Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,463 εγγεγραμμένα μέλη και 718,849 μηνύματα σε 22,713 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 403 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μια ευχή για τον μικρούλη Λάζαρο

Αγγελική2019

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αγγελική2019
H Αγγελική2019 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Αγγελική2019 έγραψε στις 19:32, 11-11-19:

Καλησπέρα και χαίρομαι που σας βρήκα.

Πρώτη φορά εδώ -αν και σας διάβαζα απο παλιά- και νέο μέλος.
Η ιστορία έχει ως εξής:
Χτες το βράδυ, γύρω στις 9, με έπιασε μια "υπογλυκαιμία" άλλο πράγμα και είπα τελικά να βγω έξω και να αναζητήσω το κατιτίς μου σε γλυκό. Περνώντας απο ένα στενό μόλις μερικά μέτρα απο το σπίτι μου, βλέπω μπροστά μου ένα γατάκι περίπου τριών μηνών, να παραπατάει σαν μεθυσμένο, να φτύνει σάλια και αίμα και κυριολεκτικά να ουρλιάζει. Δίπλα του ακριβώς στεκόταν η μάνα του, η οποία χωρίς να καταλαβαίνει τί γίνεται, έτρεχε γύρω-γύρω απο το γατάκι.
Σοκαρίστηκα. Ομολογώ οτι το κοίταζα για λίγο σαν ηλίθια και στα όρια του πανικού, διότι δεν είχα ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Μένω σε μια περιοχή μιας επαρχιακής πόλης, αρκετά ήσυχη, με στενά και χωρίς πολλά αυτοκίνητα. Και με αρκετές αδεσποτούλες που γενικά φροντίζονται -ή τουλάχιστον δεν ενοχλούνται- απο τη γειτονιά. Επομένως δεν είναι ιδιαίτερα συχνό ένα τέτοιο θέαμα στην περιοχή (ευτυχώς).Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν μήπως το μικρό έφαγε καμιά φόλα.
Μετά το πρώτο σοκ, έτρεξα πάλι σπίτι μου, που ευτυχώς είναι σχεδόν δίπλα, άρπαξα μια γατοφόρο (είμαι απο το 2017 και γα πρώτη φορά περήφανη γατομαμά δύο μικρών), και άρχισα να αναζητώ κάποιον κτηνίατρο να το πάω. Όσοι έχετε βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, καταλαβαίνετε οτι μια τέτοια αναζήτηση, Κυριακή βράδυ, στην επαρχία, είναι στα όρια του αδύνατου.
Εν πάση περιπτώσει, με τα πολλά βρίσκω έναν κτηνίατρο ο οποίος τελικά δέχεται να ανοίξει το ιατρείο του.
Τρέχω, αρπάζω το γατάκι -η μάνα έκανε ένα γρύλισμα, αλλά μέχρι εκεί- μπαίνω σε ταξί και πάμε σε μια μακρινή περιοχή της πόλης. Περιττό να σας πω οτι η διαδρομή έμοιαζε ατελείωτη. Το γατάκι να ουρλιάζει, ο ταξιτζής να με ρωτάει τί έχει κι εγώ να παρακαλάω να μην μου ξεψυχήσει στα χέρια. Άρχισε στο μεταξύ να ξερνάει και να φτύνει αίμα.
Φτάνουμε επιτέλους. Το βλέπει ο γιατρός και μου λέει ή πτώση ή χτύπημα απο αμάξι. Το ένα μάτι με οίδημα που μάλλον παραείναι σοβαρό και θα το χάσει. Το γατί είχε ευτυχώς τις αισθήσεις του και αντιδρούσε στα ερεθίσματα με ιδιαίτερη θέρμη θα έλεγα.Το στοίχημα: να μην έχει κάποια εσωτερική αιμορραγία. Αλλά το αίμα που φτύνει δεν είναι πολύ καλός οιωνός...
Του δίνει κορτιζόνη, το βάζει στα ζεστά, και μου λέει να το κρατήσει για διανυκτέρευση. Προφανώς και συμφωνώ, τον παρακαλάω βέβαια για παυσίπονο αλλά εκτιμά οτι δεν πρέπει να του δώσει ακόμη, διότι του έδωσε κορτιζόνη και είναι πολύ μικρό και για άλλο φάρμακο.

Φεύγω κρατώντας μια ματωμένη γατοφόρο και να σας πω την αλήθεια με μια βεβαιότητα οτι δεν θα τα καταφέρει. Το ίδιο νομίζω σκεφτόταν και ο γιατρός....
Ξημερώνει και γύρω στις 9 το πρωί, λέω να τον πάρω τηλέφωνο. Και ο γιατρός, χαρούμενος μου λέει οτι το γατάκι ζεί (ναι!), φαίνεται να κινείται λίγο καλύτερα, αλλά δεν τρώει και πίνει. Οπότε θα το κρατήσει και απόψε για να δούμε. Αν αύριο ζει, έχει περάσει μάλλον τον άμεσο κίνδυνο.

Και να μαι απόψε να περιμένω να ξημερώσει, να πάρω τηλέφωνο, να δω τί έγινε με τον μικρούλη Λάζαρο. Λάζαρο αποφάσισα να τον πω, έτσι για το γούρι. Και σας έγραψα όλο αυτό το κατεβατό για να στείλετε κι εσείς μωρέ παιδιά μια ευχή, γιατί η εικόνα του να τρεκλίζει ουρλιάζοντας, δεν λέει να μου βγει απο το κεφάλι...
Σας ευχαριστώ.

ΥΓ. Τί χάλι και αυτό ρε σεις να πέφτετε πάνω σε έκτακτη κατάσταση τέτοιου τύπου και να μην υπάρχει κτηνίατρος ούτε κάπου να απευθυνθείς; Για να μην μιλήσω για τα χρήματα...Άν είχα πληρώσει τη ΔΕΗ στην ώρα της, το γατάκι θα μου μενε στα χέρια...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:55, 11-11-19:

Φύλακας-άγγελος ήσουν για τον Λάζαρο, που μέσα στην ατυχία του ήταν τυχερός βρέθηκε στο δρόμο σου κι εσύ φρόντισες να κάνεις ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν προκειμένου να τον σώσεις.
Αγγελική μου καλωσήρθες!
Κι όχι μόνο μια, άλλα χίλιες ευχές σας στέλνω μέσα από την καρδιά μου, το μικρούλι να τα καταφέρει και να κερδίσει τη ζωή.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,555 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:57, 11-11-19:

Ωχ Παναγια μου,ματωσε η ψυχη μου με την περιγραφη σου!
Καταρχην ενα μεγαλο μπραβο που εκανες το καλυτερο που μπορουσες για αυτην την ψυχουλα.Η περιγραφη σου δε,ειναι στγκλονιστικη,με επιασε το στομαχι μου.
Ρε γμτ,ας του δωσει αποψε παυσιπονο αν ποναει ακομα,αμαρτια μεγαλη ειναι,δεν ειναι δυνατον να μην του δινει παυσιπονο.
Να πω οχι μια ευχη,χιλιες ευχες για το μικρουλη,μακαρι,μακαρι να τα καταφερει.
Εννοειται περιμενουμε νεα σας.
Και παλι μπραβο σου κουκλα μου!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 11-11-19 στις 23:55.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελική2019

Νεοφερμένος

H Αγγελική2019 έγραψε στις 20:23, 11-11-19:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα καλά σας λόγια. Αύριο θα σας ενημερώσω για την όποια εξέλιξη. Όσο για το παυσίπονο, συμφωνώ και γι'αυτό επέμενα. Ο κτηνίατρος με διαβεβαίωσε τουλάχιστον σήμερα ότι το γατάκι δεν κλαίει πια και οτι από αύριο θα του δώσει και παυσίπονο.Για να δούμε.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 22:27, 11-11-19:

Αγγελική καλώς ήρθες...
Χίλιες ευχές και άλλες τόσες για τον μικρό Λάζαρο που είχε την τύχη να βρεθείς στο δρόμο του την κατάλληλη ακριβώς στιγμή που επρεπε για να σωθεί... Είμαι βέβαιη πως αύριο το πρωί ο γιατρός θα έχει ευχάριστα νέα και ο μικρός θα έχει διαφύγει τον κίνδυνο..... Και χίλια μπράβο που το έτρεξες στο γιατρό και δεν το άφησες. Μπράβο μπράβο μπράβο!!!!

Περιμένουμε νέα για τον λαζαρακο
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελική2019

Νεοφερμένος

H Αγγελική2019 έγραψε στις 16:50, 12-11-19:

Λοιπόν, αγαπητοί μου, έχω πολύ ευχάριστα νέα. Ο Λάζαρος μάλλον τα κατάφερε!!! Με ενημέρωσε ο κτηνίατρος περιχαρής ότι είναι ζωηρός και παιχνιδιάρης, τρώει βέβαια μόνο με βοήθεια και όχι από μόνος του -μάλλον επειδή πονάει- αλλά δεν φοβόμαστε πλέον για αιμορραγία. Σε μερικές ώρες θα πάω να τον πάρω και θα χρειαστεί για λίγο καιρό φροντίδα. Κάπου θα βρω να τον βάλω, μέχρι να αναρρώσει. Με ανησυχεί που δεν βλέπω πουθενά την μάνα του, γιατί σκοπεύω να της τον γυρίσω όταν γίνει καλά, αλλά θα δούμε. Αυτά. Θα ενημερώνω για ο,τι καινούριο. Χαιρετισμούς!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,555 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:40, 12-11-19:

Μπραβο,τι ωραια νεα!
Το χειροτερο περασε πιστευω! Πολλα πολλα περαστικα!Εννοειται θελουμε να μαθουμε νεα του!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:50, 12-11-19:

Πολύ χαίρομαι Αγγελική μου για τα ευχάριστα που μαθαίνω.
Τώρα που έφυγε η μεγάλη αγωνία και είναι μόνο θέμα χρόνου να γίνει περδίκι, αρκούν οι ευχές για καλή περαιτέρω ανάρρωση στο ζουζουνάκι που επαλήθευσε το όνομά του.
Παράθεση

whativedone

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 10:07, 13-11-19:

Μπράβο ο μικρούλης!
Τα κατάφερε!
Παράθεση

Αγγελική2019

Νεοφερμένος

H Αγγελική2019 έγραψε στις 12:52, 13-11-19:

Καλημέρα!
Σας φέρνω νεότερα απο το μέτωπο.

Ο Λαζαράκος βρίσκεται στο σπίτι μου, "αποκλεισμένος" στο μπάνιο απο τις άλλες δυο γάτες μου -οι οποίες προφανώς δεν έχουν πάρει πολύ στα ζεστά την προσφορά βοήθειας στον μικρό, χαχα-με φωλίτσα, νερό, ζεστά μπουκάλια νερό και άμμο.
Δεν πίνει ούτε τρώει παρά μόνο με σύριγγα. Είναι υποτονικός και "αμίλητος". Στην άμμο δεν έχει πάει απο χτες που ήταν στον γιατρό. Και το ένα του μάτι εξακολουθεί να είναι πρησμένο -όχι όμως όπως προχθες- και να μην οσφραίνεται -μπουκωμένη μύτη-. Και σήμερα πρόσεξα οτι είναι αφυδατωμένος -δερματάκι μη ελαστικό-, ενώ γέρνει το κεφάλι προς το σημείο που μάλλον χτύπησε (την μεριά του πρησμένου ματιού).
Όμως, περπατάει καλά, τρώει αυτό που του δίνω -με μια δυσκολία είναι η αλήθεια διότι μάλλον πονάει και δυσκολεύεται λόγω μπουκώματος- και δεν θα έλεγα οτι "σέρνεται", ούτε οτι είναι αποπροσανατολισμένος.

Επειδή φεύγοντας, ο γιατρός δεν μου έδωσε καμιά αγωγή -είπε οτι δεν χρειάζεται-, θύμωσα κιόλας με την αφυδάτωση -δεν βάζουν ορό σε αυτές τις περιπτώσεις;- και με έχει πιάσει μια γενικότερη ανασφάλεια περιμένω να περάσει η ώρα να επικοινωνήσω με την δική μου κτηνίατρο (δυστυχώς δεν μπορώ να την βρίσκω εκτός ωραρίου της, εξ'ου και η αρχική ταλαιπωρία).
Τέλος πάντων, υποψιάζομαι οτι τώρα μας περιμένει η πραγματική μάχη της επιβίωσης...Και καθώς, ενώ στην αρχή ο αδεσποτούλης Λάζαρος μου γρύλιζε επιθετικά, σήμερα μου έτριψε το κεφαλάκι στο χέρι (!), πολύυυυ φοβάμαι οτι την πάτησα, και υπάρχει μεγάααλη πιθανότητα να έχω στο μέλλον τρεις γάτες, χάχα!

Χαιρετώ και χίλια ευχαριστώ που με ακούτε κι έτσι μπορώ κι εγώ να εκφράζω κάπου την αγωνία μου.
Επισυνάπτω και τη φωτό του μάγκα στις πρώτες στιγμές που τον έβαλα σπίτι.
Παράθεση

Αγγελική2019

Νεοφερμένος

H Αγγελική2019 έγραψε στις 12:55, 13-11-19:

Μάλλον δεν μπορώ να επισυνάψω ή δεν βρίσκω το αντίστοιχο κουμπί...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 13:04, 13-11-19:

Τέλος πάντων, υποψιάζομαι οτι τώρα μας περιμένει η πραγματική μάχη της επιβίωσης...Και καθώς, ενώ στην αρχή ο αδεσποτούλης Λάζαρος μου γρύλιζε επιθετικά, σήμερα μου έτριψε το κεφαλάκι στο χέρι (!),

Έλα μωρέ το γλυκούλι....

Αγγελική μου ναι, να το κάνεις. Να τον δει κι δική σου κτηνίατρος το συντομότερο, στην περίπτωση που χρειάζεται κάποια περισσότερη φαρμακευτική ενίσχυση, προκειμένου να διαφύγει εντελώς τον κίνδυνο. Όχι τώρα που πέρασαν τα πολύ ζόρικα να την πατήσουμε στα... διαχειρίσιμα!

Για βοήθεια σχετική με το ανέβασμα φωτο, μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελική2019

Νεοφερμένος

H Αγγελική2019 έγραψε στις 13:12, 13-11-19:

74314740_529661011222100_6768486021723062272_n.jpg

Ευχαριστώ Aleksa!
Ορίστε, Ο Λάζαρος λίγο μετά τον γιατρό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  74314740_529661011222100_6768486021723062272_n.jpg
Εμφανίσεις:  21
Μέγεθος:  80,3 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελική2019 : 13-11-19 στις 13:16.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:34, 13-11-19:

Αγαπη μου ομορφη,ψυχουλα μου γλυκια!
Αγγελικη μου,σωστα σκεφτεσαι και εγω στη θεση σου θα πηγαινα οπωσδηποτε καισ την δικια μου κτηνιατρο,καντο οπωσδηποτε,ουτε εμενα μου αρεσει οτι ενω εχει αφυδατωση δεν του εβαλε ορο,ασε που αμεσως το ξεφορτωθηκε μου φαινεται.
Ειναι πανεμορφος παντως,μακαρι.μακαρι παναγιστα μου να πανε ολα καλα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 13:41, 13-11-19:

Γλυκύτατος είναι, ένα κουκλί ζωγραφιστό.

Εύχομαι γρήγορα να γίνει καλά κι από το κλουβί που βρίσκεται τώρα, να βρεθεί μόνιμα στην αγκαλιά σου.
Παράθεση

Αγγελική2019

Νεοφερμένος

H Αγγελική2019 έγραψε στις 12:06, 15-11-19:

Καλημέρα! Λοιπόν, ο Λάζαρος έχει αιματωματα στο κεφάλι, σπασμένη τη μισή γνάθο, χαμένο το ένα μάτι και ακόμη δεν μπορεί μυρίσει. Α! Και μέχρι χθες κόντευε να σκάσει η κύστη του γιατί δεν κατουρουσε! Η ανάρρωση θα πάρει σίγουρα μήνα. Ο αγώνας όμως συνεχίζεται, η κούραση μεγάλη, αλλά όταν ξαναστειλω, θα έχετε φωτό με τον Λαζαρακο άρχοντα! Χαιρετισμούς! ΥΓ. Ευτυχώς τον πήγα κ στη δική μου κτηνίατρο. Άγιος άνθρωπος, και μου τον φρόντισε. Αντιμετωπίσαμε αποτελεσματικά και την αφυδάτωση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελική2019 : 15-11-19 στις 12:10.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:23, 15-11-19:

Αχ το γλυκο μου,την ψυχουλα μου μωρε.Τα αιματωματα στο κεφαλι να υποθεσω οτι ειναι αντιμετωπισημα;Η γιατρος πιστευει οτο θα τα καταφερει σιγουρα ή παιζεται το πραγμα;
ΥΓ,Ναι,ευτυχως που την πηγες στην δικια σου.
Παράθεση

Αγγελική2019

Νεοφερμένος

H Αγγελική2019 έγραψε στις 12:27, 15-11-19:

Πουπουλινα, τα αιματωματα μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να δημιουργούν κάποιο θέμα και ελπίζουμε απλά να θεραπευτούν από μόνα τους. Η γιατρός είναι μάλλον αισιόδοξη, αν και αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα. Στην παρούσα φάση μόνο να περιμένουμε μπορούμε. Όσο τρώει πίνει και τα κάνει (σορι κιόλας) και δεν φτύνει αίμα ή αιμορραγεί από κάπου, κερδίζουμε.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:49, 15-11-19:

Με την κατάλληλη φροντίδα και όλη την αγάπη που ήδη έχει, πιστεύω ότι ο γατούλης θα τα καταφέρει.
Υπομονή λοιπόν κι όλες μας οι ευχές μαζί του , ώστε στη επόμενη φωτογράφιση να χαρούμε έναν αναγεννημένο, λαμπερό, ολοκαίνουργιο Λάζαρο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Και τώρα η ευχή - Από nena
      Το θέμα έχει λάβει 38 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-04-07 στις 09:04.
    • Kάντε μια ευχή να βρεθεί... - Από giota
      Το θέμα έχει λάβει 109 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Lost & Found.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-06-06 στις 07:05.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους