 6-8 ωρων. Στην μυτη θα ειναι τραγικες οι επιπτωσεις. Τι reconstruction μπορει να γινει; Θα αναπνεει καλα το ζωακι ή θα του τρεχουν ολη την ωρα τα σαλια, θα αφυδατωνεται και θα υποφερει; Θα μπορει να τρωει με ανεση; Δεν ξερω, εμενα μου φαινεται μεγαλος ο ογκος για αφαιρεση στο συγκεκριμενο σημειο Πολυ δυσκολη η περιπτωση σας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους