Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,825 μηνύματα σε 22,434 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 309 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και αυτοκίνητο

Coolcat (Nina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Coolcat
H Nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 14:16, 27-08-11:

Το ταξίδι για το χωριό που θα πάμε διακοπές είναι περίπου 4 ώρες, τι να κάνω για το γατάκι που θα είναι μέσα στο αυτοκίνητο με την αμμο του το νερό του?? Είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψω με ζωάκι στο αυτοκίνητο και χρειάζομαι μερικές συμβουλές !
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 14:33, 27-08-11:

Αν και δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με την γάτα μου, νομίζω πως είναι καλή ιδέα να το έχεις έξω από το κλουβάκι του. Η άμμος δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη. Ας μας πουνε και οι πιο εμπειροι σε αυτό το θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coolcat (Nina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 14:40, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από mulan
Αν και δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με την γάτα μου, νομίζω πως είναι καλή ιδέα να το έχεις έξω από το κλουβάκι του. Η άμμος δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη. Ας μας πουνε και οι πιο εμπειροι σε αυτό το θέμα.
Εξω??? με τίποτα μπορεί να πάει παντού ακόμα και αν την κρατάς στα πετάλια στον οδηγό οχι οχι με τίποτα!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,295 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:42, 27-08-11:

Μάλλον το αντίθετο.Επιβάλλεται να είναι μέσα στο κλουβάκι η γάτα,γιατί μπορεί να τρομάξει με οτιδήποτε και να γίνει χαμός στο αυτοκίνητο.
Βάλε στο κλουβάκι εφημερίδες ή πάνες σε περίπτωση που κατουρίσει.Για 4 ώρες δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με νερό.Αν είναι μεγάλο το κλουβί ίσως έμπαινε ένα μπωλάκι ..αλλά δεν ξέρω αν θα την ενοχλούσε.
Στην αρχή μπορεί να δυσανασχετήσει,ομως δεν γίνεται αλλιώς.Πρόσεξε μόνο να μην σκασει απο τη ζέστη.Ανοιχτα τα παράθυρα ή κλιματισμό.Εμένα τα δικά μου έσκαγαν το καλοκαίρι όταν έμπαιναν στην γατοφόρο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 14:54, 27-08-11:

Καλησπερα!!!Εγω εχω ταξιδεψει με γατακι..Δεν ηταν δυσκολο!!!!Ειχα αυτοσχεδιασει...Δηλαδη πηρα ενα καλαθακι απο αυτα που βαζουν απλυτα ρουχα και το εφτιαξα σαν καλαθακιμε μια ανοιχτη πορτουλα.Το γατακι μου ο Καννελος τις πρωτες δυο ωρες ηταν στην αγκαλια μου και κοιταζε εξω απο το παραθυρο.Το παραθυρο φυσικα ανεβασμενο και οταν νιαουριζε και πηγαινε να κανει βολτουλες στο αμαξι...τον αγκαλιαζα πιο ''καλα'' και αν δεν ηρεμουσε τον εβαζα στο καλαθι του.Καναμε στασεις και τον εβγαζα για την αναγκη του.Ποτε δεν τα εκανε μεσα στο αμαξι!!!Φοβοταν ή ηταν και ο χωρος μικρος...Τελος παντων,ειχα παρει και τις μικρες κονσερβουλες Gourmet που τοσο του αρεσαν και του εβαζα νερο σε ενα μπολακι.Αυτα οταν καναμε σταση.Οταν ειμασταν μεσα στο αμαξι το καλαθακι του ηταν στα ποδια μου και τον ειχα αγκαλιτσα την περισσοτερη ωρα και του εδινα κονσερβα με νερο αναμεικτα σε ''μπιμπερο'' οταν διψαγε.Καμια φορα τον εβαζα και πανω στο καλαθακι ελευθερος και κοιμοταν ή χαζευε απο εξω.Εν τελει το ταξιδι ηταν 5,5 ωρες.Και αντεξε μια χαρα!!!
Αν το γατακι σου ειναι ζωηρουλη μην το φοβασαι να το εχεις στην αγκαλια σου.Και εμενα ο Καννελος ζωηρος μου ηταν μα αποδειχτηκε αγγελουδακι στην διαδρομη.Οσο αναφορα για καραβια(πληροφοριακα το λεω)εμεινα μεσα στο αμαξι μαζι του.Αμμο δεν χρειαζεται να παρεις δεν νομιζω να τα κανει μεσα στο αμαξι αλλα για καθε περιπτωση παρε εφημεριδα ΟΧΙ αμμο γιατι θα τα κανει χαλια!!!
Ελπιζω ολα να πανε καλα και να σε βοηθησα καπως.

Παράθεση

Coolcat (Nina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 15:23, 27-08-11:

Σας ευχαριστώ όλους! Μια ακόμα ερώτηση την γατοφόρο την ώρα του ταξιδιού πρέπει να είναι δεμένη κάπου ή στο κάθισμα επάνω?

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 15:24, 27-08-11:

Παιδια ειναι επικινδυνο η γατα να τριγυρναει ελευθερη στο αμαξι. Μην το κανεις αυτο.Στο κλουβακι καλυτερα.
Παραπανω δεν ξερω να σου πω γιατι φετος(που βρηκα τον μικρο) δεν πηγα πουθενα.Δεν ηθελα να τον ταλαιπωρησω αφου δεν παιζει αμαξι και με κτελ σιγουρα θα ταν δυσκολα(εννοειται οτι αν τον παρω στο κτελ αργοτερα θα ανεβει πανω μαζι μου και οχι στις αποσκευες αλλιως δεν παω πουθενα.)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coolcat (Nina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 15:32, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Παιδια ειναι επικινδυνο η γατα να τριγυρναει ελευθερη στο αμαξι. Μην το κανεις αυτο.Στο κλουβακι καλυτερα.
Παραπανω δεν ξερω να σου πω γιατι φετος(που βρηκα τον μικρο) δεν πηγα πουθενα.Δεν ηθελα να τον ταλαιπωρησω αφου δεν παιζει αμαξι και με κτελ σιγουρα θα ταν δυσκολα(εννοειται οτι αν τον παρω στο κτελ αργοτερα θα ανεβει πανω μαζι μου και οχι στις αποσκευες αλλιως δεν παω πουθενα.)
Φυσικά είναι πολύ επικίνδυνο μπορεί να πάει παντού.........όχι όχι μέσα στο κλουβάκι!!!
Όσο το να βάζουν τα ζωάκια μαζί με τις αποσκευές το θεωρώ απαράδεκτο!!

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 15:32, 27-08-11:

Καλυτερα η γατοφορος να ειναι καπου που να μην πιανει πολυ χωρο και σε δυσκολευει αλλα να εχει μια σταθερη θεση ωστε να αποφυγουμε να ταραξουμε το γατακι σε τυχον λακουβες...Το γατακι να το βαλεις μεσα στη γατοφορο οπως λενε και παρα πανω αν κι εγω το ειχα στην αγκαλια μου για πηγα ταξιδι απογευμα προς βραδυ και κοιμοταν συνεχεια.Αν το γατακι δυσφορησει εκει μεσα τοτε βγαλ' το και παρ' το αγκαλιστα να δεις οτι δεν καθεται δωσ΄του το αγαπημενο του παιχνιδι...

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:48, 27-08-11:

Το γατάκι πρέπει να είναι όπωσδήποτε μέσα σε κλουβάκι, όπως είπαν και οι υπόλοιποι γατόφιλοι, το οποίο για δική του και δική σου ασφάλεια καλό είναι να το δέσεις με την ζώνη στο πίσω κάθισμα. Εγώ τα δικά μου δεν τα ταίζω κατα την διάρκεια του ταξιδιού, αλλά παίρνω μαζί μου ένα μπολάκι σε περιπτωση που χρειαστούν για κάποιο λόγο νερό αλλά και 1 ρολό χαρτί καλό είναι να έχεις μαζί σου στο 1ο ταξίδι( ο γάτος μιας φίλης μου απο τον φόβο του έκανε κακά ). Επειδή δεν αντέχουν την πάρα πολύ ζέστη καλό είναι να υπάρχει κληματισμός στο αυτ/το.
Επιπλέον εντελώς προληπτικά θα μπορούσες να έχεις μαζί σου 1 σακουλάκι με βαλεριάνα σε περιπτωση που αγχωθεί να του το δώσεις να μοιρίσει και θα ηρεμίσει- τουλάχιστον αυτό πιάνει στον γάτο μου ο οποίος στρεσάρεται πολύ στο ταξίδι και νιαουρίζει συνεχώς-. Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά απλά για 1η φορά θα πρέπει να είσαι καλά προετοιμασμένη!

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 17:04, 27-08-11:

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!!Καλύτερα να είναι μέσα στη γατοφόρο του,ιδίως που είναι πρώτη φορά που ταξιδεύεις μαζί του και δεν ξέρεις τις αντιδράσεις του. Πάντως,αν θες άκουσε 3 συμβουλές:
1) υπάρχουν κλουβάκια τα οποία ανοίγουν από πάνω και διευκολύνουν πολύ στο να τα έχεις ανοιχτά και να χαιδεύεις με άνεση το γατάκι σου κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.Εμένα η σύζυγος μου κάθεται πάντα πίσω μαζί του,γιατί εγώ οδηγώ, και τον προσέχει.Όταν θελήσει να βγει και γίνει άτακτος, το κλείνουμε και μετά από λίγο ηρεμεί πάλι.Το κλουβάκι εγώ δεν το δένω με ζώνη, αλλά κάποιος πάντα το επιτηρεί καθ'όλη τη διάρκεια του ταξιδιού.
2)υπάρχουν πάνες στα πετ σοπ,οι οποίες είναι σούπερ απορροφητικές.Εγώ του βάζω πάντα διπλή πάνα και είμαι σίγουρος. Σκέψου ότι μου έχουν τύχει και κακά και τσίσα παίρνοντας γάτο μου από κτηνίατρο, κι όλα πήγαν μια χαρά.Αλλάζεις απλά την πάνα και συνεχίζεις!
3)όχι πολλή τροφή πριν από το ταξίδι,ιδίως αν είναι πολλές ώρες. Επίσης, κλειστά παράθυρα και κλιματισμός οπωσδήποτε,αν θες ραδιόφωνο προτίμησε χαμηλή ένταση και όσο το δυνατόν πιο χαλαρή οδήγηση.
Καλή επιτυχία!!

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 18:34, 27-08-11:

Μάλιστα! Είπα βλακεία δηλαδή!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,295 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:53, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από mulan
Μάλιστα! Είπα βλακεία δηλαδή!!
Εντάξει .Εσύ φαντάζομαι ότι το είπες απο την άποψη να μην αγχωθεί και να μην δυσανασχετήσει η γάτα..Απλά επειδή η γάτα είναι απρόβλεπτη για την ασφάλεια μας ,αλλά και για την δικιά της πρέπει πάντα να ταξιδεύει σε κλουβάκι.

Μόνο που θα επισημάνω για μια ακόμα φορά τον παράγοντα ζέστη.Όταν παλιότερα είχε τις κλασικές γατοφόρους,παρόλο που είχα ανοιχτό το παράθυρο,μετά απο λίγο έσκαγαν τα γατιά.Έβγαζαν γλώσσα έξω,και ευτυχώς ήταν μικρή η διαδρομή 20 λεπτά( δεν είχα κλιματισμό στο αμάξι).Για παραπάνω ούτε συζήτηση.

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 19:54, 27-08-11:

2 γατιά σε μία γατοφόρο καλοκαίρι είναι μεγάλο πρόβλημα. Τρελή η ζέστη..
Γενικά επειδή πολλά γατάκια κάνουν εμετό , πιπί τους κατά τη διάρκεια της μεταφοράς θα σου πρότεινα να μη φάει 2-3 ώρες πριν. Δε θα πάθει τίποτα. Αντίθετα νερό δώσε της σε κάποια στάση αν δεν υπάρχει φόβος να φύγει..
Γενικά έχει να κάνει με το αν αντέχει το αυτοκίνητο. Άλλες κλαίνε απίστευτα σε όλο το ταξίδι και άλλες κοιμούνται.

Η μία δική μου δεν έχει πρόβλημα και η άλλη δεν υπάρχει διαδρομή που να μη τα κάνει επάνω της.. Παλιότερα είχα και γάτο που καθότανε με σαμαράκι και ταξίδευε εκτός γατοφόρου.
Θα δεις επί το έργο..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:56, 27-08-11:

Εννοείται όχι ελεύθερα μέσα στο όχημα για την δική σου ασφάλεια, την ασφάλεια των γατιών και την ασφάλεια των υπόλοιπων οδηγών. Τα κλουβιά είναι καλό να τα έχεις σταθερά με την ζώνη ή να βρίσκονται στο πάτωμα του αυτοκινήτου ώστε αν χρειαστεί να σταματήσεις απότομα να μην εκτοξευθούν από το παράθυρο και τραυματιστούν. Κλιματισμός ανοιχτός ή ανοιχτά παράθυρα. Μπορείς να στρώσεις πετσέτα (μεγάλη για να την τυλίξεις) και από κάτω να βάλεις παγοκύστες για να δροσίζονται. Αν σταματήσεις κάπου έστω και για 5 λεπτά ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ τις γάτες μόνες στο αυτοκίνητο ακόμα και αν είναι ανοιχτός ο κλιματισμός. Καλύτερα μη τα ταΐσεις για μερικές ώρες πριν το ταξίδι. Άμμο δεν χρειάζεται να βάλεις μέσα στα κλουβιά. Βάλε μόνο νεράκι. Μπορείς να το παγώσεις και να το βάλεις στα κλουβάκια τους όταν θα ξεκινήσετε το ταξίδι για να είναι πιο δροσερό. Αν είναι ανήσυχα μπορείς να βάλεις προοληπτικά λίγο κατνιπ στα κλουβάκια. Για να νιώθουν πιο άνετα μπορείς να τους βάλεις και μερικά παιχνίδια μέσα (πχ ποντικάκια). Καλό ταξίδι!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coolcat (Nina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 16:52, 29-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Εννοείται όχι ελεύθερα μέσα στο όχημα για την δική σου ασφάλεια, την ασφάλεια των γατιών και την ασφάλεια των υπόλοιπων οδηγών. Τα κλουβιά είναι καλό να τα έχεις σταθερά με την ζώνη ή να βρίσκονται στο πάτωμα του αυτοκινήτου ώστε αν χρειαστεί να σταματήσεις απότομα να μην εκτοξευθούν από το παράθυρο και τραυματιστούν. Κλιματισμός ανοιχτός ή ανοιχτά παράθυρα. Μπορείς να στρώσεις πετσέτα (μεγάλη για να την τυλίξεις) και από κάτω να βάλεις παγοκύστες για να δροσίζονται. Αν σταματήσεις κάπου έστω και για 5 λεπτά ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ τις γάτες μόνες στο αυτοκίνητο ακόμα και αν είναι ανοιχτός ο κλιματισμός. Καλύτερα μη τα ταΐσεις για μερικές ώρες πριν το ταξίδι. Άμμο δεν χρειάζεται να βάλεις μέσα στα κλουβιά. Βάλε μόνο νεράκι. Μπορείς να το παγώσεις και να το βάλεις στα κλουβάκια τους όταν θα ξεκινήσετε το ταξίδι για να είναι πιο δροσερό. Αν είναι ανήσυχα μπορείς να βάλεις προοληπτικά λίγο κατνιπ στα κλουβάκια. Για να νιώθουν πιο άνετα μπορείς να τους βάλεις και μερικά παιχνίδια μέσα (πχ ποντικάκια). Καλό ταξίδι!!
Ευχαριστούμε!!

Παράθεση

aser (Σταύρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aser
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O aser έγραψε στις 01:30, 06-09-12:

Εχω μετακομισει εδω και 2 μηνες σε χωριο, αν και εχω 2 γατες απο πρωην συγγενης (μακαριτες) τωρα προσφατα μου ηρθε και ενα νεο γατακι στην οικογενεια (υστερα απο τροχαιο με την μανα του) , το προβλημα ειναι οτι η αλλες γατες δεν το θελουν και ειμαι σιγουρος οτι εδω δεν θα την βγαλει αφου δεν ειναι μαθαιμενο οπως η αλλες γατες. Σε μια εβδομαδα γυριζω Αθηνα για καποιες δουλιες και σκεφτομαι να το παω στους δικους μου μονιμα αφου εχουν ειδη μια γατα. Το ερωτημα ειναι τι χρειαζεται να κανω στο ταξιδι του; δηλ πρεπει να μην πιει νερο απο το πρωι μεχρι καποιες ωρες η να μην φαει; Θα το εχω στο αμαξι απλα πρωτη φορα θα μεταφερω ζωντανο και δεν ξερω τι πρεπει και τι οχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aser (Σταύρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aser
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O aser έγραψε στις 22:07, 14-09-12:

Σημερα εγινε το ταξιδι, διαβασα μερικες απο της συμβουλες που δινατε ποιο πανω και ολα καλα.
Στην αρχη ηταν ησυχος μονο στα μεσα της διαδρομης φωναζε αλλα μετα το εριξε σε υπνο μεχρι να φτασουμε, τελος καλα ολα καλα.

Νερο δεν ηθελε σε ολοι την διαδρομη μονο φαγητο εφαγε, ουτε την αναγκη του δεν εκανε και μου φανηκε λιγο παραξενο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos_athens

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikos_athens
Ο nikos_athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O nikos_athens έγραψε στις 22:20, 14-09-12:

Εγώ πάντως 3-4 φορές έχω βάλει τα γατάκια στο κλουβί και τα έχω πάει βόλτα με τη μηχανή.

Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoria.84
H Viktoria.84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 20:59, 16-01-16:

Καλησπέρα!
Έχω 2 γατούληδες 1,5 έτους κ 9 μηνών, τους οποίους πηρα στο εξοχικό -απόσταση περιπου 85χλμ- στο κλουβάκι τους με το αυτοκίνητο.
Καποια στιγμή άρχισαν να λαχανιάζουν, ενω γενικά ηταν ήσυχοι, εκτος απο λίγα μιαου σκόρπια, & ανηςύχηςα έτςι οπως τους είδα.Το έκαναν περιπου στα μισά του ταξιδιού.
Να υποθέσω ηταν ναυτία;σας εχει συμβεί;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:50, 16-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Viktoria.84
Καλησπέρα!
Έχω 2 γατούληδες 1,5 έτους κ 9 μηνών, τους οποίους πηρα στο εξοχικό -απόσταση περιπου 85χλμ- στο κλουβάκι τους με το αυτοκίνητο.
Καποια στιγμή άρχισαν να λαχανιάζουν, ενω γενικά ηταν ήσυχοι, εκτος απο λίγα μιαου σκόρπια, & ανηςύχηςα έτςι οπως τους είδα.Το έκαναν περιπου στα μισά του ταξιδιού.
Να υποθέσω ηταν ναυτία;σας εχει συμβεί;
Ναι, δυστυχώς.
Το παθαίνουν από το πολύ στρες.
Αν μπορείς να αποφεύγεις τα ταξίδια με τους γάτους. Δεν τους είναι καθόλου ευχάριστη αυτή η διαδικασία.
Εμείς αναγκαστικά το περνάμε λόγω μετακομίσεων (ταξίδια 10 ωρών και βάλε).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 21:54, 16-01-16:

Δεν το κάνουμε πολύ συχνα, αλλά, κάποιες φορές χρειάζεται, και δε θέλω να γιους αφήνω μόνους, κ αναρωτιομουν αν υπάρχει κάποια λύση...

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:10, 16-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Viktoria.84
Δεν το κάνουμε πολύ συχνα, αλλά, κάποιες φορές χρειάζεται, και δε θέλω να γιους αφήνω μόνους, κ αναρωτιομουν αν υπάρχει κάποια λύση...
Δεν θα το ρίσκαρα να ταξίδευα μαζί τους για διακοπές ή σ-κ.
Στρεσάρονται τόσο που νομίζω θα μείνουν καμιά ώρα.
Στο ταξίδι από Στυλίδα-Αθήνα,ο μεγάλος κόντεψε να σπάσει το κλουβί και να πεταχτεί. Και μιλάμε για γατί που αφηνιάζει και είναι κοντά 10 κιλά και δεν τον κάνεις καλά.
Σκέψου να οδηγάς κιόλας στην εθνική και να έχεις και αυτό το άγχος!

Στο ταξίδι μετά από Αθήνα-Αμοργό(10 ώρες),είχα βάλει τον μεγάλο σε πιο γερό κλουβί,τα είχα σκεπάσει,τα είχα δέσει με σύρμα για να ασφαλίσω τις πόρτες και τους φόραγα σαμαράκι σε περίπτωσή που κάτι γίνει και βρεθούν εκτός κλουβιού να τα έχω με οδηγό.

Σε καμία περίπτωση πάντως μην δοκιμάσεις ηρεμιστικό.Είναι επικύνδινο.
Αν δεν λείπεις για πολλές μέρες,άφηνε τους με μπόλικο φαγάκι,νερό και καθαρή άμμο.
Αυτό έκανα 2 φορές που χρειάστηκε να φύγω στο παρελθόν. Αλλά τα άφησα το πολύ 3 μέρες και ήταν μια χαρά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 22:14, 16-01-16:

Πωπωωω...εμενα δεν κάνουν σαν παλαβά, αλλά λαχανιάζουν πολύ!γυρω στα 40λεπτά ειναι η διαδρομή!
Σιγουρα δεν ειχα στο μυαλό μου ηρεμιστικά!!
Ελεγα μήπως ηταν ναυτία κ οχι αγχος...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,440 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:39, 17-01-16:

Κι η δική μου το κάνει για κάποιο διάστημα της διαδρομής, ενώ παλιά δεν το έκανε. Πλέον έχει αποφασίσει οτι δεν γουστάρει τα ταξίδια, αλλά δεν γίνεται αλλιώς, όταν το καλοκαίρι λείπω για κανα μήνα και πρέπει απαραίτητα να με ακολουθήσει σε ταξίδι 4 ωρών.
Της αδερφής μου επίσης η γάτα το ίδιο, αλλά αρχίζει με το που θα μπει στο αυτοκίνητο, ακόμα και στην μικρότερη διαδρομή.
Ηρεμιστικό όχι, δεν το ρισκάρω.

Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 00:47, 17-01-16:

Πιστεύετε μπορεί να τους συμβεί κατι;;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,440 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:03, 17-01-16:

Κοίτα, το στρεσσάρισμα σε κάθε περίπτωση καλό δεν κάνει. Όμως θέλω να πιστεύω οτι δεν θα επηρεάσει την υγεία της, εφ'όσον ο στρεσσογόνος παράγοντας δεν επαναλαμβάνεται συχνά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 01:15, 17-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Κοίτα, το στρεσσάρισμα σε κάθε περίπτωση καλό δεν κάνει. Όμως θέλω να πιστεύω οτι δεν θα επηρεάσει την υγεία της, εφ'όσον ο στρεσσογόνος παράγοντας δεν επαναλαμβάνεται συχνά.
Κι εγω θέλω να το ελπιζω.
Ας πούμε τωρα θα χρειαστεί να λείψω 10μερες, οποτε θα τους παρω μαζί μου, κ να πω την αλήθεια, ετσι κ αλλιως δε μπορώ χωρις τα γατουλίνια μου

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 08:31, 17-01-16:

καλημέρα! Τα κρατάει πιο ήρεμα αν το κλουβάκι τους είναι σκεπασμένο και δεν έχουν οπτική επαφή, αφού δεν μπορείς να αποφύγεις το ταξίδι.
10 μέρες είναι πολλές για να μείνουν μόνα τους.Οπότε δεν υπάρχει άλλη επιλογή! Και το ταξίδι είναι πολύ μικρό.
Σκέπαζε τα κλουβιά τους πριν τα βγάλεις από το σπίτι και όλα μια χαρά θα είναι!

Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 19:53, 19-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
καλημέρα! Τα κρατάει πιο ήρεμα αν το κλουβάκι τους είναι σκεπασμένο και δεν έχουν οπτική επαφή, αφού δεν μπορείς να αποφύγεις το ταξίδι.
10 μέρες είναι πολλές για να μείνουν μόνα τους.Οπότε δεν υπάρχει άλλη επιλογή! Και το ταξίδι είναι πολύ μικρό.
Σκέπαζε τα κλουβιά τους πριν τα βγάλεις από το σπίτι και όλα μια χαρά θα είναι!
Ευχαριστώ για τη συμβουλή!θα το κάνω!

Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη crazy cat
H Σταυρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H crazy cat έγραψε στις 07:35, 02-07-16:

Καλημέρα σε όλους!
Έχω ένα θεματάκι με τη Μους μου.Τη Δευτέρα φεύγουμε για 8 μέρες και θα την πάρουμε μαζί γιατί είναι
πολύ δεμένη μαζί μας και είμαι σίγουρη ότι αν την αφήσω σπίτι θα μελαγχολήσει.Αφήστε που θα μελαγχολήσω
κι εγώ,δεν την αφήνω ούτε για 24 ώρες μόνη.
Ο εφιάλτης της είναι-τι πρωτότυπο- η γατοφόρος!Έχει ξαναταξιδέψει δυο τρεις φορές,τελευταία πριν ένα χρόνο,
και πάντα νιαουρίζει σπαρακτικά,καμιά φορά δαγκώνει το πορτάκι,μετά από καμιά ώρα το πολύ ηρεμεί όσο κινείται
το αυτοκίνητο,αλλά κλαίει πάλι όταν σταματάμε σε διόδια-μήπως επειδή είναι ακριβα;
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι( στο πήγαινε )πάντα βρέχει το υπόστρωμα που βάζω στη γατοφόρο,επίσης ανοίγει
το στοματάκι κάποιες στιγμές σα να λαχανιάζει.
Περιττό να σας πω ότι επειδή την έχω σαν παιδί μου,υποφέρω κι εγώ μαζί της,δεν ξέρω αν το βρίσκετε υπερβολικό..
Στα προηγούμενα ταξίδια είχα τη γατοφόρο πάνω μου(είμαι συνοδηγός),αλλά αυτή τη φορά έχει νέα γατοφόρο και
είναι ..ολόκληρο δυάρι διαμέρισμα που λέει ο λόγος,οπότε λέω να την αφήσω στο πίσω κάθισμα και να σπρώξω
τη θέση μου πίσω για να με νιώθει κοντά.
Επίσης,είχα ρωτήσει πέρυσι την κτηνίατρο και μου είπε να μην της δώσω νερό(είναι 2,5 ώρες ταξίδι) για να μην
κάνει εμετό,αλλά φοβάμαι μην μου πάθει αφυδάτωση και δεν συμφωνώ.
Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τη γνώμη σας,θα με βοηθήσετε πραγματικά!

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 12:29, 02-07-16:

Εμένα ο μεγάλος έχει τέτοια προβλήματα, λαχανιάζει, τρέχουν σάλια. Ζορίζεται τόσο (μόνο στο πήγαινε) που κάνει κακά. Εγώ τυλίγω την πάνα εκείνη την στιγμή και την πετάω. Βοήθησε το να έχουμε κλειστά παράθυρα και κλιματισμό. Επίσης κάνω με ανεμιστηράκι χειρός στο μουσουδάκι του. Τέλος εγώ κάθομαι πίσω και καμιά φορά τον βγάζω και τον έχω αγκαλιά σφιχτά, εκεί ηρεμεί τελείως.

Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H Σταυρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H crazy cat έγραψε στις 15:05, 02-07-16:

Το ανεμιστηράκι χειρός το βρίσκω καλή ιδέα!Επίσης μου έλυσες την απορία για τον κλιματισμό,
ήθελα να ρωτήσω και γι αυτό.
Σ'ευχαριστώ πολύ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazy cat : 02-07-16 στις 15:13.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:31, 02-07-16:

αν εχετε κλιματισμο στο αυτοκινητο δεν νομιζω να παθει αφυδατωση για τοσο λιγη ωρα. αν δεν εχετε ειναι πραγματικη ταλαιπωρια για τοσες λιγες μερες.
παντως εγω παροτι παθαινω καταθλιωη μακρια τους, ουτε οταν ειχα μονη τη σαντ την επαιρνα μαζι, ουτε τωρα ειδικα που ειναι κ ο ινκυ.
πιστεψε με δεν εχουν κανενα προβλημα στο χωρο τους ισα ισα... κι οταν γυριζω μου κανουν τρελες αγαπες οταν με βλεπουν. μετα απο λιγο το ξεχνανε κι ειναι τα ιδια σατανακια με πριν χαχα

αν εχετε κλιματιστικο στο αυτοκινητο η αποψη μου ειναι κλεινεις τα παραθυρα και την εχεις ελευθερη μεσα στο αυτοκινητο.
ο,τι κι αν αποφασισετε καλα να περασετε!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:59, 02-07-16:

Θα σου πω και γω την γνωμη μου.Η γατα προτιμαει το χωρος της και οχι τις μετακινησεις εαν εχεις σκοπο να λειψεις μικρο χρονικο διαστημα.Εαν εχει φαγητο και νερο δεν παθαινει τιποτα μονη της.
Τωρα εαν εχεις αποφασισει να την παρεις μαζι σου και να ταξιδεψει με αυτοκινητο,πρεπει να την εχεις απαραιτητως μεσα στη γατοφορο και θα την κρατας σφιχτα επανω σου ωστε να μην κουνιεται περα δωθε γιατι αυτο δεν μπορουν οι γατες,νομιζουν οτι χανουν την ισσοροπια τους και με τα ντρανταγματα του αυτοκινητου τρομαζουν.
Θα καθεσαι στην πισω θεση θα αγκαλιασεις σφιχτα επανω σου την γατοφορο ( προτιμοτερο κανονικη γατοφορο για περιορισμο κινησεων) και θα εχεις το προσωπο σου απο την πλευρα που ειναι η πορτουλα και φαινεται η γατα και θα της μιλας συνεχεια ωστε να την καθησυχαζεις να μην νοιωθει ανασφαλεια.Καλα σου ειπε ο γιατρος ,να μην την δωσεις νερο,σιγουρα θα κανει εμμετο απο τον φοβο.Απο τον φοβο βγαζουν την γλωσσα και λαχανιαζουν και συνηθως τους φευγουν και ουρα.Στρεσσαρονται παρα πολυ!!
Αν ομως κανεις αυτο που σου ειπα ,θα νοιωσει ασφαλεια και θα ειναι λιγοτερο οδυνηρο το ταξιδι για αυτην.Ποτε μην αφησεις ελευθερη την γατα μεσα σε ενα αυτοκινητο οταν οδηγεις,δεν ξερεις ποτε πως θα αντιδρασει!! Καθε γατα εχει το δικο της χαρακτηρα και αντιδρα διαφορετικα. Για ασφαλεια δικη σας και της γατουλας πρεπει να ταξιδεψει μεσα στη γατοφορο και σφιχτα αγκαλια πανω σου σε ολη την διαδρομη,το τονιζω αυτο, να μην νοιωθει την κινηση του αυτοκινητου και σκαμπανεβασματα.Ευχομαι ολα να πανε καλα και να περασετε καλα!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 02-07-16 στις 22:02.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H crazy cat έγραψε στις 15:32, 03-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
αν εχετε κλιματισμο στο αυτοκινητο δεν νομιζω να παθει αφυδατωση για τοσο λιγη ωρα. αν δεν εχετε ειναι πραγματικη ταλαιπωρια για τοσες λιγες μερες.
παντως εγω παροτι παθαινω καταθλιωη μακρια τους, ουτε οταν ειχα μονη τη σαντ την επαιρνα μαζι, ουτε τωρα ειδικα που ειναι κ ο ινκυ.
πιστεψε με δεν εχουν κανενα προβλημα στο χωρο τους ισα ισα... κι οταν γυριζω μου κανουν τρελες αγαπες οταν με βλεπουν. μετα απο λιγο το ξεχνανε κι ειναι τα ιδια σατανακια με πριν χαχα

αν εχετε κλιματιστικο στο αυτοκινητο η αποψη μου ειναι κλεινεις τα παραθυρα και την εχεις ελευθερη μεσα στο αυτοκινητο.
ο,τι κι αν αποφασισετε καλα να περασετε!
Για το κλιματιστικό συμφωνώ.Για να την αφήσω μόνη 8 μέρες δε νομίζω,η Μους είναι σαν σκύλος!Να σκεφτείς ότι
όταν λείπουμε για λίγες ώρες ,τις περισσότερες φορές κοιμάται δίπλα στην πόρτα και μας περιμένει εκεί!
Από την άλλη,δεν αποκλείω να έχω εγώ το πρόβλημα..
Έφη,σ'ευχαριστώ πολύ!

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Θα σου πω και γω την γνωμη μου.Η γατα προτιμαει το χωρος της και οχι τις μετακινησεις εαν εχεις σκοπο να λειψεις μικρο χρονικο διαστημα.Εαν εχει φαγητο και νερο δεν παθαινει τιποτα μονη της.
Τωρα εαν εχεις αποφασισει να την παρεις μαζι σου και να ταξιδεψει με αυτοκινητο,πρεπει να την εχεις απαραιτητως μεσα στη γατοφορο και θα την κρατας σφιχτα επανω σου ωστε να μην κουνιεται περα δωθε γιατι αυτο δεν μπορουν οι γατες,νομιζουν οτι χανουν την ισσοροπια τους και με τα ντρανταγματα του αυτοκινητου τρομαζουν.
Θα καθεσαι στην πισω θεση θα αγκαλιασεις σφιχτα επανω σου την γατοφορο ( προτιμοτερο κανονικη γατοφορο για περιορισμο κινησεων) και θα εχεις το προσωπο σου απο την πλευρα που ειναι η πορτουλα και φαινεται η γατα και θα της μιλας συνεχεια ωστε να την καθησυχαζεις να μην νοιωθει ανασφαλεια.Καλα σου ειπε ο γιατρος ,να μην την δωσεις νερο,σιγουρα θα κανει εμμετο απο τον φοβο.Απο τον φοβο βγαζουν την γλωσσα και λαχανιαζουν και συνηθως τους φευγουν και ουρα.Στρεσσαρονται παρα πολυ!!
Αν ομως κανεις αυτο που σου ειπα ,θα νοιωσει ασφαλεια και θα ειναι λιγοτερο οδυνηρο το ταξιδι για αυτην.Ποτε μην αφησεις ελευθερη την γατα μεσα σε ενα αυτοκινητο οταν οδηγεις,δεν ξερεις ποτε πως θα αντιδρασει!! Καθε γατα εχει το δικο της χαρακτηρα και αντιδρα διαφορετικα. Για ασφαλεια δικη σας και της γατουλας πρεπει να ταξιδεψει μεσα στη γατοφορο και σφιχτα αγκαλια πανω σου σε ολη την διαδρομη,το τονιζω αυτο, να μην νοιωθει την κινηση του αυτοκινητου και σκαμπανεβασματα.Ευχομαι ολα να πανε καλα και να περασετε καλα!!

Φλώρα,σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις συμβουλές σου!Νιώθω σα να διάβασα μόλις ...οδηγό ταξιδίων με γάτες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:09, 05-07-16:

κοιτα εγω οταν φευγουμε διακοπες εχω μαζι μου φωτο τους στο κινητο γτ δεν αντεχω ειλικρινα, εχω συνδρομο στερησης. μετα γυριζουμε σπιτι και τα βλεπω που ειναι μια χαρα και βριζω τον εαυτο μου που δεν περασα οσο καλα θα μπορουσα απο το αγχος μου. κι εχω κ ανθρωπο που παει καθε μερα κια τα φροντιζει, φαντασου χαχαχαχα

οταν ομως γυριζω κι ακουω τη φωνουλα της σαντι μου(που ειναι η πιο ανεξαρτητη απο τα δυο) πισω απο την πορτα μεχρι να ξεκλειδωσω τα μπηγω ειναι η αληθεια χαχαχαχα

δν εχω ομως εμπειρια με ταξιδι με γατα οποτε ας μου συγχωρεθει το οφ-τοπικ

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 08:05, 05-07-16:

Εγω παρόλο που δεν εχω εμπειρια με ταξίδια, οταν τους παω στον κτηνιατρο κλαινε σπαρακτικά. Ειδικα μια φορα που επρεπε να παμε σε καποιο πολυ μακρυα. Εννοειται κάθομαι πισω μαζι τους και τους μιλάω αλλα κλαινε παλι. Αυτο που κανω ειναι να ανοίγω ενα πορτακι απο πανω που εχει η γατοφορος και να εχω το χερι μου μεσα να χαϊδεύω το κεφαλακι τους. Ετσι ησυχάζουν. Δεν θα το εχουν ολες το πορτακι αυτο λογικά. Δεν χωράει να βγει εξω απο αυτο. Προς Θεού οχι εκτός γατοφορου γιατι το χα κανει κ αυτο και δεν μπορεις να τα ελέγξεις..ειχε παει μπροστα στις ταχύτητες και λιγο έλειψε να τρακαρουμε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:32, 06-07-16:

Ολα τα γατια παθαινουν πανικο οταν ταξιδευουν με αυτοκινητο,γιατι οπως μου εχει εξηγησει ο κτηνιατρος εχει να κανει με την ισορροπια τους,δεν μπορουν να νοιωθουν οτι κουνιουνται ενω τρεχει το αυτοκινητο και δημιουργουνται τρανταγματα.Αυτο τους ενοχλει και οχι οτι ειναι μεσα σε κλουβι.
Εγω πολλες φορες πηγαινω την Μινι στο γιατρο με τα ποδια και την απολαμβανει την βολτα, βεβαια ειναι ελαφρια για αυτο!!Αν τυχει ομως να τα παω με αυτοκινητο καθομαι παντα πισω και σφιχτα αγκαλιαζω τη γατοφορο ωστε να μην κουνιεται πολυ και τους μιλαω συνεχεια και ηρεμουν.
Μια φορα στο μακρινο παρελθον που ειχα μονο την Τερεζα εκανα το λαθος και την πηρα μαζι μου στο εξοχικο,τοτε ημουν και απειρη με γατες ,δεινοπαθησε η καημενη,απο την αρχη ειχε εξω την γλωσσα και λαχανιαζε οπως τα σκυλια,δεν θα το ξεχασω ποτε ετρεμε σαν το ψαρι ,νομιζα οτι θα μου μεινει,σε ολη την διαδρομη φωναζε δυνατα μεχρι καποια στιγμη σταματησε να βγαινει φωνη γιατι ειχε βραχνιασει.Τοτε δεν ηξερα καθολου τη ενοχλει τις γατες και την ειχα αφησει μονη της στο πισω καθισμα μεσα στη γατοφορο!!Εφιαλτης ηταν το ταξιδι για την Τερεζουλα μου,εκεινη την χρονια!!Μετα βεβαια απο καιρο εμαθα τι ενοχλει τις γατουλες στο ταξιδι με το αυτοκινητο.
Εκτοτε δεν ξαναπηρα ποτε κοντα μου κανενα γατι,τα αφηνα στο σπιτι και καθε τρεις μερες εκανα το δρομολογιο Αθηνα -εξοχικο και το αντιστροφο.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:17, 07-07-16:

Ολα τα γατια παθαινουν πανικο οταν ταξιδευουν με αυτοκινητο,γιατι οπως μου εχει εξηγησει ο κτηνιατρος εχει να κανει με την ισορροπια τους,δεν μπορουν να νοιωθουν οτι κουνιουνται ενω τρεχει το αυτοκινητο και δημιουργουνται τρανταγματα.Αυτο τους ενοχλει και οχι οτι ειναι μεσα σε κλουβι.
Σ'αυτή την περίπτωση Φλώρα μου, πώς εξηγείται οτι τις δυο πρώτες φορές που πήγα τη δική μου ταξίδι, με γατοφόρο, μόνη στο πίσω κάθισμα, ήταν ήρεμη δεν έβγαλε κιχ (να μη σου πω οτι το φχαριστιόταν κιόλας). Με μόνη διαφορά οτι ήταν μικρή σε ηλικία, αλλά αυτό δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με θέμα ισορροπίας, πράγμα που είναι ανεξάρτητο από αυτήν.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:59, 07-07-16:

Εαν ηταν μηνων Αλεξανδρα μου λογικο να μην την ενοχλουσε και μενα τα αγορια πρωτου χρονισουν οταν τα πηγα στο κτηνιατρο με το αυτοκινητο δεν ακουστηκαν καθολου,πριν ενα μηνα που τα πηγα για στειρωση ομως χαλασαν το κοσμο για να ηρεμησουν ειχα την γατοφορο αγκαλια και τους μιλουσα συνεχεια.... Ε ιναι οπως τα μωρα οταν ειναι βρεφη δεν καταλαβαινουν πολλα πραγματα,εχουν αγνοια!!Εχω ομως παρατηρησει οπως ειπα και πριν οτι οταν τα πηγαινω με τα ποδια ας ειναι μεσα στη γατοφορο δεν τα ενοχλει καθολου.Τα τρανταγματα απο το αυτοκινητο τους δημιουργουν πανικο! Δεν θυμαμαι να το εξηγησω καλα αυτο που μου ειπε ο γιατρος με την ισορροπια που νοιωθουν τα γατια οταν ειναι σε ενα αυτοκινητο εν κινησει,οταν ξαναπαω θα τον ρωτησω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 07-07-16 στις 01:15.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:10, 07-07-16:

Άρα έχει κάποια σχέση η ηλικία. Αν ζαλίζονταν από μικρά θα κλαίγανε γιατί απλά θα δυσφορούσαν, έστω κι αν δεν καταλάβαιναν. Σωστά?

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 01:14, 07-07-16:

Πιστευω οτι απο 10 μηνων και πανω τα αντιλαμβανονται ολα και εχουν αντιληψη πια τι τα ενοχλει και τι οχι !

Παράθεση

crazy cat (Σταυρίνα)

Νεοφερμένος

H crazy cat έγραψε στις 07:23, 07-07-16:

Καλημέρα σε όλους!
Το κεφάλαιο "Η μικρή Mousse πάει διακοπές"μου δίδαξε κάποια πραγματάκια που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.
Αν έχετε φοβική γάτα-η δική μας είναι,και μας το είχε πει η κτηνίατρος από την αρχή-καλύτερα να την αφήσετε να
αρχόντισσα και κυρά στο σπίτι αντί να την πάρετε μαζί,αν πρόκειται για λίγες μέρες διακοπών και κάποιος να περνάει
να ..υποβάλλει τα σέβη του στη γατούλα σας και να τσεκάρει ότι όλα είναι OK.
Η Mousse έκλαιγε επί 3 τέταρτα, αφού -κλασσικά-έβρεξε το υπόστρωμα,δάγκωνε τα σίδερα της πόρτας της γατοφόρου
(αλλά ευτυχώς δεν είναι ο.."Κουταλιανός") ,λαχάνιαζε και έβγαλε το ποδαράκι και με τις νυχάρες της κόντεψε να μου
σκίσει το φόρεμα (δεν φτάνει που μας έσκισε την καρδια)!Μετά από όλο αυτό το πανηγύρι,ηρέμησε
Δυσάρεστη εμπειρία για τη γάτα και όχι μόνο..Τώρα χαλαρώνει σιγά σιγά και προσαρμόζεται στο νέο περιβάλλον,βλέπει
και θάλασσα από το μπαλκόνι και τρελαίνεται
Και κάτι ακόμα:αν πάρετε το γατί σε ταξίδι με αυτοκίνητο,η γατοφόρος να είναι κλειστή από πάνω, να μην βλέπει!
Έκανα το λάθος και της πήρα γατοφόρο με καγκελάκια και στην πάνω πλευρά και νομίζω ότι ζαλίστηκε χειρότερα,όταν
σκέπασα το "ταβάνι" ηρέμησε κάπως.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 09:55, 07-07-16:

Εγω επειδη ειχα πολυ ασχημη εμπειρια με την πρωτη γατουλα μου την Τερεζα οπως προειπα,δεν ξανακανω το λαθος αυτο.Εμενα κλειστη ηταν απο πανω η γατοφορος και ομως εκανε οπως η δικη σου και χειροτερα.Δεν μπορουν τα τρανταγματα του αυτοκινητου ,καθως κουνιεται το καλαθι κατα την κινηση του αυτοκινητου και οι εικονες που περνουν γρηγορα απο μπροστα τους καθως τρεχει το αυτοκινητο τις ζαλιζουν για αυτο οπως ειπες πρεπει να ειναι κλειστο γυρω γυρω και να εχει την πορτουλα μπροστα να παιρνουν και λιγο αερα κιολας τα ζωντανα!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 07-07-16 στις 15:06.
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 14:51, 07-07-16:

αρκετες γατοφοροι εχουν και προβλεψη για να περναει η ζωνη του αυτοκινητου και να στερεωνονται καλα,ετσι ωστε ουτε αυτες να μπορουν να τραβιουνται βγαζοντας εξω το ποδι τους,αλλα και να ειναι ασφαλισμενο για τις στροφες και τις ανωμαλιες του δρομου η τα φρεναρισματα.
τσεκαρετε και τη δικια σας γατοφορο γιατι κ εγω αργησα να καταλαβω οτι εχει τετοιο κολπο.

Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 21:18, 20-08-18:

Καλησπέρα σας!!!! Μολις επιστρέψαμε με το γατουλη μας απο διακοπές στο χωριό (1 ώρα απόσταση με αμάξι). Στο χωριό ήταν και τα άλλα ζωάκια της ευρύτερης οικογένειας: 2 σκύλοι και μια άλλη γάτα. Αν εξαιρέσουμε κάτι μαγκιες που έκανε στη γάτα (ο δικός μας 1 έτους και η άλλη 8, και τα 2 στειρωμένα) κατά τα άλλα πέρασε τέλεια!! Έκανε βέβαια αρκετές μέρες να συνηθίσει - μεναμε σε τροχόσπιτο μέσα σε περιφραγμένη αυλή- ειδικά όμως τις μέρες πριν φύγουμε το καταχάρηκε. Όμως πέρασαν οι μέρες οπότε επιστρέψαμε. Μελαγχόλησε λίγο αλλά τι να γίνει..
Το θέμα μου είναι το εξής. Θέλει ο αρραβωνιαστικός μου να επιστρέψει στην εξοχή για 5 μέρες καθότι επιστρέφει αργότερα στη δουλειά του. Και θέλει να τον ξαναπάρει μαζί το γατούλη αφού εγώ δουλεύω και λείπω αρκετές ώρες. Θεωρώ ομως ότι για 5 μέρες θα είναι τζάμπα ταλαιπωρία. Στην επιστροφή μας νιαουριζε συνέχεια ο καημένος, είναι και αρκετα στρεσικος όπως μας έχει πει η κτηνίατρος και σκέφτομαι ότι πιο ασφαλές είναι να μείνει σπίτι και ας μένει περισσότερο μόνος.Μιλαμε για λίγες μέρες. Τι λέτε, έχω δίκιο; Δεν είναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία να μπει μέσα σε μια βδομάδα 3 φορές ο γατουλης στο αμάξι, έστω για 1 ώρα δρόμο;
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 21:20, 20-08-18:

Καλησπέρα σας!!!! Μολις επιστρέψαμε με το γατουλη μας απο διακοπές στο χωριό (1 ώρα απόσταση με αμάξι). Στο χωριό ήταν και τα άλλα ζωάκια της ευρύτερης οικογένειας: 2 σκύλοι και μια άλλη γάτα. Αν εξαιρέσουμε κάτι μαγκιες που έκανε στη γάτα (ο δικός μας 1 έτους και η άλλη 8, και τα 2 στειρωμένα) κατά τα άλλα πέρασε τέλεια!! Έκανε βέβαια αρκετές μέρες να συνηθίσει - μεναμε σε τροχόσπιτο μέσα σε περιφραγμένη αυλή- ειδικά όμως τις μέρες πριν φύγουμε το καταχάρηκε. Όμως πέρασαν οι μέρες οπότε επιστρέψαμε. Μελαγχόλησε λίγο αλλά τι να γίνει..
Το θέμα μου είναι το εξής. Θέλει ο αρραβωνιαστικός μου να επιστρέψει στην εξοχή για 5 μέρες καθότι επιστρέφει αργότερα στη δουλειά του. Και θέλει να τον ξαναπάρει μαζί το γατούλη αφού εγώ δουλεύω και λείπω αρκετές ώρες. Θεωρώ ομως ότι για 5 μέρες θα είναι τζάμπα ταλαιπωρία. Στην επιστροφή μας νιαουριζε συνέχεια ο καημένος, είναι και αρκετα στρεσικος όπως μας έχει πει η κτηνίατρος και σκέφτομαι ότι πιο ασφαλές είναι να μείνει σπίτι και ας μένει περισσότερο μόνος.Μιλαμε για λίγες μέρες. Τι λέτε, έχω δίκιο; Δεν είναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία να μπει μέσα σε μια βδομάδα 3 φορές ο γατουλης στο αμάξι, έστω για 1 ώρα δρόμο;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:14, 20-08-18:

Καλησπέρα και καλωσήλθατε πίσω στο σπίτι.
Κι εγώ θα συμφωνήσω στο να παρεμείνει ο γατούλης μαζί σου, στην ασφάλεια και στην προηγούμενη ήσυχη ρουτίνα του.
Διότι όσο όμορφα κι αν περάσατε τις κοινές σας διακοπές (και του χρόνου με υγεία εύχομαι), τα γατιά δεν αγαπούν τις αλλαγές. Και μάλιστα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να στρεσαριστεί με ένα επιπλέον ταξίδι λίγων ημερών και μετακίνηση με το αυτοκίνητο που τον ταλαιπωρεί, το βλέπω λίγο άσκοπο (αν επρόκειτο για σκύλο, θα έλεγα γιατί όχι, όμως σε ότι αφορά τα γατιά τα πράγματα διαφέρουν).Πιστεύω οτι θα του είναι αρκετά δυσάρεστη αυτή η επανάληψη, εκεί που πάει να προσαρμοστεί και πάλι στην καθημερινότητά του, να ξαναφύγει και να επιστρέψει πάλι.
Όπως και να΄χει, συζητήστε το με τον αρραβωνιαστικό σου και κρίνετε ανάλογα, ότι είναι καλύτερο για τον γατούλη.
Παράθεση

charlie2alpha (Κώστας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charlie2alpha
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O charlie2alpha έγραψε στις 11:21, 11-02-19:

Διάβασα ολόκληρο το νήμα ώστε να έχω μια ιδέα. Σε περίπου 3 μήνες θα μετακομίσω στη Γερμανία για να εργαστώ. Το σχέδιό μου είναι να πάω με το αυτοκίνητό μου παίρνοντας μαζί μου ότι μπορώ, του τοποθέτησα ήδη μπαγκαζιέρα οροφής. Μαζί όμως θα έρθει και ο γάτος μου κι εδώ είναι που θέλω τη γνώμη των μελλών του forum.

Το ταξίδι θα ξεκινήσει απο το λιμάνι της Ηγουμενίτσας με επιβίβαση σε πλοίο που θα μας πάει Βενετία, διάρκεια ταξιδιού περίπου 24 ώρες. Σκοπεύω να τον πάρω μαζί μου σε καμπίνα 2κλινη που θα την εχουμε αποκλειστικά δική μας ώστε να τον αφήσω να βγεί απο τη γατοφόρο για φσγητό, νερό και τουαλέτα. Αντί για άμμο λέω να πάρω κομμένες εφημερίδες και κάποιο μικρό χαρτόκουτο (σκέφτηκα καπάκι απο κιβώτιο που απο που αυτά που πουλάνε το φωτοτυπικό χαρτί) για να έχω μια αυτοσχέδια αμμοδόχο. Ελπίζω αυτό το κομμάτι του ταξιδιού να πάει ομαλά σχετικά.

Το επόμενο κομμάτι είναι και το ποιο δύσκολο. Απο τη Βενετία, ταξίδι μέχρι σχεδόν το Βερολίνο, 1000 και βάλε χιλιόμετρα τα οποία θα μας πάρουν 12 ώρες περίπου μαζί με στάσεις, ισως και ποιο πολύ αν οι στάσεις είναι πολλές. Ο γάτος θα είναι στο κάθισμα του συνοδηγού μέσα στη γατοφόρο του, τύπου σκληρού πλαστικού. Να τον αφήσω ελεύθερο αποκλείεται, είτε μέσα είτε (ακόμα ποιο απίθανο) έξω απο το όχημα. Ο γιατρός μου με συμβούλευσε να του βάλω κάποιο δοχείο με νερό αν θέλει να πίνει και να του προσφέρω τροφή κάπου κάπου αν κι αμφιβάλω αν θα φάει. Προφανώς αυτά σε κάποια στάση, δε γίνεται να τα κάνω με το όχημα εν κινήσει.

Θα εκτιμούσα τις όποιες σκέψεις και παρατηρήσεις σας.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους